Falcon- en Lode in ias EEiTELS 23e JAARGANG VRIJDAG 4 NOVEMBER 1932 No. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ..DE WAKENDE LEEUW" DE EERSTE KEER. BIJ SC O L T O FKANAALWEG DEN HELDER. WIERINGER COURAÏOT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU ADVERTENTIIN DINSDAG en VRIJDAG. UITGEVER 1 Hippoiytushoef Wieringen. Van 1—5 regeij f 0.50. ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. 1 Telefoon Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f o.m per 3 maanden 1. L I VOOR BETERE PIJP - TABAK TABAKSFABRIEK J. R. KEUSS. Laat 125 Alkmaar. BINNENLANDSCH NIEUWS. Wederom smokkelaars gesnapt. Zij probeerden door in het Breyeler meer te sprinngen te ontsnappen. De douanebeambten van het district Kaldenkerken hebben op den weg naar Lobberich, die aan den eenen kant begrensd is door een hooge haag en aan den anderen kant door 't Breye ler meer, wederom een goede vangst gedaan. Zij sommeerden daar een dezer nachten 'n smokkelbende van zes man Toen de smokkelaars zagen, dat zij niet meer konden ontsnappen, spron gen zij zonder zich te bedenken met hun spikkel waar in het Breyelermeer. De beambten waren echter met schijn werpers uitgerust en konden zoodoen de alle bewegingen der smokkelaars volgen en gaven waarschuwingsscho ten. Toen de smokkelaars het nutte- looze van hun vlucht inzagen, keer den zij drijfnat naar den kant terug en werden daar door de beambten op vangen. Er werd 76 pond tabak en 42 pond koffieboonen in beslag genomen, terwijl 300 pond smokkelwaren in het meer waren achtergebleven. BEN ONGELUKKIGE VAL. Slager in zijn eigen mes ge vallen. Dinsdagmiddag is te Zutphen op den Deventerweg de 21-jarige slagers knecht Van Osch in aanrijding geko men piet een onbekenden wielrijder, waardoor hij kwam te vallen. Daar hij op weg was naar het slachthuis om te slachten, had hij in een zijner zakken de benoodigde slagersmessen gebor gen. Bij zijn val over de straat is een dier messen hem in de rechterlies ge drongen, wat zeer veel bloedverlies ten gevolge had. Drie doktoren ver leenden de eerste hulp- waarna hij per ziekenauto naar het Algemeen Zieken huis werd vervoerd. Nog geen uur la ter was hij reeds overleden. HET WEST-FRIESCHE KANALENPLAN. Oudkarspel trekt zijn bijdrage in. In de vergadering van den gemeenteraad van Oudkarspel deed Mr. C. P. Eecen (v.d.) het voorstel om het raadsbesluit, waarbij een bijdrage van f 600 werd toegezegd ten behoe ve van de uitvoering van het West-Friesche kanalenplan, in te trekken, omdat z.i. aan deze kanalen in Westfriësland geen behoefte John Crispy was een van de minst gevrees de politiemannen van de stad. Weliswaar was hij flink gebouwd en niet ouder dan twee en dertig jaar, doch zijn hersens werkten niet altijd even snel als die van zijn colle ga's. En zoo zag hij geregeld zijn kansen op promotie voorbijgaan, ofschoon hij al zijn best deed, om vooruit te komen. John was nog niet getrouwd. Hij vond, dat hij van zijn salaris geen vrouw kon onder houden en omdat er niet veel kans was, dat hij binnenkort bevorderd zou worden, zou hij voorloopig nog wel ongetrouwd blijven. Dat neemt niet weg, dat het vrijgezellen- leven John verveelde, en als hij de ronde deed door zijn wijk, waagde hij nogal eens een oogje aan voorbijkomende dames of aan een aardig, hupsch dienstmeisje. John wilde wat inkoopen doen. Hij had het land aan winkelen, daarom ging hij naar het groote warenhuis, waar hij alles tegelijk kon krijgen. Neen, u moet niet denken, dat hij er heenging om de aardige meisjes, die er achter de toonbanken stonden John was juist bezig, een paar sokken te koopen, toen zijn aandacht getrokken werd door een allerliefst figuurtje in een grijzen mantel en met een rood hoedje op, dat aan een andere afdeeling inkoopen deed. Hij be taalde vlug zijn sokken, doch juist in dien DAMES en HEEREN koopt uw bestaat. De Voorzitter, burgemeester Wijnveldt, liet hiertegen een waarschuwend woord hooren en betoogde, dat het raadsbesluit is genomen zonder hoofdelijke stemming en na veel be raad. Het voorstel-Eecen werd echter aan genomen met zes tegen een stem, die van wethouderBakker (s.d.a.p.) Kind in een riool gedreven. Gered door tegenwoordigheid van geest. In de Dijkschestraat te Helmond is een ongeluk gebeurd, dat bijna het le ven van een driejarig kind heeft ge vergd. Het meisje geraakte namelijk bij het beginpunt der rioleering in den door den hoogen waterstand volstaan- den loop, welke achter het nieuwe ge deelte der stad uit de velden komt. Vóór hulp kwam toegeschoten was het kind met het water in de groote riool buizen gedreven. Een der buurtbewo ners had de tegenwoordigheid van geest naar den eersten rooster te loo- pen, doch daar was hét kind reeds ge passeerd. Ook bij den tweeden rooster kon het kind niet jneer gegrepen wor den.. Een klompje werd hier opge- vischt. De vader van het kind' was naar den derden rooster gesneld en mocht het genoegen smaken hier zijn dochtertje te grijpen. Het kind was bewusteloos, doch kunstmatige ademhaling had succes. Het vermogen der Zeeuwsche landbouwers. Op de hoofdbestuursvergadering der Zeeuwsche Landbouw Mij. deed de nieuwe secretaris de heer Dorst, eeni- ge .mededeelingon over het vermogen der Zeeuwsche landbouwers. Op 1 Mei 1930 waren bij het boek houdkundig bureau der Z. L. M. aan gesloten 92 landbouwers van wie er 13 waren, dus 14 pCt. waren met een negatief vermogen. Het gemiddeld ver mogen bedroeg toen f 35.400. Op 1 Mei 1932 waren er 124 aangiften Het aantal nieuwe negatieve vermo gens 31, dus 25 pCt. Het gemiddeld ver mogen f 20.500. Op 1 Mei 193C waren er 141 aangif ten, bedroeg het percentage negatieve aangiften 29 pCt. en het bedrag aan gemiddeld vermogen f 15.500. Uit deze cijfers - aldus de heer Dorst blijkt de ernst van den toestand en de noodzakelijkheid van steunverlee- ning. De gelukkige vader en de booze grootvader. Moet in zijn bemd in den regen vluchten. Zaterdagnacht omstreeks halfvier kwam in een politiebureau te Amster dam- een man binnenvluchten, die, hoewel het stortregende- slechts in onderbroek en hejnd was gekleed en op bloote voeten liep. Toen men den bibberenden vluchteling vroeg, hoe hij er toe was gekomen, om zóó de straat op te gaan, vertelde hij, dat hij des mor gens vader was geworden van een wel- gschapen zoon. Die uitbreiding van de familie was op gepaste wijze gevierd, maar 's nachts had hij woorden gekre gen met zijn schoonvader. Deze zou hem tijdens de ruzie de straat op heb- ben gejaagd en daarna de buitendeur hebben dichtgeworpen. Een onderzoek werd ingesteld, waar bij kwam vast te staan, dat de zaak zich werkelijk zoo had voorgedaan als de man had beweerd. Schoonmama kwam na een poosje met des vluchtelings kleeding aandra gen, doch had zijn schoenen vergeten. Doch ook hierin werd voorzien een der agenten leende hem een paar schoe non, waarna den gelukkigen(?) vader onderdak werd verleend in het huis van een zwager Goede prijzen voor najaarsgroenten. Aan de Westlandsche veilingen wor den de laatste weken voor najaars groenten, zooals sla, spinazie, en pos telein, goede prijzen besteed. Deze na- teelt geeft den kweeker dan ook eeni- ge tegemoetkoming in de verliezen, welke hij dit seizoen geleden heeft. GEWETENSGELD. Ten behoeve van 's-rijks schatkist is o.m. ontvangen wegens over vorige ja ren te weinig betaalde belastingen laar inkomen en/of vermogen (gewe- tensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Amsterdam, f 30 000 onder letter X. Een onwelwillende Gemeenteraad. In de gehouden vergadering van den gemeenteraad van Finsterwoide (Gron.) richtte het communistische raadslid Jansen beleedigende woorden tot de beide wethouders die hij o.m. uitbui ters noemde. Toen hij ondanks verma ningen van den voorzitter doorging de wethouders te bcleedigen werd hij op voorstel van den burgemeester voor le vijf eerstvolgende raadsvergade ringen uitgesloten. Dit is thans het derde lid dat binnen korten tijd voor vijf raadsvergaderingen is geschorst. Gratis reisje van Australië naar Amsterdam. Met een der booten van de Stoom vaart-Mij. „Nederland" zijn daar ter stede aangebracht een 28- jarige kwee ker en een 35-jarige bakker, die zich te Sidney als verstekelingen hadden w eten in te schepen. Zij waren in Aus tralië een paar jaar werkzaam geweest doch werkloos geworden. Over de ge melde manier zagen zij kans uit het verre werelddeel weg te komen. Even buiten de haven werden zij ontdekt, en verder naar Amsterdam meegeno men. Van hier zijn ze na op het poli tiebureau Kattenberg verhoord te zijn naar hun geboorteplaatsen resp. Haarlem en Groningen -- teruggekeerd NOODLOTTIG KINDERSPEL. Bij het spelen met een revol ver wordt een meisje gedood. Dinsdagmiddag tusschen vier en half vijf gingen te Doesburg de twee kinde ren van den accountant den Heer Mul der, een jongetje van twaalf en een meisje van vijf jaar, tijdens de afwezig beid van den vader in den tuin spelen De jongen nam de leege revolver van zijn vader, die reserve-officier is, be nevens eenige patronen mede. In den tuin laadde de jongen de revolver- een schot ging af en trof het meisje in den tijd was het meisje tusschen de menigte verdwenen. John zocht en zocht, totdat hij haar plotse ling weer ontdekte in de parfumerie-afdee- ling. Onmiddellijk snelde hij daarheen, kocht, om zich een houding aan te geven, een stuk je zeep, dat hij voorloopig niet noodig had en daarna volgde hij het meisje naar de stof- fen-afdeeling. naar de schoenen-, de bijou terieën-, de foto- en de handschoenenafdee- ling, van beneden naar boven en van boven naar beneden. Toen ze samen in de lift stonden, had ze even haar blik op hem laten rusten. Hij had eens gekucht, doch, verlegen van nature, had hij haar nog niet durven aanspreken. Wel had het allerliefste gezichtje met de diepblauwe oogen en het bruine krulhaar een diepen indruk op hem gemaakt en hij ge voelde, dat dit het meisje zou kunnen zijn, dat aan zijn vrijgezellenstaat een einde kon maken. Alsde bevordering maar wilde komen Het meisje met de blauwe oogen verliet de lift op de tweede verdieping, op eenigen af stand gevolgd door John. Nu en dan bleef ze even staan bij verschillende afdeelingen, kocht hier en daar iets en tenslotte ging ze nu en dan even omkijkend, naar den uitgang. John versnelde zijn pas. Nu of nooit, dacht hij, en toen ze de draaideuren bereikt had, stond hij naast haar. Juffrouw, begon hij. Onder het kokette, roode hoedje, zagen Treurig naspel van den oorlog. Op een kleine boerderij bij Szeged heeft een treurig naspel van den we reldoorlog plaats gehad. Tot groote ont steltenis bleek bij de vaststelling der identiteit van een knecht, die bij den boer in dienst was en zich had opge hangen- dat hij de eerste man was van de boerin, bij wier tegenwoordige echt genoot hij in dienst was. Sedert het begin van den oorlog was de man, die aan het Russische front diende, verdwenen. Eenige maanden geleden is hij echter uit Russische ge vangenschap gevlucht en keerde na een uitertst moeilijken tocht in zijn geboorteplaats terug, waar hij vernam, dat zijn ouders inmiddels gestorven wa ren en zijn vrouw voor de tweede maal getrouwd was. Om in haar nabijheid te kunnen zijn, vroeg hij den tweeden man van zijn eigen vrouw hem in dienst te nemen. In den verwaarloos den ouden man herkende niemand den vroegeren dorpsgenoot en echtgenoot van de boerin. twee oogen hem verschrikt aan. Neem me niet kwalijk, maar O, niet hier, in vredesnaam, wacht tot buiten. John knikte, zijn hart klopte van vreugde. Wacht tot buiten Ze weigerde dus niet De draaideuren flitsten en in het drukke gewoel van de straat was het bekoorlijke fi guurtje een oogenblik uit het gezicht verdwe nen. Doch ja, daar....! Met drie, vier groote stappen stond John weer naast haar. Hij raakte even haar mouw aan en opende den mond om iets te zeggen, doch zij voorkwam hem. Meneer, fluisterde ze zacht, het is de eerste keer. Ik zou u willen voorstellen, ga even mee Een kopje theedrinken had hij willen zeg gen, doch ze viel hem in de rede. Och toe, meneer, laat me maar voor dit maal gaan. Het is heusch de eerste keer ge weest en ik zal alles teruggeven. Ik heb ge zien, dat u me door het magazijn gevolgd hebt. Het zijn maar kleinigheidjes die ik mee nam, maar ik heb er vreeselijk veel spijt van. Heusch, ik zal alles teruggeven. John Crispy kon zijn ooren niet gelooven, Zijn hersens waren niet gewend, snel te wer ken, en slechts langzaam drong het tot hem door, dat hij te doen had met een gerouti neerde winkeldievegge. Besluiteloos stond hij daar, niet wetende wat te beginnen. Dit mooie, lieve meisje, dat hij zich tot vrouw hals. Hevig bloedend liep 't kind naar de slaapkamer. Het jongetje hielp zijn zusje nog in bed en maakte zelfs de jurk aan den hals nog los, om daar na snel den dokter te waarschuwen. Toen deze direct daarop kwam, bleek het meisje reeds aan bloedverlies te zijn overleden. BUITENLANDSCH NIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN. Geachte Redactie. Gelieve het onderstaande in Uw veel gele zen blad te willen plaatsen. Bij voorbaat mijn dank. Maandag 24 October is een conflict uitge broken in het bouwbedrijf te Wielingen. De oorzaak is de volgende Enkele jaren terug, toen de organisatie voor arbeiders in het Bouwbedrijf tot stand kwam, zijn verschillende pogingen bij de Patroons te Wieringen aangewend tot rege ling van arbeidsvoorwaarden te komen. Geen enkele poging is geslaagd, wel werd regelmatig het loon verhoogd, doch de soci ale bepalingen bleven uit, t.w. regenverlet en vergoeding voor feest- en vacantiedagen. Dit jaar echter besloten de patroons per 1 October met 5 cent per uur de loonen te verlagen en per Jan. a.s. nogmaals dezelfde loonkorting toe te passen. Inmiddels is de organisatie wat gegroeid en ook het besef, dat wat in het gansche land regel is, in Wieringen geen uitzondering mag of kan zijn, en ook daar de arbeidsvoor waarden in onderling overleg tusschen pa troons- en arbeidersorganisaties dienen te worden geregeld. De patroons is hiervan kennis gegeven en zijn ze uitgenoodigd tot een conferentie. Geen enkel antwoord is binnengekomen, evenmin dat ook maar één patroon zich heeft doen vertegenwoordigen op de door ons gevraagde conferentie. Ik treed thans niet in beoordeeling. Ga ook niet in op de vele onjuiste beweringen, praatjes, ja zelfs opzettelijke kleineering of verdachtmakingen, welke sommige personen zich veroorlooven uit te spreken. Ik houd nu eenmaal meer van frisch water dan van modder. Wat wij wel willen stellen is, dat in de Sa menwerkende organisaties met eenheid van stemmen is besloten, actie te voeren en de Hoofdbesturen zijn opgedragen, zich met de patroons in verbinding te stellen ten ein de te verkrijgen een collectieve Overeen komst, met een loon van 56 cent per uur voor de vaklieden, 47 cent per uur voor de geschoolden, benevens alle sociale bepalin gen welke door het gansche land gelden. Contractduur tot einde September 1933. Hiervan is de patroons bericht gezonden en zijn deze gevraagd om een conferentie. Resultaten met Bertels' Kunstkorrel: Voordeden: sterker kuikens en pluimvee, korter rui, méér wintereieren. méér en grooter kwaliteits-eieren, arbeid- en voederbesparend» voedering, lager productiekosten van het ei „Ratio" 1, 2, 3 Piepkuiken mestvoeders: „Ratio" 1. Opfokv. 1-30 dagen f6.75 p. 50 Kg. „Ratio" 2. Kunstk. 4-8 weken f6.50 50 „Ratio" 3. Kunstk. 8-12 f6.20 50',. Maximum vleesch- en vetvorming. Minimum voederkosten en arbeid. Men kan nu gerust eenige dagen van huis gaande gevulde voederbak verzorgd het pluimvee en Bertels' Patentlegnest (kan kippenh. zelf maxen) vergaart de eieren en voorkomt breuk, eierpikken en bevuiling. Nu kan, neen zall iedereen Bertels' Kunst- korrel en Ratio mestvoeders voeren. Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Weigert namaak, let op ons Loodje! Oliefabrieken N.V., Amsterdam gewenscht had, was een misdadigster. Het meisje profiteerde van zijn aarzeling en trachtte met lieve woorden op zijn gemoed te werken. Laten we ergens een kopje thee gaan drinken, sloeg hij voor. We kunnen dan eens verder zien. Dankbaar en hoopvol volgde ze hem naar een kleine lunchroom. In een afgelegen hoek je, verborgen voor nieuwsgierige kijkers, kwa men achtereenvolgens uit haar mantelzakken te voorschijn, twee paar handschoenen, een taschje, een paar halskettingen, een zijden shawl, drie paar kousen en een vulpenhou der. Met tranen in de oogen vertelde ze van haar armoede. Zeker, ze was netjes gekleed, doch die kleeren waren nog uit den tijd, dat ze werk had. Ja, ze was stenotypiste geweest op een kantoor, maar wegens slapte was ze ontslagen. En nu wist ze niet, hoe ze aan geld moest komen voor haar levensonder houd John voelde zich tot in het diepst van zijn ziel getroffen door zooveel ellende. Het kwam niet in hem op te twijfelen aan de waarheid, van wat het mooie meisje vertel de. Bedachtzaam kauwde hij op de punt van zijn sigaar. Wat moest hij doen Als hij haar arresteerde op zijn vrijen dag, zou zijn kans op promotie groot zijn, doch dan ging zij de gevangenis in en kon hij niet met haar trouwen. Als hij haar evenwel liet gaan, Zooals reeds geschreven, is een en ander mislukt. Daarna is een ultimatum verzonden, waar in vervat de bovengenoemde eischen en is de gelegenheid opengelaten alsnog te confe- reeren. In beide organisaties is met één stem te gen besloten dit ultimatum te verzenden. Zóó en niet anders is de geschiedenis. Wie anders vertelt en het weten kan, leeft op ge spannen voet met de waarheid en zij, die er niets van weten, doen niet verstandig over zaken, welke slechts de betrokkenen aan gaan, te spreken, omdat dit onbedoeld tot verkeerde conclusies leidt. Inmiddels dankend voor. de verleende plaatsruimte, T. J. HARIOT, 2e Secr. Alg. Ned. Bouwarb. Bond, Hoofdbestuur. M. de Red. Verzoeke beleefd plaatsing van onderstaan de, naar aanleiding van het ingezondene „Van terzijde bekeken." Bij voorbaat onzen dank. Wat de Heer B. zegt van de steeds goede verstandhouding tusschen werkgever en werknemer kan juist zijn geweest en het is ook geenszins de bedoeling daarin wijziging te brengen. Mochten sommige menschen van meening zijn dat dat onze bedoeling is dan zijn ze wel heel ver mis. Wij voor ons gelooven dat de houding van de patroons daar meer op gelijkt. Wat zegt ge van het volgende Zonder overleg met ons zijn ze besloten en uitgevoerd met October 5 cent per uur er af en met 1 Januari nogmaals 5 cent en wie weet wat ons verder te wachten staatbe vordert dat misschien de goede kameraad schap Wij zijn tenminste het tegendeel van meening. De Heer Bosker schrijfttimmerlieden het contract op zij, dan zijn misschien de patroons bereid het gevraagde te geven, wat loon, bonnen voor vacantie en betaling Chris telijke feestdagen betreft, (hierbij maken we even de opmerking wat betalen dier feest dagen betreft, indien die bonnen worden verstrekt de feestdagen daardoor reeds be taald zijn.) Wie eenige logika in deze redeneering kan ontdekken die mag het zeggen, wij zien ze niet. Immers het contract kost niets en als de patroons bereid zouden zijn het loon plus bonnen in te willigen waren we immers klaar. Neen mijnheer B. zoo eenvoudig is het niet, de patroons willen niet eens praten met ons, er is gelegenheid genoeg voor geweest, doch ze willen die zaken alleen regelen, zonder overleg met hun arbeiders. Of dat nog de rechte weg is in 1932 betwijfelen we. Wij zijn althans van meening dat de ar beiders niet alleen het recht, doch zelfs de plicht hebben, over hun eigen loon en ar beidsvoorwaarden te spreken. Nu hebben de arbeiders daarvoor een or- bleef ze weliswaar vrij, doch zonder promotie was trouwen evenmin mogelijk. Hij peinsde en peinsde. Intusschen weende het lieve wezentje zich van berouw de mooie oogjes rood. John had nog steeds geen besluit genomen, toen het meisje opstond. Ze wilde zich wat gaan opknappen, omdat ze met haar be- schreide gezichtje in geen geval over straat kon. In gedachten speelde John met de gesto len handschoenen en met het taschje. Neen, het kon niet, en het mocht niet. Afgezien van zijn eigen belangen, moest hij doen, wat de plicht hem gebood het charmante voor komen van het meisje mocht daarop geen invloed uitoefenen. En dan nog de kans op zijn lang verwachte bevordering Vastbesloten zat hij, rechtop in zijn stoel, te wachten, totdat ze terugkwam. Hij wachtte vijf minuten, tien minuten, een kwartier, nie mand verscheen. Eindelijk, na een half uur, begon het tot hem door te dringen, dat de mooie dievegge niet meer zou komen opdagen. De directie van het warenhuis was zeer verwonderd, na eenige dagen van een onbe kenden afzender een pakje te ontvangen, waarin tal van artikelen uit haar eigen ma gazijn afkomstig, netjes bijeengegaard lagen. John Crispy wacht nog steeds op zijn niéu we kans op bevordering.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1