23e JAARGANG DINSDAG e> APRIL 1932 No. 2-7 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET DRIEMANSCHAP. J. PEUTE - ZANDVAART 78 - BREEZAND N.H. WIERINGER COURA VERSCHIJNT ELKEN BUREAU ADVERTENTIëN DINSDAG EN VRIJDAG. UITGEVER Hippolytushoef Wielingen. Van 15 regels f 0.5a ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. Telefoon lntercomm. No. 19. Iedere regel meer f o.ia per 3 maanden 1. VRACHTGOEDERENVERVOER. ONDERAAROSCH In Chicago worden hiermede be langrijke voordeelen bereikt. 1I7AT zouden onze groote steden (en ook de buitenlandsche) er anders uitzien, als de straten ontlast konden worden van het goederentransport In de wereldsteden is dit met het perso nenvervoer voor groote afstanden reeds het geval, waarbij men van uitgebreide onder- aardsche tunnels met electrische treinen ge bruik maakt. Voor goederenvervoer tegelijk zijn die tunnels vrijwel onbruikbaar, omdat dan op elk station gelegenheid moet bestaan om groote hoeveelheden goederen aan en af te voeren, zonder het personenverkeer te hin deren. De kosten hiervan zijn in de meeste gevallen veel te hoog, om te kunnen rendee- ren. In Chicago zijn reeds bijna 25 jaar specia le tunnels in gebruik, uitsluitend voor goede ren vervoer. Oorspronkelijk waren deze be stemd om er de telefoonkabels in te leggen, maar men zag spoedig in, dat ze nog voor vele andere dingen bruikbaar waren en legde er toen ook rails in. De tunnels zijn ongeveer twee meter hoog en wijd en liggen 12 1/2 meter onder het weg dek der straten, zoodat men in den stevigen bodem nog gemakkelijk de noodige leidingen kan leggen en zelfs nog een ondergrondsche tunnel voor personenverkeer, zonder dat de vrachttunnel gevaar loopt. Het vrachtgoede ren-tunnel-stelsel ligt als een rechthoekig net onder de binnenstad, waar het drukke zakenverkeer is, de groote warenhuizen en kantoorlokalen, pakhuizen en kantoorloka len, pakhuizen en andere centrale gebouwen staan. De totale baanlengte is ongeveer 100 km en dagelijksch worden de rails ervan be reden door 3300 wagons, getrokken door 150 electrische locomotieven. De temperatuur is er in zomer en winter ongeveer 13 graden Celsius. De meeste treinen worden uit tien wagens samengesteld de treinen rijden altijd in ge lijke richting, waardoor botsingen vermeden worden. De kruispunten worden op een cen- traalbureau bewaakt door middel van een electrisch systeem, waardoor de loop van alle treinen gevolgd kan worden, terwijl het blok- systeem de treinen waarschuwen. De groote kantoorgebouwen kunnen aan het tunnelsysteem aangesloten worden, zoo dat ze aan den eenen kant verbonden zijn met de groote spoorwegstations en aan den anderen kant met de haven. Deze tunnels dienen in de eerste plaats ook voor het aan voeren van brandstoffen, die in wintertijd enorme voorraden aan brandstof verslinden ze dienen dan meteen voor het wegvoeren van asch en slakken. Verder wordt dit tun nelstelsel ook gebruikt bij den bouw van nieu we groote gebouwen alle afval wordt in de spoorwagens geladen, die dan den uitgegra ven grond of anderen afval naar het haven gebied brengen waar overlading in schepen mogelijk wordt voor het wegvoeren naar het meer. Men rekent, dat jaarlijks ongeveer 100.000 gewone spoorwagens beladen worden met afval of goederen, aangevoerd uit de binnenstad via de vrachttunnels. Daar een gewone wagon in Amerika gerekend moet worden op 30 ton, scheelt dit bij gebruik van 5-tons auto's nog jaarlijks 600.000 vrachten op straat, of gerekend op 300 werkdagen 2000 vrachten per dag, hetgeen een aardige vermindering van het vrachtgoederenverkeer in de binnenstad beteekent. Bovendien moet hierbij opgeteld worden het verkeer, veroorzaakt door den aanvoer van goederen van af de stations of de haven, dat zeker nog van veel meer beteekenis is, dan het vorige. Ook het vermijden van vuil, doordat geen steenkool, asch, afgegraven grond, puin, etc. op straat kan komen, is een post, die van belang is door de mindere er gernis en door het vervallen van veel schoon makerij. FEUILLETON. No. 9. Hij lachte nogmaals. Zulke dingen gebeuren in Pimlico, zei hij en hij dreigde het aristocraatje schert send met zijn vinger. Nee, ik denk dat dat agentje er achter zit, waar ik je al over sprak. Waarschijnlijk is die man synoniem met de „Vier Rechtvaardigen." Sir Isaac zat zenuwachtig zijn snorretje op te draaien. Je weet heel goed dat ze wèl bestaan, we weten wat ze zes jaar geleden gedaan en op dien politie-agent heb ik het niet begre pen. Kunnen we dien vent niet omkoopen Dien agent Ja. Als je een sergeant kunt omkoopen, dan zal het met agenten toch ook wel gaan. Sïr Isaac Tramber hield van een tikje ironie. Black streek peinzend over zijn kin. 't Is vreemd, zei hij, maar ik heb er nooit aan gedacht. We kunnen het wel eens probeeren. Hij keek op zijn horloge. En nou zet ik Je de deur uit, want ik heb om half- twee een afspraak. Sir Isaac glimlachte. Een mooi uur voor een afspraak, zei hij. Om mooie zaken te doen moet men mooie afspraken maken, antwoordde Black. Wat heb je voor afspraak vroeg sir Isaac toen zij opstonden. Black glimlachte geheimzinnig, 't Is een eigenaardig geval Plotseling klonken er op de gang haastige voetstappen en een oogenblik later kwam 8parks de kamer binnen. Meneer, hijgde hij, ze bewaken het huis. Wie? Er staat een rechercheur aan den over kant van den weg, zei de man. Ik stond naar hem te gluren en toen hij dat zag, liep hij door. Maar nou staat hij er weer. BINNENL NIEUWS. De dame, die een grijze auto wenschte. Vrouwelijk speurderstalent. Op zekeren dag werd de autobeurs te Amsterdam bezocht door een jeugdige koopster, die een muisgrijs mantelpak droeg en een automobiel wenschte te koo- pen, waarvan de kleur precies paste bij haar costuum Men liet haar roode, blau we. bruine, zwarte en gele wagens zien, maar zij wilde persé een grijzen hebben Het moest voorts een limousine zijn en er moesten zes personen in kunnen. Eindelijk toonde men haar een fraaie limousine, waarvan de kleur werkelijk nauwkeurig overeenkwam met die van haar kleeding. De verkooper, die haar te woord had gestaan en eerst had be weerd, dat hij momenteel niets ge schikts in voorraad had, herinnerde zich plotseling, dat hij nog ergens een muisgrijze automobiel had staan. De dejme had n.1. te kennen gegeven, dat de prijs haar niet interesseerde. De autobeursman keek evenwel vreemd op, toen hij den volgenden dag op het politiebureau moest verschijnen en daar vernam, dat er op al zijn waar voorloopig beslag zou worden gelegd, daar men hem verdacht van heling, al dus „De Tijd,". Inderdaad bleek het achteraf dat men er in was geslaagd, een geraffineerd op koopcr van gestolen goed te vatten. De dame in kwestie, wier auto eenige we ken tevoren was geroofd, had reeds verscheidene autozaken, veilingen en beurzen een bezoek gebracht en daar zij wist dat er niet veel limousine's bestori den, die dezelfde kleur hadden als haar voorjaarscostuum, hoopte zij langs de zen weg haar eigendom terug te krijgen L>it -is haar in werkelijkheid gelukt. POLITIERECHTSPRAAK. Het Maandbl. voor Berechting en Ileclasseering schrijft Spoed in de Politierechtspraak is ge- wenscht: ten bate van de gemeenschap, die voordeel hééft van parate straf rechtspraak -- en ook voor de verdach ten, voor wie lang wachten op de be rechting zenuwsloopend kan zijn. Een verdachte schreef het volgende aan een Officier van Justitie „Mijnheer, daar ik u vriendelijk en beleefd wilde vragen of u mij ook kunt zeggen, wanneer het voor zou komen van mij, het betreft een zaak van Dief stal gepleegd door mij. Ik bid u, Edel achtbare, mijn toestand wordt zoo hope loos, ik sta alleen en dag in dag uit angst, wanneer het zou komen, kunt u niet voor mij astublieft er een einde aan maken dat het gauw voor mocht komen. Ik hoop Edelachtbare, dat u jiiij niet brutaal vindt dat ik bij u Officier van Justitie een schrijven zend, maar ik ben over mijn zenuwen heen en alleen doordat het zoo?? ing duurt, ik ben toch ook maar een mensch. Daarom Edelachtbare bid ik u en smeek u help u mij toestand verlichten. Zoo blijf ik in afwachting U dienstwil lige Dienaar X." Wie kent een beter betoog voor de wenschelijkheid van alle snelheid, die met goede rechtspraak vereenigbaar is Maar wij voegen er nog een soortge lijk betoog aan toe, ontleend aan een brief van een anderen verdachte aan een politierechter Vijf maanden zijn sindsdien verioo- pen in angst en vertwijfeling. Daar ik toen nog niets had gehoord van deze zaak werd mijn hoop grooter. Lang zaam kwam ook de oprechte vreugde weer in mijn hart" (Intusschen ver neemt hij dat de zaak zal voorkomen. Red. Mnbl.) „Mijn lichaam en geest zijn thans uitgeput. Slapen doe ik 'niet, al in geen nachten. Hoe lang moet dit nog duren. denkt u, dat ik wachten moet op een nieuwen oproep Dat wachten is het dat mij krankzinnig maakt". Enz. Het blad beveelt de overweging aan van deze beide citaten aan de Commis sie uit de Vereeniging voor Strafrecht spraak, die werd ingesteld om de in de Politierechtspraak aan te brengen ver beteringen - vooral de bevordering van spoed nader te bestudeeren en daar omtrent voorstellen te doen. KWARTJESVINDER. Vrijdagavond reisde een agent van politie van Hilversum naar Amster dam in een derde klas coupé. Te Bus- sum stapten eenige personen binnen, die al spoedig 'n spel kaarten voor den dag haalden en hbn medepassagiers poogden te verleiden tot een bekend hazardspel. De agent zag dit eenigen tijd aan en maakte zich toen bekend, waarop de heeren een zoo dreigende houding aannamen, dat de politie ge dwongen was hen met behulp van een revolver in bedwang te houden. Aangekomen op liet station te Amsier dam sprongen plotseling twee der kwartjesvinders uit het niet aan de perronzijde gelegen portier en poogden zoodoende te ontkomen. Een der per sonen werd echter door personeel van het station gegrepen. De andere twee werden door den agent eveneens met behulp van personeel overgebracht naar het politiebureau van het Cen traalstation, vanwaar de drie gearre steerden eenigen tijd later werden over gebracht naar het bureau Warmoes straat, waar bleek, dat men te doen had met goede bekenden van de politie. De vierde kwartjesvinder, die op het station wist te ontkomen, wordt nog door de politie gezocht. Financieels moeilijkheden De gemeente Beerta verkeert op het oogenblik in ernstige financieele moei lijkheden. Behalve verscheidene ande re noodzakelijke uitgaven konden ook de salarissen van het gemeenteperso- neel niet worden uitgekeerd. De gemeen te deed verscheidene pogingen om kas geld te krijgen, doch zonder resultaat, Het tweetal volgde den opgewonden Sparks naar beneden en daar konden ze uit een ka mer, waar geen licht brandde, naar buiten kijken. Als het iemand van de politie is, fluis terde Black heesch, dan heeft die stomme Gurden zich vergist. Hij zei dat Scotland Yard heelemaal niet op mij lette. Frank Fellowe begreep heel goed, dat zijn aanwezigheid eenige consternatie had ver wekt. Hij had Sparks met Jacob het huis zien verlaten en hij had gezien hoe ze weer terugkwamen. Het licht in de benedenkamer was plotseling uitgegaan en nu had hij er zoo'n idee van, dat ze naar hem stonden te kijken door een ruit of door het luikje van de voordeur. Hij was nog niets verder als toen hij be gon. Hij wist al dat sir Isaac Tramber met Black samenwerkte en dat de achtenswaar dige Sparks en Jacobs ook in het complot waren. En verder had hij nog niets ontdekt. Daarom draaide hij zich om en wilde hij wegloopen in de richting van het Victoria- station, toen zijn aandacht werd getrokken door een jongeman, die aan den overkant van den weg liep en naar de nummers van de huizen keek. Frank bleef nieuwsgierig staan kijken en toen zag hij, dat de jongeman voor nummer 63 bleef staan. In drie sprongen was hij de straat over en had hij den jongen bij zijn schouder te pak ken. Deze schrok, maar Frank Fellowe, die hem al had herkend, zei Je hoeft niet bang te zijn. Ik ben van de politie. Moet je in dat huis zijn De jongeman keek hem verbaasd aan en gaf eerst geen antwoord. Toen zei hij met bevende stem Ja. Heeft kolonel je om inlichtingen ge vraagd over de zaak van je patroon? De jongeman scheen gehypnotiseerd te zijn door zijn vrees. Hij knikte. En weet je patroon dat Langzaam schudde hij zijn hoofd. Heeft mijn patroon u gestuurd vroeg hy plotseling en er klonk angst in zijn stem. Neen, zei Frank en hij vroeg zich af, wie die patroon wel zijn zou, want hij had maar op goed geluk af gesproken. Ik bevind mij hier om andere redenen, maar ik moet jou waarschuwen voor kolonel Black. De jongen keek hem plotseling nieuwsgie rig aan en toen zei hij Bent u constabel Fellowe Het spreekt vanzelf, dat Frank meer dan verbaasd was door deze vraag. Ja, zei hij, ik ben constabel Fellowe. Terwijl zei daar stonden te praten, was de deur van het huis opengegaan. Frank, die met zijn rug naar de deur stond, kon dat niet zien en hij merkte ook niet, dat Black achter hem aankwam. Black wilde weten, wie hem al den heelen avond had bespioneerd en hij had een gedeel te van het gesprek gehoord. Fellowe, brulde hij, wat moet je daar nou weer Wat bemoei Jij je toch altijd met mijn zaken. Dat is mijn zaak, zei Frank kalm. Hij wendde zich nogmaals tot den jonge man. Ik zeg u, zei hij en hij maakte zijn stem zoo indrukwekkend mogelijk, dat u er uw heele leven spijt van zult hebben, wanneer u dit huis binnengaat en wanneer u wat te doen hebt gehad met dezen man. Dat zal Je niet glad zitten, snauwde Black. Dat kost je je ontslag. Ik zal Je direct aangeven. Ikik U bent er juist voor in de gelegenheid, zei Frank. Hij had aan de andere kant van de straat al een agent gezien, die langzaam op hen toekwam. Daar komt een agent aan. Roep hem en laat mij arresteeren. Waarom zoudt U het eigenlijk niet doen U heeft niet de minste reden om het te laten, want u bent toch niet bang om met de politie in aanraking te ko men O, nee, alsjeblieft niet, zei de jongen. Schilder en Behanger. Handel in Verf, Glas en Behangselpapieren. 1932 SCHOONMAAKTIJD IS SCH1LDERSTIJD 1932. Ondergeteekende bericht U hiermede, dat hij met volle energie zal blijven voortgaan tegen de scherpst concurreerende prijzen in deze moeilijke tijd te gemoet te komen. Vooraf dienen we eerst de lasterlijke crietiek van m'n concur renten even de kop in te drukken, door het publiek eens een woordje te laten meespreken. Leest eens onderstaande tevredenheidsbetuigingen: O. G. C. Bakker, Zandvaart verklaart dat het schilderwerk van de voor mij gebouwde dubb. woning tot volle genoegen van mij en bewoners door den heer PEUTE is afgeleverd en kunnen wij hem ten zeerste aanbevelen. C. BAKKER, eigen., KOENS en HARTMAN, bewoners. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor het zeer goede schilder werk bij het bouwen van onze woning, geleverd door J. PEUTE, schilder te Breezand. v. d. HOEVEN, Molenvaart. Auto-garage Breezand. Het schilderwerk van ons nieuwe pand, opgedragen aan den Heer PEUTE, schilder alhier, is zoowel volgens eigenaar als publiek in één woord &f. m. BROERS. Nog eenige tevredenheidsbetuigingen ter inzage. 1932. BEHANGSELPAPIEREN. 1932. Wij hebben voor U in voorraad eenige duizenden rollen uit meer dan honderd stalen van de nieuwste dessins uit de stalenboeken 1932. Dus geen rommel of restanten opruimingen. Prijzen vanaf 15 cent per rol. Met gratis bijlevering van prima plaksel. Behangsellinnen thans in ieders bereik, in prima kwaliteit, per meter 32 cent, 2 meter breed.) Grond papier per boek 15 centZinkennaal den 20 ct.dubb. vertinde nageltjes 20 cent per pak, enz. enz. Verfwaren glansverf voor binnen en buiten, le soort f 1.10 per Kg. Idem 2e soort, beslist goede kwaliteit, alle kleuren f 0.85 per Kg. Grondverf, onover trefbaar f 0.55 per Kg. Lijnolie, rauwe f 0.35 per literCarton in alle maten, extra zwaar vanaf f 0.18 per Meter. Waterverf voor gangen en keukens, in elke hoeveelheid, geen pondsprijzen, doch f 0.30 per Kg. Alle geleverde goederen zijn gegarandeerd zuiver, dus niet goed, geld terug. Speciaal adres voor uw glaswerk in elke combinatie en kleur. Onze leus is en blijft „Leven en laten leven." P.S. Woont gij te ver Zendt even briefkaart en wij staan U Beleefd aanbevelend J. PEUTE, gratis ten dienste. Schilder en behanger, Zandv. Breezand. Ook het Rijk vond nog geen termen aanwezig om in te grijpen. Ongeluk met jachtgeweer. De 17-jarige veehoudersknecht G. de B., in dienst hij den veehouder Kors te Reeuwijk, schoot Donderdag j.1. met een jachtgeweer op spreeuwen. Hij wil de het 12-jarig zoontje van den veehou der J. R. ook eens laten schieten. Bij het overreiken ging op onverklaarbare wijze het geweer af, waardoor G. de B. de lading hagel in zijn hoofd kreeg. De gewonde is naar de wijkverpleging te Gouda vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. Vast staat reeds, dal hij één oog zal moeten missen. AUTO TE WATER. Bestuurder verdronken. Donderdagavond tusschen halfnegen en negen uur hoorde de brugwachter van de Oostwolderdraai bij Oostwoud (Gem. Leek) een plons in het water van het Hoendiep. Hij schonk er echter geen aandacht aan. Zaterdagmorgen om pl.m. halfzes zag hij een auto in het Hoendiep, waarvan de kap eenige ccn timeters boven het water uilsiak. Hij waarschuwde de politie van Oostwold, die met behulp van den kapitein van een juist passeerende boot de auto op net droge wist te krijgen. De bestuur- der van de auto, de ongeveer zestig-ja- Kolonel Black, ik kom een anderen keer wel eens terug. Woedend wendde hij zich tot Frank Enenbegon hij, want de aan wezigheid van Black gaf hem moed. En En vermijd slecht gezelschap, beet Fel lowe den jongen toe. De jongen aarzelde even, maar toen draai de hij zich om en liep hard weg. Sir Isaac en zijn twee helpers hadden in de hall staan kijken en Jacobs en Sparks verwachtten instructies, die voor Frank min der aangenaam zouden zijn. Maar Black wist zich te beheerschen, want hij had den agent ook gezien. Hoor eens, agent Fellowe, zei hij en hij dwong zich om zijn stem vriendelijk te laten klinken, ik weet, dat u ongelijk hebt en u denkt, dat u gelijk hebt. Kom binnen, dan kunnen wij er misschien over praten. Hij verwachtte eigenlijk geen oogenblik, dat zijn vijand op dit verzoek zou ingaan en hij was eerlijk verbaasd toen Fellowe zonder iets te zeggen, de deur van het huis binnen ging. IV. De man die Recht sprak. Frank hoorde geschuifel in de hall en hij wist dat het de menschen waren, die zooeven al hadden staan kijken. Hij was niet bang, al droeg hij ook geen wapen bij zich, want hij vertrouwde op zijn eigen kracht en han digheid. Black volgde hem en sloot de deur. Frank hoorde, hoe in de gang een grendel voor een deur werd geschoven en toen stak Black het licht aan. We zullen fair play spelen, agent Fello we, zei de kolonel met een vriendelijken glimlach. Alles is in orde en u zult zien, dat u niet de minste reden hebt om te handelen, zooals u doet. Hij ging Frank voor naar boven en de jon geman zag dat het huls luxueus was gemeu bileerd. Kostbare gravures hingen aan de rige reiziger S. Giezen uit Hoogkerk, zat dood achter het stuur. Zijn horloge was op 9 uur blijven stilstaan. Vermoe delijk heeft de auto vrij veel vaart ge had, daar hij nog twintig meter onder water moet zijn doorgereden. Fraude door een procuratiehouder. 70.000 gulden verduisterd. Bij den Officier van Justitie te Haar lem heeft zich aangemeld de 39-jarige G. V. procuratiehouder bij de Rotter- damsche Bankvereeniging, kantoor Haarlem, die bekend heeft 70.000 gul den ten nadeele van die Bank te heb ben verduisterd. Dit bedrag heeft hij in de laatste vier jaar door speculaties verloren. V. speculeerde met eigen fondsen bij een firma te Amsterdam en toen hij hierbij verloor heeft hij getracht dit verlies te dekken met fondsen van de Rotterd. Bankvereeniging, welke hij onder zich had. Een der cliënten vroeg dezer dagen zijn stukken terug, maar toen werd ontdekt dat eenige papieren ontbraken. V. heeft nog getracht deze papieren in zijn bezit te krijgen, doch dit is slechts ten deele gelukt. Hij heeft zich daarop bij de justitie aangemeld. V., die ongeveer 35 jaar bij de bank in dienst was, is zijn speculaties op zeer bescheiden schaal begonnen. Hij ver muren, zijden gordijnen hingen voor de ra men en er stonden kasten vol Chineesch por- celein in de hoeken van de gang. De kamer, waar Black zijn bezoeker heenbracht, was niet dezelfde, waarin hij zooeven met Tram ber had zitten praten. Dit vertrek was klei ner en minder luxueus. Er stonden niets an ders dan twee schrijftafels en ook het kar pet was eenvoudiger. Het eenige wat op luxe wees, waren een tapijt aan den muur en een groote kroon, die een stralend licht ver spreidde. In den haard brandde een vuurtje en op een tafeltje bij één van de lessenaars was voor twee personen gedekt. Frank zag het direct en Black, die inwendig zijn eigen dom held verwenschte, glimlachte. Het ziet eruit alsof ik u verwacht heb, zei hij joviaal, maar de kwestie is, dat ik vrienden bij mij heb gehad en dat één van hen bij mij zou blijven soupeeren. Frans knikte. Hij kende de beteekenis van die gedekte tafel en van de witte vloelblok- ken, die op de schrijftafel lagen. Gaat u zitten, zei Black en hij nam zelf plaats aan een van de schrijftafels. Frank zorgde, dat hij niet te dicht bij zijn tegen stander kwam en dat hij de deur in het oog kon houden. En nou de zaken, zei Black kortaf. Ik zou niet weten waarom wij ruzie zouden moe ten hebben. Ik ben zakenman en u bent het ook, u lijkt me veel te goed voor agent. Frank antwoordde niet. Hij wist wat ef kwam. Zouden we nu niet tot een overeenstem ming kunnen komen, ging Black voort. U denkt dat ik zaken doe, die het daglicht niet mogen zien. Ik weet wel dat er menschen zijn, die allerlei lasterpraatjes over mij ver spreiden en die mij afschilderen als een dief en een misdadiger maar ik behoef u niet te zeggen, dat het mij leed doet, dat u ook maar een oogenblik aan dergelijke praatjes hebt geloofd. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1