VERFFABRIEK I IE Él Ml, uw verven skt treoks tchU JL BENEMA. Besloten wordt om opnieuw te pach Ion. Een haven aan de Noordkant. Naar aanleiding van de onlangs ge houden vergadering met de Heer Gel der, heelt het bestuur van D.E.T.V. een request opgesteld aan de Minister van Waterstaat, waarin verzocht wordt te willen bevorderen dat een haven aan de Noordkant van Wieringen komt. Alvorens echter dit request wordt voorgelezen, wenscht de voorzitter de meening van de vergadering hier over te hooren Wij zullen zoowel voor als achteruit moeten zien. Reeds 12 jaren zijn wij bezig om een behoorlijke steunregeling te krijgen voor hen die schade hebben bij de drooglegging der Zuiderzee. Men moet dus niet van gedachten iiit gaan laat daar nu maar een haven maken wij zullen hem mettertijd mis schien wel eens noodig hebben. Als men werkelijk denkt wanneer daar een haven is kunnen wij ons bi ood weer verdienen, ga ik niet aan de andere kant tevens om steun vragen Men moet nu goed weten wat men wil. Er gaan verschillende stemmen op in de vergadering 0111 het nog eens af te wachten. liet meerendeel der vergadering blijkt echter van oordeel dat een haven veel levensvatbaarheid zal hebben aan dat punt van Wieringen voor een deel dei- visschers. Onder de voorstanders hiervan is het vooral de Heer L. ig- bout welke er met klem op aan dringt het te probeeren met een verzoek. Na nog veel heen en weer gepraat wordt besloten het request op te zen den. Rondvraag. De Heer P. Kooy dankt het bestuur voor het mooie request, hij vindt het een prachtig stuk werk. De voorzitter, zegt dat Kooy het beter afbrengt als de vorige maal (de vergadering met de Heer Gelder) want toen had hij geen goed woord over voor liet bestuur, daar zij die nu een baan tje hadden bij de Zuiderzeewerken, ou den nu niets meer voor de visschers De Heer Kooy, ik heb toch geen na men genoemd De voorzitter, neen, maar er waren toch die zich dit aantrokken. De Heer D. Takes wenscht invoer rechten op alle Deensche visch. Zal onderzocht worden in hoeverre of bij de regeering op maatregelen kan worden aangedrongen. De Heer Jb. Bakker vraagt inlich tingen inzake het planten van bot in het Boezemmeer. Voorzitter zegt nog geen bericht hier omtrent te hebben ontvangen. Do Heer J. Rotgans zou gaarne een trap willen hebben bij Sluisje dan kon men wat gemakkelijker daar op dijk komen. Zal met Tech. Ambt. Schut worden besproken. Do Heer J. Rotgans wenscht in ver band met de spoedige sluiting van de afsluitdijk, de maat van aal wat grooter. Voorgesteld wordt om ten dien aan zien nog af te wachten. De Heer Jb. Bakker zou gaarne de schutsluizen van 4-10 uur open hebben Wordt onderzocht. De Heer L. Wigbout vraagt wie of de schrijvers zijn van het request tegen het zetten van kleine bot. Vermoedelijk of haast wel zeker zijn dit Heldersche visschers. Hierna sluiting. albert schweitzer-AVOND te alkmaar. Op Zaterdag 21 Mei 1932 zal in de Groote Kerk een Albert Schweitzer-avond worden gehouden. Met programma luid als volgt a. Rede van Prof. Dr. Albert Schweitzer over zijn arbeid onder de negers in Lamba- renee (Midden-Afrika. Verder orgelbespeling door Prof. Dr. Albert Schweitzer. Slotzang door koor. officieele opening van het tehuis VQjOR -ouden van dagen „het Noorderlicht" te wieringen. Een belangrijke dag voorWieringen. Tweede Pinksterdag is het tehuis voor ou den van dagen officiéél in gebruik genomen. In het ruime conversatiezaaltje van het gebouw werd door de samenwerkende diaco- niën van de Ned. Hed. Gemeente, Hippoly- tushoef en Westerland een klein aantal ge- noodigden ontvangen, teneinde het gebouw te bezichtigen. Onder de aanwezigen merkten wij op de Burgemeester, de Heer L. C. Kolff, Dr. de Groot, de Architect van het gebouw de Heer Joh. A. Peters, de Heer J. C. Klein welke de bouw van het tehuis uitvoerde, het kerkbe stuur van Oosterland en Den Oever, en het Doopsgezinde kerkbestuur benevens verschil lende dames. Terwijl Ds. Vorstman uit Anna Paulowna door zijn tegenwoordigheid blijk van belang stelling had gegeven. Rede Ds. van Beek. Dames en Heeren. In opgewekte toon kan ik toespreken, al dus Ds. v. Beek, bij de openstelling van dit ge bouw. vanaf het eerste begin tot aan dit laatste uur stond alles in het teeken van medewerking. Het is een teeken des tijds dat men ook op Wieringen heeft verstaan, n.m. de zorg voor onze ouden van dagen en zij die hulpbehoe vend zijn. De stichting van dit gebouw is geen uitvin ding van den kerkeraad. want in andere ge meenten is men ons op dit gebied reeds voor gegaan. Ik mag in dit verband wel wijzen op de Classis Hoorn en Alkmaar, waar groote gebou wen staan met een zelfde doel. Wieringen is echter een plaats op zich zelf. De menschen welke hier thuis hooren verla ten hun geboortegrond niet gaarne. De noodzakelijkheid van een tehuis waar onze menschen in eigen omgeving verpleegd en opgepast konden worden deed zich hier dus reeds langen tijd gevoelen. Opname in een tehuis te Alkmaar kan na tuurlijk evengoed plaats hebben, doch is voor familie in den regel ook nogal bezwaarlijk in verband met de reis voor het bezoek. Voor de totstandkoming van dit gebouw waren echter vele zaken noodig. Allereerst de grond, een belangrijke factor om te bouwen. Gewezen werd op een mooi perceel gelegen aan de Slingerweg, dit be hoorde aan de armvoogdij een college wat in dezelfde geest werk als de diaconie. Het stuk grond werd in erfpacht gegeven waarvoor wij onzen dank uitspreken. De financieele opzet was mede een belang rijke aangelegenheid, hoewel Hippolytushoei en Westerland deze stichting voor gezamen lijke rekening hadden genomen, heeft Oos terland belangrijk deel genomen in de fi nanciën. De Doopsgez. kerkeraad. het Gemeentebe stuur kortom allen welke hun medewerking hebben toegezegd dank ik voor hun aanwe zigheid. welke blijk geeft dat dit aller sym phatie heeft. Ook breng ik de afd. van de Holl. Mij. v Landbouw dank voor de mooie gift van f 500 welke zij in kas hadden voor een liefdadig- doel. Dr. de Groot zeg ik tevens dank voor zijn aanwezigheid, hij kan het beste beoordeelen of een tehuis als dit hier noodzakelijk is. aangezien hij steeds met de menschen in aan raking komt welke oud en hulpbehoevend zijn. En nu het huis op zichzelf. Wij zijn eerst zeer klein begonnen met plan nen maken, het moest een huis zijn van be scheiden afmetingen, welke onder leiding van Architect Peters ten laatste uitgebreid zijn tot het formaat van wat ge nu voltooid ziet. Het verheugde ons ten zeerste dat een bekwaam bouwmeester als de heer Klein de laagste inschrijver was. Spr. hoopt dat dit gebouw tot in lengte van dagen aan zijn doel zal beantwoorden. 17 April zijn reeds twee oudjes in het te huis opgenomen. Het gebouw was echter toen nog niet geheel klaar, en werd nog druk aan de stoffeering gewerkt, welke onder bekwa me leiding van den Heer Peters, door de da mes der Kerkeraad werd verzorgd. Ik dank deze dames hartelijk voor hun medewerking.1 De allereerste bewoners van het gebouw waren de Vader en Moeder van het Tehuis de heer en mevr. de Ruiter. Eerst werd kennis gemaakt, later volgde benoeming. Ik hoop dat zij kracht en toegevendheid mogen hebben om het tehuis te besturen. De kerkeraad heeft tot haar verheugenis niets dan medewerking ondervonden. De wa re eendracht is er steeds geweest. Het groo te doel waar het in dit leven om gaat is hel pen en dienen. Anders mag er niet van ge zegd worden. Spr. is ook de vertegenwoordi ger van het clasicaal bestuur van Alkmaar. Men vond het nog al een groot bedrag wat Wieringen meende te moeten gebruiken, doch men heeft gezegd op Wieringen zullen ze wel weten wat goed voor Wieringen is. Spr. besluit zijn rede met de hoop dat de stich ting van dit gebouw een zegenrijke daad mo ge zijn. (Applaus.) Namens het Gemeentebestuur sprak de Burgemeester, de Heer L. C. Kolff. Dames en Heeren. Ik zal het zeer kort maken, doch ik zeg het kerkbestuur dank voor de uitnoodiging om dit gebouw te komen bezichtigen. Het Gemeentebestuur heeft de totstand koming van dit tehuis met groote belang stelling gevolgd. Het was voor ons altijd een moeilijke opdracht om aan oude- en hulpbe hoevende menschen hulp te geven, omdat een inrichting als deze ten eenenmale ont brak. Ik kan U mededeelen dat het Gem. Bestuur U gaarne financieele steun toezegt cm uw mooie werk naar behooren te verrich ten. Ik hoop dat voor de ouden van dagen, die de zon in hun jonge leven niet hebben zien opgaan, deze op hun ouden dag in het tehuis nog op zien gaan. (Applaus.) Ook Dr. de Groot spreekt met enkele woor den zijn verheugenis over de tot standkoming van dit gebouw. Het gaat met deze inrichtingen al precies als met de tehuizen voor geesteszieken, men gaat hoe langer hoe meer de noodzakelijk inzien. Ik was nog niet lang op Wieringen toen ik met Ds. van Beek over de noodzake hjkheid sprak van een dergelijk tehuis. Domi nee zei toen tegen mij, Dokter werkt u daar nu eens voor. Ik heb dat niet kunnen doen, destemeer juig ik het toe dat het toch tot stand is gekomen. Ook ben ik blijde dat Oosterland mee doet. Spr. besluit met de wensch dat dit tehuis voor de ouden van dagen „de" inrichting moge zijn. Ds. van Beek dankt de Burgemeester voor zijn toezegging en vriendelijke woorden, als mede de dokter. Dan wordt nog dank gebracht aan de schenkers van bloemen, welke op een dag als deze nu eenmaal niet mogen ontbreken. In groepjes ging men hierop het gebouw in oogenschouw nemen. uil ANNA-PAULOWNA. Grondverf 50 et. per K.G. Standverf 75 Aanbevelend, wieringen wordt per auto afgevent De benedenverdieping is als volgt Aan de Oostzijde bevind zich de woonka mer voor de Vader en Moeder, daarnaast bevindt zich een ziekenzaaltje wat geheel vol gens de eischen is ingericht. De Zuidzuide is geheel benut voor woon- en slaapgelegenheid der verpleegden. Allereerst een ruime conversatiezaal tevens eetka mer waar aan een heerlijke serre, daarnaast bevinden zich een drietal één persoonskamer tjes voor hen die zich willen inkoopen in het gebouw. Vervolgens krijgt men twee slaapzaaltjes, voor man en vrouw, ieder voor zes personen. Deze zijn als boxen ingedeeld en zullen een ideale slaapplaats blijken te zijn. Met dit complex van vertrekken is de Zuid kant geheel ingenomen, het noordelijk ge deelte word ingenomen door de naar de ei schen des tijds ingerichte keuken. De closets en badkamer. Het twee meter lange *Holland"-fornuis is tevens geschikt voor de centrale verwarming welke door het geheele gebouw is aangelegd. Eveneens is op alle waschbakken koud- en warm water. Aan de keuken is nog een bij keuken, waaronder een zeer ruime provisie kelder en brandstoffenkelder. Het schilderwerk is frisch en toch niet druk. Het houtwerk op de gang en hal is in geel en blauw gehouden. De gang is belegd met witte en zwarte tegels, terwijl de closets, badkamer en keuken ge- heel^ wit is geschilderd. Langs een zeer gemakkelijke begaanbare trap komt men op de bovenverdieping, waar zich de slaapkamer van de vader en moeder bevindt. Aan de Zuidzijde zijn een drietal kamers voor eventueele echtparen, of twee twee dames. Ook hier zijn closets en wasch gelegenheden, zoodat men niet naar beneden behoeft. Met de eventueele uitbreiding is rekening gehouden. Op de bovenverdieping kan met weinig kosten zeer spoedig een aantal ka mers worden bijgebouwd. Een groote ruime droogzolder of bergzolder is eveneens nog vrij gehouden. Eenige bijzonderheden. Het gebouw is uit gevoerd, onder architectuur van den Heer Joh. A. Peters door de aannemer J. C. Klein. Het gebouw is opgetrokken uit genuanceerd hardgrauw steen. Het staat ongeveer op een halve H.A. grond. De bouw heeft ongeveer maand geduurd en had mede door de zachte winter een vlot verloop. De centrale verwarming is geplaatst door de firma Stokvis Arnhem. Het schilderwerk werd uitgevoerd door de gebr. Jb. en S. Lont. De stoffeering, alsmede de inrichting werd opgedragen aan onderscheidene ingezetenen. De electrische leiding werd gelegd door de fa. Berkhout, terwijl de heer Jn. J Bosker de ornamenturen verzorgde. Het tehuis heeft de beschikking over een groote tuin, welke gedeeltelijk voor moes- en siertuin wordt benut, Zooals wij reeds schreven zijn reteds een tweetal oudjes opgenomen, de eerste dagen was het natuurlijk nog wat vreemd, doch al spoedig voelden zij zich volkomen thnis En geen wonder, wat kan men op zijn ouden dag meer verlangen dan een mooi tehuis met een goede oppassing. s Morgens om zeven uur worden ze gewekt, om kwart voor acht is het ontbijten, hierna kunnen ze vrijelijk over hun tijd beschikken. De mannen kunnen als zij hier lust in heb ben wat in de tuin gaan werken, de vrouwen mogen indien zij dit willen in de huishouding medehelpen. Verplicht is men dit natuurlijk niet. Om half één wordt het middagmaal ge bruikt. eenvoudig maar goed, om half vier is het theetijd, en om zes uur staat de koffie tafel weer klaar. Voor couranten en tijdschriften wordt vol doende gezorgd, niemand behoeft zich dus te vervelen. De tijd van naar bed gaan is voor ieder vrij doch na 10 uur mag niemand meer op zijn. Deze week komen er wederom ±wee oudjes bij. In totaal kunnen 21 menschesn opgeno men worden, terwijl, zooals reeds gemeld, op uitbreiding gerekend is bij den bouw. Voor de samenwerkende kerkera.den is de totstandkoming van dit gebouw een prachtig sluitstuk op het vele menschlievende werk wat m het belang van de ouden van dag»n reeds is gedaan. Wij brengen gaarne een woord van hulde aan hen die uit bescheidenheid hun namen niet gemeld willen zien voor de initiatief ne ming van dit grootsche werk. OGSterJand. Gc-ed algeloopen. J.l. -.ondagrrriddag 1<> Pinksterdag roed ?on mot 011 ij wiel bestuurd door .den neer J. en komende vanaf Den Oever, or t nemen van een verkeerde draai 'egen een der bekken van het M.U.Z.- oark aan. liet motorrijwiel werd1 zwaar Jescbadigd, de berijder kwam met de «chrik vrij. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. Bezoek Zuiderzeewerken. De Pink sterdagen kenmerkten zich door een geweldige drukte van auto's, bussen, motorrijwielen^ rijwielen ertz., welke ^.en bezoek aan ons schiereiland en haar Zuiderzeewerken brachten. Hoofdzakelijk ging het naar de af sluitdijk met haar sluizein-complex en over den dijk naar de Yldeter waarvan :og maar een klein gedeelte open wa ter is. Vooi- het Nat. Crisis-Comité' waren het goede dagen. \Va.t opmerkelijk was, was dat onder cïe* vele lujie1 au- |os z^c'1 ve'e Duitschera bevonden, wel ke ook nog een bezoek aan de voorma lige woning der Duifsche Ex-Kroon prins n.1. de Hcrv. Pastorie te Ooster land brachten. Uitvoering Gym. Wegens gc-brek' aan belangstelling ging de uitvoering der gym. vei', j.l. Maan»lagavond in ,,(*<>n- cordia'" niet door. i I Concert „Apolbo". Ten aanhoore* van een groote menigte belangstellen den, gaf de muziek ver. „ApollV j.l. Maandagnam. een concert in haar muziektent aan de Gasthuisweg, welk concert zeer goed slaagde en de aan wezigen een paar genoegclijke uren verschafte. L 'fe Lezingen N.C.G.O.V. Woensdag 18 Mei a.s. en Donderdag 19 Mei a.s. des avonds te iy<> uur zal respectievelijk te Sluis I en in de Landbouwschuur on der Hippolytuslioef een lezing gehou den wqj'den door den lieer Mr. N. Stuf- kens over „Amerika." Deze lezingen gaan uit van N.C.G.O.V. en maken deel uit van een serie ont- spannings- en ontwikkelingsavonden, die door de gecombineerde drankbe- st rijd i ngsvereen igingen georganiseerd worden voor de arbeiders in de Wie- ringermeer. Naast de verzorging van het land in de Wieringermeerpolder gaat paralel de verzorging van de arbeiders, die het land moeten bewerken. We hebben ons met onze fotograaf naar de arbeiderskampen aan de Terp en Sluis I begeven en getracht iets op de gevoelige plaat vast te leggen, wat een indruk aan onze lezers kan geven, dat vooral aan het eten alle zorg wordt b'-steed. Aan de Terp werden wij ontvangen door de kok Lokkem en zijn ijverige gade. Het was Maandagavond en juist had hij het eten voor zijn 90 kostgangers (afkomstig uit Zeeland, Brabant en Drenthe)» gereed! Snert stond op het menu. Kraakzindelijk was het in de keuken en de worst in de pannetjes lokten inderdaad uit er een van te snoepen. De erwtensoep was uitstekend, en wij kregen den indruk, dat nauwlettend er voor wordt gewaakt dat wat in het kamp op de middagtafel komt, goed en versterkend is. Ook van het geheele gezin van den kok en het overige keukenpersoncel maakten we nog een kiek in de „Kampstraat" en de lachende gezichten getui gen. dat men in onzen nieuwen polder geen verdriet heeft. Zoo was het ook bij de keuken in Sluis I op het teeken, dat de snert gereed was klonken haastige voetstappen van klompen, laarzen, schoenen en beurt voor beurt werden de ketels voor de verschillende kamers door de etenhalers in ontvangst genomen. De ketels zijn genummerd, dus voor ieder kamer één, en de kok weet precies hoeveel manschappen elke kamer bevat, en hij verzekerde ons, dat op erwten soepdag (dat is Maandag) hij 't zoo weet af te passen, dat ieder ruim voldoen de heeft, maar dat er ook niets onnut overboord gaat. Ook de heer Finkensieper candidaat tot de H.D. woont in het Kamp en haalt op 't etensuur zijn ketelje erwtensoep. Vol trots geeft de kok de verzekering, dat zijn product vandaag weer prima is.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 2