21 A U G USTUS - ROLDE R D A G JE MEER IS BROOS." 23e JAARGANG VRIJDAG i© AUGUSTUS 1932 No. 65 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN DE POLDERDAG WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU ADVERTENTIIN DINSDAG EN VRIJDAG. UITGEVER Hippolytushoef Wlerlngen. Van 1—5 regels f 0.50. ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. Telefoon Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f o.ia per 3 maanden 1.—. „Polder met jou ben 'k verwant Wij zijn dingen van één land C. S. Adema van Scheltema. Elke familie heeft zoo zijn feestdagen Hoe kleiner we zijn, hoe meer beperken zich die tot onze naaste omgeving kleine hummels hebben van hun eigen ver jaardag verwachtingen die veel grooter zijn dan zij zelfkleuters van vier en vijf deelen ook in de verjaar dagen van Vader en Moeder, soms van vrijgevige tante's en ooms Op school is die van den meester belangrijk, voor de kleintjes die van de juffrouw. En in de hoogere klassen leeren we van nationale herdenkingsdagen. Het is een plezierige idee den dag te herdenken „toen 't zooveel jaar geleden was".... op een zilveren bruiloft gaan de gedachten eens even terug. Je wordt anders wakker op zoo'n morgen Wanneer U heden Uw Wieringermeerbode openvouwt en U zoekt Uw eigen krantenhoekje, dan vindt U daar van allerlei verteld hoe onze polder vanmorgen ont waakte met het prettige gevoel „Nu ben ik vandaag twee jaar, twee volle jaren oud Daarom wapperen heden de vlaggen, daarom is er een feestelijk gevoel bij ons, Wieringermeerders „Wat ben ik nog jong" denkt onze polder, „pas twee Oom Heer Hugo Waard, die is al van 1631 bij hem ver geleken is tante Anna Paulowna een jonge bloem van 1846. Gezellig die begroeide familieleden met daarnaast een kleine kale baby Wij allen kennen de geschiedenis van dat afzichtelijke jonge eendje, dat zoo raar groezelig rondwurmde tus- schen de blonde hoopjes geel, z'n broertjes en zusjes. Maar 't diertje groeide uit tot.... een levensgroote zwaan en die vinden de menschen schoon Intusschen hadden de lieden, die er verstand van hadden, al direct gezegd „Daar steekt 'n zwaantje in dat kieken Dat nu zeggen de experts ook van onze Meer. Met spanning verbeidt heel Nederland den tijd, dat uit onzen polder een fiere onafhankelijke zwaan groeit, de zwaan onder de polders. Zooals dat behoort op een gedenkdag zien we even te rug op het korte leven van de tweejarige, zien we voor uit tevens naar zijn wijde toekomst. Op 21 Augustus 1930 was onze polder droog. De Lely en de Leemans wat ligt de eerste daar prachtig zichtbaar bij helder weer aan den horizont deze beide gemalen hebben zes maanden water uitgeslagen om onze polder droog te krijgen. Zoo heel erg droog wat dat voorloopig niet, maar zijperig vochtig ook weer niet en een zee, daar leek het heelemaal niet meer op. We denken terug aan de Haarlemmermeer Drie stoomgemalen werkten ruim vier jaar eneen drassige moerasgrond kwam boven. Toen was het gedaan'^net de hulp van den Staat. Toen de Haarlemmermeer was droog gekomen stond er in de Staatscourant enkel maar (4 Augustus 1852 „In de afgeloopen maand July is het Haarlemmermeer door de werking der machines en de gunstige weersgesteldheid van het nog overgebleven water ontlast en alzoo droog- geworden Daarbij bleef het en de kranten hadden een 8-regelig berichtje, meer niet. Dacht de regeering er over huizen te bouwen en was er initiatief tot den bouw van kerken en scholen Deed de Staat zelve iets voor de in cultuurbrenging Niets van dit alles. Men kon grond koopen dat deden de stadsbe woners, die er pachters zetten. Deze hadden het tiental len van jaren arm, leden met hun gezinnen onder mala- laria en andere ziekten. Op den duur wonnen hier de sterksten. Of denken we eens aan de Anna Paulowna In 1846 kwam die droog, werd ze verkaveld. Maar negen jaar later, in 1855 wordt in een jaarverslag getuigd „van de onmogelijk om met rijtuigen uit de Anna Paulowna in de Wieringerwaard te komen." Na tien jaren geen we gen die aansloten op het oude land Iedere tijd heeft zijn eigen zienswijze. Langzaamaan hebben wij het koloniseeren geleerd, begrepen wij de waarde van goede wegen voor vlottend verkeer. In de Meer ligt na twee jaar al 82 K.M. aan wegen, terwijl nog 163 K.M. weldra komen. Daarnaast de breede kanalen over de ophaalbrug te Slootdorp rijdt men 't dorp bin nen haar silhouet is van verre zichtbaar de poort en inrij tot het dorp. Hier behoeven we niet te herhalen wat er alles al is in onze Meer. Maar toch.... het is zoo'n volkomen men- schelijke eigenschap dat we alles wat er een poosje is „gewoon" vinden gewoon dat er een dokter en verpleeg ster klaar staan in Slootdorp. En ongewoon als het water eens een uurtje wordt afgesloten omdat er nog een lekje is Uit het oude dorp, waar we vandaan komen, willen de buren van vroeger en de kennissen wel eens komen zien hoe we 't hebben. En *t eerste wat ze zeggen is „Er zijn hier geen boomen." Wij begrijpen deze opmerking ten volle, want ook wij zien geen boomen, hoe graag we ook wilden. Intusschen begrijpen we wel dat in een nog nau welijks ontzilten bodem geen boom plezier heeft, ook al was die al gepoot in 1929, onder water dan altijd. Maar we vertoonen onze gasten wat er wèl al is en we zien dat nu zelf ook weer duidelijker. Met een zeker genoegen Wijzen wij erop waarin we verder zijn dan 't oude land. De polder is nog niet één gemeente, maar toch al een geheel. Allen die er wonen werken, direct of indirect, mee aan den bloei en de ontwikkeling van den polder en zijn bewoners. Het is een éénheid daardoor, die niet dor. eentonig is, doch rijk gevarieerd Nederlandsch. Telkens merken we plekken van den polder waar we nog niet waren en Moeder de vrouw is nog niet buiten 't dorp geweest, behalve 's Zondags een eindje den weg op, naar de Terp Schoon is de Meer met de dorpjes en de landbouw- schuren. Maar het levende en denkende erin is de mensch. Naast den algemeenen herdenkingsdag zullen er velen zijn, die een aparten dag in dit jaar en hun leven zullen hebben in verband met den polder „Op 29 Juli kwam ons gezin hier" heet het dan. Bijna allen die gekomen zijn trokken ook velen weer weg, na maanden van forsche inspanning. Dat waren de pioniers, die misschien ook dezen dag herdenken en aan vrouw en kinderen thuis, die de Meer nooit zagen, vertel len van die troostelooze eenzaamheid, waar zij als eerste werkers heen trokken, leefden, werkten. Door hen ook werd de grijze afschrikkende massa tot een levende blij de streek. De menschen op deze aarde zijn zoekers. Ze zoeken het ver dikwijls, soms ook heel nabij. En allen, steeds, geslachten lang, elk mensch op de wereld zoekt een plek waar hij hoopt op dat wondere, dat we nooit kunnen omschrijven, maar dat alle volken het „geluk" noemen, geluk Van overal, uit alle streken van Nederland kwamen en komen de bewoners. Op den polderdag van vandaag denken we allen even terug aan zijn totstandkoming en aan onze eigen komst. Mooier dan gewone menschen zeggen de dichters de schoonheden die elk menschenhart verstaat. Als Nederlanders, als lieden van één volk voelen we dieper dan vreemden de waarheid van de dichterlijke woorden, waarmede we besluiten „Polder, met jou ben 'k verwant Ziel van 't eigen, lieve land j jwljzi DE POLDER. Polder met jouw witte wegen En jouw slooten aan den kant, Met jouw wijde, allerzijde Vredig bloeiend waterland, Met den droomerige zegen Van jouw welig zachte vee, Voel ik mij jouw ziel genegen, Deelt zij zich de mijne mee Polder, met jou ben 'k verwant Wij zijn dingen van één land Zie aanzie mijn aardsche Eden, Met mijn aardsche boerderij, Even prachtig en waarachtig Als een heilig schilderij, Ver van de bedorven steden, Van de menschen en hun strijd, Zoekt mijn hart den heldren vrede Van die stille eindigheid In die grenzen graast het vrij Als een vroom beest in de wei. Als een beest, door God bewogen, Weidend in zijn kleinen gaard Als een nakend, plots ontwakend, Plotseling galoppeerend paard Dat op eens, den droom onttogen, Driftig davert aan den grond Tot het met zijn groote oogen Stilstaat voor den horizont, Tot het in den blinde staart, Een onnoozel beest op aard 4. Tot het, door de vert' omsloten, Naar geen verder verte streeft, En 't gewemel van den hemel Hem aan de eigen aard hergeeft Tot het op zijn zware pooten Dorstend naar den oever zinkt En daar mijmerig den grooten Hemel uit het water drinkt Tot het keert naar wat het heeft In de grenzen, waar het leeft. 5. Polder van de duinen dalen Weer mijn voeten naar jouw kant, Ach, wat restte mij ten leste Dan jouw kleine waterland Dan te droomen en te dwalen Door de bloemen van jouw wei, Dan te leven en te stralen En te sterven zooals zij Polder, met jou ben 'k verwant Ziel van 't eigen lieve land Uit De Keerende Kudde, van C. S. van Adema van Scheltema. Eenige merkwaardige data met betrekking tot de Wieringermeer. 27 Juli 1929. 10 Febr. 1930. 7 Mei 1930. 21 Aug. 1930. 1 Sept. 1930. 7 Sept. 1930. 21 Oct. 1930. 17 Nov. 1930. 8 Dec. 1930. 6 Febr. 1931. 6 Mei 1931. 16 Juni 1931. 1 Aug. 1931. 5 Sept. 1931. 16 Jan. 1932. 9 Febr. 1932. 2 April 1932. 30 April 1932. 1 Mei 1932. 10 Mei 1932. 15 Juni 1932. 12 Juli 1932. 21 Juli 1932. 16 Aug. 1932. 21 Aug. 1932. in te Wieringermeerdijk gereed. Lely en Leemans in werking gesteld. Directie van den Wieringermeerpolder benoemd. De Wieringermeer is droog. Eerste arbeiderskamp bij de Haukes bevolkt. Eerste koolzaad gezaaid. Eerste rogge gezaaid. Eerste vertegenwoordiger der politie in den polder. Opening eerste poststation „Wieringer meer." Aanbesteding eerste twee open schuren Aanbesteding eerste 10 dubbele arbei derswoningen bij Sluis I. Aanbesteding eerste straatwegen den polder. Eerste schuur te de Haukes gereed. Opening postkantoor Sluis I. Eerste der 10 dubbele woningen Sluis I betrokken. Opening poststation Sluis III. Inschrijving uitgifte gronden pacht in Sluis I en III. Eerste steenlegging Gereformeerd Re creatiegebouw door oud-minister Colijn. Electriciteitsvoorziening gereed geko men. Dokter Hoogkamer vestigt zich in Slootdorp. 1. Bezoek H.K.H. Prinses Juliana. 2. Steenlegging Ned. Herv. Kerk te Slootdorp. 3. Openstelling waterleiding te Sloot dorp. Steenlegging eerste particuliere onder neming Slootdorp. Inzegening R.K. Kerk te Slootdorp. Ingebruikneming Gereformeerd Recre atiegebouw Slootdorp. Opening Algemeene school te Slootdorp. Viering van den 2en verjaardag van den Polder. Aantal vaste inwoners op 1 Aug. 1932 371. erf- versterkt ons saamhoorig- heidsgevoel. Ieder jaar weder, zoo denken wij het ons in, zal deze Polderdag dus een feestdag zijn. Naast de herinnering aan het heugelijk geboortefeit van onzen polder, zullen onze gedachten teruggaan tot de eerste dagen, toen wij hier kwamen en Noord en Zuid, en Oost en West elkander ontmoetten, om hier in dit nieuwe gebied samen te arbeiden en naast en voor el kander te leven. „Voor elkander Dat is juist het mooie, dat hier ge sproken mag worden van een versterking van de band der „Elf Provinciën", dat de menschen uit de verst ver wijderde deelen van ons land, ieder met zijn plaatselijke dialecten, gewoonten en gebruiken, hier tezamen een kern vormen, die als 't ware met onzichtbare draden aan alle provinciën is verbonden. Op iederen Polderdag weer zullen die draden hechter en sterker worden, zal bovenal tot uiting komen dat wij kinderen zijn van één land, ons mooie Nederland. Moge ook onze Wieringermeerbode er telkens een steentje toe bijdragen om dat saamhoorigheidsgevoel te helpen versterken.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 3