jPr -y MOEDER EN KIND Mijnhardt's Kinderzalf HONDERD JAREN PRENT BRIEFKAART. lachen beiden van tevredenheid, wanneer de roode, ontstoken of gesmette plekken van baby's huidje zijn ingewreven met Doos 25, tube 40 ct. Bij Uw Drogist. middenoorontsteking, krijgt do pati ënt koortsaanvallen, die dikwijls zeer hardnekkig zijn en schietende of kna gende hoofdpijnen. Naarmate de etter zich over het heen en de bloedvaten uitbreidt, neemt het gevaar toe, doch ook zonder dat het been wordt aange tast, zijn reeds ernstige complicaties en zelfs de dood mogelijk. Gevaarlijke complicaties zijn voor al te vreezen, wanneer er bloedvergif tiging bij komt. Een zoodanige ooikwaal kan vele maanden en soms vele jaren duren. De aymptonen schijnen dikwijls zeer onschuldig, doch dan komt er plotse ling een o.mmekeer met de noodlottig ste gevolgen. Iloe spoediger een medi cus geraadpleegd wordt, hoe meer kans er bestaat, dat complicaties kunnen worden voorkomen. annéer slechts tijdig het trommelvlies wordt doorgestoken, dan kan de etter wor den afgevoerd en zal hij zich niet uit breiden over de bloedvaten en de been deren. Het doorsteken van het trom melvlies is voor den .medicus '11 zeer eenvoudige operatie, terwijl ook de vrees, dat daardoor het gehoor ernstig verslechterd wordt, ongegrond is. Men kan integendeel zeggen, dat de gehoor scherpte er niet noemenswaardig door afneemt. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. BREEZAND. Dinsdagmiddag reed de Heer J. Wigbout met een luxe-au to van den Heer Jr. Jonker langs de Zandvaart en wilde van' hier over de Molenvaartsbrug rijden. Doch juist kwam van de Oosterzijdc van de Zand vaart ook een luxe auto en de heer W. was verplicht de brug achteruit weer te verlaten. Doch de bestuurder zat nog al diep in zijn wagen, kon dus slecht achteruitzien en was trouwens ook zijn stuur nog niet goed machtig. Zoo reed hij opeens achteruit in de Molenvaart. De wagen kwam op z'n zij te liggen en de heer W. wist er ge lukkig zonder letsel, doch danig ver schrikt,. uit te klimmen. Per kraanwa gen werd de auto gelicht. Dat kwam best af Tijdens de „Ouden van Dagen" autotocht liep van een der wagens natyj 't Zand een wiel af. Wonder boy en wonder be kwam niemand ecnige verwonding, zoodat de oudjes in een andere auto konden overstappen en de feestvreug de niet werd verstoord. Aangehouden. Maandagmiddag is een zekere G. J. van hier dooi- de poli tie alhier aangehouden, waar hij ver dacht wordt een som gelds ten huize van den heer H. te Schorweg Breezand te hebben ontvreemd. Hij is Woensdag door de politie naar het huis van» be waring te Alkmaar overgebracht. Baldadig. Zondagavond liep de onderwijzer de heer Ilamelink van hier langs de Kleine Sluis en passeer de al wandelend een groepje luidruch tige personen. Waar de heer II. op vrij verdachte wijze door de hengels werd begroet, vond deze het bete: om maar niets terug te zeggen en door te loopen. Doch hij werd door een drietal dezer flauwe elementen achtervolgd, en hoorde hun tartend roepen: we zul-, len hem wel eens goeden avond leeren. zeggen. Daarop versperden ze den In1. H. den weg en een hunner was zoo heldhaftig hem aan te grijpen, waar op een worsteling ontstond. De heer H. heeft het geval bij de po litie aangegeven en een onderzoek is ingesteld. Wanneer deze er in mag sla gen de helden op te sporen, zullen ze er niet zoo licht afkomen. Het betreft hier wegbele.mmering en mishandeling en een flinke straf hebben ze ook wel verdiend. Postduivensport. Zondag j.1. met jonge duiven wedvlucht vanaf Dor VRAAGT SPOOR/GESTAMPTE HUISJES drecht afstand 121 K.M. Duiven los 9 uur. In concour 134 duiven. De eerste duif geconstateerd om 9 uur 56 m. De laatste prijswin naar om 9 uur 58 m. 39 sec. De prijzen als volgt: Gebr. van Steijn 1, 2, 3, 5, 7, 9, 10, 16 26, 27, 28 en 31. N. Spigt 4, 6, 12 en 15. P. de Vries 8, 11, 20, 24 en 32. Joh. Cor- nelissen 13, 18, 22 en 29. G. de Boer 14 en 21. R. Geerings 17 en 25. \V. Blaauboer 19 en 30. J. Meilink 23. In ongelooflijke hoeveelheden dwar relen ze over de wereld, zwerven ze van oord tot oord, de vriendelijk geillu -treerde kaarten die veelal dienen om groeten over te brengen van meer of minder goede bekenden, van familie leden, kortom van ieder, die op een gegeven oogenblik even iets van zich wil laten hooren. De ansichtkarte is thans honderd jaar oud. En het is aardig ofn in dit verband te herinneren aan Goethe, die zijn vriend Schlosser schreef „Dat was een goede gedachte van je, beste vriend, om je vroolijke woning In beeld te laten brengen, op een kaart te zetten en dat prentje te laten vermenigvuldigen, liet is een dubbef •angename gewaarwording als wij de woorden, ons gezonden, daarbij tevens zien de geteekende afbeelding van een lokaal of van een huis, waar wij aangename uren doorbrachten Zoo'n kaart brengt ons weer dichter bij elkander. Ik dank u zeer". In het jaar 1870 werd de eerste brief kaart met een opgedrukt plaatje per- post verzonden en wel op den zestien den Juli van dat jaar. Een boekdruk ker uit Oldenburg stuurde in datzelf de jaar zijn schoonouders een brief kaart, die hij, onder den indruk van len oorlogstoestand, illustreerde met een artillerist, die naast een kanon -tond. JLen firma in Leipzig nam dit lenkbeeld overzij liet briefkaarten voor de militairen bestemd, in groote hoeveelheden vervaardigen en de na vraag bleek al aantonds groot. Toen de oorlog geëindigd was, werden A11- sichtskarten gemaakt, waarop inplaats van soldaten en stukken geschut, bloe men stonden afgebeeld en duiven en symbolische voorstellingen De afbeel dingen zelf waren nog^. maar klein het grootste deel bleef beschikbaar voor de correspondentie. In 1872 liet een uitgever in Zürich voor den eersten keer kaarten maken, waarvan de eene kant heelemaal was ingenomen door een landschapje de Ansichtskartc was geboren, zij werd gedrukt in Neurenberg. De Züricher uitgever, Locher was zijn naam, had' goed gezien. Dra volg- len briefkaarten met berggezichten, voorstellende de omstreken van Zü rich, als Lausanne, Vevey en andere schilderachtige plaatsjes. Toen ver schenen op de kaarten andere bekende punten als de Broeken, de Wartburg. Duizenden kaarten werden door de lieele wereld verstuurd, want het bleef niet alleen bij bergen en bloemen men zag in, dat het vlakke land even goed geschikt was 0111 op een brief kaart te worden gereproduceerd. Stadsgezichten verschenen op de kaarten en wrie familieleden had in Parijs of Londen, in Brussel of Rome, in Weenen en Berlijn, ontving een kaart van de Champs Elysées, van London Bridge, van de Grand' Place, van liet Vaticaan, van den Stefans- turhm, van den Tiergarten. Zoo begon de prentbriefkaart haar zegetocht rondom de aarde en in den loop dei- tijden werden de voorstellin gen aan den eenen kant artistieker, terwijl aan den anderen kant door de massa-productie ook onaestische, slecht gekleurde, grof uitgevoerde ge-il lustreerde briefkaarten werden gefa briceerd. De prentbriefkaart werd een handels artikel op groote schaal. Men maakte De laatste dag op zijn Kantoor Zooals reeds gemeld heeft de heer R. Dekker, na 41 dienstjaren, eervol ontslag aangevraagd en gekregen als ge meente- en polderopzichter van Anna Paulowna. Bij zijn officieel afscheid is wel aan het licht gekomen, hoe zijn werk in al die jaren op prijs werd ge steld. Onze fotograaf kiekte den geacliten ambtenaar, toen hij op 4 Juli zijn laatste kantoorwerk voor den Polder verrichtte. ze in opvouwbaren vorm of met een heele serie kleine foto'tjes bij belang rijke gebeurtenissen, bij jubilea van vorstelijke personen werden speciale briefkaarten gemaakt met portretten van bekende figuren. Het maken van portretten op brief kaarten opende weer een geheel nieu wen tak van deze industrie. Want op deze wijze -fcerd bij jongeren en ouderen de zucht om te verzamelen nog meer aangemoedigd. Menigeen zal zich den tijd herinneren, dat, als men bij elkaar op visite kwam, de Ansichts kaartenalbums voorschijn werden gehaald.'Men bezat niet één, maar soms wel tien van die albums men sorteerde de kaarten naar de landen, naar de steden, naar de reizen, die men had gemaakt, naar de kleeder drachten, naar de personen. Men hield er albums op na van acteurs en actri ces, zan zangers en zangeressen, van musici in het algemeen van vorsten huizen; in zijn vei zamel woede ging men zoo ver, dat hij honderden repro ducties had naar schilderijen van be roemde meesters. Deze uiting van kunstlievendheid kon worden toege juicht. Erger werd het, wanneer de albums, die soms zeer kostbaar wa ren, werden gevuld met Ansichten waarop danseresjes of Kerstmannetjes compareerden, wier kleeren bezaaid waren met glinsterende splintertjes. Nog altijd worden er briefkaarten ge fabriceerd, die getuigen van den min der aesthetischen smaak der ontwer pers. Kinderen met echte zuigflesschen of fopspenen in miniatuur, Poessen met echte staarten, of oogen van kra len mannen en vrouwen met belache lijk gemaakte lichaamsgebreken en andere kaarten, bestemd voor de jeugd maar volstrekt niet in staat om den goeden smaak van het kind aan te kweeken. In onze dagen heeft de verzamel woede zich vrijwel geconcentreerd op briefaarten met portretten in velerlei houding, velerlei rollen en velerlei costuums van de filmsterren. Het is indertijd begonnen met Charlie Chap lin en Jackie Coogan, tegenwoordig ziet men Greta Garbo en Lilian Har vey, Willy Fritsch en Maurice Cheva- lier, Clara Bow en Renate Muller, Felix Bressart en Mariene Dietrich. Honderd jaar bestaat de prentbrief kaart en al bijna vijftig jaren is het gewoonte om, op reis zijnde, zich le haasten, ge-illustreerde briefkaarten te koopen en te verzenden in groote hoe- hoeveelheden. „Meine Ansicht ïiber die Ansichts- karte", zei Peter Roseger eens: „ist, das sie die Korrespondenz un das funf fache vertheuert und um das zehn fache verflacht hat". Zoo is het. Met een prentkaart maakt men zich in veel gevallen van een uitvoeriger en vaak aangenamer correspondentie af. Zijn wij zoo niet allemaal Wij nemen ons voor om, als wij op reis zijn, af en toe een uitvoerigen brief te schrijven. De practijk Wij sturen Ansichtskaarten GEMEENTE WIERINGEN. HOOIBROEI. De Burgemeester van WIERINGEN waarschuwt de landbouwers, dat bij eenig vermoeden van hooibroei daar van onmiddellijk aangifte behoort te worden gedaan ten raadhuize, alwaar een peilijzer ter beschikking staat. Wieringen, 6 Juli 1932. De Burgemeester voornoemd, L. C. KOLFF. Z'N STRAF. We nemen voor den vierden man Aldus de commandant Tot de soldaten van de wacht -- Dien ouden arrestant. De man wordt uit z'n cel gehaald Men zet zich tot het spel En kaarten dat het ploegje doet De zeeman zegt „Like Heil Hartstocht'lijk gokt men er op los Jij geven, niet zoo laks Totdatdaar houdt de arrestant Een troef je achterbaks. Een storm van verontwaardiging En 't einde van de pret De arrestant wordt door de wacht Voor straf opstraat gezet. Levensduur der menschen. De gemiddelde levensduur van een mensch was voor drie eeuwen tien jaar geringer dan nu. De Nieuw-Zee landers schijnen tegenwoordig de taai ste wereldbewoners te zijn. Zij houden het over het algemeen zeventig jaar uit. Na hen volgen de Denen, de Engel schen, de Duitschers, de Nederlan ders, de Amerikanen. Hun levensduur wisselt tusschen de 50 en 60 jaar. Van 100 Europeanen worden er slechts 6 ouder dan 80 jaar. In Indië en Egypte hebben de menschen alle reden tot klagen, daar de gemiddelde levens duur slechts 30 jaar bedraagt. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. KERKWIJDING IN DE WIERINGERMEER. Op Dinsdag 12 Juli a.s. te 9 uur zal Zijne Hoogw. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent Bisschop van Haarlem, het eerste Katholieke kerkje in de Wieringermeer bij Sluis I inwijden en dit toewijden aan den H. Geest. Dit kerkje zal te danken zijn aan den rus- teloozen arbeid van de R.K. Zuiderzeestich ting, welke door Haarlem's Kerkvorst in het leven is geroepen, ter behartiging van de Katholieke belangen der bewoners in het droog te leggen Zuiderzeegebied. En de bewo ners van Sluis I (thans Slootdorp genaamd), de eersten die de vrucht van den arbeid der stichting zullen gaan genieten, zullen zeker dankbaar zijn. dat ze de noodkerk, welke welwillend door de Directie ter beschikking was gesteld, kunnen gaan verlaten. Immers nu zullen ze weer ten volle gaan genieten van de schoonheid van onzen H. Godsdienst. Nu zullen ze door het klingelen van een klokje driemaal daags uitgenoodigd worden om door het bidden van de Angelus, God te dan ken voor de genade der verlossing, waaraan ze dan ook telkens zullen herinnerd worden krachtens het opschrift dat dit klokje draagt„Copiosa apud Eum redemtio," d.i. „Bij Hem is overvloedige verlossing." Nu zal datzelfde klokje hen dringend uitnoodigen om door het bijwonen der H. Mis en het ont vangen der H. Sacramenten ervoor te zor gen, dat zij zelf levende tempels van den H. Geest zijn, waarin God door zijp genade werkt. Van nu af zal O.L. Heer óók in dit nieuwe land een tabernakel krijgen en dus onder de Zijnen wonen. 't Zal dan ook zij het bescheiden feest zijn voor de Katholieken in de Wieringer meer. En menige zucht van dankbaarheid zal ten hemel opstijgen voor al degenen die door hum geldelijken steun of op andere wij ze hebben meegewerkt om dit kerkgebouw te verwezenlijken. En ook de R.K. Zuiderzee- stichting zal met voldoening mogen zien naar het bereikte resultaat. Meent echter niet dat zij daarmede aan het eind van haar taak is gekomen. Nauwe lijks is dit eerste kerkje klaar, of reeds vraagt Sluis III (het toekomstige dorp Middenmeer) op eenige kilometers afstand gelegen, drin gend om een bedehuis. En reeds zijn de plan nen daarvoor in bewerking. Maar daarmede komen ook weer nieuwe financieele zorgen, 't Is daarom dat de R.K. Zuiderzeestichting bij deze een dringend beroep doet op de Ka tholieke vrijgevigheid van Nederland, ten einde door hun gaven het bestaan van deze H. Geestkerk en het bouwen van een pas send bedehuis bij Sluis III mogelijk maken. Giften voor dit doel worden gaarne inge wacht op het Gironummer van de R.K. Zui derstichting No. 186140 of op Giro No. 93665, n.1. het nummer van den Weiringermeerpas- toor, tevens gedelegeerd lid der Stichting. Uw Dr. P. BRAAK, pr. Slootdorp. Een geweldige drukte. Woensdag konden de autobussen en luxe auto's nauwelijks in ons dorp plaatsvinden, zooveel opééns. Stel U \oor: 30 autobussen en dan de vele luxe karren, allen „afgeladen.. Het betrof een bezoek van leerlingen der Rijkstuinbouw - winterschool te Zutphen en van de leden der Christe lijke Tuindersbond, die Dinsdag te Alkmaar hadden vergaderd. Dit gezelschap van 200 menschen werd door ir. Roebroek rondgeleid en o.a. ook de kerken, school en verdere openbare instellingen bezichtigd. Een Boerenleenbank. Door een comité te Slootdorp onder leiding van den heer Schoorl worden pogingen aangewend hier een Boerenleenbank voor de Wieringermeer op te richten. Men zocht hiertoe verbinding met de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht en de hoofdinspecteur, de heer Visser kwam hierheen tot het houden van 'n bespreking en de resultaten waren van dien aard, dat het comité z'n werk voortzette en Dinsdag a.s. de notariee- le acte zal worden gepasseerd. Daar na zal op een te houden algemeene vergadering een bestuur en raad van toezicht worden gekozen. Voorloopig zal het wel enkel een spaarbank worden, daar liet verstrek ken van credieten vooral in dezen tijd, nog al moeilijkheden met zich brengt. Hulde intusschen aan de personen, lie het initiatief namen. Hoorn, 5 Juli 1932. Geachte Heer Redacteur Mag ik U nog eens plaatsruimte vra gen voor een slotwoord inzake de cri- tiek op de benoeming van een hulp prediker voor de Ned. Ilerv. Gemeen te in de Wieringermeer Uw vaste medewerker te Slootdorp mag geen gissingen als waarschijnlijk beid aandienen Dat doet hij door den indruk t.c wekken alsof Dixi en mijn persoon dezelfden zouden zijn. Dat is geenszins het geval, al w il ik gaarne getuigen, dat ik den gedachtengang van Dixi wel onderschrijf. Het kernpunt is, dat men van Ortho doxe zijde niet begrijpt, dat het feit dat een candidaat t.d. H. D. lofwaar dig werk heeft verricht onder de tijde lijke bewoners van den polder, en zulks in dienst van een particuliere veieeniging, toch wel geenszins tot gevolg behoeft te hebben dat de bedoel de candidaat nu ook door het Classi caal bestuur benoemd moet worden tot hulpprediker van de pas sinds kort binnenkomende vaste bewoner,?, welke de nieuwe Ned. Ilerv. Gemeente ,»aan vormen. Heeft „Land in Zicht" het werk on der de tijdelijke bewoners verricht met de bijgedachte nu zal onze evange list ook wel hulpprediker der nieuwe gemeente worden? Dat kan ik moei lijk denken. Deze vereeniging zal toch wel begrepen hebben, dat een benoe mend lichaam vrij moet zijn in zijn keuze. liet Classicaal Bestuur heeft bij hare overwegingen laten gelden dat de benoemde Ds. Fischer zes jaren volle ambtspractijk als dienstdoend predikant heeft gehad in twee Ned. Hervormde gemeenten en dat hij als hulpprediker (wat met den Heer Fin- kensieper niet het geval zou zijn ge weest) bevoegdheid heeft tot Doop- en Avondsmaalbediening. (De heer F. heeft nog in 't geheel geen werk als dienstdoend predikant gedaan.) Verder mogen de orthodoxe critici bedenken dat er adressen zijn, waar een critiek die billijkheid en recht vaardigheid eischt, beter op haar plaats is. In Den Haag, Haarlem, Am sterdam, Groningen, Arnhem, Utrecht- Leiden doen reeds jaren (vrijzinnige) Ned. Herv. predikanten evangelisatie- werk. Hoewel duizenden lidmaten het dringend vragen aan de betrokken orthodoxe kerkeraden, om die predi-' kanten bij optredende vacature offi cieel bij de gemeente te benoemen wordt dat daar nergens gedaan. Al deze predikanten hebben jaren werk zaamheid als dienstdoend predikant il achter den rug. Maar de orthodoxe besturen in treurige onverdraagzaam beid beroepen nergens ook maar één vrijzinnig predikant. En straks zal de heele orthodoxie van het vrijzinnige Classicaal Bestuur eischen dat als er een '2e hulpprediker wordt benoemd ,deze in ieder geval orthodox zal zijn. Landelijke orthodoxie -- aan uwe zijde is de onverdraagzaamheid, tot schade der kerk Dit en al het vorige dat ik schreef geeft mijn persoonlijke meening en is dus geenszins in opdracht van het Classicaal Bestuur. Ds. H. v. Lunzen. KERKDIENSTEN SLUIS I. ZONDAG 10 JULI 1932. R. K. KERK 7.30 en 9 uur v.m. H.H. Mis. Voorganger Z. Eerw. Pastoor Braak. Beide H. Missen gelegenheid tot communicee- ren. GEREFORM. KERK Voorm. 10.30 uur Voorganger cand. J. L. Wie- lenga te Kolhorn. EVANGELISATIE Nam. 3.30 uur cand. K. O. Finkensieper. Wieringermeer Slootdorp, Ned. Herv. Gem. lokaal voor godsdienstoefeningen) nam. half zes Ds. H. v. Lunzen (Hoorn.) Druk bezoek te Slootdorp. De ijsco-wagen ontbreekt ook niet. PROVINCIAAL NIEUWS. DE STREEK. Met de prijzen der vroe ge aardappelen gaat het nog zeer slecht, zoodat de teelt allesbehalve loonend is. Men besteedt voor witte f 1.55 f 1.70 voor Schot sche f 1.40 per haal. BOVENKARSPEL. Bij afwezigheid van den bewoner is ingebroken in de smederij en winkel van den heer Burg graaf. Verschillende winkelartikolen waaronder een waschmachine, wor den veimist. Van de daders tot dus ver geen spoor. GEMEENTE ZIJPE. ZIJPE. Een goed daad. Een veehou der uit deze gemeente, die in aanmer king kwam voor een uitkeering inge volge Art. 22 de Crisiszuivelwet, heelt het hem toekomende bedrag aan vaard, doch heeft deze som (bijna f 60) tegelijkertijd ter beschikking gesteld van het plaatselijk Crisis-Comité. Een andere veehouder, wiens gevoel tegen deze steun in opstand kwam, wenschte er ook geen gebruik van te maken en vond het beneden de waardigheid van een boer om op deze wijze geld in ontvangst te nemen.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 2