23e JAARGANG DINSDAG 19 APRIL 1932 No. 31 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET DRIEMANSCHAP. WIJ BREIEN WIERINGER COURANT VER8CHIJNT ELKEN BUREAU ADVERTENTIëN DINSDAG EN VRIJDAG. UITGEVER f Hippolytushoef Wieringen. Van 1—5 regels 1 0.5a ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. S[ Telefoon Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f o.ia per 3 maanden 1.—. MEN KIJKT ER OP MAAR NIET ER IN. Sprak men voor den dood van Ivar Kreuger niet dan met respect over hem en achtte men hem in zijn eigen land een der voortreffelijkste van zijn land- genooten, na de publicatie van het rap port der commissie van onderzoek, zoomede door het accountantsrapport is men allengs tot andere gedachten ge komen. Meer en meer is gebleken, dat Kreuger niet een financieel genie, doch een „chevalier d' industrie" was. Gedurende de laatste jaren schijnt hij niet alleen valsche balansen te hebben opgejnaakt, doch bovendien Italiaan- sche schatkistbiljetten te hebben laten drukken, welke hij onder bracht bij de International Match Corporation, wel ke Amerikaansche onderneming daar voor Duitsche Obligatiën in ruil gaf, welke laatste door Kreuger konden wor den beleend. De oorzaak van deze handelwijze moet worden verklaard door het feit, dat een der enorme emissies van het Kreuger- en Tollconcern geen behoor lijk plaatsing vond. Aangezien Kreuger chronosch geldgebrek had in verband met zijn leeningen aan verschillende staten, welke nalatig bleven om af te lossen en zelfs niet de rente betaalden, zocht Kreuger blijkbaar naar een mid del om aan nieuw geld te komen. Van af dat tijdstip zal zeer waarschijnlijk de vervaardiging van de Italiaansche schatkistbiljetten dagteekenen. Het behoeft geen betoog, dat de ont goocheling in de geheele wereld niet gering is bij het vernemen van derge lijke wandaden door iemand, die voor korten tijd nog als een ster aan het fi nancieel uitspansel schitterde. De waar den van het lucifersconcern zijn door het een en het ander het nulpunt zeer dicht genaderd en wij betwijfelen zeer of aan deze aandeelen nog eenige waarde mag worden toegekend. De verkiezingen in Duitschland voor het ambt van rijkspresident zijn achter den rug. Zooals te verwachten was is Von Hindenburg herkozen. Toch moet ons de verklaring van het hart, dat de uitslag niet onverdeeld gunstig was. Hindenburg was de candidaat van ver schillende groote partijen en wist daar door ruim 19 millioen stemmen op zich te vereenigen, doch wanneer wij dan zien, dat Hitier als candidaat van slechts één partij 13 mililoen stemmen kon behalen,, dan concludeeren wij daaruit, dat de macht van de nationaal socialisten niet mag worden onder schat. Rijkskanselier Bruning is een man, waarvoor men respect dient te hebben Zijn krachtige wil, om zich te handha ven onder alle omstandigheden, heeft zich vertoond, toen plotseling het bevel kwam, dat de nationaal- socialistische strijdorganisaties moesten worden ont bonden. De strijdkrachten van de Hit- Ierpartij werden geschat op 400.000 strijders. Volgens Bruning levert een dergelijke gewapende macht in den staat een groot gevaar op voor de rust in het rijk en dientengevolge beval hij de ontbinding ervan. Hitier heeft zich FEUILLETON No. 13. U wensch mij te spreken vroeg hij. Ja, mijnheer Black, zei de man op eer biedigen toon. Ik wenschte u eenige vragen te stellen. Een oogenblik dacht Black erover, hem ronduit te vragen of hij van de politie kwam, maar hij had niet den moed om die vraag te etellen. Hij was blij dat hij het niet had ge vraagd, want de bezoeker ging voort Ik kom van een advocatenfirma om u te vragen, of u mij iets over dokter Essley zoudt kunnen vertellen. Black keek hem scherp aan. Wat wenschte u van hem te weten? Dokter Essley is aangesloten bij de vereeni- ging van geneesheeren en daar zal men u alles over hem kunnen vertellen. Dat is waar, zei de bezoeker, maar daar heb ik niet genoeg aan. Ik wenschte zijn identiteit vast te stellen. Ik begrijp u niet, zei Black. Ja, hoe zal ik het zeggen. Als u dokter Essley kent, dan zult u zich herinneren, dat hij eenige jaren in Australië is geweest. Dat is waar, zei Black. Wij zijn samen teruggekomen. En u bent er ook een paar jaar geweest, nietwaar Ja, maar wij zijn niet al dien tijd samen geweest. Juist, zei de bezoeker. U bent ook samen naar Australië gegaan, nietwaar Neen, antwoordde Black kortaf. Wij zijn op verschillende tijden vertrokken. eigenlijk nog niet positief uitgelaten over dit plotselinge optreden van den rijkskanseier. Afgewacht moet nu wor den hoe de toestand zich in Duitsch land verder zal ontwikkelen en hoe de verkiezingen in Pruisen zullen verloo- pen. Men moet niet uit het oog verlie zen, dat Von Hindenburg een legenda rische figuur in het Duitsche rijk is en dat daardoor zijn verkiezing als rijks president vaststond. Doch bij de a.s. verkiezingen in Pruisen blijft zijn can didatuur natuurlijk achterwege en uit dien hoofde zal ongetwijfeld met belangstelling worden uitgezien naai de eindresulaten der Pruisische verkie zingen. BELASTINGKWESTIES. Het invallen van het Aangiftebiljet. Wenken en raadgevingen. I. Hoe moet ik mijn biljet invullen? Het biljet moet worden ingevuld duide lijk, stellig, zonder voorbehoud en naar waarheid. Zoo volledig mogelijk. Vul Uw biljet zoo volledig mogelijk in. Voeg bij Uw biljet een toelichting. Zeker men kan volstaan met invulling van het biljet zonder meer. Als U een accountants rapport bezit, waarom zult U dan geen afschrift van dit rapport bijvoegen Of op Uw biljet vermelden, dat het accountantsrapport op verzoek gaarne wordt toegezonden Als U geen accoun tant heeft, waarom zoudt U dan niet afschrift van balans en van Verlies- en Winstrekening bijvoegen? Maak het den Inspecteur bij het beoordeclen van Uw aangifte zoo gemakkelijk mogelijk Acht de Inspecteur het noodig een na dere toelichting bij Uw aangifte te heb ben dan vraagt deze U toch om deze toelichting en is U verplicht de toe lichting te verstrekken. Daar kunt U toch niet aan ontkomen. Bovendien is de tijd voorbij, dat fiscus en belasting plichtigen wantrouwend tegenover el kaar behooren te slaan. Moge er al een tijd zijn geweest wij spreken geen oordeel in dezen uit, dat de belastingad ministratie te fiscaal optrad, thans in geen geval. Eer het tegendeel. Onder deze omstandigheden is het zoo jam mer, dat nog zoo vele belastingplich tigen de fiscus om de tuin trachten te leiden. De belastingplichtige echter, die eerlijk aangifte doet, ko,me de be lastingadministratie zoover mogelijk tegemoet. Dubieuse kwesties. Heeft U twijfel achtige kwesties - U heeft b.v. tegen woordig veel ..wrakke" klanten en wilt op Uw debiteurentegoed wel eens ex tra veel afschrijven, maar U weet niet, of dit mag en zoo ja tot welk bedrag of ook U heeft een extra winstpostje ge had en weet niet, of dit postje voor aan gifte in aanmerking ko,mt of niet - on derwerp dan gerust deze voor U twij felachtige gevallen aan het oordeel van den Inspecteur. Dat is beter dan zelf een oplossing zoeken. U loopt dan het gevaar, dat U later wordt nagevor derd, wanneer de aanslag wordt opge legd, terwijl later blijkt, dat de aanslag lot een te laag bedrag werd vastge steld. Hoe meer Uw aangifte van alle zijden is bezien, hoe minder gevaar voor navordering in de toekomst. Naar waarheid invullen. Daar man gelt het nogal eens aan. Helaas. Wie het in zijn levenswandel nauw neemt aan een ieder mag toch deze eisch wor den gesteld - mag zijn aangiftebiljet niet onjuist invullen. „Waarheid en niets dan de waarheid" is een eisch, die aan iederen mensch onder alle om standigheden dus tevens, welke dan ook, moet worden gesteld.. Onverschil lig welke levensopvatting en wereld beschouwing men huldigt en is toege daan. En toch zijn er zoo velen, die het met het invullen van het aangiftebil jet niet zoo nauw nemen. Het schijnt, dat velen zich met den schijn tevreden stellen. Nauwgezet en plichtsgetrouw voor de menschen. Maar verder ook niet. De lezer vergeve ons deze ontboe zeming. Dat wij niet die belastingplich tigen op het oog hebben, die te goeder trouw - want de kans, dat men een on juiste aangifte te goeder trouw doet is niet denkbeeldig een met de werke ijkheid strijdige aangifte doen, maar die belastingplichtigen, die willens en wetens te laag aangeven, ligt voor de hand. Wie werkelijk nauwgezet en plichtsge trouw is niet slechts voor de men schen om van hen geërd te worden, maar ook dan, wanneer geen menschen oog ons bespiedt, niet slechts, wanneer nauwgezetheid en plichtsgetrouwheid voordeel oplevert, maar ook dan wan neer het betrachten dezer beide deug den nadeel schijnt op te leveren -- kan geen belastingontduiker zijn. Wordt vervolgd. En hebt u hem pas nog gesproken Neen, gesproken heb ik hem niet, maar ik heb hem wel over verschillende zaken ge schreven. Black deed zijn uiterste best om zijn geduld niet te verliezen. Deze man mocht niet mer ken, hoe al die vragen hem irriteerden. De bezoeker schreef iets op in zijn notitie boekje en stak het daarna weer in zijn zak. Het zal u misschien verbazen, zei hij rustig, dat de echte dokter Essley, die naar Australië vertrokken is, aldaar is overleden. Black moest zich aan den rand van de ta fel vasthouden. Dat wist ik niet, zei hij, En hebt u mij verder nog iets te vragen Ik geloof dat dit voldoende is, mijnheer Black, zei de detective. Mag ik u vragen, wie u de opdracht heeft gegeven hierheen te gaan - Neen, dat mag ik u tot mijn spijt niet vertellen. Toen hij weg was liep Black in gedachten verzonken de kamer op en neer. Eindelijk nam hij een groote Baedeker ter hand en stelde een reisplan op. Uit een la nam hij drie pakjes biljetten. Het waren Fransche bank biljetten, ieder ter waarde van vijftig francs. Black wilde zijn voorzorgen nemen, want als alles misliep, dan zouden deze biljetten hem den weg naar de vrijheid openen. En wat Essley betreftBlack glimlachte. Die moest maar voor zichzelf zorgen. Hij verliet zijn woning en begaf zich naar het centrum van de stad. Twee mannen volgden hem, maar dat wist hij niet. Black vertelde altijd, dat hij er geen boe ken op nahield en geen verslagen en op den avond dat de „Vier Rechtvaardigen" hem bezocht hadden, wat dat juist gebleken. Hun systematisch onderzoek naar bewijzen, waar mee zij hem aan de kaak hadden willen stel len, was op niets uitgeloopen. Zij hadden geen briefje kunnen vinden. Bovendien werden 3 afkoopsommen weduwenrente verleend tot een loiaal bedrag van f 602,10 en 1 afkoopsom weeenrente tot een lolaal bedrag van f 22,74. In 1667 gevallen werd geneeskundige behandeling en verpleging krachtens de Invaliditeitswet ioegesfaan, lerwijl nog 88 verzekerden in observatie zijn genomen. PERSBERICHT. Kamer van Koophandel en fabrieken voor Hollandsch Noorderkwartier. Bij de Kamer van Koophandel voor Hollandsch Noorderkwartier, Oude- giachl 182 te Alkmaar, ligt voor belang hebbenden ter inzaige het tweede en vastgestelde ontwerp der diensiregeling welke op 22 Mei a.s. in werking treedt. RAAD VAN ARBBEID. Bij den Raad van Arbeid te Alkmaar waren op 1 Maart 1932 toegekend krachtens de Invaliditeitswet 3236 ouderdomsrenten tot een loiaal be drag per jaar van f 484112,72 382 wcezenrenten tot een lotaal be drag per jaar van f 61683,38 691 weduwrenten tot een totaal bedrag per jaar van f 112925,54 10>23 Invaliditeilsrentcn tol een totaal bedrag van f 145511,81 BUITENLANDSCH NIEUWS. en repareeren alle soorten wollen kleeding, kousen en sokken, ook de allerfijnste. Voor NIEUWWERK ZIJN WIJ No. 1 JAAP SNOR, DEN HELDER, Zuidstraat 19. (Let op den Gelen Winkel.) Depots voor Wieringen Hippolytushoef C. DUIJNKER, Den Oever: Jb. Kaleveld. Maar om u de waarheid te zeggen, Black bezat wel degelijk boeken, doch hij gebruikte doorvoor een code, die hijzelf had uitgedacht en waarvan de sleutel alleen aan hem be kend was. Dien avond verborg hij die boeken zóó goed, dat niemand ze zou kunnen terug vinden, want Black was niet op zijn gemak. De „Vier Rechtvaardigen" waren den laat- sten tijd zeer actief geweest en zij hadden kolonel Black nogmaals een uitdaging gezon den. Dien avond was hij van negen tot elf be zig. Hij verscheurde allerlei brieven, die op het eerste gezicht van zeer onschuldigen aard schenen te zijn en verbrandde ze. Om elf uur keek hij op zijn horloge hij had nog be langrijke zaken af te doen. Hij schreef een briefje aan Isaac Tramber en verzocht hem nog dezen avond te willen komen. Hij had iecferen vriend noodig en greep elke helpende hand aan, want hij wil de nog een wanhopige poging doen om zich zelf te redden. Ikey Tramber op jacht naar de mooie pleegdochter van Graaf Verlond en haar millioenen. Hij voelde zich bijna als een deugdzame jongeman, toen hij in wandelcostuum op nieuw uitging en hij was uitstekend gehu meurd, toen hij lord Verlond en zijn mooie pleegdochter in het park tegenkwam. Er waren onbeschaafde menschen die over graaf Verlond en zijn dochter nooit anders spraken dan over „de prinses en het mon ster." Het was een typisch Engelsch meisje, lang en slank en zeer gedistingeerd. Ze had een buitengewoon mooie tint en prachtige schit terende oogen. Haar kastanjebruine haar en de lijn van haar wenkbrauwen gaven aan haar uiterlijk een bijzondere aantrekkelijk heid. Ze stak bijna een hoofd boven den ou den graaf Verlond uit. De jaren hadden de „DE STRAAL DER WRAKE." De Hitleriaansche „Angriff" vertelt iets van de middeltjes, waarmee de nationaal- socialisten in de Beiersche Palts zijn bestre den. Daar was in het dorp Dörrmoschel ge bleken, dat er uitsluitend nationaal-socia- listische stemmen bij de eerste stemming voor de rijks-presidentsverkiezing op 13 Maart waren uitgebracht. De boeren ontvingen nu tusschen de eerste en tweede stemming dreig brieven, luidende „De straal der wrake." Boer Gij zijt opgehitstGij zijt Hitleri- aan geworden Keer om bij de volgende ver kiezing. De „straal der wrake" heeft het oog op u. Hij zal komen met den Rooden Haan en een vroolijk vuurtje bij u aanleggen. Gij zult dakloos worden. Waarschuw uw beroeps- genooten. De „straal der wrake" is overal ge organiseerd en is een geheime macht. De „Angriff" voegt eraan toe, dat er in derdaad eenige keeren brand is gesticht te Dürrmoschel, doch dat niettemin op 10 April weer uitsluitend stemmen voor Hitier in het dorp zijn afgegeven. TOENEMING VAN DE MISDADIGHEID IN ENGELAND. Gevolg van oorlog en crisis. Sir Herbert Samuel, de minister van bin- nenlandsche zaken, heeft de officieele ziens wijze medegedeeld over de oorzaken van de ernstige toeneming van de misdadigheid in de laatste jaren. Deze toeneming, zei hij wekte veel ongerustheid, hetgeen verklaar baar was, indien men wist, dat het aantal inbraken in en rond Londen buitengewoon was toegenomen n.1. van 3000 in 1913 tot 8000 in 1931. De ongunstige factoren, die tot dezen toestand hadden geleid, waren le. de verslapping in het toezicht op de kinderen gedurende den oorlog uit wie in dezen tijd de misdadigers tusschen 25 en 30 jaar waren gekweekt 2e. de werkloosheid 3e. de auto's, die hadden bijgedragen tot een zekere soort van misdadigheid. In tegenstelling met vaak verkondigde meeningen verklaarde de minister, dat de zeer deskundige en ervaren adviseurs van zijn partement van meening zijn, dat de bi oscoop eer misdaden voorkomt dan ze in de hand werkt. Indien de bioscoop nooit had bestaan, zou er volgens de deskundigen van het departement van binnenlandsche zaken waarschijnlijk meer misdadigheid zijn dan thans. Het aantal gemelde uitgevoerde roofpar tijen in het openbaar, zooals die op winkels, postkantoren, banken en wisselloopers, was toegenomen van 11 per maand in 1925 tot 20 per maand in 1930 en 1931. De afgeloopen maanden Februari en Maart hadden respec tievelijk 29 en 31 van dergelijke roofpartijen gebracht, dus gemiddeld een per dag. Onder den indruk van eenige afschuwelij ke moorden, den laatsten tijd gepleegd, was in het openbaar de indruk gewekt, dat moor den in aantal toenamen. Dit was echter niet het geval. De toeneming van de misdadig heid in de laatste jaren meent de minister grootendeels te kunnen toeschrijven aan het feit, dat men leeft in een tijd van zeer ern stige economische malaise. Het was gebleken, dat de werkloosheidscijfers nagenoeg gelijk op en neer gingen met de cijfers van de mis dadigheid. GEMEENTE WIERINGEN. Verkeersovertredingen. In de afge loopen weken zijn talrijke personen verbaliseerd wegens overschrijding van de maximum-snelheid in de be bouwde kommen en wegens berijden van afgesloten stegen. Ook in den Mek- kenstuinwQg, waar slechts in één rich ting mag worden gereden, zijn verschil lende verbalen gevallen. Bouwplannen. De heer Jh. Kuit Sz. zal voor eigen rekening aan de Belt een woonhuis bouwen. Voor rekening van den Heer P. Lont Dz. zal worden aanbesteed de bouw van een woonhuis aan de Zwinstraat (Den Oever.) De aan ne.mer P. Tuin van 't Zand zal aan de Klieftstraat zes woonhuizen bouwen. Door den architect J. A. Peters alhier, zijn plannen ontworpen voor verbouw van het winkelhuis van den heer M. Oden en voor den bouw van een café in den Wieringermeer bij Sluis I voor re kening van de Heeren Klein, Kraan, Minnes en Takes. Bloempjesverkoop. Evenals vorige jaren zullen op Hemelvaartsdag door de plaatselijke afdeelingen van N.V. en J.V.O. blauwe bloempjes worden ver kocht ten bate der drankbestrijding. Verlof Door den heer B. Boerema is aangevraagd een verlof B (verkoop van alcoholvrije drank) voor het perceel Nieuwstraat 22. Zuiderzeesteunwet. De Generale Com missie Zuiderzeesteunwet heeft er de aandacht van de burgemeesters der Zuiderzeegemeenten op gevestigd, dat hij de Hevea-Fabrieken te Heveadorp groote gezinnen worden gevraagd, waarin meerdere meisjes voor atelier- en fabriekwerk. Er zijn woningen voor lage huur beschikbaar. Indien belang hebbenden ingevolge de Zuiderzeesteun wet voor deze werkgelegenheid in aan merking wenschen te komen, is de Cojmmissie bereid hen daarbij te steu nen. De landbouwcrisis. Voor de afd. Wie- ringen van de S.D.A.P. zal a.s. Dinsdag in zaal Bruul het Kamerlid Van der Sluis spreken over de landbouwcrisis. Een teeken des tijds. Uitsluitend naar aanleiding van de verslagen van de laatste Wieringer raadsvergadering zijn bij het gemeentebestuur meer dan twintig aanbiedingen ingekomen voor den bouw van een noodslachtplaats. W.fel een bewijs van de groote concur rentie tusschen de verschillende be drijven. J.V.O.-berichten. Donderdag bijeen» komst voor meisjes-adsp. groep II (Westerland) Vrijdag half acht. Gymnastiek voor meisjes-leden en meisjes-adsp. in nieu we school H.-Hoef. harde lijnen op zijn gelaat nog dieper inge groefd en het leek wel of zijn gezicht van graniet was, zoo onbeweeglijk en koel waren zijn trekken. Zijn onderkaak stak een eindje vooruit en zijn oogen lagen diep in hun kassen. Iedereen, die den graaf voor het eerst ontmoette, voel de zich minder op zijn gemak. Zijn groet voor sir Isaac was kort genoeg. Ga zitten, Ikey. Het meisje had sir Isaac even toegeknikt en ging direct weer naar de voorbijgangers zitten kijken. Niet uit rijden vandaag vroeg sir Isaac. Zie je dat dan niet antwoordde Verlond. Ik rijd op mijn grijze strijdros voor een bri gade cavalerie uit. Zoo antwoordde Verlond steeds op onnoo- dige vragen. Toen kwam er een norsche uitdrukking op zijn gezicht en nadat hij zich even had om gedraaid om te zien of het meisje niet luis terde, boog hij zich over haar Tramber en zei zachtjes Met haar zal het nog zoo gemakkelijk niet gaan. - 'n Ben gewend aan moeilijkheden, 2el sir Isaac luchtig. Niet aan dit soort moeilijkheden, zei de graaf. Doe nu maar niet net of je zoo han dig bent. Ik woon met haar samen en ik weet er alles van. 't Is een duivelin, een an der woord is niet van toepassing op haar. Nu was het de beurt van sir Isaac om om te kijken of het meisje niet luisterde. Iemand anders in het spel fluisterde hij. Hij zag hoe het gezicht van den graaf be trok en hoe deze over zijn schouder heen staarde naar een jongieman, die met een glim lach op zijn gelaat op hen toekwam. De glimlach was zeker niet bedoeld voor Verlond of voor sir Isaac, maar voor het meis je. En zij kon haar vreugde nauwelijks be dwingen, toen ze den jongeman zag aanko men. Sir Isaac vloekte inwendig. Goedenmorgen, zei Horace Gresham te gen den graaf, een luchtje aan het scheppen? - Neen, bromde de oude man, ik ben aan het zwemmen, 'k Ben aan het visschen. Ik maak een tochtje met een vliegmachine. Zie je dan niet wat ik doe Ik zit hier overgele verd aan de genade van iederen idioot, die hier langs komt en die het in zijn hoofd krijgt om mij stomme vragen te stellen. Horace had plezier. Juist deze eigenaardige humor maakte, dat de oude graaf niet zoo terugstootend was als hij anders zeker ge weest zou zijn. Zonder antwoord te geven op de woorden van Verlond wendde Horace zich tot het meisje. - Ik dacht wel dat ik u hier zou vinden, zei hij. En hoe loopt uw paard vroeg ze. Horace wierp een zljdelingschen blik op Tramber. O, dat gaat best, zei hij. Die zal zijn best wel doen op de race. - Ja, maar dat paard kan toch niet tegen [het mijne op, zei sir Isaac woedend. Ik heb er niet veel zin in om uw geld aan te nemen, antwoordde de jongeman, ik voel dat het oneerlijk zou zijn tegenover u en tegenover uw vriend. Sir Isaac voelde de vijandigheid in Hora- ce's toon en hij begreep ook dat die vroolijke jongeman meer van zijn zaken afwist, dan hem voor het oogenblik gelegen kwam. Mijn vriend gaat mij niets aan, zei sir Isaac. Ik heb een eerlijk en oprecht aanbod gedaan en als u het niet aan wilt nemen, nu danHij haalde zijn schouders op. Gresham wendde zich weer tot het meisje. Waar heeft Gresham het toch over vroeg Verlond, die plezier had in de woede van zijn vriend. (Werdt vervolgd.)

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1