HING PEPERMUNT V Met de heerlijke, opwekkende eigenschappen van het edele natuurproduct en onder controle van het laboratorium: Dr. van Hamel Roos Harmens, Adam. geen uitbuiting van den arbeider door een enkeling meer bevatten kan. Het is een ge loof, aldus spr., dat de kracht heeft, een ge loof te scheppen. Deze kracht roept ook een nieuwe kunstuiting in het leven (spr. ver toonde eenige reclame platen.) De moderne techniek heeft dit geloof verstevigd. Wij, West-Europeeërs, wfj hebben de machines van klein af leeren kennen. Voor ons kleeft aan een machine, aan een fabriek de ge dachte aan iets viezigs, iets gevaarlijks en iets ongezonds. Maar in Rusland, waar men de machines ineens volmaakt heeft gekregen, aanbidt men haar. In de vroegere kathedra len vindt men thans industrie-voorwerpen, die met het oude Russische fanatisme wor den vereerd. De nieuwe techniek heeft den wil in den Rus wakker gemaakt. Dit is een groote kracht. Economisch moge Rusland onze mindere zijn, aldus spr., maar de leiding is zóó stimuleerend, dat velen zich met en thousiasme in dienst willen stellen van het groote werk, dat het opbouwplan wil verwe zenlijken. Portefeuille met f 360 gestolen. Een onaangeame surprise. Maandagmiddag omstreeks 5 uur had de hoofdopzichter van Gemeente werken YY. L. S. te Rotterdam in een winkel in heerenmodeartikelen aan de Hoofdsteeg iets gekocht en om te betalen een bankbiljet van f 20 uit zijn portefeuille genomen. Het wisselgeld had hij vervolgens in zijn portemon- naie gestoken en het bankbiljet van f 10, dat daarbij was, in zijn porte feuille. Terwijl de heer S. den winkel •verliet, sloot hij al loopende zijn vest en ging daarna nog eens voor de eta lage kijken. In die etalage zag hij nog een artikel van zijn keuze en begaf zich opnieuw naar binnen. Toen hij nu zijn tweeden aankoop had betaald -- ditmaal imet klein geld uit zijn porte- monnaie en weder den winkel verliet, maakte hij een onwillekeurige bewe ging naar zijn borstzak om te voelen of hij zijn portefeuille nog had. Tot zijn grooten schrik bemerkte de heer S. toen, dat ze verdwenen was. Hij liep den winkel weder binnen, doch hoe men zocht, er werd niets gevonden. Toen herinnerde de heer S. zich dat, toen hij voor de tweede maal naar de uitstalling was gaan kijken, hij tegen een vrouw was gebotst en op hetzelfde oogenblik een man hem in de rug duw de. Vermoedelijk heeft een samenwer kend tweetal zakkenrollers in de druk te zijn slag geslagen. Aangifte bij de politie aan het bu reau Oppert volgde, waarna een onder zoek werd ingesteld. In de portefeuille bevonden zich drie bankbiljetten van f 100 en zes van f 10. Inbraak te Alblasserdam. Goed werk van een politie hond. Bij den heer Baardwijk, wonende in de kom der gemeente Alblasserdam, is ingebroken. De heer Broere, die naast B. woont en wist, dat t hij niet thuis was, hoorde gestommei in het huis van zijn buurman. Direct is hij uit bed gegaan en denkende, dat zijn buurman onverwacht was thuis ge komen, heeft hij aangebeld, doch hem werd niet opengedaan. Het trof geluk kig, dat- de nachtwaker J. de 'Jong juist in de buurt was. De waker ging achter de woning een onderzoek in stellen en zag een man zich in aller ijl uit de voeten maken. De onbeken de klom over de schutting en vlucht te den polder in. In zijn haast ver loor hij een zakdoek, hetgeen hem noodlottig werd. Direct werden zoo wel de gemeente- als de rijkspolitie gewaarschuwd en werd de omgeving afgezet. Ook werd een politiehond ge haald. Den hond werd aan den verlo ren zakdoek lucht gegeven. Het tlici ging over de slooten in de richting van den Iloogendijk en bleef zitten voor de deur van den 29-jarigen los- werkman K. v.d. E. De politie zag voor deze woning een paar klompen staan, die onder modder en kroos za ten. Van E. werd vervolgens van zijn bed gelicht, en de politie kon toen tevens constateeren, dat zijn kleeren nat en .modderig waren. De man werd gearresteerd, doch ontkende iets met het geval uitstaande te hebben. Dat bij natte kleeren had, was naar hij zei de. omdat hij dronken was geweest en daardoor in de sloot was gevallen. Ook was, volgens zijn meening de politiehond gek. Van E. is ter beschik king van de Justitie gesteld. Prijsvraag voor een reclameplaat. De Nederlanösche Vereeniging van Natuut steenhandelaren en de Bond van S:e' nhouwers-patroonsvereen^ gingen in Nederland schrijven een prijsvraag uit voor een reclameplaat. De plaaï, voor binncngebiuik be stemd, moet dienen tot het bevorderen van hei gebruik van natuursteen voor allerlei doeleinden en .in *t bij zonder bij bouwwerken, in den meest uitgebreiden zin van het woord geno men. Zij :,al dus op pakkende wijze de geschiktheid van het materiaal daartoe moeten aangeven, zonder propaganda voor eenige speciale na tuursteen in te houden. De ontwerper is geheel vrij in de keuze der symbo len, die dit begrip in algemeencn zin kunnen suggereeren, de aandacht op het materiaal en het gebruik daarvan vestigen, en zijn waarde als bouwmate riaal belichten. Het opnemen van een korte, kernachtige spreuk, in gemak kelijk leesbare letters, die tot het ver staan der bedoeling van de plaat kan meewerken, is geoorloofd. De afmetingen van de plaat moeten zijn 40x50 c.M. en zij moet in ten hoog ste 3 kleuren die van het papier en zwart niet meegerekend, op ware grootte worden geteekend. Er worden uitgeloofd Een eerste prijs groot f 250 een tweede prijs groot f 175. Indien de reproductietechniek de eigenhandige medewerking van den ontwerper vereischt, zal he,m daar voor een honorarium van f 100 en in dien alleen zijn advies en toezicht bij de reproductie noodig zijn, een honora rium van f 50 worden toegekend. De jury voor deze prijsvraag bestaat uit de heeren \Y. Kromhout^ archi tect te Rotterdam, voorzitter. Ir. Job Denijs, b.i. architect en sierkunstenaar te 's-Gravenhage. Johs. Langejan, voorzitter van de Vereeniging van Na tuursteenhandelaren te 's-Gravenhage F. YY'. Harmsen, voorzitter van den Bond van Steenhouwerspatroons Ver- eenigingen in Nederland, te Amster dam. W. F. Gouwe, directeur van het Instituut voor Sier- en Nijverheids kunst te 's-Gravenhage, secretaris. MAS SA-AMBTENARIJ. Twaalf man voor een geyser. Een Amsterdamsche tandarts wijst in de „Telegraaf" op een geval van massa-ambtenarij. Ik huurde, aldus schrijft hij, in ue Euterpestraat een huis en wenschte daar een electrischen geyser geplaatst te zien. Ik vervoegde mij aan den win kel Vijzelstraat, waar ik een formulier ter invulling kreeg. Acht dagen later kwam in het nieuwe huis een beamb te om de situatie op te nemen en ging weer weg, 2 dagen later de tweede, die weer keek en tegen mij zei, dat voor een dergelijken geyser een speci ale console gemaakt moest worden en weer weg 2 dagen later de derde een inspecteur) om mij mede te dee- len, dat de console f 20 moest kosten en of ik dat goed vond, zoo ja dan een formulier teekenen, dit gebeurde en hij ging weg, 10 dagen later de vierde en vijfde om samen de console te plaatsen een dag later een inspec teur om de console te controleeren. Eenige dagen later hield een vracht auto stil met drie knapen en een gey ser, die niet op de console geplaatst werd, maar in een der kamers neerge zet. 3 Dagen later twee mannetjes ter plaatsing van den geyser, die op mijn gezegde „ha, ha, hedenavond eindelijk een bad" mij ten antwoord gaven „Nee mijnheer, eerst moet een inspec teur komen om den geyser aan te slui ten". 2 Dagen later kwam de lang ver wachte inspecteur en bracht het kost bare apparaat, in werking. Goed geteld waren 12 mannen bezig geweest ojn mijn geysertje te plaatsen. dood en begraven moest worden". Blijkbaar heeft de reeds aan ver standsverbijstering lijdende man den moord in een plotselinge opwelling en zonder dat daartoe eenige directe aan leiding bestond, gepleegd. YVandelaar door uil aangevallen. Een Londenaar, die Zaterdagnacht door een van de parken ging, werd door een zeer grooten uil aagevallen en danig toegetakeld. Urenlang heeft hij met het dier gevochten voordat hij zich kon bevrijden. Het slachtoffer kreeg een aantal vrij ernstige wondon Lugubere ramou/ilage. Hoogst verbaasd was men in het Poolsche grensdorpje Lomnica, in kon tijdsbestek drie su;grafeiil§stoeten te zien passeeron, frdewel er niemand was overleden. Wleldra ontdekte men echter, dat de begrafenissen waren ge organiseerd door communisten, die in de gesloten doodkisten groote partij en communistische propagandage schriften vervoerden. Zes person< n, die aan deze lugubere camouflage had den deelgenomen, werden gearre steerd. Op zee geopereerd. De gezagvoerder van de „Europa" van den Nord-Deutsche Lloyd, Com modore Johnson, werd op zee plotse ling overvallen door een acute blinde darmontsteking en moest door den scheepsdokter worden geopereerd. De toestand van den patiënt is blij kens de telegrammen van de „Europa" goed. Het Kerstfeest te Bethlehem uitgezonden De Duitsche Omroep Maatschappij overweegt de technische uitvoerbaar heid van de heruitzending van het Kerstfeest te Bethlehem. Alles zal af hangen van de kwaliteit der betrok ken kabelverbindingen. Er worden op het. oogenblik nog proeven genomen om deze te verbeteren. Y'ooral het koorgezang der monniken bij het Kerstfeest moet van een buitengewone ichoonheid zijn. In de kleeding van den gevangenis directeur ontsnapt. Een gedetineerde van de gevangenis te Poissy, die corveédiensten moest verrichten in de woning van den direc teur van de gevangenis, heeft in een onbewaakt oogenblik te baat genrïmen om de jas en den hoed van den direc teur aan te doen en in deze kleeding de gevangenis te verlaten. Hij heeft het geluk gehad nog in de woning een 1000 francs biljet te „vinden" ,dat hij en passant heeft meegenomen. De opsporing is tot nu zonder resultaat gebleven. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. BUITENLANDSCH NIEUWS. Om een sigaret. Te Gelsenkirchen kwam een 26-ja- rige jonge man thuis. In het portaal ontmoette hij een jongeman, die hem een sigaret vroeg. Er volgde een korte woordenwisseling tijdens welke de vreemdeling zeide „YVanneer je me geen sigaret geeft schiet ik je over hoop Toen de ander daarop ant woordde „Schiet maar eens, als je durttknalden drie schoten los, waardoor de 26-jarige op slag werd ge dood. Van den. onbekenden moorde naar is geen spoor te vinden. Boer door wolven verscheurd. Nabij Kowel in YVolhyme (Polen) is een boer door een troep wolven over vallen en verscheurd. Ook twee in de nabijheid grazende paarden werden door de wilde uitgehongerde dieren aangevallen. De bevolking heeft uitge breide maatregelen genomen. ONTHOOFD I In het Iimmigranten-assyl te Medan speelde zich volgens de_,,Deli Crt." 'n afschuwelijk drama af. Twee zwakzinnige verpleegden die daarom lichten arbeid in het asyl mochten verrichten, een man en een vrouw, waren rustig aan het werk, toen plotseling, de mannelijke patiënt met zijn parang de vrouw de hals af sloeg. De politie kreeg op een vraag aan den dader, waarom hij dezen moord had gepleegd, ten antwoord dat hij geen speciale reden had, maar dat hij vond „dat die vrouw maar eens ge- Zakken vol kostelijk graan. - Veel is er reeds over geschreven, hoe men met verwondering gadesloeg de golvende korenvelden op het land, dat nog maar pas aan de zee is ontrukt. En dat die korenvelden een goed beschot opleverden, toonden ons dit najaar wel de talrijke wagens in de Wieringer- meer, volgeladen met zakken graan, die van de dorschmachines per trac tor naai* de schuren werden vervoerd. Ingezonden Stukken. ALS DE PAKJESREGEN OP WIERINGEN NEDERDAALT. Wij Wieringers en Wieringers uit hoofde van ons beroep onderscheiden ons, ook wan neer het 't vieren van het Sint Nicolaasfeest betreft, in niets van onze broeders en zusters elders. Alleen men merkt hier niets van die ongewone drukte op straat welke de steden zoo kenmerkt. Wij vieren het feest van den goedheiligman binnenshuis waarbij voor ve len de grootste attractie wel is de ontvangst (niet de opening) van de pakketten welke de Sint ons van verre per post of per spoor heeft willen zenden. Het zijn speciaal de postpak ketten welke wij, meer dan de andere, aan een nadere beschouwing hier zouden willen onderwerpen en wel omdat de zorg van de verzending ervan berust bij Tante Pos, die goede tante, die echter op Wieringen tot dus verre weinig goed heeft kunnen doen (im mers de verzending ging vroeger toen de af sluitdijk nog niet daar was per postboot veel sneller en zoo zij zich al in de toekomst mocht bekeeren, heel veel goeds zou moeten doen om goed te maken wat zij reeds mis deed. Het is sedert jaren de gewoonte dat de Sint Nicolaaspakketten met een speciaal daarvoor gecharterde personenauto bij de „gelukkige" ontvangers te Oost-Wieringen werden bezorgd daar de toevloed als regel te groot is om per rijwiel in kortst mogelijken tijd te worden afgewerkt. In zooverre doet „tante" zich dus van haar goede zijde ken nen en treft den plaatselijken bestellersdienst geen blaam. Het zit 'm echter in het traject hetwelk de zendingen per autobus moeten afleggen van Den Helder naar, laat ons als eindpunt maar Den Oever nemen. Wie nu mocht denken dat in deze dagen van hoog conjunctuur bij de Posterijen speciale maat regelen met betrekking tot het vervoeren van poststukken naar Wieringen zouden zijn getroffen heeft het mis. De postzakken wor den met dezelfde nonchalance door sommige buschauffeurs in de wagens geplaatst (lees gesmeten) als tot dusverre. Als regel worden meer personen in de bus geladen dan aange geven en bovendien wettelijk toegestaan, doch dit schijnt te Wieringen geoorloofd te zijn wijl daarop niet of althans niet voldoen de door de betrokken autoriteiten wordt ge let. Wij behoeven U niet te vertellen lezer waar de zitplaatsen zijn van het teveel aan reizi gers, natuurlijk op de postz&kken. Wij behoeven U ook niet te vertellen dat niet alle passagiers, bij in- en uitstappen de ze postzakken behandelen als een zeker iets in een glazen omhulsel. Bij velen is de blijde aangevangen Sinter klaasavond ereen van teleurstelling gewor den vanwege de gebroken en beschadigde surprises welke werden uitgepakt. Denk nu niet dat dit alleen thans het ge val is geweest. De ondervinding heeft hier n.1. geleerd dat men slechts weinig onbe schadigde poststukken (brieven van 20 gram uitgezonderd) ontvangt. Met de verzending van stukken naar buiten Wieringen kan het moeilijk anders zijn. De oorzaak behoeft niet ver te worden gezocht. De gevolgen kunnen ook niet uitblijven als men zich nu reeds jaren dagelijks ervan kan overtuigen hoe op genoemd traject de aan dc Posterijen toever trouwde eigendommen van derden worden be- neen mishandeld. Mogen wij Wieringers niet aanspraak maken op dezelfde goede zorgen als waarmede dit Staatsorgaan onze gelukkig geprezen Steedssche landgenooten tegemoet treedt De domper welke thans wederom op de 5 en 6 Decembervreugde van velen is gezet moge een aansporing zijn om niet langer gelaten ons postleed te dragen. Hierin moet verandering komen en wel eene zoodanige welke tot resultaat heeft dat de postzakken in het vervolg behandeld worden niet zelfs als passagiers doch als meer nog dan dat. Daarvoor is in de eerste plaats noodzakelijk dat door een afscheiding in de bussen (de vaste postkisten zijn als re gel te klein geen contact meer tusschen passagiers en postzakken bestaat. Als boven dien dan nog de buschauffeurs willen beden ken dat deze zakken geen steenkolen bevat ten, dan en niet eerder kunnen wij voor na genoeg 100% ervan verzekerd zijn dat het geen ons wordt gezonden in oorspronkelijken staat kunnen worden ontvangen. Wieringen, 7 Dec. 1932. GEMEENTE WIERINGEN. St. Nicolaasvond in 't Noorderlicht. Het is niet de gewoonte huiselijke ge zelligheid in de krant te publiceeren; maar "van de Sinterklaasavond in het Noorderlicht" kwam ons iets ter oore en wij gelooven niet onbescheiden te zijn, als we daar iets van verklappen. YVie schetst toch de verbazing van de bewoners van het Tehuis, toen daar 's-avonds werd aangebeld en een groote ton van St. Nicolaas werd be zorgd. De ton werd in de conversatie zaal gerold allen schaarden er zich om heen en toen werd met uitpakken begonnen. Y'oor ieder was er een pak je met de naam er op, en het mooie nuttige presentje, met tevens allerlei gebak, tooverde een dankbare lach op de gezichten. Ter afwisseling zorgden de meester en de juffrouw voor een lekkere kop chocolade. Tenslotte bleef nog een groot pak ket in de ton over, en het uitpakken hiervan nam een heele tijd in beslag. Telkens verscheen een naam op de kranten er omheen, en als ze die er af gedaan had, kwam er weer een ande re naam in kranten te voorschijn. Dacht men in het begin, dat er een reuzetaai-taai in zat, het pak werd steeds kleiner. Tenslotte de laatste naam zorgvuldig wikkelde deze nu van het vierkante zware pakje het pa pier af, en wat kwam er voor den dag, een vierk&nte metselstee! Algemeene hilariteit en gelach na tuurlijk. En heerlijke Sinterklaasavond was het in het Tehuis en langen tijd bleef men napraten over de reuze-verras sing, die de' goede bisschop hier had gebracht. Hieronder laten we ook nog volgen het gedicht, dat in 't vat zat, en aan een der bewoners van 't Tehuis, de heer Simon Kaleveld was gericht St. Nicolaas kwam met zijn knecht Naai' Ilippo toegereden. En keek eens op de Slingerweg YY'at d' oudjes daar toch deden. Daar zag hij, dat de tuin zoo goed En schoon was onderhouden, „YVie knapt dat op?" dacht onze Sint „YVie of dat wezen zouden". Maar zwarte Piet, die alles weet. Sprak dat kun je gauw bemerken: 't Is Simon Kaleveld, die 't, doet, Die kan zoo netjes werken. „Wel sapperloot", sprak St. Niklaas; YVie had dat kunnen denken. „Omdat hij hier zijn best zoo doet, Zal 'k een cadeau hem schenken. Ziehier dan, Siem, een rookertje 'k Hoop dat hij goed zal smaken, En dat de tuin van 't voorjaar weer, In volle bloei zal raken. St. Nicolaas. WAARSCHUWING. De Burgemeester van Wieringen brengt ter kennis van het publiek, dat dezer dagen een tweetal kooplieden met z.g. anthraciet langs de huizen venten. Zij geven voor, dat deze kolen 'afkomstig zijn van een coöperatie, die hiervan teveel heeft ingeslagen, waar door deze kolen goedkooper kunnen worden, verkocht dan andere kolen van dezelfde kwaliteit. Deze mededeeling moet het vertrou wen van den aspirant-kooper opwek ken en is in meerdere gevallen daar door tot aankoop bewogen. Bij gebruik bemerkt men echter geen anthraciet, doch een soort vlamkolen gekocht te hebben, die onbruikbaar zijn voor huisbrand en derhalve veel te duur. Verschillende slachtoffers zijn reeds gemaakt. Men zij derhalve gewaarschuwd. De heropening bakkerszaak Jb. Oden te H.-Hoel. Gaven we in het nummer van 1.1. Vrijdag een beschrijving van de fraai verbouwde winkel dezer zaak, daarbij maakten we eon ver zuim, dat we nu gaarne willen hei- stellen. De ontwerper voor de verbou wing was het architecten-bureau Pe ters Baanders, dat tevens het toe zicht op de verbouwing had. Waar wij alle lof hebben geschreven over het fraaie extrieur en interieur, dan geldt dit in de allereerste plaats na tuurlijk de ontwerpers. Daarom aan dit bureau ons compliment. Uitvoeringen. Zondagmiddag 11 Dec geeft „Harmonie" een concert in „Concordia" en daarna zullen de aan wezigen zich kunnen verlustigen in het bal. De .mandoline-vereenigirig geeft op Zondag 18 Dec. haar kunstlievende- leden-uitvoering, dan tevens zal rnede werken de bekende artistcnfamilie Hofman. GEMEENTE ZIJPE. OUDESLUIS. Het auto-ongeluk? De toestand van mej. Corrie ten Brugge, die in bewusteloozen toestand naar 't Centraal Ziekenhuis is vervoerd is thans belangrijk beter. Zij is bij ken nis en haar pols slaat veel beter. De heer Ero, hoewel nog suf, ver keert ook iu een beteren toestand en is reeds in staat voedsel tot zich te nemen. De zuster van mej. ten Brugge, wier toestand reeds bevredigend was, is thans goed. Verder kan nog worden medege deeld, dat de auto, volgens verklaring van ooggetuigen bijna over de rails heen was, toen hij door den trein werd gegrepen. De wagen werd met groote kracht door een hek geslin gerd en kwam vervolgens onder aan den spoordijk terecht. Het mag wel een wonder heeten, dat de inzitten den nog in leven zijn. STOLPEN. De herbouw van de on langs afgebrande boerderij van den heer P. Y'eeken te Stolpen is opgedra gen aan den aannemer K. Kreijger te Oudesluis. Met de architectuur- -is be last de heer Chr. Dekker te Schagen. Verkorting arbeidstijd. Aan de Nederlandsche kabel- fabriek. r Woensdag is bekend geworden de uitslag van de stemming der modern georganiseerde werlieden der Neder- landsch Kabelfabriek te Delft. De uit slag is dat 82 pCt. der werklieden heeft besloten van de directie te eiseht-n dat de werktijd niet wordt verkort en dat geen personeel voor 1 April wordt ontslagen. De katholieken en christelijke örgani saties hebben besloten het voorstel der directie tot het instellen van de vijfdagenweek aan te nemen. Jongeman verbrand. Woensdag vond men in het bpsch te Oenkerk (Fr.) het lijk van den 28-ja- rigen Anne de Vries, te Oenkerk. Ver moedelijk is hij om het leven gekom mi doordat bij het aansteken van zijn pijp zijn kleeren vlam vatten. Naast het slachtoffer lag zijn jas, die hij ze ker nog heeftfuitgetrokken voor moge lijke afwering van bet gevaar, bene vens zijn gestopte pijp. De overige kleeren waren van zijn lichaam ge brand. De politie stelt een onderzoek in. VRAAGT LETOPMET FABRIEKSMERK

Wieringer courant | 1932 | | pagina 2