HIEROP LETTEN niLMlNUtK tUUKAN 1 TWEEDE BLAD VRIJDAG 1 JULI No. 52. GEMEENTE ZIJPE. Schagerbrug. Aan de uitnoodiging tot een bijeenkomst op Donderdaga vond j.1. in het lokaal van Mej. de Wed. Broer, ter bespreking van het plan: 'n autotocht te organiseeren voor Ouden van Dagen, hadden een 11-tal dames en heeren gevolg gegeven; Gedachtig aan het succes van het vorige jaar, be sloot men ook nu weder pogingen hier toe in het werk te stellen en in de al lereerste plaats aan de inwoners lijs ten ter teekening aan te bieden vooi geldelijke bijdragen. Al de dames, wel ke deze functie het vorige jaar hadden waargenomen, waren ook nu weder bereid dit te doen. Men hoopte en ver trouwde dat, al is voor enkele men- schen de toestand minder gunstig dan het vorige jaar, men voor dit syjnpha- thieke doel volgaarne zijn bijdrage schenkt. PROVINCIAAL NIEUWS. DIENST TEXEL-DEN HELDER- HARLINGEN. WÜj vernemen, dat de Directie van de Stoombootdienst ,kEsona" besloten heeft den dienst Den Helder-Texel-Har lingen, welke de laatste jaren des zo mers werd gevaren door de T.E.S.O., in de a.s. vacantiemaanden in exploi tatie te nemen. De dienst, welke even als vorige jaren zal worden gevaren op Maandag, Woensdag en Zaterdag, vangt aan Zaterdag 9 Juli en eindigt Zaterdag 3 September. Het s.s. „Amsterdam" wordt speci aal voor deze reizen uitgerust en in orde gemaakt. Voor de dienstregeling en de tarie ven, welke in verband met de tijdsom standigheden zijn verlaagd, verwijzen wij naar de in dit blad geplaatste an nonce. Wij willen even de aandacht vesti gen op het volgende. Mede tengevolge van de havenwerken te Oudeschild, vertrekt de boot van Den Helder recht streeks naar Harlingen en terug over Texel naar Den Helder. Het vertrek van Den Helder kon daardoor gesteld worden op 9 uur, een tijdstip, waarop ook bewoners uit Alkmaar en onze omgeving per trein en bus in Den Hel der kunnen zijn en van de boot ge bruik kunnen maken. Voorts wijzen wij op de uitgifte van goedkoope dagretours, waardoor men een prachtige Zuiderzeetrip kan ma ken, met een verblijf te Harlingen van een paar uur. SCHADEN. Werkverruiming. Aan den heer M. C. Tuinman, timmerfa- brikant alhier, is opgedragen de tim- mer-werkzaamheden benoodigd voor de bouw van 35 woonhuizen te Den Ilel der. Schagen Een Jubileum Een dezer dagen herdacht de heer H. J. Knuwer alhier zijn veertig-jarig lidmaatschap van het R. K. Armbestuur, waarvan vele jaren als voorzitter. .De Deken en Pastoor van Schagen, de ZeerEerw. Heer Guillonard overhan digde den jubilaris bij deze gelegenheid als blijk van dank en waardeering een portret van de Paus rnet daaronder ge schreven de Pauselijke Zegen, recht streeks uit Rome afkomstig. Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijn- hardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. WIERINGERMEERPOLDER. „Geval - Wieringermeer" Het Nederl. Christ. Persbureau meldt In de 's Gravenhaagsche kerkbode (der Ned. Herv. kerk) wijst dr. H. Schokking naar aanleiding van de sy nodale voorstellen om de richtingen in de Ned. Ilerv. Kerk vredig te doen sa menwonen op het in orthodoxe krin gen ernstig ontstemming wekkende geval-Wieringermeer", waar, gelijk dr. Schokking zegt „moderne stout moedigheid" het classicaal bestuur van Hoorn een vrijzinnig predikant (ds. Fischer, die het beroep ook reeds aannam) deed kiezen voor de eerste ge meente in Óen nieuwen Zuiderzeepol der, n.1. te Slootdorp in den Wieringer meer. En dat, aldus vaart dr. Schok king voort, „terwijl al het vóórwerk verricht is door orthodoxe voorganger in het evangelisatiewerk aldaar, ter wijl 55 vaste bewoners, leden van onze kerk, 44 andere van onderscheidene kringen aldaar, 129 tijdelijke arbeiders uitdrukkelijk verzocht hebben den heer F. O. Finkensieper te benoemen, die daar nu reeds langeren tijd met toewijding en gezegend aan het werk is. Nog geen 30 bewoners vroegen om een vrijzinnigen voorganger, meer dan 200 vroegen om den man die er bezig is, te mogen behouden. Maar het vrij zinnig classicaal bestuur breekt al zijn werk af. Breken, breken, tegen den wensch der meerderheid in. En inmiddels wordt er aangeboden een voorstel om minderheden in vrede te doen samenleven met andersdenken den, gebaseerd op getallen. Woorden en daden staan hier te duidelijk tegen over elkaar. GEMEENTE WIERINGEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. UIT DE WIEG GEVALLEN Te Raamsdonk is gistermiddag het, éénjarig zoontje van den landbouwer Van der W. uit zijn wieg gevallen en heeft zijn hals gebroken. Het kind was onmiddellijk dodd. GEEN VRAAG naar BANKPAPIER. Tengevolge van de sterk verminder de vraag naar bankpapier hier te lan de en in onze koloniën ziet de fa. Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem zich genoodzaakt haar geheele bankbiljet- tendrukkerij voorloopig voor drie maanden te sluiten. Zeventig leden van haar personeel is voorloopig ont slag aangezegd. Geslaagd. De heer JO Takes Tz. al hier slaagde te Zutphen voor het eind examen 3-jarige Handelsschool. POLITIE. Gevonden een reserveband van een auto en een nummerbord, gemerkt G 54791. Inl. bij den Gem. Bode. PREDIKBEURTEN WIERINGEN. ZONDAG 3 JULI 1932. NED. HERV. GEM. Westerland 'sav. 7V» uur Ds. Van Beek. 6 Juli 'sav. 8 uur Herv. Zusterkr. te H.-hoef. Kapel Den Oever vm. 10 u. de hr. Franck, EVANGELISATIE H.-hoef v.m. 10 uur de hr. O. Deen. GEREFORM. KERK. H.-hoef v.m. 10 en n.m. 3 uur dienst. Den Oever v.m. 10 en nam. 3 uur dienst BUITENLANDSCH NIEUWS. ELF MILLIOEN WERKLOOZEN Naar uit de Vereenigde Staten van Noord Amerika wordt gemeld is het aantal werkloozen aldaar zoo toegeno men, dat dit de 11.000.000 heeft over schreden. MARKTBERICHTEN. Eierveiling Schagen 30 Jiini 1932. Aanvoer 1125.000 kipeieren. Prijs 55- 57 Kg. 2.30 a 2.70; 58-06 Kg. 2.50 a 2.80; 61-63 Kg. 2.70 a 3.10; 64-67 Kg. 2.90 a 3.30; Ongewogen wit 5 30 a 2.90; bruin 2.60 a 3.40. 2400 Eendeieren 2.00 a 2.10 per 100; 15 Kalkoeneieren 5.00 per 100. Stichting Heldersche eierveiling. Noteering 30 Juni 1932. 52-54 Kg. 2.40 55-57 Kg. 2.40 a 2.80; 58-60 Kg. 2.50 a 3.- 61-63 Kg. 3.00 a 3.10; 64-67 Kg. 3.30 Eendeieren f 1.50 a 2.00 alles per 100. Schagen, 30 Juni 1932: Weekmarkt, op de heden gehouden weekmarkt wa ren aanvoer en prijzen: 6'Gelde koeien mag. 120 a 160; 52 Gelde koeien vette 180 a 270; 12 Kalfkoeien 150 a 200; 4 Pinken f 50 a 85.-; 5 Graskalveren f 30 a 32; 50 Nuchtere kalveren f 5 a 13; 71 Schapen vette f 15 a 18; 50 Lammeren f 7.- a 10; 4 Bokken en geiten 3 a 8.-; 51 Varkens mag. 1!2 a 18; 59 Varkens vet te per Kg. 32. a 34 ct.; 217 Biggen f 6 a Konijnen f 1.-; 24 Kippen 0.60 a 0.65 Hoorn, 30 Juni 1932. Kaasmarkt. Öp de kaasmarkt waren aanvoer en prijzen 11 stapels kl. fabriekskaas f23. 17 Stapels kl. boerenkaas f 23.-; 5 Sta pels boeren commissie f 124. RAAD VAN WIERINGEN. Donderdagmiddag kwam de raad van onze gemeente in voltallige zitting bijéén. Ten twee ure wordt de vergadering geo pend door de Voorzitter, Burgemeester L. C. Kolff, waarna de notulen worden gelezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken Van A. Bergsma, brigadier der rijksveld- wacht, is een dankbetuiging ingekomen voor de toegekende gratificatie van A. H. J. van 't Hof bericht van aanneming zijner benoe ming tot lid van de schoolverzuim-commissie; van Jb. Dekker Pz. en S. Russelman bericht van aanneming hunner benoeming tot lid van het college van armvoogden van J. J. A. Leenders bericht, dat hij zijn benoeming tot hoofd der O.L. school te Oosterland niet aan neemtvan Gedeputeerde Staten eenige goedgekeurde raadsbesluiten (aanwijzing takken van dienst winstuitkeering zeegras, gemeentebegrooting) uittreksel Kon. beslui ten tot goedkeuring van verordeningen op de heffing van opcenten gemeentefondsbelas ting en waagloon van Burgemeester en Wet houders maandstaten der zeegras-exploitatie over April en Mei, verkocht zijn in die maan den 574 en 180 pakken van 50 kg jaarver slagen van de Gezondheidscommissie te Schagen, de Ver. van Ned. Gemeenten, de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Om praeadvies gaan naar B. en W. verzoe ken van het R.K. Kerkbestuur om gelden voor uitbreiding met een derde lokaal van de school te H.-hoef en van de Woningbouw vereniging „Beter Wonen" om een voorschot uit de gemeentekas voor den bouw van 39 woningen aan de Klieftstraat. Aan S. Veerdig Cz. wordt overeenkomstig zijn verzoek een half jaar ontheffing van hondenbelasting verleend. Van J. Baijs Pz. is een verzoek ontvangen om tegemoetkoming in de aanlegkosten van waterleiding naar zijn woning Varkensgras weg 15. B. en W. zien hiervoor geen aanlei ding, omdat het een zuiver particuliere aan gelegenheid is en velen in een gelijk geval verkeeren als de aanvrager. Van B. en W. is een nota ingekomen, waar in zij mededeelen, dat h.i. verbetering van den Mekkenstuinweg nog achterwege kan blijven. Ingekomen zijn nog een aantal verzoeken van ouders van schoolgaande kinderen, no pens een tegemoetkoming in het vervoeren van hun kinderen naar de diverse scholen. De Heer P. Kooü vraagt, nu de Heer Leen ders zijn benoeming als hoofd van de O. L. School te Oosterland niet heeft aangenomen, no. 2 of 3 van de voordracht niet in aanmer king kunnen komen. Spr. meent dat een nieu we voordracht niet behoeft gemaakt te wor den. De Voorzitter zegt, dat dit juist is, doch de beide andere sollicitanten zijn ook elders reeds benoemd, dus moet een nieuwe oproep om sollicitanten geplaatst worden, wat in middels reeds geschied is. Waar er echter sol licitanten bij zijn welke niet in het rayon van den inspecteur thuis hooren, nemen de informatie's nog al tijd in beslag. Uitbreidingsplan Hippolytushoei. Sedert de plannen van liet Rijk om trent wegenaanleg en de te maken spoorbaan meer vasten vorm hebben aangeno,men, is het mogelijk gewor- |den met het ontwerp voor het uitbrei dingsplan voor H.hoef aan te vangen. Reeds eerder zijn B. en W. gemach tigd het maken van ontwerp-uitbrei- dingplannen voor Den Oever en voor Hippolytushoef op te dragen aan het Technisch Adviesbureau der Vereeni- ging van Nederlandsche Gemeenten, itnits de kosten daarvan een bedrag van f 500,— niet zouden overschrijden. Genoemd bureau is door verschillende omstandigheden genoopt geweest het eerste ontwerp-plan voor Den Oever 3 maal om te werken en opnieuw zal dit thans moeten geschieden als ge volg van het voornemen tot aanleg van een parallelweg aldaar. Het bureau heeft door omstandigheden onafhan kelijk van zijn wil dus veel extra werk moeten verrichten - en daarom aan B. en VV. de vraag gesteld of het niet billijk wordt geacht genoemde f 500,— te beschouwen als ^vergoeding alleen voor 't ontwerp-Den' Oever en goed te keuren, dat voor het plan-Hippolytus- hoef een bedrag van f 300,— wordt in ïekening gebracht. Dit verzoek achten B. en VV'. alleszins billijk en zij stellen daarom voor dien overeenkomstig te besluiten. De Heer J. Lont vind het niet noodzakelijk voor Hippolytushoef nu dit bedrag weer uit te geven. Het is volgens spr. geen nuttig werk men heeft het met het plan te Den Oever ge zien, gedurig wordt het gewijzigd door het Rijk of Spoorwegen. De heer P. Kooij zegt, dat indien de Ge meente geen uitbreidingsplan heeft, zij er binnenkort wel toe verplicht zal worden. Het is juist wel noodzakelijk dat er een plan komt, anders zal het op den duur veel meer geld kosten. De Voorzitter acht een uitbreidingsplan wel een nuttig werk, wij zien hier te Hippo lytushoef en hoofdzaak de lintbebouwing toepassen, wat op den duur niet te handha ven is. Ook komt men voor het feit te staan, dat particulieren dan zelf straten gaan ma ken, en juist op plaatsen waar men ze liever niet heeft. Een uitbreidingsplan geld echter niet voor een poosje doch voor 10 k 20 jaren. Bovendien wanneer B. en W. niet zeker wis ten, dat nu geen wijzigingen meer aange bracht zouden worden hadden zij niet met de voordracht gekomen. De wegenplannen staan nu Vast, dus kunnen wij gerust een plan laten maken. De Heer M. Bakker is van meening dat het bouwen nu wel op een eind zal loopen. De Heer J. Bosker dat zal het ook wel, doch als het later op onteigenen uitdraait kost het veel meer geld. De voordracht wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen, die van de Heeren J. Lont en M. Bakker. Geldelijke tegemoetkoming voor schoolbezoek. Naar aanleiding van de aanvragen van L. Geusebroek en 21 anderen, allen alhier, om tegemoetkoming, ingevolge art. 13 der Lager-Onderwijswet, in de kosten, verbonden aan het bezoeken der bijzondere lagere school te Den Oever, deelen B. en W. mede, dat twee dezer aanvragen niet kunnen worden ingewilligd, omdat de betrokken kin deren op minder dan vier kilometer af stand van de school wonen. De overige aanvragen zijn in overeenstemming met de wettelijke bepalingen en be- hooren dus te worden ingewilligd. De in het ontwerp-besluit voorge stelde tegemoetkomingen zijn bere ken, eenerzijds mt het oog op de kos ten van het schoolbezoek, anderzijds naar verhouding van de financieele draagkracht der aanvragers. De Heer D. Oden zegt, bij de aanvragers namen te hebben gelezen van menschen die de Christelijke beginselen in het geheel niet zijn toegedaan. Spr. zal tegen stemmen, Met de stem van de heer Oden tegen wordt de voordracht aangenomen. Heffing van reinigingsrechten. Overeenkomstig de onlangs gedane toezegging bieden B. en W. ter vast stelling aan ontwerp-verordeningen op de heffing en de invordering van reinigingsrechten, ten doel hebbende van belanghebbenden een bijdrage te vorderen voor het van gemeente wege ophalen van huisvuil en het heb ben van aansluitingen op het ge,meen teriool. De rechtsgrond voor deze heffing is hierin gelegen, dat het billijk moet worden geacht, dat zij, die van de al dus door de gemeente verleende dien sten profiteeren, tegemoet komen ir de hieruit voor de gemeente voortvloei ende kosten, welke ieder jaar vermeer deren. Zonder deze heffing moeten de ze kosten ook worden gedragen door hen, die van bedoelde diensten geen gebruik kunnen maken. De bedragen, die van de betrokke nen worden gevraagd, zijn zoodanig berekend, dat de kosten ongeveer worden gedekt. De heer M. Bakker vraagt of de heffing wel toekan van f 2.50 en f 1.25. Spr. zal gaarne een voorstel doen zoonoodig van f 3.- en f 1.50. De heer D. Oden is van meening dat het juist te hoog zal zijn. Men krijgt er de riool belasting ook nog bij en het zal juist voor vele menschen aanleiding zijn om zich terug te trekken, zoodat men tot de oude toestand terug geraakt, dat men hier en daar zijn vuil maar ergens neergegooit. De Heer P. Kooij, zegt dat wij geen nieuwe belastingen moeten gaan maken. In de be bouwde gedeelten van onze gemeente kan men zijn huisvuil niet opsparen en is het de taak van de gemeente om dit weg te laten halen. Spr. voelt er niets voor om dit alleen te laten betalen door hen die er van profi teeren. Wij betalen zooveel waar maar enkele groepen van profiteeren, dus gaat het niet op om dat hier wel toe te passen. Indien men winkeliers wat laat betalen die somtijds kar- revrachten meegeven zou het er nog mee door kunnen. Het voorstel wordt aangenomen met 8 te gen 3 stemmen, die van de heeren W. Lub, D. Oden en P. Kooij. Voorziening in de Behoefte aan kas- Als gevolg van de uitgaven, die nog moeten worden gedaan wegens kosten van stichting van scholen (openbare en bijzondere), zal de gemeentekas op nieuw tijdelijke versterking behoeven. In verband hiermede stellen B. en W. voor hen te machtigen voor den dienst 1932 eene nadere kasgeldlee- ning groot ten hoogste f 25000, op te nemen, rentende 5 pCt. 's-jaars in haar geheel af te lossen vóór of op 31 December 1932. Wordt goedgevonden. Voordracht tot regularisatie van uitgaven op de begrooting dienst 1931. Wordt goedgevonden. Bouw van kleedkamertjes voor baders aan het Amstelmeer. Uit hetgeen vroeger en in de vorige verga dering besproken is omtrent de stichting van een badgelegenheid in deze gemeente, is ge bleken, dat de Raad deze in den eenvoudig- sten vorm wenscht. Tevens hebben B. en W. nagegaan of de plaats, door den heer M. Kooij genoemd, n.1. bij het bestrate plateau aan het Amstelmeer bij het buitenfront van de schutsluis aan De Haukes, geschikt als zwemplaats is te achten. Naar hun meening is dit inderdaad het gevalbovendien is men vrij algemeen van oordeel, dat ook de rein heid van het water in dat meer zeker vol doende is te nemen. De gemeente-opzichter heeft een ontwerp gemaakt van een zeer eenvoudig gebouwtje, bevattende 4 kleedkamertjes, elk bevattende 2 zitbanken, gescheiden door een half schot, welk gebouwtje, behoudens goedkeuring van den Minister van Waterstaat, zal worden ge plaatst op het bestrate plateau bovenge noemd. Het gebouwtje geeft dus aan 8 perso nen gelegenheid zich te verkleeden. De bouw kosten worden begroot op f 280.-, terwijl daarbij voor het maken van een houten vloer van latwerk langs de toegangsdeuren en het aanbrengen van een breede loopplank op jukken over de glooiing en de bestorting naar het water een bedrag van f 70,- moet worden gerekend. De kosten zullen hiermede dus in totaal beloopen een bedrag van f 350.- Het komt B. en W. voor, dat dit bedrag geen bezwaar behoeft te zijn om tot deze stichting over te gaan, zoodat zij voorstellen daartoe te besluiten. Alvorens dit punt in behandeling te ne men, neemt de Raad kennis, van een schrij ven van de heeren de Vos en de Jong, waar in zij mededeelen dat door hen een terrein is ingehuurd, naast het perceel van den Heer O. J. Bosker, en alwaar door hen opgericht zal worden een zweminrichting, tevens gele genheid voor roeien en zeilen, alsmede een theehuis. In het voorjaar van 1933 kan een en ander gereed zijn. Zij richten dit schrijven tot den raad, wel licht dat dit bij de besprekingen van heden middag van invloed kan zijn. Er gaan dan ook reeds stemmen op om het voorstel van B. en W. aan te houden. De heer P. Kooij (zeer verontwaardigd) Daar heeft mén natuurlijk weer opgewacht hier, de Gemeente parraciteert weer op de particulieren. Wat het voorstel betreft, men kan met recht zeggen, het kindje is gebaard, al is het maar een kleintje. Spr. wil met dit ontwerp meegaan, het begin hebben we ten minste. De toekomst zal leeren dat we een veel betere en grootere gelegenheid moeten hebben. Spr. voelt niets voor particulier ini tiatief in deze, wij moeten een zwem- en badinrichting hebben voor iedereen. Het is de taak van de overheid dat wij de ze zaak zelf in handen hebben. Het is de eisch van de tijd, het is een gezonde- en ge paste sport, het is beter dan kroegloopen. Wanneer wij zwemonderwijs in het leerplan ItrllKon avgienomgn, mocton -wVJ «lot» van particuliere instellingen afhangen. De Heer Jn. Lont, weet niet waar we blij ven, er moet natuurlijk ook wel toezicht zijn, het is wel geen groot bedrag,doch van een andere plaats zal ook wel weer een verzoek komen. De Heer P. Kooij wenscht de voordracht gesplitst te zien. Spr. wenscht eerst uit te maken of een gebouwtje gesticht zal moeten worden, en dan waar het komt te staan. De Heer Tijsen wenscht aanhouding. De Voorzitter heeft geen bezwaar om het voorstel in tweeën te behandelen, zoodat in stemming wordt gebracht het voorstel tot bouwen van een verkleedgelegenheid, wat met 9 tegen 2 stemmen wordt aangenomen. Tegen stemden de Heeren J. Lont en M. Bakker. Na eenige discussie wordt met algemeene stemmen besloten het gebouwtje te plaatsen bij het bestrate plateau aan het Amstelmeer bij de schutsluizen te De Haukes. De Heer J. Lont zegt dat er wel toezicht mag zijn dat het niet vernield wordt, zooals men voor eenige jaren terug een tent stuk sneed. De Heer P. Kooij, de menschen zijn nu wat beschaafder geworden, toen kon men nog geen naakte menschen zien, dat is nu wat beter geworden. Verder dringt spr. op spoed aan. De Voorzitter zegt dat men toezegging moet hebben van den Minister van Water staat, als dat vlug wordt gegeven, staat het gebouwtje er spoedig. Benoeming keurmeester der Zeegras exploitatie te Texel. Na het overlijden van den keurmees ter der zeegras-exploitatie J. Hemel rijk, jnet standplaats Texel, is reeds eenige jaren achtereen de dienst al daar waargenomen door den keur meester te Wieringen, die tot dat doel af en toe een reis naar Texel maakte om het. zeegras te keuren en de loopende zaken af te doen. Dez,e regeling heeft niet ,medege werkt tot een bevredigenden gang van zaken, aangezien het - toezicht uiter aard niet zoo goed kon zijn als wel wenschelijk was. De klachten van han delaren over de kwaliteit van het Texelsche zeegras waren dan ook dik wijls niet ongegrond zoo was een be langrijk gedeelte van den oogst 1931 van bepaald slechte kwaliteit. B. en W. zijn daarom van oordeel, dat het in het belang van het zeegras- bedrijf is, dat met dezen gang van za ken wordt gebroken en dat wederom iemand te Texel wordt aangesteld om aldaar controle te houden. Naar bekend, werd de aan deze func tie verbonden belooning vroeger vast gesteld op f 150,-- 'sjaars. ~'er benoeming bevelen B. en W. aan: W. Vlas Mzn. te Oudeschild; 2. Jb. Boon Jbz. te Oudeschild. B. en W. stellen voor de benoeming te doen ingaan op 1 Juli 1932 en, even als voor de onlangs benoemde functi onaris te Wieringen is geschied, te be palen, dat deze zal gelden voor een ter mijn, loopende tot 1 Juni 1933. De Heer M. Kooij vraagt hoe of het nu met het salaris van Kat gaat, deze is toch voor Texel ook aangesteld. De Heer Tijsen zegt dat het niet mogelijk is voor Kat om steeds naar Texel te gaan, en in den tijd van drogen moet er noodig steeds een man bijzijn voor toezicht. De Voorzitter zegt dat Kat evengoed zoo nu en dan naar Texel gaat, afgezien of daar een keurmeester is aangesteld. De bedoeling is om door toezicht de kwaliteit weer op te voeren. Uitvoerig wordt nog gediscuseerd over de technische kant van wierdrogen, Daarna wordt de Heer W. Vlas met 10 tegen 1 stem op den Heer Boon, benoemd. Subsidieering Hoofdbestuur Vereen, ter bevordering van het vakonderwijs in WestFriesland. Blijkens ontvangen schrijven van het Hoofdbestuur der Vereeniging tei bevordering van het vakonderwijs in West-Friesland heeft de Minister van Onderwijs den eisch gesteld, dat de subsidieering van de vereeniging voor het eerst over 19312 en zoo vervolgens zal behooren plaats te hebben op den voet van art. 39, derde lid, der Nijver heidsonderwijswet. Dit beteekent, dat het subsidie van het Rijk zal beloopen 70 pCt. der netto-kosten en het even eens verplicht gemeentelijk subsidie zal bedragen 30 pCt. dier kosten over elk jaar, berekend in verhouding tot het getal leerlingen uit elke gemeente^ afkomstig. Tot nu toe verleenden het Rijk en de betrokken ge,meenten vrijwillig bijdra gen aan deze vereeniging, welke, zooals bekend is, het nijverheidsonderwijs volgens het leerlingenstelsel in haar gebied verzorgt. Aangezien deze beslissing van den Minister steun vindt in de wet zal daaraan gevolg dienen te worden ge geven, weshalve het verschuldigde subsidie der gemeente jaarlijks op de begrooting dient te worden gebracht. Onder mededeeling van het voren staande stellen B. en Wi naar aanlei ding daarvan voor in te trekken het besluit van 29 Augustus 1931, waarbij aan genoemd Hoofdbestuur voor het jaar 1932 een vrijwillig subsidie van f 25,-- werd toegestaan. Wordt goedgevonden. Verkoop bouwterrein. B. en W. stellen voor aan D. Tijsen Dz. te verkoopen perceel 5 van het bouwterrein te Den Oever, ter grootte van 168 M2 voetstoots, gelegen aan de Zuidzijde van de nieuwe straat, tegen den prijs van f 3,25 per M2 en op de door hen te bepalen voorwaarden. De kosten op den verkoop vallende zijn ten laste van den kooper. Wordt goedgevonden. Aanvulling verordening op de win kelsluiting. Het bestuur van de Middenstands- vereeniging „Wieringen" heeft mede deeling gedaan van enkele bezwaren, welke in de praktijk worden onder vonden van de toepassing der WiUKel- sluitingswet, met verzoek hieraan te willen tegemoet te komen. In de eerste plaats wordt gewezen op het ongerief, ondervonden van het betrekkelijk vroege sluitingsuur der winkels, dat voor werkdagen op 8 uur 's avonds (Zaterdag 10 uur) is be paald. Er zijn hier, zegt het Bestuur, vele arbeiders, die vanwege hun werk zaamheden, die inzonderheid geduren de den zomertijd soms laat beëindigd worden, niet tijdig hun inkoopen kun nen doen en des avonds de winkels gesloten vinden. Ook een tweetal bar biers hebben hierop reeds de aandacht gevestigd als gevolg daarvan vragen ook zij het sluitingsuur op werkdagen te stellen op 9 uur namiddags. B. en W. zijn met adressanten van meening, dat met het oog op de vele arbeiders bij de Zuiderzeewerken en ten deele ook in verband met de be hoeften der visschersbevolking de toe stand te Wieringen kan aangemerkt worden als een, die afwijking van de bepalingen der wet wenschelijk maakt Zij onderschrijven tevens het stand punt der Middenstandsvereeniging, dat de genoemde bezwaren vrijwel uit sluitend gedurende den zomertijd wor den ondervonden, zoodat voor het ove rige gedeelte van het jaar geen afwij kende maatregelen noodig jnoeten worden geacht. Het bestuur der genoemde vereeni ging verzoekt in de tweede plaats te bevorderen, dat gedurende het tijd vak van 1 Juni tot en met 15 Septem ber op Zondag de verkoop wordt vrij gelaten van rook- en foto-artikelen, brood, koek, banket, chocolade en sui kerwerken, fruit, visch, prentbrief kaarten en souvenirs, tabak, sigaren en sigaretten, alsmede alcoholvrije dranken. Dit verzoek wordt gemoti veerd met een beroep op het belangrij ke vreemdelingenverkeer, aangezien de Zondagssluiting veel ongemak op levert voor de talrijke bezoekers aan de Zuiderzeewerken. Blijkbaar acht het Bestuur dus onvoldoende de thans reeds in de wet voorkomende bepaling dat op Zondag de winkels waar brood, banket, suikerwerk en chocolade wor den verkocht, gedurende 4 uren, en melk-, visch- en fruitwinkels tot 12 uur des middags geopend mogen zijn B. en W. kunnen zich met die opvat ting wel vereenigen, doch merken ter» dien aanzien het volgende op Indien de openstelling op Zondag zonder meer wordt toegestaan voor den verkoop van de door het Bestuur aangeduide artikelen, dan is een be hoorlijke controle daarop onmogelijk te houden. Elke winkel zou dan des Zondags geopend kunnen zijn, indien de eigenaar slechts één der opgesomde artikelen in zijn winkelvoorraad op- Vervolg op de achterpagina.)

Wieringer courant | 1932 | | pagina 3