HUL.IV L U U IV M 11 I TWEEDE BLAD. VRIJDAG 12 AUGUSTUS No. 63. GEMEENTE ZIJPE. Oilicieele opening van de Coöp. Zuivel fabriek „De Eensgezindheid te St. Maartensvlotbrug. Gevolg gevende aan de uitnoodiging, woonden wij Dinsdagmiddag de offi- cieele opening bij van bovengenoemde Zuivelfabriek. Reeds van verre trekt dit massale gebouw de aandacht en vooral Dinsdag waren veler oogen Iiiei op gevestigd. Vroolijk wapperde de Hol landsche driekleur van het hooge ge bouw, ten teeken dat er iets bijzonders aan de hand was. Toen wij het zeer ruime terrein op reden waren daar reeds tal van genoo- digden aanwezig, welke vol bewonde ring het reuzengebouw in oogenschouw namen. Onder de aanwezigen merkten wij o.jn. op het Dag. Bestuur van de ge meente Zijpe, met den Gemeente-Secre taris, den Rijkszuivel-consulent Dr. Schey, den heer Iv. Kant, oud-voorzit ter van „De Eensgezindheid", de heer H. K. Koster, bestuurslid van den Zui- velbond, de architect en den aannemer van den bouw der fabriek, de dage!, opzichter, oud-bestuursleden en veie andere personen. Tegen 2 uur noodigde de Directeur der fabriek, de heer Jongejans, allen uit 0111 een" plaatsje te zoeken in bet kantoor. Bij het binnentreden merkten wij vele prachtbloemstukken op, ge schonken door Mevr. Van der Ooi d- Schermer te Schagerbrug, Oud-be stuursleden, personeel, D. S. de Boer, architect, Technisch bureau F. N. Z. Utrecht en de firma Schaaf en Steger- hoek, aannemers te Alkmaar. Toen de ruim 30 genoodigden allen hun plaatsen hadden ingenomen, nam de voorzitter, de heer J. van der Oord het woord, en riep allen een woord van hartelijk welkom toe. Het deed het be stuur genoegen dat bijna allen aan de uitnoodiging gehoor hadden gegeven, o.m getuige te zijn van deze plechtig heid. Al leven wij tegenwoordig in een voor allen moeilijken tijd, toch is dit voor ons een zeer blijden dag, zegt spr. Vervolgens liet de heer Van der Oord de geschiedenis de- fabriek, vanaf de oprichting tot heden, de revue passee- ren, waaruit bleek dat men meermalen met .moeilijkheden te kampen heeft ge had, .maar men ook steeds kan wijzen op een gestadigen groei, waardoor de oude fabriek tenslotte veel te klein bleek. Men sukkelde nog eenige jaren voort, maar was tenslotte genoodzaakt een algeheele verbouwing ter hand te nemen. Spreker zegt dat het bestuur en de leden nu trotsch kunnen zijn op wat tot stand is gebracht. Vervolgens bracht Spr. hulde aan den architect, den heer De Boer, voor het mooie, doelmatige gebouw, wat door hem is tot stand gébracht en .waar mede hij heeft getoond het doelmatige aan het nuttige te kunnen doen paren. Ook aan al de werkers, die in meerdere of mindere mate aan den bouw hebben meegeholpen, zoover hier aanwezig, roept Spr. welkom toe, alsmede aan de heer Kruijf, ingenieur van het tech nisch bureau, aan Dr. Schey, rijks- zuivelconsulent, aan verschillende Oud bestuursleden, aan B. en W. van Zijpe, en verder aan al de aanwezigen riep Spr. een welkom toe. De voorzitter betreurt het ten zeerste dal het oud-bestuurslid, de heer K. Francis. ons door den dood is ontval len. Deze toch w as steeds vol zorg en ijver voor zaken de zuivelfabriek be treffende. Spr. brengt een w oord van hulde aan al de leden van het perso neel der fabriek, zoowel hoog als laag, welke steeds hunne beste krachten aan de fabriek hebben gegeven en on der alle omstandigheden steeds hun plicht hebben gedaan. Een speciaal woord richtte de voorzitter tot den Di recteur, den heer Jongejans, die een groot aandeel heeft gehad in den groei en bloei der fabriek en voor wiens ijver en plichtsbetrachting spr. hem hulde en dank brengt. Van harte feliciteerd de voorzitter den directeur met deze nieuw herbouwde fabriek en noemde dit een mijlpaal in het leven van den heer Jongejans. Tenslotte richtte spr. een woord van welkom aan den heer De Waal. kaas handelaar te Alkmaar, de man welke steeds zijn producten betrekt van „De Eensgezindheid" en er voor zorgt dat de voorraad altijd weer moet worden aangevuld Spr. eindigde zijn betoog met den wensch dat er zegen moge rusten op dezen arbeid en dat de fabriek mag werken tot heil en voorspoed van den boerenstand. Hierna werd de thee rondgediend, waarna allen werden verzocht de fa briek te gaan bezichtigen. Met deze rondgang kan men zich eerst eens een idee vormen wal er noodig is om van melk een goede kwa liteit kaas te bereiden. Alles, maar dan ook alles, is even modern als practisch ingericht. Wij zagen er 4 kolossale tanks, waarin de melk vergaard werd, en op lage temperatuur gebracht is, elk berekend voor 'n inhoud van 11.000 Liter. Ook een drietal kuipen voor wei en karnemelk zagen wij in een lokaal geplaatst, elk berekend voor een in houd van 5000 liter. Om alles technisch te verklaren, zou te veel ruimte in be slag nemen en wij zouden toch zeer on volledig zijn. Men moet ^zelf een derge lijke inrichting in zijn geheel bezich tigen om een goed denkbeeld te vor men van alles, en dan nog met techni sche voorlichting. Alles getuigt van eenvoud, reinheid en degelijkheid. Na het bezichtigen der inrichting werd van al de aanwezigen een foio genomen, waarna men weder z'n plaats in het kantoor opzocht. Toen allen aan de met bloemen versierde tafels had den plaats genomen, werd de eerewijn aangeboden en op voorstel van den voorzitter een glas wijn gedronken tot heil der nieuwe fabriek, waar allen zich mee konden vereenigen. Hierna verkreeg de heer Jongejans het woord, en wenscht bestuur en leden geluk met deze nieuwe fabriek. Al heeft de bouw wat lang geduurd, wat buiten de schuld is van den aanne mer, eindelijk is dan het gebouw met inrichting, voltooid en wij kunnen met groote voldoening de fabriek aanschou wen. Met vele moeilijkheden heeft men te kampen gehad, omdat het be drijf moest doorgaan.. Een woord van hulde brengt spr. aan het personeel, welke onder soms moeilijkheden hun wei kzaamheden moesten verrichtten. Spr. noemde de vooruitgang der fa briek, welke van 40 op de 160 leden, een zeer gunstig teeken en hoopte dat het de inrichting steeds goed moge gaan. De lieer Kant, oud-bestuurslid dei- fabriek schetste het ontstaan van „De Eengezindheid" en noemde de heei Watertor als de man, die tot de op richting de eerste stoot daartoe had gegeven. Spr. wenschtte bestuur en leden, met den directeur, veel geluk met deze nieuwe fabriek, welke een sieraad voor de zuivelbereiding ge noemd mag worden. Vervolgens voerden het woord de heeren Nottelman, Koster, en Dr. Schey, welke allen den bouw en in richting roemden en de beste wen- schen voor het welslagen der fabriek uitspraken. De Burgemeester van Zijpe, de heer De Moor, uitte zijn dank voor de uit noodiging van het Dag. Bestuur der gemeente en den gemeente-secretaris en het doet spr. buitengewoon veel ge noegen, dat hier een dergelijke inrich ting is gesticht en er in onze gemeente mannen te vinden zijn, die iets durven uit te voeren. Ik heb de geheele fabriek bezichtigd, zegt spr. en ben vol lof voor een dergelijke inrichting en hoop dat het allen goed gaat met deze fa briek en feliciteer daarmee bestuur, le den en directeur. Hierna voerden het woord de heeren II. S. Eriks, C. N. de Wit en Broek hu ijs de laatste als lid der bouwcommissie. Vervolgens sprak de heer Van der Sluijs als oud-bestuurslid woorden van waardeering en hulde aan bestuur en directeur en liet verschillende ge beurtenissen uit vroegere tijden de re vue passecren. Spr. wijst o.m. op de groote moeilijkheden welke men 20 jaar geleden had, om tot den bouw eener fabriek te geraken. Wij hadden daartoe, zegt spr., o.a. noodig 70 be stuursvergaderingen, gezwegen van alle andere zich voordoende bezwaren» Met de beste wenschen voor de fabriek en alles en allen, besluit spr. zijn rede. De heer De Boer, architect, dankt allen, voor de tot hem gesproken waar- deerende woorden en brengt dank voor de ondervonden medewerking van be stuur en directeur, bij den bouw dezer fabriek. Ook de heer De Waal dankt voor de tot hem gerichte woorden en zegt dat hij zoo lang heeft gepropageerd dat het maken van goede kaas niet het werk is van een fabriek, maar dat dit zijn oor zaak vindt in het land, dat hij hieraan zelf geloof is gaan hechten. Vervolgens dankt hij bestuur en directeur voor de aangename wijze waarop steeds wordt samengewerkt. De voorzitter dankt hierop namens het bestuur, de verschillende sprekers voor hun geuite wenschen, hoopt het beste voor de fabriek en de vervaardig de producten en sluit de officieele bij eenkomst. BURGERLIJKEN STAND ZIJPE van 511 Aug. 1932. Geboren Trijntje, d.v. Dirk Marees en Aaltje Kramer. Ondertrouwd Pieter Kossen, 22 jaar, schip per en Anthonia Keppel, 21 jaar, beiden te Zijpe. SCHAGERBRUG. Naar wij vernemen zul len de bezoekers van de a.s. kermis alhier op Maandag 12 September van een gezelligen avond kunnen genieten. Dan treedt namelijk de bekende humorist Louis Noiret met zijn gezelschap op in het hotel „Het Wapen van Zijpe." Daar velen van u reeds per radio en gramophoon kennis hebben gemaakt met dezen fameuzen artist, zal het Noiret, die nog nooit in onze omge ving is opgetreden, niet aan belangstelling ontbreken, daar hij bovendien in een geheel nieuw repertoire optreedt. Laat toch nie mand verzuimen dezen gezelligen avond van ontspanning en kunstgenot bij te wonen. Zie verder de a.s. reclames. PREDIKBEURTEN ZIJPE. ZONDAG 14 AUGUSTUS DOOPSGEZ. GEMEENTE Burgervlotbrug v.m. 10.30 uur Ds. v. d. Veen. EVANGELISATIE Schagen, voorm. 10'/* uur, Ds. Goslinga, van Utrecht. Nam. 5'/i uur, geen dienst. Breezand, voorm. 19 uur de heer Boon. Breezand n.m. 3.30 uur de heer Boon. GEMEENTE WIER1NGEN. Een pracht avond. Donderdagavond gaf de muziekvereeniging „Harmonie", onder begun stiging van prachtig zomerweer haar eerste concert in dit seizoen in de tent te Hippoly- tushoef. Een groot aantal muziekliefhebbers hebben genoten van de nummers, die Harmo nie ten gehoore bracht. Het mooi klankge halte, en de nuanceeringen die in ieder stuk zoo prachtig uitkwamen, schonken ons de overtuiging hoe ons bekend corps door naar stige studie en onder de flinke leiding van den heer Kreijger met reuzenschreden voor uit gaat. Politie: Gevonden een blauw gekleurde vul penhouder. Verloren: een hooivork en een portemonnaie inhoudende onge veer f 4.— en twee sleuteltjes. Inl. bij den Gem.-bode. Arbeidsbeurs Geplaatst van 5 tot en met 11 Augustus *1932: 38 landarbei ders, 3 grondwerkei's (Zuiderzeebelang hebbenden); 1 loodgieter. Staan nog als werkzoekenden inge schreven: 83 grondwerkers. 1 steenzetter, 1 tim merman, t2 dekknechts, 3 opperlieden, 2 stokers, 2 loopjongens, 1 bakschipper 2 ijzervlechters, 2 smeden, 2 vuurwer kers, 1 machinist, 2 bakkersknechts, 1 gehuwde werkster. Buiten Wieringen kunnen nog ge plaatst worden Mannen: 1 kunststeenbewerker ad. f 30 per w.; 2-3 bekwame klompenmakers voor da delijk, tarief 45 ets. per paar; 1 bekw. kapper b.m. knippen en scheren, voor dadelijk; 1 schoenmaker b.m. machina le inrichting, f 20.- per week; 1 bkw. automonteur, loon nader overeen te komen; 1 gedipl. radiomonteur; 1 jon geman, leeftijd 20 jaar, als assistent van den werkmeester eener tricotwe verij. Vrouwen: 1 le kl. coupeuse boven 30 j. voor 1 Sept., voorloopig tijdelijk; 1 bekw. ma chine breister, 120 a f f25 p. week; 1 kookster kunnende koken voor pl.m* 40 volw. en pl.pi. 60 kinderen: f30 per mud. en kost en inw. 2 bekw. fijnstrijk sters dad.; 1 huishoudster pl.m. 40 j. N.II. of Ev. Lut. dadelijk f25 p. mnd. en kost en inw. Verder boerendienst- boden, 2e meisjes, enz. enz. ONDERLINGE SPORTWEDSTRIJDEN V.V.M.P. De vereeniging van M.U.Z.-personeel, heeft Woensdagavond voor haar leden, op het sport terrein aan de Gest een athletiekwedstrijd georganiseerd. Daar buiten de V.V.M.P.-leden om, deelna me niet mogelijk was, hadden deze wedstrij den uit de aard der zaak een onderling ka rakter. Bijzondere aankondiging heeft niet plaats gehad, wat niet weg neemt dat een talrijk aantal personen op het terrein aanwezig was, en met zeer groote belangstelling de diverse prestaties volgde. Natuurlijk werden geen pogingen gedaan om records te breken, toch waren de verrich tingen van dien aard, dat mooie resultaten werden bereikt. Het gemis van meerdere cronometers was de oorzaak dat slechts van de eerst aanko mende tijd op genomen kon worden bij de 80 m. hardloopen. De omstandigheid dat maar 80 meter kon worden geloopen inplaats van 100 meter vond zijn oorzaak in het feit in de ongeschikt! heid van het terrein voor dit doel. De leiding was in zeer goede handen, ter wijl een van de leden als omroeper fungeerde. Deze heer zorgde er voor, dat zijn toch al omvangrijk geluid met een dynamischen scheepsroeper dusdanig werd versterkt, dat naar alle windstreken het publiek op de hoog te werd gehouden van de uitslagen. Deze waren als volgt 80 M. hardloopen. 1. Steehouwer, 10 sec., 2. Haafakker, 3 Rijkers, 4. Kalkman. Duitsche driesprong. 1 Steehouwer 10.27 M„ 2. Haafakker 10 M., 3. Kalkman 9.20 M. 4. Hageman 8.83 M., 5 Rijkers 8.76 M., 6 Buma 7.87 M., 7. v.d. Linden 7.50 M. Hoogspringen. 1 Steehouwer 1.45 M„ 2 Sy- brandi 1.40 M., 3 Rijkers 1.34 M. Kogelstooten. 1 Steehouwer 13.28 M., 2 Sy- brandi 10.95',M., 3 Haafakker 9.99Va M., 4 Kalkman 9.58'/t. Polsstokvcrspringen. 1 Steehouwer 6.24 M., 2 Sybrandi 6.16 M., 3 Rypkema 5.20 M. Estafette 4 x 80 M. Ploeg A., Haafakker, Emmer, Prins, ten Veen. Ploeg B. Sparenburg, Kalkman, Haven, v. d. Linden. Gewonnen door ploeg A. Touwtrekken. Ploeg A., Haver, v. d. Linden., ten Veen, Emmer Ploeg B., Haafakker, Wit vliet. Buma, Kalkman. Gewonnen d. ploeg B. Vijfkamp. Bestaande uitKogelstooten. Hoogspringen, Duitsche driesprong. Polstok- verspringen en 80 meter hardloopen. 1 Spa renburg, 2. Emmer, 3. Haver, 4. ten Veen. Tevens werd een wedstrijd in zakloopen gehouden, welke werd gewonnen door Sy brandi. Pl.m. halftien waren de wedstrijden ten einde. a.s. Woensdag zullen zij waarschijnlijk vervolgd worden. PREDIKBEURTEN WIERINGEN. ZONDAG 14 AUGUSTUS NED. HERV. GEM. H.-hoef voorm. IO'/ï uur Ds. Van Beek. Den Oever nam. 2'/- uur Ds. Van Beek. Westerland 's av. 7'. - uur Ds. Van Beek. 18 Aug. 's av. 8 uur Herv. Zusterkr. te O.land. EVANGELISATIE H.-hoef v.m. 10 uur de hr. Brasser, Helder. GEREFORM. KERK. H.-hoef v.m. 19 en n.m. 3 uur dienst. Den Oever v.m. 10 en nam. 3 uur dienst BINNENLANDSCH NIEUWS. ONVERBETERLIJK Een 12-jarige gauwdief. De Tilburgsche politie heeft op hee- terdaad betrapt een 12-jarig knaapje, toen het bezig was op de binnenplaats van de drukkerij van de firma Berg- mans te Tilburg een rijwielbelasting- plaatje van de fiets te halen. Dezelfde jongen pleegde eenige we ken geleden verschillende diefstallen van geld en sierraden in de kleedkamer van de Tilburgsche Zwejninrichting, waarvoor hij toen reeds gearresteerd was, doch later weer vrijgelaten. De knaap lijkt onverbeterlijk. Zoo jong als hij is, heeft hij eenigen tijd geleden zelfs een formeele diefstal met inklim ming gepleegd, toen hij door het dak raam bij zijn buurman binnendrong en daar geld wegnam. DOOR fn KOE op de horens genomen. In een weiland in den Haarlemmer- meerpolder is een visscher uit Haar lem door een koe op de horens geno men en tegen den grond geworpen. De man werd (met drie gebroken ribben op genomen. VARKENS EN MENSCHEN. Gesprekken kunnen soms geweldig afdwalen. We kwamen tenminste te spreken over de drukte op de vee markt, en een onzer merkte op, dat hij niet kon begrijpen, hoe men sojns aan een varken zijn staart trekt, zon der dien staart er uit te trekken. Een ander begon te lachen en zeide, dat het hem onmogelijk voorkwam, hoe daarentegen een varken juist gaai loopen, als men het aan den staart trekt. Waarop iemand uitviel Dat is een menschelijkc trek. Hetgeen verontwaardiging uitlokte.. Men beweerde Het is een varkenstrek, die ook bij sommige menschen te vinden is. Daarover waren de meesten het eens. Maar één van het gezelschap op poneerde en vond, dat menschen niet met varkens mogen worden vergele ken en omgekeerd. Toen ging de deur van de kamer open en daar verscheen mijn nicht Kaatje, een innemend kind van twin tig lentes, met een zonnig snoetje. Ze lachte en liet een bloem vallen uit een bouquetje, dat ze vasthield -- net zoo als dat op een schilderij wel eens wordt uitgebeeld. En daar niemand die bij de deur zat, moeite deed, die geval len bloem voor het lieve kind op te rapen, snelde ik van mijn plaats en kweet mij van die aangename taak. Ze gaf mij een weldadig knikje en kwam vlak naast me zitten. Waarop we nogmaals het onderwerp „var kens en menschen" aanvatten en er lustig op doorboomden, totdat Kaatje met haar vriendelijke stejn drong -- Laten we over wat anders praten. Dat was een aangename raad. Maa>, zoo als het wel meer gaat, één onzer die van afkomst een Fries is, bleef voet bij stuk houden en dacht er niet aan, het kostelijk onderwerp te Ja- ten varen. Hij ging voort met zijn meening uiteen te zetten, dat een var ken een varken is en een mensch een monsch. En ofschoon niemand hem tegen sprak, uit beleefdheid tegenover Kaatje, gaf hij met vurige overtuiging zijn stem zulk een vervaarlijke uit breiding, dat het weldra leek, alsof hij in een hevig twistgesprek gewik keld was. Toen vouwde Kaatje haar wonder lijk lieve handjes, glimlachte malsch- ondeugend en bracht, in het midden -- Zie mijnheer als het mag, zou ik ook graag wat zeggen over die zaak Mijn meening is, dat er varkens zijn en dat er menschen zijn. Nu geloof ik niet, dat er iemand is, die zal bewe ren^ dat varkens menschen zijn en omgekeerd. Maar wel kan men zeggen dat een zekere „trek" van een varken doet denken aan dien van een mensch en omgekeerdU hijvoorbeeld U bent een jnensch, nietwaar Een man. juffrouw Juist, prachtig, dat is nog een beter voorbeeld. U ben* een man, en als ik tegen u zeg, dat we niet verder moeten gaan met dat onderwerp, dan gaat u er juist mee verder. Is het niet precies eender met een varken Men trekt aan z'n staart en het beest gaat loopen van wat ben je me Ik wil na tuurlijk niet zeggen, dat u een varken is... u is een man, maar mannen en varkens hebben dit gemeen, dat... -- Juffrouw riep de toegesprokenc en stond op. -- Zwijg, mijnheer, wij zullen met dit onderwerp ophouden. Ik zal u mijn meening kenbaar maken Het gezelschap barstte in lachen los en hitste „Oei, oei, oei" als een troep zwijnen. KWAKZALVERIJ. Kwakzalverij is al zoo oud als het menschdom zelf naar alle waarschijn lijkheid. De eeuwen door heeft de menschheid baat gezocht bij allerlei middeltjes tegen ziekte. Ook tegen woordig wordt nog zoo licht geloof ge hecht aan wonderlijke geneeswijzen, die alle min of meer met een soort geheijnzjnnigheid zijn omgeven. Menig een, die geen baat vindt bij den ge neesheer, wendt zich in wanhoop tot een kwakzalver, wat gewoonlijk ook 'geen blijvend resultaat geeft. Volgt er een enkele maal wel genezing, dan is het nog de vraag, of de kwakzalver dat heeft weten te bereiken dan wel of er andere oorzaken in het spel zijn. Het is vaak zoo moeilijk te controlee ren. Indien in den tegenw oordigen, zoo genaamd verlichten tijd de kwakzal verij nog zoo welig tiert, hoeveel te erger moet het dan vroeger zijn ge weest, toen de menschen nog veel meer in allerlei bijgeloof gevangen zaten. Het aantal onfeilbare middelen was vroeger bijzonder groot. Tegen kies pijn stopte ,men weegbreewortels in het oor, tegen steenpuisten gebruikte men het zaad van akeleien en honds- drafthee werd tegen hinnenkoorts aangewend. In vele gezinnen had men steeds een middeltje bij de hand tegen zwe rende wonden. Het bestond uit een fleschje slaolie, waarin men een veen mol een afschuwelijken grooten ke ver had laten verteren. Het was een en onaangenaam riekend medicijn, maar een wond of een zweer werd trouw ingesmeerd met dat vuile vocht. Voor rheumathiek hielp een soort olie, welke men verkreeg door groene kikkers levend in een nieuw panne tje te braden. Deze olie was niet be stemd om de rheumatische plekken mee te wrijven, maar voor inwendig gebruik. Tegen kinkhoest bestond eén onfeil baar middel, dat slakkenmelk heette. Men kookte eenige slakken in melk, de ze melk werd daarna gezeefd en aan de patiënt toegediend. Een uitgekauwde tabakspruim deed dienst voor uitwendig gebruik bij maagkramp of buikpijn. Ook gebruikte men als amulet, aan een touwtje om den hals gedragen, een paar mollepootjes, en wel zooda nig, dat de pootjes juist op het hals- kuiltje hingen. Voor hetzelfde doel dienden, maar dan in een linnen zak je, de gehoorbeentjes van een var ken. En dan het universeele middel te gen keelpijn, dat hier en daar nog wel wordt aangewend, n.1. een kous, welke men zelf overdag heeft gedragen des nachts om den hals te binden. Vooral een wollen kous op een heeten zomerdag gedragen, was een probaat middel. Helderziendheid was iets, waaraan eveneens sterk werd geloofd. Wie over deze gave beschikte, bezat de macht, in sommige gevallen onheilen te voorkomen. De helderziende zag vooraf, dat een of andere ziekte zou komen, welke hij door belezen of be strijken kon afwenden. Wie met een helm was geboren, wei ke niet volgens bepaalde regelen was afgenomen en verbrand, kon verschil lende dingen vooruit zien. Zulke men schen werden heel vaak geplaagd met zoogenaamde voorstormen of vooi- spooksels. Rampen namen zij reeds gerui,men tijd tevoren waar, maar meestal hoorde men zoo'n verhaal pas nadat de ranip was gebeurd. Het waren zulke helderziende men schen, die door jong en oud met bijge- loovige vrees werden aangegaapt, en zij waren het meestal, die als kwak zalvërs optraden. VOGELSPINNEN. In de tropische oerwouden komen nog veelvuldig de zgn. vogelspinnen voor, die zulke sterke webben bouwen dat kleine vogels daar in gevangen raken en onvermijdelijk bemachtigd worden door deze kleine, zwaar be haarde monsters. Deze spinnen vangen bovendien kleine kruipende dieren en zelfs zoog dieren, als zij daartoe de gelegenheid krijgen. In Columbia komt een spin voor, die zoo groot, als een vuist wordt. Papieren melkllesschen. Meer en meer zuivelfabrieken in de Vereenigde Staten gaan er toe over, om haar melk in papieren flesschen af te leveren, die slechts éénmaal wor den gebruikt en dan door den klant kunnen worden weggegooid. Deze perkamentachtige cylinders kosten een Amerikaanschen cent per stuk en zijn dus niet goedkoop, doch daar de zuivelfabrieken nu geen schade door breken meer hebben, geen 1'les- schenschoonmaakmachines behoeven te gebruiken en de emballage zooveel lichter is dan glas, blijken zij in het gebruik toch zuiniger dan glazen fles schen te zijn. Ook de klanten prefe- reeren de papieren tlesschen, omdat de melk er langer in goed schijnt te blijven en de leege flesschen geen ruimte in de steeds kleiner wordende keukens behoeven in te nemen. 124 UUR ACHTEREEN PIANOSPELEN. Te Venlo is een pianist bezig te pogen het record pianospelen in Europa te verbeteren. Deze man, een Duitscher uit Dusseldorf, stak Zondagmiddag aan de piano van wal en wil, zonder ophouden doorhameren tot Don derdagavond omstreeks negen uur. Op dat uur heeft hij zijn eigen record met twee u- ren verbeterd en gebracht op 124 uur. Deze heer gunt zich niet eens behoorlijk tijd om te eten; wanneer de tijd aangebro ken is, dat het maal moet worden genuttigd, komt een bediende hem dat met een lepel in geven. Hij speelt klassieke en moderne mu ziek, broederlijk door elkaar, dag en nacht door, symphonie na symphonie, rumba na rumba. En wanneer hij het tot Donderdaga vond volhoud heeft hij f 100 verdiend. In 'n gesprek verklaarde hij, volgens de Limb. Koerier, dat hij geen dwaze records wil slaan maar dat hij geen kans ziet op een andere manier aan de kost te komen. HITTEGOLF in ZUID - ENGELAND. De hitte in Zuid-Engeland was Woensdag oorzaak va n één der dichtste misten, welke men ooit op het kanaal heeft gezien. De scheepvaart werd er bijna door tot stilstand gebracht. De hitte in Londen was zeer druk kend. De thermometer wees in den vroegen middag tot 80 gr. in de schaduw en iedereen die den tijd er voor had, zocht koelte in- en om het water. De vermaarde bad- en zwem plaats Serpentine in Hydepark leek een dicht bezet strand, waarin meisjes en vrouwen in badpakken met groote zonnehoeden en kleu rige parasols op, bij duizenden lagen saamge pakt aan den kant van het water en het wa ter was er nauwelijks te zien wegens de mas sa krioelende zwemmers. NABESTELDE FOTO's van de KERMIS zijn aangekomen en KUNNEN WORDEN AFGEHAALD. BOSKER's BOEKHANDEL H.HOEF.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 3