■"2SS" ?\s\co IBEWÏELS 73e JAARGANG VRIJDAG 1 JULI 1932. No. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN ^OMSTREKEN „DE WAKENDE LEEUW" S. COLT O F KANAALWEG 145-154-155 DEN HELDER. ADELDOM OF LIEFDE WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU HIppolytushoef Wierlngen. Telefoon Intercomm. No. 19. 'S ADVERTENTI6N Van 1—5 regelj Iedere regel meer 0.5a f o.ia VOOR BETERE PIJP - TABAK TABAKSFABRIEK Laat 125 J. R. KEUSS. Alkmaar. AFD. MANTELS. COSTUUMS. BLOUSES. ROKKEN. Groote maten. Aparte modellen. AFD. COMPLETE MEUBILEERING Reclame eiken slaapkamer f 75. Zeer mooie slaapkamer f 89. Hyper modern. Aupings Deventer matrassen 2 p. f 10.50 AFD. STOFFEERING, LINOLEUM. Vloerzeilen, karpetten, vitrages, divan- tafelkleeden, loopers, enz. ZONDAGS TOT 2 UUR GEOPEND. AUTOMOBILISME. Smeren en schoonmaken vol gens het ketting-systeem. De Parijsclie correspondent van het Ilbld. schrijft 'k Ben in de gelegenheid geweest vandaag, voor ze eigenlijk publiek ge opend is, een inrichting te bekijken, waar automobielen in den tijd van 10 minuten geheel schoongemaakt en ge smeerd worden. Dezer dagen zal de opening plaats vinden, en ik ben er van overtuigd, dat het. zaakje zal trek ken In de rue de Berri, een zijstraat van de ChampsElysées, heeft Técalemii een groot sous-terain ingericht voor het smeren en wasschen van auto's „a la chaine". Tot dusver kan men in auto-fabrieken het systeem in werking zien voor het in elkaar zetten van wa gens maar het schijnt, dat het nog niet werd toegepast voor- bovenge noemd doel. Men heeft me gezegd, dat het de eerste installatie in Europa is, en dat kan ik natuurlijk niet contro leeren. Laten we dat dus, tot nader order, aannemen. Men komt dan in zijn wagen uit de rue de Berri aangerold, en rijdt eerst naar beneden in het sous-terain, én dan, met breede rails, op de zeer lang zaam in beweging zijnde „ketting" welke bestaat uit korte, draaiende me talen rollen, terwijl naast en onder de ze installatie plaats is voor de werk lieden, die smeren en schoonmaken zul len. Men laat Öan zijn wagen aan hen L over. Aangezien de installatie ongeveer veertig meter lang is, en de operatie in zijn geheel tien minuten mag du ren, kan men dus berekenen, dat de snelheid ongeveer zes centimeter per seconde bedraagt. Zoodra de wagen op de rails is gear riveerd, beginnen een half dozijn man nen te spuiten, van voren, van achte ren, onder de*spatborden het water sist en bruischt, dat het een aard heeft Het is eenigszins helsch Met de ge noemde snelheid van zes centimeter in de minuut, gaat het voorwaarts, en komt de wagen in handen van vijf of zes menschen, die al beginnen af te drogen. Voor dit algeheel afgeloopen is, komen de buizen, waaruit het spieer sel onder druk op de daarvoor bestem de plaatsen onder den wagen wordt aangebracht. Ook dit geschiedt door een paar mannen. Terwijl de wagen langzaam blijft voortrollen, komen eenige vrouwen in actie, voornamelijk met stofzuigers; ze rijden een beetje mee, terwijl ze in alle hoeken van den wagen met zuigers van verschillend model de laatste stofjes wegnemen. Er waren dan nog vrouwen, die terwijl het nu naar negen minuten liep -- ik nam den tijd op -- met poetsdoeken een laatste glansje gaven aan spiegel tje of nikkelen deelen. En toen zei de directeur, of ik maar plaats wilde nemen achter net stuur van mijn wagen, en de tien minuten waren nog niet voorbij", of ik rolde aan den anderen kant van het veer tig meter lange gevaarte naar beneden met een schoonen en gesmeerden wagen. Er zijn tot nu toe drie van deze in stallaties naast elkaar de bedoeling is, dat ze alle drie bezet zul lei; zijn, en er is plaats voor drie wagens tegelijker tijd. Dit zou dan beteekenen, dat men in een uur ongeveer vijftig wagens zou kunnen behandelen maar het wil mij voorkomen dat dit aantal niet altijd bereikt zal worden. De prijs zal niet hooger zijn, dan wat men elders betaalt voor smeren en wasschen. Maar men zal moeten toege ven, dat menschen, die weinig tijd te verliezen hebben, met zulk een inrich ting gebaat zullen zijn Wanneer ik, tot nu toe, mijn wagen liet wasschen en smeren, dan nam dat toch minstens twee a twee-en-een-half uur in beslag. En het mooiste komt nog want zelfs die tien minuten behoef ik niet te verliezen er zal namelijk gelegen heid zijn, zich bij den ondergrond- schen barbier te laten scheren Zijn schoenen te doen poetsen of zelfs een glas port te gaan drinken m de bar, die het geheel zal voltooien. W'e worden modern in ons mooie Parijs. FEUILLETON. o cis dl en-1 lsacker j door pe» Lusten- (peelt het ïdais." tel Café- m. burg door irg. Tuinbouw rkoopster, rkest o.l.v. B1NNENLANDSCH NIEUWS. Pot 90ct.TubeS0ct.Zeep60ct. Bij alle drogisten UIT EEN HOOIBERG GEVALLEN. Slachtoffer overleden. Eenige dagen geleden wilde de 74- jarige landbouwer B. Wind uit Wes tenholte de hooiberg klaai maken. Hij plaatste hiertoe een ladder op een schuurtje en klom zou naar de kap. Plotseling schoot de ladder onder hem weg. Wind viel op het schuurtje en werd opgenomen met een hersenschudding en gebroken ribben Dinsdag is hij aan de gevolgen van den val overleden. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Tijdens een hevig onweer, dat Dins dagmiddag boven Zuid-Oost-Friesland woedde, zijn in Osterwegen 3 op 't land werkende arbeiders uit Osterhouder- fehn door den bliksem getroffen. Twee huner waren op slag dood, de derde werd zwaar gewond. GEVAARLIJK BADEN IN ZEE. Verschillende drenkelingen gered. De agenten van het politieposthuis aan het strand-noord te Scheveningen hebben Zondag druk werk gehad. De zee was weer verradelijk en er stond zulk een zware trek, dat om streeks kwart voor vijf het baden ver boden werd. Omstreeks kwart voor drie werd de 35-jarige J. H. C. int Amsterdam door twee bewoners van Stuw- en Coperni- cusstraat schijnbaar levenloos uit zee gehaald. Hoewel de drenkeling geen enkel teeken van leven meer gaf pas ten drie agenten van politie, gediplo meerde E.H.b.O.'ers, gedurende ruijn 40 minuten kunstmatige ademhaling toe, waarna inderdaad, hoewel lang zaam de levensgeesten weder keerden De jnan is daarna door den G.G.D. naar het R.K. Ziekenhuis overgebracht Terwijl de agenten nog met den Am sterdammer bezig waren, werd door een onbekende een 16-jarig meisje uit Rotterdam in bewusteloozen toestand uit zee gehaald. Ook in dit geval ge lukte het een agent, gediplomeerd E.H.b.O., de levensgeesten weer op te wekken. Het meisje kon onder de hoe de van haar moeder naar Rotterdam terugkeeren. Nauwelijks enkele oogenblikken la ter werd de 42-jarige M. V. uit de Toren straat, die slechts tot zijn knieën in het water stond, door de zee meegezo gen. Hij werd gered door een bewoner van de Valeriusstraat, die zich aan een lijn in zee begaf. Tenslotte werd nog door een bewo ner van de Kotterstraat en een politie- agent gered de 18-jarige mej. Th. G. No. 3. Hendrik Brauner sprong behendig uit het rijtuig en ging naast den commissaris van politie loopen, terwijl Hempel langzaam uit stapte, met een nijdigen blik rondkeek en langzaam het gezelschap volgde. In het huis was alles onveranderd geble ven, zooals men het den vorigen avond ge vonden had, en de heeren van het gerecht stelden een nauwkeurig onderzoek in. Terwijl de geneesheer het lijk onderzocht en tot de conclusie kwam, dat de dood van mevrouw Walker door een stomp instrument was teweeggebracht, maakte de commissaris Van Bolzman een schets van het terrein der misdaad. „Het is zeker," zei hij, toen hij daarmee klaar was, „dat de moord door een hevigen strijd werd voorafgegaan, die hier heerschen de wanorde bewijst dit duidelijk. De werkster is blijkbaar binnen gekomen, toen mevrouw Walker aan haar avondmaal wilde beginnen en heeft haar dadelijk aangevallen. Toen brak zij de schrijftafel open, nam het geld dat deze bevatte en ging heen. Het is een 2eer duidelijk, eenvoudig gevalHebt u, mijnheer de kantonrechter, al een huiszoe king bij de misdadigster gehouden „Jawel. Maar dit heeft tot niets geleid. °ok het verhoor, dat ik haar afnam, bleef zonder resultaat. Zij houdt maar steeds vol. jdat zij niets van de misdaad weet." ..Zoo doen ze in het begin allemaal. Wij "len haar wel klein krijgen. Wat kunt u ons |°ver de vermoorde meedeelen Wie was de- weduwe Walker „Wat ik van haar weet, is weinig genoeg. jzÜ kwam tien jaren geleden naar Grunau, [stapte af in het hotel „De Witte Os" en kocht da eenige onderhandelingen dit huis hier, dat zij in baar geld betaalde. Sedert dien tijd leefde zij hier geheel eenzaam. Vrouw Bran- des en de dagloonersvrouw Stojan waren de eenigen, met wie zij nu en dan een paar woorden wisselde. Ook tegen deze zeide zij bij gelegenheid, dat zij heel alleen stond." „Toch moet zij gisteren bezoek van een vreemden man hebben gehad," viel de offi cier van justitie nu in, „zei u dit niet, mijn heer de kantonrechter „De dagloonersvrouw Stojan beweert het. Intusschen geloof ik, dat die man buiten de verdenking blijft, omdat vrouw Stojan hem zag weggaan, voordat vrouw Brandeis terug kwam. Voor de schuld van vrouw Brandeis spreekt ook bovenal haar noodtoestand en haar ik zou haast zeggen, typische uit vlucht over den onbekende, van wien zij zoogenaamd het noodige geld gekregen heeft." Silas Hempel, die al dien tijd gezwegen, maar iederen hoek van het vertrek met zijn valkenoogen bespied had, ging nu naar den spreker en zei kalm lachend „Mijnheer de commissaris, de weduwe Walker werd door een man vermoord." Bolzman schudde ongeloovig het hoofd. „Zijt ge weer alwetend, Hempel „Neen, maar ik heb sporen van den man gezien. Het was een deftig heer, die over zijn laarzen heen vilten schoenen droeg, wat min stens een groote slimheid aantoont want nu missen wij de kans, om zijn voetspoor te vinden. Hij was voor de doode geen vreemde en versloeg haar midden in het gesprek zon der een voorafgegane strijd „Belachelijk Is u dan blind, Hempel Ziet u niet in welke wanorde de meubels hier staan „Dat is opzettelijk gedaan, naderhand, en tamelijk onhandig bovendien. Ook werd de roof slechts voorgewend." „Hoe wilt U dat bewijzen De schrijftafel is toch opengebroken en in de open laden ligt geen geld Silas Hempel bukte glimlachend en raapte iets van den grond op, dat in de schaduw der schrijftafel lag. Het was een kleine sleutel. uit Rijswijk, die eveneens door den zwaren trek werd weggezogen. Het meisje was reeds bewusteloos, doch kwam spoedig bij. Zij had eenige schaafwonden aan beide beenen beko men, die door E.H.b.O.-leden werden verbonden. Hierna vond de politie het welletjes en werd het verder baden verboden. Op het Stille Strand gebeurde merk waardigerwijze geen enkel ongeval, niettegenstaande daar zeer druk ge baad werd. Veerdienst op Ameland gesloten op last van den Minister. Woensdagmorgen is de veerdam te Holwerd op last van den minister van Waterstaat gesloten voor alle ver keer, dat geen gebruik maakt van den rijksveerdienst op Ameland. Bij den toegang over de land- en zeezijden van den veerdam stonden Woensdagmor gen rijksveldwachters en marechaus see voor controle, zij maakten proces verbaal op tegen personen, die zich zonder kaart van den rijksveerdienst op den veerdam begaven. Met de par ticuliere veerdienst-onderneming arri veerde een 30-tal passagiers van Ame land, waaronder de loco-burgemeester en de gemeente-secretaris van het ei land, de voorzitter der vereeniging voor vreemdelingenverkeer te Hollum en verschillende vooraanstaande per sonen van Ameland. Toen zij zich van den aanlegsteiger op den veerdam be gaven, werd ook tegen hen proces-ver baal opgemaakt. Alles had een zeer or delijk verloop. Op Ameland wordt krachtig gewerkt om de intrekking der genomen maatregelen te verkrij gen, daar men hierin een extra belas ting en een beknotting van de rechten der Amelanders ziet, daar de tarieven voor personen en vrachtvervoer van den door de N.V. Wagenborg's passa giersdiensten te Delfzijl gepachten rijksveerdienst aanmerkelijk hooger zijn dan die der Amelandsche veer dienst-onderneming, motorschip Fries land. Automaten in een open winkel in Rotterdam. Politie kan er niets tegen doen. Ondanks de gedwongen Zondagsslui ting trachten vooral sigarenwinkeliers den verkoop op Zondag toch gaande te houden. Zondag j.1. bleek, dat een winkelier zijn winkel open liad en in den winkel door middel van automa ten verkocht. Volgens de opvatting der Rotterdamsche politie voorziet de wet niet in een dergelijk geval. Zij heeft den winkelier zijn gang laten gaan. Het is natuurlijk de vraag of, als Zeqqen de pluimveehouders daarom voeren wij Bertels' Opfokvoeders en Kunstkorrel, de kuikens groeien er beter van en ze kosten ons tot a.d. leg nog niet de helft, dat is f l.' minder per kipen van de Kunst korrels leggen de kippen méér en grooter eieren, die nog geen lx/a cent aan voeder kosten en de dieren blijven in beter conditie. Ze leggen kwaliteitseieren, daar vischmeel is vermeden. Het is een lichtstraal in dezen crisistijd. Laat U niet wat anders aanpraten! 43 jarige proefnemingen! Onze voeders zijn samengesteld uit de beste biologisch beproefde grondstoffenze bevatten de noodzakelijke vitaminen en de juiste dosis mineralen, voedingszouten enz. waarvan Prof. Dr. Frei zegt: ,,dat een tekort leidt tot degeneratieverschijnselen „n.1. onvruchtbaarheid, verminderde levens vatbaarheid, onvoldoende ontwikkeling enz. Tevens worden de resultaten vermeld door de toevoeging van de juiste dosis verkregen „n.1. .meer weerstandsvermogen tegen ziekten, (coc- „cidiosus, pullorum, leucaemie of witbloedziek- ,.te) en in het algemeen verbetering van den ..gezondheidstoestand der dieren en vergrooting „der eierproductie." Wat U ook voert, beproef 8—14 dagen onze Opfokvoeders en Kunstkorrels en U is over tuigd van den beteren groei der kuikens en grooter eierproductie der kippen. Prijzen per 50 K.G. vrij spoor/boot A'dara. Bertels' Crisis Opfokvoer Nr. l f6.15 volledig dagrantsoen v. kuikens v. 1—30 dagen Kuiken droogvoederbak in iederen zak gratis. Bertels' Crisis Opfokkorrel Nr. 2 f 5.25 volledig dagrantsoen v. kuikens v. 48 weken. Na 8 weken uitsluitend Kunstkorrel No. I Bertels' Crisis Kunstkorrel No. 1 22g eiwit, 6 #/0 vet. volledig dagrantsoen v. iosloopende kippen op de boerderij f4.50 Bertels' Crisis Kunstkorrel No. 2 28 °/0 eiwit, 6 vet. Ochtendvoeder voor hen die nog graan wenschen bij te voeren; op verzoek ook in meelvormf 4.75 (Gem. graan bevat slechts 12°/0 eiwit en vet). Bertels' Kunstkorrel B. f 6.- volledig dagrantsoen voor kuikens na 8 weken en voor kippen in rennen. Bertels' Kunstkorrel G. f 5.25 volledig dagrantsoen voor kuikens na 8 weken en v. kippen met beperkten grasnitloop. Bertels' sierlijke Oranje voederbak toereikend voor 25 kippen per stuk f 1.50 Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uw plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Oiiefabrieken N.V., Amsterdam. dit stelsel navolging vindt, het niet ge makkelijk aanleiding tot wetsovertre ding geeft. Sommige winkeliers hebben ook au tomaten van eigen vinding vervaar digd, welke machines een grooter aan tal en soorten artikelen kunnen ber gen dan de gewone automaten, maar die vrij geregeld jnenschelijk toezicht „Hier is de sleutel van de schrijftafel. Is het noodig om een schrijftafel open te bre ken, als de sleutel erin zit „Hoe weet u, dat de sleutel erin zat?" „Dat neem ik aan, omdat ik niet geloof dat een alleende vrouw den vloer als bewaar plaats voor haar sleutel kiest. Zij zou dien of bij zich gedragen of ergens verstopt heb ben. Maar hij ligt hier op den grond." „Waarom zou de moordenaar dan den roof voorgewend hebben En waarom vermoord - de hij eigenlijk de vrouw „Dat weet ik ook niet. Maar ik zal het in elk geval achterhalen. Den sleutel verloor hij zeker zonder het te wetenlet nog op één ding, heeren, vier vakken der schrijftafel werden schijnbaar opengebroken, het vijfde hier in het midden is nog gesloten. Daarvoor nam de moordenaar geen tijd meer of hij wist, dat het niet bevatte, wat hij zocht „Wat zocht hij hier dan „Ook dat weet ik vandaag nog niet. Maar ik zal mij wel niet vergissen, als ik beweer, dat juist dit gesloten vak het geld der over ledene bevat als zij tenminste geld in huis had. „Ik verzoek u, het middenvak even te openen." Hij gaf den sleutel aan den commissaris en deze maakte het vak open, nog steeds zijn hoofd schuddend. Opeens uit hij een kreet van verbazing en ontsteld keert hij zich om. „Waarachtig, hij heeft gelijk roept hij opgewonden uit. „Hier heeren kijkt maar. baar geld en bankpapieren wat een som Die mevrouw Walker was schatrijk De heeren keken in de open lade, die waar devolle effecten en 10.000 gulden baar geld bevatte. Bovendien lag er een bewijs van het grootste bankiershuis te Grez, dat daar 450.000 gulden gedeponeerd was. „Meer dan een half millioen zei de kan tonrechter, „wie zou dat gedacht hebben „U ziet nu wel, dat het den moordenaar om iets anders te doen was, dan om het geld der weduwe," zei Hempel. „Wie ernstig op roof uitgaat, die slaat geen plekje over, waar hij geld zou kunnen vinden, vooral als hij niet behoeft te vreezen, gestoord te zullen worden, zooals hij in dit geval kon aanne men! Bolzman staarde nog steeds naar het keu rig in rolletjes en pakjes neergelegde geld. Hij schrok haast op, toen de officier van jus titie vragend zei „Hoe kwam echter deze rijke vrouw ertoe, om zich hier in de eenzaamheid terug te trekken en een leven te leiden als een klui- zenares Silas Hempel knikte ernstig, alsof hij zich ook reeds met die vraag bezighield. „Indien wij dit wisten, dan wisten wij ver moedelijk ook reeds, wie de moordenaar is. Het verleden van deze vrouw bevat den sleu tel van haar dood." „Zei u straks niet, mijnheer Hempel, dat de moordenaar een deftige heer was, goed bekend met de overledene, en dat hij haar midden in het gesprek overviel Hoe kwam u tot die slotsom „Heel eenvoudig. De ramen van deze ka mer zien op de straat uit, niet waar. Ook als de jalouzieën gesloten zijn, kan een menscb die op het lage muurtje klimt dat langs de ramen loopt, heel gemakkelijk u kunt er zich van overtuigen een blik in de kamer slaan door de spleten der jalouzieën. Vooral als er licht in de kamer brandt. De moord geschiedde in den avond laten wij aanne men om acht uur. De geheel uitgebrandde lamp en de verkoolde pit bewijzen duidelijk dat er tijdens den moord reeds licht brand de, dat later vanzelf uitging. Het is te be grijpen, dat iemand, die met moordplannen kwam, zich vooraf zou overtuigen, dat de weduwe alleen was. Hiervoor was een blik door het venster voldoende. Daarom onder wierp ik de ruimte voor het raam aan een vluchtig onderzoek, voor ik het huis binnen trad. Omdat het sedert vier dagen niet ge regend heeft, moesten alle aangebrachte spo ren nog zichtbaar zijn." Nu, en Hebt u iets gezien „Ja. In de stof op den muur en ook op den grond vond ik plompe, onvormelijke sporen van een mannenvoet, over wiens laarzen vil ten schoenen waren aangetrokken. Een tee ken van groote sluwheid „Zou hij die schoenen niet hebben kunnen aantrekken om onbemerkt in huis te ko men?" „Neen, hij trok ze voor zijn binnengaan uit en zette ze op jJe witgeverfde bank naast den ingang. Daar vond ik de sporen van de met loodachtige klei besmeurde zolen en hierdoor vonden wij in huis geen voetsporen. De laar zen van den moordenaar waren schoon.",, „Waaruit maakt u op, dat het juist een deftige heer was?" Hempel haalde een vochtig sigareneindje uit zijn zak. „Dit vond ik in het gras naast de plek, vanwaar de moordenaar door het raam zijn slachtoffer bespiedde. Het is een eindje van een "Henry Clay." Gewone mis dadigers rooken in den regel geen echte ha- vana. Bovendien moet hij hier een heele poos gestaan hebben, want ik vond de asch van minstens een halve sigaar." „En u denkt, dat hij weduwe gekend heeft „Zonder twijfel, anders had zij hem op dat uur niet binnengelaten. Zij was zeer voor zichtig, dit wordt al bewezen door de afzon dering, waarin zij leefde. De sloten der twee buitendeuren zijn onberispelijk in orde en de hoofdingang is bovendien door een veilig heidsketting gesloten, die alleen van binnen kan worden opengemaakt." „Hoe zou echter deze armoedig gekleede vrouw kijk u eens even naar de versleten katoenen japon, die zij aan heeft bekend zijn geworden met een deftigen heer, die ha vanna rookt „Deze mevrouw Walker was niet, wat zij scheen te zijn. Zij wilde blijkbaar een ar me, alleenstaande vrouw schijnen, waarom, dat zullen wij hoop ik nog wel achter halen. Zij opende de deur voor den man en liet hem binnentreden. Zij bood hem geen stoel aan. Hij stond met den rug tegen de deur, zij juist tegenover hem twee schreden rechts van de schrijftafel." „Hoe weet u dat (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1