PUIM geneesé envenfumit de fuiid KEG s WAND KOFFIE MOLEN KOFFIE TWEEDE BLAD. VRIJDAG 14 OCTOBER 1932 No. 81 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN EEN PRIMA üWIERINGER COURANT PARIJSCHE MODEBRIEF. DE NIEUWE MODE VOOR ONZE KINDEREN. Een hooge taile - uitstaand rokje - dubbele rij knoopen. Een verandering van seizoen brengt voor de huisvrouw groote drukte mee. En niet al tijd is die drukte even aangenaam. Vooral niet wanneer het de voorbereidingen van den winter betreft. Onwillekeurig denken we met weemoed terug aan de glorieuze zomer dagen, aan de weelde van warmen zonne schijn, de genietingen, van geurende heide, van bosch en bloemen. Natuurlijk, het vol gend jaar komt er weer een zomer. Maar dan zijn we weer een jaar ouder, een stap verder op onzen levensweg. Kinderen bele ven de seizoenwis seling gemakkelij ker. Ze zien er al leen de prettige zij de van en— verheu gen zich over elke nieuwigheid als de kachel weer gezet j wordt, wanneer voor het eerst bij lamplicht wordt ge geten, de eerste sneeuwvlokjes neer- dwarrelen enz. De winter brengt St. Nicolaas en Kerst mis en misschien wel ijs om schaat sen te rijden En is het niet even eens een prettig nieuwtje, weer een jan warm jasje of man- Fa j telt je te moeten ||J dragen en lekkere dikke handschoe nen Dat de mees te van deze winter- sche gezelligheden moeder heel wat zorgen en hoofdbre lcens kosten, bedenken kinderen zelden. En. vooral in dezen moeilijken tijd ziet menigeen met zorg den winter tegemoet. Op alles moet bezuinigd worden en ook aan de wintergar- derobe der kleintjes mag minder worden be steed dan vroeger het geval was. Zorgvuldig bekijken we elk manteltje, ieder jurkje of het nog niet verlengd en verwijd kan worden alvorens we tot 'n nieuw besluiten. Op hetoogenblik biedt de mode ons zeer vele mogelijkheden de kindergarderobe te vernieuwen en te veranderen, zonder al te groot gevaar voor ons budget. De kleintjes dragen, evengoed als de volwassenen, jurken uit twee verschillende stoffen. Bij een wollen jurk kan men stof in lich tere zoowel als in donkerder kleur ne men, men kan ook Schotsch kiezen, een aardige streepstof, gemoesde wol óf flu weel. Daarvan maakt men een apart schou derstukje smaller of breeder alnaar het noodlg is met bij passende mouwtjes. Een breede band van andere stof onder aan de jurk wordt ook nog veel gezien, hoewel dit niet zoo nieuw is als het schouderstuk. In .een te nauw rokje zet men punten in of zelfs geheele banen. De bolero der oudere dame is ook voor het kleine meisje zeer gewild, al kunnen wij voor ons niet dwepen met deze tweedeelige-dracht voor het kleine kinder figuurtje. Het voordeel van zoo'n pakje is, echter, dat het warmer is dan een enkele jurk en dat men er aparte blousjes onder dragen kan, wat anders niet zoo aardig staat. Tenzij men natuurlijk een overgooiertje neemt, waartoe men jurkjes gebruiken kan waarvan het bovenstuk leelijk is geworden. Zelfs jongenspakjes ziet men op deze wijze gemaakt, met een aardig licht blousje, dat zoo'n kleinen baas leuk en vroolijk maakt. Kinderjurken worden heel veel gemaakt van wol len serge, toile de laine, yersey, flanel en van allerlei stof fen. We zagen veel rood, groen en zach te bruine tinten. Heele kleintjes kleedt men in lich tere kleurtjes, rose lichtblauw, stroo geel enz. Voor de manteltjes veel dia- gonaalstoffen, lours de laine enz. De nieuwste model len hebben een hoo ge taille en een sluiting met twee rijen knoopen. Het lijfje is van boven aangesloten, terwijl het rokje van on deren iets wijder uitloopt. De bonten kraag is heel dikwijls vervangen door een das van bont, die eenvou dig om den hals wordt geknoopt. Het geheel ziet er wel eens een beetje ouwelijk uit en maakt van het kind te veel een kleine mo dedame. Onze afbeeldingen geven een zeer keurige gekleede peignoirtjes van warme stof, zooals we ze voor den winter graag hebben, terwijl de derde teekeningeen lichtblauw flanellen hansopje toont, met roze gefestonneerd. Leuk zijn de „manchetjes" onder aan den pantalon die zoo goed de koude afsluiten. WILHELMINE. BINNENI.ANDSCH NIEUWS. Binnenvloot in de Waalhaven le Rotterdam. Liggen voor een daggeldje. In de Waalhaven liggen op het mo ment nog een 200-tal Rijn- en binnen schepen, geladen met graan, zaden en palrnpitten, enz. Zo, liggen er alle voor een daggeldje van 1' 5 a f (j de grootte van het schip speelt daarbij zoo goed als geen rol meer. Zoo verandert is de toestand in de laatste twee jaar Immers twee win ters terug voerde men oim dezen tijd op vergaderingen in dé stad en in het W'aalhavengebied nog een felle actie om een vracht, die in verhouding stond tot de grootte van het kapitaal, dat in de schepen was gestoken. En tegen de z.g. „vuile charters" met bepalingen, die het risico voor 'den schipper te groot maakten. Nu is het schip als zoodanig uitge schakeld en gaat het enkel nog maar om een weekgeldje, waarbij de schip per rn zijn gezin net den mond open kunnen houden. Dat dit niet royaal is, bleek ons bij een gesprek met een schipper, die zich één der gelukkigsten noemde en die van dit jaar toch al 14 weken van de ruim 9 maanden „leeg" was geweest en dus gemiddeld maar een f 20 per week had ontvangen. Als dit de gelukkigen zijn onder de particuliere schippers, dan spreekt liet vanzelf, dat er steeds meer van boord gaan na vrijwillig afstand te hebben gedaan van hun schip aan de bank, welke er hypotheek op gaf. Ileel vaak verzocht men dan weer zoo'n schipper om maar als wachtsman aan (boord te blijven tegen een kleine ver goeding, doch aan de Oude Plantage moeten reeds verscheidene schepen zonder bewoners liggen, met één wachtsman, die ze alle bewaakt en on derhoudt. Niemand begrijpt meer hoe dit al les zich nog eens zal normaliseeren, want uiteraard kunnen al die schip pers, ook als ze geladen liggen, nauwe lijks een verfje koopen om hun schip te onderhouden, laat staan andere fi- nancicele verplichtingen tegenover de CHARLIE CHAPLIN INCOGNITO. Charlic Chapïin houdt er van o-m ais een tweede Hai oen-al-Raschid zich in cognito onder de menschen te bewe gen, teneinde na te gaan hoe groot, zijn populairiteit wel is. En hij vindt het buitengewoon pleizierig om dan al lerlei wonderlijke situaties te scheppen Zoo kwam hij eens als schoenmaker veiimomd, bij den portier van het voor name Parijsche hotel, waar hij eenige dagen te voren zijn intrek had geno men. Over zijn rechterschouder ben gelden de tooneelschoenen, die de gehee !e wereld kent. „Monsieur Chaplin", aldus intro duceerde hij zich, heeft mij opdracht gegeven zijn schoenen te verzolen hier zijn ze. „Zet maar neer", antwoordde de portier, „ik zal ze straks naar zijn ka mer laten brengen „Dank u," antwoordde de pseudo- schoéninaker verontwaardigd, „daar vlieg ik niet weer op in. Twee jaar ge leden is het precies zoo gegaan. Toen zouden de schoenen ook naar de kamer worden gebracht en nooit heb ik er meer iets van gehoord. Daarom wensch ik ze dit keer aan monsieur Chaplin zelf te overhandigen en dan eisch ik geld bij de visch". „IIou toch je mond brutale vlegel", viel de hotelportier den spraakzamen schoenmaker in de rede. „Wat kosten die zolen „Zeven francs." „En het vorige werk „Ook zeven' f ranch." „Nou, alsjeblieft, hier heb je veer tien francs en nog eens veertien francs voor de volgende zolen. En nu: een twee, drie, ingerukt- Ik wensch je praatjes niet meer te hooren." Het allermerkwaardigste van dit ge scheepswerven of scheepsliypotheek- banken nakomen. Waardoor zeer ve len mi reeds zooveel schuld hebben, dat ook onder verbeterde omstandig heden er niet onderuit is te komen. Wat dat betreft, biedt de Waalhaven met de roestende zeevloot en de liggen de binnenvloot wel een tragisch beeld van den tijd, die blijkbaar streeft naar een zoodanige verandering van de oe- conomische structuur, dat in de eer ste plaats liet verkeer er belangrijk minder door wordt. Opmerkelijk is het dat men thans ook in schipperskringen zich afvraagt of Rusland niet een afzetgebied zou wezen voor het te veel aan binnensche pen. Er wordt trouwens reeds gespro ken van transacties in dien geest, wel ke enkel maar zouden wachten op de sanctie en de garantie onzer Regecring Doch ondertusschen liggen de kapi talen in de binnenvloot ge-investeerd renteloos en een tot voor eenige jaren welvarende schippersstand houdt, in het gunstigste geval maar net den mond open buiten „Maatschappelijk Hulpbetoon" om. Verbetering in den toestand. Op de fabrieken der N.V. D. Jordaan en Zonen te Haaksbergen, waar de werktijd op de afdeeling bontweverij sinds geruimen tijd vier dagen per week bedroeg, wordt ingaande deze week weer de volle week gewerkt. Voor Almaar's Fraude te Huizen Do commissie tot nazien van de go meenterekening 1931 heeft onregelma- igheden geconstateerd bij op-mbare werken. De hoeveelheid aangekochte tccnen, beton en andere materialen klopt niet met de verbruikte en aanwe zige voorraden. Voor zoover op liet oogenblik valt na te gaan is de gemeen te voor I' 3000 benadeeld. De gemeenteraad heeft Maandag avond in geheime vergadering beslo ten zich tot de justitie te wenden en Dinsdag heeft de commissie bestaan de uit de hoeren Boor (herv. kiezers), Boerhout (c-h.) en Staalman (clir. dem. een onderhoud met den officier te Amsterdam gehad. Ook de burge meester heeft zich tot den officier ge wend. ALCOHOLSMOKKELARIJ OPGEHELDERD. Proces-verbaal opgemaakt tegen drie personen te Amsterdam en Den Hel der. Duizend liter clandestien verkocht De smokkelarij van 98 pCts. alcohol te Den Helder, waarvan wij onlangs melding hebben gemaakt, is thans opgehelderd. Men zal zich herinneren, dat het te Den Helder gestationneerde douanevaartuig „Zee meeuw" onder leiding van den belastingin specteur Pesman vijftig bussen van twintig liter van dien alcohol heeft in beslag geno men. De waar zat verborgen in het in de ha ven liggend schip „Chemica". De eigenaar wist tijdens den overval niet op te helderen, hoe die bussen d£^r in het schip gekomen waren. Uit de verhooren, die den vermoedelijken smokkelaars en verschillenden getuigen zijn afgenomen, is het vervoer van den alcohol van den uitvoer uit IJmuiden tot den heime- lijken wederinvoer met een Helderschen bot ter langs Den Helder en de berging in de „Chemica", tot in bijzonderheden geconstru eerd. Zoowel de eigenaar van de „Chemica", als de schipper van den botter en een te Am sterdam wonende medeplichtige zullen in zake de door hen bij het verhoor afgelegde verklaringen te zijner tijd terecht moeten staan. De inspecteur heeft althans meer dan vol doende gegevens verkregen, om tegen deze drie personen proces-verbaal te kunnen op maken. Zijn wij juist ingelicht, dan bedroeg de ge heele gesmokkelde voorraad indertijd twee duizend liter, waarvan men voor den overval GERUISCHLOOZE bij inlevering van 30 bons uit de pakjes 65-55-50-45-37 *-30 en 24 ct. per half pond val was, dat de goede man de 28 francs nooit van Chaplin of diens secretaris terug heeft gevraagd. Eens vertoonde Cliaplin zich met een [zwarten bril, die hem volkomen onher kenbaar maakte, aan de cassa van een kleine volksbioscoop jnet de vraag of er nog een eerste-rangs plaats vrij was De eigenaar, die tevens de functie van kassier bekleedde, knikte bevestigend. „Mooi en wat draaien jullie „Een Chaplin-film." „Hé bah altijd die vervelende Chap lin", laakte de andert ,,'t zal mij benieu wen wanneer men hier eindelijk eens met een behoorlijke film op de prop pen komt." Hen en al verontwaardiging sprong de bioscoopbezitter op, greep zijn stok en wilde Chaplin te lijf, die inderhaast vluchtte. De ander holde hem na, zon der zich er om te bekommeren, dat de kas open en bloot bleef staan. Slechts met de uiterste moeite gelukte 't Char- door de „Zeemeeuw" kans zag om des nachts duizend liter naar Amsterdam te vervoeren en clandestien te verhandelen. VRIENDSCHAPPELIJKE VERHOUDINGEN. De vroede vaderen van Hees. Dat de goede verstandhouding tusschen burgemeester en raad in de gemeente Hees (N.Br.) nog wel iets te wenschen laat, is in de Woensdag gehouden raadsvergadering gebleken. Bij den aanvang van de vergade ring vroeg het lid v. d. Heyden het woord, waarop de voorzitter hem mededeelde dat hij dit eerst wenschte te verleenen, wanneer de agenda zou zijn afgehandeld. Er ontstond daarover een scherpe discussie waarop de heer v. d. Heyden de leden voor stelde de zitting te verlaten. Hij zou in de eerstvolgende vergadering een motie van wantrouwen tegen den voorzitter indienen. Daarop verlieten de raadsleden en bloc de raadszaal, waardoor de voorzitter genood zaakt was de vergadering wegens onvoltallig heid te sluiten. Botsing op gevaarlijk punt. Vrachtauto op rand van een ravijn blijven hangen. Woensdag is op den Braafscherweg bij Nijmegen een aanrijding ontstaan tusschen een tractor met een aangc- koppelden kermiswoonwagen en een vrachtauto. Het laatste voertuig wilde den trac tor passé eren doch week daarbij le vroeg naar rechts uit tengevolge waar van het linker voorwiel van den trac tor gegrepen werd. De bestuurder van den tractor raakte daardoor de macht over het stuur kwijt, ten gevolge waar van de wagens dwars den weg schoten en óp den berm van den weg tegen een boom bleven hangen. De berm van den weg gaat hier vrij wel loodrecht tien meter naar bene den de boom heeft den bestuurder dus vermoedelijk het leven gered. De tractor was door de aanrijding geheel ingedrukt, terwijl van den woon wagen het onderstel was afgerukt. Twee vrouwen, die zich in den wagen bevonden, waren er uit geslingerd doch niet zwaar gewond. De verkeerspolitie constateerde dat de bestuurder van den tractor zondei rijbewijs reed. Auto te pletter gereden. Inzittenden evenwel slechts licht gewond. Woensdag is op de Mookscliebaan te Nijmegen een auto verongelukt, doch de inzittenden werden slechts licht gewond. De heer Beyl uit Rotterdam reed daar met een snelheid van ongeveer 75 km per uur in de richting Nijmegen Toen bij zijn voorruit wilde verstellen verloor hij de macht over het stuur, tengevolge waarvan de auto naar links uitschoot en tegen een boom reed. Vermoedelijk heeft de heer Beyl uil verbouwereerdheid in plaats van op het rempedaal op het gaspedaal ge drukt, althans na de botsing-vloog de auto met groote snelheid tegen den berm op, wierp een telefoonpaal om ver, waardoor de draden over den weg kwamen te liggen, reed daarna over lic om, al verder dravend, den man op leen dwaalspoor te brengen. Toen die eindelijk doodmoe in zijn hokje terug kwam was de geldlade leeg- Den volgenden ochtend verscheen Charlie's secretaris om den man te vertellen, dat zijn meester, van het ga- beurde op de hoogte gebracht, zich niet alleen bereid verklaarde het geld te restitueeren, maar dat het theater bovendien op Chaplin's kosten geheel gerestaureerd zou worden. Onnoodig te zeggen, dat de bioscoopeigenaar het aanbod in dank accepteerde. Wie de man was die hem te voren zoo'n on aangename verrassing bezorgd had, heeft hij echter nooit ervaren. Ook weer vermomd kwam Chaplin een politiebureau in New-York binnen „Wilt u als je blieft dadelijk met jnij meegaan," noodigde hij de aanwe zige politienmonnen uit. „Charlie Chap lin is hier vlak bij bezig om dozijnen flesschen alcohol in zijn auto te laden" een stapel hardsteenon trotoirband'm velde vervolgens een bord met het op schrift -Rijwielpad" en sloeg tenslotte na rakelings langs een ijzeren paal Ie zijn gegaan tegen een boom te pletter. De voorbijgangers meenden niet an ders of uit de wrakstukken van de to taal vernielde auto zou ten -minste een zwaar gewonde te voorschijn komen, loch wonder boven wonder was noch do heer. Beyl, noch de 31-jarige dame uit Schiedam, die naast hem bad geze ten, zwaar gewond. Zij bekwamen slechts lichte verwondingen aan het gelaat en enkele kneuzingen en ver trokken met een andere auto naar Nij megon, waar zij zich in een hotel voor allo zekerheid onder behandeling van een dokter stelden. felle brand te eindhoven. Melkventer, die een kind wil de redden, levensgevaarlijk ge wond. Geen kinderlijkje ge vonden. Omstreeks zeven uur Woensdag avond brak te Eindhoven brand uit in een gemeen te woning op den hoek van de Franklinstraat, bewoond door N. Ki vit. De brand nam terstond een gewel digen omvang aan, zoodat, de woning- spoedig geheel in lichte laaie stond. De bewoners wan het perceel warer niet thuis Een melkventer uit de buun kwam toegesneld, toen hij in de wo ning een schreeuw meende te hooren van een kind. Hij drong het brandende perceel binnen en kwam blijkbaar in de gang te vallen, met het gevolg, dat hij zware brandwonden opliep. Hij is naar het Binnenziekenhuis te Eindho ven overgebracht. Zijn toestand is van dien aard dat voor zijn leven wordt gevreesd. Intusschen slaagde de brandweer er in het vuur tot. dit perceel te beperken Op vermoeden, dat zich onder de puinhoopen het lijk van een kind be vond, hebben de brandweerlieden deze uit elkaar gegooid, doch er werd .niets gevonden. Wiel vond men het cadaver van een verbrand hondje. Vermoede lijk heeft de melkventer het gehuil van dit beestje gehoord en heeft hem dit aanleiding gegeven het brandende perceel binnen te dringen. VOOR ALKMAAR's RECHTBANK. Opheffing een. onbillijkheid jegens N.H. Noorderkwartier geacht. In de gehouden zitting van de Ka mer van Koophandel voor Noord-Hoï- lands Noorderkwartier te Alkmaar is uitvoerig gesproken over de voorgeno men opheffing van de rechtbank aldaar welk voornemen thans in een wetsont werp is vastgelegd. De bekende argumenten voor hei be houd werden lang en breed besproken en vooral werd er de nadruk op gelegd dat liet laten bestaan van het arion- dissement Haarlem, ofschoon de stad Haarlem veel minder een centrum is dan Alkmaar, een onbillijkheid is te- Geen van de mannen bewoog zich n alleen een oude wachtmeester bromde „Ik zou je raden vrindje om er haastig van door te gaan, anders zou het je wel eens kunnen gebeuren, dat je in de cel belandde"- Hoogelijk geamuseerd trok Chaplin naar het naastgelegen politiebureau waar hij het over een anderen boeg gooide. Binnenkomend wendde hij zich tot een agent en zei eenigszins hij gend „Meneer de agent, wat ik u bid- dn mag, kom dadelijk mee. In het eer ste zijstraatje voorbij dit bureau zijn een paar boeven bezig Charlie Chaplin af te ranselen. Zonder zich een oogen blik te bedenken sprongen alle in het lokaal aanwezige agenten, ongeveer dertig in getal, op om den, filmacteur te hulp te snellen. Charlie liet het ech ter niet zoover komen. Lachend legde bij zijn vermomming af en noodigde daarop de agenten uit dien avond met hem te gaan eten-,

Wieringer courant | 1932 | | pagina 3