Z3e JAARGANG DINSDAG 27 SEPTEMBER 1932 No. 76 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN. OMSTREKEN feuilletonT ADELDOM OF LIEFDE WIERINGER COURANT VERSCHUNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. VOORLOOPIG GEEN GELDEN VOOR ZUIDERZEE INPOLDERING. Droogmaking en ontginning van den N.O.-polder vergen vijftien jaren arbeid en 144 millioen. Regeering acht zich niet verant woord voor 1933 gelden voor dit doel op de begrooting te brengen. Blijkens de thans verschenen memorie van toelichting op de begrooting van het Zuider- zeefonds voor 1933, heeft de regeering beslo ten in deze begrooting geen post voor voort zetting van de verdere inpoldering in de af gesloten Zuiderzee op te nemen, en zulks hoewel niet kan worden ontkend, dat indij king van den Noordoostelijken polder aan de bestrijding van de werkloosheid ten goede zou komen. Bij de memorie van toelichting is een nota gevoegd betreffende de kosten voor een alge meen plan voor de droogmaking van den N.-O.-polder en de financiering daarvan. Wij wenschen aan die nota allereerst het een en ander te ontleenen om daarna de o- verwegingen te geven, die der Regeering tot het gemeld besluit hebben geleid. Na uitvoerig de bedijking van den polder te hebben omschreven, waaruit blijkt dat deze van Lemmer tot benoorden Vollenhove onmiddellijk tegen de bestaande kust zal aansluiten, wordt vastgesteld dat de polder 44.000 ha groot zal worden en bevatten zal 60.3 zware klei- tot zware zavelgronden; 21.9 lichte zavelgronden 9.1 goede zandige gronden 7.3 minder goede zandige gronden 1.1 kleihoudend veen 0.3 keileem. Een verkavelingsplan is nog niet vastge steld men wacht op de ervaring van de Wieringermeer. Blijkens een raming der kosten is gerekend voor droogmaking en verkaveling op een be drag van 100 millioen voor onderhoud der gemaakte werken op een bedrag van f 4 millioen voor ontginning enz. op totaal 40 millioen. Totaal-generaal dus een bedrag van f 144 millioen. Het werkplan. Ten einde tot een werkplan en een verdee ling van de kosten over de opvolgende jaren te komen is in de eerste plaats gerekend, dat de bedijking in vijf jaar tot stand zal worden gebracht. Het zesde jaar is in hoofdzaak bestemd voor het droogmalen, terwijl een begin ge maakt zal kunnen worden met de werken binnen den polder en nog enkele andere wer ken afgemaakt zullen kunnen worden. Gere kend is dat daarna de werken binnen de be dijking in zes jaar ongeveer voltooid zullen worden. Deze werken zullen, naar gelang zij voort schrijden op den voet worden gevolgd door de cultuurwerkzaamheden, enz., zoodat in de raming gerekend is op de kosten van het drooghouden van den polder gedurende ne gen jaar. De kosten van onderhoud van de gemaakte werken zijn gesteld op V* pet. van de kosten der tot en met het vorig jaar gereed geko men werken. Tot en met het twaalfde jaar, zijnde het vierde jaar, nadat de eerste gron den in cultuur zijn gebracht, is gerekend op het volle bedrag van de onderhoudskosten, daarna tot en met het vijftiende jaar op een geleidelijk verminderend deel dier kosten, omdat zij, naar gelang de cultuur voortgaat, ten laste van de gronden zullen moeten ko men. De cultuurwerkzaamheden zullen in het zevende jaar kunnen aanvangen en even eens in zes jaar voltooid kunnen zijn, in welke periode ook de boerderijen zullen moe ten worden gebouwd. Na deze periode is nog gedurende twee jaar op eenige kosten van UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hlppolytnshoef Wleringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTI8N Van 1—6 regelt f U.60. Iedere regel meer O.IGL den dienst (personeel en materieel) gerekend, gedurende vier jaar op onvoorziene en ove rige uitgaven en gedurende zes jaar op kosten van algemeene bestuursmaatregelen. Voor deze f 144 millioen wordt een opper vlakte van 44.000 ha grond verkregen, zoodat de kosten per ha derhalve gemiddeld op 3275 gesteld kunnen worden. Aan het inpolderingswerk is derhalve ver lies verbonden. Voor dekking van dit verlies zou, volgens de nota, door het Rijk ongeveer Q6 millioen moeten worden verschaft. Naar de meening van den minister, kan dit tekort niet in betrouwbare cijfers tot uitdrukking worden gebracht, omdat en zulks geldt in het bijzonder voor de thans heerschende onzekere omstandigheden niemand er voor kan instaan, dat de ramingscijfers voor het werk van heden ook zullen gelden in de jaren, dat het werk wordt uitgevoerd, en evenmin dat de grondwaarde, na de vorming van het behuisde land, het thans geschatte bedrag zal bereiken. Zoover met de voorhanden gegevens op het oogenblik kan geoordeeld worden, geeft de vorenvermelde becijfering uit de nota der halve alleen eenig inzicht in de orde van grootheid van het financieele risico, dat aan het ondernemen van deze inpoldering is ver bonden. De Regeering heft zich ernstig afgevraagd of het verantwoord is, nu in den laatsten tijd zoo duidelijk spreekt, dat beperking van de Staatsuitgaven dringend noodzakelijk is, zich nieuwe lasten van dezen omvang op te leg gen. Zij meent, dat het niet in overeenstemming zou zijn met de gedragslijn, welke bij het sa menstellen van deze Rijksbegrooting aller wegen is gevolgd, indien thans reeds in be ginsel zou worden besloten tot het onderne men van een werk, dat het Staatsbudget zeer aanzienlijk zou bezwaren en daardoor verderen voortgang van openbare werken zou belemmeren. Wieringermeer. Uit het verdere deel van de toelichting op de begrooting van het Zuiderzeefonds blijkt, dat de toestand van 'sLands geldmiddelen een langzamer uitvoering van het werkplan voor de Wieringermeer dan aanvankelijk werd aangenomen, gewenscht maakt. Het aanvankelijk gedachte bedrag van f 1 milli oen wordt nu gesteld op 500.000. Beheer Wieringermeerpolder. Ten aanzien van het privaatrechtelijk be heer van den Wieringermeerpolder merkt de minister op, dat voorshands van een defini tieve uitgifte nog geen sprake kan zijn. Deze komt eerst aan de orde wanneer de toestan den in de Meer geconsolideerd zijn en de gronden hun normale cultuurrijpheid heb ben verkregen. Voor de naaste toekomst schijnt mitsdien alleen gedacht te kunnen worden aan een voorloopige uitgifte van gronden in tijdpacht, die te zijner tijd gevolgd kan worden door de genoemde definitieve stelsels. Wat het publiekrechtelijk beheer betreft, dat het gemeentelijk en het waterschapsbe- heer omvat, lezen wij dat thans niet kan worden overgegaan tot de stichting van een zelfstandige gemeente Wieringermeer, waar naar als uiteindlij ke toestand moet worden gestreefd. Een overgangsperiode is noodig. Thans wordt door interdepartementaal over leg eene publiekrechtelijke regeling ten aan zien van den Wieringermeerpolder voor be doelde overgangsperiode voorbereid, waarom trent, zoodra het overleg is geëindigd, de Volksvertegenwoordiging zal worden inge licht. Een post van 1000 wordt uitgetrokken om de Volksvertegenwoordiging in de gele genheid te stellen zich er over uit te spreken of zij zich vereenigt met het beginsel, £at voor een gedeelte van de gronden blijvende staatsexploitatie zal worden toegepast. Nu de afsluiting van de Zuiderzee een feit is geworden en daarmede de visscherij, zoo- als deze tot nog toe kon worden uitgeoefend, vrijwel beëindigd is, is het aantal aanvragen om steun in het bijzonder wegens waardever mindering en wegens de bij de wet bepaalde tegemoetkoming zeer toegenomen. De post tegemoetkoming wegens waardevermindering die verleden jaar pro memorie was uitgetrok ken, is thans geraamd op f 635.000, terwijl de post tegemoetkoming uit artikel 13 der wet f 700.000 hooger moest worden geraamd dan in 1932 het geval was. Een en ander kon niet zonder invloed blijven op de bezetting van den Rijksdienst ter uitvoering van de Zuider- zeesteunwet te Amsterdam. De verhooging van de kosten van dezen dienst is echter nauwkeurig overwogen en tot geen lager be drag toelaatbaar. WAAR GAAT HET HEEN MET ONZE VISSCHERIJ De Texelsche Courant schrijft Omtrent de slechte resultaten van de visscherij, zooals die door de mees te Texelsche visschers de laatste maan den wordt uitgeoefend, deelt de lieer Jn. Henkes -- die met het bedrijf uit ervaring goed op de hoogte is het volgende mee Sinds de afsluiting van de Zuider zee zijn de vlocdstroomcn belangrijk toegenomen, tengevolge waarvan de garnalenvisscherij die anders velen een goed. stuk brood verschaft ten on dergang schijnt gedoemd. Sinds de af sluitdijk gereed kwajn althans is het, alsof de garnalen door de zware vloed- stroom naar elders zijn verplaatst. Met uitzondering van een enkele dag, zijn de vangsten van geen beteekenis .meer. Het minst beroerd zijn er de vis schers met motorvaartuigen aan toe. Die kunnen een grooter gebied bestrij ken en hebben daardoor licht wat meer resultaat. Ook de wier visscherij heeft ernstig te lijden, van de zoo zeer verslechterde omstandigheden. De stroom voert thans veel meer slib van de wadden mee dan voorheen. Het hecht zich vast aan het wier, dat tegen den bo dem zakt en niet tot wasdom komt. Het rot af en sterft, (aldus de heer Ilenkes; blijkens een bericht in de Wie- ringer Courant zou van een ziekte in het wier sprake zijn, misschien ver band houdende met de afsluiting der Zuiderzee. Zekerheid heeft men hier omtrent niet, maar 't resultaat is in elk geval hetzelfde). Wanneer we bo vendien weten, dat hier en daar de waarden, waar anders het wier welig groeide, door zand worden overdekt, kan men zeker niet van een bemoedi gend vooruitzicht spreken. De kreukelvisscherij houdt met die van wier nauw verband. Waar wier in groote hoeveelheden wordt aangetrof fen, heeft de kreukelvisscher in de re gel het meest succes. Ook deze vissche rij is de laatste tijd ,met groote schre den terug geloopen. Met het wier zijn op vele plaatsen de kreukels verdwe nen, zoodat al deze omstandigheden in aanmerking genomen -- de Texel sche visscher zich afvraagt „Waar leidt dat heen en naar middelen ter verbetering van zijn positie uitziet. De Steun wet, welke in het leven geroe- pen is, om de Zuiderzeeplaatsen, waar No. 29 „O, wee, Albert, als je eens wist, wat voor oogen de gravin kan opzetten Mijn leven lang heb ik nooit voor iemand gebeefd, maar zij heeft mij waarlijk leeren sidderen, toen zij eens kwaad was. Die oogen zal ik nooit vergeten, zoolang ik leef „Hadt je dan zooiets vreeselijks uitgehaald, dat de gravin zoo kwaad maakte. „Uitgehaald Volstrekt nietEigenlijk kan ik 't nu nog niet begrijpen, wat haar toen zoo woedend maakte „Wat was er dan „Iets heel onbeduidends. Hanna, die buiten het kasteel waarin zij overal alleen den weg weet niet meer alleen durft te loopen, vroeg mij op een avond of ik haar naar het huis van mevrouw Walker wilde brengen, en omdat ik juist niets te doen had, bewees ik haar natuurlijk dien dienst." „Ha, bent u eens bij die vermoorde vrouw geweest? Dat is interessant „Neen, ik ben nooit bij haar geweest en kende haar ook alleen van gezicht. Hanna liet zich ook slechts tot aan het huis brengen en verzocht mij toen, haar over een half uur fveer af te halen. Het kwam echter niet zoo ver en hiervan was juist de gravin de oor zaak." „Hoezoo „Ik was nauwelijks een paar stappen van het huis verwijderd, nadat ik Hanna had ver laten, toen de gravin mij tegemoet kwam „Wat ging de gravin ook naar mevrouw Walker? Ik,dacht, dat het voetpad daar ner gens heen liep en verder nooit gebruikt werd? „Neen. De gravin wilde vast niet naar de weduwe, die zij immers niet kende, maar zij bezocht dikwijls het kind van vrouw Stojan, dat ziek was, en waarschijnlijk ging zij daar- S. COLTOF, KANAALWEG 143-154-155-156 DEN HELDER. ZONDAGS ZIJN ONZE WINKELS Kanaalweg tot 2 uur. GEOPEND. Bericht de ontvangst der nieuwste NAJAARS- en WINTERMANTELS. Zondags zijn onze winkels Kanaalweg tot 2 uur geopend. Rijk gegarneerde Mantels met bont op zijde gevoerd SLECHTS 26.50. Groote sorteering Japonnen en Hoeden. noodig, de helpende hand te reiken, strekt haar bemoeiingen niet tot Texel uit, daar onze gemeente niet geoor deeld werd schade te zullen ondervin den van de afsluiting der Zuiderzee. De praktijk wijst echter anders uit. Visscherijvereen. en afd. Texel der S.D.A.P. stellen daarom pogingen in het werk om te voorzien in de dreigen de nooden der Texelsche visschersbe- volking. EEN OUD MIDDEL IN EEN NIEUW GEWAAD. Er bestaat wel geen enkel product, dat zich over de geheele wereld een zoo groote populariteit verworven beeft als ons aller buismiddel ASPIRIN. Wij allen hebben de weldaden van deze Bayer-tabletten zelf ondervonden en zelfs ook wel den lof van dit populaire middel door het even populaire lied van Dirk Witte bezongen of aan de radio naar de melodieuze tonen der Aspirin-Symphonie door de diverse omroeporkesten gegeven, geluisterd, Zoo populair is Dirk Witte's lied en „Aspirientjes" geworden, dat men te genwoordig in dancings niet alleen danst op gesyncopeerde muziek van Wagner, Schubert of Liszt, doch zelfs kortgeleden in het Carlton-Hotel te Amsterdam danste op de door de be kende kapel Lismonde, onder groote bijval ten gehoore gebrachte Aspirin- Rumba. De vele paren zullen na deze oelc- ning den volgenden dag wel geen As- pirin noodig gehad hebben. Maar. anderen, die niet door rumba- gymnastiek rheumathiek van zich weten te houden, hebben toch geregeld dit onschuldig Bayer-middel noodig. De groote populariteit en de grpoic vraag naar die Bayer-tabletten zijn voor vele „fabrikanten" aanleiding ge weest, Aspirin te gaan namaken en aan gezien een imit'atie goedkooper ver vaardigd kan worden dan het origi- neele, heeft menig handelaar in liet land zich de gewoonte eigen gemaakt, zijn klanten inplaats van Bayer-tablet ten namaak-tabletten te verkoopen, om zich daardoor zelf te bevoordeelen, doch tevens dikwijls het publiek en den uitvinder te benadeelen. Er is namelijk vastgesteld, dat een deel van deze namaak-tabletten veel minderwaardiger dan de origineele As- pirin-tabletten zijn. Ook kunnen deze naniaak—tabletten door te langzaam oplossen of door ontleding zelfs onaan gename gevolgen hebben. Dientenge volge komt bet voor, dat er mensclien zijn, die beweren geen Aspirin te kun nen verdragen. Dezen menschen moe ten wij daarom den raad geven, steeds er op te letten, dat zij Aspirin (herken- :.u over het voetpad. Kort en bondig, toen ze mij zag, werd zij vuurrood van woede en vroeg zij boos, wat ik daar te maken had. Ik zei natuurlijk de waarheid, maar inplaats dat dit haar deed bedaren, werd ze nog veel boo- zer, schold op Hanna, die bij vreemde men schen ging kletsen, en verbood mij ten streng ste, om hier nog eens rond te slenteren, als ik tenminste niet dadelijk wilde worden weg gestuurd." „Een rare reden om te worden wegge stuurd." „Niet waar Maar ik verzeker je, Albert, zij keek mij daarbij met zulke fonkelende woedende oogen aan, dat ik me eerder had laten doodslaan dan weer naar het huis dei- weduwe Walker te gaan." „En hoe kwam Hanna later thuis „Een half uur later haalde de gravin haar zelf. Hanna had vreeselijk geschreid, de arme stumper En de gravin is haar sedert dien ig zeer vijandig gezind." „Wanneer is dat geweest „O, nog niet zoo lang geleden. Misschien acht dagen vóór den moord op mevrouw Wal ker." Albert keek eenige minuten in de lucht. Toen zette hij weer zijn gewoon vroolijk ge zicht en lachte. Luister eens, Rika ik had u voor moe diger gehouden U zoo te laten ringelooren Dat moest men eens met mij probeeren „Nu wees eerst maar eens vijftien jaar hier in betrekking. Ik zou wel eens willen zien, wie zich door de gravin niet liet ringel ooren Albert kwam een beetje dichter bij Rika. „En de graaf Zat die ook onder den pan toffel Men zei toch, dat het een zeer geluk kig huwelijk was Rika haalde minachtend de schouders op. „Gelukkig? NuDenk je, dat hij ooit heeft durven tegenstribbelen Ik weet niet, hoe het de gewoonte is onder zulke deftige menschenzij hebben zoo naast elkaar voortgeleefd en tegenover de bedienden was het altijd „lieve Renate" en „lieve Demeter", maar voor de rest Dat weet ik wel, als ik ooit trouw, moet het anders toegaan Albert lachte. „Ja zeker Jan zal niet zoo heel gemakke lijk onder den duim zijn te krijgen „Dat zou ik ook volstrekt niet willen Rika keek op de klok. „Lieve hemel al half elf doe mij het plezier, dat je me nu al leen laat. Anders kom ik vandaag niet klaar." „Ik ga al. Hoe gaat het vandaag met Han na Is zij al weer heelemaal op streek „O ja, ik geloof van ja. Zij stond al vroeg op en wilde uitgaan, als er iemand tijd had, om haar te begeleiden. Maar vandaag heeft iedereen al genoeg te doen, dus zal zij 't wel hebben moeten uitstellen." „Ik zal eens bij haar gaan kijken, ik heb toch den tijd.' Albert knikte Rika toe en ging de trap op naar Hanna's kamer. Hij vond de oude vröuw midden in de ka mer staan zij had haar stok in de hand en droeg een doek om het hoofd en schouders. Bij zijn binnenkomen hief zij luisterend het hoofd op. „Wie is dat dien stap ken ik niet." „Een goeie vriend, beste Hanna, die komt vragen, hoe het met je gaat en of je niets noodig hebt Ik ben de nieuwe tuinknecht.'" „Waarlijk Hanna schudde ongeloovig haar hoofd. „Dat had ik niet gedacht. Tuinlui hebben een lichten, voorzichtigen tred zij zijn gewend, om op ieder klein plantje acht te slaan. U loopt als iemand, die moedig vooruitgaat. Uw stap is heerschzuchtig en vast." „Dat kan wel zijn. Ik ben niet altijd tuin man geweest en wil het ook niet altijd blij ven. Rika zei, dat u wilde uitgaan, Hanna. Als u het wenscht,zou ik u graag begeleiden. Wilt u naar Grunau Hanna aarzelde een oogenblik om te ant woorden. Toen zei ze „Neen, niet zoo ver. Alleen maar naar het kerkhof. Maar dan zou het dadelijk moeten gebeuren, want ik wil terug zijn, voor de terugkomst der grafe lijke familie." „Dan gaan we maar Het was een nevelachtige, koele herfstdag. baar aan Bayer-kruis) ontvangen, wan neer zij deze verlangen. Door verwis seling met namaak worden de echte Aspirin-tabletten door eenige „fabri kanten", die zonder ervaring op phar- maceutisch gebied gelooven genees- middcle.n te kunnen te kunnen ver vaardigen, in Holland veel afbreuk ge daan. Doch wanneer de verbruiker eens kon zien op welke onhygiënische en onzakelijke wijze deze namaak-ta bletten soms gemaakt en verpakt wor den, dan zal bij vele een weerzin tegen deze namaak opkojnen en zullen onze lezers meer dan tot nu toe er op letten, dat zij, als zij Aspirin vragen, ook uit sluitend Aspirin, herkenbaar aan het Bayerkruis, ontvangen. Het Bayer- fabrikaat en de naam Aspirin zijn wet telijk beschermd en iemand, die na maak verkoopt indien Aspirin gcëischt wordt, overtreedt de wet. Dat zooveel van de namaak-„fabriek jes", dikwijls in loodsen of schuren, zijn ontstaan, is ook in zoover een ge volg van de .malaise, dat niet iedereen 5 cent voor een origineel buisje kan betalen en dus voor oen dubbeltje losse tabletten koopt. Om het publiek ook in de gelegen heid te stellen bij aankoop van minder dan een buisje het origineele Baycr- product te ontvangen, heeft de Bayer- fabriek een nieuwe verpakking in den handel gebracht, waarvan zij ons een exemplaar stuurde. Het is een geslo ten zakje met oranje-band inhoudende twee origineele tabletten met Bayer kruis, hetwelk bij Apothekers en Dro gisten voor 10 cent verkrijgbaar is. Ook deze nieuwe zakjes worden op de meest hygiënische wijze verpakt, zon der ook maar mot een vinger aange raakt to worden. Verder deelde de fabriek ons mede, dal de prijs van de huisjes met 20 ta- tablettcn van 75 tot 70 cent verlaagd is. Natuurlijk is het voor geregelde ver bruikers van Aspirin voordeeliger ori gineele buisjes van 20 tabletton te koo- pen. Het in den handel brengen van de Inieuwc verpakking met de prijsverla ging der buisjes, zijn maatregelen, die wij zeker kunnen toejuichen en waar- dceren. BINNENLANDSCH NIEUWS. Berooving te Bilthoven. Vrijdagmiddag omstreeks halfzes liep in de Prins Hendriklaan te Biltho ven een oudere dame, die onder haar arm éen tascli droeg waarin zich een belangrijk bedrag aan Duitsch en Hol- jlandsch geld bevond. Ongemerkt is haar een wielrijder achterop gereden die onder het voorbijgaan de dame haar tascli wist te ontrukken. Zoodra Er kwam een scherpe wind van het gebergte over het dal, en Hanna, die zwijgend naast haar geleider voortliep, trok rillend haar doek vaster om haar schouders. Zij gingen langs den zijweg naar Grunau, waar halverwege het kerkhof lag. Toen zij aan het kerkhofhek stonden, vroeg Albert „Naar welken doode wilt u eigenlijk, Hanna?" „Naarhet graf der doode, van wie het huis daar ginds wasfluisterde Hanna en wees over de velden in de richting van het huis met de groene jalouzieën. Albert was zeer verrast. „Naar dat graf Toen liep hij verder. „Ja, Rika vertelde mij, dat u die vermoor de vrouw gekend heeft," voegde hij er op on verschilligen toon aan toe. Hanna antwoordde niet. Na een paar stap pen bleef zij weer stilstaan en wees op een grafmonument van wit marmer. „Hier moet de gravin Sydow begraven lig gen is het niet zoo Ik zie schemerachtig den witten engel, die treurend over de groeve buigt." „Ja Eveline gravin Sydow staat er op den steen. En hier links van den weg schuin daar tegenover is het graf van mevrouw Wal ker of Bakker zooals zij eigenlijk heette." Hanna hief verrast haar hoofd op. „Zoo dichtbijmompelde zij ontdaan. „Liggen ze zoo dicht bij elkaar Zij naderde langzaam het graf, dat slechts een aardheuvel was met een eenvoudig hou ten kruis erop. Zij vouwde haar handen en bleef eenige minuten in stil gebed staan. Twee tranen rolden langzaam over haar ingevallen wangen. „Arme Marie fluisterde zij, terwijl zij Albert's tegenwoordigheid geheel vergat. „Ik kan je niet helpen, en je wensch moet onvervuld blijven.... nu lig je hier onder den grond en hij is ook doodde hemel weet. waar zijn lijk ligtDe Heer zij u beiden genadig, als jullie daarboven met el kaar moet afrekenen." Zij schrok op, want Albert was naast haar komen staan en zei „Die rekening zal niet moeilijk zijn. Liefde vergeeft alles en mevrouw Bakker heeft den graaf toch bemind „Die hem bemind Een gillende spotlach, die akelig over de kruisen en graven klonk, begeleide deze woorden. „Mijnheer als zij geen vrouw met een zachtmoedig hart was geweest dan zou zij hem al lang gedood hebben, eer dat Hanna brak hier den zin af, hulde zich ril lend in haar omslagdoek en wierp nog een schuwen blik op het graf. Toen ging zij naar huis. Albert volgde haar hoofdschuddend. Nadat zij het kerkhof verlaten hadden en tusschen de velden voortliepen, bleef hij plotseling staan en zij vast besloten „Hanna u weet meer dan u wilt zeggen over het leven en den dood dezer vrouw. Wie was zij en waar in bestaat het geheim, dat haar leven ver duisterde Ik vraag het niet uit nieuwsgie righeid, Hanna. Ik wil de doode wreken en haar wensch vervullen." Er ging een schok door het lichaam der blinde. Zij richtte haar uitgedoofde oogen op den tuinknecht, alsof zij zijn gepcht wilde doorgronden. Schrik en bevrediging waren op haar gezicht te lezen. Maar haar mond blijft stom. „Nu, Hanna antwoord mij toch U is een brave vrouw en moet de waarheid huldi gen Zij schudde langzaam haar hoofd. „Neen, mijnheer. Geen woord zal er over mijn lippen komen. Ik heb de doode beloofd te zwijgen, en als ik geweten had.... wie u is, dan zou ik niet gevraagd hebben, om mij naar dat graaf te brengen." „Hanna, zei u zooeven niet aan mevrouw Bakker's graf „Arme Marie, je wensch moet onvervuld blijven?" ...Waarom wilt u r- niet helpen, om den wil van de overig die u toch hebt liefgehad te vervullen „Ik heb ook gezegd Arme Mari^hrim. je niet helpen Neen, mijnheer, aiies u niets hooren over dat vreeset <oe Als de Heer het wil, dan zft ye'volgd. bekend maken, ik heb er r

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1