Loden jas FRISO BAAI D0UWE EGBERTS 23e JAARGANG No. lOO NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN jv BIJ SC O L T O F KANAALWEG DEN HELDER. GERECHTIGHEID POLSMOFFEN! DINSDAG 20 DECEMBER 1932 WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WTERINCiEH. BUREAU Hippoljtoahoef Wierlnjen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIIM Van 15 regen Iedere regel meer O.M. 1 0.18, DAMES en HEEREN koopt uw ADVENT. Er gaat iets gebeuren Kerst mis wat zal Kerstmis brengen Wij weten allen van Kerstmis; we kennen allen het schoonste en meest simpele verhaal, dat ooit geschreven is we kennen de geschiedenis woord voor woord al de ernstige, zuivere woorden van het statige begin „En het geschiedde in diezelve dagen, dat er een gebod uitging van den Keizer Augustustot het innige slot „doch doch Maria bewaarde deze woorden, overleggende, die in haar hart." Wij kennen van klein kind af de woorden en jnuziek van den liefsten wiegezang „Stille nacht, heilige nachten van het lied, dat eens door de Hemelen werd verkondigd Eere zij God in den Hooge, Vrede op aarde, In menschen een welbehagen. Wie weten van samenkomsten en feestelijk aanzitten aan den gemeen- schappelijken disch, van blijheid, van het licht over de tafel, van een bran denden haard. Dat allfes behoort tot Kerstmis, tl at alles kan voor ons Kerstmis zijn, dat alles kan ook aan ons voorbijgaan en het kan later wezen, alsof we geen Kerstmis gevierd hadden. Want eerst moet er iets anders ge weest zijn Advent We moeien iets gekend hebben van de spanning en van de verwachting, maar daarna ook van de actie, de voorbereiding voor ons en de onzen. Ons hart is nooit zoo ontvankelijk als in de donkere, stille dagen voor Kerstmis, in de lange schemeringen, als we zoo gaarne het kaarslicht weer ontsteken en peinzend trachten te le zen het verhaal van de flikkerende vlammen. Uit het ontvankelijk hart worden de goede dingen geboren. Hoeveel verrassends wordt er in de ze dagen gemaakt en verzonden voor den medemensch. Het pak moet anders wezen dan een pakket van al len dag het moet zijn, zooals men alleen met Kerstmis 'n pak verzonden kan, met zorg gemaakt en geschikt en sterk heeft men moeten denken aan degene die ontvangthet kind of de oudere, de zieke, de eenzame. Iets van de blijheid van Kerstmis zal erin be sloten zijn groene takken met roode vrucht, een handvol witte bloemen en meer dan ooit zal ook de verzorgde verpakking tot een geschenk zijn, dat noopt tot even laten liggen, om er nog eens naar te kijken tot eindelijk voorzichtig openen. Hoeveel kinderen gaan er in den a\ond langs de donkere wegen met hun kleine lantaarns. Er zijn zieken, hulpbehoevenden en eenzamen, die ge bonden zijn aan het ziekbed, de eigen kamer. De kinderen komen, verwacht of onverwacht, en ze zingen hun kerst liederen en brengen het kerstliclit in de besloten kamer en gaan weer heen, maar laten ook wat achter wat zo- mersche bloemen, een kleine zelf ge kweekte plant, een mandje triet in den zomer vergaarde sparappels voor een feestelijk vuurtje of misschien al leen de herinnering aan oude kerst woorden en oude muziek, waaraan het goed is te denken in de komende dagen. Hoevele verwelkomende handen wor den gestrekt naar den blij-verwacluen gast kennen we ooit sterker de waar de van welkom en terugzien dan in deze dagen Sinds eenige jaren hebben jonge menschen teruggevonden de oude, vrome kerstspelen uit de middeleeu- v en ze waren al bijna vergeten en opeens heeft men weer ontdekt, hoe veel schoonheid en stemming ze bevat ten. In de dagen vóór Kerstmis de actie ve voorbereiding, dan een avond de zaal of kerk gevuld met oude men schen, met volwassenen en kinderen, want immers „Men kan niet haastigh syn genoegh om God te gaan beminnen Het spel van herders en koningen en engelen rondom de kribbe met Jo- seph en Maria, de begeleiding van fluit, viool en cello, oude lieflijke woorden en melodieën en voor de toehoorders de eisch van den leider „Ik bid u allen, groot en klein, Wilt nu vol vrome aandacht zijn En in de kerken worden woorden gesproken over de geboorte van Jezus Christus, ook daar wordt aangevangen met een kerstlied van alle tijden en het eenvoudige verhaal van de kribbe en de aanbidding. Maar aan wie deel heeft aan den Kerstdienst, worden zware eischen gesteld het moet dan verder in zijn leven gaan om de trouw aan de woorden van den Kerstnacht Eere zij God in den Hooge Vrede op aarde En welk mensch heeft volkomen de diepte van deze kleine, overbekende woorden gepeild De Adventsdagen zijn de dagen van stille voorbereiding voor den Kerst tijd, die komen gaat. FEUILLETON. Even ging een huivering door de krachtige gestalte van den graaf. De plek was een zaam, de duisternis begon te vallen en deze man was minst genomen een zonderling. Met een zorgelooze beweging wierp hij het hoofd achterover. Wat kon hem wèl beschouwd o- verkomen Geld bezat hij niet, kostbaarhe den evenmin, het ergste wat er gebeuren kon, was dat hij gedood werd. En wat zou dat Had hij niet zelf het besluit opgevat er een einde aan te maken Stond hij niet op het punt dat besluit ten uitvoer te brengen Hij zag dengene, die hem had aangespro ken, opmerkzaam aan. De man had niet het voorkomen van een boef of een struikroover, hij was goedgekleed en zijn stem had een beschaafden klank. De graaf had een vage herinnering, dat hij dit gezicht meer gezien moest hebben, vroeger, maar hij wist niet waar en onder welke omstandigheden. Wenscht u mij hier te spreken vroeg hij, na een oogenblik stilte. Hier of ergens anders. Ik laat het aan u over, mits het een plaats is, waar we niet be luisterd kunnen worden. Wij doen misschien het beste met naar mijn hotel te gaan, stelde de graaf voor. De vreemde boog. Zij verlieten het park, namen een auto en waren eenige oogenblik- ken later in het hotel, waar de graaf zijn bezoeker voorging naar zijne appartementen. Hij draaide het electrische licht op, sloot zorgvuldig portières en gordijnen en wees den ander een stoel, terwijl hij zelf met den arm op den schoorsteenmantel leunend bleef staan. De ander negeerde den aangeboden stoel en kwam tegenover hem staan in dezelfde houding. U bent nooit in Parijs geweest begon de vreemde, meer op een toon alsof hij een feit vaststelde dan alsof hij eene vraag deed. Nooit, stemde de graaf toe, lichtelijk verwonderd. Zonder eenige overgang vroeg toen de be zoeker Wilt u mij vertellen, waarom u een eind wilde maken aan uw leven, dat nog zoo vol beloften is Ik begrijp niet wat u daarmee te maken hebt, was het hooghartige antwoord. Niets, hoegenaamd niets, verzekerde Robert le Diable, terwijl hij den graaf zijn sigarettenkoker toestak. Ik zou alleen graag den psychologischen grond willen kennen, die er u de voorkeur aan doet geven the Beauty with" Golden Hair te doen geloeven aan trouwbreuk, terwijl. Doodsbleek strekte Lebrensky de hand af werend uit. Hoe weet ubegon hij. O, ik weet alles, verzekerde zijn zonder linge gast op vriendelijken toon, terwijl hij een extra trekje deed aan zijn sigaret om ze beter te doen branden. Toen verliet hij bruusk zijn plaats bij den schoorsteen en legde zijne handen op de schouders van den graaf. Luister Lebrensky, zeide hij ernstig. Het spelletje van kat en muis verveelt me en ik wil je niet langer op de pijnbank houden. Wat ik je wil voorstellen is dit. Zooeven was je van plan den naam Lebrensky voorgoed van het wereldtooneel te doen verdwijnen te gelijk met je eigen persoonlijkheid. Ik heb je leven sinds eenigen tijd gevolgd, ik weet wat je daarginds in het verre Westen heb achter gelaten, ik weet ook, dat je leven je toch niets meer waard moet zijn. En jou naam is mij iets waard. Ik doe mij niet beter voor dan ik ben, ik vertel je niet, dat een lot als het jouwe mij tot in het diepst van de ziel roert, want eerlijk gezegd ben ik er niet zoo heel zeker van of ik wel een ziel heb. Ik heb je een oogenblik geleden teruggehouden van eene dwaasheid, die je later altijd nog be gaan kunt, niet omdat ik medelijden met je had Ik vraag geen medelijden, viel graaf BINNENLANDSCH NIEUWS. Auto te Pijnacker te water. Kranig optreden van den chauffeur. Toen Vrijdagavond de autoverhuur der F. van der Hoeven te Pijnacker met een auto de familie Harteveld ver voerde, geraakte hij op den Oud-Leede weg door den dichten mist de juiste richting kwijt. Hij zette de auto op de kleinste versnelling, moest uitwijken voor een sterk lichtende fietslantaarn, die plotseling voor hem opdook en be merkte daarna dat de auto heel lang zaam van den berm van den weg in de vaart gleed. Gelukkig had hij de tegenwoordigheid van geest om de hei de portieren open te gooien en de drie kinderen, die zich in de auto bevonden te grijpen. De vier menschen riep hij toe zich rustig te houden, waardoor zij nog juist met het hoofd boven wa ter konden blijven, dat naar binnen was gestroomd. Op het hulpgeroep verscheen een bootje langszij. Men wilde beginnen den chauffeur te redden, hetgeen deze afwees met de woorden „Ik ben No- bilé niet en wil eerst mijn passagiers in veiligheid brengen". Dit is tenslotte met de hulp van voor bijgangers gelukt, waarbij men met. een passagier die achter het stuur ge drukt zat en bewusteloos was, nogal eenige moeite ondervond. De andere inzittenden waren ver plicht om onder het portier door le duiken, doch kwamen er met dit kou de bad af. Toen de laatste man op het droge was gebracht, gleed de auto nog ver der onderuit, kantelde geheel, zoodat de wielen aan de oppervlakte kwamen Dank zij het kordate optreden van den chauffeur, schoot niemand het leven er bij in. De auto, waarvan de lichten bleven branden, is later door de bergingsmaatschappij De _Graaf uit Delft gelicht. Ergerlijke dierenmishandeling. Een landbouwer te Holten had zich voor den politierechter te verantwoor den wegens ergerlijke dierenmishan deling. Toen de halsband versleten was, werd zijn hond vastgelegd aan een dun stuk ijzerdraad, dat al spoe dig snijwonden veroorzaakte, daar door het rukken van den hond het draad steeds schuurde en al vaster om zijn hals sloot. Toen het dier ern stig aan den hals was gewond, werd het draad nog niet weggenomen, maar liet men het vleesch dichtgroe- DUBBEL GEBREIDE WANTEN (ook voor kinderen.) KLOMPSOKKEN, (van 6 draads) bij JAAP SNOR, (HIJ BREIT ALLES BEST.) (le Klas reparatie-inrichting) Depots voor Wieringen Hippolytushoef C. DUIJNKER, Den Oever Jb. Kaleveld. en om het ijzerdraad heen. Door de vreeselijke pijnen rukte de hond steeds harder, waardoor het draad tenslotte zoo vast om zijn hals werd geklemd, dat het dier werd gewurgd. Tegen den ,man, die uit geldgierigheid geen hals band had willen koopen, werd f 100 of 2 maanden geeischt, het vonnis luid de f 75 boete of 50 dagen hechtenis. VEEL BEZOEK OP HUIZE DOORN. De bewaking verscherpt. Vrijdag vierde de echtgenoote van den exkeizer, prinses Hermine, haar verjaardag en in verband hiermede waren veel gasten op Huize Doorn. Onder de gasten bevonden zich ook de vrouw van den ex-kroonprins, prin ses Cecilia, en haar jongste dochter. Maandag werd op Huize Doorn de 21e verjaardag gevierd van den jong- sten zoon van den ex-kroonprins. Donderdag j.1. heeft oud-Minister Kan een bezoek gebracht aan den ex- keizer tot 't houden van besprekingen in verband met de arrestatie van den Duitscher Fuckner, toen deze 't kasteel was binnengedrongen. Intusschen is de wacht op Huize Doorn versterkt. Terwijl tot nu toe des nachte slechts een wachter in het park van Huize Doorn dienst deed, houden thans drie bewakers de wacht Ook zijn politiehonden voor de bewa king op Huize Doorn gestationneerd. Clandestiene distilleerderij opgespoord. Eenige dagen geleden vermoedden de ambtenaren der directe belastin gen uit Zaandam, dat in Oostzaan of in Zaandam een geheime distilleer derij zou bestaan. Uit een nauwkeurig onderzoek, in samenwerking met gemeentepolitie van beide gemeenten, is nu geblekui, dat dit vermoeden inderdaad juist was. Bij een ingezetene uit Oost-Zaan zijn enkele fusten alcohol in beslag genomen, welke zich bevonden in kip penhokken achter de woning, terwijl bij zijn zwager, een werklooze, te Zaan dam verschillende toestellen, waar onder een distilleerketel, in beslag zijn genomen. De voorwerpen zijn onmiddellijk naar het kantoor der directe belastin gen te Zaandam overgebracht. De bei de alcoholstokers hebben een beken tenis afgelegd, waarna zij op vrije voe ten zijn gesteld. EEN LEGER VAN ZWERVERS Steunverleening aan jeugdige werkloozen. Generaal Glassford, oud-hoofd van de politie te Washington (Amerika), die een beweging is begonnen tot steunverleening aan jeugdige werk loozen, heeft verklaard, dat er meer dan een millioen zwervende werkloo zen zijn, die van dorp tot dorp trek ken in de hoop ergens arbeid te vin den. Meer dan 90 pCt. dezer zwervers zijn jonge mannen ondei1 de 35 jaar ongeveer 200.000 van hen zijn jon gens van 15 a 16 jaar oud. Onder deze werkloozen bevinden Lebrensky hem trotsch in de rede. - Nu juist, ik zeg ook, dat ik niet door medelijden gedrongen werd. Ik hield je te rug, omdat ik je een zakelijk voorstel heb te doen. Heb je je papieren bij je - Ja, wat zou dat - Welnu, ik heb je dit voorstel te doen. Je staat mij de papieren af, geboorteacte en verder alles, wat van belang kan zijn. In ruil daarvoor geef ik je een bundeltje van deze papieren. Hij haalde uit zijn binnenzak een pakje bankbiljetten te voorschijn en wuifde er mee heen en weer. In steeds toenemende verbazing had Le brensky hem aangehoord en nog voordat hem mogelijk was iets te zeggen, ging Robert de Diable voort, op insinueerenden, suggestie ven toon Wat heb je daar ginds in het verre Wes ten aan een naam en een titel Je kimt er geen land voor koopen en geen blokhuizen voor bouwen. Geef ze mij en ga jij naar het Westen, herneem den naam, dien ze daar van jou kennen, en Geloof je, dat ik daar nooit papieren noodig zal hebben viel de graaf hem in de rede. Robert lachte zacht. Inderdaad geloof ik, dat men het daar ginds niet zoo heel nauw neemt. Maar zelfs op een mogelijk bezwaar van die kracht heb ik gerekend. Ziehier iets wat je van dienst kan zijn. Hij reikte hem eenige papieren over, op naam van een Oostenrijker. Hoe kom je daaraan vroeg Lebrensky achterdochtig. Dat is mijn zaak. Och, ik kan het je ook eigenlijk wel vertellen. De man kreeg op straat een aanval van delirium tremens en bleef er in. Vóórdat er iemand bij kw tm, nam ik zijne papieren uit zijn zak. Wat kon het per slot van rekening iemand schelen wie en wat hij was De graaf huiverde weer en wendde den blik af. Je kunt ze veilig aannemen, zei Robert le Diable geruststellend, delirium is niet be smettelijk en bovendien heb ik ze uit voor Probeert ze onze Friso-Baai van 30 ct. p. half pond, 12ct. per ons, 6 ct. per half ons. zorg een poosje in azijndamp laten hangen. Hij wikkelde de papieren in een pakje ba»kbiljetten en stak ze den graaf met een uitnoodigend gebaar toe. Nu? De ander stond nog besluiteloos, hij streed een harden strijd met zichzelf. Aan den ee- nen kant de dood, aan den anderen kant het leven, zooals hij het zich sinds eenige maan den droomde, maar het werd hem aangebo den op voorwaarden, waarvan hij vroeger zelfs niets in de verte zou hebben kunnen ver moeden, dat ze bestaanbaar waren. Wat wil je eigenlijk met mijn naam vroeg hij bruusk. Robert hief de hand afwerend op, eene slanke, tengere hand als van eene vrouw. Het gebaar trof Lebrensky. Waar, wadr in 's hemelsnaam had hij dat meer gezien Dat is mijn zaak. klonk de rustige stem van den zonderlingen man. En nu, Boris, wil je, of wil je niet Langzaam stak de graaf de hand naar het pak bankbiljetten uit. Ezau, die zijn eerstgeboorterecht ver koopt, mompelde hij. Je bent er heel wat beter aan toe dan Ezau, verzekerde zijn bezoeker lachend. In de eerste plaats zweer ik je, dat ik Jou op geene enkele wijze den voet zal dwars zetten, zooals Jacob het zijn broer deed en in de tweede plaats heb je daar in je hand iets, wat meer waard is dan een schotel linzen. In een gebaar van plotseling, hevig begee- ren telde Lebrensky de bankbiljetten na. Het was een bedrag van tweehonderdduizend francs, zeker de moeite waard in ruil voor een geboorterecht, voor een titel, die eigenlijk fictief was geworden, nu de goede ren verkocht waren. Robert le Diable rekte zijne hooge gestalte. Morgenochtend vroeg vertrekken wij samen, verklaarde hij. Wij gaan naar Mar- seille, ik breng je op de boot en dan Wat dan Oh, alles, de wereld ligt voor mij open, zoo goed als voor jou. Wil je morgen vertrek ken Oh ja, antwoordde Lebrensky haastig. Hij wilde nu niets liever dan zoo gauw moge zich jongelieden uit gegoede families, die door de depressie hun betrekking hebben verloren en hun familieleden niet tot last willen zijn. Daar echter bijna nergens werk voor hen te vinden is, vervallen zij hoe lan ger hoe meer tot armoede en plegen zij zelfs overvallen en andere misda den. De afdeeling „Jeugd" van het Depar tement van Landbouw houdt zich thans met het werkloosheidsvraag stuk bezig en is een campagne begon nen om personen beneden 21 jaar te bewegen zich niet aan te sluiten bij dit leger van zwervers. INFLUENZA-EPIDEMIE ONDER FILMSTERREN. Opnemen van films gestaakt. Uit Los Angeles wordt gemeld, dat daar een influenza-epidemie heerscht, waardoor een groot deel van de bevol king, is aangetast. Vooral de film-studio's ondervinden van deze epidemie groote schade, daar verscheidene filmsterren, o.a. Tom Mix, Irene Dunn, Henry King, Pat O'Brian, Richard Dix en Forrester Harvey, door de ziekte zijn aangetast, zoodat het opnejnen van films moest worden gestaakt. De directie der film-maatschappijen doet haar best de schade zooveel mo gelijk te beperken door scenes te ver filmen, waarin het optreden der zie ke acteurs niet noodzakelijk is. GEMEENTE WIERINGEN. De Kerstvacantie. Bij de verschillen de Zuiderzeewerken gaat de Kerstva cantie a.s. Vrijdag en Zaterdag in en gaan dan ongeveer 1000 arbeiders met verlof. lijk heengaan, weg, hier vandaan, terug naar het land van kracht en gezondheid en een voudig werkzaam leven. Goed, ik vind je aan den eersten trein Robert le Diable verdween bij deze woorden. Nog een tijd lang zat de andere in gepeins verzonken. Ik ben er riep hij eindelijk triomfan telijk. In Boeda-Pest heb ik hem ontmoet, een jaar of twee geleden, maar toen had hij een baard en hij heette, hij heetteWat duiver, hoe heette hij ook Iets van R..re.. Réilier. Dat was het, Robert de Ré- nier En meenende een groote ontdekking ge daan te hebben, voegde hij er bij Hij heeft mijn naam noodig, om te vluchten HOOFDSTUK XI. In een der zalen van de prefectuur van po litie bevonden zich een aantal agenten, geu- niformd en in burgerkleeding, die wachtten op hunne orders. In zijn kantoor was de chef la Süreté in druk gesprek met Jules Vallois. Maar je ziet toch nu, dat de heele af faire niets anders is geweest dan een loos dreigement, een blague, een fanfaronnade. Het is nu al drie maanden, dat ik dag aan dag mijne beste agenten moet missen voor een surveillance, die op niets uitloopt. Al de ze drie maanden lang hebben we nooit of nimmer iets gehoord van de zoogenaamde „Vrijbuiters van Parijs". De naam van Robert le Diable ls een mythe geworden. De geheele zaak verveelt mij meer dan ik zeggen kan ik houd er niet van hersenschimmen na te jagen en dit is eene hersenschim, niets an ders. Geef mij iets reëels, iets tastbaars en ik zal al mijne energie aanwenden om het moei lijkste raadsel te ontwarren, maar dit J Neen, ik laat Robert le Diable en zijn heelen aanhang, als die er is, liever naar den duivel loopen. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1