TWEEDE BLAD. VRIJDAG 4 NOVEMBER 1932 No. NIEUWS- EN WIER1NGEN ENTIEBLAD VOOR OMSTREKEN GEMEENTERAAD VAN ZIJPE. WIERINGER COURANT Sociaal en Maatschappelijk allerlei. IV. DE „MODERNE VAKBEWEGING" (vervolg.) De Moderne Vakbeweging, vereenigd in het N.V.V. is op verschillende wijze verbonden aan de Socialistische arbeiders partij in Ne derland, de S.D.A.P., dit hebben we in art. III trachten duidelijk te maken. Tegelijkertijd echter hebben we gezegd in deze vorm van arbeidersbeweging komt tot uitdrukking het verlangen naar een rechts positie. Hier moeten we terug verwijzen naar wat in het eerste stukje gezegd is over de arbeidstoestanden, die gepaard gingen met het begin der industrialisatie de slechte loonen, de lange arbeidstijd, de zeer onvol doende huisvesting, kinder- en vrouwenar beid. In dit verlangen naar een rechtspositie komt te voorschijn een zedelijke factor, zoo als overal, waar men over récht spreekt het gezichtspunt een zedelijke gedachte moet zijn. D.w.z. men wilde in het productie-pro ces niet staan als „ding", als willoos werk tuig, als één, die uitgeleverd is aan de facto ren die een rol in het economische leven spelen men wilde zelf, als mensch, als wil lend-zedelij k-wezen mede bepalen wat er omging in de wereld van vraag en aanbod, van productie en consumptie. Nu lag er hier de groote moeielijkheid. Zonder op het standpunt te staan, dat het stoffelijke de bepalende grond is van 't leven kan men toch dit zeggen het stoffelijk speelt een groote, zeer groote rol. Iemand die, zooals dat in de vorige eeuw bijv. gebeurde in de textielindustrie 18 uren moest arbeiden, was eenvoudig te uitgeput om nog te denken aan andere waarden in het leven, was té afgestompt om te trachten zich een inzicht te verschaffen in eigen bestaan en in dat, wat de wereld bewoog. Aan de andere kant geldt echter dithet geestelijk-zedelijke speelt een groote, zéér groote rol. Geestelij ke-zedelijke-verheffing brengt met zich mee de wil om het geheele levenspeil op te heffen, geeft de kans om daartoe de mogelijkheden te zien. Zoo is er een wisselwerking tusschen deze twee. Wat de gróótste rol speelt behoeft in dit verband niet uitgemaakt te worden. Persoonlijk kies ik (in de grond van de zaak staat bij het aanhangen van 't een of 't ander in 't begin een kéuze) voor het laatste. In ieder geval de socialistische vakbewe ging heeft dit terstond duidelijk gezien werd daartoe ook gedwongen door het feit, dat uit haar eigen leden de leiders zouden moeten voortkomen. (Dit geldt ook voor de andere vakbewegingen maar daarover later.) Ik zal nu trachten om een overzicht te ge ven van wat er door het N.V.V. (dikwijls in verbinding met de S.D.A.P.) gedaan werd, op dit gebied. Bijna alle aparte vakvereenigingen geven hun vakbladen uit. Men moet zulk een, voor ons zoo gewone zaak, niet onderschatten. De Pers is een geweldige macht geworden in de moderne wereld. In deze vakbladen wor den verlangens en wenschen der leden -tot uiting gebracht, maatschappelijke vraag stukken besproken. Vanuit het N.V.V. werd de strijd aangebonden tegen drankmisbruik, bibliotheken werden opgericht, lezingen en ontwikkelingsavonden gehouden, voor ont spanning gezorgd in muziek- en zangvereni gingen. Samen met de S.D.A.P. werd een jeugdver- eeniging opgericht, de bekende Arbeiders Jeugd Centrale, de A.J.C. Hier tracht men, de aanstaande leden van partij en vakvereni ging op te voeden door het onderwijs van de lagere school aan te vullen en eveneens door sport en spel, kampeeren, zang en dans. Het ligt, wanneer ik goed ingelicht ben, in de bedoeling om uit deze A.J.C. een kerntroep samen te stellen, die later eens de leidende positie's zullen kunnen vervullen. Zoo wordt er aan alle zijden gearbeid, steeds met het doel de arbeidersklasse sterk en krachtig te maken in den klassen strijd. Dit is en blijft het typisch socialisti sche, dit is de richtlijn, waaraan men zich houdteen socialistische maatschappij, die verwerkelijkt moet worden door den klassen strijd. Voorloopig tracht men, binnen het kader, waarin men staat de S.D.A.P. op politiek, het N.V.V. op sociaal-economisch terrein zich zooveel mogelijk wenschen te verzekeren (welke rol speelt hier de macht in afwachting wat de dag van morgen bren gen zal, d.w.z. in afwachting van de door deze groep verwachte ineenstorting v. d. zgn. „kapitalistische" maatschappij. We moeten nog een oogenblik stilstaan bij de internationale verbindingen van het N.V.V. Zoo goed als de verschillende plaatselijke vereenigingen zich aaneensloten, zoo goed ging een nationale centrale zoeken naar banden met bestaande buitenlandsche cen- tralen óf trachtte zich aan te sluiten bij reeds aanwezige internationale vereenigin gen. De eersten, die zich zoo aaneen wilden sluiten waren de glaswerkers, die in 1886 te Londen bijeenkwamen, daarna volgden meer in 1887 de typografen, in 1889 de dia mantbewerkers. Langzaam gaat de ontwik keling voortin 1907 trad het N.V.V. toe tot de Vakvereenigingsinternationale, terwijl ter zelf der tijd het N.A.S., (de syndicalisten werd verwijderd. De oorlog brachf in de in ternationale verhoudingen groote verwar ring, maar daarna in 1919 kwam een ver bond tot stand het I.V.V. (Internationaal Verbond van Vakvereenigingen.) De zetel van dit I.V.V. werd gevestigd te Amsterdam. Momenteel zijn erbij aangesloten ongeveer 14 millioen leden, arbeiders van over de heele wereld vandaan. Eén jaar na het I.V.V. werd er van Chris telijke zijde eveneens een internationale ver binding tot stand gebracht en wel het Inter nationaal Christelijk Vakverbond. Maar daar over na de bespreking van de Christelijke arbeidersbeweging in Nederland. B1NNENLANDSCH NIEUWS. Huisvlijt voor werkloozen. In een vroegere kerk te Vlissingen Te Vlissingen wordt een cursus in huisvlijt geopend, in de Nieuwe Mid- delkerk, de Geref. kerk, die buiten dienst is. Een groot aantal werkloozen neemt aan dezen cursus deel. Met een openingswoord van den burgemeester werd deze cursus Dinsdagmiddag ge opend verklaard, waarbij de burge meester dank bracht aan allen, die tot de totstandkoming hebben bevorderd. De voorzitter van het Comité, de heer P. G. Laernoes, omvatte in zijn dank betuiging hen- die in geld of materia len iets voor den cursus beschikbaar stelden. Er zullen nog meer cursussen geopend worden. Zes gros pennen en een dure vlag. Critiek op het beleid van Oot- marsums dagelijksch bestuur. In de laatste zitting van den gemeen teraad van Ootmarsum is het weer eens heel middeleeuwsch toegegaan. Het begon met een verzoek van een der raadsleden om de notulen voor te lezen, welke liefhebberij een uur in beslag nam. Na de lezing van de notulen ont spon zich een allervermakelijkst de bat, waarbij een der leden ook een ver slag in een der Twentsche bladen wil de betrekken. Ilij verweet den gemeen te-secretaris, dat deze het verslag tij dens de kantooruren op de schrijf machine had getikt. De spreker verlangde, dat den secre taris in zijn instructie zal worden voor geschreven, dat hij geen krantenver slagen meer mag maken. Het meest ergerde de spreker zich over het feit, dat in het verslag, waar in een quaestie werd behandeld over het bouwen op gemeentegrond door dit raadslid, de toevoeging „Stille ver wenschingen" stond. Wie heeft dat kunnnen constateeren riep dezq spreker woedend uit. De voorzitter Niemand man, daar om staat er ook „stille". „Het kan niet op Na dit incidentje kwam een der wethouders met grieven tegen den se cretaris los. Het meest ergerde dit lid van het edelachtbaar college zich aan t feit, dat men op de secretarie denkt ,.Het kan niet op". Er zijn} o, schande, maar eventjes zes gros pennen aan geschaft. „De secretaris doet niets!" riep de wethouder uit, en de spreker wilde adresseeren aan Ged. Staten. Hier bij sloeg deze wethouder met de vuist op tafel. De voorzitter: Adresseer maar. Dat is wel eens vaker gebeurd. De voorzitter bood dan verder den Raad de gemeenterekening 1931 aan. Tot groote verbazing van den voorzit ter, merkte de wethouder op, dat hij niet met de rekening accoord kon gaan. Voorz. En in de vergadering van B. en W. is besloten om de rekening aan te bieden. Toen deden de heeren geen mond open Nu kwamen de grieven los. Er zijn, zoo werd verklaard, zooveel pennen op de secretarie aangeschaft, dat men kan er wel een kantoorboekhandel mee o- penen. Voorts is er in 1931 een vlag voor het raadhuis aangeschaft, die ze ventig gulden heeft gekost. (Ontstelte nis op de publieke tribune.) Dat is een schandaal. Het slot van 't liedje was, dat de ge meenterekening niet werd aangeboden. (Wordt vervolgd.) FINKEN SIEFER om 13 u. 53 m. 38 sec. was van den heer G. de Boe, die daarmee den 2en prijs in het nationaal concours behaalde. Den volgenden dag kwafci*n nog 7 duiven aan. Uitslag: G. de B< I 2 en 271; P. de Vries 226; W. BlaaubcUr 232; N. Spigt 278; K. Verver 283; Jb. Cornelissen 333 en 346. De afstand Harwich - An na Paulowna bedraagt 265 K.M. Vredesavond. Woensdag werd in Veerburg een Vredesavond gehouden, die ondanks het slechte weer, goed be zocht werd. De voorzitter, de heer Zaad noordijk, heette al\ en hartelijk wel kom en zette het doel van den avond in het kort uiteen. In het bijzonder heette hij welkom de medewerkenden, de hee ren Dirk Boer, spreker, Daan Pool, hu morist, Rie Ero, piano en Jo Muller, vi ool. Na het ten gehoore brengen van n muzieknummer, krijgt de spr. de heer Boer het woord én schetst waarom de vredesbeweging moet groeien bij onze jeugd. Helder en duidelijk, zonder ie mand te grieven, bracht spr. de feiten naar voren waarom de vredesgedachte bij ieder mensch en vooral ook bij de jeugd moet worden aangewakkerd. Nadat hierop door Mej. Rie Ero en de heer Jo Muller eenige piano- en viool nummers werden uitgevoerd, die veel bijval oogstten, trad Daan Pool met an ti-oorlogsvoordrachten voor het voet licht De heer Pool verklaarde, dat de ze avond een zoogenaamde proefavond was, en waar, als hij in het succes mocht bijdragen met zijn voordrachten, hij voortaan nog in meerdere mate z'n medewerking zou verleenen. Welnu, het publiek toonde door het applaus, dat het z'n medewerking wél apprecieerde. Ook de heeren Boer en Jo Muller en Mej. Rie Muller toonden zich waardige partners en deelden in het succes. Het was een pracht gezelli ge en een uiterst leerzame avond. De heer Zaadnoordijk sprak het slui tingswoord met een bijzonder woord van dank voor de medewerking. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Burgerlijke Stand Anna Paulowna. Geboren: Jan, zoon van F. Vlaming en G. J. Kossen; Adriaantje, dochter van F. Bakker en T. Zweet; Johannes Hermanus, zoon van J. N. Leijen en J. C. Pennekamp. Ondertrouwd: A. Menheere en A. J. van der Voort Loop der bevolking Ingekomen: Mej. A. Schouten van St. Maarten. Vertrokken: C. Verschoor naar Sas- senheim; A. Geluk naar Valburg; mej. A. C. Janson naar Alkmaar; A. Oosting naar Amsterdam; C. W. Scheltis en gezin naar Medemblik; B. Bergsma naar Rolde; C. A. Geertzema naar Wa- geningen; B. Hummel en gezin naar Den Helder; mej. S. Spruijt naar Scha- gen; W. C. E. Bruijn en gezin naar Am sterdam- Altijd Verder. Het nationaal con cours een duivenwedvlucht vanaf Har wich (Engeland) werd door het zeer on gunstige weer een rampvlucht. In totaal namen er 1747 duiven aan deel. Altijd Verder te Anna Paulowna zond er 23 in. De duiven zijn om 7 u. 30 losgelaten en de eenige duif, die hier op denzelf den dag werd geconstateerd, en wel GEMEENTE WIERINGEN. Vereen, ter bestrijding rundertuber- culose. Het bestuur van de Afd. Wierin gen verzoekt ons de aandacht van de leden te vestigen op de bepaling, dat bij het Bestuur hunner vereeniging hiervan aangifte moet worden gedaan bij het Bestuur hunnen vereeniging en bovenal bij de behandelende dieren arts. Wordt deze aangifte nagelaten, dan zou men bij een eventueele open vorm van een dergelijk gekocht dier de bijdrage van f 50.- verspelen. De weg op den afsluitdijk Wieringen Friesland is gisteren gereed gekomen. Waar de aansluitende wegen te Wierin gen en Anna Paulowna nog niet gereed zijn, zal het nog wel eenige weken du ren voor de weg over den dijk voor het verkeer wordt opengesteld. Doopsgezinde Zusterkring: Dinsdag 8 Nov. 8 uur. Opkomst gewenscht. Aanbesteding aanbrengen electrische geleiding en aanbehooren in de nieuwe openbare school te Den Oever. Ingeko men waren 3 biljetten en wel van: Berk hout II.hoef f 487.50; Spaander Den Oe ver f 478.00 en Navis H.hoef f 276.00. SUCCES-NIEUWS, 't Programma voor a.s. Zondag 6 November luidt WIERINGERWAARD I SUCCES I. 2 uur. SUCCES II B.K.C. I 2 uur. SUCCES IV H.R.C. 7 12 uur. Succes 3 en de S.-adsp. zijn vrij. POLITIE Gevonden drie gulden en vijf tig cent aan zilvergeld. Inl. bij den Gem.bode. PREDIKBEURTEN WIERINGEN. ZONDAG 6 NOVEMBER. NED. HERV. GEM. H.-hoef voorm. 10 uur Ds. Van Beek. Na afloop stemming voor 3 leden van het kiescollege wegens periodieke aftreding van H. Smit, S. Bakker en Wt. Mostert. Oosterland nam. 2 uur Ds. Van Beek. Na afloop stemming voor 3 leden van het kiescollege wegens periodieke aftreding van C. Bakker Jacz.. M. Bosker en S. Koorn. Kapel Den Oever vm lf u. de hr. Franck. DOOPSGEZ. GEM. H.-hoef voorm. 10 uur Ds. Kuiper v. Alkmaar. KYAMQBLUATIE H.-hoef v.m. 10 uur de hr. O. Deen. FAILLISSEMENTEN Door de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar zijn heden de volgende fail lissementen uitgesproken le A. F. Borc, autoreperateur te Den Helder. Rechtercomm. mr. Krabbe. Cu rator mr. Zegers. 2e. A. Veerman, koopman te Den Hel der. Rechtercommissaris mr. Ubbens curator mr. de Lange. 3e. G. W. Timmer, bloembollenkwee- ker te Anna Paulowna. Rechtercomm. mr. Krabbe, curator mr. Zegers. 4e. Vennootschap onder firma gebr. Nugter en hare individuëele leden Ni- colaas en Simon Nugter te Wervers- hoof. Rechter-comm. mr. Ledeboer, cu rator mr. de Lange. GEMEENTE ZIJPE. Vergadering van den Raad der gemeente Zijpe, op Woensdag 2 November 1932, des voormiddags te 10 uur. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, waar na goedkeuring volgde van de notulen der vorige bijeenkomst. 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. a. Mededeeling inzake goedkeuring van Raadsbesluiten door Ged. Staten. b. Mededeeling inzake verstrekking huur- toeslag aan werkloozen. c. Mededeeling inzake vaststelling Rijks subsidie in de kosten van steunverleening d. verschillende jaarverslagen over 1931, welke zullen circuleeren. e. Proces-verbaal kasverificatie bij den Gem. Ontvanger, gehouden 22 Sept. IJ. In kas was f 1527.56, terwijl de postrekening een tegoed aanwees van f 2037.46 en f 61939.17 was belegd bij de Coop. Zuivelbank te Alkmaar. f. Adressen houdende verzoek om verla ging Personeele belasting voor koffiehuis houders. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken, door te laat inkomen van het adres, daar de heffing van de Personeele be lasting reeds is vastgesteld. De heer Doorn merkt op dat al meer een dergelijk adres is ingekomen en het toen ook te laat was. Ja, zegt de Voorzitter, dat is zoo, maar dat is niet onze schuld, maar de hunne. Met algemeene stemmen wordt op het adres dus afwijzend beschikt. g. Circulaire van Ged. Staten betreffende tijdelijke korting op de jaarwedden van Bur gemeesters, Secretarissen en Ontvangers. h. Adres van den Zij per Bestuurdersbond inzake het doen uitvoeren van werken ter bestrijding van de werkloosheid. De Voorzitter zegt dat B. en W. een confe rentie met het Dag. Bestuur van den polder hebben gehad en de toezegging hebben ont vangen dat het polderbestuur alles in het werk zal stellen om werklooze arbeiders productief werk te doen verrichten. De Bruin vraagt of werklooze arbeiders, voor rekening der gemeente bij particulieren geplaatst kunnen worden. Spr. deelde mede dat hij iemand ontmoette die veel greppel- werk had, maar geen geld had om dit werk te laten uitvoeren. De Voorzitter zegt dat hiertoe alle moeite is gedaan maar men wenschte er van hooger- hand niet op in te te gaan. De heer Van der Sluijs zegt dat men in Den Haag hiertoe geen toestemming wensch te tegeven. Alleen voor buitengewoon werk verleende men toestemming. De heer Dignum noemt het op deze manier een treurige toestand. Het geld, wat nu aan steun wordt gegeven, kon toch veel beter die nen om er productief werk voor te laten verrichten. De Voorzitter zegt dat alles is gedaan en alle voordeelen zijn aangevoerd voor een der gelijke regeling, maar de Minister wilde er niets van weten. De heer Doorn zegt dat er nog genoeg goed gesitueerde boeren zijn, om werk te laten uitvoeren en een paar arbeiders in dienst te nemen, maar ze doen het niet, ze houden hun portemonnaie dicht. De heer Nannis zegt dat hij wel eens min der symphatiek tegenover het polderbestuur is opgetreden vanaf deze plaats, maar nu brengt spr. een woord van hulde aan ge noemd bestuur voor hun tegemoetkomde houding en voor hun gedane toezegging. i. Mededeeling inzake verzoek van M. van der Wal e.a. te Oudesluis, werkzaam in den Wieringermeerpolder, om rijwielvergoeding. De Voorzitter antwoord op een desbetref fende vraag, dat het uurloon 40 cent bedraagt en B. en W. van meening zijn dat hier geen vergoeding behoeft te worden gegeven. De heer Blom zegt dat door de korte dagen het urenaantal per week niet veel zal bedra gen. Met 2 stemmen voor en 9 tegen werd be sloten geen vergoeding te verstrekken. 2. Verzoeken om ontheffing van honden belasting. Het verzoek van den heer J. Grootes te Burgerbrug wordt ingewilligd, terwijl op het verzoek van den heer Strooper te 't Zand afwijzend werd beschikt, daar zijn hond in den loop van dit laatste halfjaar is gestorven. 3. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woning, plaatselijk gemerkt B 12 en gelegen aan den Ruigeweg, Burgerbrug (be woner P. Otten eigenares wed. D. Wage naar.) De heer Smit wenscht dit punt aan te hou den en straks even in comité te behandelen. Er zijn reeds verbeteringen aangebracht en de eigenares is niet ongenegen meer verbete ring aan te brengen. Maar de kwestie is, dat door den huurder geen huur wordt betaald en nu zou misschien een of ander college zich willen stellen voor de huur, waarna dan binnenshuis een en ander verbeterd zal wor- denen. Dit punt zal in comité afgehandeld worden. 4. Benoeming van een onderwijzeres aan de o.l. school te St. Maartensbrug, ter vervul ling van de vacature P. A. Visser. De voordracht luidt 1. Mej. A. M. J. A. van Schaik te Alkmaar. 2. Mej. A. M. Jellema te Haarlem. 3. Mej. J. W. Broeder te Schagen. Met algemeene stemmen wordt no. 1 be noemd. 5. Voorstel tot wijziging en opnieuw vast stelling van de in de Raadsvergadering van 28 Juni 1932 vastgestelde Verordening tot aan vulling van de Verordening tot afwijking van bepalingen der Winkelsluitingswet. 1930, (Stbl. no. 460). De Voorzitter deelt mede dat het betreft de aanvullingen welke men had ingesteld voor de winkels te Petten. Hiertegen waren enkele bezwaren ingekomen van den Minis ter, waaraan met algemeene stemmen wordt tegemoet gekomen. 6. Voorstel van B. en W. om de belooning van het Personeel der Motorbrandspuit als volgt te bepalen Voor de eerste 5 uren f 1.- per uur en voor de daarop volgende uren f 0.70 per uur. De Voorzitter zegt dat in deze overleg is gepleegd met den opperbrandmeester, den heer J. van der Oord, welke met de manschap pen een en ander heeft besproken en het re sultaat was dat zij genoegen namen met het voorstel van B. en W., wat met algemeene stemmen wordt aangenomen. 7. Voorstel van B. en W. om het „Orgaan voor steunverleening aan werkloozen" te machtigen een brandstoffenbijslag van ten hoogste f 1.- per gezin per week te verstrek ken aan ondersteunde werkloozen. Toelichting Blijkens circulaire van 13 Oc- tober 1932, no. 17757, Afd. W. en S., heeft de Minister van Staat, Minister van Binnenland sche Zaken besloten goed te keuren, dat voor het tijdvak van 30 October 1932 t.m. 1 April 1933 aan ondersteunde werkloozen (gehuwden en ongehuwde kostwinners) een brandstof fenbijslag van ten hoogste f 1,— per gezin per week wordt verstrekt. De Minister is be reid in de brandstoffenbijslagen, toe te ken nen aan werkloozen, die ingevolge de gesub sidieerde Rijkssteunregeling worden gesteund, een zelfde Rijksbijdrage te verleenen. als in de overige kosten van steunverleening. Na de mededeeling van den Voorzitter dat de Rijksvergoeding 35 bedraagt, wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. 8. Voorstel van B. en W. om de werkloo zen, die nog geen jaar in de gemeente wonen, niet onder de steunregeling te doen vallen. De Voorzitter zegt dat B. en W. van oordeel zijn dat het niet aangaat, wanneer een werk looze in de gemeente komt wonen, hij direct gerechtigd is steun te trekken. De heer Blom acht zulks niet goed, want dan moet zoo iemand zich direct tot het Arm bestuur wenden. De Heer Doorn is het eens met het voorstel van B. en W. De Zijpe moet geen toevluchts oord worden voor werkloozen. Wij moeten paal en perk stellen, anders raken wij er on der. De boeren b.v. nemen maar arbeiders uit andere provincies in dienst en bij werk loosheid kan het orgaan er voor zorgen, en onze eigen menschen lijden er onder. De heer Van der Oord zegt dat de tijd is geweest dat de boeren arbeiders uit andere provincies naar hier halen. De heer Nannis zou gaarne zien dat het Orgaan elk geval afzonderlijk behandelde. De Voorzitter ontraadt dit ten sterkste en meerdere leden verheffen hiertegen hun stem. Het voorstel van B. en W. wordt nu aange nomen met 9 stemmen voor en 2 tegen, die van de heeren Blom en Rens. 9. Voorstel van B. en W. om, behoudens goedkeuring van den Minister van Binnen- landsche Zaken, aan Polderbestuur, Molen- meesters en aan particulieren, voor het doen uitvoeren van buitengewone werkzaamheden (baggerwerk, enz.) een vergoeding van ten hoogste 60 te geven in de loonen, uitbe taald aan bij deze werkzaamheden geplaatste werklooze arbeiders. De Voorzitter zegt dat de gemeente eerst 25 vergoeding gafhet vorig jaar werd dit 50 en nu 60 mits de Minister er zijil'-L goedkeuring aan hecht. 10. Verzoek van H. Kistemaker en 5 an- del-en om een tegemoetkoming in de kosten van vervoer per auto naar en van hun werk in den Wieringermeerpolder. De kosten van vervoer bedragen per week f 23,- a f 24,(autohuur f 15,-, kosten benzine f 8,- a f 9.) B. en W. stellen voor, behoudens goedkeu ring van den Minister van Binnenlandsche Zaken, adressanten tot wederopzeggens toe een tegemoetkoming in de kosten van vervoer te verleenen van f 3,- per persoon per week. De Voorzitter zegt dat inlichtingen zijn in gewonnen omtrent het loon, bij den werkge ver en deze deelde mede dat het hoogste loon 17.per week bedraagt. De heer Doorn acht de vergoeding veel te hoog. Deze menschen maken gebruik van een oude auto van misschien 100.- waarde en spr. acht een huur van 15.- daarvoor veel en veel te hoog, redenen waarom spr. een vergoeding van f 1.50 voldoende acht. Dan moeten zij het met de autoverhuurder maar op een accoordje gooien. De heer Blom zegt dat men goedkooper met een nieuwe, dan met een oude kan laten rijden, gezien het vele onderhoud aan een oude auto. De heer Dignum kan zich volkomen ver eenigen met het gesprokene van den heer Doorn. De heeren Nannis en Van der Sluijs spre ken ten gunste van f 3.- vergoeding. Met 4 stemmen voor en 7 tegen, werd het voorstel van B. en W. verworpen. Voor stem den de heeren Blom, Rens, Van der Sluijs en Nannis. Op voorstel van den heer Doorn, wordt de vergoeding nu met algemeene stemmen op 1.50 per week gesteld. 11. Voorstel om Ged. Staten te verzoeken, vrijstelling te verleenen van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening voor de o.l. scholen te Burgerbrug, St. Maartensbrug en 't Zand. Met algemeene stemmen wordt besloten om voor den duur van 2 jaar vrijstelling te verleenen. 12. Voorstel inzake het sluiten met de ge meente Den Helder van een overeenkomst betreffende toelating van leerlingen uit Zijpe tot den cursus in oude talen te Den Helder. De Voorzitter zegt dat het hier betreft een zoon van den heer Jippes te Oudesluis, waü het vorige jaar een kosten veroorzaakte van f 274.—. Nu blijkt evenwel dat bedoelde leerling geheel kosteloos als toehoorder, aan het gymnasium te Alkmaar, een cursus in 'oude talen kan volgen, zoodat wij hiervoor geen overeenkomst behoeven aan te gaan.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 3