Wat zou het weer vandaag doen. Wieringen •heeft een slechte naam op dit gebied, Spot ters willen zelfs beweren dat het geogra fisch niet goed ligt voor mooi weer, en hou den stokstijf vol dat er zelfs tijdsverschil is met de vaste wal. Vandaag zijn we dan toch ook eenige gra den in gunstigen zin verschoven, want hoe wel het aanvankelijk dreigde, het werd een schoone dag. welke glansde in alle opzichten. Een overweldigend aantal menschen was bijééngekomen. Van de 19 vereenigingen had slechts één vereeniging afbericht gestuurd n.m. „Onder Ons" Hauwert, op zich zelf brachten deze corpsen reeds met hun aantal reeds een groote drukte mede. Doch zoo men ons mededeelde was de kaar tenverkoop ook goed geweest. Het was dan ook een echt gezellige drukte langs den weg, wat al vroeg begon, want om half twaalf zou de wedstrijd reeds aanvan gen. Precies op tijd stond het eerste corps gereed. In de Jury had een wijziging plaats gehad, deze was nu samengesteld uit de hee- ren Gerhard Boedijn, K. H. Kerkhof en Jo- han Schuitmaker Het is een lange dag geweest, om elf uur "s avonds was het pas ten einde. Voor de jury welke bijna onafgebroken met onderbreking van een uur pauze een zware taak. Doch het zal haar een voldoening geweest zijn dat dezen dag zoo uitmunte op muzikaal gebied. Niet minder dan 10 eerste prijzen moesten worden toegekend, en Hemelvaartsdag had bewezen dat ze niet cadeau gegeven werden. Onze Oeversche vereeniging is er ditmaal slecht afgekomen, een tweede prijs kon maar net gewonnen worden. De wisselprijs werd dezen keer gewonnen door „Kunst na Arbeid" Zuidscharwoude, Dir. P. Pranger. Dit corps haalde het respec tabele aantal van 177 punten,. (180 was het maximum) gaf dan ook een pracht uitvoe ring van de beide nummers, hier werden niet alleen noten geblazen doch ook muziek, ieder instrument zong a.h.w. Natuurlijk worden de prestatie's der ande re vereenigingen hierbij niet te niet gedaan, wij noemen b.v. „De Vriendschap". Schoorl, in de eerste afdeeling Fanfare, welke 169 1/2 punt behaalde en „Onder Genoegen" Wijde- nes in de eere afdeeling 163 punten, terwijl „Eensgezindheid" het in de tweede afd. Fan fare het tot 159 punten bracht, en verder „Schagens Harmoniekapel" 166 1/2 punten. De volledige uitslag is als volgt Derde afdeeling Fanfare „Crescendo". Oude Niedorp, 3e pr. met 119 1. 2 punten. Tweede afd. Fanfare „Eensgezindheid", Heiloo le. pr. met 159 punten. Eerste afdeeling Fanfare „De Eendracht", Enkhuizen, 2e pr. met 125 punten. „De Vriendschap", Schoorl. le pr. m. 169 1/2 punten „Excelsior" nieuwe Niedorp, 2e pr. met 128 1/2 punt. le Afdeeling Harmonie'" „Apollo" Den Oever Wieringen 2e pr. 123 punten. Afdeeling uitmuntendheid Harmonie „Schagen's Harmoniekapel le pr. met 166 1/2 punten, Winkel's Harmonie-kapel 2e pr. met 152 punten. Afd. uitmuntendheid Fanfare „Concordia", Hoogkarspel 2e pr. met 127 1/2 punten „Exelsior" Warder 3e pr. met 113 1/2 punten„Willen is kunnen" Lutjebroek, 2e pr. met 131 punten. Eere afdeeling Fanfare „West-Frisia", Twisk le pr. met 147 punten. „Ons Genoegen", Wijdenes, le pr. met 163 punten „Kunst na Arbeid", Zuid-Scharwou- de, le prijs met 177 punten, tevens bijzonder coippliment voor directeur en exutanten van de jury „Andante", Oosthuizen, le pr. met 149 1/2 punten „H.U.G.O." Heerhugowaard le pr. met 152 1/2' punten„Onder Ons" Dirkshorn. le pr. met 155 punten. Uitslag Eerewedstrijd afd. Harmonie Winkels Harmoniekapel 61 pr, 2e Eereprijs. Schagens Harmoniekapel 3e Eere-prijs met 60 punten. (In de afdeeling kon geen eerste eere-prijs worden toegekend. Afd. Fanfare le Eere prijs met 81 punten „Kunst na Ar beid", Zuidscharwoude 2e Eere prijs met 74 punten „Onder Ons" Dirkshorn 3e Eere- prijs met 73 punten „Ons Genoegen" Wijde nes. Hiermede was dit concours ten einde. Slotwoord, Bondsvoorzitter W. J. Bruul. Dames en Heeren Alvorens we uit elkaar gaan, zou ik gaarne nog een enkel woord willen spreken. Ten eerste breng ik namens onzen bond een op recht wbord van hulde en dank aan de H. H. Juryleden welke, trots het buitengewone pro gramma wat vandaar moest worden afge werkt toch kans hebben gezien om 11 uur dit concours ten einde te brengen. Mijne Heeren de bond is U zeer erkentelijk voor deze medewerking, en hoopt in de toe komst wederom op uwe medewerking te mo gen rekenen. (Applaus.) In de tweede plaats onzen hartelijken dank aan de muziekvereeniging „Harmonie" te Wieringen. Ik heb het in mijn openingsrede reeds gezegd, „Harmonie" heeft altijd alles „tip-top" in orde, wij zijn buitengewoon te vreden over de prachtige organisatie van dit concours. Dan breng ik dank aan het eere-comité, voor hun bijna onafgebroken belangstelling welke zij hebben getoond voor dit concours. Herhaaldelijk werd mij door de dames en heeren verzekerd dat zij verbaasd waren van de prestati's der vereenigingen. Dan vooral dames en heeren een woord van hartelijken dank aan de Voorzitter van „Harmonie" de heer C. J. Bosker wanneer hij niet het beslissende woord had gesproken „kom bij ons" dan hadden wij het concours niet op Wieringen gehad. Vooral zijn werk is het geweest dat het concours hier kon plaats hebben. En ten slotte breng ik nog een woord van dank aan het publiek, wat met onverdeelde aandacht deze wedstrijden heeft gevolgd. De stilte welke steeds werd betracht, tijdens het optreden der vereenigingen, blijkt dat men om de muziek zelf naar dit feest is ge komen. Het spreekwoord „Zoo de zon de bloemen kleurt, kleurt de muziek het leven," is hier dan ook veel van toepassing. Voor de Wieringers zal het ten slotte een voldoening zijn, dat bewezen is dat het niet altijd koud is op Wieringen. Het zal niet spoedig weer op Wieringen concours zijn van den Bond, doch spr. hoopt in de toekomst gaarne, dat dit hier weer eens zal zijn. (Applaus.) Hiermede behoort het concours weer tot het verleden, wij kunnen niet anders zeg gen als het is schitterend verloopen, ongere geldheden hebben, voor zoover wij kunnen vernemen, niet plaats gehad. Voor „Harmonie" en Wieringen was het een kwestie van eerezaak om alles perfect in orde te hebben, dat men hier ten volle inge- slaagd is zal een ieder gaarne volmondig toegeven. Autobusdienst. Door den Heer M. Geel al hier is, nadat bij koninklijk besluit de con cessie voor zijn autobusdienst Wieringen- Schagen m.i.v. 1 Juli 1932 is ingetrokken, een nieuwe aanvrage om concessie bij Gede puteerde Staten ingediend voor een dienst SchagenDen Oever v.v. Overwerkvergunning. De Hoofdinspecteur van den Arbeid heeft aan de N.V. Industrie- eele Mij. „Mabeg" te Utrecht overwerkvergun ning verleend ten behoeve van het leggen van buisleidingen in den Wieringermeerpol- der (gemeente Medemblik, Wieringen en Wie ringerwaard, geldende van 921 Mei voor 62 man (10 uur per dag en 55 1/2 uur per week.) Loop der bevolking. Ingeschreven personen J. H. Hoitink van Eibergen J. J. R. Groos van Haarlem J. Bergsma van Akkrum J. de Ruiter en echt- genoote van Sasenheim S. Eilander, L. Jel- lema van Anna Paulowna M. P. v. Oers van Nw. Vosmeer A. C. A. v. Oers geb. Adriaan- sen van WoensdrechtMej. T. J. Kieft van Amersfoort Mej. A. Schram van Schagen G. Dijkstra en gezin van BaarderadeelB. Lubberts en gezin van Wonseradeel A. Bolt en gezin van Zijpe F. W. D. C. A. v. Hattum en gezin, Mej. M. Joon, P. F. Knikman en gezin. C. Boonstra en gezin. P. Grootemaat, J. Meijwaard en gezin, J. Fijnheer, J. J. Grof- fen en gezin, R. Wesenbeek, J. Sins en gezin, M. Oosterbeek en gezin, R. Luis en gezin, F. Weijts en gezin, G. de Haan en gezin, Mej. M. Schadenberg. J. L. v. Hattem en gezin, allen van WonseradeelJ. Buist en echtge- noote van Ooststellingwerf A. M. Augustijn van Halsteren J. A. J. Tellier van Schoon- dijke Mej. E. Kalix uit Duitschland; IJ. K. Bosma van BaarderadeelL. Buis van Vlagt- wedde M. Mast van Opsterland P. Veer man van Avenhorn G. Lantinga en echtg. van Barsingerhorn J. v. d. Veer van Groote- gast J. Smit van Anna Paulowna Mej. D H. v. d. Heijden van ZeistD. Masselink van ZeistC. Kleijer van HarenkarspelM. Vliet land geb. Boelaars van Ouddorp H. v. Or- sel van Onstwedde A. Engel en echtg. van Barsingerhorn A. Rotgers van Vlagtwedde H. Stevens en gezin van Emmen L. Kasje van Idaarderadeel D. Kroes van Ooststel lingwerf F. Wieringa van Loppersum L. Hooij van Schagen G. A. A. Jansen geb. Keijsers van Venraij K. Molenberg van Kuinre Mej. M. Klopotek uit Duitschland I K. Sloterdijk van Anna Paulowna E. en J. Christians van Bellingwolde I. v. Biert van 3tad aan 't Haringvliet IJ. Bakker van ^'armenhuizenW. Kok van Leek M. de Jonge geb. Hunze van Beilen B. P. Cruson leb. Hol van Aardenburg J. Brinkman van LeeuwarderadeelJ. Th. Plieger van Wiilli- ge Langerak. Afgeschreven personen F. v. Mil naar Al melo A. Wierenga naar Emmen H. Kuiper en echtg. naar Oude Pekela G. Rooker en gezih naar Limmen H. J. Oosterbeek en gezin naar Limmen H. J. Oosterbeek en ge zin naar Limmen H. J. Oosterbeek en gezin naar Amsterdam J. Sap naar Hoogezand A. Busscher naar Roden C. Manshanden naar Medemblik G. Bontes en gezin naar Den Helder J. Bosch naar Onstwedde A, Tiekstra naar Tietjerksteradeel E. de Roo naar Barsingerhorn H. J. P. A. Geijsen naar Den Haag A. J. Tempelaars en gezin, M. J. Groffen en gezin, M. K. Ensing en gezin, al len naar Wonseradeel A. Adriaanse naar O. en W. Souburg M. H. Kooijman en gezin naar Opheusden A. M. Augustijn naar Lim men E. W. J. v. Leersum naar TexelA. Bos, A. de Neef, naar MaastrichtA. P. A. Hermus naar Medemblik N. C. Blankendaal en gezin naar Kwadijk Mej. J. Hoving naar Barsingerhorn H. G. Holtrop naar Wierin- gerwaard. Herhalingsoefeningen. De dienstpl. serge ants J. de Wit, lichting 1926, en J. H. Eden, lichting 1928, zijn opgeroepen om op 7 Juli te Amersfoort voor 24 dagen op te komen. De Grontmij. M.i.v. 1 Mei j.1. is het hoofd kantoor der N.V. Grondverbetering- en Ont ginning-Maatschappij (Grontmij), die een deel der werkzaamheden in de Wieringermeer uitvoert, verplaatst van Hoogeveen naar Zwolle, Emmastraat 1. Aansluiting waterleiding. Burg. en Weth. hebben, nadat de Warenkeuringsdienst het beschikbare drinkwater heeft onderzocht, aan den Heer G. Baijs voor den tijd van vijf jaar vrijstelling verleend van de verplichting tot aansluiting van perceel Noorderweg 27 aan de waterleiding. Radio-Centrale. Onder goedkeuring van het gemeentebestuur heeft de heer J. J. Bosker de radio-centrale voor Den Oever en omgeving overgedragen aan den Heer W. D. van Treuren. Zangvereeniging „Excelsior" Den Oever. Bovengenoemde vereeniging zal op 26 Juni a.s. deelnemen aan het concours dat op die datum te Umui- lon wordt gehouden. De afsluiting der Zuiderzee. Naar de Ctr. verneemt vorderen de werkzaamheden aan den afsluitdijk van de Zuiderzee, dank zij het gunstige weer, zoodanig, dat het zich laat aan zien, dat het gat in den dijk een der laatste dagen van Mei reeds gedicht zal kunnen worden. Politie: Verloren een fietsplaatje; een gouden broche; een zilveren.broche en een por- temonnaie inh. ongeveer f 30.— Gevonden: een portemonnaie met ee- nig kleingeld; een blauw taschje en 'n autoslinger. Inl. bij den Gem. Bode. Visschersvloot. Het vaartuig VV.R. 94 is in eigendom overgegaan van den Heer J. Kok naar den Heer J. Bakker Az. Het. blijft onder hetzelfde nummer in de vaart. J.V.O.-berichten. Donderdagavond 7 uur bijeenkomsten voor meisjes-ad- spiranten groepen 1 en II te Hippoly- tushoef en Westerland. Vrijdag half acht gymnastiek voor meisjes-leden en meisjes-adsp. 2e Pinksterdag 's-middags drie uur bijeenkomst voor leden en adsp. in de Vok bij goed weer naar buiten. Boopsgez. Jongerenkring. Vrijdag a.s. 's-avonds acht uur Doopgezj .Tongeren- kring. Doopsgez. Zusterking. Donderdag avond acht uur Zusterkring. BURGERLIJKE STAND over de maand April. Ondertrouwd A. Th. yj^i Zanten en H. Engel P. Rotgans ei» G. Mulder. Getrouwd Joh. Klip en C. A. Ste- houwer A. Th. van Zanten en H. Engel. Geboren Jans Gerrit, z.v. G. de Bie en H. Stevens Dirk, z.v. A. J. de Jon ge en A. M. v. Veen Johannes, z.v. J. Koster en C.. Vroone Johannes Pe trus Anthoinius. z.v. N. C. Blanken- daal en M. M. de Koning Sietzo. z.v. S. IJzer en Z. Luppens Marie d.v. \Y Berkhout en M v.d. Zee Jurriën z.v. X. Halfweeg en A. Grin Jelle z.v. .1. Wagenaar en R. Blom; Simon, z.v. S. Zomerdijk en G. Modder Hendrik, z.v. A. IJpma en S. v.d. Meer Corne- lia, d.v. P. Teeuw en M. Bakker; Hen- drikus Johannes, z.v. J. W. Ras en A. H. C. Serano; Maria, Theresia, d.v. J. F. de Bot en M. Broekmeulen. Overleden Albertje Pathuis, 2 mnd. d.v. G. Pathuis en W Oost; Gerlof Zijl stra, 1 j. z.v. Jb. Zijlstra en J. Taai; Tr. Rotgans, GO j. (te Alkmaar); Simon Mulder, 68 j., echtg. v. Gr. Stadig. Mijnhardt's Laxeertabletten regelen zonder Kramp of Pijn. Doos 60 Ct. Bij Apoth. en Drog INGEZONDEN STUKKEN. Bieezand, 8 Mei 1932 Mijnheer de Redacteur. Vergun me s.v.p. eenige plaatsruimte. Bij voorbaat dank. In het verslag van den Raad van Anna Paulowna bij het bespreken van het adres aangaande 't Klectra, zegt de voorzitter, dat door de propagandis ten voor goedkooper stroom mislei dend was opgetreden hij de toelichting van het adres. Mijnheer de voorzitter, dit is zoo'n vuile laster, dat ik de rech te woorden er niet voor durf neer te schrijven. De lijst is aangeboden, gele zen en geteekend en mocht nu een en kele de lijst niet gelezen hebben, dan is de schuld daarvan niet bij ons; en een ieder, die familie of kennis in een ge meente heeft, waar het P.E.N. recht streeks stroom verstrekt, wist zelf wel te vertellen, dat het P.E.N. veel goedkooper is, daar de vastrechten voor een gewoon gezin van de 50 tot de 80 ct. beloopen, terwijl hier de vast rechten schandalig hoog zijn (zie Céres) Ik begrijp de voorzitter evenwel heel goed; de handelingen van don pastooi moeten goed gepraat worden, maar dat is door geen 10 advocaten goed te praten; dus ook niet door u, mijnheer de Voorzitter. Dat de menschen zoo graag van de lijst afwilden, bewijst wel 't geen ik hier nogmaals wil herhalen, zoo 't mij door verschillende personen, die in de kerk tegenwoordig waren, is verteld., Toen de dienst geëindigd was, vroeg de pastoor de menschen of ze nog even wilden wachten, daar hij hun iets te zeggen had, waarna hij z'n toga aflag en vroeg of degenen die de lijst voor o- verdracht aan het P.E.N. geteekend hadden, hun handteekening door mid del van een tegenlijst terug wilden ne men, want er mocht geen ruzie in de gemeente komen, (hieruit alleen zal 'n ieder mensch met gezonde hersens be grijpen, dat de pastoor er mee bekend w as, dat B. en W. of B. alleen het bedrijf aan de gemeente wil houden.) Verders is me verteld achter in dc kerk stonden Braam en Van Kampen bij een tafeltje waar de lijsi op lag, ie der met een potlood, de menschen le noodigen, maar hoewel de kerk heel goed was, kwamen er die keer in het geheel 4 handteekeningen op de lijst. Van misleidend optreden gesproken, dat heeft de heer Braam gedaan bij ie mand, nog wel een protestant, daar hij de vrouw, die druk aan de schoonmaak w as, verzocht of ze nog teekenen moest voor goedkooper licht. De vrouw ant woordde daarop: daar heb ik laatst al voor geteekend; waarop Braam ant woordde: ja, maar die lijst was niet goed gesteld. De vrouw, die heel druk aan het werk was, zette daarop zonder te lezen haar handteekening! Later dat ze hoorde, dat ze op de R.K.-tegen lijst geteekend had, heeft ze gehuild van ergernis. Dit is misleidend, mijnheer de Voor zitter! en toch wil ik wedden, dat als die vrouw u het soms geschreven had, dat u dat briefje niet voorgelezen zou hebben. Toch had ik van den Burge meester niet verwacht, dat hij uit vriendschap voor den pastoor een ar me drommel zoo in de modder zou smij ten. Wat verder dat voorstel van Smit aangaat, aangaande Dr. Verhoeks, is volgens mijn inzicht van nul en geener waarde; een goed doekje voor 't dood bloeden. Want B. en W., of tenminste Keuris weet heel goed, dat de verbrui kers alléén op dat verschil van 5 ct. per KAV. al 10.000 gulden per jaar in hun zak houden! Daar is met geen woord o ONS WIERINGERMEERHOEKJE. EXCURSIES naar DE ZUIDERZEEWERKEN EN DE WIERINGERMEER. Ongetwijfeld zullen de cultuurwerkzaam heden, alsmede de dorpsbouw in den Wierin- germeerpolder, ook in den komenden zomer wederom een groot aantal belangstellenden trekken, waarom het aanbevelenswaardig voorkomt hier eenige mededeelingen te ver strekken, welke voor belangstellenden van beteekenis kunnen zijn. Bij een bezoek aan den polder valt het onmiddellijk op dat op verkeersgebied sedert vorig jaar een groote verandering is ingetreden. Vorigen zomer was nog slechts een klein gedeelte in het Westen van de Meer per fiets en auto toe gankelijk en excursisten waren, om iets van de werken te kunnen zien, vrijwel uitsluitend op gebruikmaking van de voor dat doel in de vaart gebrachte excursieboot, die aan een beperkte route gebonden was, aangewezen. Intusschen is echter met voortvarendheid gewerkt aan den aanleg van verharde wegen en uitbreiding van het rijwielpadennet. waar door thans niet alleen het in aanbouw zijnde Slootdorp (Sluis I) en Middenmeer (Sluis 3), gelegen op 5 a 6 K.M. van het oude land, over verharde wegen bereikbaar zijn, doch bovendien over breede rijwielpaden tot diep in de Wieringermeer kan worden doorgedron gen. De groote bedrijvigheid, welke er zoowel ten aanzien van het landbouwwerk, als dorps- en schurenbouw heerscht en in den komen den zomer nog heerschen zal. heeft het wen- schelijk gemaakt met verkeer zooveel mo gelijk tegemoet te komen, in verband waar mede de op het hierbij behoorende kaartje met dikke lijnen aangegeven verharde wegen met ingang van 10 Mei 1932 voor het berij den met personen- en vrachtauto's en auto bussen, zullen worden vrijgegeven, onder voorwaarde echter, dat de asbelasting 2000 K.G. niet overschrijdt om met geen grootere snelheid dan 40 K.M. per uur wordt gereden. Waar op de rijwielpaden geen ongelimiteerd verkeer kan worden toegelaten blijft het be rijden dier paden voor vrachtauto's en auto bussen verboden, terwijl het verkeer uitslui tend is toegelaten voor rijwielen, motorrij wielen en personenauto's tot een totaalge wicht van 2000 Kg.. Uitdrukkelijk zij aangeteekend, dat de Di rectie der Zuiderzeewerken en die van den Wieringermeerpolder geen enkel risico aan vaarden ten aanzien van het berijden der wegen en rijwielpaden of het passeeren der ponten, terwijl er de aandacht op wordt ge vestigd, dat van de op regelmatige afstanden aangebrachte wisselplaatsen gebruik gemaakt moet worden, omdat het passeeren op de be trekkelijk smalle wegen en rijwielpaden, anders onmogelijk is en aanleiding zou geven tot verkeersongevallen en stoornisen. Waar de rijwielpaden niet op intensief au toverkeer zijn berekend zal hiervan zoo wei nig mogelijk gebruik worden gemaakt, ter wijl slechts met matige snelheid kan worden gereden Zoo noodig zullen de wegen of (en) rijwielpaden voor alle verkeer geheel of ge deeltelijk worden afgesloten, c.q. afhankelijk van een speciale vergunning worden gesteld. Bij het passeeren van de kanalen door mid del van de ponten moet de uiterste voorzich tigheid worden betracht en gehandeld wor den geheel volgens de door den pontwachter te geven aanwijzingen. Opgemerkt wordt, dat des Zondags slechts enkele ponten zullen worden bediend. Gezelschappen, die onder geleide den pol der wenschen te bezoeken, kunnen zich iede- ren Dinsdag en Vrijdag, 's morgens om tien uur en 's middags om 2 uur, vervoegen aan het Bureau der Cultuur Mij, „de Wieringer meer" te Slootdorp (Sluis I), waar een door de Wieringermeer-Directie beschikbaar ge steld persoon aanwezig zal zijn om belang stellenden door den polder te geleiden. (Wordt -vervolgd.) Voor kort hebben we gemeld boe 'n groot aantal stuks iinidvce in de Wie ringermeerpolder is aangekomen. Hierboven ziet men de viervoeters de boot verlaten om hun eerste schreden in den nieuwen polder te zetten. ver gerept en we zullen hier altijd wel aan het G.E.B. vastzitten, ook al zul len veel arme drommels zich dan met de petroleumlamp moeten behelpen; De macht is hier ook weer aan de kant van het onrecht. U, mijnheer de Redacteur, nogmaals dankend, B. Bakker van Rozelaar. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Uitvoering V. C. J. B. Het Zondag door de Afd. V. C. J. B. opgevoerde spel De Opstandigcn van N. C. Jol les in de Ned. Ilerv. Kerk te Kleine Sluis genoot, jammer genoeg, een ma tig bezoek. Breezand. Het verdwenen geluks kantoor. Zondagmorgen kwam de hr. Wormsbecker tot de ontdekking dat een groot reclamebord betreffende het Gelukskantoor „De Unie", staande in de tuin naast het bekende sigarenmaga zijn ,,'t Hoekje" was verdwenen. Later op den dag wist men hem te vertellen, dat het bord geplaatst was in het land van den heer J. v. Rijn in don Meerweg. Vele wandelaars zagen Zondag in 'n kaal stuk land het reclamebord staan het bord van het Gelukskantoor, doch natuurlijk geen kantoor er bij om loten te verkrijgen. Een flauwe grap En in het belang der belhamels zelve raden wij hun aan het bord weer op de plaats van oorsprong terug te brengen, willen ze niet in aanraking met de politie ko men. BINNENLANDSCH NIEUWS. DE ZORGEN DER SCHIPPERIJ. Overspannen van boord gehaald l* Een droevig geval heeft in de schip perswereld veel beroering gewekt. Te Lobith heeft men den schipper-eige- naar van één der grootste en mooiste Rijnschepen onzer particuliere vloot in totaal overspannen toestand van booid naar een ziekcninrichting moeten overbrengen. Welk geval, om de vóór geschiedenis een eenigszins tragisch karakter heeft. Eenige jaren geleden namelijk werd dit groote schip voor bijna f 180.000 op de werf ,de Merwede" voor dezen schipper gebouwd. Alleen de betimme ring van de roef heeft f 12.000 gekost, men kon er wonen als in een woning aan den wal zoo comfortabel. En in de eerste jaren was er zelfs met dit du re schip geld genoeg te verdienen om na aftrek van hypotheekrente en be- drijfsonkostcn voor den schipper een goed bestaan over te laten. Door de crisis in de Rijnvaart zijn leze mogelijkheden geleidelijk ver dwenen en onlangs legde de schipper zijn prachtige schip op de Lek op en ging hier naar den steun om althans te kunnen eten. Hij werd echter afge wezen omdat er - -theoretisch een te groot kapitaal van hemzelf in het schip zit. Ten einde raad moest hij toen wel weer een reis aannemen om zijn mond te kunnen openhouden. Maar daar hij ze niet kon betalen, had hij geen knechts aan boord en hij is dus met zijn vrouw alleen naar hoven vertrokken, legen de voorschriften in, die hem drie man personeel voorschrij ven. Bij Lobith was de man totaal over stuur en moest met geweld van boord worden gehaald. Het geval teekent treffend de moei lijkheden juisl van den groot en eens kapitaal krachtigen schipper, doch 't teekent tegelijk de risico's verbonden aan varen zonder het voorgeschreven personeel aan boord, zooals dit thans algemeen gebruikelijk is geworden omdat er bij de lage vrachten geen loonen voor knechts kan overschieten t( n. De schippers helpen elkaar zoo'n beetje bij het zwaarste werk, of ze hu ren een lossen man voor een paar uren of een dag en probeeren dan maar verder naar hun bestemming voort te sukkelen. Vaak met schepen, waarvoor geen assurantie meer wordt betaald. Geen wonder, dat men dit bedrijf hij de Scheepshypotheekbanken met wei nig opgewektheid aanziet. Maar er is nu eenmaal weinig of niets aan te doen. Als een schipper geen „steun" kan krijgen, moet hij blijven varen om althans brood aan boord te houden. Men staat hier voor toestanden, die enorme risico's inhouden, doch de situ atie is zóó abnormaal, dat niemand er w eg mee weet. Het is uiteraard absurd dat iemand die schijnbaar nog een ka pitaal van vele tienduizenden bezit, bij Maaschappelijk Hulpbetoon aanklopt. Maar op dit moment is dat kapitaal een niet te realiseeren fictie, voor den schipper noodlottiger dan totale bezit loosheid. Wat uit allerlei wanhoopsda den van zulke z.g. rijke schippers vroc ger reeds is gebleken. Stoornis in de administratie van het Waterschap „De breede Wlatering" nabij Ierseke. Over 1931 reeds een tekort van f 75000. Eenige weken geledon overleed plot seling de ontvanger-grffier van het waterschap „De breede .watering" be westen Ierseke te Goes. Reeds direct werd vermoed, dat de administratie

Wieringer courant | 1932 | | pagina 2