al spoedig bleek, dat zij niet allen uit hun zersveer een personenauto met een benarde positie konden redden. Gelukkig kwam de ijlings gewaarschuwde G.G.D. on der leiding van dr. Dijkhuizen opdagen, als mede dr. Schröder en de heer H. C. Stoutj es- dijk, lid van het Roode Kruis. Terzelfdertijd was ook de politie gekomen onder leiding van inspecteur Stienstra en den adjunct Dreeuws, terwijl later commissaris Walraven op het terrein van het onheil ver scheen. De ziekenauto der Kennemerautogarage die nog eerder ter plaatse was dan de G.G.D. zou helaas dienst moeten doen, evenals ee- nige particuliere auto's. Het bleek toch, dat van de acht passagiers er zes gewond waren, waarvan een zwaar en twee ernstig. De 38-jarige W. A. Hölzel te Alkmaar, had behalve een ernstige hoofdwonde, een zeei' zware beenfractuur. Zijn linkerbovenbeen was op verschillende plaatsen gebroken en verdraaid. Mevr. N. GoversNieuwland uit Oterleek had evèneens het linkerbeen gebro ken, terwijl mevr. E. DekkerKos uit Hoog woud vermoedelijk eveneens haar linkerbeen gebroken had. Verder waren er drie passa giers. die hoofd- en snijwonden hadden, n.1. mevr. wed. H. Klomp uit Heiloo, de heer J. Ochqué uit Heiloo en de heer G. de Boer uit Alkmaar. De twee andere passagiers en de chauffeur van de bus, de heer M. de Waal, bleven ongedeerd. Alle gewonden werden naar het stadszie kenhuis vervoerd. De chauffeur van den vrachtwagen, welke wagen ook ernstig beschadigd werd, was zeer onder den indruk van het gebeurde. Volgens hem had hij niet snel gereden en alle pogin gen in het werk gesteld, om een botsing te voorkomen. De toestand der patiënten. De toestand van het slachtoffer Hölzel is zeer ernstig. De man heeft een dubbele vaart van ongeveer 80 K.M. uit de richting Dussen aangereden en slipte op de brug. De wagen kwam tegen het ijzeren hewerk van de brug terecht. De bestuurder van de auto en zijn echt genoote, een heer en een dame uit Am- terdam, werden uit de auto geslin gerd en met zware hersenschudding opgenomen. Per auto zijn zij in zorg- wekkenden toestand naar het R.K..- ziekenhuis te Raamsdonkveer vervoerd De auto werd zwaar beschadigd. EEN NIEUWE SMOKKELTRUC. Maar de smokkelaars liepen in de val. Nu op den Rijksweg Poppel (B.)-- Goirle (N.-B. bij Tilburg) een stevige barricade is aangebracht, zoodat het .001* auto's totaal onmogelijk is gewor ien hier met eenige snelheid te pas ceren, hebben «Ie smokkelaars ande re wegen gezocht. Behalve met moder ne betonwegen, staa'. Nederland met België ook in verbinding door water wegen, al is 't maar door ie schijn baar zoo nietige beek de Leije. En blijkbaar ge-inspireerd dooi de Batavieren, die op vlotten de rivieren afzakten naar ons land, handelden de smokkelaars, zooals hieronder zal blijken. Dinsdagnacht surveilleerden eenige kommiezen uit Goirle op Nieuvvkerk. Zij zagen bij het heldere maanlicht twee zwarte gedaanten t.usschen het struikgewas langs de Leije voortslui- •pen. De kommiezen schoten toe en her kenden in de twee zwarte gedaanten beenbreuk en een diepe wonde aan het hoofd. De patiënt heeft veel bloed verloren en zijn fn paar beruchte smokkelaars, maar de kerels hadden niets bij zich. In het water zagen de ambtenaren echter een partij pakken liggen, die pols is uiterst zwak. Verder bleek, dat in de bus zaten mevr. OchquéKlomp met haar dochter. Eerstge noemde liep een ernstige schedelbasisfractuur met den sterken stroom voortdreven op, terwijl de dochter er met eenige snijwon- in de richting Tilburg- Van die pakken den afkwam. De toestand van de moeder is visten de smokkelaars natuurlijk naar omstandigheden redelijk. niets af De andere gewonden, waarvan de dames Dc pakken werden opgevischt he Bakker en Govers beenbreuken bekwamen o i en de heer de Boer vermoedelijk een ribfrac- naren k'sï.en' .tezamen bevattend! tuur opliep, maken het vrij goed. jiuim 1<0 K.G. zuivere margarine. Verder kunnen wij nog melden, dat de wfctt ivn autobus juist opnieuw gekeurd was. Er was RECLAME VAN DEN BOND WES geen enkel gebrek aan. Den chauffeur, een Hoog bezoek aan de dru.veneetge- kalme en goede rijder, treft evenmin schuld,egenneden. als er van schuld soms sprake zou zijn. De Blijkens hf raPPort va,n den d™d West- zware en dikke mist zal wel de voornaamste land zdd dd drurveneetgelegenheden van dien bond gedurende het afgeloopen seizoen I bezocht door ongeveer 80.000 bezoekers, die 46.548 kg druiven hebben geconsumeerd en meegenomen. Er blijkt een groot verschil te oorzaak zijn van dit ongeluk. Verplichting tot vaccinatie. Invoering van het eerste levens jaar gewenscht geacht. Bij het afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie verklaarde men alge meen zich met den inhoud van dat ont werp te kunnen vereenigen. Intusschen achtten verscheidene le den het niet zonder bedenking, dat, in dien op den ingeslagen weg wordt voortgegaan, een hoe langer hoe groo- ter gedeelte van ons volk ongevacci neerd zal zijn. De bezwaren erkennen de, welke aan de zijdelingsche verplich ting tot vaccinatie zijn verbonden, [meenden deze leden, dat thans moet worden gedacht aan de invoering van den directen vaccine-dwang in het eer ste levensjaar. Andere leden lieten tegen deze be schouwing een krachtige tegenspraak hooren. Sommige leden gaven als hun mee ning te kennen, dat, indien tot invoe ring van directen dwang wordt over gegaan, in de desbetreffende regeling vrijstelling wegens gemoedsbezwaren moet worden mogelijk gemaakt. Motorrijwiel tegen, auto opgereden. Een zwaar, een licht gewonde. Te Druinen bij Waalwijk is Woens dagmorgen ongeveer ll uur de motor rijder De Bont uit Tilburg, met op zijn duo de heer Kootkar uit Waalwijk, te gen de §uto van dr. Van Seters gereden De heer De Bont werd levensgevaar lijk gewond opgenomen. De heer Koot kar bekwam een lichte hersenschud ding en een ernstige beenbreuk. De slachtoffers werden per auto naar het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch overge bracht. In volle vaart geslipt. Twee zwaar gewonden. Woensdagochtend omstreeks negen uur kwam op de nieuwe brug bij Kei- bestaan in den gang van zaken bij de verschil lende gelegenheden, waarvan het gemiddelde aantal bezoekers per dag varieerde van 10 tot 150 en de gemiddelde verkochte hoeveel heid druiven van 7 tot 104 kg. Hierbij schijnt het geopend zijn op Zondag een groote rol te spelen. Voor zoover mogelijk is opgegeven het aantal bezoekers op de Zondagen, welk aan tal gemiddeld per Zondag meer dan 2 maal zoo groot is als het gemiddelde per dag. Hier uit kan worden afgeleid, dat het aantal be zoekers op de Zondagen ongeveer 19.000 heeft bedragen. De door de druiveneetgelegenhe- den verzonden hoeveelheid druiven is van weinig beteekenis geweest. Uit deze cijfers blijkt intusschen duidelijk, dat het doel van de druiveneetgelegenheden (reclame voor het Westlandsche product te maken en het publiek in de gelegenheid te stellen nader met de Westlandsche cultuur kennis te maken) volkomen bereikt is. PROVINCIAAL NIEUWS. de fabrieken van s krom zijn weer geopend. Omtrent de opening van de ververij en chemische wasscherij van de firma S Krom, Alkmaar, geeft de Alkm. Crt. een uitgebreid verslag, ^vaarvan wij op verzoek, het volgende uit overne men Even buiten de Schermerpoort, waai voor enkele weken terug een ruïne lag, van de voor eenige maanden te rug verbrande fabriek, verrijst thans een groote fabriek van duurzame con structie. Daar zal straks over een week of zes de wasscherij van S. Krom geopend worden. Het doel was echter niet deze fabriek maar de andere, juist tegenover deze gelegen: de ververij en chemische was scherij. Dit gebouw was nu gereed ge komen en dat zouden wij bezichtigen. Zoo van buitenaf bekeken, maakte deze fabriek 'n zeer solieden en uiterst modernen indruk. Reeds onmiddel lijk zagen we de dakvorming, de z.g. shedkap, die het mogelijk maakt, om veel licht en lucht in de gebouwen te krijgen- Wie gingen naar binnen en kwamen eerst in een ruim lokaal, dat -- even als al de andere afdeelingen geheel uit steen en beton was opgetrokken. Dat was het ontvanglokaal, waar de goederen binnen komen, om in de fa briek zelf behandeld te worden. Een stap en wij stonden in de che mische wasscherij We zouden bijna willen zeggen: hier is het hart van het geheele bedrijf, want wat hier gebeu ren moet, is van groot belang, niet al leen voor de firma, doch ook voor de klanten. Twee fraaie machines zijn hier op gesteld van de allernieuwste con structie. 't Is het ig. Wackersysteem, dat reeds zeer bel end is Gi het buiten land, doch dat in Nederland nog ner gens wordt toegepast. De heer Krom kan dan ook met zekeren trotsch zeg gen dat hij dc eerste is die een derge lijk apparaat in Nederland bezit Benzine voor de reiniging Neen,' benzine heeft afgedaan en daarvoor j is in de plaats gekomen het z.g. Tri ol Per, een vluchtige scheikundige stof- die alle goederen intensief reinigt en bovendien nog een zeer groot voordeel heeft het wil niet branden Integen deel, het wordt zelfs wel als brand- bluschmiddel gebruikt. De machines te beschrijven zou te ver voeren. Het zij voldoende, dat ze perfect werken en dat de stoffen min der dan ooit te lijden hebben van het reinigingsproces, terwijl de coupe, het model, geheel bewaard blijftOpmer kelijk is nog dat de goederen in dezelfde machine automatisch gedroogd wor den. De ververij is een zeer groote ruim te, vol licht en lucht. Hier staan de diverse verfpotten en koperen ketels Nieuw is hier de spoelmachine, waar in het water circuleert.. In deze afdeeling valt op de muur constructie. Tot op manshoogte is de muur opgebouwd uit roode steen en I verder uit witte steen. Deze twee kleu i ren geven aan de zaal een prettige n I indruk, een zekere frischheid, waar door de eentonigheid gebroken wordt. Een woord van hulde aan den eigenaar der kalkzandsteenfabriek te Schoorl- dam die met dit nationale product1 loonde, hoe er gewerkt kan worden, om aan strakke muren een levendig heid te geven. Naast deze ververij ligt de droogka- mer, die geheel brandvrij is van onder tot boven, dank zij de muren en de zoldering van asbest. Direct hieraan verbonden is de tapijtinricluing, die geheel hermetisch kan worden afge sloten. Eindelijk komt men in de grootste afdeeling en hier valt allereerst op de gordijnspaninrichting, waar honderd gordijnen per dag kunnen worden ge- _spannen. Verder staan hier de strijk planken, de persen voor broeken, ves ten en jassen in een hoek is de pli- seerinrichting en de afdeeling voor ajouren en stoppage en verder ziet men hier allemaal apparaten, die ge bruikt worden, om elk stukje goed onverschillig van welken vorm en welke hoedanigheid, serieus te be handelen. Wanneer we verder nog even her inneren aan de keurige schaftloka len voor het personeel aan de expedi tie en kantoren, aan de hygiënische W.C.'s e.d. en wanneer we tenslolte nog opmerken, dat het bedrijf zeldzaam overzjehtig is en alle afdeelingen zoo gerangschikt zijn, dat de productivi teit zoo hoog mogelijk is opgevoerd, dan gelooven wij te kunnen zeggen, dat Alkmaar een uiterst modern inge richt bedrijf gekregen heeft, wat voor al voor Holl. Noorderkwartier van be teekenis is, daar de verzending en ont vangst van de goederen steeds zeer re gelmatig plaats heeft en men verze kerd is van een vlugge en goede be handeling van alle goederen. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. In ons vorig nummer hebben we reeds een verslag gegeven van het bezoek van Z- Exc. Minister Reymer aan de school. Thans geven we van dit bezoek een paar kieken. Hier Minister Reymer en de directeur-generaal van Waterstaat ir. Rin- gers komen aan. Z. Exc. kwam 'n uur over tijd of daar strafregels voor geschreven moeten worden, zijn we niet te weten gekomen. Een nuttige en succesvolle arbeid- Een foto van de tentoonstelling van voorwerpen uit klei vervaardigd en verder teekeningen in school I te Anna Paulowna ter gelegenheid van den ouderavond. De bezoekers van den ouderavond hebben zeker met groot genoegen al het mooie bewonderd, dat door de leerlingen der school van klei was gemaakt Ook de teekeningen gaven te zien, dat hier studie en vlijt samengaan. Een kiek in de school staande achter de klas van links naar rechts een onderwijzer, Minister Reymer, Ir. Roebroek, inspecteur van onderwijs Dun, hoofd der school Heerink, ir. Ringers, ir. Mesu. kes-Den Oever. Wie hebben thans niet meei- te klagen in de Wieringermeer geisoleerd te zijn, want per busgelegen heid kunnen we nu alle kanten heen en meerdere malen per dag. De busdienst naar de Haukes ingesteld door den ondernemer Geel, blijkt wel van groot belang, want volgens den onderne- rar is geregeld het aantal passagiers boven de verwachting. Belangstellenden raadplegen de dienstregeling in dit nummer afge drukt. RECREATIE WERK WIERINGERMEER- POLDER. Woensdag 23 November a.s. geeft de Ned. Ver. wederom een ontspanningsavond te Slootdorp. Ditmaal word een filmavond ge geven met de buitengewoon mooie hoofdfilm ..Kameradschaft" en een grappig teeken filmpje, welke film een bezoek ten volle waard is. Aanvang half acht in het gymnastieklo kaal te Slootdorp. Vrij toegang. Geen toe gang voor kinderen beneden veertien jaar. Autcbuhdienst Slootdorp-De Hau- GEMEENTE ZIJPE. Schagerbrug. Een veelzijdig nut van een stofzuiger. Dat een stofzuiger een zeer nuttig huishoudelijk werktuig is, zal wel bij niemand bestrijding onder vinden, maar dat deze ook nog voor andere doeleinden nuttig kan zijn, bleek dezer dagen. Een onzer vroegere plaatsgenooten, de heer N., thans el ders gevestigd, heeft een zoontje van ruim 1 jaar, welke al spelende een pu naise in zijn neus stopte, wat met geen mogelijkheid was te verwijderen, daar het reeds te ver was doorgedrongen. De moeder der kleine was was zoo cordaat op de gedachte te komen om het met de stofzuiger te probeeren, en met een schitterend resultaat, daal de punaise direct verwijderd werd. Zonder dat de kleine dus eenige na- deelige gevolgen ondervond, was de operatie gelukt. Uit het struikgewas geschoten. Dinsdagavond is te St. Maartensvlot- brug door iemand, die zien verdeki in liet struikgewas langs den Ruigeweg had opgesteld, een schot gelost op den heer A. de Boer winkelier aLdaar, die in zijn rijtuig passeerde. De kogel doorboorde de pet van den heer de Boer en veroorzaakte een lich te schaafwond aan het hoofd. De poli tie stelt een onderzoek in. BUITENLANDSCH NIEUWS, NEGENDUIZEND KLEINE SPAARDERS ONGELUKKIG. De Essener Bank heeft haar loketten ge sloten. Er zijn ongeveer 10.000 deposito hou ders, die in totaal 6.6 millioen mark te vor deren hebben. De directie van de bank heeft zich tot de Essener spaarbank gewend met het verzoek te willen nagaan of en in welken vorm de zaken van de Essener Bank door de Essener Spaarbank overgenomen zouden kunnen worden, nadat een accoord met de depositohouders tot stand zal zijn gekomen, j Het zijn juist kleine spaarders, die hierdoor ten zeerste getroffen worden, want onder de I tienduizend cliënten van de bank bevinden zich er 9.000 met een te goed van minder dan 1.000 Mk. I Leeuwen en apen als betalings middel. Dc circus-directeur Johann Czaja te Boedapest heeft den belastingautori teiten voorgesteld zijn- belastingachter 'stand in natura te voldoen en biedt de istad Boedapest daartoe 7 leeuwen en 13 apen aan. De stad heeft de dieren ilaten taxeeren door deskundigen, die |hun waarde hebben geschat op 4600 Pengo. Zij heeft de voorwaarde gesteld |dat deze belastingopbrengst in natura niet aan het belastingkantoor, maar in den stadsdierentuin zal worden af geleverd. Mocht men tot overeenstem ming komen, dan zullen dus in de die rentuin van Boedapest de eerste leeu wen te zien zijn, aan welker kooi het bordje kan worden bevestigd „Ont vangen als belastingopbrengst.". FORD COMP Fabriek te G irk gesloten. Ne ar uit Cork word* medegedeeld, heeft de Henry Ford Comp- besloten om haar fabrieken in Cork (Ierland) te sluiten. Voor den bouw van deze fa brieken werd meer dan 2.250.000 pond sterling besteed. In 1928 werd de ge heele productie van tractors in deze fabrieken geconcentreerd en waren 7000 arbeiders wei-kzaam met een ge middeld loon van 8 pond sterling per week. Tengevolge van de crisis was het aantal arbeiders echter geleidelijk tot 2000 ingekrompen. Zijn leven te danken aan een schoenveter. ïn de-Berlijnsche wijk Britz werd een koopman in zijn kantoor door een jongeman overvallen, die hem met een revolver bedreigd. Reeds hooide men het tikken van den haan, doch het schot ging: niet af, daar het wapen kets-te. Er ontstond een worsteling, waarin dea aanvaller het wapen werd ontnomen. Hij vluchtte en ontkwam. Gebleken is, dat het leven van den koopman is gered door het feit, dat zich een klein stukje schoenveter lus- schn haan en slagdop in den revolver bevond. Schatgravers in Perzië. Een aailtal jonge Engelschen heb ben zich naar de binnenlanden van Perzië begeven ten einde e:* naar schat ten te graven. Toen Nadir sjah, de laatste groote Perzische heerscher, die den bijnaam van 3,Napoleon van het Oosten" heeft gekregen, in 1740 half Indië veroverd, liet hij te Delhi o.a. den bekenden pauwentroon der groot-mogols en den beroemden dia mant, den Koh-i-noor, die thans de kroon van den Engelschen koning ver siert, alsmede vele andere kunstschat ten op kameelcn pakken en naar zijn land brengen. Maar niet al die met schatten beladen karavanen zijn in de toenmalige hoofdstad Ispahan aan gekomen. Een van deze karavanen zou, nara verluidt, door noodweer zijn over vallen en de ,met goud en juweelen be- ladeg kameelen zouden in een ravijn zijn gestort. Het is echter ook zeer goed mogelijk, dat roovers de karavaan heb ben leeggeplunderd, waarna zij de ka meelen naar beneden hebben gesme ten met het doel geen verdenking te verwekken. De Engelschen hopen nu het gebied, waar de karavaan zou zijn verongelukt, af te zoeken, in de hoop de verloren gegane kostbaarheden te rug te vinden. BINNENLANDSCH NIEUWS. Werkloozenzorg te Delft, f 172.000 ter beschikking gesteld De gemeenteraad van Delft heeft Dinsdagnamiddag na ampele discussie besloten, gedurende de maanden Dec. Jan. en Febr. a s. aan hen, die van de gemeentelijke steunregeling teruggaan naar de werkloozenkas, een extra toe slag van f 1 per kind toe te kennen als tegemoetkoming de totale uitkec- ring zal echter een bedrag van f 15 niet mogen overtreffen. Een bedrag van f 172.000 werd be- schikbaai gesteld voor werkloozen zorg, waarvan f 92.000 ten laste dei- gemeente komen. Bovendien zullen» het Burgerlijk Armbestuur f 25.000 en dc wc kloozenkassen t 23.000 meer noodig hebbui. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Anna Paulowna. Onderscheiding. De heer C. Wijdenes-Spaans is ter gelegenheid van zijn 12'.'2-jarig jubileum als dijkgraaf van het hoogheemraadschap Noordholland's Noor derkwartier benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 2