TWEEDE BLAD. VRIJDAG 21 OCTOBER 1932 No. 83 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKKEN VRIJE HUISSLACHTING, i WIERINGER COURANT ZEVEN HONDERD VIJFTIEN MILLIOEN GULDEN. Uit hetgeen men den laatsten tijd in de dagbladen leest, blijkt, dat men hoe langer hoe meer doordrongen wordt van de grootc beteekenis onzer Sociale Verzekeringswetgeving. Dat die belangstelling goede gron den heeft, valt af te leiden uit de cij fers, welke omtrent de uitkeeringen bekend zijn. Over de jaren 1922 tot en met 1931 werd in totaal uitgekeerd in geld ruim Zes honderd vijf en negentig millioen gulden, dat wil dus zeggen, dat per jaar gemid deld Negen en Zestig en een half millioen aan belanghebbenden ten goede kwam Dat ook de Invaliditeitswet, hoewel de uitkeeringen niet hoog zijn te noe- mi'ii, niet van beteekenis is ontbloot, volgt uit de omstandigheid, dat over het bovenvermelde tienjarig tijdvak ruim Honderd negen en dertig millioen gld- in geld werd uitgekeerd, terwijl boven dien op rekening van de Invaliditeits wet moet worden geschreven een be drag van bijna Twintig millioen gulden, welk bedrag is uitgegeven aan kosten voor genees- en heelkundige behande ling en verpleging in eene inrichting op grond van de artt. 99, 100 en 105 van voornoemde wet. Daarbij komt nog, dat de geldelijke uitkeeringen ingevolge de Invalidi teitswet een regelmatige stijging doen zien, Was in 1922 het totaal van deze uit keeringen Vier millioen gulden in 1927 was dit gestegen tot Vijftien millioen gülden en in 1931 tot drie en twintig millioen gulden. Dg belangrijke plaats, welke de Ou derdomswet 1919 in onze verzekerings wet geving inneemt, wordt gedemon streerd door het feit, dat over het meer genoemde tienjarig tijdKak in totaal rui,m Vier-honderd één en twintig millioen gulden werd uitgekeerd. Hoe men ook over de verschillende wetten moge denken, men zal moeten toegeven, dat onze verzekeringswetten een zeer belangrijk bedrag aan belang hebbenden en inzonderheid aan de ar beidersklasse ten goede heeft doen ko men. Hit het bovenstaande volgt, dat het geraden is, voorzichtig te zijn voor al in de moeilijke tijden waarin we leven -- met afbrekende critiek. Wjnt wel in de eerste plaats van ie der, die daarop invloed kan uitoefenen gevraagd mag worden, is alles in het werk te stellen om onze verzekerings wetgeving gaaf en intact door dezen crisis heen te helpen. 4 4 OPMERKING In dit bedrag is niet begrepen, het geen over de jaren 1930 en 1931 werd uit gekeerd ingevolge de Ziektewet. Bovendien wordt er de aandacht op gevestigd, dat het bedrag van Twintig millioen gulden voor genees- en heelkundige behande ling enz. voor de berekening van het juiste bedrag, dat aan de verzekerden ten goede kwam, dient te worden ge- PETER0L1E - EENDE. Texelsche vertelling Een stinkende petroleumlucht hing over het geheele eiland zelfs al liep je aan den Hoogeberg, dan nog kon je den stank waar nemen. Wat dat kon zijn Den volgenden morgen, bij aankomst van de eerste boot. vernam men reeds, dat er in de Haaksgronden op den Razenden Bol een petroleum-tankboot was vergaan. Het schip was in tweeën gebroken en de petroleum vloeide in groote hoeveelheid er uit, het zee oppervlak bedekkende met een laag van die vloeistof. Het was het Engelsche stoomschip ..Turbo," dat het noodlot had getroffen. Dorus Rijkers in de wandeling onder alle zeevarenden in den omtrek bekend als „Opa" had, zooals altijd, een zeer werk - zaam aandeel gehad in de redding der be manning. Dat was het nieuws, dat als een loopend vuurtje over het eiland ging en het raadsel - vanwaar toch die stank kwam wa.s opgelost. Niet werd betreurd het vergaan van het schip alleen, dat de lading niet in vaten was geborgen geweest, vond men „begroote- lijk". want dan toch was er wat te jutten geweest. De wind was zoo prachtig op de kustjonge, woat waos de koans mooi ge weest en wie het er nou woat oan die peter olie Niemaond 't Is jammer Toch scheen er nog wel iets aan te winnen te zijn. Massa's vogels dreven er rond in de petro- leumstof.De olie had de volgels overvallen en terwijl zij daarin ronddreven, was dat goedje in de veeren gedronken, hetgeen de vogels verhinderde op te vliegen. Zoo vonden zij hun dood in grooten getale. De visschers pikten ze op en namen ze mee naar de haven Dirk. die van alles en nog wat opkocht, meende ook hieruit wel een slaatje te kun nen slaan. voegd bij het bovenvermelde bedrag ad. Zeshonderd vijf en negentig millioen gulden voor geldelijke uitkeeringen. In totaal werd derhalve ten bate van de verze kerden uitgegeven Zevenhonderd Vijf tien millioen gulden. PERSBERICHT. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier richtte in verband met het wetsont werp tot tijdelijke heffing van opcen ten op alle invoerrechten en op den ac cijns op bier een adres tot den minister van Justitie, teneinde te bevorderen, dat de normale invoeren niet onderhe vig worden gesteld aan de terugwerken de kracht der voorgestelde heffing van 30 opcenten. Tevens bepleitte zij bij dezen hoogen bewindsman de indiening van een wetsontwerp, waardoor een eenvoudi ger procedure dan de thans geldende voor het innen van kleine vorderingen zal kunnen worden verkregen. In een adres aan den Raad van Mi nisters werd voorts gewezen op de na doelen, die het bedrijfsleven te duch ten zal hebben van een verhooging der benzinebelasting. Goederenruil met Duitschland De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier stelde zich heden in verbinding met al le importeurs van Duitsche goederen in haar District om na te gaan of met hun medewerking vrije deviezen ten behoeve van den exporthandel zullen kunnen worden verkregen. PROVINCIAAL NIEUWS. Hoorn, voorjaarsveemarkt. Aanvoer 1330 koeien; 338 meer dan het vorige jaar. De prijzen vertoonden met het vo rige jaar nog meerdere inzinking. Men besteedde voor: melkkoeien f160 tot f 210; kalfkoeien geen noteering; vaarzen of geldekoeien f 120 tot 180. DROEVIG ONGELUK. Bij het schoonmaken van het interi eur van de R.K. kerk te Hoorn viel de 65-jarige J. Oud van een hulpsteiger. Met een schedelbreuk en bekken frac tuur werd de ongelukkige naar het St,. Jans Gasthuis vervoerd. DE ZUIDERZEE - STEUNWET. De a.r. kiesvereeniging te Enkhuizen, op wier initiatief in het program van actie der a.r. partij in 1929 een para graaf is opgenomen, waarin werd aan gedrongen op herziening van de Zui- derzee-steunwet, heeft in haar deze week gehouden vergadering opnieuw de zaak der Zuiderzeevisschers bespro ken. Aan het slot dezer besprekingen werd een motie met algemeene stem men aangenomep, waarin den a.r. volks vertegenwoordigers wordt verzocht bij voortduring hunne volle aandacht aan de nooden dei' visschers te willen schen ken en krachtig te bevorderen een loya le en billijke uitvoering van de Zui- derzee-steunwet. SINT MAARTEN. Bezoek van den Com missaris der Koningin. A.s. Maandag, den 24- ste October zal de heer Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland een bezoek brengen aan deze gemeente. De lunch zal Zijne Excellentie gebruiken ten huize van den burgemeester. V' WIERINGEN De Plaatselijke Commissie tot uitvoering der CRISIS - VARKENSWET maakt bekend, dat zij, ter behandeling voor aanvraagformu lieren voor zitting zal houden op Maandag 24 October a.s. en vervolgens iedere Maandagavond in Hotel „De Haan" te Hippolytushoef, des avonds 7 uur. De Secretaris der pl. Commissie, G. H. BöHMER. GEMEENTE WIERINGEN. Jaarvergadering „Harmonie." Woens dagavond hield de muziekvereeniging „Harmonie" haar jaarvergadering in Concordia te Hippolytushoef. Na do openingsrede van den voorzit ter, den hoer C. J. Bosker, werd met 'n toepasselijk woord aan de heeren H. G. Rump en C. Bosker de zilveren draagpenning uitgereikt, wegens hei 25-jarig lidmaatschap van Harmonie. Notulen en uitvoerig jaarverslag werden daarop door den secretaris, den lieer II. G. Rump gelezen en deze on der applaus goedgekeurd- Alles ademde van groote activiteit en levenslust der vereeniging. Kwam aan de orde de rekening en verantwoording van den penningmees ter, den heer C. Gorter. Bij monde van den heer J. Luyt adviseerde de commissie van onder zoek om do rekening goed te keuren. Alles was keurig in orde bevonden en den penningmeester werd lof ge bracht voor zijn richtig beheer. Na de goedkeuring gaf de penning meester een overzicht van de financiën Het saldo in kas is belangrijk terug- geloopen; ook het concours, hoewel schitterend geslaagd, heeft geen noe menswaardige baten opgeleverd. De penningmeester adviseerde dan ook 'n richting te zoeken ter stijving der kas. Na 'n hartelijk dank aan den penning meester, volgde bestuursverkiezing. De heeren C. Gorter, C. J. Bosker en C. Duijnker, die periodiek moesten af treden werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. In de vacature K. Minnes, die wegens drukke werk zaamheden had bedankt, werd voor zien door de benoeming van den heer Jii. Luyt;. Allen namen de functiën op zich De heer K. Minnes werd als ee relid der vereeniging benoemd. De begrooting voor het nieuwe ver- eenigingsjaar werd vervolgens vastge steld. De inkomsten zal men trachten te putten uit naast de gewone kunst- lievende-ledcnuitvoeringen te houden op 13 en en 20 November en half Febru ari, een openbare uitvoering op 2e kerst dag in 't lokaal Veerdig en op 2e Paasch dag in Concordia; tevens door het ge ven van 6 concerten in lokaliteiten, waarvan het eerste op Zondag 30 Octo ber a.s. in de concertzaal van Hotel Smit te Slootdorp. Hij kocht er een honderdtal tegen een cent of wat per stuk op, en trok er mee naar den poelier. Mooi koopje vor je, Hoannes Vet oas spek en vor niet te veul. Hoannes berook de vogels, trok een beden kelijk gezicht en zeide Oas e, nou zei, voan vet aos peterolie, doan woaas je dichter bij de waarheid. Gooi ze maar in 't vier ouwe moan doan hel je der nag woarmte voan, oal stinkt 't in beetje. Geef je der niks vor Gien cent. Dirk trok een zuur gezicht, maar om zoo de beesten weg te gooien, dat was toch al te erg dat zou een groote schadepost voor hem zijn. Hij nam de mand met vogels op, tilde die op den rug. en ging naar huis, onderweg over denkende wat er mee aan te vangen. Ziezóó Griet, hier hew 'k nou 'n kóópie meebrocht. 'k Gaf "r 'n skijntje vor. 't Zei woat weze, woat moet je mit die rommel Rommel'k zei ze plokke en doan goan 'k ze bee deuze en giene verkoope. Och moan, je krigt er gien duit vor denk je, doat ze die stinkende dinge koope Stinkende dinge je zult 'r is zien oas die veere der aof ben, ben ze zóó goed oas versche. Nou goan je gank, oas je maar niet te veul herrie maakt. Hoannesgaat druk aan den arbeid. Vlak bij het kacheltje zet hij zijn mand neer, pakt er een beet en jawel het „plokke" gaat heel gemakkelijk. In betrekkelijk korten tijd heeft hij de mand eenden leeg gemaakt. De ge plukte werden afzonderlijk op den grond ge legd en de veeren in de mand geborgen. Die hewe og nag wel waarde, dacht Dirk. Zooals bekend, zijn de geplukte vogels al tijd nog voorzien van ruige overschotjes der veeren. Deze worden altijd afgebrand of af geschroeid, om de huid zoo effen mogelijk te doen maken. Ook Dirk zal dat doen. Ook zal volgend jaar een fancy- fair worden georganiseerd. Na het bespreken van nog vele huis houdelijke zaken, werd de vergadering klokslag middernacht gesloten. Houdt U Woensdagavond 26 Oct- vrij? Het is misschien aan weinige ouders alhier bekend, hoe een school voor ach terlijke kinderen werkt, en welke vruchten 't kind door 't volgen van dit onderwijs in yt later leven kan pluk ken. Toch is 't noodig dit te weten' Voor de normaal ontwikkelde mensch is 't al moeilijk zich een positie te ver schaffen, voor de „achterlijken" is de strijd om 't bestaan nog veel erger, of ze zijn op „de algemeene liefdadig heid" aangewezen. Daarom te meer is „het speciale'on derwijs aan achterlijken" iets, dat on ze buitengewone belangstelling ver dient. De heer lest, het hoofd der school voor buitengewoon lager onderwijs te Den Helder, zal nu a.s- Woensdagavond op verzoek der Afd. Vereeniging „Volks onderwijs", in hotel De Haan te Hippo lytushoef komen spreken en een uit eenzetting geven over het onderwijs aan deze school, wat het achterlijke kind daar nog als handwerk kan lee- ren en daardoor later geheel of gedeel telijk in eigen onderhoud kan voorzien. We behoeven niet te zeggen, hoe dit onderwerp de belangstelling van schier elk ouder verdient en wij verwachten dan ook, dat de zaal Woensdag, (de toegang is voor ieder vrij) geheel ge vuld zal zijn. Na afloop van de rede van den heer lest zal nog de film van de Vereeniging -Volksonderwijs" worden vertoond. Nogmaals zeggen we: „Voelt u voor het kind, voelt u voor het onderwijs, voelt u voor een pracht opbouwende avond, komt U dan Wij hebben het reeds gezegd: de entrée is vrij voor iedereen Hollandsche Maatschappij van Landbouw, Afd. Wieringen. Woensdagavond hield de af- deeling Wieringen van bovengenoemde Mij. een vergadering in Hotel Lont te Hippolytus hoef, waar als sprvoptrad Ir. T. P. Huisman, Secretaris van het~Hoofdbestuur, welke het onderwerp behandelen zou, Landbouwcrisis- wetten. In aanmerking nemende dat uit verschil lende plaatsen uit den omtrek landbouwers aanwezig waren, o.a. uit Wieringermeer, Schagen, Helder, Anna Pauolwna enz., was de belangstelling voor deze vergadering tame lijk groot. De Heer O. J. Bosker, Secretaris van de afd. Wieringen, opende de vergadering, er op wij zende dat op de ledenvergaderingen van de afdeeling steeds vragen worden gesteld, wel ke in verband staan met de diverse wetten welke in het belang van de Landbouw ge maakt zijn, het bestuur in de Heer Huisman de man hoopte te vinden die op deze vragen antwoord zou kunnen geven. Na deze korte inleiding nam Ir. Huisman het woord. Rede Ir. Huisman Ir. Huisman vangt zijn rede aan met te zeggen dat alvorens bij de verschillende crisiswetten bespreekt eerst een korte inleiding zal houden over de voorge schiedenis. Toen wij alleen nog maar spraken over malaise, en de crisis nog niet zoo fel woedde als nu, waren het alleen de akkerbouwers, die een slechte prijs kregen voor hun pro duct. Alras sloeg dit over op de veehoudersbedrij- ven, op even felle, zoo niet wreeder wijze. Het gevolg van de slechte graanprijzen was, dat men zich op de veehouderij ging toe leg gen allerwege, wat zich wreekte in een groo te overproductie, hierbij kwam nog dat de uitvoer van producten belemmerd werd, zoo Het kacheltje staat lekker rood het is zoo'n vinnig klein kolom-kacheltje, dat snort en trekt, alsof het altijd nijdig is, dat het moet branden en maar steeds zoo snel mo gelijk den brandvoorraad tracht om te zet ten in rook en asch, in de hoop, dat des te spoediger de voorraad zal zijn uitgeput edoch, een ijverige hand stopt telkens nieuw voedsel in den wijd-opengezetten muil. Nu echter werd de muil voor een ander doel opengezet. Het geplaagde kacheltje braakte een felle vlam uit. Lekker, mompelde Dirk net goed vor 't skroeie. Een eend werd opgenomenen met beide handen hield Dirk die vast, klaar om het beest in de vlam om en om te draaien, doch nauwelijks had hij het cadaver in de lek kende vlam gehouden of deze verspreidde zich over de geheele eend die spoedig brand de dat het een lust was. Dirk trachtte door spoedig terugtrekken en geweldig blazen, de vlam nog te dooven. doch vergeefs. Zijn handen werden aange tast en in zijn schrik smeet hij de brandende eend in de mand met veeren. Woep In een oogenblik stond de geheele mand met veeren in lichtelaai. Door de knal van de ontvlammende petroleum vlogen de veeren links en rechts door het vertrek, over al kleine vlammetjes verspreidende. Dirk snelde naar achter, doodelijk ver schrikt, niet direct wetende wat te zullen doen. Griet, die achter aan het wasschen was, had den knal gehoord en nog met druipende handen was ze naar de kamer geijld, zoo snel, dat zij en Dirk elkaar bijna in de deur vastliepen. Griet was nogal corpulent weet ge, en haar mondje had ze niet verloren. Wel ezel voan 'n kerelWoat voer je nou uut Water Water schreeuwde Dirk. Hier pak aon, gooi het koarpet over de rommel, toe gauw woat, oalle kleedjes en dinge over het vier. Toe doan, lummel, pak oan Onderwijl was zij al druk bezig. In een oog wenk had zij den toestand overzien en begre pen hoe er gehandeld moest worden. Ze greep alles wat ze maar kon en dat geschikt was om het vuur te dooven onderwijl zooveel mogelijk de vlammende veeren moet de voe ten uittrappende. Dirk was tot „zien eige" gekomen en hielp nu ook druk mede. Dat ging zwijgende, doch toen het gevaar geweken was en de geheele kamer nog met stinkende walm was gevuld, trok Griet van leer. Woat hei je toch een uul doat je nou niet begreep, doat 't zoo spaak loope most. En doan nag die eend bee de veere te gooie. Kiek nou zoo'n boel der 's uutzien. 't Is om te skrèèuwe. 'k Woo, doat je zelf ok verbroana woas, ja, doat woo ik, joo ezelsvoarke. Klets, klonk een veeg in zijn gezicht. Dirk, zich van schuld bewust, zijn schade berekende zijn ontredderd kamertje beschou wende, had geen moed zich te verdedigen. Vol wroeging en zich zeer schuldig bevinden de zweeg hij als een mof en de klap van zijn dierbare tweede-ik, vond hij welverdiend en legde zich er berustend bij neer, al gelukkig dat niet meer klappen werden uitgedeeld. Ik woo, dat je ok verbroand was. Griet raasde het nog uit. Zij was vol bereddering. De ramen werden opengezet, de rommel zooveel mogelijk bij elkaar genomen en buiten gebracht. Dirk was verplicht om den vloer te dwei- terwijl Griet de wasch in den steek liet om eerst den zolder af te nemen en andere gor dijnen op te hangen. Tjonge, woat 'n herrie. En doan nag zóóveul skade Geen wonder, dat 's avonds het echtpaar vermoeid was en niet ongaarne de legerstede opzocht om uit te rusten en te bekomen van de „oalterasie" van den afgeloopen dag. Griet had de gewoonte 's avonds een glas water mee naar bed te nemen, dat ze dan op dat het niet lang duurde of de producten werden waardeloos. U weet dit natuurlijk allemaal, en een ieder kent zijn eigen bedrijf, doch ik krijg de boek houding van 6 a 700 bedrijven steeds onder mijn oogen, en heb daaruit kunnen constatee ren dat het vermogen van den boer geducht aan het inkrimpen is. Een boer moet een ze ker vermogen hebben, daar is zijn bedrijf op ingesteld. In 1929 had 5 procent van de boeren hun bedrijf met een vermogen van onder nul. Op het oogenblik is dit 23 procent, bij een land waarde van f 2300.- Dat is schrikbarend erg. Wij hebben en ook andere landbouworganisaties de regeering onder het oog gebracht, dat er wat gebeuren moest, wilde men de totale ondergang van de boerenstand niet tegemoet gaan. Het heeft lang geduurd voor dat de regee ring overtuigd was. Het was een zaak van algemeen belang dat maatregelen werden genomen, wat tengevolge had, dat een tar- wewet werd ingediend. Met tal van voorbeelden toonde spr. aan dat als de boer voor zijn producten een loo- nende afzet heeft velen hier werk door heb ben, en er dus verdiend wordt. Allereerst bespreekt Ir. Huisman de Tarwe- wet, deze heeft veel critiek ondervonden. Nu deze wet een jaar gewerkt heeft, kan men uitmaken of zij aan haar doel heeft be antwoord. Door monopoliseering heeft men bereikt dat ten allen tijde f 9.70 voor de tar we werd gemaakt. Een te voorzien gevolg was dat men 2 maal zooveel tarwe ging ver bouwen als anders, bovendien was er nog een overvloedige oogst. De Minister heeft nu bepaald, dat de boer niet meer dan 1/3 van zijn land mag bebou wen met tarwe. Natuurlijk mag hij meer in zaaien, dan moet hij later echter een deel omploegen, wat dan de slechtste stukken natuurlijk zijn. Met de meeste drang is er op gewezen deze maatregel stipt na te leven, men wordt an ders van levering uitgesloten. Met de Crisiszuivelwet, is het een veel moeilijker zaak geweest, men dacht, omdat iedere vorm van steun in het buitenland was mislukt het veehoudersbedrijf is niet te helpen. Hoe kunnen wij er nu voor zorgen dat gij meer voor uw producten krijgt Evenals met de tarwe laten we het de con sument in de vorm van een belasting beta len. Door een heffing en een toeslag op de boter te nemen, door middel van de zuivel- centrale. Om te zorgen dat men dan geen margarine gaat eten inplaats van boter, heeft men mar garine aan een menggebod onderworpen. .De margarinefabrikanten zijn verplicht 25 roomboter te verwerken, in margarine, deze boter moet gekocht worden, tegen de marktprijs plus toeslag. Dit heeft tengevolge dat de prijs van margarine omhoog is ge gaan. Om te voorkmen dat men dan andere vetten zou gaan gebruiken, heeft men de spijsvetten eveneens belast met 35 cent per Ko. De Ned. consument wordt op deze manier dus gedwongen, meer voor uw producten te betalen. Hierdoor komt het dat U op de laat ste afrekening van uw melk 1 3/4 ct. meer ontving. Nu de varkenswet, deze zal over een paar weken pas goed gaan werken. Door het goed- koope voeder nam de productie geweldig toe, terwijl de export niet loonend was of nage noeg stop stond. Bovendien hebben wij ernstige concurren- renten aan Denemarken en Polen, welke ons in kwaliteit stukken vooruit zijn. Wij kunnen deze achterstand inhalen, wanneer de kwa liteit belangrijk verbeterd wordt. Men heeft nu de Ned. Varkenscentrale ge sticht welke betaald naar kwaliteit. De toeslag die geheven wordt komt in een fonds wat men het stabilisatiefonds heeft genoemd, daar de teelt van varkens belang rijk gestabiliseerd zal moeten worden. Op duidelijke wijze zet spr. uiteen, dat deze wet geboren is om te slagen, wat met geen ander product mogelijk is kan met varkens, men kan bijna met zekerheid voorspellen hoe groot of de voorraad over eenigen tijd zal zijn. het beddeplankje deponeerde, om, als ze wakker was, een teugje te nemen. Dèèr kon ze niet buute, had Dirk wel eens op de beurs verteld, en ik zeg maar, 'n mens zien lust is 'n mens zien leve. Griet nam dus ook nu weer een glas water mee naar bed. Weldra lagen ze in diepe rust, Dirk droo- mende van een zee vol met drijvende vogels, die, als je maar riep, naar je toe kwamen, en, terwijl ze vlogen, gebraden werden, en als je er dan naar greep, sloegen de vlammen er uit en meteen waren ze verdwenen. Hij lag te woelen en rond te draaien, het dek hing half buiten boord, alias het bed. Hij lag half bloot en door de koude werd hij wakker. Hij gevoelde zich huiverig, greep naar z'n hoofd hij had een maneschijntje en wreef daarover. Ja, het raam was ook nog overgebleven, vanwege den stank in de ka mer. Geen wonder dat de tocht op z'n bol gevoelig aandeed. In donker greep hij naar de beddeplank. Daar lag zijn slaapmuts. Tastende zocht hij naar de plank. Ha, dèèr hew 'k 'm te pakke, gelukkig. Hij trok haar naar zich toe. Maar o „gommenikkie" daar viel het glas water mee, dat Griet onvoorzichtelijk op de slaapmuts had gezet. En wat het ergste was, Griet kreeg den vol len inhoud op haar welgedaan gezicht. O, o, help kreet ze, woat beurt 'r ik verdrink, ik verdrink, help help Ja, klonk er van Dirk's lippen, verzuip jee nou maar, ik most voanmiddag ver- broande, nou kei jee verzuipe. Nu was Griet klaar wakker en begreep maar al te goed wat er was voorgevallen. Hoe het bedsermoen in het middernachte lijk uur eindigde, zullen we maar niet ver halen. Dat Griet haar mondje of mond roerde en dat ze slagvaardig was, nu, men raadt daar maar eens naar.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 3