Falcon- en Lodc m jas 23e JAARGANG VRIJDAG 2ö NOVEMBER 1932 No. 93 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN GERECHTIGHEID. BIJ S, COL TOF, KANAALWEG DEN HELDER. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU APVERTENTI8N: DINSDAG en,VRIJ DAG. UITGEVER •>- Hlppolytoshoef Wleringen. Van 15 regel» t 0.5G. ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. Telefoon Intercomm. No. 19. Iedere regel meer 1 o.ia per 3 maanden f 1.—. VOOR BETERE PIJP - TABAK TABAKSFABRIEK „DE WAKENDE LEEUW" J. R. KEUSS. Laat 125 Alkmaar. BINNENLANDSCH NIEUWS. VEELBELOVENDE JEUGD. Aan het einde van de vorige week is men tot de ondekking gekomen, dat in de villa jhr. A. W. den Beer Poortugael aan de Ko- ninginnelaan te Amersfoort was ingebroken. Daar de familie reeds geruimen tijd het land heeft verlaten, heeft men niet direct kunnen nagaan hoeveel er vermist werd. Gistermorgen zijn evenwel eenige jonge lui, die te Amsterdam verschillende sieraden wilden verkoopen, aldaar tegen de lamp ge- loopen. Het waren de drie broertjes van B. en een zekere J. uit Amersfoort. Bij het on derzoek is komen vast te staan, dat verleden week reeds door één der drie gebroeders en J. een ruit in de villa is ingedrukt. Zij hebben toen een actetasch vol waardevolle voorwer pen meegenomen en deze verstopt in een boschje bij Birkhoven. Ontvreemd waren toen ondermeer verschillende gouden en zil veren voorwerpen van zeer groote waarde. Het tweetal heeft in den loop van de vorige week nog Jwee vriendjes bij het complot be trokken zoo zijn de jongelui gistermorgen met zijn vieren door hetzelfde gebroken ruit je de villa binnengedrongen, waar zij behalve goud en zilver ook nog een verrekijker en een tooneelkijker, een zilv. ambtsketen van 1700, fleschjes odeur, een kerkboek met gou den slot, gouden munten, zeer kostbare rin gen, enz. hebben meegenomen. Enkele Fran- sche franken, welke zij eveneens hadden meegenomen bij hun eerste inbraak, hadden zij bij een bank te Amersfoort ingewisseld om reisgeld te hebben voor de reis naar Am sterdam. Het edele viertal is in verzekerde bewaring gesteld. Twee der knapen waren 16 en de andere twee 13 en 15 jaar ONTWIKKELINGSKAMPEN VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. In Drente wordt thans ijverig gewerkt aan de voorbereiding van provinciaal georgani seerde ontwikkelingskampen voor jeugdige werkloozen uit Drente. Evenals in Friesland en in Groningen werkt de „Vereen, tot stich ting van Volkshoogescholen" in dezen samen met de Mij. tot Nut van het Algemeen, di strict Drente. In de jongste vergadering van beide corpo raties werd een Werkcomité geïnstalleerd, FEUILLETON. No. 6. En zij lieten het huis onbewaakt, van welke gelegenheid de vluchteling gebruik heeft gemaakt er van door te gaan. Oh, groo te domkoppen, wendde de commissaris zich tot de rechercheurs. Zich zoo te laten beet nemen door een vrouw. Want het is natuur lijk vrouwenwerk. Mijnheer, u bent het slacht offer geworden en wij zijn de dupe van een handige vrouwenlist. Ik bied u nogmaals mij ne verontschuldigingen aan. Wat deze hee- ren aangaat, met hen heb ik nog te praten. De dokter vertrok en de beambten bleven met hun chef achter. Woedend liep deze het groote sombere ver trek op en neer, nu en dan mompelend Ezels, driedubbele ezels Zijne ondergeschikten durfden niets te zeggen. Eindelijk bleef hij voor de recher cheurs staan Geen oogenblik hadt je het huis uit het oog moeten verliezen Geen kans had de kerel mogen hebben om te ontsnappen Maar mijnheer, waagde eindelijk een der rechercheurs, zoolang wij op wacht zijn geweest, heeft de ontsnapte niet kunnen bin nengaan, dat zou dan gebeurd moeten zijn in den tijd. Maar hij was er, hij was in het huis en wachtte alleen maar op de gelegenheid er uit te komen Inspecteur Bourdon hief als smeekend de hand omhoog. Er ging hem een vreeselijk licht op. De tantestamelde hij Ja zeker, de tante, snauwde zijn superi eur. Ik wacht slechts op het telegram Op hetzelfde oogenblik werd een telegram binnengebracht. Het was van den burgemees ter van Arcachon. De chef las het hardop voor dat bestaat uit S. Postma, Emmen, voorz. J. P. Wiersma te Leeuwarden (FonteinStr. 55) secr. dr. H. G. W. van der Wielen te Leeu warden, le penningmeester H. Horring te Rolde, 2e penningmeester mej. A. Swart te Assen én de heer B. J. Kooistra te Beilen. De Ontwikkelingskampen zullen in Febr. worden gehouden op de terreinen van de Volkshoogeschool te Bakkeveen. aan de Drentsch-Friesche grens. Ieder kamp zal vijftig deelnemers omvatten en veertien da gen duren. De bedoeling is, dat, terwijl de Friesche en Groningsche jeugdige werkloo zen de fundamenten van de Volkshoogeschool zullen leggen, de Drentsche cursisten der Ontwikkelingskampen in de morgenuren bij het optrekken van het gebouw te werk zul len worden gesteld. In de middaguren volgen zij ontwikkelingscursussen zooals taai- literatuurlessen, geschiedenis, enz. terwijl cok motor- en tractorlessen zullen worden gegeven. Des avonds wordt er vanwege de kampleiders, dr. Van der Wielen en J. P. Wiersma, voor goede ontspanning gezorgd. VERDUISTERING DOOR EEN KASSIER. De kassier van de Boerenleenbank te Oegstgeest tot l'/t jaar veroordeeld. De rechtbank te 's-Gravenhage deed uit spraak in de zaak tegen den 46-jarigen vee houder te Oegstgeest, tegen wien het O. M. drie jaar gevangenisstraf had geëischt ter zake dat hij gedurende twaalf jaren als kas sier der R. K. Boerenleenbank, daar ter plaat se geldsbedragen tot een totaal bedrag van f 104.000 heeft verduisterd. De rechtbank verwierp de door den verde diger mr. De Melly opgeworpen nietigheid der dagvaarding en veroordeelde verdachte tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf. IN EEN HOOIVORK GEVALLEN. Dinsdagmiddag omstreeks vier uur heeft te Eemnes een ernstig ongeluk plaats gehad. De landbouwer J. Broewer had hooi uit den berg gegooid en wiide na afloop van den hooi berg op een ladder stappen. Vermoedelijk doordat de sporten nat waren, is hij uitg. gleden en gevallen. Hij kwam met zijn buik op een hooivork terecht, welke in het li chaam drong. In zeer ernstigen toestand is de 40-jarige man, die gehuwd is, naar het St. Jansziekenhuis overgebracht. Naaldwijker in de rug gestoken. Op den Monsterscheweg, tusschen Monster en 's Gravenzande, stonden Dinsdagavond twee ifiwoners vari Naaldwijk in gesprek met éen meisje uit Monster. Een auto kwam uit de richting Monster in volle vaart aange reden en stopte juist op de plaats, waar de niets vermoedende Naaldwij- kers hun gesprek voerden. Zekere L. en De M. de J., beiden wonende te Mon ster, stapten uit de auto en noodzaak ten de wandelaars onder het uitspre ken van allerlei bedreigingen hun gesprek te staken- Een van de automo bilisten ging daarna zekeren I. uit Naaldwijk te lijf, slingerde hem over 'den weg en gaf hem een wat de niets vermoedende I. althans meende duw in den rug toe. Direct daarop vertrokken De J. en L. met hun auto. Toen de beide Naaldwijkerse van de eersten schrik bekomen waren, bemerk te I., dat er bloed langs zijn lichaam liep en dat er op zijn rug een wond aanwezig was. De wond, die later door dr. v.d. Bijllaardt te Naalwijk verbon den is, bleek niet van ernstigen aard. Het scherpe voorwerp, waarmee de steek is toegebracht, moet op een rib at gestooten zijn- Zeer vermoedelijk is „Madame Lafourbe hier totaal onbekend." Toen wierp hij het den inspecteur toe. Daar lees het zelf. En minachtend, met bijtende ironie voeg de hij er aan toe Sherlock Holmes HOOFDSTUK V. Jules Vallois was in zijne kamer, die het midden hield tusschen een studeervertrek en een laboratorium, bezig met het microsco pisch onderzoek van een verkleurd lapje stof. - Het heeft te lang in het water gelegen, er is niets meer op te vinden, bromde hij te leurgesteld. Luid en dringend rinkelde de telefoonschel. Hallo Het was de chef van den veiligheidsdienst die hem opbelde. Aandachtig luisterde hij naar diens korte, hortende mededeeling omtrent de ontsnap ping van Robert de Rnier en zijn scherp ge zicht vertoonde eene uitdrukking van leven dige belangstelling. Ezels liet hij zich ontvallen, toen de chef hem vertelde, hoe de rechercheurs op een valsch spoor waren gelokt en het huis onbewaakt hadden gelaten. Of ik de zaak in handen wil nemen Graag. En onmiddellijk. Binnen vierentwin tig uur hoort u van mij, of ik het spoor ge vonden heb of niet. Hij hing de telefoon aan de haak en was vijf minuten later op straat. Op het oogenblik dat hij zijn huis in de Avenul d'Atin verliet, schreeuwden de kran- tenverkoopers het laatste nieuws uitde ont snapping van Robert le Diable en zijne arres tatie - De jonge detective kocht eenige bladen en las snel alle bijzonderheden over de fameuse ontsnapping. Toen klonk, hoog en luid, boven het gegons van stemmen en het geraas van auto's een schelle jongensstem, die uitgilde: Robert de Rénier weer gearresteerd, extra jaloezie in het spel. Klompenmaker te Voorst doodt zijn broer na een twist. Donderdagmiddag ongeveer zes uur heeft de 32-jarige klompenjnaker J. Donkers te Voorst bij Zutphen zijn 33- jarigen broeder na een. twist met een mes doodgestoken. Na eerst geruimen tijd gewacht te hebben is de vader naar den rijksveld wachter gegaan om dezen van den moord in kennis te stellen. Onmiddel lijk na diens thuiskomst is hij in ge zelschap van de gemeentepolitie naar de woning van de familie Donkers ge gaan, doch de zoon, die den moord ge pleegd had, was niel meer aanwezig De politie zoekt thans de omgeving af. De officier van justitie uit Zutphen, mr. Stam, was Dinsdagavond ter plaat se voor het instellen van 'n onderzoek De dader stond gunstig bekend. Auto door trein gegrepen. Twee personen gedood. Dinsdagmiddag omstreeks 2 uur is op den onbewaakten overweg op den St. Joosterweg onder de gemeente Echt een ongeluk gebeurd, waarvan twee personen het slachtoffer zijn ge worden- De gebroeders Delsing, manu- facturiers te Echt, bemerkten bij den onbewaakten overweg niét, dat de snel trein van Maastricht naar Amster dam naderde. De auto werd door den trein gegrepen en ongeveer dertig me ter .meegesleurd. Het voertuig werd totaal vernield. De 38-jarige A. Delsing gehuwd, werd op slag gedood zijn on getrouwde broer H. Delsing werd zwaar gewond en is naar het zieken huis te Roermond overgebracht. Een later bericht meldt, dat ook hij is over leden. GEMEENTE ZIJPE. OUDESLUIS. Zondagavond gaf de Zangvereeniging „NieuW LeVén" (waar nemend Directeur de heer F. v.d. Mey uit Den Helder) haar eerste uitvoering in het winterseizoen in de zaal van den heer J. Buisman met medewerking van de Amateur Jazzband „The Mixed- Follies" eveneens uit Den Helder. „O één zaalge avond maakt de mensch nog zoo rijk. Onvergeetlijk blijven d' allerschoon ste uren In de herinnering een lieve droom gelijk." Zoo ongeveer staat in „Rozen uit het Zuiden" door Joh. Strauss het laatste nummer door de Zang ten gehoore ge bracht met pianobegeleiding van Mej. T. A- Asjes. Dit is de totaalindruk, die deze schoone avond het best karakte riseert. De zangnummers werden vlot en welluidend ten gehoore gebracht Het Publiek was één en al aandacht. De groote nieuwe zaal doet alles veel beter tot zijn recht komen. De tien ajnateurs van „The Mixed Folies" gaven eerst „Für Alle" Potpour ri door Nico Dostal en „Sailin 'ou the Robert E. Lee" foxtrot van Eugêne West. Het daverend applaus was in alle opzichten verdiend en verlokte DAMES en HEEREN koopt uw tot een toegift. Dat was spelen. Voor de liefhebbers van deze muziek om te watertand-'n. Zulk belangeloos geschonken mede werking kan niet hoog genoeg word aangeslagen. Wat een van leven tril lend rythme Hierna volgde weer de Zang met een drietal liederen, die eveneens luide bijvalsbetuigingen van het talrijke publiek uitlokten. Paradixe en Auf Wiedersehn, My Dear door de Follies besloten het eerste gedeelte, De aanwezigen onthielden zich trouw van medezingen, hoewel de bekende wijzan er toe verlokten zoodoende had de Band het volle succes van z'n uiterst verzorgde muziek- In de pauze gaf de „Jumbo Band der drie gebroeders van Meurs uit Hoorn heel goede Jazz-muziek. Deze heeren begeleidden later de dans, die de aanwezigen langen tijd genoeglijk te samen hield. De andere helft na de pauze door de Zang en „The Follies" gegeven ver hoogde nog den uitstekenden indruk, 't Was een zeldzaam schoone avond vol genot. Directeur en leden een woord van hulde en „The Mixed Fol lies" van ganscher harte „Auf Wie dersehn Het smaakte naar meer. editie arrestatie van Rénier Jules scheurde den jongen het blad uit de handen, maar het bracht hem niets nieuws. Het was slechts de arrestatie van den onge- lukkigen dokter Reynier die gemeld werd en de dwaze afloop er van. In zijne nabijheid hoorde hij eenige spottende opmerkingen over den speurzin van de recherche en hij kookte van woede. Toch kon hij den spot ters niet geheel en al ongelijk geven, de fla ter die begaan was, scheen bijna ongeloof lijk. Hij twijfelde er echter niet aan of hij zou spoedig den ontsnapte op het spoor zijn. Tot dusverre had hij heel gelukkig gewerkt, hoe wel hij nog slechts een paar jaar practijk had. Het was hem gelukt een paar opzien bare en geheimzinnige zaken van roof en moord aan het licht te brengen en dat had hem de reputatie gegeven van bijzonder handig detective. Hij keek op zijn horloge. Laat was het nog niet, ruim negen uur, en hij besloot nog even de conciërge uit het huis in deRue de Rivoli in het verhoor te nemen. Hij wenkte een auto en liet zich naar het bekende adres brengen. Daar hij volkomen op de hoogte was van de toedracht der zaak, wist hij, hoe hij zich tegenover de conciërge te houden had. Zij zat in haar loge en sprak, rood en op gewonden, druk met een paar vriendinnen. Jules tikte aan de glazendeur en wenkte haar toen even buiten te komen. In geen en kel van de bladen was de naam van Blan- che de Francheville genoemd, niemand dan de politie wist van hare medeplichtigheid en het was daarom voor den detective niet moei lijk zich eene houding te geven. Ik krijg zoo juist bericht dat madame de Francheville op reis is gegaan, zeide hij den hoed afnemend, en ik moet haar nood zakelijk spreken over een serie gastvoorstel- lingen te Ostende. Kunt u mij misschien haar adres geven Natuurlijk liep de conciërge in den strik, WOGNUM. Alhier had een excutie-verkoop plaats van een tuindersbedrijf. Hoewel de be langstelling zeer groot was, had alles een ordelijk verloop. Uit de zaal werd echter geen enkel bod vernomen. Het bedrijf, dat voor vijf jaren was gekocht voor f 18.000, werd opgehouden voor f 8-000 en kwam zonder afmijnen in handen van den hypotheekhouder. Dezer dagen zijn door den heer G. Nobel te Lutjewinkel, als vertegen woordiger van het Provinciaal Be stuur besprekingen gevoerd met de grondeigenaren helend aan de oude tramlijn Schagen—Wognum, voor over name van den benoodigden grond voor den provincialen weg Wognum- Opmeer. De verkoopcondities schenen nog al naar genoegen van de belang hebbenden. De belangenvertegenwoordiging- Bij een bstrijding van een toekomsti ge agarische partij merkte de „Neder lander" (Chr. Hist.) op, dat iemand, die als boerencandidaat gekozen is, reeds daarom niet in de Kamer behoort omdat hij over tal van vragen stem men moet, die geen boerenvragen zijn? En wat doet hij dan Een inzender vond hierin aanleiding het blad een vraag te doen Nu moet ik toch een wedervraag doen, en wel deze Wat doen de 95 of 96 Kamerleden, geen landbouwers, wanneer ze moeten medestemmen over een uitsluitend boerenbelan, wat doen ze dan U ziet dat ik maar heel weinig (de getallen die ik noemde, zijn misschien niet heelemaal juist) Kamerleden kan vinden die het boerenbedrijf in al zijn geledingen goed kennen, al zijn er meer, ik beken dit gaarne, die den boe renstand een warm hart toedragen en op de bres staan wanneer hun belan gen moeten worden bepleit. Maar dit laatste is nog iets anders dan het boe renleven met al zijn gezwoeg en wisse lende k&nsen goed te kennen en te be grijpen. U meent dus, dat een bóeren- afgevaardigde uitsluitend boerenbelan gen zal voorstaan en dat al het andere hem koud laat of dat hij daarover niet zal kunnen oordeelen laat staan mee stemmen. Dit lijkt mij toch wel zeer pa lof., ik heb van zoo'n boerenafgevaar- digde betere gedachten en vernacht van hem, dat hij de zaken met een bree den blik in het groote verband zal zien Het Christelijk-historisch orgaan antwoordt hierop De vraag kan ons slechts aangenaam zijn want zij biedt een ongezochte en welkome gelegenheid om iets te zeggen over een politiek punt van principieel belang. De Kamer is een politiek lichaam daarin mogen dus alleen gekozen wor den afgevaardigden van politieke' par tijen, d-i. van partijen, die draagster zijn. van een politieke gedachte. Wfie dit loslaat vermoordt de poli tiek. Natuurlijk zal een partij, die op een aantal zetels rekenen mag, haar candi datenlijst zoo samenstellen, dat straks in haar Kamerfractie leden zijn, die bepaalde deelen van het volksleven meer bijzonder kennen en dus daarom trent meer hijzonder raad en voorlich ting kunnen geven o.a. ook één of meer leden, die speciaal het boeren leven kennen. .Maar dit zijn daarom nog geen boe- renafgevaardigden, het zijn politieke af gevaardigden die speciaal kennis heb ben van het boerenbedrijf. Hoe zij dus stemmen Het antwoord is zeer een voudig zij stemmen als politieke per sonen over alle vragen, die immers al le politieke vragen zijn. Zij dienen het volksgeheel overeenkomstig hun poli- lick inzicht. Bij iedere vraag geven zij hun fractie advies of ontvangen zij ad vies al waar het gaat over boerenvra gen, juridische vragen, Waterstaat, De fensie enz. enz. De candidaat van een boerenpartij komt echter niet als politiek persoon in de Kamer doch als boer. En hij is bedacht niet op het landsbelang, doch op het boerenbelang. Als ditzelfde dan ook gebeurt voor handel, scheepvaart, dien hij haar spande. Nu die heer wist dat madame op reis was, kon het toch ook geen kwaad, hem te zeggen waarheen ze gegaan was, vooral daar het ging over gastvoorstel- lingen. Madame heeft geen adres achtergelaten, maar ik hoorde de kamenier aan den chauf feur het gare de Lyon opgeven. Jules keek teleurgesteld, maar in werkelijk heid voelde hij groote voldoening. Dit was meer dan hij had durven hopen. Een adres had gefingeerd kunnen zijn, deze afgeluis terde aanwijzing kon niet missen. Hij dankte de conciërge en reed naar het station. Een uur lang besteedde hij met het zoeken naar een aanwijzing, die hem op het spoor zou kunnen brengen, maar al zijn vra gen aan de stations-beambten bracht hem niet verder. Eindelijk, in het bagage-lokaal vond hij twee groote koffers met de initialen B. de F. die daar in bewaring waren gegeven. Hij telefoneerde naar de prefecteur en gaf bevel dat twee agenten dag en nacht deze koffers zouden bewaken. Toen, overtuigd dat hij dezen avond niets meer zou kunnen doen, keerde hij naar huis terug en ging naar bed. Om zeven uur den volgenden morgen wek te de telefoon hem uit zijn lichten slaap. Aan het station was iemand die de koffers kwam halen Men zou trachten hem op te houden totdat de detective kwam. Jules Vallois kleedde zich haastig aan, sprong in een taxi en reed met maximum snelheid naar het station. In het bagagedepót vond hij een man, die er onschuldig genoeg uitzag, aan het redetwisten met een beamb te, terwijl een paar van Jules' mannen er als nieuwsgierigen bij stonden en nu en dan een woordje mee spraken, met de blijkbare bedoeling tijd te winnen. Zonder eenige verklaring of uitlegging mengde Jules zich in het gesprek en daar hij eene welwillende houding aannam, was de man, die in hem een mogelijken helper zag, mededeelzaam genoeg. Ik moet deze koffers halen, mijnheer, zeide hij, op de beide koffers wijzende, die men wel voor hem gereed had gezet, maar niet wilde afgeven. Zoo, zoo, knikte Jules, en heb je het re?u Want zonder het regu kunnen ze niet worden afgegeven. Zeker, mijnheer. De man haalde een tusschen zijne vin gers smoezilig geworden papiertje te voor schijn, dat werkelijk het bewuste regu bleek te zijn. - Wie heeft het je gegeven? vroeg Jules, terwijl hij den irian het regu, na het nauw keurig beschouwd te hebben, teruggaf. Een heer, mijnheer. Hoe zag hij er uit Groot, donker, slank, een gladgeschoren gezicht Dat klopt, mompelde Jules, die meende aan dit oppervlakkig signalement den vluch teling reeds te herkennen. Heeft hij je ook gezegd, waar je de kof fers moest thuisbrengen en waarom heeft hij jou die opdracht gegeven Wel mijnheer, ik stond met mijn kar hier dicht bij het station en toen kwam die heer naar mij toe en vroeg of ik wat wou ver dienen. Het was een heel vriendelijk heer, die mij een fooi vooruit gaf. Hij gaf mij dit regu en zei dat ik de koffers moest brengen naar het adres, dat hij op een stuk papier geschreven had. Hier is het en dezen brief moest ik afgeven. Hij haalde uit den binnenzak van zijn sjo fele jas een in vieren gevouwen stuk papier en een brief, gesloten in een vierkant vuilgeel couvert, van het soort dat men steeds in klei ne achterbuurtcafétjes vindt, of die een ven ter op straat te koop aanbiedt voor drie sous het dozijn I Haastig greep Jules het stuk papier en de enveloppen. Hier zou hij dan toch eindelijk een draad in handen krijgen Met eene drif tige beweging vouwde hij het open en vond zijn éigen adres. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1