BEITELS HET IS BEREIKT: 23e JAARGANG VRIJDAG 11 NOVEMBER 1932 No. 89 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ..DE WAKENDE LEEUW" GERECHTIGHEID. BIJ SC O L T O F KANAALWEG DEN HELDER. POLSMOFFEN! ■WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU: ADVERTENTIiN I DINSDAG en VRIJDAG. uitgever Hippolytushoef Wieringen. Van 1—5 regelj t 0.m, ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER, wieringen. a Telefoon Intercomm. No. 19. Iedere regel meer 1 0.18, per 3 maanden f 1.—. - M VOOR BETERE PIJP - TABAK TABAKSFABRIEK J. R. KEUSS. Laat 125 Alkmaar. Electriciteit in de badkamer Groote voorzichtigheid geboden. Do Electrotechnisch-Adviseur bij de Arbeidsinspectie te 's-Gravenhage deelt het volgende mede Een dezer dagen voorgekomen onge val met doodelijken afloop door elec triciteit in een badkamer vestigt weer eens de aandacht op het gevaar, dat het gebruik van verplaatsbare electri- sche toestellen als haardrogers, kook- keteltjes, straalkachels, losse lampen, e.d., in een badkamer met zich kan brengen. Om dergelijke ongevallen zooveel mogelijk tegen te gaan, wordt veelal in badkamers het aanbrengen van con- tactdoozen (stopcontacten) met aard- contact, voorgeschreven, of wel het ge* hi-uik van cohtactdoozen geheel ver boden- Welke van beide maatregelen de voorkeur verdient, is niet direct te zeggen. Door het aanbrengen van con- tactdoozen met aardcontact en het ge bruik van een aansluitsnoer met een extra koperdraad er in, die als aard- draad dienst doet, wordt, mits de aard leiding overal goed in orde is, voorko men dat de toestellen uitwendig onder spanning komen te staan. Een aard- leiding, en speciaal die aan een ver plaatsbaar toestel, kan evenwel maar al te gemakkelijk defect raken, wat niet bemerkt wordt vóór 't soms reeds le laat is. Bovendien beveiligt men met een aardleiding nog niet het snoer Het tweede middel, n.1. het geheel weg laten van de contactdoos uit de badka mer kan er echter toe leiden, dat aan gesloten wordt hetzij door middel van een verlengsnoer op een gewone con tactdoos zonder aardcontact in de gang of de slaapkamer, hetzij op een lamptftting. Dit laatste was bij het on derhavige ongeluk het geval. Een ver pleegster in een ziekenhuis wilde, ter wijl zij zich in het bad bevond, het haar drogen met een electrischen haardroger zij had dit toestel daar FEUILLETON. No. 2. Aan het einde der brug liep hij een eindje de kade langs, en sloeg toen een stille straat in. Men had zelfs geen poging gedaan hem te achterhalen. Schuw keek hij om zich heen, er was nie mand te zien. Vrij Hij was vrij En nu steeg een zoo groote vrijheids jubel in hem op, dat hij had kunnen gillen, schreeu wen, dansen. Maar hij moest rustig en be daard doorloopen als een keurig nette heer, die zijn middagwandelingetje maakt of naar een café gaat om zijn vrienden te ontmoeten. Aan den overkant der straat hepen twee agenten. Zijn angst van zooeven sloeg, in het zalige gevoel van ongedachte en ongehoopte vrijheid, om in wilden overmoed. Regelrecht stapte hij op de agenten toe en zei rustig Daarginds op de brug is een wagen om gevallen en er is een klein opstootje ontstaan. De agenten die aanwezig zijn hebben om as sistentie gevraagd. Dank u, mijnheer, wij zullen eens gaan kijken. Robert ging verder. Die goede agenten. Hij had ze wel een sigaar willen geven, maar hij had er geen bij zich. Natuurlijk, in de gevan genis Dit woord bracht hem geheel tot de werke lijkheid terug. Het herinnerde hem, dat hij wel vrij was op dit oogenblik, maar dat de justitie al het mogelijke zou doen om hem weer in handen te krijgen, zoodra zij hoor de, dat hij ontvlucht was. Het allereerste wat hij dus te doen had was voorloopig in veiligheid te komen. Hoe wel hij sterk geïntrigeerd was door den zon derlingen samenloop van omstandigheden, toe met een fittingsstopcontact aange- sloten op de lampfitting boven het bad De haardroger had blijkbaar sluiting, en zoo kwam het dat de verpleegster, toen zij met den haardroger in aanra king kwam, door den stroom werd ge troffen. Men vond haar levenloos in het bad. Een afdoend beveiligingsmiddel zou het gebruik van zeer lage spanning kunnen zijn, bij wisselstroom betrekke lijk gemakkelijk te verkrijgen door middel van een kleinen transformator. Dit middel is echter practisch niet uit voerbaar, omdat onze toestellen nu eenmaal voor de gebruikelijke net spanningen zijn gebouwd- Zoolang dergelijke isoleeringsirans- formatoren speciaal voor badkamer- gebruik niet in den handel zijn, is de beste raad dien men kan opvolgen, om in de badkamer géén gebruik te ma ken van verplaatsbare electrische toe stellen. Mocht iemand qm bepaalde redenen dit wel wenschen te doen, la te hij zich dan eerst terdege door een deskundige laten voorlichten. Bloed van cobra-slangen als genees middel. In het stedelijk hospitaal te Calcut- ta wordt thans een nieuwe methode toegepast ter bestrijding van de tuber culose. Reeds gedurende twee maan den wordt een patiënt ingespoten met het bloed van cobra-slangen. De ge neesheer-directeur dr. Mackenzie heeft verklaard, dat de ziekteverschijnselen voortdurend afnemen en dat de pa tiënt weldra als totaal genezen uit het hospitaal zal kunnen worden ont slagen. DAMES en HEEREN koopt uw J. A. London, Middenstraat 84. Fili aal gevestigd te Den Helder, van Ga- lenstraat 78. Bedrijf winkel in tabak, sigaren en gedistilleerd. B. Hart, Hoogzijde .C 68, Nieuwe Nie dorp- Smederij, winkelier in rijwielen en gereedschappen uitgetreden. Nieuwe eigenaar R. J. L. C. Vermeulen. Coop. Vereeniging tot aankoop van land- en tuinbouwben. en werktuigen U.A., 't Zand, Zijpe. Uitgetreden comm- C. J. de Wit. Benoemd tot secr. J. Louwe Azn., tot comm. J. Zwemmer en P. Veeken. G. van Doorn, Zijpe, winkelier in krui denierswaren, overleden. Nieuwe eigenares Wed. J. van Doorn Keppel. M. J. van der Lans, Bergerweg 1, Bergen, caféhouder, overleden. Nieuwe eigenares Wed. M. J. van der Lans-van der Horst. Ontheffingen Wed. W. de Leeuw, Voordam 7 Alk maar, winkel in klompen en borstel werk. Inschrijvingen Handelsregister te Alkmaar. In de week van 2 tot en met 8 Novem ber 1932 werden in het Handelsregister te Alkmaar onder meer de volgende opgaven ingeschreven Nieuwe zaken „de Magneet" Weverstraat 45, den Burg, Texel, winkel in drogerijen, bor stelwerk en veegcneesmiddelen. Timmer's Bloembollenkweekerij en Handel N.V., Molenvaart 289, Anna- Paulowna- Maatschappelijk kapitaal f 10.000.--, waarvan geplaatst en ge stort f 3000.—. Dir. H. Timmer. G. J. Böttger, Huigbrouwerstraat 7, Alkmaar, winkelier in manufacturen. Vennootschap onder de firma Hol- landsche Plakbandfabriek, Metius- straat 1, Alkmaar. Importeeren en verwerken van gegomd papier, han del in gegolfd cartonnen doozen en kleefband- Venn. A. Volger en W. P. A. Franse. H. Bruijn, Wilhelminalaan 11, den Burg, handel in radio-artikelen. Wijzigingen M. Hoep, Landbouwstraat C. 122, Schagen, winkel in groenten, fruit, comestibles en kruidenierswaren uitge treden. Nieuwe eigenaar J. Voerman. Ateliers voor meubelkunst Fa. Jo de Wit, Achterdam 26 te Alkmaar. Filiaal gevestigd Zilverstraat 1, ;e Alkmaar. die hem eerder een uitstekend voorbereid en prachtig uitgevoerd complot toeschenen, wil de hij daarmee zijn gedachten niet bezighou den. Eerst zijn veiligheid, dat was hoofdzaak. Het viel hem niet moeilijk zijn aandacht te concentreeren, hij had de gewoonte alles wat hem bezighield als in afzonderlijke laad- jes in de wèlgeordende kamer van zijne her sens op te bergen en het eene na het andere methodisch te behandelen. Aan het einde der straat gaapte de ingang van een Metro-station. Werktuiglijk liep hij er heen, daalde snel de steenen trap af en yerdween in den tunnel. HOOFDSTUK H. Eerst toen hij aan het loket stond en de hand in den zak stak om zijn kaartje te be talen, bedacht hij zich, dat hij natuurlijk geen geld bij zich had. Dat is ellendig, ik heb een ander pak aangetrokken en vergeten geld bij mij te steken, klaagde hij. Dat is niets, mijnheer, ik wil u die twee sous wel voorschieten, zei de kaartjes verkoop ster vriendelijk en schoof hem meteen zijn biljet toe. Terwijl hij op een bank plaats nam over legde hij wat hem te doen stond. Maar de reactie van wat hij dezen dag door leefd had, de snel opeenvolgende fszen van zijne ontvluchting, elk met zijn eigen, geheel bijzijndere opwinding, deed zich nu plotse ling gevoelen. Hier, in de betrekkelijke rust, in het schemerige halfdonker van het onder- grondsche perron, ontspanden zich zijn zenu wen zoo geheel en al, dat hem niet de min ste energie scheen over te blijven. In dit oogenblik werd hem klaar, waarover hij zich vroeger dikwijls verwonderd had, hoe een mis dadiger, een vogelvrij verklaarde, nadat hij eerst met groote list, stoutmoedigheid en be hendigheid te werk is gegaan, domweg de politie in de armen loopt. DRIEMAANDELIJKSCH BERICHT betreffende de ZUIDERZEEWERKEN. Aan het Driemaandelijksch bericht betref fende de Zuiderzeewerken ontleenen wij het volgende Ontzilting in de Wieringermeer Ten einde het inzicht in het verloop van de zoutbeweging in den grond gedurende de zomermaanden te verruimen, is doorgegaan met de bemonstering van de standaardka vels, alsmede van de Verschillende proefvel den. Dit verloop is tot het einde van de groei periode vervolgd, aangezien hieruit aanwij zingen zijn te putten, hoe hoog het zoutge halte mag zijn, om zonder te groot risico tot bezaaiing van de gronden te kunnen over gaan. In verband met het feit, dat de zout- karteering dit voorjaar in Februari en Maart gedurende een droogteperiode had plaats gevonden, terwijl in de volgende maanden niet onbelangrijke hoeveelheden neerslag waren gevallen, werd het wenschelijk geacht eenigszins uitvoerig na te gaan, of op de zandgronden eventueel de concentratie tot beneden de inzaaigrens was gedaald. Om deze reden werd dan ook in tweede helft van Juli '32 overgegaan tot de bemonstering van 750 ha zandgrond, waarvan het zoutge halte dit voorjaar slechts weinig boven de inzaaigrens was. Na onderzoek van deze mon sters kon hiervan ruim 500 ha voor bezaaiing met gras- en klaverzaad worden bestemd. DUBBEL GEBREIDE WANTEN (ook voor kinderen.) KLOMPSOKKEN, (van 6 draads) bijJAAP SNOR, (HIJ BREIT ALLES BEST.) (Ie Klas reparatie-inrichting) Depots voor Wieringen Hippolytushoef C. DUIJNKER, Den Oever Jb. Kaleveld. Hij zelf nu. Hij wiSt dat hij vluchten moest, zich verbergen, buiten het bereik der wet trachten te geraken en zijn hersens weiger den absoluut te werken. Het eenige wat hij kon bedenken was, dat hij hier zat en geen geld had en het eenige, dat met stupide hard nekkigheid in zijn hoofd bleef hameren was: „Blanche." Terwijl hij werktuigelijk bij zichzelf her haalde, dat hij wel aan wat anders te den ken had, verschoof haar beeld alle andere gedachten. Hij zag haar nu, zooals zij vóór hem gestaan had, op het oogenblik van de débacle, hij hoorde haar klankvolle, donker- warme stem, waarmee zij gezegd had Jij en ik en anders is er niet. Wat er ook gebeurt, ik ben van jou en wij zullen samen De trein raasde binnen, de deuren werden opengesmeten, weer dicht, een fluitje en hij rolde met ratelend misbaar den donkeren tunnel in. Robert was er in gesprongen, werktuiglijk stapte hij een paar stations verder uit, nam een anderen trein en bevond zich tien minu ten later in de drukke Rue de Rivoli, vóór het huis waar Blanche haar appartement had. Snel liep hij naar binnen, de conciërge was niet in hare loge, niemand zag hem. Bij drie treden tegelijk sprong hij de trap op en op het oogenblik dat hij, op de eerste verdieping gekomen, den vinger op den knop der elec trische schel legde, werd de deur geopend en Blanche zelf trok hem binnen. Hoe wist jebegon hij. Ik begreep dat je hierheen zoudt komen, uit mijn auto heb ik het ongeluk gezien en dat jij van iedere kans, die zich voordeed, gebruik zoudt maken, behoefde niemand mij te komen vertellen. Zij zag heel bleek onder haar gitzwarte haar, maar haar stem klonk rustig, volmaakt rustig, alsof ze sprak over een uitstapje, dat hij gemaakt had. De klank van haar kalme stem hergaf hem al zijn koelbloedigheid. Bovendien vond nog een hernieuwde zout- karteering plaats van de kleikavels, welke dezen zomer met koolzaad bezaaid zijn en van die, waarop dit najaar tarwe zal worden gezaaid, terwijl eveneens bemonstering worden uitgevoerd op het dit najaar in te zaaien zandgebied. Van de gegevens van de zoutkarteering van dit voorjaar, aangevuld met de nadien uitge voerde bemonsteringen, is gebruik gemaakt voor de vaststelling van een plan voor de dezen herfst te zaaien gewassen. Proefvelden in de Wieringermeer Uit de dit jaar aangelegde proefvelden, waarvan de oogstresultaten thans in bewer king zijn, is wel gebleken, dat bij het incul- tuurbrengen van de kleihoudende gronden, de noodige voorzichtigheid in acht dient te worden genomen. Duidelijk is gebleken, dat aan de zomer en herfstbewerking van de gronden de noo dige aandacht dient te worden geschonken. Opmerkelijk op de verschillende op zand en kleigrond aangelegde proefvelden is de voorspoedige ontwikkeling van de lucerne. roode en witte klaver, gewassen, die door hun grondverbeterende werking geacht kun nen worden van buitengewone beteekenis te zijn voor de jonge Wieringermeergronden. Door de eigenschappen van deze gewassen, de luchtstikstof te kunnen binden, het hu- musgehalte van de gronden te verhoogen en deze tot op veelal groote diepte te doorwor telen, zijn genoemde gewassen aangewezen de gronden op weinig kostbare wijze een aan zienlijk hoogere cultuurwaarde te geven. Daar den jongen gronden door de cultuur van deze gewassen tevens een periode van rust wordt gegund, gedurende welke anders het risico wordt geloopen door ontijdige be werking de structuur te bederven, moet hier in een aangewezen methode worden gezien de gronden bouwrijp te maken. Uit de met deze vlinderbloemige gewassen genoemen proeven is gebleken, dat met en ting van reinkultuur van de gewenschte wortelknolbacteriën, in het bijzonder op de eerste snede, veelal zeer gunstige resultaten kunnen worden bereikt. Het is in verband hiermede, dat op een belangrijk deel van de in dezen herfst aan te leggen blijvende gras landen, te voren enting van de uit te zaaien klaverzaden heeft plaats gehad. Uit de talrijke dit jaar aangelegde bemes tingsproefvelden werden verschillende aan wijzingen ten aanzien van de aanwending van de kunstmeststoffen verkregen, waarvan in den vervolge gebruik kan worden ge maakt. Het ligt in de bedoeling deze proef velden te continueeren, aangezien verbete ring van den cultuurtoestand van de gron den geleidelijk een veranderd effect van de diverse meststoffen en de daarvan benoodig- de hoeveelheden te zien kan geven. Gedeel telijk zullen dergelijke proeven, zoowel op bouwland, alsook op grasland, worden onder gebracht op de beide kavels (K 62/63), waar de proefboerderij zal worden gesticht, omdat deze proeven voor de cultuur van de Wie- ringermeer-gronden bij langdurige voortzet ting van toenemende beteekenis worden. Ten aanzien van de meerdere of mindere geschiktheid van de verschillende gewassen voor de jonge poldergronden werden over eenkomstige resultaten verkregen als in den proefpolder bij Andijk. Op het ontwateringsproefveld nabij Kol- Ze zullen mij missen, zei hij lachend, terwijl ze door de antichambre en den salon naar haar kamer gingen. Allicht. Zoo'n voornaam personage En ze zullen mijn gezelschap niet kun nen ontberen. Wedden dat ze mij komen zoeken Ik wil zelfs wedden dat ze je hier ko men zoeken vóór er een uur verloopen is. Een uur Geen half. Haar toon klonk licht spottend, maar in haar oogen was een doodelijke vastberaden heid, een dreigende uitdrukking van wild verweer tegen al wie dezen man te na zou komen en hem zijn onverwachte vrijheid zou willen ontnemen. Peinzend zag Blanche hem aan en legde beide handen op zijn schouders. Zij was lang voor een vrouw, bijna zoo groot als hij. Je kunt niet eens meer weg, zei ze op denzelfden rustigen toon, en je weet dat uit dit moderne huis, met geen enkele dubbele deur, geen enkele dubbele kast in den muur, geen enkele donkere gang of onverwacht venster, verbergen of ongezien ontsnappen onmogelijk is. We kunnen één ding doen. Vermommen Juist. Kom mee naar mijn kleedkamer, wij zullen uitzoeken wat geschikt lijkt. Wacht, ik heb een schat van een damescostuum en een grijze pruik, waarin ik „Mijn tante uit Honfleur" gespeeld heb. Ik ga jou als mijn tante voorstellen als ze komen Maar niet uit Honfleur, wat ik je bid den mag. Nee, uit, uit.ja, waar vandaan ei genlijk Uit Arcachon, wat mij betreft. Goed. En dan Dan niets. Ik logeer bij je en ik ben een oude, doove erftante in. Mooi. De oude erftante, dramatische schets in één bedrijf. Prijsvraag uitgeschre ven door het letterkundig genootschap tot veredeling der kunst. Eerste prijs Prof. B Sjollema schatte de voordeelen die te bereiken zijn door rationeele voeding op gemiddeld 20 cent per koe per dag. hetgeen voor een bedrijf met 40 koeien gedurende 200 staldagen een hiedrag van f. 1600.- uit maakt en dat millioenen guldens bespaart kunnen worden. Op sommige bedrijven was de besparing zelfs grooter en steeg melkgift en melkvet. Dit is bereikt en alle foutief voe deren wordt opgeheven door voedering met: Ra F i r\ A uitgebalanceerd a L 1 U x~\. dagrantsoenkoekje voor iedere melkgift tot 4 melkvet. De melk hiervan kost pl.m. 2 1ct. p. liter. Ra f i r\ R uitgebalanceerd koekje voor mestranderen. Ratio A en B (wettig gedeponeerd) bevat de juiste dosis jodium, opgeloste ijzerver bindingen en voedingszouten waardoor grooter weerstandsvermogen tegen verschillen de ziekten o.a. mond- en klauwzeer en in 't algemeen verbetering van den gezond heidstoestand der dieren en vergrooting der melk- en vleeschproductie wordt verkregen zoo als op verschillende veebedrijven is gebleken. Vraagt Brochure: 22 ruwvoederrantsoenen met Ratio voor iedere melkgift en atcesten. Ratiokoekjes mogen op geen stal ontbreken Veehoudersprijs A f. 7.90, B f. 7.15 per 100 Ko. vrij spoor/boot Amsterdam. Bijvoedering in de Weide: Ratio en Bertels' lijnzaadkoekjes 't beste en voordeeligste. Weigert namaak! Let op ons ongeschonden Loodje en dat in elk koekje voluit den naam Bertels staat en niet een enkele B. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Oliefabrieken N.V., Amsterdam. horn, waar een stelselmatige vergelijking plaats vindt van de ontwatering door middel van greppels en die met drainbuizen, werden de metingen van de grondwaterstanden en van het debiet van greppels en drains voort gezet. Op een drietal kavels ten Oosten van de Terp zijn dezen zomer naast de handdraina ge verschillende machinale methoden van drainage uitgevoerd, waarvoor verder verwe zen moge worden naar wat hieromtrent bij de Cultuur-technische afdeeling van dit rap port wordt meegedeeld. Door de plaatsing van grondwaterstands buizen en het meten van de afgevoerde hoe veelheden drainwater, zal het effect van de verschillende draineermethoden in den ver volge worden gecontroleerd. Het op de vroegere zandbank „de Kool tuinen" aangelegde infiltratieproefveld, waar zoetwater is gebracht in de slooten en greppels tot 35 cm beneden maaiveld, heeft door de aanhoudende droogte van de maand Augustus jl. een aanzienlijk verschil te zien gegeven in de ontwikkeling van het graskla- vergewas ten voordeele van de akkers, waar infiltratie heeft plaats gehad. Hierdoor is de overtuiging gevestigd, dat op de daarvoor in aanmerking komende gronden van de eerste olderafdecling het inlaten van zoet water mogelijk moet worden gemaakt, aangezien de cultuurwaarde van de gronden hierdoor aanzienlijk kan worden verhoogd. Het microbiologisch onderzoek concen treerde zich in den afgeloopen zomer in hoofdzaak op de volgende twee vraagstukken: 1. Het nut van de enting van vlinderbloe mige gewassen met wortelknolletjes-bacte riën en de beste wijze van uitvoering van deze enting. Hierboven werd reeds gememoreerd, dat hiermede in vele gevallen zeer gunstige re sultaten werden verkregen, zoodat reeds tot toepassing op groote schaal werd overgegaan. Het hoofd van Robert de Rénier. Blanche rommelde tusschen haar kleeren. Je verknoeit onzen tijd. Ga je vlug scheren, zeer zorgvuldig. Ik kan geen tante met een stoppelig gezicht velen. Er ligt nog een oud scheermes in de la van de toilettafel achteraan. Hij ging het cabinet de toilette binnen. De electrische schel trilde luidruchtig door het appartement. Eén oogenblik kromp hij ineen en hij tastte werktuigelijk naar zijn zak, waarin hij gewoon was zijn revolver te dra gen, dien hij nu natuurlijk niet had. Maar reeds stelde de stem van Blanche hem door een kier van de deur gerust. 't Is Josephine maar, die met hare in- koopen voor het souper terugkomt. Ik zal haar op de hoogte brengen. Josephine was de vertrouwde kamenier van Blanche, een jeugdkameraadje, die tege lijk met de jonge actrice op den maatschap - pelijken ladder was gestegen eene van die meisjes met een aardig pikant snuitje, veel intelligentie en savoir faire, die elk klein ta lent dat ze hebben mochten tot het uiterste weten te exploiteeren, die haar uit een le ven van misère gehaald had en een paar jaar lang meer een weldoenster dan een meeste res voor haar was geweest en Blanche wist dat zij haar onbeperkt vertrouwen kon. Zoodra de deur gesloten was, trok zij de kamenier in den salon, vertelde haar in kor te woorden de ontsnapping van Robert en het plan dat zij ontworpen hadden om hem ten minste een dag of een halven, of slechts en kele uren veiligheid te verzekeren. Later zou den zij verder zien. Ga naar de congierge, besloot Blanche en zeg haar, dat mijn tante uit Arcachon se dert een week bij mij logeert. Hier is een overtuigend bewijs. En zij gaf haar een biljet van honderd francs. Josephine knikte begrijpend. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1