PUfiOL gemesi-e>n vw&utaii de Huid TWEEDE BLAD. VRIJDAG 11 NOVEMBER 1932 No. 89 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT PLECHTIGE WIJDING VAN HET R.K. KERKHOF TE BREEZAND. BINNENLANDSCH NIEUWS. DE WINKELSLUITINGSWET. Uitbreiding werkgelegenheid voor con- sumptiezaken. Wijziging der absolute sluiting voor slijterijen en uitbreiding ventgelcgen- heid voor eetwaren. Het Hbld. meldt Het initiatief-ontwerp-Boon beoogt een aantal wijzigingen in de artikelen 1 tot en met 6 van de Winkelsluitingswet aan te bren gen. In de uitvoerige M. v. T. wordt gewezen op het feit, dat het advies van groote centrale middenstandsorganisaties, die gepleit hebben voor uitstel der inwerkingtreding, niet is op gevolgd. De nadeelen en fouten der wet zijn thans meer en meer in het licht getreden. De normen, waaraan de uitzonderingen op artikel 2 zijn gebonden, bleken ontoereikend, bijzondere regelingen voor bepaalde bedrijfs groepen ontbreken, de toestand van het win kelbedrijf wordt steeds ongunstiger. De voorgestelde wijzigingen houden o.m. in, dat de bevoegdheid om Zondags den winkel open te hebben voor consumptiezaken, wordt uitgebreid. Een ruimere regeling wordt voorgesteld ten aanzien van banket-, chocolade-, visch- en fruitwinkels. Voorts houdt het ontwerp een voorstel in tot wijziging in de absolute Zon dagssluiting voor slijterijen. Aan de bezwaren van Joodsche winkeliers, die in de wet een totaal onvoldoende com pensatie kregen, komt het initiatief ontwerp tegemoet. Verder stelt dit een uitbreiding voor van de eetwaren, waarmede Zondags gevent mag worden en ten slotte beoogt het initiatief voor stel den gemeenteraden grootere vrijheid van handelen op het gebied der winkelsluiting te geven. LOONSVERLAGING VOOR DIJKWERKERS. Ontevredenheid te Westkapelle, daar op de ambtenaarssalarissen niet ge kort zal worden. Het bestuur van den polder Walcheren heeft besloten op het loon van de dijkwe: kers te Westkapelle een korting van tien pCt. toe te passen. Het dagloon was tot heden drie gulden. Deze korting heeft tot groote ontevreden heid aanleiding gegeven, omdat hetzelfde bestuur besloot de salarissen van opzichters, ambtenaren enz. ongewijzigd te laten. In een drukbezochte vergadering van dijk werkers is besloten een protestschrijven aan het polderbestuur te zenden en daarin te wijzen op de onbillijkheid, die tegenover de dijkwerkers begaan wordt. Aangetoond werd, dat de loonen der dijkwerkers elders hooger zijn, zoodat een verlaging ongemotiveerd wordt geacht. Verzocht is dan ook die verla ging in te trekken of, indien de financieele toestand van den polder verlaging absoluut noodzakelijk maakt, die dan over de geheele lijn, dus ook voor ambtenaren, opzichters enz. toe te passen. TEGEN EEN MUUR GELOOPEN. Toen oensdagavond het zestienja rige meisje \Y. Koster zich met eenige andere meisjes-verpleegden van de Mart ha-stichting te Alphen aan de Rijn naar het meisjeshuis begaf en zij hard vooruit wilde Ioopen, gleed zij uit. op de stoep voor het meisjeshuis, waardoor zij met het voorhoofd tegen den hardsteenen muur terecht, kwam. Het meisje viel daarna achterover en werd dood opgenomen. EEN RARE VRIJER. Opnieuw behandelde de rechtbank te Leeuwarden een zaak tegen een jongeman uit den Z.O.-hoek van Fries land die, omdat zijn meisje de verkee ring wilde uitmaken (zij was met een ander uitgeweest) haar op een avond de keel dichtkneep en haar met een mes in den rug en de schouders stak. Daarna is het meisje nog gevallen, waardoor zij haar heup ernstig bezeer de. President: Je had hier evengoed voor moord of doodslag kunnen te rechtstaan. De verdediger mr. Heemskerk: Was je bedoeling haar te dooden Verdachte: Neen, ik wilde haar geen leed doen. Officier: Neen, het was een soort liefkoozing! De eisch wegens poging tot. doodslag was acht maanden gevangenisstraf. GEMEENTE WIERINGEN. PROTESTVERGADERING VAN WERKLOOZEN. De WJèringer Bestuurdersbond be legde Woensdagavond een openbare vergadering in café Scheltus ter be spreking van de werkverschaffing in de W'.-Meer. De opkomst viel nog al tegen, ruim 70 personen, waren aanwezig, toen de heer Bons pbm. zeven uur de vergade ring opende. De vergadering is belegd, om te pro test eeren tegen de regceringsmaatrege len, ten opzichte van de werkloozen op Wieringen, aldus de heer Bons, ve len die ter vergadering zijn behoorcn niet tot onze organisatie's. De Bestuurdersbond rekent het tot haar plicht voor de belangen van de werkloozen op te komen kameraad Bonlkos zal een inleiding houden, waar na een motie zal worden voorgelezen, waarin ons protest in neer is gelegd. De heei- Bontkes welke hierop het woord verkrijgt, begint met te zeggen, dat mocht men tot nu toe op Wieringen nog niet veel van de crisis gemerkt heb ben, hij zich zoo langzamerhand gaat laten gelden. U weet allen wat de heer Ruys voor ons heeft uitgedacht de prachtige werkverschaffing in de W.-Meer. Men dacht aanvankelijk, dat het loos ge lucht was, maar al spoedig bleek de werkelijkheid des te erger te zijn. De gemeente treft, in dezen geen blaam, in een uitvoerig schrijven heeft zij de regeering uiteengezet, dat de loo nen bepaald voor deze werkverschaf fing veel te laag zijn in verhouding tot den levensstandaard op Wieringen. De Bestuurdersbond heeft telegrafisch den Minister er op gewezen, dat zijn maatregelen onvoldoende waren. Het. gevolg was dat de .minister het uurloon verhoogde tot 28 cent per uur en een bijslag op de huren boven de 3 gulden. W|ij behoeven niet. lang hij de vraag, of dit een voldoende gemiddeld uur loon is, stil te staan. Maar Ruys is niet gemakkelijk en niet erg toeschietelijk. Een staking in de werkverschaffing heeft nooit an ders tot gevolg gehad, dan dat men van honger genoodzaakt was om weer terug te gaan. Wanneer men weet, dat in Friesland en Drenthe 18 cent per uur wordt be taald plus een kindertoeslag en als .men ook weet dat Ruys meent dat daar nog wel wat af kan, dan be grijpt men dat staken op Ruys geen indruk maakt. De vraag dient gesteld te worden, wat kunnen wij er nog tegen doen. De Bestuurdersbond kan de verant woordelijkheid niet dragen van een staking, en kunnen geen advies geven om er niet in te gaan. Wij moeten echter met alle moge lijke .middelen probeeren iets meer te bereiken het Gem, Bestuur werkt hier met ons mee. Dit werk moet onder protest aan vaard worden, (gelach.) Men lacht daarom, doch met net stellen van een .motie protesteert men reeds doch het verdere werk zal daar na komen. Spr. leest hierop de volgende motie voor De vergadering van werkloozen op 9 November te Wieringen gehouden onder leiding van den YVÏieringer Be stuurdersbond constateert dat de arbeiders die bij de Z.Z.W. en in de Wie ringermeer ontslagen zijn en worden in den komenden winter aangenomen in de werkverschaffing, dal het gemid deld uurloon bij een hard werken 28 cent zal bedragen, dat dit bedrag vol strekt onvoldoende is om bij de te Wie ringen geldende levenstandaard ook maar in het soberste levensonderhoud te voorzien dringt er bij de regeering ten sterkste op aan het loon in de werk verschaffing aanmerkelijk te verhoo- gen, opdat de arbeiders niet aan den honger worden prijs gegeven. Besluit deze motie te publiceeren in de peis n ter kennis van Rijks- en Gemeente bestuur te brengen. Hierop volgde een uitvoerige gedach- tenwisseling. De heer Luikens dacht dat het loon nog wel wat hooger zou worden door accoordloon. Men stelde indertijd in de W.-Meer de loonen vast op 40 cent per uur, er is echter nooit minder dan 50 cent uitbetaald. En anders moet men de f 8 steun er nog maar bij geven. De heer Bugel wil de middenstand er bij betrekken, en is er tegen om voor 28 cent aan het werk te gaan. Verschillende aanwezigen spraken zich in gelijke zin uit. De heer Bons zegt, dat de Bestuur- lersbond geen bevoegdheid heeft om de menschen tot staken aan te zetten, iedere vorm van steun houdt, hij het in werking treden der werkverschaffing automatisch op. Wij zijn verantwoor delijk voor de georganiseerde en onge organiseerde arbeiders. De heer Bontkes zegt. dat Luikens zich geen illusie moet maken dat het loon door accoord nog hooger zal op 'ioopen Men betaalt gemiddeld 28 cent Jd.w.z. dat ei' zijn die er onder blijven 'en enkelen, die er boven uit komen. Tot Bugel zegt spr. dat in ieder ge val de Wieringer huisbazen de huis huren ilLnk omlaag moeten brengen. Tot de overigen zegt spr. dai hij zich best kan begrijpen dat men er niet in wil, en wanneer hier een be sluit valt om er niet in te gaan, dan kan spr. daar niets tegen doen al leen de B.B. neemt geen enkele ver antwoordelijkheid hiervoor. Dat neemt niet weg, dat de motie evengoed kan aangenomen worden, in die motie staat niet dat jelui er in moeten. (De vergadering wordt eenigszins rumoerig. De heer Goedkoop zegt m.i. hebben de heeren met de Burgemeester een conferentie gehad, waarin werd afge sproken door de heeren, om ons ais zoete jongetjes te bewegen er in te gaan De heer Ottens heeft altijd gehoord van die vette kassen van het N.V.V. Laten die ons nu maar eens steunen. De heer Boven zegt te zullen weige ren dit werk te aanvaarden men moet trachten in zijn eigen onderhoud te voorzien. Een mensch die wil, be hoeft geen honger te lijden. Instem ming.) De heer Bons zegt. dat het een klein kunstje is om hier een stemming te verwekken, dat kunnen wij ook wel. De revolutionairen hebben zelfs een pa tent in het herrié-schoppen voor ver gaderingen. Ik tart jelui echter een sta king op te noemen in de werkverschaf fing, die succes heeft gebracht. De heer Bontkes zegt, het spijt mij dat ik in moet gaan op het gezegde van den heer Goedkoop, ik wil U er ech ter op wijzen, dat ik geen „heer" ge noemd wensch te worden, mogelijk moet ik veel eerder naar de werkver- schalfing als één van jelui allen ia, misschien rollen jelui er nog wel door. liet; Gemeentebestuur werkt ons niet tegen zij hebben 35 cent gevraagd en ook nog de trainingstoeslag. Men kan dus besluiten oim te staken, steun is dan uitgesloten. Men kan een comité vormen, doch wij zullen onze actie blijven voeren in onze richting. De heer Bugel wil een vergadering met de heele middenstand van Wie ringen, om deze te bewegen ook te sta ken, niet meer bakken, niet meer ver- koopen, dan voelt ieder het, ook de Burgemeester. De middenstand heeft er belang bij dat wij goed verdienen. Willen zij niet meewerken, dan be talen we niet meer. De heer Bons zegt hierop dat men Bugel hartelijk zal uitlachen als nij zijn voorstel bij de middenstand brengt Als hij dan wil staken met betalen, zal evenmin veel geven, een winkelier moet niet leveren. Na nog eenig heen en weer gepraat wordt tenslotte de motie aangenomen met algemeene stemmen, waarna de heer Bons de vergadering sloot. Op straat werd nog navergaderd en kon den hieruit opmaken, dat men het werk niet zal aanvaarden. SUCCES-NIEUWS, 't Programma voor a.s. Zondag 13 Nov. luidt als volgt SUCCES II HH.C. 3 Aanvang 2 u SCHAGEN 3 SUCCES 3 Aanvang 12 u. SUCCES 4 H.S.V. 2 Aanvang 12 u. SUCCES a H.R.C. c. Aanvang 11 u. Succes I Is vrij. GEGUND. Aan de N.V. Bitumenweg te Utrecht is gegund het aanleggen gedeelte Rijksweg nr. 9 KoningswegLonjeweg te Wieringen. Een mooie pluk. Over het tijdvak 27 Maart 1932 tot 1 Nov. 1932 werd voor het Nat. Cri sis Comité op den afsluitdijk zoowel van de Friesche- als van de Wieringerzijde ontvan gen van diverse voertuigen enz. met belang stellenden die de -afsluitdijk en haar werken kwamen bezichtigen een totaal bedrag van f 15.943.39. Voorwaar een mooi douceurtje. MONDHARMONICA-CLUB. De alhier opge richte mondharmonica vereeniging telt reeds 20 werkende leden en draagt de naam „Ons Genoegen". Het bestuur bestaat uit de hee ren G. v. d. Wal, voorzitter J. Polet, Secr., J. Siesling Jr„ penningmeester, N. J. Kat en J. Besseling, leden. Tot directeur werd gekozen de heer H. Zon alhier. De vereeniging heeft een keurcollectie af gestemde instrumenten aangekocht en wor den de repetitie's eiken Donderdagavond in „Concordia" gehouden. Cursus voor rijpere jeugd. Men bericht ons dat de cursus voor de rijpere jeugd Dinsdag 15 Nov. des avonds om 7 uur zal beginnen in de O. L. school te Hippolytushoef. Alle inge schreven leerlingen worden verzocht dan aan Do Geestelijken verlaten de kerk om zich te hegeven naar het Kerkhof, het welk zal worden gewijd door den Deken van Schagen, waarbij tevens tegen woordig waren de Eerw. Heeren: Pastoor Verhoef, Breezand; Pastoor v.d. Eem, Anna Paulowna en Pastoor Van Veen en Aalmoezenier, majoor-kolonel Alting van Den Helder. Een groote schare geloovigen woonden deze plech tigheid bij- De wijding van het kerkhof Zondag j.1. te 'sna,m. 4.30 uur door den Deken van Schagen. In diepen eerbied voor het monumentale Kruisbeeld. wezig te willen zijn tot het vaststellen van dagen en uren, waarop de lessen zullen wor den gegeven. Cursusgeld (f0.10 p. persoon) medenemen. Leerlingen van Oosterland, Den Oever en Westerland, evenals die van Stroe (verzamelen bij de Vermaning aldaar) kunnen gebruik maken van de bus van M. de Haan. POLITIE. Veroren een werkjasje met rij bewijs. Tegen vergoeding terug te bezorgen, en een gouden ringetje. Gevonden een rijwielplaatje, een glazen vulpen en een armband horloge. Inlichtin gen bij den Gem.-bode. PREDIKBEURTEN WIERINGEN. ZONDAG 13 NOVEMBER. NED. HERV. GEM. Westerland nam. 2 uur Ds. Van Beek. 16 Nov. 'sav. 8 uur Herv. Zusterkring te Hip polytushoef. Kapel Den Oever v.m. 10 uur de heer Franck. Collecte voor de Zending. DOOPSGEZ. GEM. Zondag 13 Nov. H.-hoef voorm. 10 uur Proponent W. Broer van Amsterdam. EVANGELISATIE H.-hoef v.m. 10 uur de hr. O. Deen. Nam. half vijf de hr. O. Deen. Dankstond. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Faillissementen. Uitgesproken is 't faillissement van K. Heyboer, ploeger te Breezand, gem. Anna Paulowna, met benoeming van mr. Ledebocr lot rech- ter-commissaris en van )mr. Wynne tot curator. Loop der bevolking. Ingekomen A. Bruinevvoud van Wie ringerwaard; Mej. A. C. Nieuvvland van Alkmaar; C. Kwantes en echtg van Am sterdam. Vertrokken: W. A. Gevers naar Dok- küm; A. ter Haar naai- Leiden; Mej. C. Mulder naar Leiden; H. Zeinstra naar Harlingen; A. A. Oers en gezin naar Slootdorp; Mej. P. C. Oers naar Hilvarenbeek; Mej. A. J. G. Oers naar Schagen; Mej. J. C. Oers naar Wierin- gen. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia Adriana Jurjen- ne, dochter van D. do Jong en VI C. Swierts. Politie: Gevonden: een autoband (van vracht auto afgevallen.) Breezand. Nieuwbouw. Aan Ion aan nemer E. Muntjewerf is opgedragen de bouw van een landbouwschuur aan den Stoomvveg voor rekening van den heer J. Blaauboer. Ouderavond school I. De voorzit- telijk welkomstwoord ter van de oudercommissie de hr. K. Brugman, sprak een hartelijk woord van welkom, waarna de notulen door den secretaris, den hr. C. Liefhebber, werden gelezen en dezen onder dank zegging werden goedgekeurd. L. lieer 't Hart deed mededeelingen mtrent de actie tegen 't wetsontwerp ii ra. en herinnerde tevens aan het „Welterspook", dat het onderwijs weer achteruit dreigt te dringen. Dankbaar maakte spr. gewag van de in te stellen schoolartsendienst en te vens dat het vervolgonderwijs weer voortgang kan vinden, waar zich 18 leerlingen hebben opgegeven. Mej. Ter Bruggen hield een causerie, hoe met het beroemde plankje van Iloogevcen „aap, noot, mies" enz. de kleinen in korten tijd het lezen spelen derwijze kan worden bijgebracht. In de pauze maakten de ouders ei van gebruik om met het onderwijzend personeel over hun kinderen te praten en tevens de teekeningen en de van klef vervaardigde voorwerpen te bezichti- gen. Uit de bespreking over Sint Nicolaas bleek, dat de Sint op 3 December in Veerburg zal komen. Nadat de heer 't Hart ten slotte nog de schets van Justus van Maurik „Het Diner van Manus" had voorgelezen, werd de avond met 'n hartelijk woord van dank voor aller medewerking door den voorzitter gesloten. Bioscoop Kossen. De naam van de beroemde filmster Pola Negri is wel voor niemand een onbekende. Welnu, Zondag kunt ge haar schitterend spel bewonderen in bioscoop Kossen, Spoor buurt, waar zij de hoofdrol vervult in het meesterwerk: „De straat der Verlo renen. Onder regie van dr. Paul Czin- ner is deze prachtfilm ontstaan, een juweel van filmspeelkunst en photo- graphie, een film, die het publiek van het begin tot het einde geboeid houdt in machtigen greep en die dan ook een onvergetclijken indruk achterlaat. Voor de stembus gestorven. Naar eerst thans bekend wordt is in het verkiezingslokaal in de Haupt- strasze te Berlijn een 77-jarige kiezer, die invaliditeitsrente betrekt, in het verkiezingslokaal ineen gezakt en on middellijk overleden. Hij had juist zijn stembriefje in de bus geworpen en viel voor de stembus dood neer-

Wieringer courant | 1932 | | pagina 3