23e JAARGANG DINSDAG 28 JUNI 1932. No. ^2 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Sfe WIERINGEN EN OMSTREKEN S. COLT O F KANAALWEG 145-154-155 ADELDOM OF LIEFDE DEN HELDER. ■WIERINGER COURANTS VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden I. UITGEVER CORN. J. BOSKER. WIERINGEN. BUREAU Hlppolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. AFD. MANTELS. COSTUUMS. BLOUSES. ROKKEN. Groote maten. Aparte modellen. AFD. COMPLETE MEUBILEERING Reclame eiken slaapkamer f 75. Zeer mooie slaapkamer f 89. Hyper modern. Aupings Deventer matrassen 2 p. f 10.50 dat het verklaard heeft, dat Duitsch- land onder de huidige omstandighe den niets zal kunnen betalen. Von Papen heeft het Duitsche standpunt in middels uiteengezet en van Duitsche land's onmacht om te betalen gespro ken. Er kan uit Lausanne iets goeds ge boren worden, want, indien de Euro- peesche rijken de herstel kwestie we ten op te lossen, zal Amerika bereid gevonden worden, de oorlogsschulden te herzien. Zoover is het echter jammer genoeg nog niet, maar laat ons den jmoed niet verliezen en althans hopen op een be gin van overeenstemming. De omzet ten op de belangrijke beurzen zijn mo menteel zoo gering, dat feitelijk ge sproken kan worden van een algehee- len stilstand van zaken. Nederland, België en Luxemburg zijn zoo verstandig geweest om na den oproep van koning Albert (of moest die oproep als klaroengeschal van een heraut het spel als bij afspraak aan kondigen in Zwitserland een con ventie te parafeeren voor wederkeeri- ge en geleidelijke verlaging van hun economische slagboomen, waarmede zoowel de tarieven als de congentee- ringen bedoeld zijn. De regeeringen en andere instanties moeten nu nog haar definitieve goedkeuring er aan hech ten. De voordeelen worden en dai is logisch gereserveerd voor de onder teekenaars en zij worden uitgesloten voor de jneestbegunstiging, welke voor anderen geldt. Als andere staten op voet van gelijkheid willen toetre den dan staat hun de weg vrij. Deze conventie loopt vooruit op en is een aanvulling van het nieuwe han delsverdrag., waarover Nederland en België onderhandelen zij bepaalt dat geen nieuwe rechten in de wederkee- rige betrekkingen der partijen zullen worden ingesteld, en dat de bestaan de rechten jaarlijks met 10 pCt. zul len worden verminderd tot op een ze ker peil. Ook nieuwe invoer- en uit- voerbeperkingen zullen tusschen de partijen achterwege blijven (hieronder vallen dus ook de congenteerings- maatregelen). Een uitzondering is gemaakt voor „speciale bepaalde gevallen" veel of weinig Het voorbeeld van Neder land en België heeft overal de groot ste belangstelling gewekt. Iedereen weet, dat de onderhandelingen van het verdrag van 1839 opgeschort zijn dat Noord- en Zuid-Nederland elkan der desondanks op practisch handels politiek terrein gevonden hebben, is des te loffelijker. SIAM. Een militaire omwenteling. DE CRISIS DE OORZAAK. Geen bloed gevloeid. De Duitsche pilote Marga von Etz- dorf heeft Vrijdag uit de hoofdstad van Siajn, Bangkok, de „Vossische Zei- tung" opgebeld en medegedeeld, dat in den afgeloopen nacht in Siam een omwenteling was uitgebroken. De ko ninklijke familie is gevangen genomen en wordt in het koninklijk paleis in gijzeling gehouden voor het geval, dat daden van geweld zullen worden gepleegd op de omwentelaars en hun leiders. Later zal de koninklijke fami lie aan boord van een oorlogsschip worden gebracht. In de straten van Bangkok juichte men de muitende soldaten en matro- zea toe. Overal zijn tanks en machine geweren opgesteld. De leiding der be weging berust blijkbaar bij de volks partij, terwijl militairen en matrozen zich bij de beweging hebben aangeslo ten. De officieren van den generalen staf zijn ;met alle leden der regeering gear resteerd, de opperbevelhebber van het leger is doodgeschoten, toen hij zich verzette. Tot op het oogenblik dat de ze mededeelingen werden gedaan, was nog niet eens de naam van den leider der insurgenten bekend. Uit nadere berichten, die te Berlijn ontvangen werden, blijkt, dat de ko ninklijke familie in het zomerverblijf te Huahin in gijzeling wordt gehouden Het zou de bedoeling zijn haar later aan boord van een oorlogsschip over te brengen. Ook de prinsen Paribatra en Poerajastra zijn gearresteerd. De opstand is zonder bloedvergieten verloopen. Het telefoon- en telegraaf- verkeer is ten deele gestoord. Rust en orde zijn gehandhaafd en er bestaat geen gevaar voor de buitenlanders. Het doel der opstandelingen zou zijn het kabinet tot aftreden te dwin gen en het absolute gezag van den ko ning in te perken. Er heerscht sedert maanden groote ontevredenheid in Siam, daar de eco nomische crisis in het land sterk wordt gevoeld. Het land lijdt door het mislukken van den rijstoogst, de lage verkoopprijzen van den rubber, het te- rugloopen van den zilverkoers en ab normale verhooging van de belastin gen. De regeering is volgens Reuter voornemens geweest 25 millioen pikals c.a. 25 millioen gulden te bezuinigen door een aantal beambten en officie ren te ontslaan. Bovendien heeft de tusschen dictatuur en toegevendheid zwevende houding van den' koning hejm veel sympathieën doen verliezen en het goddelijk aureool van den heerscher weggenomen. Men heeft verder onre gelmatigheden ontdekt bij het gebruik van de staatsgelden. De toestand is zoo gespannen geweest, dat de buiten- landschc financieele adviseur van de regeering aan den koning heeft ver klaard dat zijn aanwezigheid te Bang kok niet langer noodig is en dat de ko ning er goed aan zou doen aan aftre den te denken. BINNENLANDSCH NIEUWS. EEN BERENPARK BIJ STOCKHOLM. In het bekende openlucht museum van Skansen bij Stockholm is een groot beren park geopend, waar de beren geheel in vrij heid leven. Het terrein is door een breede gracht omgeven. Bij de opening van dit park dat het grootste van de geheele wereld moet zijn, waren de koning en verscheidene leden van de koninklijke familie aanwezig. Het park trekt duizenden bezoekers, daar de belangstelling van de bevolking van de Zweed sche hoofdstad voor deze nieuwigheid buiten gewoon groot is. LAND OP OLIFANTEN VEROVERD. In Nairobi heeft men, naar de „Times" meldt, land gewonnen door het te ontworste len aan de olifanten. De strijd heeft een jaar geduurd en de autoriteiten hebben het pleit tenslotte gewonnen door het door de olifan ten onbewoonbaar en onbebouwbaar gemaak te land te omgeven met een breede gracht van 8 K.M. lengte. In het gebied kwamen meer dan 2000 olifanten voor, die niet alleen oogsten verwoesten, maar ook levens in de nederzettingen der inboorlingen ernstig be dreigden. Een olifantenjager werd geënga geerd teneinde met het kwaad af te rekenen. Hij slaagde erin de dieren te verdrijven en doodde er slechts 52. Land, dat in geen 30 jaar kon worden gebruikt als gevolg van de olifantenplaag, is thans beschikbaar geko men voor ontginning. GEMEENTE WIERINGEN. CENTRALEN BOND VAN TRANSPORT ARBEIDERS. AFSCHEIDSAVOND TE DEN OEVER. Zaterdagavond gaf bovengenoemden bond een feestavond in de zaal van den Heer Jur- rie. Lont. Voor dezen avond had de Centralen Bond van Transportarbeiders de medewer king van de bekende Snarenzangers uit Rot terdam bestaande uit Mej. Tine Nijman en de Heeren van der Horst en Rouge, terwijl door den Heer R. Laan Hoofdbestuurder van den Centralen Bond een rede werd gehou den. De belangstelling voor dezen avond was bijzonder groot en als de Voorzitter van de Afdeeling Wieringen de avond met een kort woord opent is de zaal geheel met bezoekers gevuld. De Heer Bons heet de aanwezigen hartelijk welkom op deze ontspanningsavond voor de arbeiders van de Zuiderzeewerken. Deze avond aldus spreker is tevens een afscheids- avond van Wieringen voor vele die ontslagen PARIJSCHE MODEBRIEF. Kleinigheden die het toilet verfraaien. Mutsjes, sjawls, taschjes en knoopen. De mensch heeft toch een wonderlijk aan passingsvermogen. Dat zien we pas goed in dezen tijd. Bijna ieder moet eenigszins an ders leven dan hij of zij gewend was. En laten we het maar royaal zeggen eenigs zins minder aangenaam, geriefelijk en zorge loos dan hij wel zou wenschen. Toch passen we ons allen aan en zijn er tenslotte niet zoo heel veel minder gelukkig om. Zelfs mevrouw Mode doet mee aan de algemeene bezuini ging, iets, dat wat we van deze ij dele en be haagzieke dame niet direct verwacht zouden hebben. Daar zijn b.v. de zomermantels. Iedere vrouw zal toegeven dat ze chic zijn. Juist die eenvoudige en aparte elegantie hebben, die het kenmerk is van het ware. Maar toch is niet iedereen op het oogenblik in de gelegen heid, zich een nieuwen zomermantel aan te schaf fen. Wat nu te doen Als echte vrouw gevoe len we een onweerstaan bare behoefte in den zo mer iets nieuws, iets zo- mersch te dragen, iets, dat niet van het vorige jaar stamt. Welnu, de mode heeft in deze be hoefte voorzien door ons een keur van snoezige hoedjes of mutsjes te brengen met bijpassende sjawl. In allerlei vroolijke lichte kleuren, in stre pen en ruiten, in combi naties van tinten, die de meest veeleischenden vol doen kunnen. Zulke stel letjes zijn voor een luttel prijsje te krijgen. En wat nog meer zegt, we kun nen ze gemakkelijk zelf maken en daardoor de kosten tot een minimum terugbrengen. Ons eerste plaatje geeft er een klein maar niet onaardig voor beeld van. Hier heeft men drie linten van ver schillende kleur, zwart, grijs tn terracotta, dooreengevlochten en als een sjawl om den hals gelegd. Een zelfde band garneert den rand van het mutsje dat in een dezer drie kleuren gekozen is. In plaats van linten kan men ook banden zijde nemen of crêpe georgette, of één der banden, b.v. de donkerste in kleur, van flu weel hiezen. Soepele wol kan ook dienen. Het mutsje mag van stroo, zijde, chenille, vilt zijn, enfin van elk materiaal dat men wenscïit of toevallig in z'n bezit heeft. Het tweede garnituurtje is samengesteld uit bUuwgeruite en effen stof in dezelfde tint. Eoor de beide handvaten van het tasch- je is een staafje geschoven, waaraan men FEUILLETON. f No. 2. Hij doorzocht nog vluchtig de andere ver trekken van het huis, waar echter niets bij zonders te zien was, overtuigde zich dat de achterdeur van binnen op slot was en liet zich door vrouw Brandeis uitvoerig verslag geven van haar omgang met de vermoorde. Het was niets van belang en hij wilde juist het huls verlaten, toen vrouw Brandeis met eenige verlegenheid zeide„Mijnheer de rechter, de dagloonersvrouw Stojan heeft gisteren tegen den avond een vreemden heer den weg hierheen gewezen, misschien heeft die de arme mevrouw Walker vermoord De rechter luisterde oplettend, riep vrouw Stojan en liet zich door haar vertellen, wat zij van den vreemdeling wist. Zij beschreef hem en voegde eraan toe, dat hij zeker uit een vreemd land moest zijn, want dat hij met een vreemden tongval had gesproken en in den heelen omtrek geen weg of steg had geweten. „Hoe laat was het, toen u den vreemdeling inlichtingen gaf „Een beetje over vijven. Heel precies kan ik het niet zeggen, omdat ik geen klok heb. Maar kort daarna hoorde ik het op den dorps toren vijf uur slaan." „Kwam er anders gisteravond nog iemand je huisje voorbij „Alleen vrouw Brandeis. Maar toen was het zeker over zessen, want het schemerde al erg." De blik van den rechter ging verwonderd naar de werkvrouw. „Ik dacht, dat u alleen Zaterdags hier kwam om te werken Vroüw Brandeis liet haar hoofd zinken. „Gisteren was het een uitzondering," zeide zij eindelijk verlegen. „Zoo. En waarom verzweeg u die komst het draagt. Bij warm zomerweer, wanneer men misschien klamme handen heeft, kan zulks zeer practisch zijn. Verder zijn er nog tal van andere gezellighe den om ons toilet te completeeren of aan een oud japonnetje het aanzien van nieuw te geven. Reepen stof of zijde, die men rond draait tot een soort koord, zijn zeer in den smaak als garneèring langs hals of mouwen, als ceintuur, e.d. Glinsterende knoopen, van zilver of goud, strass of andere steensoorten, geven een heel modem toetsje aan mantel of japon. Het nieuwste is, ze in afloopende grootte te gebruiken. WILHELMINE. KOMT ER LICHT IN DE DUISTERNIS Ofschoon de conferentie te Lausan ne reeds een week bijeen is, werd tot op heden nog geen resultaat ver kregen, hetgeen uiteraard niet te ver wonderen is, bij zulk een groote ver scheidenheid van belangen Bijzondere belangstelling genoot het nieuwe voorstel van president Hoo- ver met betrekking tot de sterkte der bewapening. Merkwaardig is het, dat de Vereenigde Staten, welke zich ei genlijk niet met de Europeesche kwes ties wilden inlaten, eenigszins ge- draid zijn, nu per saldo toch blijkt, dat Amerika niet zonder Europa kan. De geweldige expansie van het Ameri- kaansche bedrijfsleven is oorzaak, dat Amerika op export aangewezen is wil men dus den afzet bevorderen, dan zal Europa moeten worden ge holpen en wel zeer spoedig. Er is peri- culu;m in mora. Het vergaande voorstel, dat door Gibson werd voorgelezen, ontmoette veel applaus, maar daarom nog niet algehecle instemming. Enkele staten als Italië, Duitsehland en Rusland heb ben reeds van hun instemming blijk gegeven. Engeland heeft eenig voor behoud gemaakt, terwijl de Fransche delegatie heeft .medegedeeld, dat zij haar stem niet zal kunnen geven. Frankrijk eischt voor alles veilig heid. Ongetwijfeld verdient de nieuwe propositie van Hoover goede aandacht omdat bij een vermindering der hewa pening jnet een derde, gedurende een periode van 10 jaren een besparing zal worden verkregen van circa 10 milli- ard dollars. Het behoeft geen betoog, dat, indien dit voorstel mocht worden aangenomen, hetgeen o.i. in ongewij- zigden vorm wel niet zal gebeuren, er motieven aanwezig zijn, welke het verloren gegane vertrouwen zullen doen terugkeeren, waardoor dus ook de welvaart, waarnaar elk snakt, zal intreden. Immers, de kapitalen, welke thans renteloos liggen en wij bedoe len hier dan bankpapier en goud,' zul len dan weer in circulatie komen, de werkloosheid verminderen, de diverse begrootingen weer overschotten te zien geven en de goudkwestie niet meer zorgelijk zijn. Het is te hopen, dat Frankrijk niet in zijn tegenstribbelende houding zal volharden, daar de kans op isolatie met den dag grooter wordt. Engeland is reeds zoover gekomen, van gisteren „Ik dacht, dat dit niet van belang was, omdat ik mevrouw niet gesproken heb." „Waarom niet „Ik zag licht in de kamer en hoorde ook praten, toen durfde ik niet aanbellen. Toen vrouw Stojan mij vandaag van den man in 't grijs vertelde, dacht ik dadelijk, die zal het wel geweest zijn, dien ik hoorde." „Kon u iets van het gesprek verstaan „Neen. Ik ging dadelijk weer heen." „Vrouw Stojan, hebt u vrouw Brandeis weer zien teruggaan „Neen ik werkte binnenshuis en lette er niet op, wie er buiten voorbijging. Vrouw Brandeis kwam zeker voorbij, zonder dat ik het zag." „Hm.... maar den man in 't grijs hebt u zien weggaan „Ja, het was kort nadat vrouw Brandeis gekomen was. Ik zag hem echter slechts vluchtig door het raam, want toen was het donker „U hebt dus vrouw Brandeis zien komen, maar niet zien teruggaan. Den man in 't grijs zag u echter komen en gaan. Is dat juist Ja. Maar dat ik den vreemdeling zag was ook slechts toeval. Ik herhaal, dat ik vrouw Brandeis moeilijk kon opmerken, om dat ik in de kamer bezig was." „Vrouw Brandeis, wilt u ons nu zeggen, wat u bij mevrouw Walker wenschte te doen Vrouw Brandeis aarzelde. Het viel haar blijkbaar moeilijk, om die vraag te beant woorden. „Nu Moet u er zoo lang over denken „Ik.ik wilde om een voorschot van twee gulden vragen." „Lijdt u gebrek „Anders niet. Maar gisteren had ik geld noodig. Mijn zoon is uit Grez overgekomen en vroeg mij om geld'k wilde het hem niet weigeren." „Hij is knecht bij een schilderspatroon en had het ongeluk, om een kostbare vaas te breken. Indien hij de schade niet vergoedt, wordt hij ontslagen. Ik gaf hem, wat ik had, maar dat was twee gulden te weinig, toen liep ik in mijn radeloosheid naar mevrouw Walker." „Als u dus mevrouw Walker niet gesproken hebt, kon u ook het geld niet aan uw zoon gevenof gaf u het hem misschien toch?" Vrouw Brandeis knikte onbevangen. „Ja. Onze Lieve Heer heeft mij heel onver wacht hulp gezonden, zoodat ik mijn armen jongen uit de klem kon helpen." „Kijk, dat is interessantWilt u ons niet vertellen, hoe dat gegaan is „Ik liep hopeloos terug en hoe dichter ik bij Grunau kwam, des te zwaarder drukte mij het gevoel, dat Karei nu zijn betrekking zou verliezen. Op een grooten steen aan den weg ging ik radeloos zitten schreien en dacht erover na, wat ik nu nog wel zou kunnen doen om het geld te krijgen. Toen stond er opeens een jonge meneer voor mij en vroeg, waarom ik zoo schreide. Eerst wilde ik het niet zeggen, maar het eene woord volgde op het andere en ik vertelde hem de geheele geschiedenis. Die heer gaf mij de twee gul den." „Waarlijk Hoe zag die onbekende eruit?" In den toon van den rechter lag zooveel spottend ongeloof, dat vrouw Brandeis ver schrikt opkeek. „Hoe hij er uitzag Hij droeg een donker pak en zag er zeer deftig uit. Hij had ook een snor, anders was er niets bijzonders aan hem." „Hebt u dien heer vroeger al wel eens in Grunau gezien „Neen nooit." „Hm, vindt u zelf niet, dat deze geschiede nis over dien onbekende ongelooflijk klinkt?" Vrouw Brandeis vouwde verschrikt de handen samen „Ongelooflijk Mijnheer de rechter, het is de zuivere waarheid en ik verzeker u eer lijk, dat ik beslist dadelijk weer van mevrouw Walker's huis vandaan ging „Het is mogelijk. Dat zal het onderzoek uit maken. In elk geval spijt het mij u te moeten gevangen nemen, tot de zaak van die twee gulden is uitgemaakt." „Mijgevangennemen?" stotterde vrouw Brandeis radeloos. „Maar waarom dan in vredesnaam.... mijnheer de rechter?" „Omdat u ernstig verdacht wordt, dat u niet zoo vreemd is aan den moord op me vrouw Walker, als u ons wilt laten gelooven. Karelli, breng de weduwe Brandeis weg." „Vrouw Brandeis gaf een wilden schreeuw en zonk toen als gebroken in elkaar. Karelli, de gerechtsdienaar, leidde de verslagen vrouw weg. Intusschen sloot de kantonrechter het huis dicht, hij plaatste een wacht voor de deur en verliet met zijn geleide de vreeselijke plaats, waar een menschenleven gewelddadig een einde had gevonden. H. Het was tamelijk vroeg in den volgenden morgen. De sneltrein, die des nachts van Grez vertrekt, had vijf heeren gebracht naar het kleine station, dat het dichts bij Grunau ligt, en vandaar werd de reis per rijtuig voortgezet. In het eerste rijtuig zaten naast den offi cier van Hilprich de geneesheer Dr. Binder en de politie-commissaris Otto van Bolzman, een nog zeer jonge man, die zijn benoeming meer aan hooge protektie dan aan eigen ver dienste te danken had. In het tweede rijtuig waren twee geheime politie-beambten, die bij de rechterlijke macht in hoog aanzien stonden, Hendrik Brauner en Silas Hempel. De morgen was erg koel, er ging een schei* pe bries over de stoppelvelden. De heer von Bolzman trok rillend den kraag van zijn jas omhoog. „Een aangenaam Zondagsvermaak bromde hij boos. „In plaats van eindelijk eens lekker te kunnen uitslapen, wordt men omstreeks middernacht voor den dienst op geroepen en loopt men met dit ellendige weer kans op een kolossale verkoudheid, allemaal om een vermoorde vrouw, wier enkele gul- ADVERTENTIëN Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer o.ia AFD. STOFFEERING, LINOLEUM. Vloerzeilen, karpetten, vitrages, divan- tafelklceden, loopers, enz. ZONDAGS TOT 2 UUR GEOPEND. dens een ander tot den moord aanzetten." „Hm, mij kwam dit zaakje ook hoogst on gelegen, zei Dr. Binder. „Ik was vandaag uit- genoodigd voor de jacht bij Baron Doser." De officier van justitie glimlachte. „Dat is wel lastig, vooral, omdat het een heel gewonen roofmoord betreft en niets be langrijks. Maar als ik mij niet vergis, dan zijn wij hier al in Grunau. Daar links loopt de straatweg naar het kasteel Grauenegg en van hier rechtuit loopt de weg waarschijn lijk naar het huis der vermoorde weduwe." „Ja, de koetsier rijdt daarheen," knikt mijn heer van Bolzman. „Maar, Grauenegg is dat niet van den graaf Grauenstein, die met een barones Wandel getrouwd is?" „Zeker, hij is de majoraatsheer." „Een charmante dame, de gravin Slim tot in de toppen van haar vingers en verstan dig als de zeven Wijzen van Griekenland. Ik wou, dat nicht, de knappe Rita van Sydow, zoo was als haar tante." „Die jonge dame moet niet gemakkelijk te genaken zijn „Och wat, onverdragelij k hoogmoedig is ze, die bedelprinses Dr. Binder lachte veelbeteekenend. „Heb je een blauwtje geloopen „En of Anderen zijn blij als men hen het hof maakt, maar zij neemt het op als een beleediging Maar laten we erover zwijgen „Dat is het verstandigste wat u kunt doen, want ik heb hooren vertellen, dat de gravin haar nichtje tot schoondochter wil hebben „Dan wensch Ik den jongen Grauenstein geluk, want de schoone Rita zal hem nog menige bittere pil laten slikken „Heeren, wij zijn ter plaatse zoo onder brak de officier van justitie het gesprek en op hetzelfde oogenblik stonden de twee rij tuigen vlak achter elkaar stil voor het huis der vermoorde weduwe Walker, waar zij wer den afgewacht door den kantonrechter van Grunau, die de heeren tot gids wilde zijn. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1