18 16 E 0 0 kl „Van HuisVerdreven"; „Een Hel op Aarde" Bezoekt Zaterdag, Zondag en Maandag ai de van rwijs H.-Hoel. Eerste Wieringer Cisscoop Onderneming n Mooi Biiprogramma Hotel de Haan. H aast a ba k i is kwaliteit» cl aard IA L t ze zoo goed. GEZELLIGE CICER1 OANCING. GEREEDSCHAPPEN, ZITJE DIENSTBODE BEZOEKT ZONDAG 4 SEPTEMBER SCHRAMA JAN OVERWEG. TE HUUR BURGERWOONHUIS. WONING TEHUUR. BELTSTRAAT 55 PROGRAMMA HEDEN ZATERDAG en ZONDAGAVOND 8 uur precies 99 Voorz. Aan deKoogerweg. 't Is in het ge heel 50 c.A. en we waren heel verbaasd, dat wij daar eigenaar van waren. Vervolgens wordt de voordracht goedge keurd. ..Verstrekking gelden voor uitbreiding .van de Roomsch Katholieke school ..met een 3e lokaal. Naar aanleiding van de aanvrage van het Roomsch Katholiek Kerkbestuur der paro chie van.den H. .flippolytus alhier, om be schikbaarstelling van gelden uit de gemeente kas voor het uitbreiden van de bijzondere la gere school te Hippolytushoef met een derde lokaal, dealen B. en W. het volgende mede: Blijkens de toelichting is een derde lokaal noodig met het oog óp het aantal leerlingen, 88 bedragende, waarvoor de wet 3 leerkrach ten eischt. Aangezien het beschikbaar zijn van een lokaal voor ieder der leerkrachten in het belang van het onderwijs wordt geacht en deze 3 leerkrachten ook aanwezig moeten zijn, indien de 'ingediende wetswijziging tot stand komt, heeft het Kerkbestuur gemeend van de stichting van een noodlokaal te moe ten afzien en een permanent lokaal te moe ten aanvragen. B. en W. meenen niet nader uiteen behoe ven te zetten, dat tegen een permanent lo kaal bij hen nog meer bezwaren bestaan dan tegen een noodlokaal, hetwelk bij raadsbe sluit Van 20 "Mei j.1. werd afgewezezn. Naar al le verwachtingen toch zal het getal leerlin gen dezer school zeer spoedig dalen en een derde lokaal volstrekt overbodig zijn. Het stichten van zoo'n lokaal achten zij onder de tegenwoordigè onzekere omstandigheden niet minder dan een geldverspilling, waaraan zij weigeren hun medewerking te verleenen. Om deze reden stellen zij voor de gevraag de verstrekking van gelden te weigeren. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Verzoek vereeniging „Beter Wonen" om een voorschot voor woningbouw. Het om prae-advies in handen gesteld ver zoek van de alhier gevestigde woningbouw vereniging „Beter Wonen" om haar een voorschot ten bedrage van 106000,- te ver strekken ten einde haar in. staat te stellen over te gaan tot den bouw van 39 arbeiders woningen te Hippolytushoef, geeft B. en W. aanleiding tot de volgende beschouwingen. Het is buiten kijf, dat de uitvoering der Zuiderzeewerken een groot aantal arbeiders naar Wieringen heeft doen stroomen en daar door gedurende de afgeloopen jaren in deze gemeente hier niet dadelijk een woning was te vinden, behoeft zeker geen verwondering te wekken. Ook niet, dat het particulier ini tiatief eenigszins huiverig was om dadelijk in die behoefte te voorzien, omdat het duidelijk was, dat de meesten van die nieuwe inwoners binnen enkele jaren weer zouden vertrekken. Toch is het aantal door particuliere bouwers gestichte wpningen niet onbelangrijk te noe men, zooal's uit het volgende overzicht blijkt. De woningvoorraad in deze gemeente nam toe in 1926 met 23 woningen in 1927 met 27 in 1928 met 67 in 1929 met 100 in 1930 met 50 in 1931 met 43. Totaal 315 woningen. Een gemiddelde toeneming dus van 52 woningen per jaar of 1 per week, hetgeen zeker niet onbevredigend is. Dat hiermede het woningtekort niet was opgeheven is dui delijk, doch kon ook niet worden verwacht. Wel verwachten B. en W., dat het tekort bin nen enkele maanden zal zijn verdwenen en sterker nog zal plaats maken voor een overschot van woningen. Reeds zijn de eer ste symptomen er, dat de Zuiderzeearbeiders Wieringen, •verlaten, omdat zij inzien, dat de werkgelegenheid hier met eiken dag afneemt. Het moet het streven van het Gemeentebe stuur zijn dit vertrek met alle middelen aan te moedigen en te bevorderen, aangezien het groote overcompleet aan arbeiders hier tot onhoudbare toestanden zal aanleiding geven. De plannen van de Woningbouwvereniging om tot stichting van 39 woningen over te gaan moeten dan ook, naar de meening van B. en W. op een débacle uitloopen. De toe stand te Wieringen is toch van zoo tijdelijk en labiel karakter, dat het niet aangaat aan de hand daarvan plaatselijke woningbehoef te te beoordeelen en daarop plannen tot het bouwen van permanente woningen te doen baseeren. Die plannen zijn volgens B. en W. praematuur en kunnen daarom niet door hen worden gesteund- Zij stellen dan ook voor het verzoek van de hand te wijzen. De Heer P. Kooij Ik was ontsteld toen ik het praeadvies van B. en W. las. Men is over de feiten heengestapt met te zeggen het loopt op een debacle uit. De feiten zijn heel anders en spr. had in het praeadvies graag meerdere feiten gezien. Dan eerst zou men kunnen oordeelen ja, dan nee, door de dui delijke kijk op de dingen. We hebben nu het bedrag van f 106000.- gehoord en velen zullen denken hoe komen ze er bij Maar ik wil de toestanden op Wieringen even schetsen. Om te beginnen zijn er 383 onbelastbare perceelen, 1380 belaste en dan nog 'n paar honderd keeten en een heele hoop krotwoningen, waarvoor men nog f 2.50 a f 5 - per week huur betaalt. Ik weet ook wel, dat men blij was, dat de menschen onderdak hadden, doch woningen mogen het niet genoemd worden. Nu praat men van menschen wegtrekken! Van die 200 keeten Men mocht willen, dat ze wegtrokken. Door particulieren zijn 315 woningen ge bouwd. Overcompleet zijn de woningen dus niet Dan ligt de Wieringermeer hier achter en zoo aanstonds komen hier menschen om de spoorweg te bouwen waar moeten deze naar toe En nu het plan van f 106000.-. 't Lijkt een hoop, maar de aflossing is geregeld bij de wet, n.1. in 50 jaar. De Gemeente is borg voor dit bedrag en heeft het toezicht. En als men nu nagaat dat men van de onbelaste wonin gen en keeten geen cent trekt, terwijl iedere goede woning toch f 20.- belasting per op brengt, dan zit er voor de gemeente een groot voordeel in. Het is noodig, dat we, hier betere woningen krijgen. De particulieren zijn niet zoo be nauwd met bouwen. Ik hoorde van een bouw- exploitant, die weer om grond loopt te koop. Moet de gemeente nu achterblijven wat er besteed wordt, komt ook automatisch wat voor terug. Met de verkiezing heeft men ons in de schoenen geschoven, dat we een huis jesmelker in ons midden hadden. Welnu, het complot, waar die man inzit, wil de huisjes melker de wind uit de zeilen nemen, en helpt U nu daarbij. De krotwoningen kunnen op grond van de woningbouw worden afgekeurd dat is ook een voordeel. De Heer Oden In het praeadvies staat van de eerste symptomen over weggaan. Spr. heeft persoonlijk de ondervinding van dage- lijksche aanvrage. Wel een bewijs, dat er wo ninggebrek is. De heer Kaan Kooij geeft het in theorie heel goed weer de Gemeente heeft niets an ders als borg te wezen. Maar kunnen de huurders bij de lage loonen aan hun verplich tingen voldoen De heer Kooij De loonen zijn slecht, maar de particulieren bouwen toch ook en de wo- ningbouwvereeniging streeft naar goedkoope woningen en juist door het groote aantal te gelijk worden de woningen goedkoop. Geen één particulier kan voor f 4.- een woning bouwen. De hr. Tijsen Als de bestaande woningen bevolkt blijven, is het niet mogelijk, dat allen hier in hun levensonderhoud kunnen voor zien. De hr. Kooij Arme gemeente's bouwen ook. En ik maak me sterk wij zullen ook profiteeren van die 39 woningen. De hr. Tijsen De arbeiders in de Wierin germeer komen niet te Wieringen. Maar zoe ken bij hun werk een woning. De heer Kooij Ze bouwen in gehuchten. Kijk maar naar Van Ewijcksluis. De hr. Kaan. Praat maar niet van Anna Paulowna De hr. Kooij Dat komij door de böllentoe- stand. Wees maar blij, dat we dezen hier niet hebben. Voorz. De kwestie is, dat vele menschen van buiten zijn gekomen," èuizenden, en daar van moest onderdak worden verleend en wantoestanden konden derhalve niet uitblij ven. Ik ben er van^eschrokkennu men zegt dat ze hier zoudefr^blijven. Moeten we voor deze menschen woningen bouwen Dan zijn die 39 nog een druppel in een emmer water en waar Kooy zegt, dat Medemblik graag menschen wil hebben De hr. Kooij Zoo heb ik 't niet-gezegde JU Voorz. Het is te betreuren, dat de woning bouwvereniging geen jaar of zes eerder/ is opgericht. Dan was er succes te boeken ge weest. Nu doen ze beter af te wachten, hoe de toestanden zich zullen ontwikkelen. U. zegt, dat de genie woningen vah ae° m.u.Z. zal over nemen, maar ik heb ook gehoord, dat de MUZ 40 woningen op de rtiatkt zal gooien. En u weet ook wel, dat aan de Dijk- straat al eenige woningen leeg staan. We moeten eerst eens afwachten, wellicht is er dan meer kans. Als alle arbeiders hier blij ven wordt het een debacle. De heer Kooij Ik heb niet gezegd dat Me demblik op menschen loert En dat hier woningen leeg komen ben ik heelemaal niet bang voor. Wacht men,.... over een jaar is het particulier initiatief weer voorgegaan, en aast men weer om de portemonnaie te spek ken. De Bouwexploitanten vragen, immers ppg om grond. Met 8 stemmen vóór, die van de heeren Lont, Boersen, Bosker, M. Kooij, Bakker, Kaan, Doves en Tijsen, 3 tegen n.1. Lub, Oden en P. Kooij, wordt het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken, aangenóttifeW. Geldelijke tegemoetkoming yaor schoolbe- bezoek.^ Daar"de aanvrage van ,T. Terwisscha van Scheltinga alhier om tegemoetkoming, inge volge art. 13 der Lager-onderwijswet 1920, in .de kosten, verbonden aan het bezoeken van zijn kind van de bijzondere lagere school van het Roomsch Katholiek^ Kerkbestuur der parochie van den H. Hippolytus te Hippoly tushoef, in overeenstemming is met de wet telijke bepalingen, stellen: B. en W. voor de aanvrage in .te willigen. Wijziging der verordening tot slui ting van wegen voor motor- en rijwiel- verkeer. Den laatsten tijd wordt, blijkbaaar door toeneming van de bebouwing al daar, meer dan vroeger ontheffing, ge- yijaflgd van liet verbojl tot. het berijden van de Pompsteeg te Hippolytushoef met motorrijtuigen of rijwielen. Van dit verbod blijken dutë nogal bezwaren fe worden ondervonden. B. en W. achten hqt .daarom. beter het desbetreflend voorschrift in -,. te trekken, ook omdat tëij meenen, dat het gevaar van het berijden van deze steeg niet groot is. 1 '*iJ' Mitsdien stellen zij voor daartoe te besluiten. De hr. Oden Uit de notulen blijkt tevens, dat op de vraag van een der leden van den Raad ook de opheffing van het inrijverbod van de Mekkenstuinweg ter sprake zou ko men. Voorz. 't Is uw beurt nog niet. Dat kan bij de rondvraag De hr. Oden Ik heb het al tweemaal bij de rondvraag gevraagd. v De.-voordracht tot wijziging der verordening' wordt nu eerst aangenomen en dan volgt DE RONDVRAAG. Dé Heer Lub. Het zal u bekend zijn, dat in het verlengde van de Pomp steeg twee huizen gebouwd zijn en no. 3 en 4 op komst zijn. Ik zou willen voorstellen, waar mogelijk, daar het pad te verbreeden en die verbreeding door te trekken tót het huis voor Ou den van Dagen. De Heer Kooij (sarcastisch.) Ze zijn daar pog" niet bang voor overcompleet. De Heer Kaan zou de verbreeding niet aytomatisch plaats hebben als er gidheuwdfwordt/ Nu zou men land van Mostert moeten koopen voor de ver- bifeecfrng. .De Heer Lub. Dat zal een beetje we zen. Het pad is vrijwel op de goede Qe voorzitter vindt de ingang buiten gê\yóon nauw daar bij Minnes. De lieer Oden wil de aandacht er op vestigen, dat de woningen niet tegen over elkandér 1 komen te staan aan de overkant wil men n.1. ook bouwen. De voor. Dat vlervóetspad is niet van de Gemeente. De heer Bosker. U ia abuis. Het is wèl eigendom van de Gemeente De Heer Bakker. Komen we niet in conflict met het uitbreidingsplan -Voorz. Nu, dat is heel goed aan te passen. We zouden dan moeten bepa len, dat tusschen de woningen een breedte moet blijven..van 1:2 meter. De Heer Kooij. Waar blijft het door mij gevraagde plan van de rooilijn Dan heeft men alles te .commandeeren. De Heer Lub begrijpt!, dat in deze vergadering geen besluit is te nemen en doét aanvraag zijn voorstel in prae advies te nemen en de volgende verga dering te komen met rapport: Dan vraagt de Heer Lub naar de on rendabele gedeelten van de waterlei ding. De menschen in de hooge Elft hebben het kolossaal benauwd, door ge brek aan water. De Heer Oden, vraagt nogmaals ont heffing van het inrijverbod van den Mekkenstuinweg. Éi- zijn al heel wat slachtoffers gevallen. Enkele fietsers kregen f 100 boete. •De Voorz. Het gevaar is niet donk- heel dig; ook spr. had gisteravond op die plaats-haast' étffi^aanrijding. Dé Heer P. Kooij. De hoek bij de in gang moest rond en de boom en weg, doch met den eigenaar is niets te begin nou. Ftaettdiew* -ondanks, het .verbod, vliegen de auto's maar raak. De heer Oden wil zijn voorstel wijzi gen en alléén het rijverbod voor rijwic len opheffen. Dit wordt zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. De Heer Oden wijst er op dat voor eenige weken terug bijna een paar da mes zijn verdronken in de badgelegen heid bij De llaukes. Spr. zou gaarne willen dat door middel van een te plaat, sen bord gewaarschuwd werd waar het diepe water begint. De Heer Kaan, zegt dat er paaltjes staan die dit aanwijzen. De Heer M. Kooij vindt het voldoen de afgebakend. De voorzitter zegt dart de gemeente--1 geen risico neemt! -voor eventueele ongelukken. Spr. heeft zelfs in de badinrichting te Anna-Paulowna gezien dat steeds menschen gewaarschuwd moesten wor den door de badmeester dat zij uit het diepe bassin moesten gaan. Nu is de afscheiding te zien aan een lijn over het water. Spr. heeft geen bezwaar tegen een bord doch ongelukken zullen hierme de' niet geweerd worden, want er zijn altijd menschen die niet om waarschu wen geven. De Heer Kaan wil er niet verder op doorgaan, hem is bekend dat dit onge luk ook in ondiep water had kunnen plaats vinden. B. en W. zullen het plaatsen van een bord in overweging nemen. De Ilec-r P. Kooij vraagt inlichtingen inzake het achteruit zetten van het hek voor het Gemeentehuis Voorzitter zegt dat hier nog niet over is gesproken met .Tb. Bruul, dié als be langhebbende zou mee moeten bijdra gen in de kosten. Dit heeft nog niet plaats gehad om dat spr. bang is dat er weinig van het hek over zal blijven als men gaat ver* plaatsen. De Heer M. Kooij zou gaarne willen dat een lantaarn werd geplaatst, bij de waterweg waar vroeger het vuurba ken stond. Spr. heeft daar de situatie opgeno men, en vindt het hoogst noodzakelijk dat daar een lichtpunt brandt. Er zijn twee aanvragen, één om re plaatsen waar spr. voor opkomt en één hij de villa van Ir. van Oppen. De Heer Oden zegt dat bij Ir. van Op pen van de herfst een lantaarn wordt geplaatst, dit heeft de raad toch reeds aangenomen. De Heer M. Kooij verzoekt het Dag. Bestuur, op een avond bij mooi weer maai- het moet goed donker zijn. Do Heer Tijsen voelt meer voor licll- te maan... De voorzitter, zegt bij pikkedonker te zullen gaan kijken. Waarvoor de Heer Kooij dank zegt. De heer M. Bakker zegt, dat de tegels op het. schoolplein te Oosterland aan de oostkant gaan. verzakken. doordat het zand er onderuit spoéld. Het zou' wel wenschelijk zijn aldaar een stevige plaat op betonnen rand langs kwam. Wordt onderzocht. Hierna sluiting der vergadering^' Ondertrouwd NEL KLEIN Ad. en Jb. KOORN Nz. Wieringen, 2 Sept, 1932. Huwelijksvoltr. 15 Sept. d.a.v. GEVRAAGD roor direct, (wegens huwelijk der tegenwoordige) een flinke in de „K00RNSCH00F" HIPPOLYTUSHOEF. de billard - wedstrijd in café Spoorbuurt Anna Paulowna. Muziek van de bekende Harmoni cavirtuoos Aanbevelend C. SCHRAMA, Lunchroom Spoorbuurt. GEVRAAGD te Hippolytushoel net Aanvaarden 1 October. Aanbiedingen aan h. c. ran, DEN BURG, TEXEL. Te bevragen bij p. LONT, Molgerdijk, Wieringen. voor alle soorten IJZERWAREN en HUIS HOUDELIJKE ARTIKELEN Hippolytushoef. Beleefd aanbevelend, j. H. NAVIS. Zondagavond geven wij als le Hoofdnummer drama in 7 acten. Een zeer spannende sensationeele speelfilm. In de hoofdrollen ANNA MAY WONG en VIRGINIA LEE CORBIN. Een filmwerk met een lach en een traan. 2e Hoofdnummer geweldige spoorwegsensatie in 5 acten. Aanvang 8 uur. Groot Strijkorkest. MARLEINE DIETRICH en CARY COOPER in het schitterende film- werk li li w. II Een buitengewoon spannend filmwerk met de beste artisten in de hoofd rollen. Een schitterende productie, prima gespeeld en geregisseerd. Fox- en Paramount Wereldnieuws. Penteekening. Hollandsch Nieuws. 2 acter Komisch enz. STRIJKORKEST. Zaterdag en Zondag 6.45 busdiensten vanaf Den Oever. t h.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 5