DE TIMMERLIEDEN - STAKING. Van terzijde bekeken. SPOORV k) MOSTERD standpunt stond, dat ook de negers in de kerken moesten worden toegelaten. Geholpen door een smid wist de bis schop Manning door 'n zijdeur de kerk binnen te komen en kon hij de hoofd' deur openen. Ruim tweehonderd ne gers konden daardoor binnenkomen en den dienst bijwonen. Tijdens den kerk dienst was een vrij groot aantal politie agenten aanwezig teneinde onordelijk heden te voorkomen. Londen in het duister. Hoewel de zon Maandag op het gewo ne uur boven Londen opging, werd liet geen dag, aangezien zich als gevolg van de windstilte en vochtigheid een on doordringbaar zwart rookgordijn bo ven de stad had gevormd. Verschijnse len van dezen aard doen zich elk jaar om dezen tijd wel eens voor, maar zei den is het op den dag zoo donker ge weest, als thans het geval was in een groot deel van de City en het Westen van Londen. Eerst tegen 12 uur, toen er wat wind opstak, verdwenen de rookwolken boven de daken en begon nen de musschen en duiven in de stad, die tot nu toe niet wisten, wat er aan de hand was, hun nesten te verla ten en rond te vliegen. Goud in Nieuw-Zeeland. Op de oevers van de Kawarau-rivier in de provincie Otago van Nieuw-Zee land, is aluviaal goud gevonden in zoo groote hoeveelheid, dat men spreekt van de belangrijkste vondst van allu- vaal goud van de laatste dertig jaar. De ontdekking leidde ertoe, dat goud delvers zich in groeten getale naar de vindplaats spoedden, teneinde claims uit te zetten. Reeds is een strook van 6 K.M. lengte langs de oevers in claims verdeeld- Reeds vroeger waren geruch ten hieromtrent vernomen, die, naar thans wordt verklaard, niet overdre ven zijn. Er zijn teekenen, die erop wij zen, dat de vindplaatsen nog uitge strekter zijn dan thans wordt aange nomen. Benzine-tankauto ontploft. Te Arpajon in het Franscne departe ment Seine et Oise kwam Maandag avond een benzine-tankauto, die pas was gevuld, in botsing met een goede rentrein. Een hevige ontploffing volgde De brandende benzine vloeide niet al leen over de wagons, doch ook over twee in de nabijheid liggende huizen Eén van de beide huizen, waarin zich een winkel bevond, brandde geheel af- Uit de verbrandde resten van de ge heel vernielde auto werd het lijk van den chauffeur, die niet tijdig meer ont snappen kon, geborgen. BRUTALE JUWEELENROOF Te Hamburg is Dinsdagmiddag in een drukke winkelstraat een brutale juweelendiefstal gepleegd. De dfei sloeg de ruit van een juwelierszaak in en greep een handvol sieraden, hoofd zakelijk briljantringen, ter waarde van 15.000 a 20.000 Mark. Hij ontkwam °P een fiets. DE LINDBERGH-AFFAIRE. Arrestatie van een verdachte De New-York Daily News meldt, dat de politie te New-Jersey in een atge legen boerderij bij Newmark, niet ver van het landhuis van Lindbergh, een bekenden bandiet, Arthur Barry. die uit de gevangenis van Auburn (New- York) was ontsnapt- heeft gearresteerd daar men hem ervan verdenkt Lind- bergh's zoontje te hebben ontvoerd en vermoord. Auto een voortuin binnengereden Te Frankfort a.d. Main reed een vrachtauto met een voetbalelftal in volle vaart den voortuin van een huis binnen. De chauffeur werd gedood en zes voetballers zwaar gewond. ONTAARDE VADER. In het Roemeensche dorp Soelceava heeft de politie op verzoek van de dor pelingen een huiszoeking gedaan bij een boer. In een houten kooi vond men het zoontje van den boer opgesloten. De jongen had reeds tien jaar lang in de kooi doorgebracht. Zijn li chaam toonde vele sporen van ernsti ge mishandelingen. Bovendien bleek, dat hij van de geheele ellende doof en stom was geworden. De ouders van den ongelukkigen jongen zijn gearre steerd. RECHTERLIJKE DWALING Dienstbode onschuldig wegens diefstal veroordeeld. De correspondent te Antwerpen van de „Soir" maakt melding van een rechterlijke dwaling die aan het licht is gekomen door een bekentenis op het sterfbed. Kort voor haar dood biechte een vrouw aan een priester en deelde zij ook aan de justitie mede, dat zij 'n dienstbode valschelijk beschuldigd had, welke dienstbode 'als gevolg daar vao. tot eenige jaren gevangenisstraf \yas veroordeeld. De overledene was de vriendin geweest van een te Antwer pen woonachtig heer bij wien de dienst bode in 1929 in betrekking was ge weest. Toen de dienstbode vertrok zou deze heer het slachtoffer zijn ge weest van een belangrijken diefstal. Er was een meubel opengebroken eri daar uit was een som van 16.000 francs ge stolen. Bovendien zou er een parel snoer ter waarde van 30.000 frs. ver dwenen zijn alsmede een medaillon van 200 frs. De 38-jarige dienstbode werd in De cember 1930 gearresteerd en in Maart 1931 op de beschuldiging van dé vrien din van den benadeelde door de Ant- werpsche rechtbank tot 5 jaar gevange nisstraf en 700 frs. boete veroordeeld. Onmiddellijk na haar veroordeeiing was de dienstbode, die steeds haar on schuld hetuigd had. in hooger beroep gegaan. Het Hof van Beroep heeft de zaak nog steeds niet behandeld, maar wat vreemd is, is dat men het slacht offer dezer rechterlijke dwaling nog niet heeft kunnen opsporen. In de ge vangenis van Antwerpen is zij niet. en evenmin in de gevangenis van Sint Gilles. Men vraagt zich nu af of zij in- inmiddels is vrijgelaten op grond van de wet inzake voorwaardelijke invrij heidstelling of dat zij nog in de een of andere gevangenis zit. OP WEG NAAR SPANJE. Een officier van liet s.s. „Kelbergen" dat in de Waalhaven te Rotterdam ligt heeft bij de rivierpolitie aangifte ge daan, dat een zeilboot, die langszij had gelegen,, verdwenen was. De beman ning van de politieboot III zag om drie uur in den morgen Dinsdag j.1. ter hoogte van de Lekhaven een zeilboot varen, die veel overeenkwam met de beschrijving die de politie had gekre gen van de vermiste zeilboot. De agen ten hielden het zeilscheepje aan en er zaten twee jeugdige Duitschers in, die later op het politiebureau verklaarden dat zij het scheepje van den wal had den meegenomen, waar het gemeerd lag. Ze waren nu op weg naar Spanje, verklaarden ze. Aan boord van het niet in het minst zeewaardige scheepje bevonden zich geen levensmiddelen, maar wrel een revolver, een dolk en- een gummistok. De beide jongelingen zijn ter beschikking van den vreem delingendienst gesteld. OVERWINNING OP EEN CYCLOON. Wij zijn zoo gelukkig geweest de hand te leggen op een artikel van den onlangs omge komen, bekenden Amerikaanschen sport- en stuntvlieger King, waarin hij een opwinden de vlucht door een cycloon beschrijft, welke hij in het begin van dit jaar over de Golf van Mexico tusschen Tampico en Galveston (Texas) deed. In tusschen was de hemel geheel don ker geworden. Wij vlogen ternauwernood 29 M. boven het water, dat verdacht rustig on der ons lag. Onze snelheid bedroeg 150 K.M. per uur, doch de ongeloofelijke hitte, die over de golf lag, kregen wij eveneens te voelen. Plotseling kreeg Grave de eerste tornado in het oog. Ten Westen van ons, op ongeveer 5 K.M. afstand, schenen' de wolken te dalen, terwijl gelijktijdig de waterspiegel zich ver hief. Er vormde zich een reusachtige trech ter, als een vele malen vergroote waterhoos met een gewicht van honderden tonnen. Plotseling was de zee onrustig geworden, on stuimig overal, ook onder ons. Windvlagen grepen het vliegtuig, wij moesten naar het Oosten trachten te vluchten en zoo snel mo gelijk door het wolkendek heendringen. Wij waren toen ongeveer ter hoogte van Matamo- ras. Doch ook in het Oosten doken er trech ters op, drie tegelijk, daar zouden wij nooit doorheen kunnen komen. Wij moesten in elk geval door de wolken heen zien te komen. Wij hadden een hoogte van bijna 2500 M. bereikt, toen wij weer in een van die vreese- lijke luchtgaten terecht kwamen en als een steen vielen. Vlak boven het water kreeg ik het toestel pas weer in mijn macht. Wij ste gen weer, want er waren nu aan alle kanten tornado's. Wij bevonden ons in den haard van den wervelstorm. Het vliegtuig werd van onder en van boven van links en van rechts door rukwinden gegrepen. Spoedig hadden wij een hoogte van 300 M. bereikt, doch op nieuw werden wij dicht tegen de wateropper vlakte gedrukt, zoodat de hoog opslaande golven bijna tegen het vliegtuig aan sloegen de geheele Golf kookte. Plotseling riep Gra- uit„Voor ons Ik kon mijn oogen niet gelooven. met angst wekkende snelheid kwam er een tornado op ons af, die bijna den halven horizon aan het oog onttrok. Ik trachtte haar nog te ontwij ken want als wij erin kwamen Doch de snelheid van de werveling was groot en onze hoop, dat de randwinden, wel ke men altijd rondom het centrum van een cycloon vindt, ons zouden wegdrijven, ver vloog, toen wij steeds meer de kern nader den. Wij waren slechts 50 meter boven het water. Hadden wij nog een kans Het vliegtuig gehoorzaamde mij niet meer Wij werden omhoog gesleurd, rondgeslingerd en ik kon niets anders doen dan het hoogte roer gebruiken en mijn best doen niet meer te storten. Nu eens hadden wij een hoogte van 800 M., enkele seconden later een van 100 M. Er was niets meer te zien, rondom ons was alles blauwgrijs, het bruiste en siste en de kap werd mij bijna van het hoofd gerukt.. Het werd voortdurend erger wij stortten neer, ik kreeg den Farman op 't laatste oo- genblik weer in mijn macht en toen werd bet plotseling volkomen rustig. Niet, omdat wij eruit waren, maar omdat wij ons in het centrum van de tornado bevonden. Midden in elke werveling schijnt de lucht stil te zijn, weliswaar slechts over een afstand van en kele honderden meters, doch daarbinnen is het juist het gevaarlijkst. Wij hadden mis schien vijf seconden rust, maar toen werd het vliegtuig nog erger dan tevoren dooreen- geschud. De vleugels trilden, alsof zij zouden breken, maar dat gebeurde niet. In het felst bewogen deel kwamen wij langzaam hooger. 1000 M. weer zoo'n luchtgat, dat ons deed neerstorten maar we stegen weer 1200, 1400 M. wij waren eruitRustig was het daarboven ook niet, maar toch kinderspel vergeleken bij wat wij zelfs toen nog door openingen in het wolkendek van het schouw spel daar beneden konden zien. Wij telden ongeveer 15 tornado's achter en voor ons was het rustig en in den grootsten tornado hadden wij zelf gezeten. Het is een fantas tisch gezicht, zooals ze zich over de zee ver plaatsen, doch ik had het liever nooit mee gemaakt. Twee uur later waren we te Tampico. BINNENLANDSCH NIEUWS. De radiostrijd in Winkel. Hoewel aanvankelijk de rust in de radio-distributie na een verkregen ac- coord scheen te zijn weergekeerd, is plotseling ernstige ontstemming ge wekt door liet stopzetten der distribu tie. De centraleliouder heeft dit per per advertentie bekend gemaakt- aan gezien het voor f 1.25 per maand niet kon. Verschillende aangeslotenen die cur sussen volgden, zijn hierdoor gedu peerd. Verbinding met den centrale houder kon niet worden verkregen, aangezien deze vóór de advertentie verscheen, de gemeente had verlaten. Caféhouder mishandeld door een zwerver. Woensdagmorgwö kreeg in het café van den heer IJ. Bc^ekeloo de 44-jari ge zwerver B., die ondier den invloed van sterken drank /verkeerde, twist met den caféhouder, toen hij zijn con sumptie niet wilde betalen. De zwer ver werd zoo woedend, dat hij een aard appelmcsje, behoorende tot de artike len, welke bij verkocht, greep en daar mede den caféhouder in de borst stak Het mesje drong 5 c.m. in het vleesch door. waarop de punt afbrak. De toe stand van het slachtoffer was aanvan kelijk zoo ernstig, dat hij niet kon wor den verhoord. De zwerver is aangehou den en naar Enschedé overgebracht, waar hij is ingesloten. De toestand van den caféhouder is niet levensgevaarlijk DOOD GEVALLEN. Dinsdagmorgen, reed de landbouwers zoon II. met zijn wagen naar de markt te Tubbergon. Onderweg is hij van den wagen gevallen en zoodanig met het hoofd op de straat terecht gekomen dat hij onmiddellijk dood was. Een staaf ijzer op een spoorlijn. Maandag heeft de baanwachter aan de Molenhei te Uden een staaf ijzer gevonden, die dwars over de spoorlijn was gelegd. De marechaussee heeft de zaak in onderzoek. SPOORWEGPERSONEEL. Naar het Leidsch Dagblad verneemt zal binnenkort bij de Nederlandsen^ Spoorwegen al het personeel, dat den leeftijd van 60 jaar bereikt heeft, ge- pensionneerd worden. Tengevolge van dezen maatregel zal een groote afvloei ing van (ouder) personeel plaats heb ben- Van de 600 hoofdgeleiders en arbei der- remmers, die overcompleet zijn, zullen 200 man bjj den treindienst in gedeeld worden de andere 400 man zullen bij weg en werken te werk ge steld worden. GEEN V.A.R.A.-H OOGTIJDAG. De betoogingen op 8 November te 's-Gravenhage zullen niet worden uitgezonden. De minister van Waterstaat mr. P. J. Reymer heeft, met betrekking tot de vragen van liet Tweede Kamerlid den heer Knottenbelt, betreffende 's-minis- ters verleening van medewerking aan de V.A.R.A.-uitzending van de op 8 November a.s. ter gelegenheid van de voorgenomen betoogingen te houden redevoering en het verloop van die be toogingen, thans aan den voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld dat hij reeds een beslissing heeft genomen. .,Er bestaat bij mij- aldus de minis ter, overwegend bezwaar om mijn me dewerking te verleenen ten behoeve van het ruilen van zenduren. De aange vraagde uitzending zal dus niet plaats hebben. „Ik acht het wenschelijk, met het oog op den verelschten spoed, u hier mede thans reeds in kennis te stellen. De heer Knottenbelt zal, na kennisne ming van mijn beslissing en in ver band met hetgeen ik reeds in mijn vorig schrijven mocht opmerken, wel licht termen kunnen vinden om van het opnieuw stellen van zijn vragen af te zien". RELLETJES TE HAARLEM. Een agent met zijn eigen wa pens mishandeld en daarna onder den voet geloopen. In het bureau van het Burgerlijk Armbestuur in het Proveniershuis in de Groote Houtstraat te Haarlem hebben zich relletjes voorgedaan. Een aantal werkloozen, dat om brandstoffen kwam vragen, trachtte door tc dringen tot de kamer van den directeur, welke op de eerste verdie ping gelegen is. Beneden aan de trap stond een agent, die den werkloozen den weg versperde. Men drong zóó op, dat de agent genoodzaakt was zijn sa bel te trekken, waarvan hij echter in de kleine ruimte geen gebruik kon ma ken. Er ontstond een worsteling, waar bij den agent zijn sabel ontrukt werd. Met zijn gummistok probeerde hij nog de menigte tegen te houden, doch te- ?en de overmacht was hij niet opge wassen. Ook de gummistok werd hem afhandig gemaakt. Met zijn eigen wa pen werd hij verder buiten gevecht ge steld en door de werkloozen, die de trap opklommen, onder den voet ge loopen. Boven aan de trap stond echter een tweede agent, die de opdringende wcikloozen met zijn sabel* de trap af werkte. Twee hunner kregen hierbij zoodanig letsel, dat zij naar het St. Eli- sabethgaslhuis moesten worden over gebracht. Een sterke politiemacht heeft daar na het Proveniershuis ontruimd en op straat de menigte met c^e blanke sa bel uiteen gedreven. Drie personen zijn gearresteerd, die verdacht worden de hoofddaders van de relletjes te zijn. In de wachtkamer heeft men later de sabel van den agent teruggevonden. De gummistok bleek echter verdwenen te zijn. De agent, die onder den voet was geloopen, heeft zich in het zieken huis moeten laten verbinden. EEN REGEN-RECORD. De grootste October-regenval reeds overtroffen sedert 1927. In 27 dagen, slechts twee dro ge dagen. Reeds op den 26sten dezer maand is een totaal regenval bereikt, dat dat van alle natte maanden uit vroegere jaren overtreft. liet resultaat is dan ook, dat de regenval sinds 1 Januari nu reeds boven normaal is, terwijl hij op 30 September er nog belangrijk on der was, dank zij de zeer droge maan den Februari, Juli en Augustus. In den laatsten tijd zijn wij wel erg gewend geraakt aan den regen se dert 30 September, dus 27 dagen lang. zijn er slechts twee dagen geweest met „regenvacantie", nl. Vrijdag 7 October en Zaterdag 22 (jetober. Overigens ging ei- geen dag zonder regen voorbij, hoewel het natuurlijk niet altijd even erg was. In tusschen is de maand nog niet om jen het ziet er naar uit of er nog wel jtoegift zal worden verstrekt. Ons Lichaam en onze Gezondheid. Slaapmiddelen. In vele gevallen is de houding tij dens het slapen van groot belang. Het is bekend, dat hartpatiënten en lijders aan asthma, die dikwijls last van sla peloosheid hebben, tengevolge van bloedaandrang naar de hersenen, graag hoog liggen. Bij lijders aan bloed armoede, bleek zucht of zenuwachtig heid wordt daarentegen dikwijls suc ces bereikt door de voeten hoog te leg gen. Verder kan men het een of ander gebruiken, voordat men gaat slapen een oud volksmiddel is een kopje vale riaanthee, terwijl velen een beschuit, een glas water of suikerwater, 'n bruis poeder of een paar eetlepels bijenho ning gebruiken, als zij tijdens den nacht wakker zouden worden. Ook het gebruik van melkzuur is in dit ver band aan te bevelen vermoeidheid ontstaat n.1. door niets anders dan door een opeenhooping van melkzuur. Bij vele slechtslapende personen is in derdaad het gebruik van een hord kar nemelkspap reeds voldoende om een langdurigen slaap te brengen- Velen maken ook gebruik van alcohol om in slaap te komen. Op zichzelf is daarte gen geen bezwaar, mits de hoeveelheid alcohol klein is zooals bij een glas bier bijv. en mits de hoeveelheid vooral niet gaandeweg vermeerderd wordt. Is dit n.1. het geval, dan kunnen op den duur de ongunstigste gevolg-m voor de gezondheid niet uitblijven. Voor hen. die dooi1 gedachten, plan nen of zorgen niet in slaap kunnen ko men, is soms het fixeeren van de'aan dacht zeer nuttig. Velen slagen erin, door consentrartie op hun lichaam en zintuigen, te ontkomen aan hun ge dachten. Men kan bijv. letten op de ademha ling en bewust voelen, hoe de lucht door den neus en tot in in de longen sti oomt, om vervolgens weer uitge ademd te worden. Sommigen vinden ook haat bij tellen van 1 tot 1000, ge dachteloos opdreunen van gedichlen, het in gedachten laten naklinken van een melodie, het luisteren naar een ge lijkmatig- niet te sterk geluid, als bijv. het tikken van een klok of het den ken aan 'n golvend korenveld, een schommelende boot, een wapperende wimpel of neervallende regendruppels Zeer goed is het ook, zich te concentree ren op het gevoel in de teeneri, terwijl 't geheele lichaam onbeweeglijk wordt gehouden. Zeer aan te hevelen is ook het volgende middel. Men legt de licht gesloten hand tegen het voorhoofd, zoo danig dat do handwortel zich ongeveer ter hoogte van den neuswortel bevindt Zoo wordt de bovenste helft van het gezicht tamelijk sterk verwarnul en de oogen vallen toe. Sommigen zeggen dat hierbij ook 'n hypnotische werking in het spel is. Overigens is ook autosuggestie een goed middel tegen slapeloosheid. Ie der zal weieens bij zichzelf opgemerkt hebben, dat. alleeen door boos, vroolijk of vriendelijk te doen men onwillekeu rig reeds in die stemming komt. Men kan ook doen- alsof men slaapt znen gaat gemakkelijk liggen, ademt lang zaam en diep en vermoeit de oogleden, door ze bij het inademen langzaam te sluiten. Als men zich hierop conscn- llreert en volhoudt, totdat de oogleden zwaar worden, valt men ongemerkt in slaap. GEMEENTE WIERINGEN. Eenige dagen duurt de staking nu voort, alles gaat heel kalm, eenige menschen zijn nog aan den arbei-l en de stakenden zien wij in een groep zich nu hier, dan daar naar toe bewe gen om te zien wie er werken, en hoe of ze wellicht voor hun eischen meer vasten voet kunnen krijgen. Het is hier op Wieringen een onge woon iets „staking en men kan 't de mannen aanzien, dat zij zelf zich ook niet in dat milieu thuis gevoelen, 't Zijn altijd stoere werkers geweest, die ook steeds werk hadden, en dan voelt men zich ongewoon, nu tot „niets doen" gedwongen tc zijn. Daarnaast staan de werkgevers eveneens kalm en 'bezadigd, ook stoere werkers, die tot heden geen afstand hielden tusschen-baas en knecht, maar in goza ine lijk overleg werkten en bouw den en in goede verstandhouding zich het leven niet tot een last en tot. een strijd maakten. Echter de tijden worden slecht, al kwam in deze streek de crisis lang zamer opdagen als in andere plaatsen Toch wordt nu de zorg grooter. Bij in schrijvingen valt 't te begrijpen, dat er geen „schatten" aan worden verdient, en als men in de Wieringermeer de in schrijvingsbedragen nagaat, dan hoort men maar al lo vaak de angstige vraag: „hoe kan 't er voor worden gemaakt". Door werkkrachten uit andere provin ciën werd „onder-aangenomen" en het weekgeld zal zeker lang niet in over eenstemming zijn geweest met het hier bestaande loonpeil, doch 'i werd er voor gemaakt. Zijn er aannemers hier ter plaatse, die inschrijven, dan zijn ze steeds ie hoog en toch werd alles zoo „na." moge lijk berekend, daarvan zijn we wel overtuigd. Het aannemen is dus geen „vetpot" en dat de werkgevers huive rig worden, is te hegrijpen. Nu is 't aangeboden loon 55 ct. En wij meenen te weten dat hier door de werknemers genoegen mee kan wor den genomen, mits dit contractueel 'n jaar wordt vastgelegd, en tevens vacantiebonnen, behoud van loon op Christelijke feestdagen, betaling bij regenverlet, enz., daarin wordt vervat. De werkgevers wenschen ccliter op deze bondseischen niet in tc gaan, en toen kwam de staking. Stellen wij aanbod en eisch tegen over elkaar, dan zien wij daartusschen geen afgrond, waarvan overbrugging niet mogelijk, is, mits men elkander wil vinden, daarbij alle vóóroordeel op zij zettend. Van beide zijden moet wat water in de wijn worden gedaan. Wat üe werknemerszijde betreft zou den wij zeggen Het contract op zij! Men weet niet of de tijd nog moeilijker wordt, en juist dat zal ook de patroons weerhouden op dat punt zich te ver binden. Voor contracten is 't tijdstip ook wel heel ongunstig gekozen, te meer waar dit hier nog niet gebruike lijk was. En voor de werkgevers zou het geen onoverkomelijk bezwaar veellicht zijn, aan 't gevraagde: vacantiebonnen, loon op feestdagen en vergoeding regenver let te voldoen. Eén ding staat bij ons vast zooals het thans gaat wordt de goede ver standhouding verbroken, wordt 't steeds scherper tegenover elkaar En juist in dezen tijd, waarop wij elkaar ten zeerste noodig hebben, is 't noodig voor beide partijen dat zoo spoedig mogelijk een oplossing wordt gevon den -- Moge men hierin spoedig sla gen C. J. Bosker. PROVINCIAAL NIEUWS. KOTTER GESTRAND. Op de kust van. Texel. -- Vier opvarenden gered. Dinsdagavond ongeveer zeven uur is in het Molengat op de kust van Texel ongeveer ter hoogte van strandpaal 8 de Ileldersche vischkotter II.D. 108 ge strand. liet vaartuig was Maandagavond naar zee gegaan, doch was wegens liet slechte weder weer op weg naar Den Ilelder. Hoogstwaarschijnlijk is het door een regenbui overvallen, waar door het zicht zeer slecht werd, tenge- jvolge waarvan liet schip op het strand is geloopen. Door middel van takelvuren en pij len worden noodsignalen gegeven, die door de kustwacht te Den Helder wer den opgemerkt. Onmiddellijk waar schuwde men de reddingboot. Om on geveer half ach! vertrok do redding boot „Doms Rijkers" onder leiding van schipper Bot naar de plaats van de stranding. Om acht uur volgde de sleepboot „Utrecht" van hel bureau Wijsmuller. De „Dorus Rijkers" is er in geslaagd de vier opvarenden te redden, echter onder moeilijke omstandigheden. De kotter is met. laag water gestrand zoodat de reddingboot zeer voorzich tig moest manoeuvreeren om zelf niet aan den grond te geraken. Een werpanker werd uitgebracht om de reddingboot naar zee te kunnen halen Hierdoor was het mogelijk, dat de „Dorus Rijkers" slechts met zijn ach tersteven hij den spiegel van het ge strande vaartuig kon komen, hetgeen de redding zeer bemoeilijkte. De „Do rus Rijkers" liep herhaalde malen op den grond. Aanvankelijk wilde de schipper niet van boord .gaan, daar hij gedurende den nacht zijn schip wilde bewaken. Eén van zijn zoon's wilde toen weer naar zijn jader. terug gaan. Bot wees hem er echter op, dat de toestand des nachts zou verergeren. De golven sloegen reeds over het schip hoen en met vloed zou het vaar tuig zeer zeker onder water komen te liggen. Daarop zijn de vier schipbreu kelingen op de reddingboot overge gaan, die lien naar Den Helder heeft gebracht. De „Utrecht" moest onverrichter za ke terugkeeren, daar geen verbinding tot stand kon komen. De II.D. 108 is een ijzeren visschers- vaartuig en is eigendom van den heer M. Slot te Den Helder, die er als schip per op voer met twee zoons en een matroos. VRAAGT 7v£V LET OP MET FABRIEKSMERK

Wieringer courant | 1932 | | pagina 2