*T"~ M TWEEDE BLAD. VRIJDAG 8 JULI 1932. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HEERENBAAI ELECTRISCHE RIJWIELEN No. 54 WIERINGER COURANT ECHTE FRIÊSCHE 20-50 a per m» en geurige rooktabak, f BINNENLANDSCH NIEUWS. KLINKERWEGEN ZIJN DE BESTE. Woensdagmiddag maakte een auto te Be verwijk door te sterk remmen een salto mor- tale daar de wielen c^oor het gladde asphalt onvoldoende wrijving 'konden vinden. De geheele wagen vloog de lucht in en de. chauffeur verliet even later de cabine geheel ongedeerd. SUIKERSMOKKELAARS. Bende ontsnapt. Waren in beslag genomen. Het smokkelen aan de Belgisch-Nederland- sche grens neemt den laatsten tijd hand o- ver hand toe. Het is vooral suiker, welke verhandeld wordt. Dezer dagen konden een commies-dienst- geleider en een gemeenteveldwachter de hand leggen op een partij gesmokkelde suiker van circa 800 k.g. De opslagplaats werd in het kerkdorp Heerle onder de gemeente Wouw ontdekt. Een der smokkelaars, een Belg, kon worden gearresteerd, de anderen hadden echter bij tijds de beenen genomen. Men kreeg de bewij zen in handen, dat men hier te doen had met een bende van 20 a 25 man. De bewa king is thans nog verscherpt. SMOKKELEN. Vrachtauto in beslag genomen. De Nederlandsche douane te Gendringen heeft een vrachtauto aangehouden, die vol gens den chauffeur met leege kisten bela den was, doch die bij onderzoek verscheide ne soorten van goederen tot een waarde van ca f 15.000 bevatte. De auto is in geslag ge nomen. Tegen de bestuurders is proces-ver baal opgemaakt.. SPIERVERLAMMING DOOR ZONNEBRAND. Tengevolge van het zich te lang koesteren in de brandende zonnestralen aan het strand te Ter Heijde aan Zee heeft zich bij den heer en mevr. S. uit Monster spierverlamming voorgedaan. Geneeskundige hulp bleek nood zakelijk. Dit geval moge tot eenige voorzicli tigheid bij het nemen van een zonnebad aan manen. STEUNVERLEENING. Men schrijft uit Friesland In een plaatsje in Friesland woont een boer, die een boerderij bezit van ongeveer 60 H.A., alles vrij en eigen. Deze man heeft daarvan een gemengd bedrijf gemaakt en zal straks van alle steunmaatregelen der Re geering profiteeren. Hij ontvangt steun voor het verbouwen van tarwe, van vlas en van bieten en straks ook voor zijn zuivelproduc ten. Bovendien zal hij ook profiteeren van den steun ten behoeve van de varkensteelt. Een oppervlakkige berekening leert, dat de heele exploitatiekosten van zijn bedrijf, met inbegrip van het onderhoud van het geheele Herinneringen ait een schemerig verleden AMSTERDAM 1892. Zooals ik in mijn 2e herinneringen reeds vertelde zorgde Baron Pitius werkelijk voor een proef-optreden (de buut) in lokaal „De Vereeniging" War moesstraat Amsterdam. Ik moest het eerste nummer van het programma maken, iets, waaraan een artiest een broertje en een zussie overleden aan heeft. Wijlen Boedels was de regisseur. Ik kende hem nog uit Den Helder, waar hij een heele winter had gewerkt. Maar Boedels kende mij niet meer. Dat viel tegen. Zooals gezegd, had ik dat beroerde eerste nummer, en toen ik goed en wel aan de gang was, kwam het publiek nog binnen loopen, geen aandacht schenkend aan mijn optre den, en de anderen ook nog hinderend. Ik maakte het succesnummer uit mijn vorige glansperiode: „De Filisofische orgeldraaier" bestaande uit een parlan do en coupletten. Na het proza, dus vóór de liedjes, die de clou waren van mijn nummer, liet Boedels het scherm zakken: hij vond het zoo al mooi ge noeg! Directeur Mulder liet mij bij zich komen en deed de deur toe met de volgende bemoedigende raad: „Voor mijn publiek hen je niet geschikt, vriend, begin eerst eens in de kleine café's chantants, kom dan over een paar jaar terug, dan kan ik je mis schien gebruiken." Bet koude stortbad, mij op deze wij ze toegediend, was meer dan ontnuch terend, het was om moedeloos te wor den. En dat na mijn successen buiten! Ik kwam terecht in Pittoresque in de Rcguliersdwarsstraat, toen der tijd een volkslokaal van de zooveelste rang, dat de oude Amsterdammers zich nog wel weten te herinneren. De direc trice, die kasteleines der inrichting was, was een echte vrouw uit het volk met een gouden hart. Zij nam mij di rect aan voor veertig gulden in de maand Ik vond een vrij kamertje in de Lange Leidsche dwarsstraat ad f 25 gezin, ruimschoots betaald kunnen worden uit hetgeen de man aan steun van de Regee ring ontvangt, zoodat alles, wat de producten van het bedrijf als gewonen marktprijs op brengen, door den boer als zuivere winst ter zijde kan worden gelegd. Wij spraken een eigenaar van vele koeien, die met een ander in zijn gemeente weigerde het geld te gaan halen, door de Regeering uitgeloofd, als tegemoetkoming voor het be zit van koeien, om dat deze man meende, dat het hem niet toekwam, dat hij het geld niet mocht aannemen, hoewel het voor hem was uitgetrokken en hij er recht op had. Hulde voor zoo'n houding Steun moet genoten worden door iemand, die steun behoeft. Steun moet niet genoten worden, omdat men toe vallig veel koeien heeft, doch waar steun nog niet van noode is. TARWE-ORGANISATIES NOORD- EN ZUID-HOLLAND. De Besturen der Tarwe-Organisaties voor Noord- en Zuid-Holland brengen ter kennis van belanghebbenden, dat er in de laatste weken nog enkele tarwetelers zijn geweest, welke zich niet tijdig met den te velde staan den oogst hadden aangemeld en alsnog aan sluiting hebben verzocht. Tot heden zijn deze nakomers aangeno men, doch de besturen vestigen de aandacht er op, dat thans de controle te velde zal be ginnen en perceelen tarwe, welke niet moch ten worden gecontroleerd, omdat zij niet op de lijsten voorkomen, moeilijk later alsnog kunnen worden aanvaard. Daar het vooral kleine telers zijn, welke nog steeds niets van de tarwewet schijnen te weten, zouden de besturen het zeer op prijs stellen, indien aangeslotenen, ieder in eigen omgeving vorenstaande waarschuwing be kend maken. Thans is ook weder de tijd aangebroken, dat in sommige streken van Noord- en Zuid- Holland tarwe te velde wordt verkocht. De besturen vestigen er de aandacht op, dat geen tarwe door de Organisatie zal worden aanvaard, welke te velde is gekocht, tenzij de verkooper zoowel als de kooper lid is of erkend handelaar en de koop ter kennis van het district wordt gebracht. Men kan hiervoor formulieren bij den districts-secre- taris bekomen. Bij verkoop via den notaris kan de notaris zijn bemiddeling tot het ver vullen van eenige formaliteiten verleenen. Men verzuime niet zich vóór den koop of verkoop tot den districtssecretaris om nadere inlichtingen te wenden. WENKEN in dagen van WARMTE Nu het zoo langzamerhand op een hittegolf je begint, te gelijken, achten wij, zegt de Telg., het lang niet overbo dig, eenige goede wenken met het oog op de warmte te geven. Overbodig is het bijna, te zeggen, dat men zich in dagen als thans voor al zeer luchtig moet kleeden. Natuur lijk behoeven wij dat niet nog eens den vrouwen en meisjes op het hart te drukken, maar ook het sterke geslacht zorge er voor nu te zware en te dikke kleedingstukken maar een tijdje op (e bergen. Veel baden en wasschen is bijzonder goed. Meer dan ooit bestede men aan dacht aan voetverzorging. Zij, die zwemmen kunnen, ne,men thans de per maand met de kost. Toen huurde ik een orgel mijn muzikale liefhebbe rij) om in de eenzaamheid, ver van fa milie en vrienden, mijn troost te kun nen botvieren. Meermalen deed ik in deze echte volksbuurt een volksverza meling ontstaan door mijn orgelspel, meestal liederen en andanten, enfin alles wat men al op een orgel studeert En het duurde niet lang of de meiden uit de Lange Leidsche kwamen vragen om een walssie, en zoo goed vooral zoo kwaad als het ging deed ik mijn best op mijn serafientje een wals te ver moorden. Dan was het bal-champëtre in vollen gang en ik de held van de a- vond. En toen het eenmaal uitlekte, dat ik de komiek in de „Pittoresque was, werd ik zoowaar een populair fi guur in dat deel van uitgaand Amster dam. Oude Amsterdammers^ herin nert U nog deze plaats des vermaaks Ziet ge nog Mevrouw Koppen achter den toonbank troonen als een kapitein op de brug van zijn zeekasteel. Ja, daar voerde zij het commando in die atmosfeer van poffertjes a la vanille a tien cent per portie, vermengd met ve le andere oudeurtjes. Alles was er gelegenheid waar. In huis, kantoor en ^werkplaats moet dag en nacht steeds^ezorgd worden voor zeer goede vent natie. Matigheid is nu meer dan ooit aan te hevelen hij het gebruik van spijzen en dranken. Onze huisvrouwen dienen goed te waken voor eventueel bederf van de etenswaren. Ter voorkoming van darmstoornis sen, etc., is het zeer sterk af te raden spijzen, welke b.v. een dag of soms kor ter overgestaan hebben, nog te doen nuttigen. Zeer verkeerd in het bijzon der is het o.a. soep en melk van den vorigen dag te gebruiken. Spijzen, wel ke in een ijskast gestaan hebben, zijn soms bij hitte nog wel aan bederf on derhevig. Iets drinken in de warmte is vooral niet af te keuren, mits dit al weer niet overmatig geschiedt. Groote voorzich tigheid is uiteraard aan te hevelen ten opzichte van het gebruik van alcoho lische dranken. Het algemeen advies kan luiden iedereen blijve zooveel mogeiijk ge woon in zijn doen en laten in kantoor, werkplaats en huis Wandelen in de luwte en in de avondqren is goed. Ge zonde en niet overdreven sportbeoefe ning kan lieelemaal geen kwaad. Meestal eet men des zomers geen zwaren kost. Aanbevelenswaardig is 't vooral nu al te vette spijzen niet te ge bruiken. Zuigelingen. Speciaal da aandacht willen wij nog hier vestigen op de zuigelingen - ver zorging. Moeders moeten haar baby's vooral zeer luchtig kleeden. Men late de kleintjes b.v. maar in een flanelle tje in de wieg spartelen Te zwaar toe dekken kan zelfs nu levensgevaarlijk voor de zuigelingen zijn. De zomerhitte veroorzaakt vaak veel zuigelingensterfte. Zorgt, dat uw vertrekken koel blijven Laat uw kamers goed doorwaaien. Kleedt de zuigeling luchtig en houdt het lichaam en hoofdje koel! HEVIGE HAGELSTORMEN Woensdagmiddag heeft in het Bey- ersche Allgau een hevige hagelstorm gewoed. Duizenden vensterruiten wer den vernield, terwijl groote schade werd aangericht aan de daken der hui zen. De te veld staande gewassen wer den grootendeels verwoest. De schade bedraagt eenige millioenen mark. C. HOOGVORST, Tuinier. LEVERT ALLE PLANTSOEN TEGEN VERMINDERDE PRIJZEN. FRANCO THUIS. heel primitief, het tooneel, het publiek en van de weeromstuit ook de arties ten. Eenige herinner ik mij nog van naam. Daar waren Louis Hartlooper, de regisseur, ook in een duet, dan de duettisten Van Volen, duo Martron, en verder nog eenige losloopende ge legenheidsartiesten, of die daar voor door wilden gaan. Het publiek was 'n echt volkspubliek, in de waarste zin des woords. Het was daar in „Pittores que" een groote familie, een huiskamer engros en de gemoedelijkheid zelve. Het was maar goed, dat smoking en avondtoilet niet verplicht waren, want de zaak zou op de flacon zijn gegaan Neen, de aanwezige dames hielden zich onledig piet praten, breien, en zoo noodig zoogen der babies, die ze gemakshalve hadden- meegenomen. Ja er waren zelfs propere vrouwen, die er lieelemaal geen been in zagen, hun zoogende spruiten te verschoonen, als dit reukbaar noodig bleek. In één Woord, het was daar ongegeneerd, jo viaal, onbedorven familiepubliek. Het was in het begin wel wat vreemd voor mij. Maar het vrouwelijk vooraan ge zeten gedeelte van mijn auditorium hielp mij al gauw door mijn verlegen heid heen. Blijkbaar vormden mijn jeugd, jongensachtig, burgerlijk voor komen en magere gestalte een aanbe veling voor de tegemoetkomendheid in de zaal. En mijn voordrachten vielen gelukkig bijzonder in de smaak. De artiesten stonden geregeld tus- schen de coulissen naar mij te luiste- •en, wat ik als blijk van vakkundige zuivere belangstelling beschouwde. La ter echter bleek mij, dat de brave col legiale collega's hun best deden, mijn nummers af te luisteren. Dit zou mij in mijn verdere tooneelleven trouwens meer overkomen. Nog moet ik U ver tellen, dat deze voordrachten door mij werden uitgevoerd in een dwaas ge ruit costuum, jnet een pruik en een roode neus, waar een drooggelegd A- merikaan jaloersch op zou zijn. Ik had het nooit anders gedaan, maar hier moest het in rokcostuum gebeuren, zoo als toen in Amsterdam gebruikelijk was. Dat was een handicap voor mij, want ik had zulk een kleedij niet. Goe ze -kjoq nooit gedronken Aëeft'ddt L?,, S<xBittccihee! ën cLa+t cUe firysvracLCf !%eudl ons Ut een énvetojifie g&fran, - keerdmetG centspx>sózege£, geadresseerd aan de f ttW.tfatsnud£er' te dftdmaar-. ■met tn cLebt. £Ut&erSovenAuye& Aet woord .ëfèe&uS de cqitossing tnxn entderstaande ■7*-e&tLS. Stuit daarSy. Ut tsyf Aacutjes'zoryxds li ze ihanS in elk na&je Sd&Uux-ttee vindten tevens Ziv vottedig adres. jtt&S prytcen. stetê&n, ivy. -óescAudjBaxxr^ 'UIT DE GERENOMMEERDE BURGERS E.N.R.FABRIEKEN Waarde -P230.-p«r Stuk je gedegenheid tcft inzenden sCutd 73 a.s. JVdg dd -meedoennog &ee& ld een, Aoutsje*t Zi maakt tevens Kennis met de neertyde „SABIN A'-THEE tGroermerk 38c. - Blauwmerk 32c» Oranjemerk 2Sc.- Reclame -22c. Firma H.W.HOLSMULLER-ALKMAAR/ OPGERICHT 1842 MARKTBERICHTEN. Eierveiling, Schagen, 7 Juli 1932. Aange voerd 117000 Kipeieren. Prijzen als volgt 52—54 Kg. f 2.30 55—57 Kg. f 2.30 a 2.50 58—60 Kg. f 2.50 a 2.70 61—63 Kg. f 2.70 a 3.00 64—67 Kg. f 2.70 a 3.10 Ongewogen Wit f 2.10 a 2.30 Bruin f 2.80 a 3.00 Klein f 2.00. 2190 Eendeieren f 2.00 a 2.10. Schagen, 7 Juli 1932. Op de heden gehou- weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt7 Geldekoeien (mag.) f 80 a 120 45 Geldekoeien (vette) f 180 a 270 10 Kalfkoei en f 130 a 170 61 Nucht. kalveren f 3 a 15; 81 Schapen (vette) f 14 a 17 37 Lammeren de raad was even duur als een nieuwe rok. Maar als de nood het hoogst ge stegen is, is de rok het dichtste bij. Dat ondervond ik toen een kelner kwes tie kreeg met de directie, en vertrok met achterlating van zijn rok, welk ga- lacostuum ik van hem overnam voor het billijke prijsje van een heele gul den. Louis Hartlooper, de regisseur, was een gezellige en eerlijke collega en vooral een knap artiest. Niet zoozeer als solist of duettist, maar als samen steller van verschillende, door het ge heele gezelschap opgevoerde blijspe len piuntte hij uit. Ik was voor Louis een aanwinst. Niet alleen als jongeling voor de stukjes (de overige heeren wa ren al ver de veertig gepasseerd), maar vooral ook als de eenige die verstand had van muziek. Tevens had Louis in de gaten dat in mijn verschillende nummers liedjes waren, geschikt voor zijn ensembles. Van deze ontdekking maakte onze regisseur gaarne gebruik. Daar piijn appartement in de Lange Leidsche niet wat je noemt rustig was, gelegen als 't was in een dicht be volkte, nogal rumoerige volksbuurt, studeerde ik mijn wekelijksche rollen in het Vondelpark. Vondel trok zich niets van mij aan; hij bleef althans volharden in zijn artistieken, hautaine houding en ik voelde mij een echte bo- hemienen artiest zoo in de open lucht. Verbeelding heeft mij nooit ontbro ken. Mijn succes duurde voort, ja klom zelfs en ik kreeg zoowaar een ee- re-avond. Deze had plaats voordat de zaak tijdelijk zou worden gesloten, van wege de zomermaanden. Deze eerea vond heb ik nooit vergeten. Noch de hartelijkheid van m'n buitengewone collega's artiesten Ja, het mede-leven en voelen kwam dien avond extra duidelijk aan het licht. Toen ik voor mijn tweede num mer moest optreden en mij even had geabsenteerd, deed een mijner vriende lijke vrienden den grendel op no. 100, met het noodlottig gevolg, dat ik on zichtbaar bleef, en het publiek zich af vroeg, waar het feestvarken kon uit hangen. Louis Hartlooper deed zijn naam eer aan, en liep wat hij loopen kon om mij op te sporen. Gedachtig op f 7 a 10 21 Varkens (mag.) f 8 a 14 42 Varkens (vette) per Kg. 30—32 cent; 173 Biggen f 5 a 9 15 Konijnen f 0.20 a 0.75 16 Kippen f 0.65 Haantjes 15 ct. Hoorn, 7 Juli 1932. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt11 stapels fabriekskaas f 21.50 12 stapels kl. Boerenkaas f 22 9 stapels Boe- rencommissie f 24. Totaal 32 stapels, wegen de 30250 Kg. Handel matig. Eierveiling, Den Helder, 7 Juli 1932. Aan gevoerd 19803 Kipeieren, met volgende prij zen 52- 54 Kg. f 2.00 a 2.20 55-57 Kg. f 2.00 a 2.30 58—60 Kg. f 2.20 a 2.80 61-63 f 2.90 a 3.00 Kalkoeneieren f f 4.00 a 6.00 Eendeieren f 1.50 a 1.70. het „klop en gij zult open worden ge daan" maakte ik hem luide op mijn ge vangenschap opmerkzaam, waarna ik bevrijd werd en de huldiging, ondanks den vriendendienst mijner collega's, kon doorgaan. Talrijke souveniers wer den mij aangeboden, als een kistje siga ren en verder geschenken in natura. Van de directie kreeg ik een flesch oude klare, dien ik, geen drankgebrui ker zijnde, mijn mede-artiesten gunde. Zooals gezegd: „Pittoresque" ging sluiten gedurende de zomermaanden en het ullistere gezelschap was ver plicht elders werk te zoeken. Dit el ders waren de kermissen, die in dien tijd alom in het land bloeiden, waar goede zaken werden gemaakt en die heel wat nijvere kunstvakgenooten een flinke boterham (met wat er op) verschaften Gok ik werd dus kermis product. Zekere F. J. een exploitant van kermisgezelschappen, en kastelein in de Jordaan kwam mij vragen, met zijn troep mee te gaan naar het Noor den, en wel naar Jacobi Parochi en Heerenveen. Ik had weliswaar nim mer van deze Parochi gehoord, maar het aanbod en de voorwaarden waren verleidelijk. Hij gaf n.1. vijf gulden per dag, en verder alles vrij. Dat was voor dien tijd heel mooi, want de gul7 den van toen had zeker de driedubbe le waarde van de tegenwoordige. De eerste tourneé zou een week duren, drie dagen in Jacobi Parochi, en vier in Heerenveen. Mijn broer bracht mij naar het Centraal Station, om mij uitgeleide te doen, en vooral ook uit nieuwsgierigheid, om eens te zien wat dat voor een elite gezelschap was, waarmee ik de boer opging. Nu, de in druk die hij kreeg was niet bepaald hemelverheffend. Weliswaar was hij er door getroffen, dat alle heeren ar tiesten naar de gewoonte van dien tijd een hoogen hoed droegen, maar dat was dan ook het eenigste om niet te zeggen het voornaamste teeken van hun waardigheid. Maar laat ik U het hooge gezelschap even voorstellen, ten eerste de heer en mevrouw F. J. die de Wordt vervolgd op binnenpagina.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 3