en EEilTElS 23e JAARGANG VRIJDAG 18 NOVEMBER 1932 No. 91 NIEUWS- EN ADVERTENTIES WIERINGEN EN LAD VOOR :n „DE WAKENDE LEEUW" DE DROOGMAKING VAN DEN N. 0. POLDER WORDT NU WEL EEN FEIT. WERKING ZUIDERZEESTEUNWET. GERECHTIGHEID. BIJ S, COL TOF, KANAALWEG DEN HELDER. WIERINGER COÖRAI T VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. "r* UITGEVER CORN. J. BOS KEK, WIERINGEN. f BUREAU ADVERTENTICN Hlppolytoshoef Wielingen. Van 15 regeu f 0.50. Telefoon Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10. VOOR BETERE PIJP - TABAK TABAKSFABRIEK J. R. KEUSS. Laat 125 Alkmaar. In de Tweede Kamer is de Regeering begonnen met de beantwoording van de algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting voor 1933. Aan de rede van minister Ruys de Becrenbrouck, voorzitter van den mi nisterraad, ontleenen wij nog het vol gende Voorzichtig beleid beter dan felle debatten. Men zal goed doen, de regeeringsbe- moeiingen afzonderlijk te. beschou wen. De gerechtigheid in de samenle ving moet bij de regeeringsbemoei-in- gen zooveel mogelijk worden gehand haafd. Een voorzichtig regeringsbe leid is een eerste eiseh en beter dan felle debatten. In het algemeen kan het debat van verleden week zóó beschouwd worden, dat de Kamer zich in het algemeen met het beleid der regeering kan vereeni gen. Trouwens, in dat beleid is wel degelijk een bepaalde lijn te onder scheiden. Met den heer Colijn beschouwt de rcgeering het werkloosheidsprobleem als een der meest ernstige Onge veer 250.000 arbeiders aan het werk te zetten, zou 500 millioen gulden aan werken kosten. De regeering laat toch al zooveel mogelijk groote werken uit voeren, b.v. bruggenbouw. Hierbij zal de uitvoering door particulieren zoo veel mogelijk worden bevorderd, welke daartegenover zekere rechten van tolheffing zouden krijgen onderhan delingen dienaangaande en een wets ontwerp is in wording- Uitvoering Zuiderzeewerken Voortgezet. De regeering acht ook voortzetting der Zuiderzeewerken gewenscht. De geering heeft zich steeds op het stand punt gesteld, te willen voortgaan met de Zuiderzeewerken, doch niet tot el- ken prijs. Onder den herhaalden aandrang heeft de regeering haar standpunt her zien. Ze overweegt een plan, waarbij 4000 menschen betrokken zijn, pas send in het geheele plan der inpolde ring en daarop niet vooruitloopend. Er zal een supl. begrooting 1933 van Wa terstaat worden ingediend, betreffen de inpoldering van den N.O. polder de voorbereidende maatregelen wor den reeds genomen. Vooorloopig zullen vermoedelijk vijf jaar ongeveer 4000 menschen hierbij werk vinden. Spr. zet nog uiteen dat de regeering met de werken ten aanzien van de Zuiderzeewerken niet zoo ver wil gaan als de heer Colijn, die sprak over 10.000 menschen- Spr. zegt nog te verwachten, dat op den langen duur 20 a 30.000 gezinnen in de drooggelegde gedeelten der Zui derzee blijvende werkgelegenheid zul len vinden. Overzicht van het derde kwartaal. Aan de mededeelingen van den Rijks dienst ter uitvoering van de Zuiderzee steunwet over het derde kwartaal ont leenen wij Gedurende dit kwartaal werd aan te gemoetkomingen vergoed en toegelaten ten behoeve van de opleiding van be langhebbenden en kinderen van be langhebbenden uitbetaald f 15<<794. Op 30 September bedroeg het aan tal tewerkgestelden aan wie hulp ter verkrijging van werk werd verleend en die thans geplaatst zijn in een werk kring buiten de Zuiderzeevisscherij, in totaal 916. Ingeschreven stonden nog 1012 be langhebbenden of kinderen van belang hebbenden, aan wie op hunne aarivra gen hulp werd toegezegd ter verkrij ging van eene door hen verlangde be trekking. Niettegenstaande de tijdsomstandig heden bleek het in het afgcloopen tijd vak mogelijk vier en dertig belangheb benden aan een anderen werkkring te helpen. Credietverleening In het derde kwartaal kwamen bij den Rijksdienst 22 credietaanvragen. Door de belanghebbenden zelf werden daar d^.zen tot de overtuiging waren gekomen, dat het gevraagde crediet niet in hun eigen belang strekte, 12 aanvragen ingetrokken of vervielen om andere redenen. Afgewezen werden twintig aanvra gen. In het derde kwartaal werd in vijf tien gevallen over het verleende ere diet beschikt 'tot een bedrag van f 437-374. Op 30 September waren nog in be handeling 52 aanvragen. Ultimo September 1932 stond een be drag van f 379.2128 uit. In het derde kwartaal genoten 3256 personen gedurende korteren of lange ren tijd eene geldelijke tegemoetko- 'ming ingevolge art. 13 der Zuiderzee- steunwet. Uitbetaald werd aan dezen in totaal f 221.283. Op 30 September waren 3164 belang hebbenden in het genot van eene gel delijke tegemoetkoming. Hieronder zijn begrepen 267 vrouwen, welke of be langhebbonden of daarmede zijn ge lijk gesteld. Op 30 September genoten 162 perso nen, tot de groep van personen be- hoorende, die op 16 Dec. 1927 jonger waren dan 25 jaar, een geldelijke tege moetkoming, terwijl in het derde kwartaal voor deze categorie werd uitbetaald f 11.528. Op 30 September genoten 485 per sonen, die op 16 Dec- 1927 25 jaar of ouder, doch jonger dan 35 jaar waren, een geldelijke tegemoetkoming. Voor deze groep werd in het derde kwartaal uitbetaaldf 41.266. Op 30 September genoten 1536 per sonen behoorende tot de groep van ben die op 16 Dec. 1927 35 jaar of ouder wa ren een geldelijke tegemoetkoming. In het derde kwartaal werd voor deze groep van personen uitbetaald f 113.275 Van de groep van 60 jaar of ouder ge noten 981 personen een geldelijke tege moetkoming. In het derde kwartaal 1932 werd voor deze categorie perso nen uitbetaald f 55.213. FEUILLETON. No. 4. Schijnbaar verschrikt week ze wat achter uit. Madame de Francheville Blanche, die op den drempel van de anti chambre stond, in haar kimono gehuld, kwam nu naar voren. Wat wenscht u De inspecteur wenkte twee agenten zich bij de deur te posteeren, liet de twee anderen binnenkomen en zei beleefd Mevrouw, neem mij niet kwalijk, dat wij u komen lastig vallen Blanche maakte een nonchalant, afwerend gebaar. Waar is Robert de Rénier vroeg de in specteur bruusk, haar vast aanziende. In de gevangenis, antwoordde zij rustig, zijn blik even vast beantwoordende. En zij voegde er even scherp bij Dat behoeft u toch aan mij niet te ko men vragen. Het zal waarschijnlijk nu al wel door alle krantenverkoopers op de straten worden uitgeschreeuwd, dat hij tot vijftien jaar dwangarbeid veroordeeld is. Hij is ontsnapt. Zooveel te beter. En ik kom hem hier zoeken. U komt hem hier zoeken herhaalde Blanche op spottenden toon. Als ge denkt hem hier te vinden, ga gerust uw gang. Mag ik u voorgaan Zij wees naar den salon. Hij trad binnen. Dat is mijne tante, .madame Lafourbe, uit Arcachon, zeide Blanche, op de lezende oude dame bij het raam wijzende, die even DAMES en HEEREN koopt uw BINNENLANDSCH NIEUWS. De mist was de schuldige. Een auto tegen een boom een inzittende gedood, een zwaar gewond. De dokter ver dwaalt. In Weste, gemeente Vlagtwedde, zijn de gebroeders Wiersema, molen makers te Weener, vroeger te Beerta, bij het passeeren van een vrachtauto in den dichten mist tegen een boom gereden- De 18-jarige G. P. Wiersema was op slag dood. Zijn broer, de 23-ja- rige H. Wiersema, werd in levensge vaarlijken toestand nar het zieken huis te Winsum overgebracht. Dr. Bloem te Vlagtwedde, die hulp wilde verleenen, raakte tengevolge van den mist den weg kwijt. EEN GELUKKIGE ONTSNAPPING Een dorp dronken gevoerd om arrestant te kunnen krijgen. Een eierhandelaar te Nijmegen, die geregeld zaken in Duitschland doet, heeft een hachelijk avontuur beleefd, waaruit hij echter op sensationeeie wij ze door zijn vrienden gered werd. De man was niet \oldoende bekend met de in Duitschland uitgevaardigde deviezenverordening en had zich daar door onwetend aan overtreding schul dig gemaakt, waarvoor hij door de Duitsche douane gezocht werd. Toen hij des avonds met z'n auto uit Duitsch land naar Nijmegen terugkeerde, werd hij te Weiier aangehouden en naar het arrestantenlokaal aldaar overge bracht, in afwachting van zijn over brenging naar de gevangenis te Kleef. De chauffeur mocht met de auto naar Nijmegen gaan en bracht de jobstij ding aan de familie van den eierhan delaar over. Een aantal vrienden be raamden oogenblikkelijk plannen om den man te ontzetten- Men toog naar Wyler en in een café in de onmiddellijke nabijheid van bet arrestantenlokaaï, werd een „reuzen- fuif "aangericht, waarbij de Nijmege- naars zich van de gulste zijde deden kennen. De Duitsche bezoekers van het café, benevens de kastelein en eea aantal douanebeambten, werden roy aal getracteerd en de feeststemming steeg met het kwartier. Toen het Duitsch-Nederlandsch ver broederingsfeest het hoogtepunt had bereikt, sloop een der Nijmegenaars weg en begaf zich naar het arrestanten lokaal, waarvan hij de sloten en deu ren met breekwerktuigen begon te be werken. De deuren werden finaal ge sloopt en niet zoodra zag de eierliande laar den weg vrij, of hij zette het op een loopen. Dooi- velden, over slooten en akkers bereikte hij 't Nederlandsch grondgebied, waar een auto gereed stond, die den vluchteling naar Nijme gen bracht. Even later werd ook liet feest in de Wylersche dorpsherberg beëindigd en later in Nijmegen, noch- thans niet in aanwezigheid van de Duitsche douane, voortgezet. Eerst den volgenden morgen ontdek te men in Wyler, wat- het eigenlijke doel van de komst der Nijmegen aars was geweest en de vreugde in het dorp over de gelukte ontsnapping is al gemeen. KIPPENDIEFSTAL PER AUTO. Voor de rechtbank te Arnhem werd Woens dag behandeld de zaak tegen een 59-jarig koopman uit Hilversum, die in Juni j.1. in de omgeving van Wageningen en Ede talrijke kippendiefstallen pleegde. Hij had zijn hoofd verblijf gekozen te Arnhem van daar ging hij er 's nachts per auto op uit en keerde er dan met zijn buit terug. In het geheel wist hij meer dan 300 kippen te stelen. Het O. M. eischte tegen den verdachte, die recidivist is, tv%e jaar en zes maanden ge vangenisstraf. Uitspraak 29 November. STELENDE WERKSTER. Ruim 6000 gestolen. In de gemeente Sliedrecht is dezer dagen een brutale diefstal aan het licht gekomen. Reeds geruimen tijd werd door de familie L. geld vermist, dan weer eens een bedrag van 10, maar ook bankbiljetten van f 1000. Eén der huisgenooten kreeg tenslotte argwaan tegen de werkster en toen het meisje eens aan de tand werd gevoeld, heeft zij toegege ven deze gelden te hebben gestolen. Een der sleutels van de kluis was reeds geruimen tijd opzag, den hond aan haar knie over den kop streek en dan weer voortlas. De inspecteur maakte eene verontschuldi ging over de stoornis, die hij veroorzaakte. Geef u maar geen moeite, lichtte Blan che hem in, tante is stokdoof en kan een gesprek alleen maar volgen door van de lip pen te lezen, maar die moeite geeft ze zich voor vreemden niet. Zonder zich nu verder aan de oude dame te storen, die rustig haar bladzijde omsloeg, terwijl haar hand met de lange zijdeachtige ooren van den hond speelde, begon de inspec teur eene minutiesuse huiszoeking. Hij lichtte gordijnen op, opende kasten, klopte hier en daar tegen den muur en deed alles wat van een politieman in zulke omstandig heden verwacht wordt, dat hij zal doen, na tuurlijk zonder iets te vinden. Ik zal ook uw kamer moeten doorzoeken, zei hij, half in aarzeling voor de deur staan de. Hij was nog een jonge man, die eenigszins onder den indruk was van dit bezoek bij een der meest besproken actrices van het seizoen. Ga uw gang. Met zoo mogelijk nog grooter nauwkeurig heid ging hij hier te werk, evenals in de gar derobe. Wat is dat vroeg hij plotseling op tri omfantelijken toon, een pak kleeren naar voren trekkend. Dat is een pak van het tooneel, klonk het rustig achter hem. Als u hier komt zoe ken moet u toch ook weten, dat ik aan het tooneel ben. Het is dunkt mij heel natuur lijk, dat u deze kleeren hier vindt. Daar is de linnenkast, die kunt u openen, als u zich soms voor de kleur van zijn pyama's interesseert. Half geërgerd wendde de inspecteur zich af. Zijn blik viel op de lange golvende lokken haar op de toilettafel. Blanche volgde de richting van zijn oogen. Dat is mijn haar, verklaarde ze, voordat hij tijd had om iets te vragen. Ik was juist bezig mijn kapsel te veranderen, toen u mij kwam storen het is nog niet eens klaar en zij schudde het hoofd, waarom de korte nog niet gelijk geknipte lokken dansten. Als gefascineerd bleef de inspecteur bij het afgekinpte haar staan, streek er zacht met de hand over. Zou u er een lok van willen hebben vroeg Blanche spontaan. Hij knikte zwijgend. Zij nam een lange lok, dien zij om haar vinger wond en hem gaf met een coquet lachje. Het bloed stroomde hem naar het hoofd Een bescheiden kuchje van een der agen ten, die bij de deur waren blijven staan, bracht hem tot de werkelijkheid terug. Ik zie wel, dat ik u tevergeefs lastig gevallen heb, zeide hij. Wij zullen hier niets vinden. Hij wenkte de agenten om heen te gaan. Bij de deur van den salon keerde een hun ner zich plotseling om en fluisterde den in specteur iets in. Blanche, die er half afge wend, onverschillig bijstond, meende het woord „simulante" te verstaan. Even trilde haar oogleden, maar toen de inspecteur op nieuw den salon binnenging, volgde zij hem volkomen kalm. Zij voelde hoe de agent haar strak aan keek, terwijl de inspecteur een doordringen den blik op de oude dame vestigde. Deze had zich iets in haar stoel omgewend, zoodat het licht geheel op haar boek viel. De hond was nog dichterbij gekropen en zat met de twee voorpooten op haar schoot, den kop met half gesloten oogen daarop rustend. Mevrouw, zei de inspecteur op luiden, harden toon, hoewel ik niets gevonden heb, wil ik u zeggen dat ik overtuigd ben, dat de ontsnapte zich hier in dit appartement en zelfs in deze kamer bevindt. De hond zuchtte diep, de oude dame, aan wie dit alles geheel voorbijging, sloeg een blad om en streepte met haar nagel m de marge van het boek een zinsnede aan. Dan moet u nog eens en beter zoeken, klonk het volkomen kalme antwoord der ac trice, in wier gezicht geen spier vertrok. Wil ik tante soms vragen zoolang de kamer uit te gaan Er lag een lichte spot in haar toon. Neen, dank u zei de inspecteur kortaf, ik heb mij vergist. Hij vertrok met de agenten, zwaar weer klonken hunne schreden op de trap. Beneden vonden zij de andere agenten, Dij wie zich nog twee rechercheurs in burger- kleeding gevoegd hadden, zij waren het deta chement door den chef van den veiligheids dienst achterna gezonden. De inspecteur droeg hun op het huis in het oog te houden en keerde met zijn troepje terug naar de prefectuur om verslag uit te brengen van zijn vruchteloozen tocht. HOOFDSTUK IV. Met een gesmoorden kreet, wierp Blanche zich aan de voeten van Robert, toen het weer stil was geworden in het trappenhuis. Hare prachtige zelfbeheersching brak als een broze glazen plaat nu het gevaar, voor het oogenblik althans, voorbij was. Met een glimlach streek hij haar over het haar, zooals straks zijn hand over den kop van den hond was gegleden. Na een oogen blik dwong hij haar op te staan en richtte zich vlug overeind uit den grooten, diepen leuningstoel. Ziezoo, zeide hij, zich rekkend, dat de naden van het zijden lijfje kraakten, ik zweer plechtig dat ik nooit mee doe aan een tableu vivant, dat houdt iemand, die geen zenuwen als staalkabels heeft, eenvoudig niet uit. Als die kerel niet uit eigen beweging was weggegaan, had ik hem de deur uitge smeten. Wat nu verder zei Blanche, weer met al hare intelligentie bij de eischen van het oogenblik. We moeten hier weg natuurlijk. Resultaten met Bertels' Kunstkorrel: Voordeden: sterker kuikens*en pluimvee, korter rui, méér wintereieren. méér en grooter kwaliteits-eieren. arbeid- en voederbesparend' voedering, lager productiekosten van het ei „Ratio" 1, 2, 3 Piepkuiken mestvoeders: „Ratio" 1. Opfokv. 1-30 dagen f6.75 p. 50 Kg. „Ratio" 2. Kunstk. 4-8 weken f6.50 50 „Ratio" 3. Kunstk. 8-12 f6.20 50 Maximum vleesch- en vetvorming. Minimum voederkosten en arbeid. Men kan nu gerust eenige dagen van huis gaande gevulde voederbak verzorgd het pluimvee en Bertels' Patentlegnest (kan kippenh. zelf maken) vergaart de eieren en voorkomt breuk, eierpikken en bevuiling. Nu kan, neen zal! iedereen Bertels' Kunst korrel en Ratio mestvoeders voeren. Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Weigert namaak, let op ons Loodje! Oliefabrieken N.V., Amsterdam zoek en deze bleek zij onder haar berusting te hebben. Was de familie afwezig, dan sloeg zij haar slag. Vast staat dat zij f 4500 heeft gestolen. De familie meent echter, dat het wel een bedrag is van 6500. Naar de juist heid hiervan wordt een onderzoek ingesteld. Voorts is gebleken, dat zij behalve geld, ook huishoudelijke dingen heeft gestolen, die zij aan families ten geschenke heeft gegeven. De moeder van de werkster, een weduwe, bleek met de diefstallen bekend te zijn. De werkster is gearresteerd. ERNSTIG AUTO-ONGELUK Een autobas geheel opengereten. Zes gewonden een zeer ernstig. De Zware, dichte mist is Dinsdagmorgen mede oorzaak geweest van een ernstig auto ongeluk in de gemeente Alkmaar. Een paar honderd meter voorbij de gasfa briek is namelijk een autobus van den dienst AlkmaarDen Helder in botsing gekomen met een vrachtauto, geladen met grint. Met laatstgenoemden wagen wordt grint vervoerd van Koedijk naar Bergen. Dinsdag morgen moest de chauffeur, na geladen te hebben, eerst naar Alkmaar, om benzine te halen. Eenige honderden meters voor de gas fabriek moest hij een paar fietsers passeeren. Hij gaf signalen en week naar links uit. Nau welijks was hij fietsers gepasseerd, of daar doemde de autobus van den dienst Alkmaar —Den Helder op. Beide chauffeurs poogden nog uit te wijken en door remmen een bot sing te voorkomen, doch de afstand en de tijd waren waren te kort. De zwaar beladen grintwagen reed de bus in den linkerflank en schoof met ontembare kracht door den zijwand. Een hevig gekraak volgde. De geheele zij wand scheurde weg. Banken werden stukge- drukt en versplinterd. Het was een paar se conden later één groote ruïne. En in die ruïne lagen de passagiers door elkaar. Een angstig gekerm werd gehoord. Een paniek maakte zich van hen meester. De beide fietsers, dit uit den aard der zaak het eerste bij het ongeluk waren, begonnen onmiddellijk de passagiers te helpen, doch Ik zal een verkenningstocht beneden gaan doen, bood Josephine aan. Ze ging met een boodschappennet aan den arm en een wijnflesch in de hand naar be neden. Terwijl Blanche en Robert afwachtten wat het resultaat van de verkenning zou zijn, maakten zij reeds eenige toebereidselen voor het vertrek. Robert trok zijn eigen kleeren weer aan, maar een ander pak, dan waarin hij het huis was binnengekomen en Blanche verzamelde met febriele bewegingen hare juweelen in haar groote zwartleeren handtasch. Zij open de een grooten koffer en pakte haastig lin nengoed, japonnen, haar tooneelkleeren en wat ze verder noodig kon hebben, in. Toen schelde ze de conciërge, Robert trok zich zoo lang in het cabinet de toilette terug. Madame Lainé, ik ga voor een paar we ken op reis, kondigde ze zonder omwegen aan, toen deze waardige vrouw in het appar tement verscheen. Ik ga met mijn tante mee De conciërge knikte, dat zij het begreep. Zij wist wat ze denken moest, als zoo'n actrice- tje plotseling een onbedwingbare behoefte kreeg haar familie in de provincie op te zoe ken. Dan moest zij gewoonlijk op tournee. Wat zij dacht en welke gevolgtrekkingen zij maakte kon Blanche weinig schelen, de hoofdzaak was, dat zij de vrouw naar hare hand zette en daartoe kende zij het middel. Ik kan u geen adres opgeven, vervolgde zij op denzelfden bondigen toon van tevoren, en u zult misschien wat lastig gevallen wor den door menschen die naar mij vragen. Daarvoor wil ik u natuurlijk graag schade loos stellen zij drukte haar drie louis in de hand maar ik zou er ook veel, heel veel prijs op stellen, dat mijn vertrek geheim bleef. De conciërge knikte opnieuw met een glim lach, die zeide, dat zij te vertrouwen was. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1