eet dan 0\t V>va\JelV BERTELS We JAARGANG VRIJDAG is JULI 1932. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN „DE WAKENDE LEEUW" J. R. KEUSS. Laat 125 Alkmaar. S. COLT O F KANAALWEG 145-154-155 DEN HELDER. ADELDOM OF LIEFDE? 'u«rï*8N« Nn. 56 WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU ADVERTENTI8N DINSDAG EN VRIJDAG. UITGEVER Hippolytushoef Wieringen. Van 1—5 regelj t 0.5a ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. Telefoon Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f o.ia per 3 maanden f 1.—. n" VOOR BETERE PIJP - TABAK TABAKSFABRIEK BINNENLANDSCH NIEUWS. De Koningin en de Prinses in den Harz. Omtrent het verblijf van II. M. de Koningin en Prinses Juliana te Schier ke in den Iiarz vernemen wij, dat het voortdurend door mooi weer begun stigd is geweest. Talrijke auto- en wandeltochten werden dan ook ge maakt. Bezocht werd o.a. de Hermans- höhle bij Rubeland. Zeer belangwek kend was het bezoek dat de Vorstelij ke personen brachten aan het slot Stolberg, gelegen bij het dorp van dien naam. De Koningin werd aldaar ontvangen door den vorst Stolberg-Stolberg en zijn familie. Vorst Stolberg leidde Ha re Majesleit persoonlijk door het fraaie stamslot van Julia van Stol berg, moeder van Prins Willem den Zwijger. Zeer bijzonder trok de aan dacht de aloude kapel, waarin Julia van Stolberg in 1506 werd gedoopt. Het ligt in het voornemen van H.M. nog voor een kort verblijf naar Zwit serland te reizen. Twee Arhemsche Raadsleden geschorst. In den Gemeenteraad van Arnhem is het Dinsdagmiddag tot enkele hefti ge incidenten gekomen. Het Communistische Raadslid Brug man voerde reeds bij de eerste agenda punten obstructie, daar een verzoek der communistische fractie, om een advies betreffende verbetering der po sitie der werkloozen aan de orde te stellen, verworpen werd. De voorzitter stelde daarop voor den spreektijd over de eerste acht on belangrijke agendapunten te bepalen op 1 minuut, welk voorstel werd aan genomen. De communist, die over elk voorstel het woord vroeg, hield zich echter niet aan den spreektijd en bleef onder groot rumoer doorpraten.- De Raad besloot hierop op voorstel van AFD. COMPLETE MEUBILEERING Reclame eiken slaapkamer f 75. Zeer mooie slaapkamer f 89. Hyper modern. Aupings Deventer matrassen 2 p. f 10.50 AFD. MANTELS. COSTUUMS. BLOUSES. ROKKEN. Groote maten. Aparte modellen. AFD. STOFFEERING, LINOLEUM. Vloerzeilen, karpetten, vitrages, divan- tafelkleeden, loopers, enz. ZONDAGS TOT 2 UUR GEOPEND. den voorzitter den heer Brugman te schorsen van deze zitting. De commu nist wilde de zaal echter niet verlaten waarom hij door de politie onder groot tumult uit de zaal werd gezet, niet dan na heftigen tegenstand te hebben geboden. De obstructie werd hierop voortgezet door het communis- che Raadslid Derch, die na een hef- ge woordenwisseling met den burge meester mr. S. J. R. de Monchy, even eens geschorst werd en kalm de zaal verliet. De vergadering, verliep verder zon der incidenten. De fruitcampagne in de Betuwe. De fruitcampagne van dit jaar, wel ke werd ingezet met den kersenpluk, wordt tot heden wel door bijzonder voorspoedig weer begunstigd. De Mei kersen loopen al weer haast op een eind, men had een vlotte pluk en de noteeringen zijn over het algemeen een eind boven de verwachtingen ge weest. In de kersen is dit jaar wel wat verdiend, de oogst had geregeld goede afname en het kwaliteitsgoed was dit jaar voor de inlandsche tafel zeer ge wild. De regenbuien van de vorige week had het gewas zacht gemaakt, zoodat de houdbaarheid van de vrucht daaronder te lijden had. Vandaar dat de prijs op de veilingen geducht kel derde. Zwarte kersen, welke niet dik gela den zijn, hebben dit jaar veel last van barsten. Ook de aardbeien hebben op de Be- tuwsche veilingen, waar deze vrucht meer en meer in groote hoeveelheden wordt aangevoerd, geen reden tot kla gen gegeven, ook hierin is nog wel wat verdiend, hoewel de droogte misschien oorzaak is geweest, dat de vrucht niet aan haar normaal gewicht kwam. Over het algemeen heeft de Betuw- sche fruithandel tot heden geen reden ontevreden te zijn. FEUILLETON. BUITENLANDSCH NIEUWS. THOMAS ÜATA. t Dinsdagochtend is in de nabijheid van Zlin in Tsjecho-Slowakije, een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de bekende Tsjechische schoenfabrikant Bata werd gedood. De heer Bata wil de naar Zwitserland vliegen. Op een hoogte van ongeveer 700 meter stortte het vliegtuig nabij het vliegveld Zlin, neer. De heer Bata en de vlieger, die het toestel bestuurde, werden op slag gedood. Thomas Bata (spreek uit Bat'ja) werd in 1876 te Zlin in Bohemen gebo ren als zoon van een armen schoenma ker. Nadat hij bij zijn vader het schoen makersvak had geleerd en hij gerui- men tijd in de werkplaats van zijn va der, zoowel als bij den verkoop van de producten had meegewerkt, stichtte hij in 1894 een eigen bedrijf. Vijftig ar beiders, ten dcele thuiswerkers waren in het bedrijf werkzaam. In hoofdzaak werden huispantoffels van linnen ver vaardigd. Hij wilde in zijn bedrijf zoo veel mogelijk machines te werk stellen en ging daarom een studiereis naar Duitschland maken, waar hij allerlei speciale machines bestudeerde. Reeds in 1904 richtte hij een kleine fabriek op, de eerste schoenfabriek in de Oos- tenrijksch-Hongaarsche monarchi van dien tijd, waar het handwerk in hoofd zaak door machines werd vervangen. Van grooten invloed voor den verde ren gang van zaken was het besluit van Bata om met eenige arbeiders naar Amerika te gaan en daar de schoenindustrie grondig te bestudee- ren. Men ging in verschillende fabrie ken in de Nieuwe Wereld werken en ook Bata zelf arbeidde geruimen tijd als gewoon werkman. Teruggekeerd in het vaderland begon hij de ervarin gen, in Amerika opgedaan, op ruime schaal toe te passen. Met zijn linnen schoen voorzag hij in de algemeene be hoefte van de Oostenrijksche markt, bovendien begon hij zich echter toe te leggen op den export. In het begin van den oorlog zag Bata zich genoodzaakt zijn bedrijf grondig te hervormen, daar hij ook lederen schoenen moest gaan vervaardigen. Voornamelijk militair schoeisel werd doo_r hem gemaakt. Toen er gebrek kwam aan leder, was hij een van de eersten, die schoenen met houten zolen vervaardigde!. In 1917 leverde Bata per dag 10.000 paar schoenen af en in zijn fabriek waren 4000 arbeiders aan het werk. Langza merhand en vooral na den oorlog groei de zijn bedrijf Niet alleen werd zijn fabriek grooter,doch hij organiseerde tevens in het geheele land verkoops centra en organiseerde den export naar alle landen. In verschillende sta ten werden eigen fabrieken opge richt. Te Zlin stonden in het laatst van 1930 niet minder dan 32 Bata-fabrie- ken, waar ca. 16.000 personen werk vonden. Per dag werden alleen te Zlin in het laatst van 1930 niet min der dan 10.000 paar schoenen ge maakt. De thans door een vliegongeval om het leven gekomen groot-industrieel was burgemeester van Zlin en lid van de Boheemsche volksvertegenwoordi ging. Hij was tegenstander van het ge bruik van nicotine en alcohol. Na apenklieren apenharten. Volgens een bericht uit Chicago heeft prof. Carell, de leider van de chirurgische kliniek van de universi teit van Chicago het voor het eerst klaargespeeld bij zoog.-dieren de har ten te verwisselen. Hij heeft het hart van een ouden hond vervangen door dat van een 4-jarig dier van hetzelfde ras en het hart van het oudere dier bij het jongere overgebracht. Beide dieren herstelden spoedig van de ope ratie, waarbij zich het verschijnsel voordeed, dat de oudere hond ziender- oogen weder krachtiger werd, terwijl de jonge hond klaarblijkelijk geen na- deelige gevolgen van het oude hart on dervond, waaruit de professor afleidt, dat de natuurlijke en krachtige li chaamssappen van het jonge beest een gunstigen invloed oefenden op het oude hart. Prof. Carell twijfelt er niet aan, of het zou in de toekomst ook mogelijk zijn menschen een ander hart te geven. Daartoe zou dan 't hart van jonge apen moeten worden ge bruikt. Bij de lagere klassen van de gewer velde dieren heeft men reeds herhaal delijk dergelijke operaties uitgevoerd, zoodat het feit zelf op chirurgisch ge bied geen wonderbare daad is. Bij kikvorschen heeft men zelfs allerlei proeven genomen en eens een tweede hart bij een kikvorsch ingezet, die se dert met beide harten vroolijk verder leefde. Het tweede hart werd geen vreemd bestanddeel in het lijf, doch nam geheel zijn plaats in het organis me in. No. 7. Als het voetspoor van den andere er niet geweest was, zou men het zijne nauwelijks ontdekt hebben. Voor den hondersten keer op dien dag stelde Silas Hempel zich de vraag, in welke betrekking die twee mannen tegen over elkaar stonden. Waren het alle twee moordenaars Kenden zij el kaar wel? In het begin dacht hij, dat dit wel het geval moest zijn. Toen ech ter begreep hij niet, waarom mevrouw Walker den eersten bezoeker zoo voor ziclitig door de achterdeur had uitge laten. Scheen het niet, dat zij nog iemand verwachtte en in elk geval een ont moeting van die twee wilde vermij den Hoe lang Silias Hempel in deze ge dachten verdiept op de bank voor het Walkersche huis had gezeten, wist hij zelf niet. In ieder geval kwam hij ten laatste duidelijk tot het besef, dat hij den heelen dag niets gegeten had en dat het hoog tijd was, om de knor rige stem van zijn maag te sussen. Toen hij het hotel, „de Witte Os" bereikte, waar hij voorloopig een ka mer had gehuurd, was het al half don ker. Hij begaf zich naar de gelagkamer nadat hij in het voorbijgaan aan den kellner zijn avondeten had besteld. In de gelagkamer zat de heer Lampl met een livreibediende in gesprek. Toen Hempel binnenkwam, stond de hotelhouder haastig op en kwam naar hem toe. „Mijnheer Hempel, de bediende van graaf Grauenstein wacht al een uur op u. De gravin laat u verzoeken om in ieder geval bij haar op Grauenstein te komen". Of ik bij haar wil komen Waar om dan Dat weet ik niet en ook de bedien de ontving slechts de opdracht, u te halen. Het zal wel alleen om zakelijke inlichtingen zijn Maar ik heb daarvoor noch lust noch tijdik ben toch geen informa tiebureau „U zult toch de gravin dien kleinen dienst niet weigeren Naar de bedien de mij in vertrouwen meedeelde, gaat het over een kleinigheid. De gravin is een armband kwijtgeraakt, zij wil graag die zaak in alle stilte, zonder hulp der politie afhandelen". ,Voor mijn part dan. Maar ik wil toch eerst eten". IV. Kasteel Grauenegg was een eeuwen oud gebouw, dat door allerlei bijgebou wen een stijlloos, maar zeer vriende lijk uiterlijk had gekregen. Er groeide klimop langs de muren tot op de hal ve hoogte der twee groote hoektorens en een zeer oude weerhaan stond te roesten op het steile dak. Links en rechts waren er sierlijke vleugels aangebouwd, waarvan de groote Engelsche vensters een groote tegenstelling vormden piet de kleine raampjes van het oudere gedeelte. De nieuwste aanwinst was wel een Kostelooze rijwielbelastingmerken. Ter voldoening aan door Z. E. den Minister van Financiën gegeven voor schriften heb ik de eer U het navol gende mede te deelen t.w. De Rijksontvanger te Anna-Paulow- na zal zitting houden te zijnen kan tore Molenvaart 22 voor het behande len van aanvragen van kostelooze rijwielbelastingmerken opDonderdag 21 Juli, 128 Juli en 4 Augustus 1932 's-namiddags van 5 tot 7 uur. Zaterdag 23 Juli, 30 Juli en 6 Au gustus 1932 's-namiddags van 2V&--Wz uur. BREEZAND. Verkooping. Ten over staan van notaris F. J. M. Pinxter te Schoorldam had in de zaal van den heer Jh. Borst de verkooping plaats van Een huis en erf, groot 5 A. 50 c.A., gelegen aan den Kleiweg, eigen dom van den heer S. Esseveld, en drie perceelen bloembollenland, tezamen groote veranda, die twee ingangen uit de groote eetzaal had en een eigen op gang in een hreede marmeren trap, die in het grasperk uitkwam. Achter het kasteel strekte zich het heerlijke park uit, waarin de kunst juist genoeg was gebruikt, om de na tuur niet te bederven. Eeuwenoude lindeboomen verborgen slechts de oe- konojnie-gebouwen van het kasteel. De voorname rust die over het ge heel lag, de zacht over de met tapijten belegde gangen loopende lakeien, de groote versierde hal, alles maakte een zeer deftigen indruk. Toch kon Hempel nauwelijks een drukkend gevoel van zich afzetten, toen hij den bediende op de trap naar de eerste verdieping volgde. Er was iets beklemmends in al die pracht, iets dat 'n mensch dwong om zijn adem in te houden en zachter te spreken. Wat het eigenlijk was, daar over kon Hempel het met zichzelf niet eens worden. De bediende deed een deur open en liet den detektive voorgaan. „Ik verzoek u te willen voorgaan", zei hij zacht en vormelijk op de manier van een goedgeschoold bediende, „Mevrouw de gravin heeft bevolen, u zonder aandienen dadelijk bij haar te brengen". Hempel zag nu een groote, weelde rig gemeubelde kamer voor zich, die verlicht werd door een hanglamp, waaronder een langwerpige tafel stond. Aan die tafel zat een oude dame, die patience speeldè. Naast haar was een buitengewoon mooi meisje bezig prent briefkaarten uit te zoeken, waarbij een GEMEENTE ANNA PAULOWNA. jonge man haar hielp. Bij Hempel's binnenkomen stonden zij alle drie op. De oude dame haastig, terwijl zij de kaarten zenuwachtig door elkaar wierp, de jongelui met ver baasde oogen. Eer Hempel zich kon voorstellen, stond de oude dame al voor hem en zeide „U is mijnheer Hempel uit het hotel „de Wjitte Os" nietwaar „Om u te dienen, mevrouw Het doet mij genoegen, dat u geko men is", ging zij koel voort, zonder hem de hand te geven, „ik heb uw raad hoog noodig hier" zij wees naar de jonge dame, „mijn nicht Rita van Sydow en hier mijn zoon Herbert. Neemt me niet kwalijk, lieve kinderen maar ik zou mijnheer Hempel graag alleen willen spreken Herbert, wees zoo goed om even te kijken, of er licht brandt in den kleinen salon--? Het is over den arband", zei ze nu tegen haar nicht. Zij had vlug en op een koel beleefden toon gesproken, zonder eenig teeken van opwinding. De twee jongelui had den voor Hempel gebogen. Hij voelde dadelijk, dat men hier niet iets voor nemens was, om hem als een gelijk waardige te behandelen en nam van zijn kant ook een koele, afwijzende houding aan. Zijn beroep had hem al dikwijls met aristokraten in aanraking gebracht, maar nergens had hij zich met minach ting laten behandelen. Graaf Herbert kwam terug. „Alles is in orde Mama". „Mag ik u dan verzoeken, mijnheer Hempel Toen volgde hij de gravin. Zij was 'moe< ,hanS 1 \eV^oplt| .1 1 Wat U ook voert, beproef 814 dagen onze Opfokvoeders en Kunstkorrels en U verkrijgt beteren groei der kuikensméér en grooter - kwaliteitseiercn, daar vischmeel is vermeden; sterker eierschalen, lager voederkostcn (het ei kost nog geen l1/» ct. aan voeder), eenvou diger voedering, gezonder en sterker dieren met meer weerstandsvermogen. Prijzen per 50 K.G. vrij spoor/boot A'dam. Bertels' Crisis Opfokvoer Nr. l f6.15 volledig dagrantsoen v. knikensv. 130 dagen Kuiken droogvoederbak in iederen zak gratis. Bertels' Crisis Opfokkorrel Nr. 2 f 5.25 volledig dagrantsoen v. kuikens v. 48 weken. Na 8 weken uitsluitend Kunstkorrel No. 1 Bertels' Crisis Kunstkorrel No. 1 22°/o eiwit, 6°,0 vet. volledig dagrantsoen v. losloopende kippen op de boerderij f 4.50 Bertels' Crisis Kunstkorrel No. 2 28 "i o eiwit. 6 °/o vet. Ochtendvoeder voor hen die nog graan wenschen bij te voeren; op verzoek ook in meelvormf 4.75 (Gem. graan bevat slechts 12°,0 eiwit en vet). Bertels' Kunstkorrel B. f 6.- volledig dagrantsoen voor kuikens na 8 wekên en voor kippen in rennen. Bertels' Kunstkorrel G. f 5.25 volledig dagrantsoen voor kuikens na 8 weken en v. kippen met beperkten grasuitloop. Bertels' sierlijke Oranje voederbak toereikend voor 25 kippen, per stuk fl.50 Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Weigert namaak, let op ons Loodje! Oliefabrieken N.V., Amsterdam, groot 9.82.81 H.A. De combinatie, inge zet op f 28050 werd niet afgemijnd. Kooper de heer D. Lubbert. Een huis met schuur en erf, aan den Kleiweg, verhuurd aan den heer J. de Boer, eigendom van de Fa. Wilden en Esseveld Bros te Sassenheim en twee perceelen bloembollenland, tezamen groot 5.02.00 H.A. De combinatie was in gezet op f 4560. Het bod werd tot f 7221 verhoogd en daarna op f 1700 gemijnd. De N.V. Lefeber en Van Ruiten te Lis- se werd dus eigenaar voor f 8921. Een burgerwoonhuis met schuur (verhuurd aan den heer J. Kalter) en bloembollen- en bouwland, tezamen gi oot 4.86,10 H.A., gelegen aan den" leerweg en eigendom van den heer G. P. Bronkhorst te Heemstede. In combinatie ingezet voor f 112.500. Niet een groote, slanke, echt aristokratische dame van omstreeks vijftig jaar, maar al heelemaal grijs. Haar geelachtige, verwelkte trekken waren hard en zon der uitdrukking. In den „kleinen sa lon" waren pauwblauwe meubels en tapijten. Het vertrek was flauw ver licht. De gravin noodigde haar gast met een handbeweging uit om plaats te nemen en ging zelf tegenover hem zit ten op een sofa. „Eerst moet ik u dringend om iets verzoeken, mijnheer Hempel -- name lijk om uw absoluut stilzwijgen". Het is natuurlijk mijn plicht om te zwijgen, mevrouw". .,0 zoo bedoelde ik het niet. Het schijnt dat ik eerst een vergissing moet herstellen ik liet u volstrekt niet verzoeken als politie-beambte hier te komen, maar als privaat persoon". Hempel keek de gravin overbluft aan. „Hoe ik dacht, dat het was om een diefstal .,Ja dat wil zeggen, neen De gravin speelde met de franje van het tafelkleed, toen glimlachte zij on bevangen „Ik wil u dadelijk alles eerlijk vertellen die diefstal was slechts een voorwendsel tegenover de menschen en moet als zoodanig blij ven gelden, 't Is waar, dat ik voor eeni gen tijd een armband ben kwijtge raakt, maar deze had geen waarde en ik kan dien dan ook zeer goed op de wandeling verloren hebben. In werke lijkheid wilde ik u over een heel ande re zaak spreken". „En dat is Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1