?3e JAARGANG DINSDAG 2 AUGUSTUS 1932 No. 60 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ADELDOM OF LIEFDE S. C O L T O F KANAALWEG 145-154-155 DEN HELDER. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER. W LERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wielingen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTI6N Van 1—5 regelJ Iedere regel meer 0.5R f o.ia WAPENZALF. Wonderlijke genezingen, men kan er nog heden ten dage de meest fantasti sche verhalen van opvangen uit den volksmond. Het bijgeloof is nog lang niet over wonnen. In de 17 e eeuw werden de al lerzonderlingste geneesmethoden toege past, niet aJleen.door het onontwikkel de en achterlijke deel van de bevolking maar zelfs geneeskundigen van naam geloofden aan wonderlijke geneeswij zen. Eenige tientallen jaren geleden ge beurde het, dat een dorpstimmerman een hand ernstig verwondde aan een bijl Nu was er iemand in het dorp, die den naam had, dergelijke verwondin gen spoedig te kunnen genezen, dus werd die man terstond geroepen. Zoodra de wonderdokter ter plaatse was, nam hij de met bloed bespatte bijl smeerde ze zorgvuldig in met een zalf, legde er een verband om en hing daar na het ongeluksvoorwerp in een kast aan een spijker op. De kast werd zorg vuldig gesloten. Oogenblikkelijk liet de behandeling haar weldoende uitwerking gevoelen. De pijn werd gaandeweg minder en de wond begon spoedig te genezen, maar op een morgen kwam er plotseling een ongunstige wending in het genezings proces. De gewonde hand begon sterk op te zwellen en de pijn keerde terug. De timmerman en zijn huisgenooton begrepen niet, wat daar de oorzaak van kon zijn. De man, die de bijl in de kast had opgehangen, werd erbij geroepen. Ilij ontsloot de kast en wot bleek toen? De Bijl was gevallen. Door den val was het verband losgeraakt en dat was na tuurlijk de oorzaak van de ongunstige wending in het verloop der genezing van de wonde. De bijl werd opnieuw verbonden en steviger opgehangen, waarna, ook de gewonde hand weer langzamerhand be ter werd. Deze heeljmethode was nog een over blijfsel uit vroegere tijden. In de 17c eeuw gebruikte men zeer samengestel de zalven, bekend onder den naam van wapenzalf. Andere ingrediënten, welke men ook dikwijls gebruikte, waren stieren- vet, menschenvet, vet van een wild var ken of van een beer, de gedroogde her senen van een wild zwijn, bloedsteen, rood welriekend sandelhout, enz. Sommige bestanddeelen waren zeer moeilijk te verkrijgen. Usnea bijv. was volgens een beschrijving uit die dagen „Mosch wyt het doodshooft eenes men- schen door een geweldige doot om hais gebracht, afgeschrapt in het wassen tan de Maen, staende in een goet-aer- huys van Venus, en niet van Saturnus of Mars. Hoe de zalven ook waren samenge steld steeds werd er het wapen mede bestreken, dat de wond had toegebracht De wond zelf kwam er niet mede in aanraking, werd alleen goed uitge- wasschen met water of wijn. Het gebruik van dergelijke wapen- zalven is geen sprookje, maar een werkelijkheid van nog geen drie eeu wen geleden, B1NNENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON. No. 12. „Genoeg, mijnheer Steinbrech", viel Her- bert heftig uit, „beleedig mij en Lore niet. Ik hoop, dat u mij genoeg kent, om te weten, dat ik het ernstig met uw dochter meen. Niet als uw overheid sta ik voor u, mijnheer Stein brech, maar eenvoudig als een man, die zijn levensgeluk van u vraagt De houtvester keerde zich om. In zijn oo- gen bliksemde het, hij drukte zijn lippen vast op elkaar, alsof hij zich met geweld moest beheerschen. Toen wreef hij met de hand over zijn voorhoofd. „Zij is mijn eenig kind ....neem het mij niet kwalijk, mijnheer de Graafsedert mijn Hermine stierf, was het kind mijn al lesik zou voor haar een kalm geluk heb ben gewenscht aan de zijde van een eenvou digen, braven man. Ik ben nooit eerzuchtig voor haar geweestmaar nu is het anders geloopen „Mijnheer Steinbrech, ik hou niet van groote woorden en holle beloften, maar ik hoop u tot aan mijn dood te kunnen be wijzen, dat Lore voor mij het dierbaarste op aarde is!" „Ik hoop, dat u 't zult kunnen! Twintig jaar ben ik in. dienst van het geslacht Grauenegg geweest en ik weet hoe de din gen daar gaan. Hebt u er al met mevrouw de gravin over gesproken „Neen. Maar maak u daarover geen zorg. Zoodra mijn vader terugkomt van zijn reis zal ik met mijn ouders spreken. Ik ben meer derjarig, en al zou er strijd komen lief de overwint alles Steinbrech zuchtte. DE ZUIDERZEEWERKEN. De afsluiting heeft in 1931 bijna acht ton minder gekost dan geraamd was. Snelle oplevering van werken in de Wieringermeer. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begrooting van uitgaven van het Zuiderzeefonds voor 1931. Wat den gewonen dienst betreft worden o.m. de volgende posten verhoogd. Indijking en droogmaking van den Noord westelijken polder (Wieringermeer) met f 755.000 Ten laste van het Zuiderzeefonds komend aandeel in de kosten van uitbreiding van 't Bodemkundig Instituut te Groningen met f 7.500. Op den gewonen dienst wordt voorts ver minderd de post werken voor de afsluiting der Zuiderzee met f 763.906. In de memorie van toelichting deelt de minister mede, dat de overschrijding van 't toegestaan bedrag voor de Wieringermeer 't gevolg is eensdeels van het inhalen van ach terstand van begrootingen van voorgaande dienstjaren, anderdeels van de snellere ople vering van het gecontracteerde ruimings- werk in de kanalen en verder grondverzet in de Wieringermeer. Voor de afsluitwerken kon met een belang rijk lager bedrag worden volstaan dan waar op bij de samenstelling van de begrooting werd gerekend. Van het overschot kan een deel worden aangewend tot dekking van 't tekort op den post Wieringermeer. EEN NIEUWEN MAST GEKREGEN. Buitenlanders hielpen een Urker vis- scher, die tegenspoed had. Nabij den ingang van den havenmond van Urk is van het visschersvaartuig U.K. 92, schipper J. Post, tijdens een hevige wind vlaag de mast afgerukt, zoodat het scheepje wegdreef en gevaar liep te stranden. Door inmiddels toegeschoten hulp van een motor botter kon het bijtijds worden binnen ge- gesleept. Van den havendam af waren de bewoners van vijf boeiers, buitenlanders die door 't stormweer te Urk zijn opgehouden getui ge van het ongeval. Na vernomen te hebben, dat de bejaarde visscher niet bij machte was een nieuwen mast te laten maken, brachten zij uit eigen beweging een bedrag bijeen, dat dr. L. Cools uit Berchem-Antwerpen bij den mastenma ker H. van Veen te Urk gedeponeerd heeft om er een nieuwen mast voor te laten maken VEEDIEVEN IN DE BETUWE. In de omgeving van Eist (Betuwe) werden den laatsten tijd runderen uit de weilanden vermist. Aanvankelijk dacht men, dat het vee zichzelf verkampt had, maar thans is komen vast te staan, dat het hier veediefstal len betreft. De politie heeft reeds kunnen vaststellen, dat de runderen uit de weide in een vrachtauto worden geladen en daarme de weggevoerd. IN DE WEIDE GESLACHT. Op de boerderij van de wed. O. te Wate ringen werd Vrijdagnacht een kalf gestolen De dieven hebben het kalf in het weiland bij de boerderij geslacht. Een zak met afval is in de sloot gevonden. AFD. MANTELS. COSTUUMS. BLOUSES. Groote maten. ROKKEN. Aparte modellen. AFD. COMPLETE MEUBILEERING Reclame eiken slaapkamer f 75. Zeer mooie slaapkamer f 89. Hyper modern. Aupings Deventer matrassen 2 p. f 10.50 AFD. STOFFEERING, LINOLEUM. Vloerzeilen, karpetten, vitrages, divan- tafelkleeden, loopers, enz. ZONDAGS TOT 2 UUR GEOPEND. Ons Lichaam en onze Gezondheid. „Ik hoop het, dat zeg ik nogmaals!" Toen trok hij zijn dochter teeder naar zich toe. „Moge God met je zijn lief kind, want als je ongelukkiig werd, dat zou ik niet kun nen verdragen „Maar vader ik ben immers onuitspre kelijk gelukkig! en nu heelemaal, nu u alles weet Vadertje, zet toch niet zoo'n ongeluk kig gezicht! 't Leven is zoo heerlijk Steinbrech keek haar onderzoekend aan. „Je bent precies als je moeder, Lore, al tijd blijmoedig en opgewektmaar je kent de vrouw niet die daar ginds op Grau enegg het kommando voert. Je kent haar niet, zooals ik haar ken neem me niet kwalijk, mijnheer de Graaf", voegde hij er bij, verschrikt aan Herbert's tegenwoordig heid denkend, „ik bedoel maar „Het is goed, vader Steinbrech, en nu moet ik heengaan, want mama heeft mij om elf uur voor een onderhoud bij zich be steld. Maar vanavond kom ik onze verloving vieren u hebt er toch niets op tegen, dat wij drieën een glaasje wijn op de toekomst drinken „Neen, Zooals de dingen nu zijn wat zou ik er nog op tegen kunnen hebben Toen Herbert het kasteel binnenging, was het pas half elf en hij wist, dat bij de nauw gezetheid van de gravin het gewenschte ge sprek geen minuut vroeger zou worden ge houden, dan zij had bepaald. Daarom besloot hij eerst nog even in te loopen bij de eenige ziel in het kasteel, die van zijn jeugd af in alle dingen zijn vertrou weling was geweest en altijd een hartelijk liefderijk woord voor hem over had. Dit was de oude Johanna Kogler, die eerst ka menier bij de gravin, later de hoedster van Herbert's jeugd was geweest en nu sedert jaren half blind, in een bovenkamer van het slot genadebrood at. Zij alleen kende Herbert's liefde voor Lo re, en hij voelde zich gedrongen, om zijn van Een nieuwe behandelingsmethode door diëet. De bekende kankerspecialist prof. dr. Wolf schrijft Wij zijn in geenendeele machteloos tegenover den kanker, doch het is noo- dig, dat wij met de oude behandelings wijzen volkomen breken. Voor een juiste behandeling is allereerst noodig dat men zich rekenschap geeft van de oorzaken der ziekte en de wijze, waar op zij ontstaat. De statistiek leert ons, dat het aantal sterfgevallen het hoogst is in Engeland en Amerika en het ant woord geeft ons een andere statistiek, n.1. die van het vleeschverbruik. Het zijn dan ook Engelsche doktoren, die de baanbrekers zijn geweest voor een nieuwe behandelingsmethode; vooral moeten genoemd worden sir Arbuthnot Lane, de beste chirurg van Londen en dr. W. Roger William, wien het feit op viel, dat de meeste kankerpatiënten geen arme menschen waren, die door ondervoeding en slechte levensomstan digheden verzwakt werden, doch in tegendeel weldoorvoede menschen, meerendeels uit de beste kringen. De stelling, dat kanker een plaatse lijk gezwel is, dat door operatie moet worden verwijderd, werd toen reeds bestreden en dr. William zocht nu naar een andere verklaring. Door te on derzoeken, waarmee zijn patiënten zich voornamelijk voedden, vond hij betrek kelijk spoedig de diepere oorzaak van de vreeselijke ziekte. Het bleek, dat kanker een diepgewortelde ziekte van het geheele gestel is en daaruit volgt, dat slechts een grondige verandering van levenswijze en voeding kan baten. Het is nog niet zoo lang geleden, dat prof. dr. Thiersch te Leipzig zeide „Zoolang wij vasthouden aan de mee ning, dat kanker met het mes bestre den kan worden, zullen wij in den strijd de nederlaag lijden". Eiken dag wordt dit feit opnieuw bevestigd. Kanker is in den grond van de zaak niets anders dan een chronische au.o- intoxicatie of zelfvergiftiging door dr. darmen en een avita minose, d.i. een ziekte die door het gebrek aan vitami nen ontstaat. Het begin is gewoonlijk een chronische constipatie met als ge volg het tot ontbinding overgaan van het voedsel in het lichaam. Door den darmwand worden dan met de voeding tevens vergiftige stoffen opgenomen, de spijsresten in den darm zijn dus de eigenlijke oorzaak der gevreesde ziekte. Zij veroorzaken eerst een verwijding en een uitzakking der darmen en later ook gezwellen, die eigenlijk zweren of fistels zijn. Dit wordt reeds bewezen door het feit, dat 60 pCt. der patiënten lijdt aan kanker in maag of darmen. geluk overstroomend hart bij de oude vrouw uit te storten. Welgemoed als een jongen, die op het examen den eersten prijs heeft behaald, stormde hij de trap op. Toen hij de eerste verdieping bereikte, kwam uit de kamers zijner moeder juist Ri ta van Sydow. Zij scheen haar neef niet op te merken en liep hem langzaam in gedachten voorbij naar haar kamer, die aan het einde van de gang naast de trap lag. Herbert bemerkte met schrik, dat zij er zeer ontdaan uitzag en haar oogen sporen van tranen vertoon den. Vlug haalde hij haar in. „Nu Rita kijk je mij niet eens aan.!?.. Wat heb je toch Heb je iets gehad met mama Zij keek hem koel, haast vijandig aan. „Laat me met rust", zei ze kortweg. „Ik. ik wil alleen zijn Hij hield haar tegen. Zijn stem klonk nu ook ernstig. „Zoo'n woord uit jouw mond, Rita, geloof ik niet te hebben verdiend! Ik verzoek je ernstig mij te zeggen, wat ik mis daan heb „O, zwijg stil ik kan er nu niet over pra ten. Laat me tijd jullie hebt het mij zoove le jaren lang laten vergeten, dat „Wat „Dat ik hier het bitterste brood der we reld at genadebrood „In vredesnaam Rita wie heeft „Vraag dat maar aan je moeder, mis schien begrijp je me dan „Mama? Wier lieveling je bent? Zou zij.. Onmogelijk, Rita Hij zag, dat er al weer tranen in haar oo gen kwamen en wilde haar hand grijpen. Bijna wild rukte zij die weg en wilde hem voorbij loopen. „Laat die komedie maar achterwege! Ik zal in mijn lot berusten. Maar het iis vree- selijk, dat het zoo moet gaan!" De conclusie ligt dus voor de hand, dat de kankerbestrijding slechts mogelijk is door het verwijderen dezer giftige stoffen uit de darmen, door het regelen van den stoelgang en het voorschrijven van een diëet, waardoor het lichaam de noodige vitaminen toegevoegd wor den. Uit het voedsel jnoet alles verwij derd worden, wat de vergiftiging ver oorzaakt heeft, want zonder dat is de bestrijding der ziekte onmogelijk. Daar toe moet zoo min mogelijk vleesch wor den gebruikt en zooveel mogelijk plant aardig voedsel, vooral groenten. Een zuiver vegetarisch dieet zou in de meeste gevallen het beste zijn en hoe onaangenaam dit jmoge schijnen, in 2 a 3 maanden is men in staat, door geleidelijke gewenning hiertoe over te gaan. Ook het koken en afgieten der groenten is verkeerd, omdat de vitajni- nen, de etherische oliën en de minerale zouten daardoor grootendeels verwij derd worden. Verder gebruike men tar webrood, waarin de volle korrel verma len is, omdat hierin alle nuttige voe dingsstoffen voorkomen, die systema tisch aan het wittebrood onttrokken worden, zooals vitaminen, voedzame zouten en de zeer gewenschte zemelen. In lente en herfst gebruike men zooveel moge lijk vruchten, vooral aardbeien en druiven. Tenslotte kan men de darmwerking aanmer kelijk verhoogen door water- en modderba den, waardoor tevens de werkzaamheid dei- huid wordt verbeterd. De geheele behande ling komt dus neer op een verbetering en verhooging der stofwisseling. Ook gymnas tiek en massage komen daarvoor in aan merking. De opvatting van vele artsen, dat kanker alleen geneeslijk is, wanneer de ziekte in het eerste stadium herkend en door operatie ge stuit wordt, kan ik niet deelen. Kanker is ten alle tijde te genezen, wanneer men slechts de oorzaken wegneemt, die de ziekte hebben doen ontstaan en het lichaam systematisch van giftige stoffen gezuiverd wordt. De be trekkelijk zeer hooge sterftecijfers van kan ker maken de bestrijding dezer plaag tot 'n algemeene plicht, te meer, waar de tegen woordige levenswijze (weinig loopen, veel zitten de ziekte in hooge mate in de hand werkt. Wanneer daar nog een onverstandige voedingswijze bijkomt en men kan toch zeker niet zeggen, dat de meeste menschen zich verstandig voeden zijn alle voorwaar den aanwezig om het ziekteproces in den loop der jaren te doen intreden, wanneer 't lichaam geleidelijk aan weerstandsvermogen ingeboet heeft. De toekomst zal echter lee- ren, dat niet de chirurg de ziekte overwint, doch het diëet gepaard aan licht, lucht en zonneschijn. Evenals men langs dezen weg succes had bij de tuberculose, evenzoo zal men in de toekomst op deze wijze de kanker overwinnen tot heil der menschheid, die daardoor van een geesel te meer bevrijd zal worden. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Breezand. Aan de beterende hand. Naar we thans vernemen, gaat de toe- Zij verdween in haar kamer en Herbert keek haar verbaasd na; toen ging hij hoofd schuddend de trap op. Het groote geluksge voel was in hem uitgestorven en een gevoel van angst drukte hem. Stil ging hij naast de blinde Hanna zitten, nam haar gerimpelde hand in de zijne en zei zachtjes; „Hanna, ik heb me zooeven met Lore Steinbrech verloofd en heb den hout vester om haar hand gevraagd. Verschrikt stoof de oude vrouw op. „In vredesnaam Herbert, hoe heb je dat durven doen „Waarom niet Ik heb al een paar jaar geleden tegen je gezegd: Lore of niemand Sinds dien heb ik leeren begrijpen, dat ik zonder Lore niet gelukkig kan leven De oude vrouw was weer rustig gaan zit ten Met bevende vingers streek zij werk tuigelijk over haar schort. „Nu Hanna, heb je geen gelukwensch voor mij J)oe het niet, kind doe het niet het kan niet prevelde zij bedrukt. „Waarom zou het niet kunnen „Zij zal het nooit nooit toelaten! „Zij zal wel moeten Weer wreef de oude vrouw met bevende vingers over haar schort, zuchtte nogmaals diep en streelde toen medelijdend Herberts' hand. „Arm kind berust erin, het is on mogelijk. Zelfs als zij wilde zij kan niet!" Herbert sprong angstig op. „Wat praat je toch, Hanna Je wilt me iets niet zeggen wat is dat De blinde was plotseling kalm geworden. „Niets, Herbert neen, volstrekt niets.. Maar heb je dan het testament heelemaal vergeten „Het testament van Oom Frans O, be doel je dat? Ja, dat had ik vergeten! Maar dat verandert niets aan mijn besluit. Het majoraat van Grauenegg krijg ik toch in alle geval en daaraan heb ik genoeg „Neen, Herbert stand van Mej. A. B., die de vorige week in zulk 'n ernstigen toestand, tengevol ge van een motorongeluk haar overko men, naar het ziekenhuis te Den Hel der werd vervoerd, thans redelijk voor uit. Breezand. Ernstig auto-ongeluk. Luxe aurto met 5 personen in vlie gende vaart in wegsloot gereden. Heer en dame ernstig gewond. Zaterdagavond is op de hoek Stoom- weg - Zwarteweg een ernstig auto-onge luk gebeurd nabij de woning van den heer Waterman. Een luxe auto, waarin twee dames en drie heeren gezeten wa ren, afkomstig uit Medemblik, die de wagen aldaar hadden gehuurd om een rijtoertje te maken, kwam uit richting Den Helder in groote snelheid door de Stoomweg jagen. Op het kruispunt Stoomweg - Zwarteweg wilde de chauffeur plotseling de Zwarteweg in draaien, wat hem door te groote snel heid en te laat nemen der bocht misluk te, met gevolg, dat de wagen in de weg sloot terecht kwam. De chauffeur, alsook een der dames, bekwamen geen letsel, doch een der an dere heeren was er vrij ernstig aan toe, tevens was ook de andere dame gewond De derde heer had ontvellingen en snij- wonden aan zijn handen opgeloopen. Dadelijk werd Dr. Olree ontboden, die overbrenging van de zwaar gewonde naar het hospitaal te Den Helder nood zakelijk achtte. Tevens werd later een der dames per ziekenauto naar Medem-* blik gebracht, waar zij gelogeerd was. Een droevig einde van het rijtoertje, wat grootendeels valt te wijten aan het grof onvoorzichtig rijden We vernemen nog nader, dat de gewonde heer, die in het hospitaal te Den Helder is opgeno men, geopereerd js. Zijn toestand moet zorgwekkend zijn. GEMEENTE WIERINGEN. DEN OEVER. Onze plaatsgenoot de heer S. Juisting, hoofd der Chr. School alhier, slaagde dezer dagen in Den Haag voor de akte Handelskennis L. O. J.V.O.-berichten. In verband met vacanties cn andere omstandigheden zijn er de eerste ',wee Zondagen (7 en 14 Augustus) geen bij eenkomsten. De gymnastiek op Vrijdag gaat wel gewoon door. Binnenkort komt de verga dering, waarin het programma voor de nazo mer wordt opgemaakt. VEEMARKTEN. Bij koninklijk besluit van 7 Juli j.1. is goedgekeurd de verordening tot wijziging van de verordening op de veemark ten, door den raad vastgesteld op 18 Maart, (bestrijding runderhorzel.) Overwerkvergunning. Aan de N.V. Mij. tot Uitv. van Zuiderzeewerken is door het dis trictshoofd der arbeidsinspectie overwerkver- .Onzin, ik denk er immers niet aan, om 'n vorstelijke huishouding op te zetten, maar ik wil heel bescheiden leven. En de Graue- neggs hebben toch ook vermogen „Niet meer, Herbert, niet meer! Er zijn in den loop der jaren dingen gebeurd, die veel geld hebben gekost. Voor je ouders hangt er alles van af, dat je op den dag van je huwe lijk de millioenen van je oom Frans uitbe taald krijgt, en je weet wel, dat er in het tes tament staat „Alleen indien de majoraats heer een huwelijk volgens zijn stand sluit, valt hem op zijn trouwdag mijn nalaten schap en de rente ten deel. Anders moet daarvan een gasthuis gebouwd worden." 't Zal nu wel twee millioen bedragen Her bert, als je met Lore Steinbrech trouwt, is je vader een majoraatsheer vol schulden, je moeder na zijn dood straatarm en jijzelf een arm adellijk heer Herbert liep in de kamer op en neer. Toen bleef hij voor de oude vrouw staan en zei op beslisten toon: „En al zou dat gebeu ren Ik kan niet anders! Als het heel erg loopt, doe ik afstand van het majoraat ten gunste van mijn neef Walter. Ik heb genoeg geleerd en zal mijn brood wel verdienen." De oude vrouw gaf een schreeuw. „Herbert Toen zei ze zachtjes „En je ouders Herbert antwoordde niet. Nu sloeg het «lf uur en hij gaf Hanna haastig de hand. „Dag Hanna! Mama heeft me om elf uur op haar kamer besteld. Zij keek hem met haar bijna uitgedoofde oogen na en zeide, terwijl ze haar hoofd liet zinken: „Heer, wees hun allen genadig Uw oordeel breekt over hen los, zooals ik altijd heb gevreesd Toen begon zij halfluid te bidden. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1