23e JAARGANG VRIJDAG 2? MEI 1932. No. 42 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN „DE WAKENDE LEEUW" S. C O L T O F KANAALWEG 145-154-155 DEN HELDER. HET DRIEMANSCHAP. CffilaWHEEREN BAAI WIERINGER COURAI T VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSICER, WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 15 regel* 0.5a Iedere regel meer O.ia VOOR BETERE PIJP - TABAK TABAKSFABRIEK Laat 125 Alkmaar. J. R. KEUSS. Vermindering Postbestellingen. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier zond het onderstaande adres aan den minister van Waterstaat. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwartier heeft met ontsteltenis in de dagbladen gelezen, dat bij den dienst van de F. T. T. het voornemen bestaat om het aantal postbestellingen tot twee per werkdag te verminderen in de kom van die plaatsen, waar die kom niet meer dan 5000 inwoners telt. Zij is er van overtuigd, dat de tegen woordige tijdsomstandigheden bijzon dere maatregelen eischen, maar een der gelijke vergaande versobering van den postdienst, na al hetgeen aan dezen dienst reeds werd besnoeid, zal volgens het oordeel der Kamer ertoe moeten leiden dat het bedrijfsleven, of vrij wel geheel vleugellam zal worden, of zich op andere wijze zal trachten te behelpen, om -- buiten den P.T.T.- dienst om zijn correspondentie vlug bezoigd te krijgen, want een vlugge bediening is nu eenmaal de eisch des tijds van de koopers. De Kamer kan zich voorstellen, dat deze inkrimping der postbestellingen in plaatsen, waar uitsluitend rente niers wonen geen kwaad kan stichten, maar voor handels- en marktplaatsen acht zij deze maatregel een zeer ge vaarlijk experiment, zoodat zij Uwe Excelentie eerbiedig verzoekt wel te willen bevorderen, dat aan dit voorne men van den P.T.T.-dienst geen uit voering zal worden gegeven. AFD. MANTELS. COSTUUMS. BLOUSES. ROKKEN. GROOTE MATEN. APARTE MODELLEN. Afd. Complete Meubileering. Reclame eiken slaapkamer f 75.- Zeer mooie slaapkamer f 89.-. Hyper modern. Aupings Deventer Matrassen 2 persoons f 10.50. Aid. Stoffeering, linoleum, Vloerzeilen, karpetten, vitrages, divan tafelkleeden, loopers, enz. Zondags tot 2 uur geopend. CHAOS OP DEN WEG BIJ ONGEVALLEN. Men verzoekt ons van de zijde van de Vrij willige Verkeersinspectie in Noordholland op name van het volgende Een bekend verschijnsel is het, dat bij on gevallen de nieuwsgierigen zich rondom het geval zoodanig ophoopen, dat de getroffe nen of de hulpverleening hierdoor ernstig gehinderd worden en bovendien groot gevaar bestaat dat nieuwe ongevallen zullen ont staan. Vooral wordt dit gevaar vergroot als de weg in de naaste omgeving van het onge val geblokkeerd wordt door auto's en andere voertuigen, die uit beide richtingen aange komen dikwerf schots en scheef op den weg worden geplaatst, terwijl de bestuurders zich naar de plaats des onheils begeven, meestal uit nieuwsgierigheid. De politie, die in den regel nog op komst is, of zich druk met het geval bemoeit, heeft, en dit doet zich vooral gelden op de buiten wegen, geen gelegenheid zich verder met de orde op den weg bezig te houden. Vooral de sterkte der politie in de buitengemeenten is oorzaak dat er meermalen slechts één politie ambtenaar aanwezig kan zijn om de zaak te onderzoeken, te zorgen voor eventueele ge wonden en dan nog verder regelend op den weg op te treden. Wat dus buiten zijn directe omvatting valt, staat vrij en dit veroorzaakt dan meestal den chaos en geeft aanleiding tot rechtmatig gemopper van den goedwil- lenden weggebruiker. Wat is hiertegen te doen Geroep om meer politie geeft niet, want met den besten wil, is dit in de meeste gevallen niet mogelijk. De oplossing is echter Laat iedere weggebruiker en vooral de be stuurders van auto's en andere voertuigen medewerken om de orde op den weg, juist in die gevallen als bovenaangegeven, voorbeel dig handhaven. Zet dus geen auto's in de nabijheid van het ongeval op den weg. dringt niet met rij wielen tusschen het publiek in, doch werkt allen mede om den weg ter plaatse behoorlijk vrij te houden en laten vooral de goedwillen- den trachten de politie te steunen door op den weg regelend op te treden en de nieuws gierigen verwijderd te houden van de plaats waar zij liefst gemist kunnen worden. Ook kan men in veel gevallen uitstekend werk verrichten door per auto een dokter of politie op te halen, aldus spoedige hulpver leening te bevorderen. De weggebruiker zorge hier dus voor de wegorde Welwillendheid, hulpvaardigheid en mede werking op dee gewenschte wijze, zullen, hier dus de orde kunnen bren gen, die de politie bij die bijzondere omstan digheden niet voldoende kan geven. C. HOOGVORST, Tuinier. LEVERT ALLE PLANTSOEN TEGEN VERMINDERDE PRIJZEN. FRANCO THUIS. FEUILLETON. No. 25. Jou positie Black sloeg zich op zijn knieën van het lachen. Beste kerel, maak je daar nu maar niet bezorgd over. Je reputatie is toch allang naar de maan. Van jou ver wacht niemand, dat je je schulden zult be talen. Het zou de menschen veel meer verba zen, als je ze wel betaalde dan wanneer je het niet deed. Je hebt alles verloren. Goed Dan trouw je En vlug je erft het geld van den ouden man, want die zal toch wel zeer binnenkort sterven. Dat is de groote vraag misschien moet ik nog jaren wachten, klaagde Tramber. Kolonel Black glimlachte. Toen zij het terrein verlieten, werden zij ingehaald door een man, die sir Isaac een brief overhandigde. Een brief voor mij vroeg Ikey vol ver wondering. In de enveloppe zat een stukje blocnotepapier en vier banknoten van dui zend pond. Sir Isaac was verbijsterd. Eindelijk las hij „Betaal uw schulden en blijf gentleman vermijd Black, alsof hij de duivel zelf ware en werk voor uw brood." Het handschrift was verdraaid, maar wie kon de auteur van deze regels zijn Alleen lord Verlond XIII. Wie zijn de Vier Rechtvaardigen Lord Verlond zat te ontbijten en de Times te lezen. Het ontbijt was in den huize Verlond nooit erg gezellig, want de oude graaf zei dan niet veel en lady Mary las haar brieven en tijdschriften. Verlond keek op 4s zijn gezicht in rust BINNENLANDSCH NIEUWS. INVOERRECHT OP BROOD GEVRAAGD. Het Tweede Kamerlid, de heer Van Hel- lenberg Hubar heeft aan de Minister van Economische Zaken en Arbeid de volgende vragen gesteld. Is de Minister niet van oordeel, dat het on billijk is, dat buitenlandsche bakkers hun producten onbelemmerd mogen invoeren, ter- wijl hun Nederlandsche concurrenten gedwon gen worden, grondstoffen te verwerken, waar van de prijs ingevolge Overheidsmaatregelen (Tarwewet) verhoogd is Is de Minister niet van oordeel, dat het op den weg der Regeering ligt, te bevorderen, dat aan dezen onbillijken toestand een einde komt Wil de Minister meededen het resultaat van het overleg, door den toenmaligen Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw in de vergadering der Tweede Kamer der Staten-Generaal van 15 December 1931 toegezegd, nopens het verzoek van onderge- teekende om een „compenseerend invoer recht" op brood te heffen Indien het antwoord op de eerste vraag ontkennend moet luiden, wil de Minister dan meedeelen, de gronden, waarop het oordeel van den Minister steunt OVERWEGBOOMEN TE LAAT NEERGELATEN. Drie auto's in de val. Drie motorrijtuigen, w.o. twee autobussen der gemeente, waarin zich verschillende pas sagiers bevonden, zijn Dinsdagmorgen te Am sterdam aan een groot gevaar ontsnapt. Door dat namelijk de spoorwegovergang aan de Overamstelstraat te 8.58 uur niet tijdig werd gesloten, bevonden deze voertuigen zich op de spoorbaan, toen een trein in aantocht was. Door onmiddellijk te stoppen wisten de chauffeurs een ernstig ongeluk te voorkomen; de trein reed voorbij zonder dat een der wa gens geraakt werd. De overwegwachter heeft aan de politie medegedeeld, dat aan genoemden spoorweg overgang te 8.53 uur een trein was gepas seerd, komende van het Weesperpoortstation. Terwijl hij de boomen opendraaide, kreeg hij een belsignaal, ten teeken dat er weer een trein zou passeeren. Hij liet daarop de at- sluitboomen weer zakken doch de drie mo torrijtuigen waren de spoorbaan reeds opge reden, terwijl onmiddellijk daarna de aange kondigde trein voorbijreed. NACHTELIJK AVONTUUR TE HILLEGERS- BERG. Vier mannen met revolvers dringen villa binnen. Handen omhoog In het nachtelijk Hillegersberg het was omstreeks half drie zagen Dinsdag twee surveilleerende agenten van politie licht bran den in de woning van de familie D., aan den Straatweg. Daar hun bekend was, dat de fa milie uitstedig was, dachten zij dadelijk aan onraad. Toen de agenten den tuin ingingen, zagen ze, dat er eenige ramen open stonden. Opeens ging het licht uit. Nu was er geen twijfel meer. De politiemannen besloten even te wach ten. Misschien zouden de indringers zich door één der open ramen uit de voeten maken. Toen stopte een auto voor de villa. Er kwamen vier groote kerels uit met re volvers. De politie-agenten achten toen hun tijd gekomen om handelend op te treden. Politie, riep één hunner. Geef je over, handen omhoog. Van den anderen kant klonk Politie Rotterdam, handen omhoog. Daar stond men nu in het donker. Een raadsel Een wapenstilstand bracht weldra ophelde- ECHTE FR1ESCHE - 50 cl.jrer ons^ c4telangc van njpejubakkett f was, dan was het toch geen onaangenaam gezicht. Mary, vroeg hij, ik moet je iets vertellen, maar ik weet niet of je den schok kunt ver dragen. Mary glimlachte een beetje gedwongen. Ik denk wel dat ik het zal overleven. Langen tijd was het stil en toen zei Ver lond Hoe zou je het vinden als die idioot, die broer van jou, nog leefde Leefde riep ze uit en ze sprong op. Verlond hoefde niet te vragen, hoe ze het vond. De vreugde stond op haar gelaat te lezen. Is het werkelijk waar Ja zeker, zei Verlond kalmpjes. Vreemd, hè, zooals het soms in de wereld kan loopen, Ik dacht dat de dwaas dood was. O, oom, zoo moet u niet spreken, u meent het niet. Ik meen het wel. Hij heeft me ellendig genoeg behandeld. Maar dat was zestien jaar geleden, zei het meisje. Ik weet niet waar hij heen is gegaan, ging de graaf voort. Ik heb zijn spoor ge volgd tot Texas. Tot op zijn een en twintig ste jaar schijnt hij daar op een farm te heb ben gewerkt. Daarna werd het moeilijker om zijn bewegingen na te gaan. Dus, zei Mary, nu moet ik u toch toege ven dat u zijn spoor heb gevolgd. Een oogenblik leek het of Verlond verlegen zou worden. Wat dacht je wel Ja, ik zal mijn geld weggooien. U hebt hem wél nagegaan, ging ze voort Ik weet het zeker. Waarom doet U toch altijd zoo onvriendelijk, terwijl u het heelemaal niet bent Hoe dat allemaal zij, hij is nu weer bo ven water. Daar gaat een groot deel van het fortuin mee heen, dat anders aan jou gekomen zou zijn. Nu zal Gresham je wel niet meer willen ring. De vier mannen, die met de auto waren gekomen, bleken inderdaad politieagenten uit Rotterdam te wezen. Zij hadden telefo nisch bericht ontvangen, dat er inbrekers in het huis waren. En nu was men met z'n zessen, zoodat de boeven weinig kans op ontsnappen meer hadden. Het huis werd omsingeld en er werd flink gebeld. Opeens ging een zolderraampje open en een beverig stemmetje vroeg Bent u het, politie Dat was het dienstmeisje. En dat bracht de onverwachte ontknoo ping. Het nog geheel van streek zijnde meisje vertelde aan de vereende politiemacht, dat zij $es avonds had vergeten, de ramen te sluiten. Midden in den nacht was ze daarom opgestaan. Zij was naar beneden gegaan en had het licht aangedraaid. Even daarna had zij twee mannen in den tuin zien loopen (De Hillegersbergsche politie-agenten). In haar angst, denkend dat het inbrekers waren, had zij toen de Rotterdamsche politie opgebeld. Van inbraak was geen sprake BROEDERTWIST. Dinsdagmiddag hebben twee broers, toen zij aan het koffiedrinken waren in een ver trek van perceel Laagsche Kadijk 28 te Am sterdam, twist met elkaar gekregen. De jong ste heeft toen een broodmes gegrepen en daarmede den ander een of meer messteken in de zijde toegebracht. De getroffene zakte hevig bloedend ineen. Buren, die op de ruzie waren komen toeloo- pen, riepen de assistentie in van dé politie met het gevolg, dat de dader, die zeer over stuur was, kon worden gearresteerd. Hij is aan het Bureau Kattenburgergracht in be waring gesteld. De gestokene is in vrij ern- stigen toestand naar het Binnengasthuis ver voerd. MOTORFIETS OP HOL. oensdagmiddag tegen halfvijf reed de «28-jarige motorrijder A. v.d. S. wo nende aan de Nieuwe Haven te 's-Gra- vcnhage met zijn motor uit de rich ting Rijswijk naar Den Haag. Bij den oprjt van het spoorweg-emplacepient, ter hoogte van de bloemenkiosk bij 't viaduct,, kwam hij met zijn rechter arm in aanraking met een handkar. Tengevolge hiervan viel de man van zijn .motor op den grond, waarna het motorrijwiel onbestuurd het linker- trotoir opreed, waarbij eenige perso nen werden aangereden. De aanrijding was zoo ernstig, dat de 74-jarige mevr. B. uit Apeldoorn een gecompliceerde beenbreuk en haar 36-jarige zoon W. B. uit Rijswijk een beenbreuk bekwam. Beiden zijn naar den Zuidwal vervoerd De motorrijder was door deze aanrij ding zoo verschrikt, dat hij het hazen pad koos, doch in den loop van den avond heeft de man, die aan het onge luk geen schuld heeft, zich eigener be weging bij de politie aangemeld. Ook werd nog een derde voetganger, hebben. Mary glimlachte en de oude graaf stond op en ging naar de deur. Zeg tegen dien ellendeling Welken Tegen James, dat ik niet gestoord mag worden. Ik ga naar mijn studeerkamer. Ik mag niet gestoord worden, nergens voor, be grijp je Verlond had het druk, maar Black en zijn vriend niet minder, want het was Maandag en in verschillende clubs van Londen zaten bookmakers in wier boeken de namen van Black en sir Isaac aangeteekend waren met een eenigszins angstig gevoel op hun horlo ges te kijken. Maar tot ieders verbazing (men „kende" de „heeren") kwam alles in orde. Isaac Tramber was dien middag dol blij. Zijn eereschulden waren betaald en hij was uit de diepe afgronden der wanhoop gestegen naar de bergtoppen der vreugde. Toen hij met een taxi naar Black's kantoor reed, floot hij een vroolijk deuntje. De groote man was niet op zijn kantoor en sir Isaac, die den chauffeur bevel had ge geven om te wachten, reed terug naar Black's huis. Black was zich aan het kleeden voor het diner. Hallo zei hij. Jou moet ik hebben. Ik heb eenige inlichtingen gekregen, die je ze ker genoegen zullen doen. Je hoeft je verder niet ongerust te maken over de „Vier Recht vaardigen". Ik weet er nu alles van. Het heeft me tweehonderd pond gekost, maar dat is het waard ook. Hij keek naar een blad papier, dat voor hem lag. Hier is de lijst van hun namen. Een ei genaardig stelletje, hè Een bankdirecteur, Charles Grimburd en Wilkinson Despard die verdacht ik trouwens al langer. Ik heb één van mijn mannen op zijn bediende afge stuurd. Nu zie je het. Sir Isaac bekeek de lijst vol interesse. de 37-jarige H. P. L. bij de aanrijding aan een zijner handen verwond, doch deze kon zijn weg naar huis vervolgen. OP AVONTUUR. Drie jeugdige kinderen wande len van Nijmegen naar Kleef. De drie jeugdige spruiten van een Nijmcegsche familie, resp. 7, 9 en 10 jaar oud, hebben blijk gegeven van hun avontuurlijken aanleg. Maandagmid dag verlieten zij de ouderlijke woning voor het maken van een wandeling. Hun tocht voerde via Ubbergen en Beek naar de Nederlandsch-Duitsche grens, waar zij vernamen, dat in het naburige Crancnburg de kermispret in vollen gang was. De gelegenheid vonden zij te schoon om daar niet van te profiteeren en dus passeerden zij de grenslijn en keken op de Cranen Lurgsche kermis hun oogen uit. Daar na herinnerden zij zich, dat in Kleef familie woonde en aangezien de af stand van Cranenburg naar Kleef korter is dan terug naar Nijmegen, zetten zij hun uitstapje in Duitsch- land voort en kwamen des 's-avonds acht uur, tot stomme verbazing van de familie in Kleef. Nadat zij het ver haal van hun avontuur gedaan hadden stelde de familie zich telefonisch in verbinding met de ouders, die in doodc lijke ongerustheid verkeerden. Zij ble ven natuurlijk in Kleef overnachten en werden den anderen dag naar Nijme gen teruggebracht. De bengels toonden zich bij hun terugkeer hoogst voldaan over het welslagen van hun uitstapje Of de pret echter dooi' de ouders ge deeld werd, zullen wij maar betwijfe len. Hoofdhaar in brand gevlogen. Onvoorzichtigheid met benzine. Woensdagmiddag kwart over vijf was de 27-jarige jiiej. M. C. van der Hart-Gottmers in haar woning aan de Van Brakelstraat te Rotterdam be zig met het. waschen van haar hoofd haar, waarbij zij benzine gebruikte. Op een gegeven oogenblik kwam zij te dicht bij een brandend gascomfoor, met het gevolg dat de benzine in brand vloog. Haar vader, die getuige was van het ngeval, wist de vlammen te dooven, ioch mej. Van der Hart had reeds zoo rustige brandwonden aan het hoofd n de handen bekomen, dat zij in het Ziekenhuis aan den Coolsingel ter ver pleging moest worden opgenomen. Een kranig meisje. Vorige week geraakte te Gouda de 3-jarige Jan Scharlejnan uit de Lem- Julsteeg in de Houtmansgracht te wa ter. Verschillende personen, die het on geval zagen gebeuren, snelden toe, doch niemand durfde den klein.?, die Maar wie is nou eigenlijk de leider Kun je dat niet raden Gresham na tuurlijk Gresham Ja kijk eens, bewijzen heb ik niet, zei Black maar ik verwed er alles onder, wat ik bezit, dat hij het is. Black was klaar met zijn toilet en zorgvul dig borstelde hij zijn rok af. Waar ga je heen vroeg sir Isaac. Ik heb zaken vanavond, antwoordde Black. Ik denk niet, dat het je veel zal inte resseeren. Even bleef hij in gedachten verzonken staan. Of eigenlijk, misschien zal het je toch wel interesseeren. Ga maar mee naar het kantoor. Heb je al gedineerd Neen, nog niet. Het spijt me dat ik niet met jou kan gaan eten, zei Black, ik heb hierin nog een belangrijke afspraak. Je bent niet gekleed Uitstekend. Wij gaan naar een plaats, waar de menschen zich gewoonlijk niet verkleeden voor het diner. Over zijn avondcostuum trok hij een lange overjas aan, die hij tot aan zijn hals dicht knoopte. Daarna zette hij een zachten vilt- hoed op en zei Ik ben klaar. Ga je mee Het was donker en de wind huilde door de verlaten straten. Black riep niet direct een taxi aan, maar wilde beslist loopen tot aan de Vaux hallen en naar de Bridge Road. Op dat oogenblik was sir Isaac's geduld uitgeput en hij zei geirriteerd Ik kan niet zeggen dat ik het erg gezel lig vind. Een beetje geduld, zei Black. Je denkt toch zeker niet, dat ik taxi's ga aanroepen in Chelsea, opdat alle menschen kunnen hooren waar ik heen ga Je schijnt nog steeds niet te begrijpen, dat we goed bewaakt worden. Nu, dan zullen ze ook wel zien, waar we terecht komen, als we gaan loopen, zei sir i Isaac. Daar heb je gelijk in en daarom zullen we nu maar een taxi nemen. Zelfs sir Isaac hoorde niet, welk adres Black opgaf, zoo zacht sprak hij. Door het kleine ruitje achter in de taxi, keek Black naar de auto's die hen volgden. —Ik geloof niet, dat ze op het oogenblik achter ons aanzitten, maar ik hoop dat ze niet merken, dat ik hun plannen wil dwars - boomen, want dan zou het er leelijk voor ons uitzien. De taxi bracht hen naar Kensington Green. Toen ze op de Camber Well Road waren aan gekomen, stak Black zijn hoofd naar buiten en de wagen stopte. Wacht aan het einde van de straat, zei Black toen ze waren uitgestapt. Hij gaf den chauffeur eenig geld, ten ein de hem gerust te stellen en toen haalde Black een electrische lantaarn uit zijn zak om het huis te zoeken, waar hij zijn moest. Het was in de straat pikdonker. Eindelijk kwam hij bij een klein huisje met een tuintje ervoor en hij klopte op de deur. Een meisje opende. Is mijnheer Farmer thuis vroeg Black. Ja, mijnheer, zei het meisje, wilt u maar boven komen Zij ging hen voor en toen kwamen zij in een armoedig gemeubileerd vertrek, dat al leen verlicht werd door een haardvuur. Een man stond op. Ikey, ik moet je even vertellen, dat mijn heer Farmer deze kamers voor een paar we ken heeft gehuurd, want hij komt hier niet veel. Toen wees hij op sir Isaac en zei Dit is een heel goede vriend van mij. Weet u wat zoo prettig is in dit huis zei Farmer. Bij de minste beweging schudt het heele huis van het dak tot aan den kel der. Hij sprak geafecteerd. Hij had blijkbaar veel omgegaan met menschen van betere fa milie en hij trachtte nu hun uitspraak na te bootsen, zonder daarbij hun woordkeus te imiteeren. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1