industrie, wetenschap, als bovendien de boeren nog weer verdeeld moeten worden naar land- of tuinbouw, naar zand of klei, naar weiland of akkers dan houdt de Tweede Kamer op een politiek lichaam te zijn en wordt zij een sociaal-economisch belangen-col- lege. Dit mag niet, zegt het blad. Maar het is ook practisch eenvoudig onuitvoer baar. Wat zulke agrariërs willen, moeten zij toepassen in landbouw-orga nisaties daar is het op zijn plaats In de Kamer niet. Derhalve in de Kamer geen belan gen- en groepscandidaten, doch poli tieke personen, die het volksgeheel in het oog vatten. En in groote fracties onder de Kamerleden óók dezulken, die het boerenleven verstaan. PARIJSCHE MODEBRIEF. HOE WEET U OF UW HOED U STAAT DE MEEST UITEENLOOPENDE MODELLEN VEEL FLUWEEL WIT EN ZWART. Wie heeft er toch eens beweerd, dat de vrouwen voortaan, net als de heeren dei- schepping, vroeg kaal zouden worden indien ze voortgingen nauwe,vlak om het hoofd sluitende vilten dopjes te dragen Het be richt klonk zeer verontrustend. En toch wie onzer heeft er zich ooit in ernst aan ge stoord. „Die hoedjes zijn modern en ze staan aardig," redeneerden we, en dat is genoeg En 't zomers haalt onze hoofdhuid haar scha de wel weer in, dan gaan we zonder hoed uit, dat is óók modern tegenwoordig." Ja wat is er eigenlijk niet modern op het oo genblik Alleen de zéér groote hoeden worden niet gedragen maar vierder zien we dan ook alle mogelij ke modellenbaret ten, matrozenhoeden steekjes, tulbanden en allerlei ihoofddeksels die aan speciale klee derdrachten ontleend zijn, Natuurlijk zoo gewijzigd, dat nie mand ze er meer uit herkennen zou. Een goede modiste gaat dan ook eigenlijk nooit van den hoed uit maar altijd van het hoofd en „aangezicht" der cliënte. En dan drapeert en vormt, knipt en spelt ze tot 'r een klein meesterwerkje is ontstaan dat misschien niets meer heeft van het oorspronkelijke model maar de draag ster verrukkelijk staat. Buitengewoon veel fluweelen hoedjes wor den dezen winter gedragen, in het wit zoo wel als in het zwart of in een elegante com binatie van beide kleuren. In het laatste ge val behoeft de grondstof ook niet altijd flu weel te zijn. We bewonderden snoezige wit vilten hoedjes met een rand, een draperie of een strik van zwart fluweel. Dopjes voor veel vuldig gebruik ziet men van zwart laken, met twee veeren gegarneerd, een zwarte en een gele. De geheele bol is bewerkt met cir kelvormige stiksels. De kleur robijnrood, in lichte- en donkere nuances, wordt veel gebruikt ter versiering van zwarte hoofddeksels, zelfs kleine voilettes van gemoesde tulle neemt men in deze kleur Met deze moesjes dient men echter wel een weinig voorzichtig te zijn. „Wat heeft ze toch een leelijke roode vlek op haar voorhoofd en ook al een op haar wang," dacht ik den eer- sten keer toen ik een goede kennis met haar nieuwen hoed zag. Bij nadere beschouwing, bleken de vlekken niet op de huid voor te komen maar moesjes te zijn van haar fijn tulle voilette die men op eenigen afstand niet kon zien. De meeste moezen waren zwart, hier en daar afgewisseld door een enkele roode die dit niet zeer fraaie effect sorteer de. Niet elk snufje, dat men ons aanprijst, is smaakvol. 'kunnen zijn. Het is dus aan te bevelen, om de spraakorganen van het kind ai- vroeg eens te laten onderzoeken zijn die in orde, dan is dit voor de ouders een aangename zekerheid en moet er ingegrepen worden, dan is het beter dit te doen, voordat de afwijking zich nog verder heeft ontwikkeld. Op lateren leeftijd is gewoonlijk een lang durige behandeling noodig1, terwijl een werkelijk succes niet altijd verze kerd kan worden. Bij het stotteren is de gebrekkige toestand der spraakorganen over het algemeen slechts van ondergeschikte beteekenis. Bij het spreken kan n.1. ook een verhoogde bloedtoevoer worden waargenomen naar het spraakcentrum en de hersencellen, welke betrokken zijn bij de ontwikkeling der gedachten- Slechts wanneer spraakcentrum en heisencellen in voldoende mate wor den verzorgd door het bloed, is het ge makkelijk verwerken van de gedachten in woorden mogelijk. Nu kan een stot teraar de klanken, welke hij voor het spreken noodig heeft, even goed voort brengen als ieder ander, doch hij is er niet toe in staat op het juiste oogen- blik tusschen de klanken de noodige verbindingen te maken. Dit gebrek staat ook in hooge mate in verband met storingen der spieren van strotten hoofd, mondholte of borstholte, gewoon lijk van alle drie tegelijk. Aangezien de psychische oorzaken van het stotteren 'minstens even belang rijk zijn als de physieke, is hei duide lijk, dat er van de centrale hersenen zeer ernstige belemmeringen kunnen uitgaan. De gelijkmatige verdeeling van het bloed in de hersenen van en stotteraar wordt geregeld gestoord, wranneer hij zich in gezelschap van an deren bevindt en weet, dat er op hem gelet wordt. De ziekelijke schuchter heid brengt hem van zijn stuk, doch bovendien wordt er een zoo ongunsti ge invloed op den toevoer en de ver deeling uitgeoefend, dat zich al dade lijk de gevolgen daarvan openbaren. Dergelijke storingen van het spraak vermogen zijn dikwijls het gevolg van rachitis, srofulose, diphteritis, cf rood vonk. Ze worden ook veroorzaakt door hevige gemoedsaandoeningen, zooals schrik of angst. Stotteren als spraakge brek komt bijna uitsluitend voor bij jeugdige personen, terwijl op lateren leeftijd velen niet regelmatig, doch ai en toe gaan stotteren. Dit laatste mag evenmin te lichtvaardig worden opge vat, want op den duur kan het vererge ren. Niet zelden kan men er door ta melijk eenvoudige oefeningen een ein de aan maken, mits men er genoeg ge duld voor heeft. Ip buitengewone mate zijn geduld en volharding echter noodig om bij een echten stotteraar blijvende resultaten te bereiken- Aangezien de stotteraar zoodra hij moet gaan spreken, bijna altijd op een verkeerde manier adem haalt, moet hij allereerst goed leeren ademhalen. De ervaring heeft geleerd, dat men juist op dat punt met den stot teraar groote moeite heeft dat mag er ons echter niet van weerhouden, alles in het werk te stellen, om de ver keerde ademhaling door systemati sche oefeningen zoo snel mogelijk te verbeteren. Hoe eerder de stotteraar zich gewent aan een juiste ademhaling hoe eerder hij ook genezen kan zijn. Naast de ademhalingsoefeningen moe ten ook oefeningen worden gemaakt om de stemspleet goed te gebruiken. Ook die oefeningen zullen den patiënt alles behalve gemakkelijk vallen. 7 e meer, waar hij niet de volle beschik king heeft over de drie groepen spie ren, welke voor het voortbrengen van geluiden noodzakelijk zijn. Van groot belang is het ook, den stotteraar uit de buurt van plaaggeesten te houden, wel ke soms in één oogenblik het werk van lange weken te niet kunnen doen. Oproer in een gevangenis te Oslo. Eenige gebouwen in brand gestoken. Woensdagavond ontstond in de Akersïius-gevangenis te Oslo een op stand onder de gevangenen.. De ge vangenen, die in de smederij werkten, staken met gloeiende staven ijzer de schilderswerkplaats in brand Andere gevangenen overvielen de cipiers en namen hun de sleutels af. Aangezien deze sleVitels niet op de sloten van de groote gevangenispoortcn pasten, kon den de gevangenen niet ontsnappen De ontboden politie, die was uitgerust met stalen helmen, slaagde er na eeni- 'gO!i tijd in het oproer te onderdrukken. 'Ongeveer 40 geva^lgenen werden in ge 'pantserde auto's i.<ia" andere gevange nissen overgebracht- De smederij en de 'schilderswerkplaats zijn geheel uitge- Ibrand. Het is opvallend dat in deze ge- vangenis, die plaats biedt aan 160 ge ONS WIERINGERMEERHOEKJE. vangenen, bijna elke drie maanden 'n muiterij of een oproer uitbreekt. «INNENLANDSCH NIEUWS BUITENLANDSCH NIEUWS. Zeer smaakvol daarentegen en toch hoogst eenvoudig is Simone's nieuwste hoedje dat ze bij haar donkerblauw mantelpak, afgezet met donkerblauw astrakan, gekozen heeft. Het dopje is van donkerblauwlaken met, bovenop den bol twee donkerblauwe veertjes die elk een anderen kant uit wijzen. De allernieuwste hoedgarneering wordt ech ter van bont vervaardigd. Een robijnrood fluweelen hoedje heeft b.v. een opgeslagen randje van zwart astrakan. „Un rève" zou Simone zeggen. Een ander maal vormt het bont een soort kroontje om den hoed of wel een vlugge strik van voren of op zij. Zeer chic is b.v. een zwart vilten hoedje waarvan de opgeslagen rand gevoerd is met glad wit bont. WILHELMINE. Ons Lichaam en onze Gezondheid. Stotteren. Werkelijke spraakgebreken zijn bij een jong kind reeds te onderkennen, doch voor een leek is dit moeilijk, aan gezien immers ook een normaal kind op jongen leeftijd onbeholpen spreekt. Deze omstandigheid is des te bedenke lijker, waar zich dan reeds het begin kan vormen van een hardnekkig spraak gebrek op lateren leeftijd. De grond slag voor spraakgebreken ligt soms in kleine misvormingen, in de keel holte, die op zichzelf zeer onbeduidend Menschonteerende handel. Te Marseille wordt den laatsten tijd naar thans aan het licht is gekomen een uitgebreiden handel gedreven in blanke slavinnen. Men heeft twee moe ders aangehouden, die respectievelijk haar dochtertjes van 12 en 13 jaar oud den verkocht. Op 15 November werd te Marseille een 18-jarig meisje uit Elzas-Lotharin gen, dat naar de stad was gekomen, door een paar kerels aangerand, in een auto geworpen en in een hotel ge vangen gehouden. Reeds zijn twee personen aangehou den, die zich schuldig maakten aan dezen menschonteerenden handel. MGeder wilde haar kind vermoorden. Op 11 dezer werd op de spoorbrug van de lijn naar Stettin een 6-jarig meisje bewusteloos aangetroffen. Daar de politie een misdaad vermoedde, is een nauwkeurig onderzoek ingesteld, dat tot het verrassend resultaat heeft geleid, dat de 25-jarige moeder van het kind heeft gepoogd, de kleine om het leven te brengen, teneinde in het bezit te komen van een bedrag van 4000 mark, voor welke som een levensver zekering op het kind was gesloten- Op den bewusten avond is zij met het kind naar den spoorbrug gegaan en heeft het opgetild, alsof zij het kind van de brug wilde laten kijken, maar het toen plotseling bij de voeten genomen en op de brug geworpen. Ook de vader van het kind is in hechtenis genomen, daar de politie hem er van verdenkt, dat hij van het voornemen van zijn vrouw op de hoogte was. Met een geleend kindje in den boter - smokkelhandel. De smokkelhandel in boter, een ge volg van de Regeeringsjnaatregelen, tiert welig langs geheel de Duitsch-Nc- derlandsche grens. Al trachten de smokkelaars zooveel mogelijk de grens en politiebeambten te misleiden, niet altijd lukt dit. Gelukte het de vorige week een au to te ontsnappen, ondanks het aantal kogels den wagen achterna werden ge zonden, de marechaussee heeft den wagen weten op te sporen en daarbij bleek, dat de bestuurder slechts op het kantje af ontkomen is. Eenige schoten waren vlak langs he,m doorgevlogen- Te Lutterade werd een andere auto door de beambten aangehouden en ruim vierhonderd K.G. Duitsche mar garine in beslag genomen. In de Put straat was 't een wielrijder, die in den val liep en fiets en boter zich zag ont nomen. Anderen dachten slimmer te zijn, maar de militaire politie was nog slim mer en zag zich verrijkt met een twee tal kinderwagens. Deze waren te Rroeksittard in beslag genomen, want onder de kinderen waren de pakjes boter verborgen. Bleek het eene kindje aan de bestuurster te behooren, het andere was een geleend kindje- Tableau TWEE VERKEERSONGEVALLEN TE VALKENSWAARD. Een kind gedood, twee personen gewond. Woensdag deden zich te Valkenswaard twee verkeersongevallen voor, waarvan één met doodelijken afloop. Het eerste gebeurde in de Peperstraat. Daar kwam uit de richting Dommelen de motorrijder Kemp uit Eindhoven met zijn 25-jarigen zoon op de duo-zitting, rijdende in de richting Eindhoven. Van den tegenover gestelden kant kwam de vrachtauto van den heer Willems uit Valkenswaard aanrijden. Vermoedelijk doordat beiden elkaar te laat hebben opgemerkt en doordat het uitzicht op genoemden weg zeer slecht is, kwam de motorrijder met de vrachtauto in botsing. De chauffeur van deze auto, de heer Schel lens, stopte direct, waardoor voorkomen werd, dat de motorrijder op zijn wagen terecht kwam. Echter was de botsing zoo hevig, dat na geneeskundig onderzoek vader Kemp inwen dig zwaar gekneusd bleek te zijn. Hij had ook een beenbreuk opgeloopen. Zijn zoon had een verbrijzelde kaak. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Eindhoven overgebracht. Voor al de toestand van den vader is bedenkelijk. Omstreeks half zeven Woensdagavond ge beurde te Valkenswaard wederom een onge luk. Het twaalfjarig zoontje Bertus van den heer Coonen, hoofdambtenaar bij 's-Rijks belastingen te Valkenswaard, kwam spelen derwijze bij de autogarage Jonker onder een autobus terecht. De knaap was bijna op slag dood. In onzen nieuwen polder worden zaken opgezet, die klinken als een klok Zoo ziet men hierboven de woning en electrische houtbewerkings - fabriek van de ondernemende firma Van Oe veren te Middenmeer. GEMEENTE WIERINGEN. Vergadering van de commissie tot verbete ring van het varkensras, op j.1. Maandag in hotel Lont te Hippolytushoef. Aanwezig alle leden. De heeren welke als afgevaardigden inlich tingen hebben ingewonnen en verschillende fokkers hebben bezocht, brengen verslag uit. Gebleken is dat de telling van September j.1. wat betreft het aantal fokzeugen onjuist is geweest. De varkenshouders weten niet wat er met de varkenscrisiswet wordt gezegd, of wat de gevolgen zijn bij de uitvoering der wet, en de merker heeft er zich te gemakke lijk afgemaakt. Het is n.1. gebleken als de merker bij een veehouder kwam, welke niet thuis was, dat maar wat is gedaan, en meer dergelijke dingen. Zoowel de één als de an der was zich niet bewust wat voor ongerief daar achter schuilde. 'Het is ook gebleken dat in September 1932 verschillende veehouders hier ter plaatse ook zeugen hadden, welke daarvoor niet zijn op gegeven, wat dus beteekend, dat die fokkers in den vervolge geen biggenmerkers worden toegewezen en dientengevolge geen fokzeugen meer kunnen houden. De heer Beumer uit Koegras geeft eenige toelichting. Een zeughouder met 1 zeug krijgt toegewezen 9 biggenmerken, met 2 zeugen 16 merken, met 3 zeugen 20 merken, en met 4 zeugen 25 merken. Voor elke zeug meer 4.3 biggenmerk, afgerond naar beneden of naar boven, tot een heel, naar gelang de tiende gedeelten minder of meer dan een halve be dragen. Vier en drietiende wordt dus 4, en vier en zestiende wordt dus 5. Ook deelt spr. mede dat de merker toen niet goed gedaan heeft, en dat beslist fouten zijn gemaakt. Er waren bij de telling in Sept. 56 zeugen te Wieringen en dat was niet goed Bij een juiste telling bleek dat dit 85 moest zijn. De gemaakte fout zal aan de Geweste lijke varkenscentrale bekend worden gemaakt en zoo mogelijk worden herzien. Indien deze fout niet wordt erkend te Alkmaar spreken Toen wij de fabriek betraden, hadden we niet durven denken zulk 'n uit gebreid bedrijf te mogen aanschouwen. De modernste machines, allen elec- trisch gedreven, waren in volle werking en we gevoelden ons gedrongen den heer Van Oeveren een compliment te maken voor zijn voortvarendheid in het bedrijfsleven. We verheugen ons over deze energie- Voor het bouwvak be hoeven we ons werkelijk niet te wenden tot zaken huiten de Wieringermcer. Hier in den polder zijn bedrijven, die u ruimschoots kunnen bedienen. alle aanwezigen zich uit tegen de onbillijk heid. De heer P. Laan wordt bereid gevonden een stamboekbeer aan te schaffen met sub sidie van het Groot Yorkshire varkensstam boek. Verschillende aanwezige zeugenhouders besluiten om over te gaan tot aanschaffing van stamboekzeugen. Zij, die er voor gevoelen om ook met stam boekvarkens verder te fokken, kunnen zich bij de commissie aansluiten. Een begin is er, wat voor belanghebbenden zeer zeker navol ging verdient. PROVINCIAAL NIEUWS. RECHTZAKEN. Voor den politierechter te Alkmaar- Openbare zitting van 21 Nov. Met een stuk hout een ruit ingeslagen Nachtelijke polderserenade. Aan dit geruchtmakende" feit had zich in den nacht van 24 op 25 Juli schuldig gemaakt de 28-jarige los-werk man Arie Dirk H. te Anna-Paulowna. Na afloop eener kermisviering her innerde de heer Arie Dirk H. zich e«'i<s klaps dat hij een wrok tegen de familie Arie van Woezik had, met het hierbo ven gereveleerde resultaat. De heer H. thans terecht staande, beweerde dat mej. v. Woesik den geurigen inhoud van zeker intiem huishoudelijk meu belstuk over hem had uitgestort. Vol gens den heer v. Woeéik was het ech ter den inhoud van een theepot, wat nogal verschil geeft. De door verdach te aangerichte schade bedroeg f 3 met welk bedrag de verdachte welwillend accoord ging- Eisch f 25 boete of 25 da gen. Vonnis conform met f 3 schade vergoeding aan v. Woesik. Hij wilde niet van 't erf af. De heer Cornelis H., vader van vori- gen verdachte, had zich in den avond van 24 Juli. ook niet onbetuigd gelaten en alstoen een visite gebracht op het erf van den heer v. Woesik, waarmede v. Woesik zich niet scheen te vereeni gen, althans deze vertegenwoordiger der fam. H. stond nu terecht ter zake huisvredebreuk. Verdachte beweerde door v. Woesik met een bank te zijn mishandeld. Volgens mededeeling van van mej- v. Woesik zou de verdachte minder gepaste bedoelingen hebben gekoesterd. Gerequirecrd werd f 20 boete of 20 dagen. Uitspraak overeen komstig eisch. De gevaren van de radio-genoegens Waar een nul soms nog goed voor is. De 32-jarige arbeider Albert ten C., te Wieringen had een radiotoestel op de lat, of beter op afbetaling voor den civielen prijs van f 264 gekocht van den handelaar P. C. Luyt en stond nu terecht, omdat hij een afbetalingsbon van f 10 had vervalscht en er door het bijplakken van een nul f 100 van ge maakt. De leverancier kreeg natuur lijk die truc heel gauw in de gaten, aangezien zijn inkomsten met geen cent waren vermeerderd. Verdachte deed nu de verblijdende mededeeling, dat het toestel nu was afbetaald. Niet temin had verdachte nog de brutali teit gehad, tegen den heer Luyt een klacht in te dienen wegens huisvrede breuk, toen de heer Luyt niet len on rechte het radiotoestel wilde terugne men. Bovendien had hij nog een rechts kundig bureau te Den Helder in den arm genomen. Nota bene had verdach te hierbij aan dit bureau de vervalsch- te bon als bewijsmiddel gedeponeerd- De radiohandelaar kreeg oök nog een lik uit de pan, omdat hij aan een dergelijk persoon een toestel op afbe taling had afgeleverd. Gevorderd werd, na een requisitoir waar geen woord Fransch in voor kwam, f 90 boete of 60 dagen. Uitspraak 4 maanden gevangenisstraf voorw. met 3 proefjaren. GEMEENTE ZIJPE. Schagerbrug. Deze week had weer eens een aanrijding plaats op den hoek bij het café van Mej. de Wed. Broer al hier, welke hoek door de heeren van de theorie als nift gevaarlijk wordt aangc merkt. De praktijk leert wel anders, maar wij raken er zoo langzamerhand aan gewoon dat de theorie moet zege vieren ten koste van schade door de inenschcri van den praktijk. Het geval waarvan hierboven spra ke is, speelde zich als volgt af de heer Van Herweijnen uit St. Pancras kwam uit de richting St. Maartensbrug en de heer P. Dekker kwa<m uit de richting Schagen. Beiden moesten rechtuit, moesten elkaar dus kruisen, maar in plaats van dat te doen, reden zij par does met het voorgedëelte hunner au to tegen elkaar, met een zeer kalm gan getje. De auto's vertoonden evenwel sporen dat ook een aanrijding met een matig gangetje noodlottige gevolgen kan hebben- De auto van den heer Dekker was er het ergste aan toe, die moest met vernielde spatborden, verbo gen vooras en beschadigde banden, in de garage van den heer De Moor ge bracht worden. De auto van den heer Herweijnen was minder beschadigd, een kapotte lamp, met dito schijnwer per en wat ontwricht, maar kon zijn reis vervolgen. De inzittenden van bei de auto's bekwamen gelukkig geen letsel. De schuldvraag werd naar genoegen opgelost en men hoopt dat de verzeke ring de kosten betaald. Burgervlotbrug. Zaterdag 19 en Zon dag 20 November 1.1. werden in het lo kaal van den heer P. de Nijs alhier de eerste gezellige nutsavonden in dit seizoen gehouden, voor een vrij goed gevulde zaal. De verschillende voordrachten, zang nummers enz. werden zeer goed weer gegeven en werden dankbaar aange hoord, te oordeelen naar het daverend applaus. Burgervlotbrug beschikt voor derge lijke avonden over goede krachten en allen, zonder uitzondering, doen hun uiterste best het de bezoekers zoo aan genaam mogelijk te maken en verdie nen daarvoor en woord van waardee ring- Vol verwachting ziet men den twee- dep Nutsavond tegemoet.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 2