Lodc in jas 23e JAARGANG DINSDAG 1 NOVEMBER 1932 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ADELDOM OF LIEFDE BIJ SC O L T O F KANAALWEG DEN HELDER. No. 86 üWIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hlppolytojhoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIIN! Van 1S regela Iedere regel meer t 0.60. 1 o.m 't a HET SCHRIKBEWIND DER ZEESCHUIMERS. De kleine vaart stilgelegd. VERWOEDE STRIJD VAN DE JAPANSCIIE MARINE. Op de groote Chineesche rivieren en langs de uitgestrekte kuststreken van het Midden- Rijk tiert de zeerooverij welig. Feitelijk nie mand doet te midden van de tegenwoordige verwarring een ernstige poging om een einde te maken aan dat kwaad, dat voor de bin nenscheepvaart een ramp dreigt te worden. Slechts de onderlinge ruzie tusschen de di verse zeeroovers draagt ertoe bij, dat de zee schuimers in bepaalde gebieden niet de over hand krijgen. Aan de kusten van Japan even wel valt van zeerooverij zoo goed als niets te merken, omdat de autoriteiten daar krach tige maatregelen treffen. Men moet daarbij niet uit het oog verlie zen dat China dichtbij ligt en dat tal van Chineesche zooroovers vanwege de barre con currentie of misschien nog meer uit vrees voor de Japansche, Engelsche of Amerikaan- sche oorlogsschepen in de Chineesche wate ren. het terrein hunner werkzaamheden nu en dan eens verleggen naar de Japansche kust, zoodat de Japansche regeering voor een buitengewoon zware taak staat om de plaag der binnenscheepvaart totaal uit te roeien. Bovendien komen de Chineesche zeeschui mers, als zij de kans schoon zien, geregeld strooptochten houden in het territoriaalwa- ter van Japan. De Chineesche roovefs wer den gewoonlijk nog versterkt en geholpen door Japansche misdadigers en zoo gelukte het hun vaak, dat zij een waar schrikbewind konden uitoefenen in de Noord-Japansche wateren, aan de Westkust van het - eiland Jesso en vooral in de zee van Ochotski. In de laatste maanden had de zeerooverij Zulke afmetingen aangenomen, dat de kleine vaart zoo goed als geheel stil gelegd moest worden. Geen enkel klein schip waagde zich nog op zee. Niet alleen de visscherij onder vond groot nadeel van deze zeeschuimers. maar ook de grootere handelsschepen waren niet veilig meer tegen de snelle schoeners der bandieten, die er niet voor terugdeinsden om met hun kleine kanonnen of mitrailleurs het vuur te openen, waarbij herhaalde malen dooden te betreuren waren. Reeds een jaar geleden, toen in korten tijd vier schepen door de roovers in beslag geno men waren, heeft de regeering in het gevaar lijke gebied een patrouille-dienst ingericht, terwijl zij marine-vliegtuigen uitzond om de schuilhoeken der zeeroovers op te sporen. Maar de bandieten waren blijkbaar goede admiraals, althans zij wisten zich heel goed aan de aandacht van de patrouille-vaartui gen te onttrekken. En de Japansche marine heeft nooit een schuilplaats van de zeeschui mers ontdekt. Tenslotte werd er in het Parle ment besloten om een eskader kruisers en torpedobooten met een moederschip voor vliegtuigen naar het beruchtte gebied te zen den. Een der meest bekende generaals kreeg opdracht om geheel het terrein van zeeroo vers te zuiveren. Na een systematisch afzoe ken van alle wateren rond het eiland Jesso is het eindelijk gelukt, om het hoofdkwartier der roovers te ontdekken. In een bocht aan de Oostkust, niet ver van het stadje Akeshi, ontdekte een vliegtuig een uitgestrekt kamp, dat door struikgewas zoo veel mogelijk onzichtbaar was gemaakt. Een kruiser en twee torpedobooten, die hiervan onmiddellijk in kennis wei-den gesteld, stoom den op volle kracht naderbij en na een kort doch heftig bombardement, was deze schuil plaats totaal verwoest. Na een kort gevecht werden ook 30 bandie ten gevangen genomen. In het kamp vond men een ontzaggelijke hoeveelheid van aller lei goederen die van diefstal afkomstig v ren. Bovendien kwam men tot de ontdek king, dat er een onderaardsche gang bestond, die meerdere kilometers lang was en die toe gang gaf tot een groot pakhuis, waar al het gestolen goed werd opgeslagen. Uit het ver hoor der bandieten kwam men ook te weten, waar zich de andere schuilhoeken der zee roovers bevonden. Bij een kamp aan het ui terste puntje van Jesso kwam het tot een kort vuurgevecht tusschen een snellen schoe ner van de zeeroovers en een torpedoboot, waarbij het vaartuig der zeeschuimers ten slotte nog wist te ontkomen. In totaal wer den er door de marine 18 schepen van zee roovers opgebracht, waarbij niet minder dan 160 bandieten werden gearresteerd, waarvan er enkelen na gepleegd verzet werden neer geschoten. Naar het schijnt zijn de leiders nog kunnen ontsnappen. Uit het onderzoek kwam vasi te staan, dat zeer vele kustbewoners met de zeeroovers gemeene zaak maakten en tegen aandeel in de winst hulp en bijstand verleen den, Ook werden in de verschillende dorpen tal van arrestaties verricht wegens heling. Tot nog toe werden 200 burgers gevankelijk weggevoerd, maar men veronderstelt dat er verschillende duizenden, waaronder ook voor aanstaande burgers, bij deze zeerooversge- schiedenis betrokken zijn. De bandieten onderhielden zelfs handels betrekkingen met bekende firma's in het Zuiden en zelfs in de hoofdstad des landS, waar de geroofde waren als gewone handels artikelen verkocht werden. De bandieten be zaten een grooten vischhandel, zelfs een in richting waar de visch gerookt werd. Toen er eenmaal een eind gemaakt werd aan dit bandietenwezen, bracht dit in geheel het land een groote opschudding te weeg. In het Zuiden des lands had men geen geloof geschonken aan al die verhalen omtrent een schrikbewind onder de kleine vrachtvaarders. Maar nu de misdaden eenmaal aan het licht gekomen zijn, maakt men er de regeering een verwijt van, dat zij niet eerder krachtiger maatregelen getroffen heeft, want in den loop der jaren hebben de zeeroovers voor een waarde van meerdere millioenen buit ge maakt, terwijl zij tal van moorden op hun geweten hebben. Inderdaad is ook de laks heid der verantwoordelijke autoriteiten op Jesso niet te verontschuldigen en het is ab soluut niet uitgesloten dat een nader onder zoek zal uitwijzen, dat ook tal van hoogere ambtenaren bij de zeerooverij zijn betrokken. BINNENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON. No. 3?. Mary's laatste woorden waren „Nu mag hij komen Ik heb echter reden om te den ken, dat hij al vroeger gekomen was en een gedeelte van ons gesprek afluisterde. Ik hoor de een keer buiten aan de*jalouzieën eenig gedruisch en maakte Mary hierop attent, maar zy hechtte er geen gewicht aan en schreef het toe aan den wind." „Sprak u in het laatst ook nog over de pa pieren „Ja. Mary drukte mij nogmaals op het hart, er absoluut niet vroeger gbruik van te ma ken, dan als zij zelve het verzocht. Dit zou echter pas dan gebeuren, als er volstrekt geen anderen uitweg was te vinden. Zij liet mij toen uit en deed de deur achter mij op slot." „Waarom liet zij u door de achterdeur ver trekken „Juist omdat zij den graaf verwachtte. Zij wilde niet, dat wij elkaar zouden ontmoeten. Hij mocht niet weten, wie de papieren had." „Maar dit wist hij alMet zijn vilten schoe nen schoenen had hij op de vensterbank ge staan en zoodoende alles gehoord." „Dat vermoed ik ook. Ik denk nu, dat hij onmiddellijk na mijn vertrek binnenkwam en dadelijk na de eerste woorden Mary dood sloeg waarom is mij niet duidelijk, nu hij toch wist, dat zij de papieren niet meer in haar bezit had „Dit is toch zeer eenvoudig Hij maakte dadelijk het plan, om u te volgen en te ver moorden, maar begreep wel, dat mevrouw Walker hem dan zou aanklagen. Daarom maakte hij haar van kant, eer hij aan zijn tweede werk begon." „Het is mogelijk, zelfs waarschijnlijk, dat hij zoo redeneerde. In elk geval wachtte hij me al af op den weg naar het^ station DE AFSLUITDIJK. En het peil van het IJselmeer. Van Ivornwerderzand wordt aan de „Leeuw. Crt." gemeld Sinds de vorige week wordt met het Oostel. complex van de spuisluizen regel matig gespuit. De verwachting is, dat aan al de jnoeilijklieden een einde is gekomen. Aan de Zuidkant van het Wjestercomplcx werd deze week een groot zinkstuk gezonken. Half Novem ber moet aan de Noordkant van dit com plex nog gezonken worden, waardoor het IJselmeer op peil blijft. Hij kreeg meer dan hij vroeg. De practijk der varkenswet. De „Vee- en Vleeschhander schrijft het volgende „De practijk spreekten dat de varkenscentrale voor de beweging van de ontevredenen in de streek der zwaar mesterij niet meer „ongevoelig" is, blijkt o.i. wel uit het feit, dat de Cen trale Maandag te Rotterdam een 400 varkens boven de 150 KG., deed aan- „Er is vanaf het huis uwer schoonzuster naar die plek éen voetpad, dat dwars door de velden loopt." „Goed. Hij viel mij met zijn boksijzer aan zonder een woord te spreken, maar sloeg ge lukkig mis. Pas daarna kregen we een korte woordenwisseling. Ik nam mijn revolver en schoot die af, nog altijd in de meening dat hij een gewone straatroover was." „Dus hadt u geen idee, dat het de graaf was „Hoe kon ik dat denken Ten eerste ken de ik hem niet en ten tweede dacht ik, dat hij op dien tijd bij Mary was." „Hoe lang hadt u geloopen vanaf uw schoonzuster tot aan die plek „Hm het was donker en ik kwam niet al te vlug vooruit. Ongeveer tien minuten kan ik me in Grunau hebben opgehouden, en het kan ongeveer een uur zijn geweest „Iemand, die daar bekend is, kan langs het kortere voetpad binnen veertig minuten daar zijn. Dan heeft hij dus nog twintig minuten gehad voor den moord en voor het maken van die kunstmatige wanorde. Dat is tijd genoeg. Liet de graaf u na het schot loo- pen „Hij viel op den grond en ik zette mijn weg voort, verdwaalde toen nog en ik had bijna den trein gemist. Eerst later bemerkte ik, dat ik zelf aan mijn hand gewond was." „Waarom gaf u het niet aan „Mijn boot zou op den 16den van Napels afvaren. Als ik vooraf nog een rustigen nacht in Graz wilde doorbrengen, waaraan ik na mijn vermoeiende reis al te zeer behoefte had, mocht ik geen tijd verliezen en kon ik mij niet ophouden met een gerechtelijke aan klacht enz. Tenslotte was ik er immers goed afgekomen, ik ging het land uit en bekom merde mij om niets." „Hoe kwam het, dat u in de kranten niets over den moord las „Ik was den 13den in Venetië en den 14den. toen de kranten de eerste berichten erover gaven, al in Rome. Daar lias ik slechts Engel- koopen tot den vollen richtprijs, n.l. 15 cent. De boeren en handelaren die l41/2 cent vroegen, kregen 15 cent ge boden. Zoo kan een koopman beleven, wat hij nog nooit had ervaren, dat hij meer kreeg dan hij vroeg Enfin het is crisistijd en dan staat de wereld wel eens op haar kop". Ongeldige verkiezing van kerkvoogden? Te Noordeloos is Woensdag j.1. een verkiezing gehouden van kerkvoogden en notabelen der Hervormde kerk. De ze verkiezing is gehouden in strijd met de kerkelijke verkiezingsstatuten, daar hij verkiezing van kerkvoogden deze hierbij niet tegenwoordig mogen zijn. Zulks heeft hier wel plaats gevonden. Een groep lidmaten dei- Herv. kerk heeft 'n klacht hiertegen ingediend bij het classikaal bestuur te Gouda, ten einde deze verkiezing ongeldig te doen verklaren. Binnen eenige dagen is hierin de eindbeslissing te verwachten. Waarschijnlijk zullen een 40-tal ge zinnen uit de kerk treden en zelf een gebouw stichten voor rechtzinnige evangelisatie op gereformeerden grond slag. Een bedrag van f 5000 is hiervoor reeds beschikbaar gesteld. RATTENVERDELGING. Er is een comité te Rotterdam gevormd tot bestrijding van de ziekte van Weil door mid del van rattenverdelging. Het doel is de wa teren weer veilig te maken voor het zwem mend publiek. Daartoe wil men een geregeld voortgezette rattenverdelging organiseeren. Het comité wil vallen laten plaatsen op daar voor aangewezen plaatsen en verder foxter- riers bezigen voor de ratten jacht. BEGROOTING VAN VELSEN. Vier ton bezuinigen. Dezer dagen is verschenen de begrootinj der gemeente Velsen voor 1933. In totaal is voor 1933 hooger aan uitgaven en lager aan inkomsten te ramen f 411.000 meer in het nu loopend jaar. B. en W. stellen voor het vakonderwijs en de gymnastiek op te heffen, besparing I' 12.000 de tijdelijke salariskorting van drie pCt. ook in 1933 te handhaven, besparing f 16.000 intrekking van den vacantiebijslag voor werklieden, besparing f 900 de kleeding toelage voor de politie te verlagen met een besparing van f 1125 de in 1926 toegekende jaarwedde-verhooging bij den keuringsdienst wegens inkrimping der werkzaamheden we der tot het oude peil terug te brengen, waar door f 900 bezuinigd wordt. Een aantal subsidies wordt met tien en twintig pCt. verlaagd. Het tekort op de cri sis-uitgaven wordt ten laste van den kapi- taaldienst gebracht. Een verhooging van belasting wordt niet voorgesteld, daar het maximum reeds is be reikt. Hulp aan. Zuiderzeevisschers. Mag niet remmend werken op werken op het zoeken naar arbeid. De mininster van Waterstaat heeft op de vragen van den heer Duymaer van Twist, lid der Tweede Kamer- o a. medegedeeld, dat bij het ontwerpen van steunmaatregelen voor Zuiderzee visschers de overweging heeft gegolden dat de te verstrekken uitkeeringen niet remmend moeten werken op het stre ven van belanghebbenden, om door aanwending van eigen arbeidskracht in hun onderhoud te voorzien. sche kranten, waarin natuurlijk nog niets kon staan." „Bemerkte u, dat dat de graaf u nareisde „Eerst niet. Maar in Rome deed iemand in het gedrang een poging om mij mijn hand- tasch af te nemen. Maar gelukkig was ik sterker dan mijn aanvaller. Dienzelfden avond ging ik naar het Colosseum wandelen, toen sprong op een afgelegen plek plotseling een kerel naar mij toe het was vollemaan en ik zag iets in zijn hand glinsteren of het een mes was of een revolver, kon ik niet onderscheiden, want ik had alle moeite om mij te verdedigen. Ik kreeg hem op den grond Het blinkende ding was uit zijn handen ge vallen Toen ik eens rondkeek naar iets, waar mee ik hem zou kunnen binden of onschade lijk maken, ontsnapte hij mij plotseling. Maar zijn woedend, bleek gezicht met fonkelende oogen had ik goed gezien Datzelfde gezicht zag ik twee dagen latei, toen ik te Napels scheep ging, met diezelfde uitdrukking van onuitsprekelijken haat van uit de menigte naar mij kijken. Toen kwam ik voor 't eerst op de gedachte, dat het de graaf kon zijn, die op een onverklaarbare manier vernomen had, aan wien Mary de papieren had gegeven en ze mij nu wilde ontrooven. Later verflauwde die indruk en pas in Co lombo, waar ik zooals ik u vertelde in de krant het bericht over den moord las, viel het mij weer in en ik begreep den heelen sa menloop van omstandigheden." „Nu nog een laatste vraag Waarom, mijn heer Morgan, kwam u bij mij en ging u niet dadelijk naar den rechter ,Dat is heel eenvoudig. In dat bericht over den moord werd uw naam genoemd. Op mijn terugreis vroeg ik aan verschillende personen naar u en vernam, dat u een zeer bekwaam detective en een discrete man was. Mary had mij onder zeer bepaalde verwaarden haar pa pieren toevertrouwd. Ik weet niet, wat er in de laatste weken in Grauenegg gebeurd is en of ik gerechtigd ben, haar geheim te ontslui DAMES en HEEREN koopt uw BUITENLANDSCH NIEUWS. KATOEN ALS WEGBEDEKKING. Procédé levert prachtige resultaten op. Uit Atlanta (Georgia) meldt Reuter dat in het katoendistrict thans proeven worden ge nomen met katoen als wegbedekking. De re sultaten moeten in alle opzichten schitterend zijn. In verschillende staten, zooals Texas, Zuid- Carolina en Louisiana, rijden de auto's reeds over deze katoenen wegen, die volgens het katoentextiel-instituut om hun goede hoeda nigheden en ook uit oogpunt van bezuiniging hun bestaansrecht bewezen hebben. Bij den aanleg van deze wegen wordt een katoendek gelegd op den onderlaag van zand en kiezel en klei, vlakgemaakt met asfalt. Over het katoendek komt weer een laag as falt, waardoor een waterdichte wegbedekking verkregen wordt, die het geheele wegmateri- aal verstevigt. In Zuid-Carolina ligt al zes jaar zulk een katoenen wegbedekking, zonder dat er ooit iets aan gerepareerd is en nog steeds is de weg in goeden toestand. Spoorwegongeluk bij Moskou Honderd dooden en 300 gewon den. Het „Kolner Tageblatt" publiceert een brief van den chef-chemicus van een fabriek te Moskou, iemand, die te Keulen is geboren, waarin deze mel ding maakt van een zeer ernstig spoor weg-ongeluk, dat verleden week Zon dag bij Moskou zou zijn gebeurd. Vol gens den brief zou het aantal dooden ongeveer 100, dat der gewonden bijna 300 bedragen. Het „Kolner Tageblatt" knoopt aan dit bericht de opmerking vast. dat het ongeluk door de G.P.Oe. zou zijn. ver zwegen. De chef-chemicus heeft met zijn familie aan de Zwarte Zee vertoeft en was met den verongelukten trein naar Moskou teruggekeerd. Naar in den brief wordt verklaard, is deze irein 's-avonds even voor het binnenrijden van het station Moskou in volle vaart tegen een locomotief gebotst. Daarbij zouden de eerste zes wagens zijn gede railleerd en volkomn zijn vernield. De Chef-chemicus is even als zijn vropw en dochtertje, als door een wonder on gedeerd gebleven. GEMEENTE WIERINGEN. Verbetering van het Varkensras. Voor de afdeeling Wieringen van de Holl. Mij. van Landbouw, hield Vrijdag avond in hotel Lont, te Hippolytushoef, de heer A. P. Keijzer, veevoederdes- kundige, te Bilthoven, een lezing, om te komen tot verbetering van het var kensras. In een onlangs gehouden vergade ring van de afdeeling, waren stemmen opgegaan, om dit onderwerp eens te laten behandelen door een deskundige. Dit in aanmerking nemende, was heC voor het bestuur en de spreker 'n heele teleurstelling dat slechts een 15-tal belangstellenden aanwezig waren. Het grootste gedeelte van dit aantal, zoo bleek wel aan het eind der vergadering was bovendien nog niet geneigd tot daadzaken over te gaan, d.w.z. mede te werken om een fokvereenigïng op te richten, het motief van deze afzijdig heid was, dat zij slechts mesters zijn en geen fokkers. Alvorens de Heer Keijzer zijn lezing hield, werd door den Heer Faber een korte uiteenzetting gegeven, over de maatregelen van de regeering, inzake de varkens. Deze maatregel houdt in, dat de in gestelde varkenscentrale- de prijs be taald naar kwaliteit. Dit stelsel heeft men bijna in zijn ge heel overgenomen van Denemarken, alleen de gewichtsklasse heeft men iets ruimer genomen, n.m. tot 100 K.G., dit zijn natuurlijk de exportvarkens. Gij moet u op het baconvarken gaan toeleggen, voorheen werd dit maar uit enkele gebieden betrokken, en was de afzet ook in die mate. Het baconvar ken wordt thans veel gevraagd, en gij zult dus uw bedrijf om moeten zetten. Gij moet bovendien u eenigszins op de toekomstvaan instellen. In Fries land en Drente zijn veel zouterijen, wat, nu een directe verbinding met Friesland is verkregen, voor Wieringen een niet te onderschatten belang is. Het nu ingevoerde systeem heeft tot gevolg dat wanneer men nu varkens levert aan de centrale, ongeveer 14 dagen later krijgt men het betalingè- briefje thuis, waarop staat wat uw varkens hebben opgeleverd. Dit is met een voor u een bewijs of gij uw varkens goed hebt opgeleverd. Er zijn 3 perioden De eerste was, zooals we het hebben gehad dat een kwartje per K.G. werd gegeven, de pe riode van thans is zonder toeslag en de periode die komt, dit kan ongeveer 1 December zijn, de regeering neemt dan 40.000 varkens over tot ongeveer 1 April 1933. Per maand ontvangt de regeering dan 10.000 stuks waarvoor zij een vaste prijs garandeert, de eventueele strop zal worden gedragen door de regeering, in dit geval het stabilisatiefonds. Wlat dan over is kunt ge op de vrije markt aanbieden, doch dat de prijzen op zullen loopen geloofd spr. niet. De zware varkens zullen een drukkende invloed uitoefenen op de markt. Het gaat in hoofdzaak om baconvar- kens. De Heer Keijzer neemt hierop het woord en is verheugd dat hij hier op Wieringen een steentje te mogen bij eren. Misschien vindt u dit al te voorzichtig maar ik denk alleen aan het geluk van mijn neef en de rest komt bij mij niet in aanmerking. Wat weet u over Herbert's toe stand Denkt u, dat het nu nog de wensch der overledene zou zijn om hem aan zijn te- genwoordigen toestand te ontrukken Ik moet u nog zeggen, dat ik Mary's testament in handen heb, waarin haar geheele nalaten schap aan Herbert wordt vermaakt." „Ik geloof dat u den jongen man den groot sten dienst zou bewijzen, door hem van het majoraat te bevrijden hij bemint Lore Stein brech meer dan ooit en is vast besloten, om haar te winnen en zijn erfrecht over te dra gen op zijn neef Walter. Dat hij dit nog niet heeft gedaan, is door de ziekte van freule Sydow, dit al het andere naar den achter grond dringt." Morgan stond op. „Voortreffelijk. Dan wordt alles volgens den wensch van Mary opgelost. De jonge man zal er niets op tegen hebben, om met zijn jonge vrouw naar Sydney over te huizen en zoo de onvermijdelijke praatjes hier uit den weg te gaan." Ook Hempel stond nu op. „Ja", zei hij diep ademhalend, „nu is dus de laatste schakel van mijn keten bewijzen voorhanden. Er blijft ons nu niets meer te doen, dan ons materiaal aan den rechter te brengen. Mag ik u verzoeken, mij daarheen te vergezellen „Natuurlijk." EINDE. Twee sterke jongens. Het is een algemeen bekende zaak dat Pe ter de Groote en zijn tijdgenoot Augustus van Polen, keurvorst van Saksen, beiden een bui tengewone en bijna bovenmenschelijke kracht bezaten. Op zekeren avond was de eerste, in eene den vorst Radziwill toebehoorende ves ting, aan de grenzen van Koerland, bij den laatste genoodigd. Augustus bemerkte gedu rende den maaltijd, dat een zilveren bord dat men hem toegereikt had, vuil was ter stond boog hij het bord te zamen, zoodat er een rol uit gevormd werd, en legde het naast zich neder. Peter meende dat de koning, de wijl hij aanwezig was, zijn kracht eens wilde vertoonen hij nam daarom insgelijks zijn bord op, rolde- het tot eenen klomp, en legde het voor zich. Dit vuurde koning Augustus nog meer aan, hij nam een dikken zilveren schotel en verbrijzelde die tusschen de vlak ke handen Peter gaf hem ook hierin niet toe, maar nam een anderen schotel en ver brijzelde dezen insgelijks. De beide sterke po tentaten waren dus mooi op weg om het ge heele tafelservies te vernielen, wanneer Czaar Peter niet door de volgende woorden aan den merkwaardigen strijd een einde gemaakt had Broeder Augustus, wij kneden en ver buigen zilver, dat het waarlijk een vermaak ik om aan te zien, het zou echter krachtiger daad van ons zijn indien wij het Zweedsche ijzer konden buigen. Toen op een anderen tijd de beide vorsten in Thorn vertoefden, en zij te hunner ver strooiing een stierengevecht bijwoonden, wil de Augustus den Czaar bewijzen dat hij bij zijn kracht ook heldenmoed voegde. Hij vat te een der woedende beesten bij de horens, hield hem met den eenen arm van zich af en hiew met een slag van zijn sabel den kop van het dier af. Waarde broeder Augustus, ook ik kan zulk een kleinigheid uitrichten, riep hem Peter toe, gebied eens dat men een rol lijnwaad brenge De rol werd gebracht Peter wierp deze in de lucht, trok snel zijn pallas, en gaf tegen de rol, voor dat ze den grond herijkte, zulk een krachtigen slag, dat hij ze in twee stukken hakte. Koning Augus tus wendde nu al zijn kracht en behendig heid aan om iets dergelijks te verrichten, hij beschadigde menige rol, doch het mocht hem nimmer gelukken in de lucht er een in tweeën te houwen.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1