en Loden jas 23e JAARGANG DINSDAG 29 NOVEMBER 1932 No. ©4 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN BIJ S C O L T O F KANAALWEG DEN HELDER. GERECHTIGHEID. WIERINGER COURANT UITGEVER CORN. J. BOSKER, VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. DE WINKELSLUITINGSWET. Het algemeen weekblad „De Midden standsbond" schrijft Bij de behandeling van de Rijksbe- grooting voor 1933 in de afdeelingen der Tweede Kamer zijn van verschil lende zijden ernstige klachten geuit over de werking van de Winkelslui tingswet. In haar memorie van Antwoord op de algejneene beschouwingen van hoofdstuk I antwoordt de Regeering „De wet van 29 November 1930, tot regeling van de winkelsluiting is door de Staten Generaal behandeld in een periode, toen de crisis zich reeds ten volle deed gevoelen. Niettegenstaande de crisis meende men toc;h in het al gemeen, dat deze zoo lang reeds ge vraagde regeling in werking moest tre den. Dit wijst er reeds op, dat du in vloed van deze wet op het zakenleven niet groot werd geacht. Dit is ook de indruk van de Regeering. Slechts in enkele groepen winkels doen zich moei,?™ tijd niets gedaan om een genezing lijkheden voor. Deze worden thans on-\e bewerken. Nu heeft zij doen weten derzocht. Indien het resultaat van het ,la' t e k"'aal is onderkend De troon- onderzoek daartoe aanleiding geeft. rede heeft gezegd MacDonald is in zijn zal een wetswijziging of een wijziging beschrijving van de kwaal naar het tu in de practijk der uitvoering worden ters.te Ke8aan- Hij heeft geen illusies Si WIERINGER. BUREAU Hlppolytushoef Wierlngen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIIN Van 1—5 regem Iedere regel meer f 0.60. 1 o.ia van het Lagerhuis is gevolgd, is thans ook in officieele kringen het besef doorgedrongen dat veel van de werk loosheid in het land niet van tijdelij- ken, maar van blijvenden aard is. Ver anderingen in wereldhandel en -pro ductie, rationalisatie in nijverheid, ma chines die meer menschenhanden overbodig maken, dit alles heeft zijn in vloed doen gelden op de arbeidsmarkt waar de vraag niet alleen slap is, maar slapper zal worden. Het heeft lang geduurd voordat dit inzicht was doorgedrongen tot de hoof den van het landsbestuur. Het land heeft 10 jaar lang meer dan een milli oen werkloozen gehad. Een economi sche crisis heeft zich in drie jaar tijd ontwikkeld tot de grootste ramp, welke de wereld tot heden heeft ge kend. Die hevige symptomen waren aanvankelijk niet bij machte de regee ring te doen beseffen, dat de grootste kwaal van het land de permanente werkloosheid was, want zij heeft al willen laten en een voorstelling gege ven die in haar zwartheid nog heel wat dieper is dan de meest pessimisti sche uitlatingen, welke men de laatste bevorderd" Het blad heeft met de grootst moge lijke verbazing kennis genomen van dit laconieke antwoord, dat een volko-1 jaren over dft vraagstuk heeft kunnen men miskenning is van den werkelij- hooren. Volgens de woorden van den ken toestand en dat er op wijst, dat de premier kan de arbeidsovertolligheid Regeering maling heeft aan den nood eerder WOrden uitgedrukt in 2.000.000 van honderden middenstanders. paren ledige handen dan in 1.000.000 Is men zoo vergeetachtig, dat men Tweederde van het aantal werkloo niet meer weet, dat een organisatie zen> dat Engeland thans telt, zal niet van meer dan 32000 leden een drin- kunnen terugkeeren naar den arbeid, gend beroep op den Ministerraad deed, i waarmede zich het voorheen bezig om toch maatregelen te nemen tegen hiield 0f nor,maal -- in liet geval van de funeste uitwerking dezer wet op ver jonge menschen -- bezig zou gaan hou- schillende bedrijfsgroepen Om nog den. Aangezien de arbeidsklasse ten maar te zwijgen over de regen van pro naastenbij uit 12 millioen menschen be die zeer lang zonder werk zijn geweest hebben indruk gemaakt op de regee ring. Hetgeen op dit gebied reeds is ge-> daan door den Staat, door de gemeente en door particulieren, is ten eenenjnale onvoldoende. De Commissie, hierboven genoemd, heeft doen weten dat de gemeenschap veel geld voor dit doel zal moeten of feren, indien ze wenscht dat het werk de vruchten draagt. Het werk, dat de ledigheid, die des duivels oorkussen is, uit jonge levens moet verbannen moet aanzienlijk wor den uitgebreid. Maar met dat alles zal nochthans de industrieele werkloosheid bestendigd blijven, zullen de drommen, die Mac Donald met meer juistheid dan tact kenschetste als „industrieelen afval" een blok blijven aan het been der maat schappij. Indien alles is gedaan om werk terug te bezorgen aan ledige han den, zullen er zoo niet 2 millioen (zoo- ils MacDonald meende) dan toch on geveer ruim 1 millioen overblijven, voor wie de samenleving met haar be staande organisatie van handel en be drijf geen werk zal hebben. DAMES en HEEREN koopt uw tarwe te verbouwen als in ons land normaal was. Een nog grootere uitzaai van tarwe zou de technische noodzakelijkheid eener veel verder gaande beperking in de toekomst met zich medebrengen en dan zouden, juist omdat dan het vermogen van den bodem om tarwe voort te brengen te veel was aangetast ge worden, de gevolgen, in deze vraag bedoeld, zich eventueel kunnen voordoen. BINNENLANDSCH NIEUWS. testen, welke in de afgeloopen den is losgekomen De meening, „dat deze zoo lang reeds gevraagde regeling in werking moest treden", was lang niet algemeen in tegendeel, daartegen bestonden alom groote bezwaren en het blad blijft het doordrijven van de inwerkingtreding onder zoo ongunstige omstandigheden als een onvergeeflijke fout beschouwen „Slechts in enkele groepen doen zich moeilijkheden voor". Ja, ja, maar die „enkele" bedrijfsgroepen omvat ten honderden winkeliers, vooral klei ne luiden, die nu met den ondergang bedreigd worden, doordat de Regee ring verkeerde indrukken heeft en zich onjuist laat voorlichten. En nu wordt de onnoodig aangerich te schade onderzocht. Fraai figuur Ambtelijke onderzoekingen duren ge meenlijk lang en daarover wordt dan nog in den treure gedelibereerd. Wan neer de gedupeerden hierop moeten wachten DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND Het zwaarste blok aan het been der maatschappij. Blijkens den inhoud van de troonre- en de woorden van MacDonald, gespro ken ter verdediging van de regeering in het debat, dat in de hervatte zitting FEUILLETON. staat zou de voorstelling van den pre mier beteekenen dat een zesde deel er van onder de bestaande organisatie van nijverheid en ander bedrijf ge doemd zou zijn tot nietsdoen. Nu deze toestand zoo sterk in het besef der re geering is doorgedrongen moet van zelf de vraag worden gesteld wat zij voornejnens is er tegen te <Joen. Aan de bezuinigingsperiode zal klaar blijkelijk een einde komen. De gemeen ten worden aangemoedigd haar bedrij vigheid uit te breiden en alles te onder nemen wat nuttig kan blijken. De land bouw moet herleven en ongebruikt, half gebruikt of slecht gebruikt land moet weer productief worden gemaakt en meer menschen moeten in aanra king gebracht met den landbouw. Hoe het een en ander moet worden gedaan wordt niet onthuld. Er is veel minder vaagheid in de aan duiding van de plannen der regeering voor zoover ze rechtstreeksche werk- loosheidszorg betreffen. Het stelsel van werkloosheidsverzekering zal wor den herzien, waarschijnlijk op de aan bevelingen van het juist verschenen rapport der rijkscommissie. In het bij zonder de voorstellen voor onderricht, opleiding en bezigheid voor jeugdige werkloozen, die nog nimmer loonen- den arbeid hebben verricht en voor hen Beperking Tarweteelt. In de Wieringermeer zal 1400 ha worden beteeld. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft op de vragen van den heer A. Braat, lid van de Tweede Kamer, over uit sluitingen van leveringen aan de tarweorga- nisatie van die landbouwers, die in 1933 meer dan een-derde deel van hun bouwland mei tarwe betelen en betreffende te dier zake ge nomen maatregelen voor de drooggelegde Zuiderzeegronden het volgende geantwoord Het is met het oog op de controle noodza kelijk te zorgen, dat op de boerderij niet meer dan de toegestane oppervlakte met tarwe wordt bezaaid. Zou meer dan een-derde van het bouwland met tarwe mogen worden bezaaid, dan zou moeten worden nagegaan het onderscheid tusschen de tarwe, welke op het bovenbe doelde één-derde en die, welke méér is ver bouwd. De controle daarop zou onoverkome lijke moeilijkheden met zich brengen. In het begin van de maand September bleek, dat bij de landbouwers, ongetwijfeld mede in verband met de belangrijke daling in de prijzen der andere granen, het voor nemen bestond een veel grooter deel dan een derde van het oppervlak bouwland met tar we te bezaaien. Uit technische overweging is dit voor het bedrijf zeer ongewenscht. Gelet op de bepaling in de Tarwewet, welke een meng- en maalpercentage tot 25 toelaat, en in verband met de moeilijkheid, om de ove rige tarwe tegen eenigszins behoorlijken prijs te plaatsen, moet worden opgemerkt, dat het niet aanleggen van de strenge banden tot gevolg zou hebben een benadeeling van hen, die hun bedrijf in normale banen houden, door degenen, die tot een veel te grooten verbouw van tarwe op hun bedrijf overgaan. Het is een nationaal belang, dat zooveel mo gelijk het bedrijf langs normalen weg wordt gedreven. Overdrijving van de tarweteelt zou bovendien een slechte arbeidsverdeeling met zich brengen. In de drooggelegde Zuiderzeegronden zal, volgens de nu aanhangige plannen, onge veer 1400 ha tarwe worden geteeld. Overwo gen wordt nog, welke maatregelen ten aan zien van deze tarwe zijn te nemen. De minister vreest de gevolgen van oogst- mislukkingen niet, gezien het feit, dat het binnen het raam der gestelde beperking nog mogelijk zal zijn ongeveer tweemaal zooveel DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Vrijdagavond was de 49- jarige landbouwer A. de Graaf te Haastrecht in den stal bezig den staart van een koe op te binden met een ijzerdraad. Dit ijzer draad is tegen de defecte lichtleiding aangekomen, waardoor de land bouwer den vollen stroom door het lichaam kreeg. De te hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. JAGERS OP HET IJSSELMEER. Niet kosteloos. De minister van Economische Zaken eri Arbeid heeft op de vragen van den heer W. van der Sluis, lid van de Tweede Kamer, be treffende het verleenen van verlof aan be roepsjagers tot blijvende uitoefening van de jacht op de afgesloten Zuiderzee geantwoord. Op het gedeelte van de Zuiderzee, hetwelk is ingesloten door het vasteland en den af sluitdijk, zijn de bepalingen van de Jachtwet 1923 van toepassing, zoodat, om te kunnen jagen op dat gedeelte van de Zuiderzee, ver wezen mag worden naar de artikelen 4 en 5 van voornoemde wet. De bedoelde beroepsjagers hebben voor het jagen op het IJsselmeer vergunning noodig van het domeinbestuur. Deze vergunning zal, daar ook de jachtcon senten voor andere Staatseigendommen niet gratis worden uitgereikt, niet kosteloos kun nen worden verleend. No. 7. Zonder op den man te letten die hem, blijkbaar volkomen te goeder trouw, in de grootste verwondering aanstaarde, brak hij het couvert open en las „Gedurende het verblijf bij mijne tante in het zuiden kan ik mijne tooneelkleeren niet gebruiken. Ik geef ze u in bewaring. Mijn ju- weelen heb ik zelf gehouden, maar uit de rest kunt u inspecteur Bourdon een aanden ken laten kiezen." Blanche. Met een vloek frommelde hij den brief in elkaar. Het is in orde, zeide hij kort tot den be ambte. Geef dien man de koffers hij kan ze naar het opgegeven adres brengen. Neem mij niet kwalijk, mijnheer, zeide de man nu, die heer zei dat de vracht aan dat adres betaald zou worden. Is dat in or de Ondanks zichzelf barstte de detectieve in een schaterlach uit. Ja, ja, dat is in orde, zeide hij snel en liep weg. Het heeft er veel van dat zij mij op het spoor zijn in plaats van ik hen, mompelde hij, terwijl hij een auto wenkte. Het belooft eene interessante partij te worden, maar ik ben er zeker van, dat ik winnen zal. HOOFDSTUK VI. In den tuin van een klein landhuis, in de omstreken van Parijs, zette een huisknecht het eerste ontbijt gereed koffie, kleine brood je, boter, chocolade, biscuits. Hij legde de kranten naast een der beide borden, die hij nog eens extra zorgvuldig afveegde, verschik te de gemakkelijke rieten stoelen. Terwijl hij nog zoo bezig was, kwam een lange, slanke, donkere man naar buiten door de geopende deuren, waarachter, donker, de eetkamer lag. De knecht stelde zich in eerbiedige houding naast de tafel op. De heer knikte achteloos, gaf met een ge baar te kennen, dat hij koffie wilde drinken, liet zich een paar broodjes gereed maken en sloeg een krant open. Geen post Non, monsieur. De heer glimlachte alsof hij dat antwoord verwacht had, hetzelfde antwoord, dat hij nu reeds een week kreeg op dezelfde stere otiepe vraag geen post Snel vlogen zijn oogen langs de dichtge- drukte kolommen, soms las hij met wat meer attentie een enkel bericht. Bijzondere belang stelling scheen hij te hebben voor eenige re gels onder den titelRobert de Rénier. „Het is de politie nog steeds niet gelukt ook maar het geringste spoor te vinden van den voortvluchtigen tot dwangarbeid veroor deelden bankier Robert de Renier en zijne medeplichtige, de actrice Blanche de Fran cheville. bekende detective Jules Vallois, die een draad in handen meende te hebben, keerde gisteravond terug van eene reis in de provincie. Zijn tocht was helaas tevergeefs. Men meent evenwel bewijzen in handen te heben, dat de vluchtelingen Parijs hebben verlaten en een poging zullen doen om de grenzen te passeeren. Dank zij de energieke maatregelen door de justitie getroffen Ezels viel de lezende man zichzelf in de rede. Als zij iemand zoeken en zij geven hem dan alle aanwijzingen, waar zij zullen gaan kijken, zou hij een meer dan driedubbe le idioot moeten zijn, als hij zich liet vangen. Enfin, we zullen straks zien wat de anderen zeggen. Misschien hebben die meer nieuws, Vluchtig doorzag hij de advertentiekolom HULP VOOR WERKLOOZEN IN ENGELAND. Olie uit steenkool. De regeering is, naar MacDonald heeft aangekondigd, bezig jnet nieuwe plannen die beoogen de vraag naar ar beidskrachten te doen toenemen. Een kabinetscommissie is voor dit doel in gesteld .Zij schijnt haar krachten te willen concentreeren op het scheppen en aanmoedigen van nieuwe bedrijven. Vooral de mogelijkheid van het winnen van stookolie uit steenkool wordt ern stig onder de oogen gezien en de re geering zou voornemens zijn dit nieu we bedrijf nu werkelijk aan den gang te brengen door het een leening van vele millioenen te bezorgen. Het zou niet alleen rechtstreeks vele handen werk geven piaar de kolenmijnen, waarin de werkloosheid zoo groot zouden er ook flink mee worden ge holpen. Strategische overwegingen zijn hier bij eveneens in het spel. Want indien het winnen van stookolie uit steen- men. Plotseling maakte hij eene beweging en boog zich dieper over het blad dat hij in de hand hield. Het was eene simpele adver tentie, blijkbaar met handigen zin voor re clame opgesteld, van een instituut dat ste nografie, machineschrijven en handelscorres pondentie onderwees. Er boven en er onder stonden eenige stenografische teekens. Wees gereed las de man hardop. Dat geldt mij. Zij hebben mij dus werkelijk wat te zeggen Goed. Hij knipte zorgvuldig de advertentie uit, prentte het adres, in de rue St. Martin goed in zijn geheugen en vouwde een tweede krant open. Nu zag hij het eerst naar de achterpagina en vond daar dezelfde advertentie van dezelfde inrichting. Hij knikte en zette toen zijn lectuur voort. Te oordeelen naar de wijze waarop zijn blik over den inhoud van het blad vloog, zocht hij een bepaalde rubriek en eerst toen hij ergens den naam Robert de Rénier vond, begon hij met aandacht te lezen. Dit entrefilet was heel wat voorzichtiger gesteld dan dat, waarover hij zich een i genblik geleden vroolijk had gemaakt. Het sprak hoofdzakelijk over de verdwijning van Blanche de Francheville, die haar theaterdi recteur in de grootste verlegenheid had ge bracht. Een derde krant, die hij opensloeg, bevatte, behalve dezelfde advertentie, een blijkbaar op sensatie berekend bericht. De directeur van het theater waar Blanche de Francheville optrad, had van de plicht- vergeten actrice een brief ontvangen, die hij de redactie van het blad had toegestaan, af te drukken. Het waren slechts enkele regels die luidden: „Mijnheer, Het leven heeft voor mij geen waarde meer. Nadat ik den man, dien ik liefhad, ben be hulpzaam geweest om te vluchten, leef ik dag en nacht in doodangst dat men hem vinden zal. Dat is erger dan de dood. Wan neer deze brief in uw bezit komt, zal Blanche BU1TENLANDSCH NIEUWS. kool succes heeft, is Engeland minder afhankelijk van buitenlandsche olie bronnen. Slachtoffers van het voetbalspel. Niet minder dan tien ongevallen met doodelijken afloop heeft in dit sei zoen het Amerikaansche voetbal in New-York geëischt. Onder „voetbal" ver staat men in Amerika niet het Euro- peesche voetbal, maar rugby. Dit spel is op zich zelf reeds gevaarlijk, maar het Amerikaansche is een ontaarding, is wild en levensgevaarlijk. Op één speeldag werden twee spelers gedood en een derde twee volle dagen knock- out geslagen. De eene stierf aan een gebroken ruggegraat, de andere a,an een gebroken halswervel. Verbruikersstaking in Mexico. De Mexicanen schijnen er genoeg van te hebben om zich de prijzen voor de benoodigdheden van het dagelijk- sche leven, vooral van electriciteit en gas nog langer te laten dicteeren. In talrijke steden zijn verbruikers-organi saties gesticht, die niet alleen tegen de prijzen protesteeren, wat weinig geeft, maar verbruikersstakingen proclamee- ren, om daardoor invloed op de prijzen uit te oefenen. Drie verbruikersstakingen hebben vooral in de stad Tampico grooten om vang gekregen en jnerkwaardige toe standen doen ontstaan. Vele duizenden hebben al maanden lang geen gas en electriciteit verbruikt. Men brandt weer kaarsen, petroleum en fornuizen. In vele steden doen de zakenmenschen ook mede en houden hun winkels al leen bij daglicht open. In andere steden staken ook de auto- en vrachtwagenbe- zitters, om de benzine- en olieprijzen, te drukken. TUSSCHEN LEVEN EN DOOD. Leeuwentemmer legt zijn hoofd in den muil van een leeuwin. Het beest laat niet los. In het groote circus te Warschau heeft bij het vertoonen van een staal tje leeuwendressuur een bloedig onge val plaats gehad, dat bijna een treuri- gen afloop had gehad. Na verschillende dressuurproeven met leeuwen was het hoog.tepunt hier van steeds, dat de leeuwentemmer hoofd en handen in den muil van een leeuwin stak. Toen de temmer genoemde proef wederojn zou vertoonen, bemerkte hij tot zijn ontzetting, dat de leeuwin hem niet meer losliet en tegelijkertijd voel de hij de verschrikkelijke kaken van het dier aan hoofd en handen. Pas na langdurige pogingen kon de zwaarverwonde temmer zich uit den muil der leeuwin bevrijden. Hij had nog de tegenwoordigheid van geest de opgewonden beesten in hun kooien te de Francheville niet meer tot de levenden behooren." De reporter, die dit kostbaar document voor zijn blad had weten machtig te wor den, gaf slechts weinig kommentaar en be paalde zich met op de mogelijkheid te wij zen, dat men binnen enkele dagen misschien het lijk der ongelukkige vrouw ergens vinden zou. Het is jammer, maar ik geloof niet dat dit mogelijk zal zijn, mompelde de man en vouwde de krant op. Het grint van het voetpad kraakte. Hij zag om. Een jonge man, met een gezicht van buitengewone voornaamheid kwam haastig uit den tuin. Is er wat nieuws vroeg hij met een blik op de gelezen bladen. Zijn stem was gedempt, maar diep en klankvol. De man die aan de tafel zat, liet hem de uitgeknipte advertentie zien en wees op het laatste artikel dat hij gelezen had. De andere nam het blad op en las een oo- genblik met een rimpel van ernst tusschen de donkere wenkbrauwen. Ik geloof, dat het zal inslaan, zeide hij toen, Men is nog wat sceptisch, maar men zal eindigen met te gelooven aan den dood van Blanche. Trouwens voor de waarheid van dit bericht kan ik instaan. Hij lachte spottend. Het is jammer dat ze haar „stoffelijk omhulsel" zoo heet het immers nooit zullen vinden, dat zou ze nog meer overtui gen. Maar ik zie niet in, hoe dat mogelijk te maken zou zijn. Diezelfde gedachte had ik ook. Enfin, 't hindert niet, nu die advertentie. Ik vermoed, dat het voor mijne ontwikkeling noodig zal blijken stenografie te leeren en ik zal dus eens even een bezoek gaan brengen aan dat instituut. Neen, dat doe ik zelf, viel de ander hem in de rede. Geen kwestie van, veel te gevaarlijk. Ik ga en daarmee uit. - Maar het is voor jou toch evenmin vei lig. Alles is je nog zoo vreemd en Heb je mij in deze gansche week één maal een beweging zien maken, een houding, eene gelaatsuitdrukking zien aannemen die mij zou kunnen verraden Neen Nu dan. Werkelijk, laat mij gaan. Het is beter. Ik zal zoo gauw mogelijk terug ko men, dat behoef ik je niet te zeggen. Blijf jij in tusschen hier, ga dejeuneeren in het dorp en tracht iets te weten te komen. En vooral maak je over mij niet ongerust. De ander aarzelde een oogenblik. Neen riep hij toen haastig. Laat ik gaan.Als het is wat wij denken, dan zal men mij herkennen of ik zal misschien iemand herkennen en ik wil toch ook weten wat er in de stad omgaat. Zoo houd ik het niet lan ger uit, dit is erger dan eene gevangenis, het werkeloos afwachtenneenneen De jonge man legde de hand op de schou der van zijn vriend. - Goed, stemde hij toe. Dan gaan wij sa men. Beiden gingen het huis binnen en kwamen even later terug met hoed, overjas, wandel stok en handschoenen. Met veerkrachtigen, gelijkmatigen tred liepen zij den uitgestrek- ten tuin door tot aan het hek, dat het terrein der villa van den weg scheidde. De oudste zwaaide het hek open om den ander te laten voorgaan, maar deze deed een stap achteruit met een zweem van spot in zijn donkere oogen. Na u, monseigneur, u is de oudste. Vous avez raison mon ami, stemde de ander toe, alsof hij zich plotseling iets her innerde. En hij passeerde het eerst. Een uur later waren zij in Parijs. Zij dejeu neerden in café Riche en begaven zich toen naar het opgegeven adres. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1