WIERINGER COURANT RADIO PROGRAMMA ST. NICOLAAS - CADEAU JONKER, FOTOHANDEL ANNA PAULOWNA. TWEEDE BLAD. DINSDAG 29 NOVEMBER No. 94. BOSKER 's BOEKHANDEL Hhoef: Gij vindt cr keuze uit honderden soor ten boeken. Trouwens u weet dit al Inschrijvingen Handelsregister te Alkmaar. In de week van 22 tot en met 28 November werden in het Handelsregister te Alkmaar o.m. de volgende opgaven ingeschreven Nieuwe Zaken Gebroeders Kops, Bergen, Dorpsstraat 72. Timmerlieden, metselaars en aannemers. Venn. P. J. en S. Kops. Makelaarskantoor Best, Alkmaar, Stations weg 116. Makelaar in onroerende goederen, hypotheken, assurantiën en meubilaire goe deren. Wijzigingen N.V. Mij. tot Exploitatie van Chocolaterie „Suisse", Rotterdam. De filialen Alkmaar, Langestraat 83 en Den Helder, Spoorstraat 116 Xprden gedreven onder den handelsnaam ÓRocoladehuis „Reco." C. Hinke, Zuidscharwoude, Dorpsstraat A 187. Schoenmakerij annex schoenhandel. Deze handelszaak is overgegaan aan J. Bui ter P. A. Aardenburg, Alkmaar, Hoogstraat 2. Handel in tabak, sigaren en sigaretten en aanverwante artikelen en winkel in heeren mode artikelen. Fil. gevestigd te Velsen, Wij- kerstraatweg L 68. Beheerder fil.N. van Hesselingen A. C. J. A. Kosters. Alkmaar, Spoorstraat 51. Zaak verplaatst naar Heiloo, Rijksstraatweg A 14. Het bedrijf omvat thans Electro-technisch bureau, kleinhandel in radioartikelen. M. Vonk, Texel, Koogerstraat 29. Handel in automobielen en reparatieinrichting, tevens handel in radioartikelen. De handelszaak wordt voortgezet als een, vennootschap onder firma onder onder denzelfden handelsnaam. Venn.A. J. en M. Vonk. Nic. Plevier. Schagen, Laan C 202. Auto handel en reparatie-inrichting. De handels zaak wordt voortgezet als een vennootschap onder firma onder den handelsnaam Auto mobielhandel en reparatie-inrichting firma Gebr. Plevier. Venn. K. W. en W. K. Plevier. W. van Vliet. Exploitatie van sleepschepen. Zaak verplaatst van Rotterdam naar Wierin- gen, Wieringermeer, Slootdorp. Eigenaresse Mevr. P. S. Smit-Heylen. Gevolmachtigde W. G. van Vliet. Opheffingen K. Broertjes, Zuid- en Noord Schermer, Groot Schermer A 127. Handelaar in pluimvee en nuchtere kalveren, (ambts halve art. 18 sub 3 H.R.W.) J. de Leeuw. Alkmaar, Voordam 7. Schil dersbedrijf. (ambtshalve art. 18 sub 3 H.R.W.) Boskers' Boekhandel, H.hoef is UW Vulpenhuis. De beste soorten Parker, Swan en Pencraft hebben we in groote verscheidenheid voorhanden. naar Wieringen zijn gekomen. Het is onbe-1 grijpelijk welke rechtsgx*ond er dan kan be staan om van de gemeente een bijdrage te vorderen in deze kosten. Dit zou wel te ver dedigen zijn, als de gemeente door de aan wezigheid der arbeiders ook voordeelen had genoten, doch dit is in geenen deele het ge val geweest. De weinige jaren, waarin de ar beiders te Wieringen zijn saamgestroomd, hebben voor de gemeente een zoodanige verzwaring van uitgaven meegebracht, dat de financieele toestand er donker gaat uitzien. De posten voor werkloozen- en armenzorg, geneeskundige hulp, t.b.c.-bestrijding enz. zijn onevenredig snel gestegen en stijgen nog steeds. Door den aanwas der bevolking moest worden overgegaan tot scholenbouw en scho lenuitbreiding, ook tot financiering van den bouw van bijzondere scholen,, die er zonder de vreemde elementen in de bevolking zeker niet gekomen waren. De wegen zijn door het intense verkeer totaal geruïneerd en ondanks de verkregen rijkssteun moet de gemeente thans nog belangrijke bedragen besteden voor verbetering, om niet te spreken van de uitgaven voor onderhoud, die in de laatste jaren zijn gedaan. Financieel heeft de ge meente de laatste jaren gedreven op het be ter betaalde personeel en ambtenarenkorps der Zuiderzeewerken en op den middenstand, die enkele gunstige jaren doormaakte dooi de drukte. Nu de Zuiderzeewerken zich ver plaatsen, het personeel dus van Wieringen iaat vertrekken en de zaken der neringdoen den daardoor achteruitgaan, nu bovendien een groot deel der bevolking verarmt door de verdwijnende visscherij, nu rijzen voor de gemeente moeilijke vragen. En onder deze omstandigheden wordt aan de gemeente een last opgeleegd, die volgens voorloopige infor maties meer dan f 75000.- zal bedragen, voor steun aan arbeiders, die tegen den zin der gemeente zich hebben gevestigd en die steeds meer kosten dan baten hebben veroorzaakt en welke steun dan verleend wordt in den vorm van boschaanleg in een gebied, dat in de toekomst niet eens tot de gemeente be hoort. Waar in andere gemeenten rijkssubsidies worden verleend tot 70 en 75 procent in de werkverschaffingskosten, meent het gemeen tebestuur, dat voor dit geval zeker aanleiding bestaat om alle kosten voor rijksrekening te nemen. Voor het geval, dat ook een klein ge tal arbeiders, die altijd te Wieringen hebben gewoond, zich voor de werkverschaffing aan melden, zou dan van de gemeente een kleine evenredige bijdrage kunnen worden gevergd. Met aandrang wordt daarom verzocht de ministerieele beslissing te herzien. middels reeds was overleden, bleek te zijn een reeds sedert jaren in het Te huis voor Ouden van Dagen" verpleeg de, n.1. de heer Van Os. De overledene werd per auto naar het Tehuis ver voerd. De ontboden geneesheer consta teerde hartverlamming. Schagerbrug. Zaterdag j.1. hield de Muziekvereeniging "^Crescendo" haar jaarsvergadering i* het lokaal van mej. de Wed. J. Broer. De heer D. G. Veuger heette de aan wezigen hartelijk welkom, waarna de notulen en het jaarverslag werden ge lezen en deze onveranderd goedge keurd. Volgde rekening en verantwoor ding. De ontvangsten waren f 416.56, de uitgaven f ^.08; voordeelig saldo f 332.48. DefV' penningmeester v/oröt dank gebracht voor zijn goed beheer. Hierna doet de voorzitter mededec- ling, dat het aandeel van den hr. J. v.d. Oord door deze aan de vereeniging was geschonken, hetgeen onder applaus werd aanvaard. De aftredende bestuursleden worden bij acclamatie herbenoemd. Verder wordt besloten aan leden, wel ke zulks wenschen, instrumenten uit te geven in overleg met het bestuur. Hierna sluiting. INRICHTINGEN welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeen te ZIJPE brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de N.y. American Petroleum Company te 's Gravenhage om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie A, No. 831, ge legen te Oudesluis een ondergrondsche ben zinebewaarplaats met aftapinrichting te mo gen oprichten, door hen is INGEWILLIGD. Zijpe, 22 Nov. 1932. Burgemeester en Weth. voorn. J. DE MOOR. De Secretaris, J. A. DE BOER. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. GEMEENTE WIERINGEN. Politie: Verloren een pak met siga retten. Inl. bij den Gom. Bode. Uitslag aanbesteding dubbel woon huis voor rekening van den heer C. Duijnker Jbz. te Hippolytushoef. P. Doves, Westerland 5199.- Gebr. Boersen, Stroe 5249.- M. Mulder en J. D. Ivooij Westerl. 6187.- J. C. de Vries, Hippolytushoef 6190. D. Bakker, Den Oever 5400.- S. D. Blaauboer, W.'esterland 6197.- P. Bakker Etz., Den Oever 5375 - Gebr. Hegeman, Den Oever 6275.- P. Tuin, 't Zand 5594. P. Portegijs, Westerland 5760 - A. Bolt Hippolytushoef 5618.- N. J. Poelt Hippolytushoef 5690.- Gunning aangehouden. SUCCES-NIEUWS. Zondag speelde Succes II voor de competitie tegen Succes I. Suc ces II speelde met 9 man waaronder nog ver scheidene invallers, zoodat zij het niet tegen S. I konden bolwerken en verloren dan ook met 30. Succes 3 speelde een uitwedstrijd tegen B.K.C. n en keerde met een fraaie overwin ning van 64 huiswaarts. Succes 4Callantsoog ging niet door we gens terrein-afkeuring. Herhalingsoefeningen. De dienstpl. der lich- 1926 R. Kat is opgeroepen om op 6 Februari 1933 te Haarlem op te komen voor herhalings oefeningen. Werkverschaffing. Naar aanleiding van de telegrafische mededeeling van den Minister van Binnenl. Zaken, dat de gemeente Wie ringen dertig procent zal moeten betalen van de kosten der werkverschaffing in de Wie ringermeer, heeft het gemeentebestuur zich met een uitvoerig adres tot den Minister ge wend, waarin groote verwondering over deze beslissing wordt uitgesproken. Het vorderen van een bijdrage van de gemeente wordt in de eerste plaats ongemotiveerd genoemd en verder financieel *te bezwaarlijk. Wat het eerste punt betreft, wordt er op gewezen, dat de arbeiders, die in de werkver schaffing zullen komen, vrijwel allen door de Zuiderzeewerken, dus door een rijkswerk, Overgang Zaken. Naar we verne men, heeft de hr. W. Twerda, alhier, zijn broodbakkerij overgedaan aan den hr. De Vries uit De Beemster. Een groot Succes. Zondag j.1. gaf de Mandoline Vereeniging „Kunst en Eer" met medewerking van de Mondorgel club De Tango, beiden onder leiding van den hr. J. Geluk, in de zaal van den hr. Wiaiboer te Van Ewijcksluis een uit voering. De zaal was eivol en het pro gramma, door beide vereenigingen op uitnemende wijze uitgevoerd, oogstte veel bijval. Een warm applaus klonk herhaaldelijk. Ook het bal was zeer ge zellig. Voor de nog jonge vereeniging De Tango, die thans voor de 2e maal optrad, vooral een goed begin. Bioscoop Kossen. Zondag a.s. ver wacht men het boeiende filmwerk „Ooitjogswee", met tevens schitterend bijprogramma. Men leze advertentie in het volgend nummer. Agentschap Arbeidsbemiddeling. Geplaatst (binnen Gemeente 4 land arbeiders. Staan nog ingeschreven: 1 visscher, 126 landarb., 6 timmerl., 1 ma chin., 1 dienstb., 1 smid, 4 schild., 1 transportarb., 2 opperl., 1 waker, 1 met selaar. Aanvragen van buiten: Mannen: 1 stikmeester in schoenfa briek, dad., loon n.o.t.k.; idem snijmees ter; idem hakkenschrooier voor heeren hakken, (moet speciaal dit werk ge daan hebben) idem bekw. aflapper. Een plaatwerker in carosseriefabriek dad. f 0.50 p. uur; een chocolatier, vakk. in het maken van cauverture, liefst on gehuwd, dad. f 25 tot f 30.- p. week. Vrouwen: bekw. schoenstiksters, le krachten, gen. 14 d. op proef te werken. BOSKER's BOEKHANDEL uw van ouds bekende adres voor uw Sinterklaas inkoopen GEMEENTE ZIJPE. Wat ziet üüwes d' er uut in de Wieringermeer door H. BAKELS. (Ofschoon onderstaande beschrijving van een bezoek aan de Wieringermeer reeds van twee jaar geleden dateert, is het ons een groot genoegen dit mooie artikel, met toestemming van den schrijver, den Heer H. Bakels, alsnog, uit de N. Rott. Crt. te mogen overne men. Red. I. Wieringen. Wieringermeerpolder. Dancing in Wieringens Hoofdstad. De hoefsmid van den Kroonprins. Oneindige Vlakte, zindelijk, en grijs als een basaltine-tegelpad. Geen verlaten oord, maar vol leven en bedrijf. Groenende roggevelden. „Wil uwes van 't seumer roggc- broad ete Onkruid Als op-wad-eiland-geborene stel ik natuur lijk levendig belang in wad-eiland-wegma- kerij en al wat daar mee samenhangt. En niet langer geleden dan een maand 17 De cember, had ik aan de vader-op-zoon-kaste- leins-familie Lont op Wieringen (waar bijna iedereen „Lont" heet) geschreven dat ik pre Schagerbrug. Zondagavond werd door eenige personen, welke per rijwiel naar Schagerbrug gingen een man mid den op den rijweg aangetroffen in be wust eloozen toestand. Hij werd aan den kant van den weg gelegd en direct werd de politie en de Burgemeester ge- waarschuwd. Het slachtoffer, wat in cies op 18 December zou arriveeren. En op tijd was ik er. Terwijl ik door de oude nauwe hoofdstraat van de hoofdstad Hippolytushoef, alwaar de moderne breede autobussen net precies even dóór kunhen, naar mijn hotel liep, kwamen mij uit een verlicht café luidruchtige jonge- lui'sgeluiden tegemoet. Nieuwsgierig vroeg ik den heer Lont wat bij zijn concurrent aan de hand was. „Dansing, mijnheer Nu moet u weten dat doodtoevallig de be roemde Wieringer smid hoefsmid Jan Luijt, bij wien de Duitsche kroonprins paardehoef- ijzers smeedde, met Lont aan het billarten was, en dus ons gesprek hoorde. Luijt is een grappenmaker (geen wonder dat de kroon prins genoegen in hem had), en bood mij aan de Wieringer schoonen mee te gaan aan schouwen. Wij naar de „dansing." Ik stond verstomd Het was alsof ik te Haarlem was. Een groote zaal vól keurige jonge men- schen, jazzende onder geleide van héél be hoorlijke muziek door drie lieden veroorzaakt En die Wieringer jongkerels en meisjes moch ten gezien worden, hoor Frissche, krachtige gestalten vrij wat bekoorlijker dan vèrreweg de meeste Haarlemsche dancings bevatten. Alleen, hoewel in allerlei schitterende kleu ren van zijde enz. gekleed, één mode ten ach ter, en dus veel blooter dan u thans in de groote steden gewend is. Nadat vriend Luijt op mijn visitekaartje aan het adres van den kroonprins had ge schreven „Verzoeke deze Heer Vriendelijk te ontvangen, J. Luijt Wieringen," van welke woorden hij me resolutelijk voorspelde dat ze GENEZING door STRALENBEHANDE BEHANDELING. Waarschuwing tegen kwakzalvers. Voor de Industrieele Vereeniging Aciri te 's-Gravenhage, hield dr. H. W. Reich, arts specialist electro-radiotherapie, in „De Nieu we Doelen" een voordracht over de moderne geneeswijze door stralenbehandeling. Dr. Reich wees er op, dat de stralenbehan deling in Oostenrijk, Duitschland en de Bal- tische Staten, algemeen verbreid is en ook in Nederland veld wint. Hij betreurde het echter, dat tal van kwak zalvers, zonder eenige wetenschappelijke ken nis allerlei prulmachientjes aan de goe-ge- meente tegen abnormale prijzen trachten te verkoopen en daardoor dikwijls meer kwaad dan goed doen. Met nadruk verklaarde spr., dat de stralen behandeling, vooral die met hoogfrequentic, onder medisch toezicht dient plaats te vin den endat het noodzakelijk is dat een ieder, alvorens op de een of andere wijze de stra lende behandeling te ondergaan, zich eerst tot een arts wendt. Op verzoek van den Raad van Bestuur van Aciri verklaarde dr. Reich zich bereid de Vereeniging in zijn instituut Bezuidenhout 37 te willen ontvangen en daar de verschil lende hoogfrequentietoestellen te demon- streeren. De voorzitter van Aciri, C. Baron van Lyn- den, bracht onder de instemming der verga dering den spreker dank voor zijn uitsteken de uiteenzetting van het onderwerp. Daar te Schagerbrug en op meerdere plaat sen in Holl. Noorderkwartier de laatste da gen door eenige heeren druk propaganda gemaakt wordt door stralenbehandeling, lijkt het ons niet ondienstig bovenstaand be richt, wat wij in de „Telegr." aantroffen, ter kennis van onze lezers te moeten brengen. Vooral lette men op het door ons vet gedruk te gedeelte van het bericht. VERBOD KERSTBOOMEN. Ook dit jaar is de verkoop van Kerst- boomen in Rusland verboden. Hij, die denneboomen kapt, wordt met geldboe te of gevangnisstraf bestraft. BOSKER's BOEKHANDEL, H.hoef Voor luxe kantoor-artikelen UW ADRES I MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 28 Nov. 1932. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen: 54 Vette koeien f 95 a 230; kan del redelijk; 15 Graskalveren f 20 a 32; 4 Vette kalveren f 55 a 85; vette kalve ren per K.G. f 0.90 a 1.10; 18 Nucht. kal veren (slacht) f 6 a 18; 400 Vette Var- kens (z\v.) per K.G. 25 a 30 cent. me resolutelijk in het betreffende Potsdam mer paleis zouden binnentooveren, daar de kroonprins, die inderdaad zeer bevriend met dezen hoefsmid is, diens schrift uit duizen- »den kende.stapte ik uit de dancing en ging vroeg op bed omdat ik, gezien de korte dagen, zoo vroeg mogelijk den Wieringermeer polder in moest. Mijn doel was het Eerste Postkantoor in denzelven polder. Ik weet niet of u reeds een nauwkeurige kaart van den Wieringermeerpolder bezit, maar ook een gewone atlas kan u dienen. Zoek de kaart van Noord-Holland, en als u nu met een blauw potlood even een rechte lijn van de uiterste Westpunt van Wieringen naar Medembilk trekt, dan heeft u meteen 1 Het Hoofdkanaal van den polder geteekend. Deel die rechte lijn in drieën. Dan komt naar ik méén bij élk der beide verdeelstreepen een groote sluis ten behoeve van de drie toekom stige verschillende polderpeilen. De 1 Noordelijkste van die beide sluizen ig thans I in aanbouw. Men noemt hem „Sluis I." Twee honderd vijftig en vijftig man werken er, en vormen er een heel dorp. Daarom noem ik ook die heele zaak daar Dorp „Sluis I". En daar is het nieuwe postkantoor. Van De Haukes, het Westelijkste haventje van Wieringen loopt dan in de richting Zuid- zuidoost het Hoofdkanaal, een van die be- roemde kanalen welke, toen de „Wieringer meer" nog zee was en nog boordevol wa ter stond, onder water door drijvende grijp i en baggermachins zijn uitgehapt, waarvan men de hap-litteekens nog bij miljoenen aan de nog in eenigzins-chaotischen toestand ver keerende kanaaloevers aanschouwen kan. MARKTOVERZICHT der vorige week Inge bonden door Jac. Knoop, Makelaar in aard- ippelen, Groenten en Fruit, Nassaukade 158, telef. 81431 Amsterdam. Wanneer Flakkeesche Eigenheimers en dito Poters in de kook zijn, zooals wij ze de ze week hebben gezien, dan is het niet meer dan varkensvoer, alle verkleuren en glas in de kook, klachten van alle koopers. Spuische poters zijn beter gevraagd. Zeeuwsche Blau wen en bonten blijven gevraagd, alhoewel tegen geen hoogere prijzen. Verkoop Zeeuw sche Bravo gaat nog moeilijk. Verder is het nog steeds een flauwe toestand aan de Am- sterdamsche Markt. Hedden 28 November werden de volgende prijzen gemaakt per 70 Kg. Zeeuwsche Bon ten f 1.60 a 1.90 ld. Blauwen f 1.60 a 1.90 Id.Eigenh. f 1 a 1.20 ld. BI. en Bontenpo ters f 1 a 1.10 Spuische Eigenh. f 1.20 a 1.40; ld. Poters f 1.10 Noord Holl. Eigenh. f 1 a 1.10 ld. Blauwe Eigenh. f 1.10 a 1.25 Ypol- der en Haarlemmermeer Eigenh. f 1 a 1.10 ld. BI. Eigenh. f 1.2 a 1.30 ld. Bonten f 1.50 a 1.75 Drentsche Nieuwl. Zand f 1.75 a 2 Hillegommerzand (Blank) f 1.75 a 2 .10 Flak keesche Eigenh. f 1.10 a 1.20 ld. Poters f 1 a 1.10. WOENSDAG 30 NOVEMBER HILVERSUM Golflengte 296 M. V. A. R. A. 3.009.15 Morgencncert. V. P. R. O. 0010.16 Morgenwijding. V. A. R. A. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de Con tinubedrijven. 12.20 Middagconcert door het VARA-Septet o.l.v. Is. Syl, afgew. door gramofoonmuz. 2.00 —2.30 Halfuur voor de vrouw. 3.00 n.m. Voor de kinderen. 4.30 n.m. Vraaghalfuurtje door „Oom Henk." 5.15 Vooravondconcert door VARA-orkest. .30 n.m. R.V.U. Otto van Tussenbroek „Karakteriseering van het werk van den kunstenaar als schilder en als beeldhou wer." 7.00 n.m. S.D.A.P.-Kwartiertje. 7.15 Concert door het V.A.R.A.-Orkest. 8.01 n.m. De Vakbeweging. 8.0111.00 n.m. Gevarieerd avondprogramma 10.20 n.m. Persbureau Vaz Dias. 10.30 n.m. Dirk Witte-programma. 11. 'O12.00 Gramofoonmuxie^. HUIZEN. Golflengte 1875 M. N. C. R. V. 8.008.15 Schriftlezing. 10.00—10.30 Zang door het N.CJt.V.-dames- 10.3011.00 Korte Zlekendlenst. 11.0012.00 Solisten-concert. 12.00—12.15 Politieberichten. 12—2 uur Lunch muziek. 2.002.45 n.m. H. Kippersluys plantenziek ten en de bestrijding er van, van Chris telijk standpunt bezien." 2.453 n.m. Lezen van Chr. lectuur. 3.004. 0 n.m. Concert. 5.01 n.m. Kinderuurtje. 6.156.30 n.m. Spreker A. Stapelkamp. 6.307.00 n.m. Cursus Engelsch door J. F. v. d. Sloot. 7.007.30 n.m. Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart. /.458.00 n.m. Persberichten van het Ne- derl. Christ. Persbureau. 8.00—8.30 n.m. Bestuursmededeelingen door Mr. A. v. d. Deure. 8.1510.30 n.m. De Haarlemsche Orkest-Ver. 9.009.30 n.m. G. v. Ravenzwaay „Het bloei tijdperk der Protestantsche Kerkmuziek." 9.30 Concert. 10.30 Persberichten Vaz Dias. 10.3011.00 n.m. Gramofoonmuziek. DONDERDAG 1 DECEMBER HILVERSUM Golflengte 296 M. A. V. R. O. 8.159.30 Gramofoonmuziek, 10.00 Morgenwijding. 10.30 Concert (vervolg.) 11.0011.30 Kookpraatje door Mevr. R. Lot gering—Hillebrand. 11.3012.00 Voortzetting Solistenconcert. 12.152.00 n.m. Middagconcert. 2.303.00 n.m. Hollandsch Halfuur. 3.003.45 Knipcursus voor gevorderden door Ida de Leeuwvan Rees. 3.304.00 Gramofoonmuziek. 4.005.00 Zieken uur. 5.005.30 n.m. Radio-Kinderkoor o.l.v. Jacob Hamel. 5.306.15 Dansmuziek door Kovacs Lajos. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7.00 n.m. Paedagogisch Concert. 7.308.00 Engelsche les. 8.01 Persberichten Vaz Dias. <3.15n.m. Uitzending uit het Concert gebouw, Amsterdam. 9.30 Concert. 9.45—10.0 n.m. Radio-Tooneel „Koekoeks- jong." 10.00—. Voortzetting Concert. 10.4011.00 n.m. Radio-Tooneel „Het laatste middel." 11.00 Persberichten Vas Diaz ll.OOn.m.12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. HUIZEN. Golflengte 1875 M. K. R. O. 8.00—9.00 Concert. N. C. R. V. 10.0010.30 Zang door het N.C.R.V.-Dames- koor. 10.3011.00 Korte zlekendlenst. K. R. O. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje door L. H. Perquin. 12.001.30 LunchmuUek door Kü.O. trio. N. C. R. V. 2.00—3.00 n.m. Cursus fraaie handwerken door Mej. G. Ablij. 3.003.30 n.m. Vrouwenhalfuurtje. 4.00 Bijbellezing. 5.01 n.m. Vooravond Concert door een Ensem 5.456.15 n.m. Cursus handenarbeid voor onzen jeugd. 6.15 „Onze Nederlandsche Monumenten." 6.306.45 Cursus Knippen en Stofversleren. 7.00—7.30 n.m. Weekoverzicht„Wat er op de wereld gebeurt." 7.458.00 n.m. Persberichten van het Ned. Christ. Persbureau. 8.00 Muziekvereeniging „Soli Deo Gloria," te Buren. 8.30—9.00 n.m. Prof. Dr. J. Waterink „De Psychische ontwikkeling van den mensch tusschen zijn 30e en 50e jaar." 9.3010.00 Zang door het N.C.R.V.-dameskoor 10.4511.00 Gramofoonmuziek. VRIJDAG 2 DECEMBER V. A. R. A. HILVERSUM Golflengte 296 M. 8.01 Gramofoonmuziek. V. P. R. O. 10.0010.15 Morgenwijding. V. A. R. A. 10.00 n.m. Vervolg Orkest. 11.15 „Onze keuken" door P. J. Kers Jr. 11.45 Voordracht door Janny van Oogen. A. V. R. O. 12.012.00 Kovacs Lajos en zijn Orkest. 2.00—2.30 n.m. Causerie door C. Vening. „Marokko." 2.304.00 n.m. Het AVRO-Kamerorkest. VA.R.A. 4.00 Gramofoon muziek. 4.45 Na schooltijd. 6.00 uur Orgelspel Joh. Jong. 6.40 n.m. J. W. Matthijsen Van leed en strijd, van hoop en geluk in Sovjet-Rus land. I. 7.00 n.m. V.A.R.A.-Septet. 7.15 n.m. VARA-Mandoline-ensembïe. V.P.R.O. .01 n.m. Catechisatie Nieuwere Kerkge schiedenissen. 8.30 n.m. Concert. 9.00 n.m. Cursus Moeilijkheden in het heden. 9.3010.00 Voortzetting Concert. 10.00 Persberichten van het Vrljz. Godsdien stig Persbureau. 10.00 n.m. Persberichten Vaz Dias. 10.15 n.m. Fragmenten en Verhalen. V A. K. A. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN. Golflengte 1875 M. K. R. O. 8.30 Concert. 9.15n.m. KRO. Orkest. 11.30—12.00 Halfuurtje voor Zieken en Ou- 12.152.00 n.m. Middagconcert. 3.005.00 n.m. Concert. 4.15—6.45 n.m. „Welsprekendheid" door Albert Vogel. 7.107.30 n.m. Van vreemde landen en vol ken. H. J. Donker „De Middernachtzon" 8.009.00 n.m. „De Privé-Secretaresse." 9.45—11.00 n.m. Het K.R.O. Orkest. ATTENTIE. Aan advertentie van „DE KOORNSCHOOF Int. Telef. 56, H.hoef) Hippolytushoef, voorkomende in dit nummer moet nog worden toegevoegd: Bestellingen kunnen tevens worden gedaan aan de depóts: Jb. Koorn, De Haukes, V. Koorn, Hofstraat, Den Oever. ZOEKT U EEN MOOI KOOPT DIT DAN IN DE WINKEL VAN TEVENS GROOTE VOORRAAD LUXE KAN TOORARTIKELENSCHRIJFBEHOEFTEN, KINDER- EN LEESBOEKEN. Genoemde kanalen zijn naar mijn schatting ongeveer zoo breed als het Merwedekanaal, en ze waren, zoodra de Meer in Augustus j.1. droog was, direct voor het gebruik gereed. Ik zag er dan ook heel gemoedereerdelijk motorvrachtschepen van een honderd vijf tig a. tweehonderd ton doortuffen, nét zoo aal vlug en koninklijk als door het Noorder-Bui- tenspaarne. Dat genoemde Hoofdkanaal mqest ik langs z'n Oostoever anderhalf uur ver langs stappen. Dan was ik bij Dorp „Sluis I" van dat deel des Polders, namelijk bij wat de tegenwoordige bewoners misschien wel wat vermetel en voorbarig reeds de toe komstige Hoofdstad-van-de-Meer noemen De Hoofdstad dusenfin de Hoofdstad- in-wording welke de stichting des genoem den postkantoors had noodzakelijk gemaakt. Tusschen twee haakjes de Hoofdstad van de meer Oostelijke polderhelft draagt den klassieken rond-Hollandschen naam van „Ouwe Zeug", oorspronkelijk een hooge zand bank in zee, waarop ik in 1899 met een Sta- versche jol bijna gestrand ben. Ja, die klas sieke naam Oude Zeug Een wonder was 't te zien hoe deze „barbaarsche" naam van 't zomer in alle buitenlandsche illustraties correctelijk is afgedrukt, onder andere in een bewonderend en buitengewoon prachtig geïllustreerd opstel in de Parijsche illustra- tion, het weekblad dat een oud boekdrukker mij eens 't technisch „de best gedrukte pe riodiek ter wereld" noemde. Onder andere door de Illustration kan men zonder scherts zeggen dat het op een vlucht-terp gebouwde „Oude Zeug" of „Terpdorp", dat van 't zomer 1200 en thans in den winter 150 inwoners telt, het vèrreweg bekendste dorp der aarde is, hoewel nog postkantoorloos. Vol verwachting klopte mijn hart toen ik 's ochtends te zes uur in pikkiedonker op stond te kwart voor acht was ik met een post-auto bij De Haukes, aan den thans „slaperdijk" geworden Zeedijk, Wieringens voormalige zeewering (met merkwaardige op oude rotsen gelijkende en uit klinklaar eeuwen lang opgestapeld en samengeperst zeewier bestaande zeehoofdenen te acht uur zette ik mijne voeten op den bodem der Zuiderzee. Het wêer was als geknipt voor mijn doel. Doodstil en zacht. Alles, de ge- heele vijftienduizend-hektarige vlakte, is zoo vlak als een vliegveld zonder éénige be schutting hoegenaamd ook. Het is er zoo vlak als op de Argentijnsche pampa's. De horizon is er de éénige grens. Bij felle wind of sneeuwjacht moet moet het er voor ieder die er fietst of wandelt onduldbaar zijn, en tóch werken en sjouwen en loopen daar èl- ken dag meer dan duizend man. Gelukkig hebben ze draagbare houten hokjes bij zich, zelfsvoorzien van banken, om tijdens felle buien daarin te schuilenHet is om te huiveren. Maar heden zou dit niet noodig zijn. Het was zalig weêr, en licht als een veer tje stapte ik met een vol-verwachting-klopt- mijn-hart-gevoel Zuid-zuidoostwaarts. Ik had een kompas mee, maar ik heb het niet noodig gehad het kanaal wees me den weg. (Wordt vervolgd.) Eigenaardig dat dit stuk zee al eeuwen lang „meer" heette. Wieringer mé r Zie èlken atlas dien ge maar wilt. Er is een terp opgeworpen. Red.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 3