PROVINCIAAL NIEUWS. WEER EEN OPWEKKING OM NIET TE KOOPEN. Maandag werd ten lokale van J. P. Pep- ping aan De Weel (gem. Oude Niedorp) over gegaan tot publieken verkoop van het land bouwbedrijf, behoorende aan H. Koomen en kinderen te Zijdewind ten overstaan van no taris Hilbrand te Obdam. Door een of ander comité waren Zondag in de geheele omgeving circulaires rondge strooid van den volgenden inhoud „Waarschuwing Land- en Tuinbou wers Maandag 7 November a.s. zal in het lokaal van Pepping aan de Weel te Oude Nie dorp de verkooping plaats vinden van hel. bedrijf van H. Koomen te Slootgaard (Oude Niedorp.) Dit bedrijf wordt verkocht wegens achter stallige rente. Koomen, die 40 jaar op dit bedrijf zit, wordt dus verjaagd. Maar land en tuinbouwers, bedenkt, wat Maandag hem gebeurt, kan U ook spoedig treffen. Dus weest solidair en doet geen bod Laten wij er voor zorgen dat wij niet verjaagd worden. Wij hebben recht op onze bedrijven te blijven. Mocht er soms een nieuwe eigenaar of huur der op dit bedrijf komen, past dan de boycot toe Komt allen Maandag." Ten gevolge van dezen oproep waren on geveer 300 belangstellenden en demonstran ten naar de betooging getogen, zoodat de lokaliteit van Pepping geen voldoende ruim te bood om allen te herbergen, waarom som migen een plaats zochten in den aangren- zenden stal. Voor den aanvang hield een der mannen van het comité, volgens geruchte Groot uit Warmenhuizen, 'n kalm en bezadigd betoog, waarbij hij verzocht niet te bieden, wat tot verwondering van het publiek van de eigen plaats ook nog een lofuiting inhield aan het adres van Koomen als bedrijfsman. Overigens had de zaak een ordelijk verloop. Bij het lezen der condities en voorwaarden was het muisstil. Tijdens de veiling werd al leen geboden door den makelaar F. Jong Cz. als gemachtigde van den hypotheekhouder en ging het bedrijf aan dezen over, n.1. huis, schuur met 4 H.A. wei- en bouwland voor f 6270. SCHAGEN. Het heerenhuis met timmer manswerkplaats, erf en tuin aan het Noord te Schagen, benevens een afzonderlijke wo ning en erf aldaar, benevens een stukje tuin grond, voorheen eigendom van den heer J. Keesman te Schagen, en vorige week in pu blieke veiling gekocht door E. Rentenaar c.s. te Schagerbrug, is thans in eigendom over gegaan aan den heer W. Prins Jz., te Alk maar. SCHAGEN. Door de notarissen H. J. van Veen te Zijpe en H. C. Labberton te 's-Gra venhage werd Woensdagavond in het café „de Gouden Engel" van den heer J. K. Boon tjes te Schagen publiek verkocht het rente niershuis met erf, in de Landbouwstraat al daar en nagelaten door mevrouw de Wed. G: van HamKeuris. Het perceel was vorige week ingezet op f 3000.en werd nu gemijnd op f 200, zoo dat voor f 3200 kooper werd de heer J. Speur te Schagen. ONVEILIG SCHAGEN. Was den laatsten tijd de veiligheid en rust in deze Gemeente eenigszins weergekeerd, de thans verloopen 10 dagen heeft de toevoeging „onvelifë" aan de plaatsnaam Schagen wederom geducht levendig gemaakt, want na de brutale in braak bij den heer Koster, Tandarts, waarbij een portefeuille met f 300 en een heerenrij wiel werden gestolen en zelfs door de „pa tiënten" een tweetal gouden kiezen werden meegenomen, is men in den nacht van Maan dag op Dinsdag wederrechtelijk binnenge drongen, door uitsnijding van een raam in het stationsgebouw der Ned. Spoorwegen. De buit was nochthans niet groot, slechts een bedrag van 15.- werd buit gemaakt. Niet temin een inbraak in „optima forma", waar bij alles overhoop is gehaald. Zoo werd een zak post opengesneden, maar daar werd niets van gading ingevonden, daar geen geldswaar dige brieven bij de correspondentie aanwe zig konden zijn. Daarna hebben de „reizi gers" aan de restauratie een bezoek gebracht, en een partij rook- en eetwaren gegapt. Een plaatsgenoot, die tegenover het station woont heeft, toen hij eenmaal in den nacht het raam uitkeek, licht in het station zien branden, hetgeen zijn bevreemding opwekte, doch er verder geen aandacht aan geschon ken. Ook is dien nacht nog een poging tot inbraak geschied bij den heer Westerink, Sta- tionswegg, doch hier is men niet binnenge drongen. Dan nacht ervoor is ingebroken in de R. K. Parochiale School. Naar we verne men is hier uit een der lessenaars een be drag van ongeveer f 40,- gestolen. Het belas tingkantoor. ;is in dienzelfden nacht ook met een bezoek „vereerd" geworden, daar men den volgenden morgen de deurknop vernield aantrof. Mogelijk berust dit laatste uitsluitend op „vandalisme" daar op andere plaatsen in deze thans te dien opzichte niet zeer benij denswaardige gemeente eveneens geducht is tiuis gehouden. Laten we maar aannemen dat het na 12 uur, dus in den vroegen Maan dagmorgen is geschied, want „gerust" is er VERGUNNING tot het oprichten van een ondergrondsche benzine-bewaarplaats met aftapinrichting op het perceel, nabij het café van J. Buisman te Oudesluis, kadastraal be kend inSectieA, no. 831. Op Maandag 21 Nov. a.s., voorm. 10 uur, zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit ver zoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedujende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake in gekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroép" gèrechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor bet gemeentebestuur zijn verschenen ten einde hun bezwaren MONDELING toe te lichten. Zijpe, 7 November 1932. Burgemeester en Weth. voorn. J. DE MOOR. De Secretaris, J. A. DE BOER. PREDIKBEURTEN ZIJPE. ZONDAG 13 NOVEMBER. NED. HERV. KERK Schagerbrug, Burgerbrug, Petten en Cal- lantsoog geen dienst. ^Oudesluis 's av. 7 uur ds. Witkop. St.Maartensbrug v.m. 10 uur Ds. Witkop. DOOPSGEZ. GEMEENTE Burgervlotbrug v.m. 10 uur Ds. v. d. Veen. Oudesluis n.m. 2 uur, Ds. R. van der Veen. EVANGELISATIE Schagen v.m. 10.30 uur Ds. Gijzel van Amsterdam. Nam. 5.30 uur, de heer Boon, van Breezand. Dankstond voor het gewas. Breezand v.m. 10 uur, Ds. v. d. Does, van Monnikendam. Doop. - Nam. 3 uur, Ds. v. d. Does. H.A. veel op uw briefje zet, want hoe meer meii geeft, hoe meer men zal moeten betalen. Voor dit jaar ook. Dat is nog wel niet geheel bekend, imaar zij zul len er wel rekening mee houden en dat is wenschelijk ook. Voor zeegras hebben we de perceelen niet meer noodig, maar mochten er zijn, het gras of zoo ook risico wille® JlswrJ^'komt dan bij den pachter van 't vorig jaar ei\ doet dan samen, dan kunt u geld in uw zak houden, en dat is tenminste beter als, zoo wij al- itijd hebben gedaan: tegen elkaar op te bieden. JAN DE WjlT Az. Stroe, GEMEENTE WIERINGEN. Aandrang uit de Kamer tot voortzet ting van de inpolderjpg der Zuiderzee. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. Busdienst Slootdorp-Hankes-Den Oe ver. Naar men ons meldt hebben B. en van Wieringen aan den autobus- dienstondernemer, den hr. Geel te Wie l engen toestemming verleend een dage lijksche autobusdienst in werking te brengen, route: Slootdorp - De Haukes- II.hoef - Den Oever en terug. De dienst zou Maandag a.s. reeds worden aange vangen. GEGUND. Door het Dep. van Waterstaat is aan den her O. J. Bosker te Wieringen ge gund het maken van het Oostelijk gedeelte van het Amstelmeer-Kanaal met daarover te bouwen brug- en bijkomende werken. Jcngelingsvereeniging. De jongelings vereeniging, opgericht door Ds. Finken- sieper, mag zich verheugen in een ge stadige groei. In de gisteravond gehou den vergadering is een definitief be stuur gekozen, dat bestaat uit de hee- ren Boersma, (voorz.,), v. 't Zet (secr.), en Zeeman (penningm.) De vereeniging draagt als naam „Ti- motheus"- De volgende vergadering zal D.V. worden gehouden a.s. Woens dag half acht in 't gebouwtje te Mid- denmeer, waar v-d. Hoek, die gister af Bazar in Land in Zicht. Woensdag a.s. zal in het gebouw Land in Zicht te Den Oever een bazar worden gehouden. Voorwerpen, vervaardigd op de Meis jesvereeniging, en ook wel geschonken ioor hen, die belangstellen in het werk van Land in Zicht, zijn daar gerang schikt en en we mogen nu al wel ver klappen, dat er prachtstukken hand werk onder zijn, die ook voor geld en goede woorden zijn te bemachtigen. Vóór alles zouden wij ieder willen aanraden: bezoekt de bazar en bekijkt al het moois op uw gemak en ge zult overtuigd zijn, dat uw gang naar de ba zar de moeite waard was, en dat- er ve le nijvere handen uren en uren aan hei werk zijn geweest om alles voor elkaar le krijgen.} Vrees niet, dat het er „stil"' en „stijf" zal zijn. De grabbelzak, het rad van atontuur en dergelijke zorgen wel voor afwisseling. En om eens enke le minuten te keuvelen, daartoe vindt u gelegenheid in de theeschenkerij Zooals gezegd: Woensdag a.s. wordt de bazar geopend en wel 'smiddag te 3 uiii*- Te 5 uur wordt ze dan gesloten; en 's avonds van 7 tot 10 uur is er weer gelegenheid voor de vele kijk- en koop lustigen om van de bazar en wat dies meer zij te genieten Verkeersweg Den Oever-Medemblik. De M.U.Z. heeft te Den Oever met bo- vengenoemden wegaanleg een begin ge maakt en is met opspuiten begonnen. ARBEIDSBEURS WIERINGEN. Geplaatst van 4 tot en met 10 Nov. 1 krammer, 29 grondwerkers, 2 timmer lieden, 4 losse arbeiders, 1 loopjongen. Staan nog als werkzoekenden inge schreven l vuurwerker, 1 bakkersknecht, 1 kan toorbediende, 1 metselaar, 3 opperlie den en 175 grondwerkers. Buiten Wieringen kunnen nog ge plaatst worden Mannen: 1 bekw. glassnijder b.m. glas in loodzetten, loon nader overeen e komen; 2 bekw. glazenmakers: 55 ct. )er uur fabriek) 65 cent per uur; 1 mandenma kei* (pakwerk) ongeveer f 5.- p. week en kost en inwoning; l-fo*kwï=bont werker, loon nader overeen te komen; 1 bekw. kleermaker b.m. met onzichtbaar stop pen, loon nader overeen te komen en kost en inwoning; 1 bekw. kapper (eer ste bediende) voor heerensalcw^ loon .ïader overeen te komen en kost en in woning; 1 bekw. kapper (eerste bedien Je) goed b.m. ondulatie, loon nader o- vereen te komen en kost en inwoning 1 bekw. horlogemaker voor klein werk loon nader overeen te komen; 1 bekw. vvezig was, een inleiding hoopt te hou den over Hand. V, en II. Schoneveld de aanwezigen op een voordracht vergas ten zal. Mochten er nog jongens zijn, die als lid wcnschen toe té trwden en de leerzame gezellige vergaderingen mee te maken, laten ze zich dan bij een der bestuursleden opgeven, of zich Wbens- dagavond zélf laten zien- KERKDIENSTEN TE SLOOTDORP. ZONDAG 13 NOVEMBER. R. K. KERK Des Zondags 2 H. H. Missen, n.1. te half acht en te 10 uur. Zondagavond te 6 uur Lof. In de week is de H.H. Mis te half acht. Zaterdagavond van 6 tot 8 uur biechtgelegen heid. NED. HERV. GEM. Nam. 2.30 uur Ds. Fischer. Onderwerp „Het Lijden." 11.30 uur Zondagsschool. EVANGELISATIE Slootdorp 9.30 uur in de Herv. Kerk Ds. Finkensieper. Middenmeer, 3.30 uur in Locaal Ds. Finkensieper. GEREF9RM. KERK. 's Morgens half tien en 3 uur cand. Wielenga. te Middenmeer 's av. 7 uur cand. Wielenga. door de bedrijvers zeker niet. Bloemen en pianohersteller, tevens stemmen en struiken vernield, een schutting omver ge trokken, terwijl het ijzeren hek dat langs het perceel van Dr. Nanninga loopt, vrijwel dwars over het trottoir werd getrokken. Een der postambtenaren, die in het holst van den nacht naar kantoor ging, om zijn dagelij 1c- schen arbeid te beginnen, wist zich in het stikkedonker, ternauwernood voor een ern stige val te behoeden. De politie heeft een „ijverig onderzoek" in gesteld. De „steriotiepe sluitzin" mag niet ontbreken. Van de daders ontbreekt ieder spoor. GEMEENTE ZIJPE. Officieel. INRICHTINGEN welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van ZIJPE iNJI) brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een yer- zzoek met bijlagen van de N.V. American Wieringen, 11 - 11 - 1932. M. de Redacteur. Mag ik een kleine ruimte voor onderstaand stukje, waar de verpachting van zeegrasperceelen weer voor de deur staat. Bij voorbaat .mijn dank. Hoeren Zeegrasdrogers, denkt Don- Petroleum Company te 's-Gravenhage om derdag om uw centen, dat u niet te Bij de voortzetting van de algemeene beraadslagingen over de Rijksbegroo- ting voor 1933 in de Tweede Kamer, heeft dr- Colijn (a.r.) er op gewezen, wat de werkloosheid betreft, als spr. er hen bij rekent, die van werkloozen afhanke lijk zijn, dan omvat zij een achtste van ons volk. Moreele degeneratie. Het is erg, dat zoo velen met een be staansminimum moeten volstaan; maar nog erger is de moreele degenera tie, het gevolg er van. De materieele ge volgen zijn met steun alleen niet op te lossen; niemand kan verzekeren, dat Nederland in staat zal blijven voor dit doel jaarlijks 150 millioen uit te geven, ook de heer Albarda niet. Werkverschaffing moet zooveel mo gelijk naar voren. Vergrooting van bodemoppervlak Spr. ziet een middel in de goede rich ting door vergrooting van het bodem-» oppervlak- Met het oe>g op de toekomst ziet spr. nut in de dadelijke voortzet ting van inpolderingen ondanks de daaraan verbonden kosten. Spr. dringt erop aan alsnog een post van bijv. twee millioen uit te trekken op de begrooting van het Zuiderzeefonds voor verdere in poldering. Prof Aalberse (r.k.) sprak onder meer het volgende: De regeering stelle zich dus werkverruiming voor oogen. Over bezwaren van financieelen aard ten dezen moeten we -- zij het niet luchtig -- heenstappen. Spr. zou daarom ook stop zetting der Zuicierzee-inpoldering zeer betreuren- VOORTZETTING ZUIDERZEEWERKEN. Arbeidersbonden dringen met klem op voortzetting der inpoldering aan. De besturen van den Alg. Ned. Bouwarbei- aersbond, den R.K. Bouwvakarbeidersbond, en den Ned. Christ. Bouwarbeidersbond heb ben zich met een adres gericht tot den mi nister van Waterstaat, waarin zij zeggen dat in de kringen der arbeidersbesturen betreurd wordt, dat de regeering gemeend heeft geen voldoende termen te kunnen vinden, om thans reeds voor te stellen tot inpoldering van den N.O.-polder over te gaan. De gevol gen daarvan zullen niet alleen voor de arbei ders van zeer nadeeligen aard zijn. De reeds abnormaal groote werkloosheid onder de grondwerkers, mede veroorzaakt door het laten uitvoeren van belangrijke grondwerken in werkverschaffing, zal dien tengevolge nog worden vergroot. Wat dit beteekent blijkt het best uit het werkloos heidspercentage^, dat thans reeds voor deze groep van arbeiders op meer dan 40 pet. l gTazuürspuUer Tkü^ifeed-*10®' worden gesteld Dat het aantal werk- loozen nog belangrijk zal worden vergroot, indien het afwerken van den afsluitdijk ge heel zal zijn ge-eindigd ligt voor de hand. De gevolgen daarvan voor de betrokken ar beiders en hunne gezinnen zijn zeer ernstig vooral omdat een uitstel van bedoelde wer ken thans het maken van een begin met ver dere inpoldering bijna zeker voor onafzien- baren tijd zal verschuiven, daar redelijker wijs moet worden verwacht, dat opnieuw be ginnen in een tijd van gunstige conjunctuur het werk zeer veel duurder zal maken. Om al deze redenen dringen adressanten er bij den minister met klem op aan, de Sta- ten-Generaal in ernstige overweging 'te willen geven, met verdere inpoldering van de Zuiderzee voort te gaan en de daardoor be- noodigde stappen met bekwamen spoed te doen. pneumatieker f 36.- per week. Vrouwen: 2 naaisters voor de knoops gatenmachine, loon eerste week f 6.-, daarna f 12.- per week; 1 naaister voor de vervaardiging van broeken, loon f 12.- per week, in accoordwerk tot f 14 per week; \Z overlocknaaisters f2.50 tot f3.- per dag; 4 bezetnaaisters f 2.50 tot f 3.- per dag; 3 bekw. schoenstiksters pijn. f 18.- per week in stukloon; ver der dienstboden, keukenwerkmeisje, enz. INGEZONDEN STUKKEN. vraagtSPOOR/gestampte HUISJES Zeven maanden in de doodscel. In Sing Sing, het bekende New-York- sche tuchthuis, zit in een doodscel sinds meer dan 7 maanden Benja,min Gordon, wiens executie op den electri- schen stoel alleen daarom voortdurend weer uitgesteld moet worden, wijl men den moordenaar als „belooning" voor zijn waarde noodig heeft. Daar al deze processen zich nog maandenlang zullen rekken, is ook niet vast te stellen wan neer Gordon naar de andere wereld zai geholpen worden. Gordon werd zijner zijds wegens moord op een politieman ter dood veroordeeld. Hij is lid van een bekende misdadigersbende geweest, die talrijk^ misdaden op haar geweten heeft en die voor en na onschadelijk ge maakt wordt. De verklaringen van Gordon zijn naar de meening van het ge recht zoo waardevol, dat zijn terecht stelling de doorvoering van her, ge rechtelijk onderzoek zeer benadeelen zou. Het is overigens niet uitgesloten, dat men. den moordenaar als „beloo ning" voor zijn waardevolle verkla ringen, die hij alle beëedigd en die zijn compagnons stuk voor stuk voor lange ren of korteren tijd, zelfs voor levens lang in het tuchthuis brengen, -vcrkla- lingen, die door aangeklaagden als ge logen worden bestempeld, een herzie ning van zijn proces zal toestaan en niemand gelooft er nog ernstig aan- dat het doodvonnis voltrokken zal woi- den. Men neemt veeleer aan, dat God don door de politie als lokvogel geën gageerd is. Mén herinnert in dit ver hand eraan, dat in Chicago cenige ban dieten uit de geldwereld politielok <o- gels geworden 'zijn en- er zijn er niet weinigen, die meencn, dat alleen doo:* de werkzaamheid van deze mcnschen de politie slechts in de mogelijkheid is eenigermate werkzaam tegen de onder wereld kan zijn. Voorloopig zit Gordon echter nog in zijn doodscel, waaruit hij klaarblijke lijk heelemaal niet zoo graag vandaan komt. Zooals immers bekend, is de be handeling en de verpleging der ter dood veroordeelden hijzonder goed. MARKTBERICHTEN. Schagen, 10 Nov. 1932. Op de heden gehou den weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt54 Geldekoeien (mag.) f 80 a 140 50 Geldekoeien (vette) f 140 a 260 10 Kalf- koeien f 175 a 225 60 Vaarzen f 35 a 100 57 Graskalveren f 28 a 40 27 Nucht. kalve ren f 5 a 12 48 Schapen (vette) f 14 a 22 442 Overhouders f 8 a 12 2 Bokken en gei ten f 3 a 5 13 Varkens (mag.) f 7 a 14 47 Varkens (vette) per Kg. 2729 cent 77 Big gen f 4 a 6 60 Kippen f 0.50 a 1.50 Hanen f 0.50 a 0.80. Eierveiling, Schagen, 10 Nov. 1932. Aange voerd 29400 Kipeieren. Prijzen als volgt 52—54 Kg. f 5.20 a 6.00 55—57 Kg. f 5.80 a 6.60 58—60 Kg. f 6.70 a 6.80 61—63 Kg. f 6.70 a 7.00 64—67 Kg. f 7.00 a 7.20 Onge- wogen Wit f 6.60 a 7.00 Ongewogen Bruin f 6.60 a 7.20 Klein f 4.30 a 5.10. 1400 Eendei eren f 3.30 a 3.60. Eierveiling, Helder 10 Nov. 1932. Op de he den gehouden eierveiling waren aangevoerd 2700 Kipeieren. Prijzen als volgt5557 Kg. f 6.00 a 6.50 58—60 Kg. f 7.40 a 7.80 61—63 Kg. f 7.80 a 7.90 Kleine Eieren f 4.90 a 5.00. Vergif als Voedsel. De menschheid is blijkbaar reeds zoo geheel aan astronomische getallen ge wend, dat de schaden, jaarlijks door de ratten aangericht, in Duitschland 15000 in de Vereenigde Staten 3 piilliard gul den nog altijd niet groot genoeg is om de gedachte, die reeds meer dan tien jaren geleden geopperd werd- de be strijding van deze gevaarlijke knagers door tusschenkomst van den Staat, ten uitvoer te brengen. Hoe moeilijk het is, deze dieren, welke direct achter de lok middelen dreigend gevaar vermoeden, uit te loeien, toont wel 't voorbeeld der stad Bjelostok. De plaag was daar de laatste jaren geweldig erg geworden, ofschoon de vroede vaderen moeitmi noch kosten schroomden, om het kwaad meester te worden. Maar zelfs de zee-ajuin, die men voor duur geil uit Italië invoerde, hielp niets. Ondanks dit vergif vermenigvuldi gen de afschuwelijk knagers zich lustig voort en namen zelfs afmetingen aan, zooals men slechts in de loopgraven gedurende den wereldoorlog kende. Tenslotte riep óe burgemeester den raad van vaklui in en deze constateer den tot algemeene ontsteltenis, datd de zee-ajuin de schuld van alles was. Deze spijs was het lievelingskostje der rat ten. De brave stadsvaderen stonden per plex. Hadden ze vroeger niet het tegen overgestelde hooien beweren? Maar die tegensteling vond toch een verklaring. De zee-ajuin was werkelijk een vergif- droogde echter gedurende de lange reis van Italië naar Polen zoodanig in, dat het vergif geen schadelijken invloed op de ratten meer uitoefende. Alleen de essentieele bestanddeelen der vrucht bleven over en die werden door de rat ten met graagte gegeten. duizend teekeningen gemaakt. Op het doek duurt zoo'n filmpje zes of zeven minuten en men kan zich moeilijk voorstellen, dat dertig man hieraan drie a vier weken gewerkt heb ben. Vóór met het vervaardigen van een nieuw filmpje begonnen wordt, houdt men een al gemeene vergadering, waarbij allen, die aan de studio verbonden zijn, deelnemen. Het sce nario wordt besproken en verschillende ver anderingen en bijzondere effecten naar voren gebracht. Vervolgens wordt het scenario op nieuw bewerkt. Hierna kunnen de teekenaars aan het werk gaan. Iedere teekenaar krijgt die scènes te bewerken, die het best met zijn speciale qualiteiten overeenkomt. Sommigen teekenen hoofdzakelijk gezichten, anderen actie enz. De origineele teekeningen worden gemaakt op transparant papier en later met inkt overgetrokken op stukken celluloid. Ie dere teekening wordt genummerd, zoodat de fotograaf de juiste volgorde kan weten. Het lastigste probleem van de moderne tee kenfilm is de begeleidende muziek. Hiervoor is een vaste componist aan den studio ver bonden. Men zegt, dat de beste resultaten worden bereikt, als de muziek eerst geschre ven wordt en daarna de teekeningen vervaar digd. Sommige gedeelten moeten zuiver syn chroon zijn, vooral die scènes, waarin muziek instrumenten bespeeld worden, val-scènes e.d. Bekende ouderwetsche wijsjes of moder ne schlagers kunnen dikwijls het effect van een scène op een eigenaardige manier ver- hoogen. Als de film „opgenomen" en de begeleiden de muziek gereed is, moet deze laatste op de geluids-strook vastgelegd worden. Dit duurt gewoonlijk drie a vijf uur en hiervoor heeft men een orkest van ongeveer vijftien man noodig. Dikwijls moet een stuk opnieuw ge speeld worden om zeker te zijn, dat geluids effecten en dialoog met het beeld kloppen. PERSBERICHT. Bedelarij- en smokkelarij. Een vijftigtal personen- die werk zaam zijn hij, en zich interesseeren voor armenverzorging, heeft onlangs onder leiding van den secretaris van den Ltrechtscen Armenraad een stu diereis gemaakt naar Merxplas, de be kende Belgische interneeringsinrich- ting voor zorg-, en nazorg voor de maat schappelijk en geestelijk misdeelden, bedelaars, landloopers, recividisten, schipbreukelingen op de gevaarlijke le venszee. Het Dagblad van Nrd.-Brabant deelt daaromtrent een en ander mee. De hoofdbestuurder der inrichting, de heer Jos. van Randt, ontving het gezelschap en gal' verschillende mededeelingen over het werk. Per jaar worden eenige duizenden bedelaars in de inrichting opgenomen. En dan stelde hij de vraag welke oorzaak aan dit kwaad ten grond slag ligt. Op die vraag antwoordde hij .met nadruk, en, hoewel paroxdaal, met grooten ernst „110 maal op de 100 ge vallen alcoholisme". HET ONTSTAAN VAN TEEKENFILM. Een ingewikkelde arbeid. Wist u, dat voor een teekenfilmpje gemid deld vijf duizend opnamen gemaakt worden' Aan het maken van deze teekenfilms is heel veel werk verbonden en dikwijls worden voor één film van ongeveer 250 meter bijna tien WINKELIERS Sint Nicolaas staat voor de deur In dezen tijd is het meer dan ooit nood zakelijk voor U om reclame te maken. Dit blad geeft U daarvoor de beste gelegenheid. Het wordt huis aan huis gelezen en wij zullen de advertentien voor U plaatsen tegen de LAAGSTE TARIEVEN Vraagt onze noteering spoedig aan.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 4