Vwo* BJE RÏEILS 73e JAARGANG VRIJDAG ta AUGUSTUS 1932 No. 63 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEERINGEN EN OMSTREKEN PIJP - TABAK ..DE WAKENDE LEEUW" ADELDOM OF LIEFDE S. COLT O F KANAALWEG 145-154-155 DEN HELDER. \UvVano, Ml-11 '.,1 .11 iliieti WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER. WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIIN: Van 1—5 regel* f 0.50. Iedere regel meer 0.10. VOOR BETERE TABAKSFABRIEK J. R. KEUSS. Laat 125 Alkmaar. PAR1JSCHE M0DEBR1EF. Onze veelkleurige mode. Op oen van de prachtig warme zomer dagen van de vorige week kwam Si- mone ons in ons buitenverblijf dat niet zoo heel ver buiten de stad ligt, bezoe ken. Frisch als de zomer zag ze er uit in een snoezig toiletje van lichtblauwe voile. Zooals gewoonlijk droeg ze geen enkele garneering, behalve een groote donkere roos aan het corsage, die be dwelmend geurde. Wie zetten ons op een koel plekje in den tuin, dronken ijslimonade in plaats van thee, wuif den ons met Japansche waaiertjes koelte toe en -- spraken niet veel. Toen liet plotseling, als een groote roodc bloeddruppel Simone's roos een van haar geurige blaadjes vallen. Hoe jammer' zei mijn vriendin, kijk eens hoe verwelkt mijn roos is en het kop je laai hangen. Ik zal haar in een glas water zetten. Misschien komt ze nog een beetje op En zoo waren we van FEUILLETON. No. 16. „Dat is waar", bevestigde Herbert. „Overigens", ging Jan voort, „had mijn heer de graaf al meermalen gezegd, dat hij zoo naar de zee verlangde en in het najaar nog een paar weken naar het Zuiden wilde gaan." „Ook dat is volkomen waar," zei Herbert. „Kunt u ons ook nog zeggen, of de graaf een reistasch en linnengoed meenam „Neen van hier uit nam hij niets mee. Maar het is mogelijk, dat hij uit de woning in de stad het noodige haalde." „Het is goed. U kunt nu heengaan." „Nu schijnt het toch, dat de beambte in Wildon zich vergiste en Donderdag met Vrij dag verwisselde meende Herbert. „Ja, dat schijnt." Hempel vouwde ernstig de kleedingstukken op, die hij in de kalk- groeve gevonden had. „Wilt u zelf aangifte doen, mijnheer de graaf, of zal ik het doen „Ik zou graag willen dat u het deedt. Ik laat mama vandaag niet graag alleen." Herbert speelde verlegen met zijn horloge ketting. „En wat ik nog zeggen wilde ik verzoek u niets te herhalen omtrent de ver denking, die mama straks heeft uitgespro ken. Dat is zeker in haar ontsteltenis over haar lippen gekomen, zij haat helaas de Grauenstein's uit Graz met een blinden haat." „Dus u acht noch uw oom noch diens zoon tot zooiets in staat „Absoluut niet. Het zijn allebei edele men- schen. Ik ben zoo weinig van dien familie haat vervuld, dat ik met Walter altijd na tuurlijk buiten mama om een hartelijke vriendschap heb gehouden. Maar ook afge zien van mijn overtuiging, gaat zooiets lijn recht in tegen het gezond verstand. Welke reden zouden de Grauenstein's kunnen heb ben, om mijn vader te dooden En houdt u het dan voor zeker, dat mijn arme vader dood is AFD. MANTELS. COSTUUMS. BLOUSES. ROKKEN. Groote maten. Aparte modellen. AFD. COMPLETE MEUBILEERING Reclame eiken slaapkamer f 75. Zeer mooie slaapkamer f 89. Hyper modern. Aupings Deventer matrassen 2 p. f 10.50 AFD. STOrFEERING, LINOLEUM. Vloerzeilen, karpetten, vitrages, divan- tafelkleeden, loopers, enz. ZONDAGS TOT 2 UUR GEOPEND. zelf op het chapiter bloejnen aange land. We bespraken liet voor en tegen van nagemaakte bloemen. Natuurlijk zijn frissche bloemen het mooiste wat men zich ter versiering van een vrou wentoilet denken kan. Ze verwelken echter zoo spoedig en men zou ze ei genlijk elke twee uur door nieuwe moeten vervangen. Daarom kan ik ook best begrijpen, dat velen er toe komen, nagemaakte bloemen te dragen Op een kleinen afstand zij ze nauwe lijks van echte te onderscheiden en ze blijven tot het einde toe altijd even mooi en fleurig. Bloemen zijn nu, in het hoogzomer, bij de rage van den dag. Bloejnen in alle soorten en kleuren. Guirlandes van bloemen rond den hoed, kransen van bloemen om den hals, groote bloe men op de avondjajon, kleine bloemen in het knoopsgat., snoezige toefjes bloe men ter sluiting van fichu of ceintuur geheele hoedjes van bloemen -- een waar bloejnfestijn. Eigenaardig ook is de smaak voor zeer wijd openge- bloeide bloemen, van gebloemde stof gemaakt, in overeenstemming met de japon. Nu door een gril van de Mode de wit te blouse weer zeer op den voorgrond treedt, zien we ook het Roemeensch borduursel weer verschijnen. Dit hand werk met z'n prachtig warme sterke kleuren, doet ongemeen smaakvol op een eenvoudige witte blouse. Men ver siert er ook taschjes en sjawl mee, zoodat men een aardig geheel verkrijgt Opvallend is de veelkleurigheid on zer huidige mode. Wé genieten op hot o ogen blik van samenstellingen die wc waarschijnlijk nog niet zoo heel lang geleden bont en leelijk zouden gevon den hebben. Dat doet. de invloed der mode. En we moeten werkelijk wel heel vast in onze schoenen staan om niet be-fnvloed te worden dooi' haar voor- of afkeur. Laat ik u een modern toiletje beschrijven zwarte rok, groe ne blouse met wijde mouwen en witte mouwlooze bolero. WILHELM INA< „CONTINGENTEERING." Herhaaldelijk kon men dezen laat- sten tijd dit vreemde woord in de groote dagbladen lezen. Ook verscheidene locale bladen namen één en ander daaruit over. Menigeen zal zich bij het lezen daarvan af gevraagd hebben, 'wat toch wel de beteekenis van dit woord mocht zijn. De Contingenteering staat direct in ver band met den invoer (Import). Het is een algemeen bekend verschijnsel, dat goederen, welke in het eigen land niet kunnen worden voortgebracht, vanuit het buitenland worden .Zooals de zaken nu staan, kan men er moeilijk aan twijfelen ofschoon Hempel hield stil en keek peinzend voor zich uit. „Er is nog zooveel raadselachtig en onverklaarbaar. ,Het zou ontzettend zijn Ik kan het nog niet begrijpen Een inwendige stem zegt mij, dat het niet waar kan zijn ,Nu laten we het beste hopen." .Nadat Hempel vertrokken was, begaf Her bert zich naar zijn kamer en bleef, met zijn hoofd in zijn handen, in gedachten verdiept naast den schoorsteen zitten. Zou zijn vader werkelijk op zoo'n vreeselij- ke wijze het leven verloren hebben Er was tusschen hen altijd een koele, vormelijke verhouding geweest zooals tusschen alle le den der familie op Grauenegg. Maar het was toch zijn vader. En op dit oogenblik herin nerde Walter zich alleen de blijde uren, waarin zijn vader hem warm en hartelijk tegemoet was gekomen, en hij vergat totaal hoe zelden dit eigenlijk gebeurd was. Plotseling werd de deur haastig geopend en Rita van Sydow kwam binnen. Herbert schrok toen hij haar aankeek. Haar gezicht stond strak en was vele jaren verouderd. Her bert vond, dat zij nu vreeselijk op zijn moe der geleek. Schuw omkijkend snelde zij naar hem toe. „Herbert," kwam er heesch over haar lip pen, „je hebt gehoord, wat je moeder straks zei ga nu vandaag nog naar Walter en zeg hemzeg hemzij barstte geheel ra deloos in tranen uit. Herbert keek haar met groote oogen aan. „Wat moet ik tegen hem zeggen Een boodschap van jou „Ja kijk me niet zoo aan, Herbert van mij zij wreef over haar voorhoofd en vouwde toen krampachtig haar handen. Zij wist blijkbaar niet, wat zij deed. „Ik bemin de hem, jazeker, je weet dit niet, maar je zult me gelooven als ik zeg, dat ik sterf van angst om hemheb medelijden, Her bert ga naar hem toe, hij is hier geweest dien avond Herbert schrok. „Hier in Grauenegg ingevoerd. Echter voert men niet alleen die goederen in, doch ook goederen, welke in het eigen land in voldoende mate worden gepro duceerd. Onder voldoende dan te verstaan die hoeveelheid waarboven geen afzet meer te vinden is. Deze laatstgenoemde import vormt derhalve een gevaar voor de binnen- landsche ondernemingen, zoowel voor de in- dustrieele, dan wel voor de extractieve en agrarische. Hier doet zich dus de vraag voor, wat is beter Vrijhandel of protectie Het is de taak der buitenlandsche handelspolitiek hier op een bevredigend antwoord te geven. De omstandigheid, dat geen enkel rijk, hoe groot ook, volledig in de behoeften van zijn bevol king kan voorzien, maakt dus import (en evenzeer export van goederen, welke in eigen land geen afzet meer kunnen vinden) nood zakelijk. Wij zien dus dat de Regeering maat regelen moet nemen om haar standpunt, vrijhandel of protectie, te verdedigen. Waar kunnen die maatregelen uit bestaan? Eerstens zou de Regeering b.v. een algeheel invoer-verbod kumfen uitvaardigen. Een dergelijk verbod kan het gevolg zijn van een wet, ten doel hebbende bepaalde goederen aan de bevolking te onthouden, b.v. Cocaïne, wapenen, alcohol (Amerika) etc. Ook kan zoo'n verbod zijn ontstaan te danken heb ben aan verschillende politieke of economi sche gebeurtenissen. In het begin der negen tiende eeuw vaardigde Napoleon het zoo be kende Continentaal Stelsel uit, dat den En- gelschen handel met het vasteland van Eu ropa onmogelijk maakte. De bedoeling daar van was den handel, industrie en welvaart van Engeland te fnuiken om daardoor dit land te onderwerpen. Naast bovengenoemde algeheele invoer verbodsbepalingen, kennen wij echter nog andere maatregelen n.1. het heffen van' in voerrechten. Hierin bestaan twee soorten a. Fiscale rechten. Deze worden geheven als een indirecte be lasting ter stijving van de schatkist. b. Beschermende rechten. Deze rechten heft men ter bescherming- van de binnenlandsche industrie. Uit den aard der zaak houden dergelijke rechten wel degelijk den invoer gedeeltelijk tegen. Want het gevolg daarvan is, dat de prijs der goe deren hooger wordt en dus het betrokken artikel voor een deel der bevolking niet meer bereikbaar is, althans in mindere mate. Tot dusver waren er nog vele artikelen, waarvan de invoer nog niet van Staatswege was beperkt. De huidige slechte tijdsomstan digheden, vooral bij de binnenlandsche in dustrie, schiepen de noodzakelijkheid om den invoer van deze goederen meer te regelen. De maatregelen, die men tegenwoordig (en in vele landen) ter ondersteuning van eigen handel en industrie, neemt, komen in het kort hier op neer. Voor het desbetreffende artikel wordt een maximum invoer-hoeveel- heid vastgesteld. Dit maximum mag dan in gevoerd worden in een bepaalde periode. Ver dere invoer dan het vastgestelde kwantum is absoluut verboden, (b.v. schoenen, boter, vleesch, enz.) Het is de laatstgenoemde maat regel, van Regeeringswege getroffen, welke men betitelt met den naam van Contingen teering. „Ja in het park. Ik moest met hem over onze toekomst spreken, daarom bestelde ik hem hier. En als het nu bekend wordt en als men niet wil gelooven, dat hij om mij kwam begrijp je Ik bemin hem met hart en ziel, ik vraag om niets en al zou men mij met den vinger nawijzen, ik heb mij ge lukkig niets te verwijten en zou alles willen verdragen. Maar om zijnentwilnu, na dat je moeder, zulke vreeselijke woorden heeft gesproken, moet hij zwijgen. Hij moet Herbert, ik smeek je, zie dit van hem gedaan te krijgen Ik zelf kan niet naar hem toe gaan, dat zou opvallen ga jij nu Ik wil alles doen, wat van mij verlangd wordt ik wil je vrouw worden..., ik wil goed zijn ik „Rita arme, lieve Rita, je weet niet, wat je praat zei Herbert en nam haar handen geruststellend in de zijne. „Vrees niet, alles zal wel in orde komen en jij jij zult gelukkig worden. Hoe onbillijk van je om niet al lang aan mij te vertellen, dat jul lie elkaar lief hadt „Och, Herbert „Wees kalm, lieve Rita, ik ga naar hem toe en Walter zal zeker zwijgen Zij haalde verlicht adem. „Ik dank je Wanneer ga je „Dadelijk. Vanavond ben ik weer hier te- rug.Op zijn laatst met den nachttrein." In de houtvesterswoning zaten Steinbrech en Lore te wachten. De tafel was feestelijk gedekt en met bloemen versierd, Steinbrech had uit den kelder een oude flesch voor den dag gehaald. Deze wijn was altijd voor een bijzondere gelegenheid bewaard en nu was die gelegenheid er immers de verloving van zijn eenig kind Maar de bruidegom liet op zich wachten. Het eene uur na het andere verliep, Herbert kwam niet. Stenbrech keek somber, Lore liet het hoofd hangen. Eindelijk om negen uur kwam de houtves tersknecht, die naar Grunau was geweest, haastig aanloopen. „Weet u het al, houtvester," zei hij opge wonden, nog voor hij de kamerdeur gesloten had, „graaf Grauenstein is Vrijdagnacht ver BINNENLANDSCH NIEUWS. EEN BEZUINIGING VAN 700.000. Opheffing rechtbanken en kantongerechten. De regeering heeft, naar de „Res. Bode" meldt, besloten tot overneming van de voor stellen der commissie-Weiter inzake de op heffing van zes rechtbanken tweede klasse, en wel te Roermond, Zutphen, Tiel, Dord recht, Alkmaar en Winschoten, en tot ophef fing van 50 kantongerechten, waarvan de totale bezuiniging op ongeveer zeven ton per jaar wordt geschat. In het thans opgestelde ontwerp-justitie- begrooting zijn deze bezuinigingsmaatregelen reeds tot uitvoering gebracht. Ook tot samensmelting van de beide Krijgs raden zou zijn besloten. De Krijgsraad te Den Bosch zou worden opgeheven en onder gebracht bij de rechtbank te Den Haag. Ook de vereenvoudiging in de procedure zou haar beslag krijgen. SCHAAPHERDER DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Het slachtoffer gedood 63 schapen en twee herdershonden eveneens gedood. Dinsdagmiddag omstreeks halftwee is een ongeveer 50-jarige schaapherder uit Maas- bree, in dienst bij den heer Frenken te Me- lick, op den onbewaakten overweg tusschen Maasbracht en Echt door den trein uit Roer mond gegrepen en op slag gedood. Van de honderd schapen werden er 63 onder den trein vermorzeld, evenals twee her dershonden. Het lijk van den herder is naar het station te Echt vervoerd. De schaapherder was op weg naar Roosteren. EEN GRIEZELIGE VONDST. Gravende kinderen vinden een ge raamte uit den Napoleontisch en tijd. Naar het „Deventer Dagblad" meldt, heb ben op de zgn. Galgenbelt kinderen, die daar een kuil aan het graven waren, een men- schelijk geraamte gevonden. In het karkas lag een brief van perkament papier, welke onderteekend was met den naam Adolf Kei ler en gedateerd 16 September 1809. Vermoe delijk betreft het hier een geraamte van een officier, die in den Napoleontische!! tijd met nog eenige anderen werd gefusilleerd. De brief is voor een wetenschappelijk onderzoek ter hand gesteld aan dr. M. E. Houck, direc teur van het Museum De Waag te Deventer. Bij het geraamte zijn ook nog een aantal uniformknoopen en een klein ankertje ge vonden. SLAPTE IN HET BEDRIJF. Limburgsche draadwerkfabriek te te Blerick stopgezet. Wegens bedrij fsslapte zal de Limburgsche draadwerk- en draadvlechtwerkfabriek „De Wielder" te Blerick zoo goed als geheel stop gezet worden. GEBLOKKEERDE VORDERINGEN OP DUITSCHLAND. Exporteurs, die geblokkeerde vorderingen moord, toen hij naar het spoorwegstation wilde gaan. Vandaag hebben ze zijn bebloe de kleeren in de kalkgroeve gevonden. In het heele dorp wordt over niets anders gespro ken." Hij hield op en keek verwonderd naar zijn meester en diens dochter, die er uit zagen als door een beroerte getroffen. Een drukkende stilte heerschte er in de kamer met de versierde tafel. Nu wisten zij, waarom Herbert vandaag niet had kunnen komen. Hempel had namens gravin Renate van Grauenstein aangifte gedaan, dat de tegen woordige majoraatsheer van Grauenegg, graaf Demeter van Graeustein was verdwe nen onder omstandigheden, die voor een be- ganen moord deden vreezen. Tegelijkertijd had hij den rechter de feiten opgegeven die hijzelf verzameld had, zonder over de verdenking der gravin te spreken, waarin hijzelf volstrekt niet deelde. „Het zou mij aangenaam zijn", zei de rech ter, „als u, mijnheer Hempel, zelf de zaak in handen nam. U was al ter plaatse. Als ik een ander stuur, heeft hij weer een langen tijd noodig voor zijn onderzoek, en zoo scherp zinnig als u is toch niemand Een minachtend lachje ging er over Silas' gezicht.Wilde hij hem met vleierij paaien Belachelijk Hardop zei hij „Als ik er u een genoegen mee doe, wil ik de zaak wel verder doorzet ten, maar altijd als bijzaak. U weet, dat ik het geval Walker al heb en dit is ingewik keld genoeg, om een mensch niet tot rust te laten komen." „Ja, ja, dat weet ik. Maar u kunt voor de Grauenegger zaak helpers nemen Treuner, of wie u verkiest, is ten allen tijde tot uw beschikking. En hoe staat het met de zaak Walker „Hm die staat heel niet. Die is zoowat dood", pruttelde Hempel en greep naar zijn hoed. „Goeiendag Wat U ook voert, beproef 8—14 dagen onxe Opfokvoeders en Kunstkorrels en U verkrijgt beteren groei der kuikensméér en grooter kwaliteitseieren, daar vischmeel is vermeden: sterker eierschalen, lager voederkosten (het ei kost nog geen 1l/j ct. aan voeder), eenvou diger voedering, gezonder en sterker dieren met meer weerstandsvermogen. Prijzen per 50 K.G. vrij spoor/boot A'dam. Bertels' Crisis Opfokvoer Nr. I f6.15 volledig dagrantsoen v. kuikens v. 1 —30dagen Kuiken droogvoederbak in iederen zak gratis. Bertels' Crisis Opfokkorrel Nr. 2 f 5.25 volledig dagrantsoen v. kuikens v. 4—8 weken. Na 8 weken uitsluitend Kunstkorrel No. 1 Bertels' Crisis Kunstkorrel No. 1 22 °/0 eiwit. 6 vet, volledig dagrantsoen v. losloopende kippen op de boerderij f4.50 Bertels' Crisis Kunstkorrel No. 2 28 o eiwit, 6 vet. Ochtendvoeder voor hen die nog graan wenschen bij te voeren; op verzoek ook in meelvormf 4.75 (Gem. graan bevat slechts 12% eiwit en vet). Bertels' Kunstkorrel B. f 6.- volledig dagrantscen voor kuikens na 8 weken en voor kippen in rennen. Bertels' Kunstkorrel G. f 5.25 volledig dagrantsoen voor kuikens na 8 weken en v. kippen met beperkten grasuitloop. Bertels' sierlijke Oranje voederbak toereikend voor 25 kippen, per stuk fl.50 Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Weigert namaak, let op ons Loodje! Oliefabrieken N.V., Amsterdam. op Duitschland hebben loopen, worden aan geraden zich voor het verkrijgen van inlich tingen omtrent de liquidatie hiervan te wen den tot de Kamer van Koophandel, Oude gracht 182 te Alkmaar. GEMEENTE ZIJPE. OUDESLUIS. Maandagavond hield de afdeeling „Oudesluis" van de Cen trale Vereeniging voor „Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies haar jaar- lijksche vergadering in het lokaal van den Heer J. Buisman. Na opening door den voorzitter, den Heer II. Jippes, las de secretaresse de :otiilen voor, die zonder op- of aanmer kingen door de niet talrijke opgekome- nen werden goedgekeurd, evenals het jaarverslag over het afgeloopen tijd perk. Hierna deed de penningmeester de Heer Jn. Kossen rekening en ver antwoording. De heeren E. Lindbergh en Jb. Nannis hadden de bescheiden na gezien en in orde bevonden. Mevr. G. Silver-Sjnit zoowel als de penningmees Van den rechter begaf Hempel zich naar de woning van den agent Kockstein. Hij trof hem niet thuis, maar volgens zijn huisjuf frouw was hij waarschijnlijk in het café Europa, waar hij sedert eenige dagen den namiddag doorbracht. Werkelijk vond Hempel hem daar. Hij zat in een hoekje en keek naar eenige officieren, die biljart speelden. Toen hij Silas gewaar werd, stond hij op en verdween in een don kere achterkamer. „Waarom voor den drommel breng je me in dit hok vroeg Silas, „voor was het toch veel gezelliger „Ik dacht, dat u me over de Grauenstein's wou uitvragen, en omdat de jonge juist voor bij het biljart is, dacht ik „Wat, is die hier Dan zeker naar voren dan kan ik hem zien riep Silas levendig en keerde om. Kockstein volgde hem. „Wacht even, mijnheer, ik zal u hierdoor brengen, dan kunt u den oude ook meteen zien. Die speelt nu juist een partijtje tarok. Die oude heer daar met den witten snor en die witte wenkbrauwen. „Ha is hij dat Een type van een ge pensioneerd officier." „Jawel, hij kommandeert in het café pre cies als thuis, alsof hij voor zijn regiment stond. Overigens een door en door brave man, daarover zijn alle menschen het eens. Hij heeft voor geen cent schuld, ofschoon hét zuinig genoeg toegaat in zijn huishouden en zijn vrouw zelfs twee kamers verhuurt. De oude heer wil daar niets van weten, hij doet tenminste zoo. Hij leeft volgens de klok van acht tot negen uur wandelen in het stads park, en van negen tot twaalf letterkundig werk thuis. Om half een wordt er gemiddag maald, na tafel precies om half twee worden de duiven gevoerd, dan een uurtje rusten en om half drie gaat hij weer wandelen. Pre cies klokslag vier uur komt hij hier voor zijn tarokspel met baron Molly, dr. Baron en rech terGugger. Tot zes uur wordt er gekaart en den avond brengt hij thuis door. Zoo leeft hij al sedert jaren." „En de zoon Woont die bij zijn ouders (Wordt vervolgd.),

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1