GEMEENTERAAD WIERINGEN. dus besloten en ik meen een woord van dank namens den Raad aan den Dokter te mogen overbrengen, voor het werk wat hij alreeds heeft gedaan en dan moet er nog een ver tegenwoordiger benoemd worden, mijn naam is hiervoor genoemd, de raad vindt dit juist, ik zal dit gaarne doen, en bedank de heer en voor dit vertrouwen. 8. Voorstel tot tijdelijke korting op de jaarwedden der ambtenaren, enz. (praeadvies reeds in vorig nummer gepl.) SmitWil niet bij de lagere ambt. op ver laging aandringen, of het nu pensioen ver haal of salarisvermindering heetiedere loonsverlaging beteekent voor mij verslechte ring voor de Gemeenschap en wij moeten daar niet op ingaan, 't Is van mij nog maar een verzoek, dus laten wij het niet toepassen. Voorz. Door die aftrek van f 1000.wordt bet niet zooveel, dus de korting is wel zoo'n minimum daar moeten wij nu toch aan vasthouden. SmitAls ik dan mijn zin hierin niet kan krijgen, dan wil ik halveeren, dus 3% boven f 1000.Ik kan er niet biede accoord gaan. Koorn is ook met de gedachte naar hier ge komen, boven f 1500 6% en onder dit bedrag dus van f 1000 tot 1500 3%. Stammes Dat zal dus een kwestie zijn van zegge 100 gulden, wat dan enkele amb tenaren 3 van hun salarissen moeten mis sen. Voorz. Dus een vermeerdering van 30 gul den daarvoor moeten ai die veranderingen gemaakt worden. Wenschen anderen heeren hierover nog iets te zeggen. Dekker Ik heb mij accoord verklaard vooi pensioen premieën, maar daar de adviezen, van de ambt. Vereeniging met deze tijdelijke kortingen mede kunnen gaan, zal ik mij hiertegen ook niet verzetten. SmitIk wil dan vragen, waarover het nu dan gaatPensioensbesluit of salarisverla ging. Voorz. Salarisvermindering. SmitIk maak mij toch bang mijnheer de Voorzitter dat bij deze salarisvermindering de grondslag voor pensioen-bijslag ook ver laagd worden. Voorz. Niet voor deze tijdelijke kortingen. SmitIk ben er tegen. Voorz. Wordt dit ondersteund door ande re heeren?Neendan is het aange nomen. 9. Voorstel tot vaststelling van een veror dening op de heffing en op de invordering van leges Kuiken vraagt waarom er aan een advies commissie zooveel betaald moet worden als er een huisje of schuurtje gebouwd wordt. Voorz. Daar moet niets aan betaald woi- den. De voorzitter gaf hiervan een uitlegging hoe of door de menschen soms gedaan wordt, en tot hun eigen nadeel kan zijn, De leges worden goedgekeurd. 10. Voorstel tot vaststelling van supple- toire begrootingen Voorz. Deze vaststelling gaat in hoofd zaak over pensioenstorting, waarbij dan komt het schooltoezicht. Na het noemen der ver schillende cijfers werd ook deze suppl. begroo ting goedgekeurd. 11. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid H. Jonker Hzn. Voorz. verzoekt aan de heeren Smit, Ko men en Raven of deze zich hiermede wilden belasten bij monde van den heer Smit, die rapport uitbrengt adviseert de comm. tot toe lating van dit lid. Dus de heer H. Jonker zien wij weer in den Raad verschijnen, in de plaats van den heer Stammes, die bedankt heeft. Rondvraag: De heer Smit vraagt of er misschien nog wcrkloozen overcom pleet zijn. Het is mij opgevallen, dat er bij vele bokken en palen van hei e- lectr. net groote gaten openliggen wat zeker is open gebleven na het teren der palen; daarom zou ik willen ver zoeken, of men er misschien een paar andere menschen voor kan aanwijzen. Voorz. Ik zal er over spreken. De hr. Smit: In andere gemeenten wordt afgedragen aan het crisis-comi té; kan onze gemeente er voorloopig nog middelen aan geven Voorz. Komt in behandeling, mijn heer Smit. De hr. Smit: En dan: die achterstal lige gelden van het electr. bedrijf; is daar de aandacht al eens aan geschon ken Voorz. Laat u dat gerust aan B. en W. over. De hr. Dekker. Ik zou gaarne wat hooren naar aanleiding van in een vo rige vergadering gehouden bespreking betreffende de verlaging der huren vaiij de Woningbouw vereeniging. Is er al iemand naar Den Haag ge weest om hierover te spreken en wat is het resultaat hiervan De Voorz. Neen dat is niet gebeurd, en op ons schrijven hierover is het re sultaat dat er niet veel van te ver wachten zal zijn. De hr. Dekker. Het staat bij mij vast mijnheer de Voorzitter dat het vast loopt omdat er een strop zal moeten komen voor de Gemeente, ze zullen geen huur meer kunnen beialen. Dan zal de Gemeente toch alles moeten be talen. De Voorz. Dat zal de Gemeente toch ook niet kunnen, maar wij zullen on ze voelhoorns nog eens uitsteken. De hr. Stammes. Wij hebben het straks gehad over electrisch bedrijf en indertijd over verlaging gesproken, is er al iets van Ged. Staten bekend hierover De Voorz. Daar wordt nog druk aan geweikt. U weet wel dat het bij Ged. Staten niet zoo direct klaar is, maar ^et laatste woord is er nog niet over gesproken. Wenscht of heeft niemand iets meer voor de rondvraag Dan heeren voor ik deze vergade ring zal sluiten, wenscht.c ik het vol gende nog te zeggen: De heer Stammes die niet op mijn verzoek is ingegaan, om er nog eens over na te denken om als raadslid te bedanken, gaat ons dan toch voorloopig verlaten ik*zeg voor loopig omdat ik meen en hoop dat hij later toch nog weer eens in ons mid den terug zal komen. De heer Stammes die opvolger van zijn vader is geworden in den Raad heeft zitting genomen 12 Juni 1917. Zijn vader was vanaf 4901 raadslid, dus is de zetel al reeds 31 jaiir bezet door uw fam. U zelf is nu 15 jaar lid van den Raad geweest, waarvan 8 jaar als Wethouder u heeft als wethouder uw beste krachten gegeven, u heeft u ook moeten inspannen, omdat bij uw intrede in 1917, ook veel van u werd gevraagd door den Watersnood. L heeft dit gedaan zonder aanziens des persoons. Wij danken u daar nog voor Ook nu u ons gaat verlaten zijn alle krachten weer noodig. Ik dank u dan mijnheer Stammes namens den Raad voor uw prettig sa menwerken, maar ik dank u ook na mens de ambtenaren, waarvoor u al tijd een humaan chef was. En per soonlijk tnijn oprechte dank voor uw prettige en leerzame samenwerking want bij onze ergste verschillen, was er nooit iets dat dc hand deed verbre ken en liet gemeente-belang zou kun nen schaden. Ik spreek dan de beste wenschen uit voor uw gezin en hoop, dat u nog immer even veel belangstel ling zult toonen voor onze Gemeente. De hr- Stammes: Ik dank u, mijn heer de voorzitter, voor uwe vriendelij ke woorden. Hoever ik geslaagd hen, is niet door mij zelf te beoovdeelen. Maar waar ik niet in ben tekort ge schoten, dat is in de behartiging van de Gemeentebelangen, soms tot scha de van mijn eigen persoon; maar ik heb dit alles met liefde gedaan. En mocht ik nog eens in uw midden te rugkomen, dan zal dit moeten zijn door de liefde, die ik steeds voor de ge meentezaken zal blijven gevoelen. Ik dank u dan nogmaals voor uwe woor den en den Raad voor onze prettige sa menwerking. Hierna werd dc vergadering dooi den voorzitter gesloten. GEMEENTE WIERINGEN. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 28 October 1932 des middags 2 uur. Aanwezig alle leden. Na opening volgt voorlezing der no tulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukken: Van Ged. Staten besluiten tot goed keuring der af- en overschrijvingen ou der '2e en 3e suppletoire begrooting dienst 1931 goedkeuring van dc raadsbesluiten tot verkoop van grond- strooken aan de Staatsspoorwegen en tot verkoop van een perceel bouwgrond aan S. Zomerdijk; van B. en W. de maandstaten der Zeegras-exploitatie over de maanden Augustus en Sep tember, in Augustus zijn 735 en in Sep tember 600 pak verkocht. Van Ged. Staten het bericht, dat zij [besloten hebben, ingaande 1 Januari 1^33, voor een tijdvak van 3 jaren, op de jaarwedden van de Burgemeesters, Scretarissen en Ontvangers een tijde lijke korting toe te passen van 6 pCt. met dien verstande, dat buiten deze tijdelijke korting vallen 25 pCt. tol een maximum van f 1000,— van deze jaarwedden. Deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Van de afd. Schagen en omstreken van den Ned. Bond van koffiehuis- Restauranthouders en Slijters een ver zoek om verlaging van de personeele belasting op blilards, lokalen en meu belen, die vaak juist voor het bedrijf dat men uitoefent als bezwarend en drukkend worden gevoeld. B. en W. staan er afwijzend tegeno ver; ook de Raad beslist afwijzend. Op verzoek wordt aan de Commissie voor de Malaria-bestrijdïng voor 1933 een subsidie van 1 cent per inwoner, dat is totaal een bedrag van f 59.- toe gestaan Aan het Bestuur der Aid. Wieringen Heil. Mij. van Landbouw wordt op haar erzoek f 100.- subsidie toegestaan voor en te geven landbouwcursus en tevens gratis een verwarmd en verlicht lokaal beschikbaar gesteld. De heer P. Kooij vindt B. en W. ïnil der worden. Spr. herinnert zich een paar aanvragen, waarop toen een bot te weigering is gekomen. Spr. is er riiet tegen; dit zal echter aanleiding zijn, dat meerdere aanvragen zullen komen. Voorz. zegt dat ieder geval op zich zelf beoordeeld zal worden. De Heer M. Kooij vraagt hoeveel leerlingen er zijn. De Heer Bosker zegt dat er 32 zijn. Het voorstel wordt hierop aangenomen. Van G. Poppen en 6 andere slagers alhier een verzoek om de keuring van vee en vleesch in deze gemeente op te dragen aan den zich alhier gevestigd hebbenden veearts. Adres santen meenen, dat hierdoor niet alleen voor deel voor de gemeente zal ontstaan, doch dat ook voor hen zelf deze regeling voordeelen zal bieden. Van het bestuur van de afdeeling Wieringen van de Holl. Mij. van Landbouw een schrijven, waarin aan bovengenoemd adres adhaesie wordt betuigd. Deze stukken gaan om prae-advies naar B. en W. De Heer Oden zegt, gezien te hebben dat dit stuk al een maand oud is, en had toch gemakkelijk nu Praeadvies opgegeven kun nen worden. Voorzitter Dat denkt u maar, wij hebben een regeling met meerdere gemeenten, en die duurt tot 1934. Bovendien moeten Ged. Staten hier ook in gekend worden. Overeenkomstig het advies gaat dit stuk naar B. en W. om praeadvies. Ingekomen is nog een verzoek van J. Hek man, om een stuk grond te mogen koopen van de Gemeente aan de Zwinstraat, te Den Oever. De raad machtigd B. en W. dit ie verkoopen overeenkomstig de voorwaarden en bepalingen. Verlenging pacht wierwaarden. In verband met het afloopen op 1 Juni 1933 van den pachttijd der wierwaarden stellen B. en W. voor hen te machtigen de pacht voor een nieuw 3-jarig tijdvak te verlengen en wel op de thans geldende voorwaarden of op de door de Regeering gewijzigde voorwaar den, tenzij die wijzigingen van zoodanigen aard zijn, dat zij het gewenscht achten zich ter zake nader met den raad te verstaan. B. en W. schrijven dat zij bij het doen van dit voorstel niet voorbijzien, dat de toekomst van. de zeegrasmaaierij op dit oogenblik on zeker is. De omstandigheid echter, dat de pachtsom per pak berekend wordt en dus evenredig is aan de jaarlijksche opbrengst, zoodat bij vermindering daarvan ook de pachtsom in gelijke mate daalt, maakt het risico van voortzetting der exploitatie voor de gemeente minder groot dan dit vroeger het geval was. B. en W. zijn daarom van oor deel, dat de gemeente zich zonder bezwaar tot verlenging der pacht bereid kan verkla- ren. t Z. h. st. aangenorïfsn. Beperking getal vergunning en verloven A. In de vorige vergadering werd aangenomen een amendement van dén Heer Lub om in art. 1 der verordening, bepalende het maxi mum-aantal te verleenen vergunningen en verloven A. tot drankverkoop in het. klein voor sommige deelen der gemeente, te doen vervallen het vermelde onder letter d., voor schrijvende, dat voor het het onder Wierin gen ressorteerende deel van het artikel te doen vervallen, heeft men er zich blijkbaar onvoldoende rekenschap van gegeven, dat daardoor geen enkel maximum voor de Wie- ringermeer was bepaald, een resultaat ge heel tegenovergesteld aan de bedoeling van den voorsteller, die juist een bepaling wensch te, dat in dit gebied geen enkele vergunning zou kunnen worden verleend. De Heer Lub heeft daarom terecht een na der voorstel ingediend om deze fout te her stellen. Met den inhoud daarvan kunnen B. en W. zich dan ook vereenigen, zich daarbij stellende op het standpunt, de door den Raad genomen beslissing omtrent het niet-verlee- nen van een vergunning in genoemd gedeelte van de Wieringermeer te moeten eerbiedigen. B. en W. adviseeren dus tot aanneming van dat voorstel en tot het opnieuw in haar geheel vaststellen van de gewijzigde veror dening. Conform besloten. Gemeenschappelijke schoolartsendienst. In de vergadering van 1 September 1931 werd besloten tot het aangaan van een ge meenschappelijke regeling met de gemeenten Den Helder, Texel, Anna Paulowna en Cal- lantsoog nopens het instellen van een genees kundig schooltoezicht. Nadien is over het ontwerp dier gemeen schappelijke regeling door het Bestuur der Centrum-gemeente Den Helder een briefwis seling met Gedeputeerde Staten gevoerd, welke wordt overgelegd. Het gevolg hiervan is geweest, dat op verlangen van Ged. Sta ten in dat ontwerp eenige wijzigingen moes ten worden aangebracht, zoodat de ontwerp regeling thans luidt conform het exemplaar, dat eveneens aan den raad wordt overgelegd. Uit de stukken blijkt, dat in de kosten van den dienst een provinciaal subsidie is toege zegd tot de helft daarvan, zoodat het aandeel der gemeente niet onbelangrijk lager zal zijn, dan waarop destijds was gerekend. Daar de aangebrachte wijzigingen niet van groot belang zijn en daartegen bij B. en W. geen bezwaren bestaan, stellen zij voor nu definitief te besluiten tot het aangaan van de bedoelde gemeenschappelijke regeling, die waarschijnlijk vanaf 1 Januari e.k. zal be ginnen te werken. Ten slotte stellen zij voor als lid van de commissie van beheer van den dienst aan te wijzen den wethouder, den Heer P. Kaan. De Heer Jp. Lont zegt de begrooting te hebben gezien. Deze wordt altijd zoo hoog opgeschroefd. Hij heeft daar een salaris zien staan van f 6000.opklimmende tot f 7000.- Voorzitter zegt dat een begrqoting ruim moet worden genomen, wil men later niet voor verrassingen komen te staan. De Heer Bakker vraagt wat de kosten voor Wieringen zullen worden. Voorzitter zegt dat als de schoolarts in Den Helder niet op wachtgeld wordt gezet, dit f 624.84 wordt. Gebeurt dit wel dan wordt het f 764.69. De Heer Lub heeft indertijd ook reeds ge zegd dat het onbillijk is dat wij mee betalen aan het wachtgeld van de schoolarts in Den Helder. De Voorzitter zegt d^t dit onbillijker lijkt als dat het is. De Helder heeft een goed georganiseerde Schoolartsendienst, door deze regeling kun nen wij hier van mee profiteeren, of wij al of niet mee doen maakt Den Helder weinig uit. Zoodat het dus billijk geacht kan wor den dat wij ook mee betalen. Bovendien is het wel mogelijk dat deze arts niet op wacht geld wordt gezet. Wij moeten echter afwachten wat de an dere gemeenten doen, en kunnen dus nog niets besluiten. Besloten wordt overkomstig het praeadvies. Aanwijzing takken van dienst der gemeente. In de op 22 Mei 1932 vastgestelde verorde ning tot aanwijzing van de takken van dienst der gemeente voor de toepassing van art. 252 der Gemeentewet,werden tot 1 Januari 1933 van kracht verklaard de regelen, welke tot dusver hebben gegolden voor het beheer der Zeegras-exploitatie, zulks in afwachting van het tot stand komen van de 'nieuwe hegroo- tings-rekenings- en boekhoud-voorschriften bij algemeenen maatregel van bestuur. Aangezien deze algemeene maatregel van bestuur blijkbaar nog eenigen tijd op zich zal laten wachten, hebben Ged. Staten ver zocht genoemde bekrachtiging tot 1 Juli 1933 te verlengen, waartoe B. en W. het voorstel doen. Wordt goedgevonden. Aanleg van gedeelten rioleerin.g. Bij het maken der plannen van Rijkswege voor den aanleg van den verbindingsweg bezuiden Den Oover was blijkbaar niet ge rekend op het leggen van een rioleering in dien weg. Zoodra dit was gebleken, hebben B. en W. onmiddellijk stappen gedaan om daarin alsnog te doen voorzien. Aangezien met het oog op den stand der werkzaamhe den van den wegaanleg de zaak geen uitstel kon leiden, hebben B. en W., nadat door den aannemer dier werken vooraf een prijsopga ve was ingediend, aan dezen opgedragen ook de rioleeringswerken uit te voeren. De kosten van een en ander zullen te za- men 1650,beloopen. De opzichter heeft er voorts de aandacht van B. en W. op gevestigd, dat het gewenscht zou zijn op twee plaatsen langs den Gemee- nelandsweg de afwatering te verbeteren, be staande eenerzijds in een stukje leiding met straatkolk nabij het perceel van den Heer 8. Hegeman Wz. te Oosterland, anderzijds in een 50 Meter leiding met straatkolk te Zand- buren vanaf het perceel van den Heer K. Maaskant in Oostelijke richting. Naar ra ming zullen hiervan de kosten respectievelijk f 125,en f 100,bedragen. Waar echter te Zanaburen de bebouwing zich uitbreidt, lijkt het B. en W. gewenscht de leiding te Zand- buren nifet tot 50 Meter te beperken, doch door te trekken tot hoek Slingerweg. B. en W. stellen den Raad voor tot de uit voering van vorengenoemde werken machti ging te verleenen. De gevraagde machtiging wordt verleend. Geldelijke tegemoetkoming voor schoolbe zoek. Naar aanleiding van de aanvragen v&n H. van Gils, J. van Ham, J. Koops. D. Anemaat en P. Godschalk, allen alhier, om tegemoet koming, ingevolge art. 13 der Lager-onder- wijswet 1920, in de kosten, verbonden aan het bezoeken door zijn kind van de bijzon dere lagere school van het Roomsch Katho liek Kerkbestuur der parochie van den H Hippolytushoef te Hippolytushoef, deelen B. en W. mede, dat deze aanvragen in overeen stemming zijn met de wettelijke bepalingen en dus behooren te worden ingewilligd. Zij stellen daarom voor het overgelegde ontwerp-besluit. waMfr de gemeentelijke bij dragen zijn berekend naar verhouding van de draagkracht der aanvragers, te bekrach tigen. Aangenomen. Winkelsluiting. Bij besluit van 30 Juni j.1. werd de veror dening op de winkelsluiting o.m. aangevuld met de bepaling, dat de winkels, waarin uit sluitend of in hoofdzaak brood, koek, banket, suikerwerk, chocolade, fruit en visch of ta baksartikelen worden verkocht, gedurende het tijdvak van 1 Juni tot en met 15 Septem ber op Zondag geopend mogen zijn van des morgens 9 tot des avonds 8 uur. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft thans bericht, dat hij zich daarmede kan vereenigen, behoudens, dat die openstelling dient te worden beperkt tot 8 achtereenvol gende, in de verordening aan te geven, uren. Het komt B. en W. voor, dat daarvoor aan gewezen zouden moeten worden de uren, vallende tusschen des middags 12 en des na middags 8 uur. Tegen het bepalen van het sluitingsuur ge durende den zomertijd op een uur later dan de wet voorschrijft, heeft de Minister geen bezwaar. In den brief van den Minister geeft deze voorts een nadere beschouwing omtrent de redactie van art. 1 der verordening, welke naar zijn inzien niet uitdrukt hetgeen be oogd wordt, althans tot misverstand aanlei ding zou kunnen geven. B. en W. hebben er geen bezwaar tegen de voorgestelde redactie over te nemen. Hetzelfde is het geval met de door den Minister in overweging gegeven wij ziging van de bepaling inzake de inwerking treding. Zij hebben daarom een nieuwe verordening ontworpen, waarbij met het vorenstaande rekening is gehouden en stellen voor dit ontwerp te bekrachtigen. Aangenomen. Wijziging der bouw- en woningverordening. Art. 15, eerste lid, van de bouw- en woning verordening voor deze gemeente bepaalt, dat aan straten, langs welke door den Gemeente raad rooilijnen zijn getrokken, B. en W. kun nen eischen. dat de voorzijde der op te rich ten gebouwen met de rooilijn samenvallen of daarvan niet meer dan 3 Meter verwijderd blijve-. Deze bepaling geldt dus alleen voor stra ten. waarlangs speciale rooilijnen zijn ge trokken en niet voor die, voor welke de alge mene rooilijn geldt, bedoeld in art. 12, twee de lid (3 Meter uit de wegscheiding.) Het is genoegzaam bekend tot welke be zwaren het gemis van zoodanige bepaling ook voor laatstgenoemde wegen en straten aanleiding heeft gegeven. B. en W. zullen deze kwestie nader onder de oogen zien bij de algemeene herziening van de bouw- en woningverordening, die noodig is geworden door de laatste wijzigingen in de Woningwet. Aangezien deze herziening nog eenigen tijd op zich zal laten wachten en met het oog op den herhaalden aandrang uit den raad om dit onderwerp te regelen, hebben B. en W. gemeend nu met een voorstel van die strekking te moeten komen. Door de ontworpen wijziging van art. 15, eerste lid, kunnen in het vervolg B. en W. over voldoende middelen beschikken om te eischen, dat op de rooilijn wordt gebouwd en een einde maken aan het nog herhaaldelijk voorkomende bouwen niet evenwijdig aan de weglijn. Dat hiermede een algemeen belang, n.1. het uiterlijk aanzien der gemeente, is ge diend, is ook 'de meening van R. en W. Zij stellen daarom voor de in ontwerp aan geboden verordening tot wijziging der bouw en woningverordening te bekrachtigen. Aangenomen. Overplaatsing van het hoofd der O. L. school te Oosterland naar de O.L. school te Den Oever. Het hoofd der O.L. school te Oosterland. de Heer J. Lammes, verzoekt om in gelijke functie te mogen worden benoemd aan de in aanbouw zijnde school te Den Oever, in gaande op den datum van opening der nieu we school. Daar B. en W. hiertegen geen bezwaren, hebben en de Inspecteur van het lager onder wijs reeds mondeling heeft verklaard er zich mede te kunnen vereenigen, stellen zij voor het verzoek in te willigen. De Heer P. Kooij zegt dat de onderwijzer Kuiper gevraagd heeft om overplaatsing, het stelsel wie het eerst komt, het eerst maalt, zal toch zeker geen toepassing hebben De Voorzitter zegt dat ook Mej. de Wit ge vraagd heeft om naar Den Oever overge plaatst te worden. Dit komt echter nog. Het hoofd der school wordt hierin gehoord., en vervolgens ook de ingezetenen. Aangezien het hier het hoofd betreft, en de Inspecteur geen bezwaren heeft, bestaat dit bij B. en W. ook niet. Het voorstel wordt hierop aangenomen. Subsidieering van een door de afdeeling Wieringen van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling op te richten ontwikkelings cursus. De afdeeling Wieringen van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling doet in een over gelegd adres uitvoerige mededeelingen om trent de oprichting van een cursus voor de z.g. rijpere jeugd (14—t.m. 17-jarigen) Ten aanzien van het daaraan vastgeknoopte ver zoek om subsidieering van gemeentewege, merken B. en W. het volgende op. Uit het schrijven blijkt in de eerste plaats, dat voor dit soort onderwijs groote belang stelling bestaateen aantal leerlingen van bijna 60 (thans tot precies 60 gestegen, vol gens nadere mededeeling) is zeer bevredigend te noemen. Uit de verstrekte inlichtingen is verder gebleken, dat van dit onderwijs door leerlingen uit gezinnen van alle richtingen gebruik zal worden gemaakt. De opzet en organisatie van den cursus is zoodanig, dat het onderwijs inderdaad aan alle eischen van deugdelijkheid en neutrali teit zal voldoen. Boven het vroegere vervolgonderwijs is hier het voordeel verkregen, dat men, door onaf hankelijkheid van wettelijke voorschriften, het onderwijs zooveel mogelijk op de practijk kan richten. In een voorloopige bespreking, die B. en W. destijds met het adresseerende bestuur voerden, is als minimum-aantal leerlingen per cursus het getal 10 genoemd. Toen was het nog de bedoeling drie cursussen te orga niseer en. Het getal aanmeldingen zou dit ook mogelijk hebben gemaakt, daar zoowel te Westerland als te Oosterland het mini mum is overschreden. Nochtans is het latei- beter gebleken alle leerlingen te Hippolytus hoef samen te brengen en daar één cursus met twee klassen te vormen. Hierdoor wordt voorkomen, dat de eene cursus maar klein, de andere feitelijk te groot zou worden. Een belangrijk onderwijskundig voordeel is ook, dat men bij concentrage de leerlingen kan splitsen naar leeftijd en ontwikkeling. Het is gebleken, dat bij vorming van twee klassen te Hippolytushoef en vervoer der leerlingen per autobus daarheen, de kosten eerder lager dan hooger zullen zijn. Hoewel nu het getal leerlingen per klasse veel hooger zal zijn dan het gestelde minimum, meenen B. en W. volledigheidshalve dezen eisch te moeten handhaven. Naar aanleiding van de voorloopige kosten- begrooting merken B. en W. op, dat de beloo ning der onderwijzers bij het vroegere ver volgonderwijs ongeveer 2.- per uur bedroeg. Dit bedrag is ook voor deze cursus redelijk te achten. Is het daarnaast noodig aan de hoofden een bepaalde vergoeding toe te ken nen voor administratieve werkzaamheden, dan hebben B. en W. daartegen geen be zwaar. Zij stellen daarom voor het verzoek in te willigen onder voorwaarde, dat het minimum aantal leerlingen per klasse 10 zal bedragen en de vergoeding der leerkrachten zal wor den vastgesteld op 2.- per uur, voor de hoofden eventueel te verhoogen met een ver goeding voor administratiekosten. Verder stellen B. en W. voor tot vertegen woordiger van de gemeente in de commissie van toezicht aan te wijzen den burgemeester. De Heer P. Kooij is van oordeel dat admi nistratiekosten niet gemaakt behoeven te worden, en waar de onderwijzers hebben afgesproken dat de één niet hooger beloond zal worden dan de ander, lijkt het spr. beter toe dat f 2.25 per lesuur wordt betaald, met het vervullen der administratiekosten. De Heer Tijsen zegt dat B. en W. het vol doende achten f 2.— per uur, en dat admi nistratiekosten slechts betaald zullen worden als ze gemaakt zijn. De Heer Bosker acht een belooning van 2.25 per uur ook gewenscht. Men heeft min stens een uur voorbereiding, en twee uur correctie van het gemaakte werk. het karak ter van het onderwijs is veel anders als op de O.L. School. De Heer p. Kooij doet een voorstel om de belooning op f 2.25 per lesuur te brengen, wat door de Heer Bosker .wordt ondersteund. De raad neemt dit aan met 9 tegen 2 st. Die van de beide Wethouders, niet omdat zij er tegen zijn, doch meer omdat zij niet tegen hun eigen voorstel willen stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen. Voordracht tot nadere voorziening in de behoefte aan kasgeld. Voorzitter zegt dat een tijdelijke geldlee- ning moet aangegaan worden van f 50.000.—. B. en W. krijgen machtiging de leening te Ned. Bank tegen een minimum rente van. 4 Deze gelden zijn bestemd voor de weg. B. en W. kijrgen machtiging de leening te sluiten. Commissie tot wering van schoolverzuim. Ingevolge het aan den Heer Juisting ver leend eervol ontslag als lid der Commissie tot wering van schoolverzuim, doen B. en W. de volgende aanbeveling toekomen ter vervul ling van de daardoor ontstane vacature 1. de heer.G. van Steenbergen; 2. de heer J. Geerts. Het te benoemen lid zal moeten behooren tot de categorie meerderjarige onderwijzers bij het bijzonder lager onderwijs. Met 10 tegen 1 stem wordt de Heer G. van Steenbergen benoemd.. Rondvraag. De hr. J. Lont vraagt naar de mogelijkheid van aansluiting bij het Electrisch net van de woning van den heer \Y. Hartog. oorz. zegt dat nog geen wijzigingen in de bepalingen zijn gekomen; 't gaat tóch niet op dat de gemeente voor een enkel perceel deze kosten betaalt. De hr. Lub vraagt inlichtingen om trent verlenging en verwijding van de Pompsteeg te II.hoef. Voorz. B. en W. stellen zich op het 'standpunt dat de eigenaars zelf daar een weg moeten maken. Do heer Oden meent dat in de veror dening staat: eerst een straat aanleg gen en dan huizen houwen. De hr. Lub: hier is al een weg De hr. Kaan: Geen weg, doch *n pad! De hr. P. Kooij merkt op, dat als de gemeente zelf grond heeft, men niet gaat bouwen waar geen straat is. Men ziet bat in de Zwinstraat, daar viiegf do grond weg en er is alles: waterlei ding, riool, licht. Wanneer men naar de Dijkstraat ziet. dat is bij avond een moordenaarshol. Dc eigenaar iaat alles maar zooals het is; het vuilnis wordt over een hek op het land gegOGid. De heer Lub zegt, dat liet in de Pomp steeg geen verkeersweg behoeft te w.or den, doch een behoorlijke wandelweg. Voorzitter zegt onderzoek toe. De hr. Oden zegt dat voor de zijwe gen nog wel wat basalt noodig is. 7.al onderzocht worden. De heer Oden zou gaarne een lan taarn geplaatst aan de Slingerweg hij 't Tehuis- Ouden van Dagen. Voorz. We dienen eerst de verbrce- ding van deze weg af te wachten met 't oog op verplaatsing van de lichtpalen De lieer Bakker vestigt nog de aan dacht op de stukken- ruiten school Oosterland en de hr. Kaan over het plaatsen van 'n lichtpunt waar .vroeger 't vuurbaken stond. Alles zal nader on der de oogen worden gezien. Hierna sluiting. Een plichtsgetrouw ambtenaar gaat heen. Met ingang van 1 Nov. a.s. gaat de heer E. Baijs Jz., kantoorhouder te De Haukes, de dienst met pensioen ver laten. Moge hij nog jaren van een wel verdiende rust genieten.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 4