ganisatievorm gekozen welke de pa-! troons mogelijk minder aangenaam is, doch dat is toch een zaak welke de arbeiders zelf hebben te bepalen. Immers als de werkgevers zich organisec- ren doen ze dat toch op hun wijze. Door dat steeds zwijgen op onze uitnoodi- gingen om te confereeren (ja zelfs geen briefje van verhindering), hebben de pa troons zelf het er naar gemaakt dat hun een ultimatum is gezonden waarin zelfs de mo gelijkheid te praten met ons was opengelaten, doch nog zwegen ze. Hierdoor hebben zij den strijd verwekt welke thans op Wieringen een ongewoon iets, een feit is Ja, ja, de tijden veranderen wel. De- Heer B. zou graag voor dezen strijd spoedig een oplossing wenschen, wij denken dat geheel Wieringen dat met hem eens is, doch waar van onze kant al het mogelijke is gedaan het te voorkomen is thans hei woord aan de patroons. Wij zijn nog altijd tot een bespreking bereid. Met dank voor de plaatsing. Het bestuur A.N.B M. de R. Met aandacht hebben wij gelezen uw be schouwing over de timmerliedenstaking op Wieringen en meenen U te moeten wijzen op 't van verkeerde zijde bekijken dezer zaak. U, m.h., meent, dat 't betalen van lager loon door de verschillende bedrijven werkzaam in de Wieringermeerpolder een beletsel was en nog is voor de aannemers van Wieringen. M.H. Bosker, bekijkt U eens de uitslag van de verschillende eenigszins belangrijke Beste dingen van bouwwerken in de Wieringermeer polder, dan zult u zien hoe weinig concur rentie daar was van Wieringen. Onderzoekt U dan eens, welke loonen op de verschillende werken daar werden en thans worden be taald. Na dit onderzoek vertrouwen wij, dat U dan in uw geacht blad zult schrijven dat een doorvoering dier eisch van de Patroons een niet rechte concurrentie tegenover de Pa troons in de Wieringermeer zal zijn. Met be langstelling uw bericht dien aangaande tege moet ziende, teekenen wij met de meeste Hoogachting, uw abonné de firma A. KINGMA en Zn. Slootdorp, 3 Nov. 1932. De uitdrukking van den Heer Ha- riot „en zij, die er niets van weten, doen niet verstandig over zaken, wel ke slechts de betrokkenen aangaan, te spreken" en de zinsnede in het schrijven van 't bestuur A. N. B. „wie eenige logika in deze redeneering kan zien, die mag 't zeggen, wij niet en de terechtwijzing van de firma Ivingma en Zn., dat zij moet wijzen op 't van verkeerde zijde bekijken van de ze zaak dit alles zou misschien 'n „buiten staander" tot de vertwijfelende vraag brengen: „had Bosker ze, toen bij "t schreef, allemaal wel op 'n rij -- Laat ik het van 'n andere zijde bekij ken en dankbaar zijn, dat er aan 'l stukje aandacht is geschonken. In dat stukje had ik niets anders op het oog, dan 'n bal op te werpen om de partijen tot elkaar te brengen, zonder dieper op de zaak in te gaan. Door de verschillende ingezonden stukken wordt ik hiertoe nu wel genoodzaakt, temeer, waar de Heer Hariot de voor geschiedenis releveert van enkele ja ren terug. „Toen, zoo schrijft hij, „de organisatie voor arbeiders in hei bouw bedrijf tot stand kwam, zijn verschil lende pogingen bij de patroons te Wie ringen aangewend tot regeling der ar beidsvoorwaarden. Geen enkele po ging is geslaagd" Echter, dat opdiepen van die geschie denis is niet volledig, als daar niet bij wordt genoemd, dat toen wel met de patroons is geconfereerd, en waar de pogingen toen niet slaagden, de heer Hariot de bedreiging uitte „Ik zal jelui wel vinden I" Om iets te bereiken is. 'n dergelijke uil drukking allerminst bevorderlijk sindsdien hebben de patroons aan uit- noodigingen tot confereeren niet de hoofdbesturen der organisaties geen gevolg meer gegeven. Naar aanleiding daarvan moet ik dan ook bij het gesprokene in het twee de ingezonden stuk „de patroons willen niet eens praten met ons de vraag stellen wie zijn die „ons -- zijn dat „de gezellen", of is dat 't „hoofdbestuur met de gezellen Want ik meen zeker te weten, dat vóór het verzenden van het ultimatum, de „gezellen" wel gelegenheid konden krijgen met de patroons te praten Zeker, ik weet ook wel, en ik ben 't met de gezellen eens: „een organisa torische weg is anders", doch men moet in aanmerking nemen, of deze weg hier gereed was, en zoo het bleek van niet, of 't dan, gezien de loop van zaken, niet beter is ten halve te keeren. Blijft echter de conferentie (in tegenwoordig heid van 't hoofdbestuur) en 't teeke nen van 't contract een eisch, welnu, dan zal doorstaken wel 't parool zijn. Doch mijn logica blijft (of nu de schrijver namens 't. bestuur A. N. B. daar geen „logika" inziet, moet hij we ten) dat zonder teekening van 't contract en zonder conferentie met 't hoofdbestuur wellicht overeenstem ming omtrent uurloon en sociale be palingen zou zijn te bereiken. Want ook die 5 ct. aftrek met Januari a.s. is volgens onze grondige informatie, volstrekt geen vaststaand feit. W|at de schrijver zeggen wil met „Ja, ja, de tijden veranderen wel is mij niet recht duidelijk. Is dat een sarcastische opmerking omtrent de 't ongewone iets omtrent de staking te Wieringen Welnu, laat ik U dan zeg gen, dat 't betrekkelijk langs mij heen gaat. Maar de vraag dringt zich aan ieder „denkend mensch op, kan er iets worden bereikt, of kan 't langs anderen weg beter Wat de opmerking van de firma Kingma en Zoon te Slootdorp aangaat; als men in algemeenon zin spreekt, raakt men wel eens iemand, zonder dat dit in de bedoeling heeft gelegen. Zoo ook hier Inderdaad is het niet bij uwe ffrma, waar 't personeel bene den minimumloon verdient. Ik ver klaar dat gaarne. Maar er is <jn er wordt door gezellen in de Wieringer meer bij een andere firma in 't „aan genomen" gewerkt, waarbij 't week geld niet in overeenstemming is met 't bestaande loonpeil. En dat men met zulke concurrenten rekening heeft te houden, zal de firma Kingma en Zn. met ons eens zijn. Corn. J. Bosker. Oosterwijk, Oct. '32. Geachte Redactie Verzoeke beleefd plaatsing van onder staand ingezonden stukje, waarvooi bij voorbaat mijn oprechten dank. l"ot mijn leedwezen verneem ik, dar in de Gemeente Schageu, ten onrechte laster wordt uitgestrooid, gericht aan het adres van den heer A. Gelder, Markt Dii in verband met een gemaak te pleziéi loclv. per autobus (bestuura door uen heer Gelder) van een Leer- damsch gezelschap door Nrd.-Brabant- Als voorz van dit gezelschap gevoel ik me verplicht om de fantastische uit lating van verschillende personen in Schagtn met enkele woorden recht te zetten En nu wai is er gebeurd De heer Gelder, chaulfèur heeft 21 Aug. j.1. e^n reis met, ons ondernomen per auto bus, gaande vanaf Leerdam via Gorin- chem naar Breda. De bedoeling was deze tocht door te zetten door Nrd.-Br. Even vóór Breda, constateerde de heer Gelder, dat er wat aan de motor ha perde. Direct werd gestopt, en een on derzoek ingesteld, doch ter plaatse kon niets gedaan worden. De heer Gel der besloot heel langzaam door te rij den tot de eerstvolgende garage, welke zich in de onmiddellijke nabijheid be vond. Hier werd geconstateerd, dat een der lagers stuk was, welke die dag niet meer gemaakt kon worden. De heer Gelder deelde ons daarop mede, dat hij het onverantwoordelijk achtte oowel voor de auto, als voor ons zelf. de reis met deze auto door te zetten. Wat er verder is gebeurd, is m'nder beiangrijk, maar er werden afdiende maatregelen genomen. Wat gaat men nu in Schagen uitstrooien Gelder beeft de autobus kort en klein gere den tegen een andere op hij heeft gereden met 'n vaart van 90 K.M. per uur en hij is zich aan alles te buiten ge gaan enz. enz. Dit zijn allemaal fVale leugens. De heer Gelder heeft gereden met een vaart van circa 30 KM. per uur. En nadat het defect werd gecon stateerd, belangrijk minder. Ziehier de feiten zooals ze in werkelijkheid zijn. Niemand heeft het recht om onze pleziertocht als voorbeeld te nemen om zoodoende te trachten den heer Gelder van zijn boterham te berooven. Ik wil besluiten met er op te wijzen, dat onze vereeniging en geheel Leer dam met respect over Gelder praat, die week In en iveek uit zulke groote rei zen onderneemt. Hopende de heer Gel der hiermede te hebben bevrijd van een blaam, die hij niet heeft verdiend, dank ik U Geachte Redactie nogmaals voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, J. Peters, te Oosterwijk bij Leerdam. leiding van haar dirigent. In dit num mer is ieder foutje, indien gemaakt, te beluisteren, van iedere noot gaat warmte en bekoring uit, wat dan ook jonge liefde moet zijn. Dit numimer wordt veel gezongen, men komt het op concoursen zelfs nog wel in hooge afdeelingen tegen, en zal van „Zang en Vriendschap" wel een repetoir- nummer blijven. „Lach en bloemen, zang en dans" van Koop, was in hei middengedeelte wat slordig en onzuiver Het zeer oude komische nummer, maar daarom niet minder gewaardeerd, "De spijskaart" gezongen met piano begeleiding, sloeg danig in, en moest gebiseerd worden, evenals „De lande lijke concert-repetiije", dit dwaze zang spel, heeft het vo#i>leel op góede mu ziek te zijn geschoven. Er was zeer veel werk gemaakt van de costumeering wat het effect niet weinig verhoogde. De tenorpartij, zou wrel eenige aan vuling mogen hebben, dit leek ons het zwakke punt in het koor, het ensemble had hier wel eens wat door te lijden, vooral in de forto's, doordat deze partij te zwak is in aantal, gaat men te veel geven, en wordt de klank scherp. Mej. Bost en de heer Rougoor zon gen „Hoort gij de wilde golven", van Stephen Glover en „Huisje kleen" van L. Adr. van Tetterode. Het eerste nummer ,is nog al taai, werd niettemin aanvaardbaar ten ge- hoore gebracht. Mej. Bost beschikt over een mooie sopraan. Zij maakt echter de fout, te mooi te willen zin gen, waardoor haar woorden onver staanbaar klinken, ook de heer Rou goor heeft een mooi tenorgeluid, meer bescheiden als mej. Bost, gaf alzoo een onevenwichtig geheel. Aan het einde gaf dit tweetal nog een aardige voordracht ten beste, wel ke zeer de lachlust opwekte. Resumeerende, w:as dit weer een goed geslaagd concert, voor Hovenier en de zijnen, wat wederom een beves tiging is voor de goede naam die „Zang en Vriendschap" heeft. (Th. J. v. V.) Gymnastiekvereniging „Wieringen". In aansluiting op de turnmiddag van vorige w eek, gat Zondagavond, de Gym. nogmaals een uitvoering in de zaal van den Heer Half weeg. De belangstelling was niet overgroot hetgeen jammer was, want een goed verzorgd programma werd aangeboj- den. (Wie gaan echter boven onzen stand leven op „Wieringen", er was bal in de Wieringermeer, bioscoop en uitvoering in Ilippo en nog een aan Den Oever, wat waarschijnlijk wel wat veel gaat worden.) In zijn Openingswoord d^elt de heer S. P. de Vries mede dat een verloting zal worden gehoudeji ten bate der kas. Het program,ma bestond uit damestur- nen, waarvan vooral de onberispelijke afwerking de oefeningen van groep 2 opvielen. Ter aanvulling werd de klucht opge voerd in één bedrijf, getiteld „De moord in het kolenhok". Het stukje werd op vlotte wijze ver tolkt en viel zeer in de smaak van het publiek, wat dit tot uiting bracht met een stevig applaus. Hierna werd de verloting gehouden, waarna bal volgde. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. HET ONDERWIJS TE MIDDENMEER. GEMEENTE WIERINGEN. Concert „Zang en Vriendschap" Zondagavond heeft de Gemengd^ Zangvereeniging „Zang en Vriend schap" Dir. Jh. I. Hovenier een con cert gegeven in de zaal van den heer Jurri Lont te Den Oever. Dit concert mag uitstekend geslaagd heeten, de zaal was zoo goed als geheel bezet, iets wat voor een zanguitvoe ring op Wieringen een unicum is. Het programma wat -.Zang en Vriend schap" ten gehoore bracht, was zeer varieerend, de hoofdzeaak was aea- pele zang, doch nummers als, de spijs kaart en het zangspel „Een landelijke concertrepetitie" zijn een welkomme afwisseling in een geheel vocaal-pro gramma. Aan het programma werkte boven dien mede, mej. L. Bost en de heer Rougoor- welke een paar duetten zon gen, en een voordracht ten tooneele brachten. Nadat een traditioneel welkom was toegeroepen door de voorzitter, den heer J. C. de Haan, opende het koor, met de „Zwaluwen" van den Hertog, Dit mooi gecomponeerde nummer werd op voortreffelijke wijze ten ge hoore gebracht. Hoewel eveneens goed gezongen, doet het tweede nummer „Aan den vliet" van Koop, onbenullig aan. Het lang niet gemakkelijke „Mane schijn" van Richard Hol, werd minder gelukkig gezongen, iets waar de aan wezige stemming in de zaal veel aan zal hebben bijgedragen. (Een aantal opgeschoten jongens wel ke op de voorste rijen plaats hadden gnomen, scheen er alles op gezet te hebben om de uitvoering in de war te schoppen, en waren een voortdurende ergernis, voor het luisterend publiek. Nadat eenige malen door den ftiri- gent, een beroep was gedaan, om de be leefdheid tegenover het koor te betoo- nen, kwam eenige verbetering.) „Jonge Liefde" v.d. Rovaart werd fijn verzorgd uitgevoerd, dit zeer dank bare nummer, en voor publiek en voor koor, getuigde van de scholing die het koor gaat krijgen onder de bekwapie BINNENLANDSCH NIEUWS. VOORDEELIG ZAAKJJE. Iemand te Oost-Terechelling was on langs in het gelukkige bezit van een tweetal geiten, die hij wel te gelde wil de maken. Hij maakte een afspraak met een veekoopman te Harlingen, die dat zaakje voor hejm zou opknap pen. En alzoo werden de geiten op transport gesteld. De kosten van dit transport waren de volgende O.-Terschelling—Wi-Terschelling f 0.70 W.-Terschelling—Harlingen f 0.60 Harlingen—Leeuwarden f 0.75 Totaal f 2.05 In Leeuwarden kwamen de geiten op de markt en na een heele voormid dag van loven en bieden gelukte het de verkooper tenslotte f 0.50 per geit te maken. Als gewoonlijk verlangde de kooper, dat de koopsom in een café werd betaald en zoodoende ging er ook nog f 0.15 voor een kop koffie af. Zoodat de oorspronkelijke eigenaar tenslotte voor de verkoop van zijn ei gen geiten nog f 1.20 toe moest ge ven, tenminste wanneer de tusschen- persoon niet ook nog verkoops-provi- sie heeft geëischt (N. Harl. Crt.) IN STIJGENDE LIJN. Ik moet u zeggen dat ik uw hou ding buitengewoon vrijpostig vind zei de Haagsche kantonrechter blij kens de „Haagsche Crt." tegen het lialf-deemoedige. half verblufte man netje dat voor de groene tafel stond. U liebt met een meer dan lichtzinnige snelheid gereden, het komt niet te pas dat u op het Binnenhof zulk een vaart hebt, dat u met kracht remmen moet, omdat u iemand bijna dood rijdt. Maar edelachtbare Niets geen maar. Voor woest rij den is geen verontschuldiging moge lijk. Edelachtbare, ik reed niet woest. Voor uw gevoel misschien niet, maar u staat bij de politie bekend als een buitengewoon woest rijder, het is bekend dat u wel eens met een snel heid van 95 K.M. gereden hebt mid den in de stad. Zulke bravour-stukjes zijn voor mijn gevoel méér dan schanV Wij behoeven niet te klagen over gebrek aan regen, en in 't minst niet in onze Wieringermeer. Vooral in dat gedeelte, waar veel huizen staan, maar geen straat en rioleering is, is het soms voor de bewoners uiterst moeilijk om zich buitenshuis te bege ven. Doch er wordt niet gemord. Dat zou niet in overeenstemming zijn met de naam van „Kolonist". Neen, een bui tengewoon aanpassingsvermogen wordt aan den dag gelegd. En zoo kan men zien hoe te Middenmeer 't hoofd der school op laarzen en de juffrouw op klompen van hun kosthuis door water en modder naar de hulpscliool waden. Dit is de school. Ja, nu niet een lokaal van alle gemakken voorzien. Neen, het is een gewone huiskamer, waarin banken zijn geplaatst, en ongeveer 30 kleuters les krijgen. Echter èn meester, èn juffrouw én kinderen, allen doen hun best, en op de kiek is de bijzondere aandacht en inspanning bij het werk wel te zien. Het is in „de school" gezellig Een eerei-saluut aan onze pioniers, diö zich in alles weten te schikken. DE DORPSCOMMISSIE. In ons nummer van 20 September j.1. No. 56 hebben wij melding gemaakt van de instelling eener dorpscommis sie, die blijkens het instellingsbesluit aan de Directie van den Wieringer meerpolder adviezen uitbrengt, doch ook met de zelfstandige behartiging van diverse aangelegenheden kan wor den belast. Haar taak is dus een ge heel andere dan die van een gemeente raad. De leden der dorpscommissie zijn benoemd door de Directie, niet door de bevolking gekozen. Aan de bewoners van de Wieringermeer zijn de leden der dorpscommissie dus geen verant woording schuldig zoo als in zekeren zin de leden van een gemeenteraad aan degenen, die hen in dit lichaam kozen, hun kiezers de vergaderingen der dorpscommissie zijn daarom niet openbaar.. Wanneer wij nochtans na elke vergadering enkele mededeelingen kunnen doen, dan wordt ons dit moge lijk gemaakt door een ons verstrekt communiqué waarin liet belangrijk ste uit de vergaderingen is samenge vat. Het eerste bericht laten wij hier onder volgen Communiqué over de vergadering van de Dorpscommissie op Dinsdag avond, 18 October 1932, des avonds 6 uur in het gebouw Maatschappelijk Werk te Slootdorp. Aanwezig de heer P. C. J. Peters, voorzitter Mej. H. Olsder, adviseerend lid de heeren Schoorl, Feikes, van Laar, C. Smit, Wolda, Terwisscha van Scheltinga. Pr. de Caluwé, Addens, Haan, A. C. de Graaf, Roozendaal, Giesen, leden Mr. A. F. Kamp, secretaris. In een uitvoerig welkomstwoord omlijnt de voorzitter de taak der com missie. Daarna wordt een reglement dalig. Maar nu reed ik toch geen 95 K.M. stotterde verdachte. Dat zou héélemaal gekkenwerk geweest zijn op het Binnenhof. Maar de verbalisant verklaart uitdrukke lijk, dat u weer woest reed en dat moet nu maar eens uit zijn. Ik be grijp niet, dat u den moed vindt om in verzet te komen tegen een matig vonnis van f 25 boete De politie beweert dat ik woest rijd, maar die kan dl les beweren vond de verdachte. - Niet alléén de politie, zei de kan tonrechter. Ik heb hier een verklaring voor me liggen van uw patroon, die eveneens verzekert dat u meermalen zeer woest met zijn wagen reed. - Ik vind f 25 boete héél hoog, hield de ander hardnekkig vol. - Ik niet, verzekerde de kantonrech ter. van orde voor de vergaderingen der Dorpscommissie vastgesteld naar een ontwerp van den voorzitter. Het wordt vrijwel ongewijzigd aangenomen. In verband met het groote aantal leden der commissie wordt besloten twee ha- rer leden aan te wijzen met welke de voorzitter in spoedgevallen overleg kan plegen en die hem zoo noodig bij de voorbereiding en de uitvoering van de besluiten der Commissie ter zijde kun nen staan. De keuze valt op de heeren G. Schoorl en G. Haan, beiden te Sloot dorp. Besloten wordt voorloopig des avonds te vergaderen. Er zal echter worden overwogen in hoeverre het mo gelijk is dit des namiddags te doen. Uitvoerig wordt de verlichting te Slootdorp behandeld, naar aanleiding van een adres van de bewoners ter plaatse. Deze aangelegenheid bleek bij de Directie reeds in voorbereiding te zijn, zoodat volstaan kon worden met de Directie te adviseeren omtrent het aantal en de meest geschikte plaats voor het aanbrengen der noodig ge achte lichtpunten. De instelling van een vuilnisophaal dienst wordt vervolgens besproken. Gewezen wordt op het groote belang voor de volksgezondheid wanneer het vuil geregeld wordt opgehaald. De voorzitter zal deze aangelegenheid hij de Directie aanhangig maken. Uit de vergadering worden nog en kele punten naar voren gebracht, die in een volgende vergadering nader zul len worden behandeld. Om 9.15 sluit de voorzitter de verga dering. Beroepen. Dc heer J. L. Wielinga. cand. en hulpprediker te Slootdorp (Wieringermeer) is beroepen tot predi kant bij de gercf. kerk te Arum. De ambtenaar van het O.M. scheen dit met hem eens te zijn. Hij eischte ten minste een nieuwe boete van f 30. „Neen maarzei de verdachte verbolgen. -- Ik vind het nog te weinig voor u, zei de kantonrechter, ik veroordeel u tot een boete van f50. u hebt 14 dagen tijd om in hooger beroep te gaan. Dat doe ik zeker riep de verdach te. Dan hoop ik van harte, dat zij er daar nóg een schepje opdoen knikte de kantonrechter. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken is het faillissement van R. v. Weeringen te Anna-Paulowna Curator mr. v.d. Loos rechter-com- missaris mr. J. Krabbe.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 2