f - en Loden jas 23e JAARGANG DINSDAG 27 DECEMBER 1932 No. 102 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN m GERECHTIGHEID. BIJ SC O L T O FKANAALWEG DEN HELDER. WIERINGER COURANT 'VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hlppolytnshoef Wlerlngen. Telefoon Intercomm. Ne. 19. ADVERTENTI8N Van 1—6 regel* Iedere regel meer 0.5a O.lOt Ons Lichaam en onze Gezondheid. Hygiënisch winterweer. Het menschelijk lichaam is streng beschouwd, 's winters niet vatbaarder voor ziekten dan 's zomers, doch de omstandigheden, waaraan het met name in ons wisselvallige klimaat 's winters wordt boootgesteld, zijn wel bijzonder ongunstig. Winterweer dat voor de gezondheid niet schade lijk is, komt in ons land slechts zel den voor en wat men „mooi" winter weer pleegt te noemen, is soms nog gevaarlijker dan 't z.g. „hondenweer" De hygiënische omstandigheden zijn, zelfs bij eenzelfde weersgesteld heid, niet altijd gelijk. De stad onder scheidt zich bijv. ongunstig van het platteland, doordat de sneeuw ter wille van het verkeer dadelijk wordt weggeruimd. Toch vormt een sneeuw laag een natuurlijke bescherming te gen sommige gevaren, die ons speci aal 's winters bedreigen, met name te gen het stof van de straat, dat in den winter al bijzonder ongunstig is voor de ademhalingsorganen. De theorie, dat een strenge winter beter voor de gezondheid is dan een zachte, gaat dan ook niet altijd op. Over het algemeen is zij juist, doch er komen zooveel onverwacht werkende factoren bij, dat zij weieens omslaat in het tegendeel. Vorst, gepaard gaande met droog weer, kan ideaal winter weer beteekenen, zelfs als het waait, doch slechts op voorwaarde, dat er een dikke sneeuwlaag ligt. Is dit niet het geval, dan waait de wind stof en ziektekiemen op, die op de slijmvliezen van neus en mondholte gemakkelijk spel hebben, vooral wanneer door de koude het weerstandsvermogen is ver zwakt. Wij weten echter maar al te goed dat vorst, gepaard gaande met droog, zonnig weer en een flinke sneeuwlaag in ons klimaat iets zeldzaams is. Ver der zijn sommige menschen inderdaad ongevoelig voor het weer, -doch vele anderen kunnen daardoor alleen in een minimum van tijd ziek worden. Ook de onverschilligheid ten opzichte van verkoudheden kan, hoe begrijpe lijk zij ook is, gevaarlijk worden. Het gaat er mee als met de rheumatiek de menschen kunnen nog wel hun werk doen en daarom wordt er wei nig op gelet, doch als men er aan dacht aan schonk, wat zij daarbij presteeren in vergelijking met iemand die volkomen gezond is, zou men wel tot andere gedachten komen. In Ame rika heeft men geconstateerd, dat de prestaties van verkouden menschen 90 pCt. en in sommige gevallen slechts 20 a 40 pCt. van de nol-male bedragen. Als er complicaties komen, kan een verkoudheid iemand zelfs geheel on geschikt maken om gedurende kor te ren of langeren tijd zijn werk te doen. Op grond van onze eigen ervaringen zouden wij geneigd zijn, aan te nemen, dat in zachte winters het groepsge wijs voorkomen van ziekten het meest wordt waargenomen. Dat komt, om dat in ons klimaat een zachte winter tegelijk beteekent weinig zon, regen achtig en veranderlijk weer, dus de best denkbare bondgenooten van griep, catarh, hoest, asthma e.d. Een algemeen geneesmiddel tegen de win- terkwalen is nog niet ontdekt. B1NNENLANDSCH NIEUWS. EEN PECHVOGEL Aan de verkeerde deur geklopt. Een Amsterdammer, die te Zaan dam gelden inzamelde z.g. voor een blindeninrichting, zonder daartoe be voegd te zijn, klopte zonder het te we ten ook aan de deur van een inspec teur van politie, wien hij nu tekst en uitleg moest geven, met 't gevolg, dat wegens vermoedelijke oplichting de man in arrest werd gesteld. Hij had reeds 30 gld. opgehaald. Sniokkelatito in beslag genomen. Te Roosteren hebben de grenskom- miezen beslag gelegd op een vracht auto, die 3300 K.G. suiker vervoerde en door den chauffeur van den dijk was gereden, toen hij zich achtervolgd zag door de politie. De auto hoort thuis te Eindhoven. Het smokkelen van wapens. De politie te Hoensbroek heeft Don derdagavond beslag gelegd op een partij van 200 revolvers en 2000 patro nen. Deze wapens waren verstopt in de woning van den mijnwerker .S, die op de Staatsmijn Emma werkt. Bij onderzoek is gebleken, dat de wa pens uit België waren ingevoerd. De wapens zouden bestemd zijn geweest om naar Duitschland te worden uitge voerd. Door een as gegrepen. Vrijdagmiddag wilde te Bergen op Zoom in de machinale houtzagerij en timmerfabriek van de Gebr. Hazen, de 18-jarige houtbewerker Salko met een partij hout naar de bovenverdie ping gaan. Toen hij op de trap was, raakte hij zijn evenwicht kwijt en stort te naar omlaag. In zijn angst heeft hij een draaiende as gegrepen, met het gevolg, dat hij door de as gegrepen werd en verscheidene malen werd rond geslingerd. Daarbij werd hem de rech terarm afgerukt, terwijl hij voorts in wendige kneuzingen bekwam. De andere arbeiders stopten onmid dellijk de machine, en slechts met zeer veel moeite slaagde men erin den jon gen te bevrijden. Hij is, na voorloopig verbonden te zijn, vervoerd naar 't al gemeen burgergasthuis. FRAUDE TE LEIDEN. Het jGodsche Weeshuis voor f 110.000 benadeeld. Te Leiden is het Centraal Israëlie- tisch Wees- en Doorgangshuis door zijn onlangs afgetreden regent-pen ningmeester voor een bedrag van f 1110.000 benadeeld. De penningmees ter zou dit bedrag te eigen bate heb ben aangewend, maar tot nu toe is van deze fraude geen aangifte bij de justitie gedaan. Voorloopig; heeft hot college van regenten de noodige Imaat regelen getroffen om de verzorging FEUILLETON. No. 15. Men behoefde niet te vragen wie hier aan het werk was geweest. Trouwens, de dader had niet getracht zijne identiteit te verber gen. Op de toonbank lag, in het oog vallend, een kaartje met omgevouwen hoekje, dat den naam droeg, welken Jules bij het binnenko men reeds verwachtte te zullen vinden Ro- bert le Diable. Opgewonden stoof de commissaris naar buiten. Jules volgde hem en kwam juist bij tijds om den agent te redden uit de handen van zijn woedenden chef. Hij trachtte eenige inlichtingen te verkrij gen, doch de agent, die nu geheel van streek was, kon niet anders doen dan wijzen in de richting van de Rue de la Paix. Jules begreep, dat de dader ontkomen was. Wij zijn te laat, zeide hij schouderopha lend. Laat deze man meegaan naar het bu reau en dan kan hij mij uitvoerig vertellen hoe alles in zijn werk is gegaan. Zij kwamen op de prefectuur aan, waar hun de tijding wachtte, dat inbraak was ge pleegd in het huis van een senator in de Champs Elysés. De brandkast was geforceerd, een zeer bijzondere collectie juweelen was meegenomen en op een antiek porceleinen schaal in den hoek van de vestibule had de inbreker, beleefd tot in het uiterste, zijn visi tekaartje achtergelaten Robert le Diable. Geërgerd wierp de chef van den veiligheids dienst zich in zijn stoel achterover. Jules zag hem ironisch aan. Lijkt het u overbodig onze surveillance nog wat voort te zetten vroeg hij, een ze ker gevoel van triomf niet kunnende onder drukken, dat zijne voorspelling zoo goed was uitgekomen. van de pupillen voort te zetten in hoeverre er nog verhaal op den afge treden penningmeester mogelijk kan zijn, zal nader moeten blijken. Men meldt nog nader De penningmeester, die is afgetre den, is directeur van een bekend bios cooptheater in Den Haag, dat juist de volgende jnaand geveild zal worden. Iiij had ook voor de Amusementspar tij zitting in den Haagschen gemeen teraad, waarin hij het vorige jaar niet werd herkozen. Vrachtauto door trein gegrepen. Chauffeur zwaar gewond. Op den Haarlemmerweg bij Liede- brug zijn Vrijdagmiddag een vracht auto en een electrische tram in bot sing gekomen. Beide voertuigen reden in de rich ting Haarlem, de auto met bestem ming Santpoort; de vrachtauto kruis te de trambaan,, zonder dat de chauf feur merkte, dat een tramtrein in aan tocht was. De vrachtauto werd van vo ren gegrepen en geheel vernield. De chauffeur werd zwaar verwond en is per auto naar een ziekenhuis te Haar lem vervoerd. De motorwagen van de tram werd beschadigd en het spoor in de richting Haarlem-Amsterdam was eenigen tijd gestremd. Het verkeer moest over en kel spoor worden geleid. HEIPAAL OP HET HOOFD., Te Maastricht heeft de 27-jarige timmerman Sillekens, werkzaam bij de St. Servatiusbrug, bij het opdraaien van de heipalen een dier heipalen op het hoofd gekregen. Hij was onmid dellijk dood. De ongelukkige was sinds vier wc ken gehuwd. Boekhouder aangehouden. De hoofdboekhouder van de gasfa briek te Ede in aangehouden, daar hij wordt verdacht van gepleegde on regelmatigheden in de boekhouding. Uit het Westland. Aan de V.V. Westerlee te De Lier werd Vrijdag j.1. het veilingsbedrag van 2 millioen gulden volgemaakt. Verleden jaar bedroeg 't totale vei lingsbedrae; ruim 26 ton, zoodat onge veer rekening houdend met de uit breiding der bedrijven, 25 pCt min der werd besomd in dit afgeloopen jaar. Aan alle Westlandsche veilingen werd dit jaar van 10 tot 30 procent minder besomd. BUITENLANDSCH NIEUWS. DE SAMARITANEN. Volgens een mededeeling uit Jeru zalem aan „The Times" is de hooge priester der Samaritanen, Izaak ben Amram, in den hoogen ouderdom van 80 jaar overleden. Deze secte der Samaritanen bestaat uit nog geen 200 zielen. In 1922 be droeg hun aantal 165, op 't oogenblik volgens de jongste volkstelling 182. Ze bewonen een afzonderlijke wijk in DAMES en HEEREN koopt uw De chef antwoordde niet, doch begon den agent uit te hooren, die hem een omstandig verhaal deed van het voorgevallene. HOOFDSTUK XII. Met eenige vrienden stond graaf Boris Le- brensky in de rookkamer van den Grand Cercle. Het gesprek was bijzonder levendig en liep voornamelijk over een geheele serie .executies", zooals een der heeren het spot tend noemde, die hadden plaats gehad gedu rende de laatste vertien dagen en waarvan degenen, die op de beroemd geworden zwar te lijst stonden, het slachtoffer waren. Het ontbrak niet aan schampere opmer kingen en herhaalde kwinkslagen aan het adres der politie, die nog maar steeds geen kans zag ook slechts een enkele der leden van deze bende, en nog veel minder hun chef, den beruchten Robert le Diable, in handen te krijgen. Graaf Lebrensky, die ongeveer een week afwezig was geweest, daar familie aangelegenheden hem naar Weenen hadden geroepen, liet zich de laatste gebeurtenissen en bijzonderheden vertellen. Men kan zeggen, wat wil men, zeide de minister van buitenlandsche zaken, die zich bij het groepje gevoegd had en oplettend luisterde, maar ik heb eenige sympathie voor dien ouden Robert. Het is een kerel met durf, met een brutaliteit die je pakt en met een zekeren humor. Neem nu dit laatste geval, waarbij hij onzen vriend, den afgevaardigde Dumoulin, eenvoudig netjes ingepakt op een rek in zijn eigen wijnkelder gelegd heeft. Een algemeen gelach onderbrak hem. De gedachte aan den kleinen, dikken, ronden Dumoulin die in de wandeling soms zeer onparlementair het wijnvat genoemd werd in zijn wijnkelder, tusschen zijn eigen oks hoofden, veilig weggeborgen, terwijl zijn exe cuteurs het huis doorzochten, deed hen allen schateren. Lebrensky lachte op zijne eigenaardige, half-melan-cholische manier. Werkelijk, ik vind hem niet onsympa- Naltus, het oude Sichem. Hun leer be staat uit een synchronisch mengsel van Mozaische en heidensche elemen ten, waarbij de heidensche elementen de zuiver-Joodsche overleveringen al- meer en meer hebben overwoekerd. Ze aanvaarden van het Oude Testa ment alleen de eerste vijf boeken van Mozes. Het ambt van den „hoogepries- ter" (eigenlijk eerste priester-leviet) be staat in het toezicht houden op het jaarlijksch offer, dat met slachting van een groot aantal lammeren, tegen Paschen gevierd wordt. De heele sec- te klimt bij die gelegenheid op den berg Gerizim en legert zich daar in een tentenkamp, dicht bij den top. WAPENSTILSTAND OP KERSTMIS. Als gevolg van stap van den Paus. Reuter seint uit Rome, dat de paus stappen heeft laten doen bij de regee ringen van Bolivi en Paraguay om te verkrijgen dat de vijandelijkheden tij dens het Kerstfeest zouden worden gestaakt. De stap had een volledig succes de regeeringen hebben zich verbonden gedurende 24 uur de wapens neer te leggen van Zaterdag om 10 uur s avonds af tot Zondag op hetzelfde uur. Na het ontvangen der aanvaarding heeft de paus zijn wensch aan de bei de regeeringen doen toekomen dat deze eerste wapenstilstand het begin zou zijn van vrede tusschen beide volken. WERKLOOZEN-VERNUFT. Halskettingen van palinggraten. Twee mannen in Melbourne, die al jaren werkloos «waren, maken nu goe de zaken door het vervaardigen van halskettingen van graten van palin gen. De graten worden op speciale wijze geprepareerd, tot zij op gepolitoerd ivoor lijken Er worden dan eenige gekleurde kralen tusschen geregen, waardoor de snoeren er zeer aantrekkelijk uit zien. Beide werkloozcn begonnen hun „onderneming" met een voorraad van 400 palingen, die zij zelf gevan gen hadden. Als zij geen paling kunnen vangen, maken zij jacht op slangen en gebrui ken ze de rugwervels van deze reptie len. De nieuwe halssnoeren vallen zeer in den s,maak, vooral bij de arbeiders bevolking. Bioscoopdirecteur overvallen: Daarna de dupe van een ver- gissing. Op het Leicestersquare te Londen, thiek, herhaalde de minister. Bent u het niet met mij eens, graaf Lebrensky De aangesprokene haalde de schouders op. Tot op zekere hoogte, ja. En toch En toch Wel, de duivel verschijnt soms op heel vreemde plaatsen en wat ik wilde zeggen is dit. En toch, als Robert de Diable bijvoorbeeld eens hier binnenkwam, geloof ik niet, dat een van ons een seconde zou aarzelen om hem uit te leveren, met alle sympathie, die we voor hem voelen. Oh, dat spreekt van zelf, dat is heel iets anders, verzekerden terstond eenige stem men in koor. En u, baron zoo wendde graaf Lebrensky zich tot een heer, die wat afgezonderd van de anderen in een fauteuil zat te rooken, vindt u onzen Robert ook sympathiek Hoe durft u, graaf stoof de aangespro kene op, ik begrijp eigenlijk niet hoe men toestaat dat de naam van dezen bandiet hier genoemd wordt. Het is infaam, het is Een paar van de heeren stootten elkaar heimelijk lachend aan. De man, die zich zoo woedend maakte, was ook in de zaak, welke de Rénier een vonnis had bezorgd, betrokken geweest en er werd gefluisterd, dat de justitie een beteren greep gedaan zou hebben, als zij hem achter de tralies had gezet. Hij stond aan het hoofd van eene koloniale onderne ming, was schatrijk, en dank zij een onnoe melijk aantal intriges was het hem gelukt zoo door de mazen van het net te sluipen, dat zijn goede naam, openlijk althans, on aangetast bleef. Met een gezicht paars van woede, stond hij nu te betoogen. Hij schold op de politie, die in gebreke bleef den bandiet in te rekenen en op alles en ieder, die zijn naam durfde noemen. Het is ondenkbaar, dat hij werkelijk niet te vinden zou zijn riep hij zich steeds meer opwindend. Hij houdt zich ergens schuil, die Robert le Diable, hij is Hierklonk eensklaps een heldere krachtige stem in de gang. een van de drukste punten van de stad hebben autobandieten Maandag be proefd den directeur van een bios cooptheater te berooven van zijn tasch, waarin zich een recette van 500 pond sterling bevond. De directeur kreeg een zwaren slag op het hoofd, maar hij liet de tasch niet los en r.ocn voorbijgangers hem te hulp kwamen, lieten de bandieten hun slachtoffer aan zijn lot over. Dit was nog niet het eind van het groote stadsdrama. Terwijl de bandie ten zich in een auto uit de voeten maakten, was de aangevallene opge staan en een cafe binnengesneld, waar twee andere mannen hem volg den en beetpakten. In het café ont stond een verwoed gevecht en de di recteur, die meenden, dat andere ban dieten het op zijn geld hadden ge munt, wierp de tasch over de toon bank met het verzoek aan den bedien de, het geld in veiligheid te brengen. Toen bleek dat het tweede bedrijf be rustte op een vergissing. De beide nieu we aanvallers waren detectives ge weest, die in de meening hadden ver keerd, dat de binnenkomende direc teur zelf een van de bandieten was. Zij hadden de eerste aanranding ge zien en £ich daarop in de personen vergist. Misplaatste grap. Een leelijke grap is met een inwo- nre van Munster in Westfalen uitge haald. Toen hij thuiskwam van een reis, vond hij in zijn woning alle elec trische lampen brandend, terwijl ook de waterkranen openstonden. Op een tafel lag een papier met de woorden „Daar gij uw huis onbewaakt hebt ge laten, verdient gij de straf van een hooge rekening voor water- en electri citeitsverbruik. De vier vroolijke jon gens van Munster IJSZEE - EXPEDITIE. Uit Moskou wordt gemeld Wat de Russen meemaakten. Een der leiders van de Sibiriakoff-expedltie, dr. Schmidt, die juist hier is teruggekeerd, heeft een relaas gegeven van de lotgevallen dezer wetenschappelijke expeditie. Op 28 Juli j.1. verliet de ijsbreker „Sibiria- koff" met geleerden en geographische des kundigen met de bemanning mee 71 kop pen de haven van Archangel. Na zonder moeite door de Kara-zee en de Bering-zee te zijn gevaren, kwam men tij dens het doen van onderzoekingen in drijf - ijs terecht. De ijsmassa's hadden zoo'n kracht, dat ee nige bladen van den schroef afbraken, op 10 Aug. brak ook het laatste blad, waardoor de schroef waardeloos geworden was. Gedurende vijf dagen, aldus dr. Schmidt hielpen wij de bemanning de steenkool van den achtersteven naar den voorsteven bren gen, daar 400 ton kolen moesten worden ver plaatst, ten einde den achtersteven te lich- Nog vóór iemand den tijd had het hoofd om te wenden, klonk een luide slag en tege lijk ging het electrische licht uit. Er ontstond een oogenblik van ontzettend tumult. Men riep om licht, om kaarsen, om hulp, om de politie, men schreeuwde dat al le deuren gesloten moesten worden. Eenmaal klonk er een gesmoorde kreet en een doffe slag. Toen men er eenige oogenblikken later in slaagde licht te maken, waren in den kleinen rooksalon een paar tafeltjes omvergeworpen, de grond was bezaaid met asch, afgebrande lucifers en eindjes sigaar, afkomstig uit op den grond gegooide aschbakjes. De minister stond bij het raam, eenige an dere heeren bij de deur, graaf Lebrensky be vond zich nog bij den schoorsteen, in vol maakt dezelfde houding als een kwartier te voren. Hij scheen niet van zijn plaats ge weest te zijn, zich zelfst niet bewogen te heb ben. Alleen de man, die als het ware Robert le Diable had opgeroepen, ontbrak. Na eenig zoeken vond men hem onder de tafel, roerloos uitgestrekt, met een prop in den mond. Zij sleepten hem te voorschijn. Geen spo ren van geweld waren te bekennen, maar alle pogingen om den man bij te brengen, bleven vruchteloos. Zijne oogen waren half geopend, met een uitdrukking van ontzetten- den angst. Haastig werd een dokter geroepen. Hij on derzocht den baron zorgvuldig en constateer de den dood. Beroerte, zeide hij kortaf. De man moet een doodelijken schrik gehad hebben. In zijn hand hield de doode een stukje pa pier geklemd. Lebrensky, die nu ook naderbij gekomen was, bukte zich over hem heen, opende de hand en hield het papiertje om hoog. Het was een stukje geruit postpapier en droeg de woorden Robert le Diable. Met eene hulpelooze uitdrukking zagen de heeren elkaar aan. Wat moest hier gedaan worden De zaak smoren De politie waar schuwen en zij misschien in een schandaal betrokken worden Lebrensky was de eerste die sprak. Het lijkt mij het beste, zeide hij met zijne donkere, muzikale stem, dat we alléén den detective waarschuwen, die de geheeele zaak van de Rénier in handen heeft. Tot nog toe heeft hij wel niet veel succes gehad, maar het is toch een handige, schrandere kerel, die ons niet rioodeloos onaangenaam heden berokkenen zal. De anderen keurden dit voorstel goed en Jules Vallois werd gewaarschuwd, die een half uur later binnentrad. Men had, om het den detective gemakke lijk te maken, alles, ook het lijk van den ba ron, onaangeroerd en in denzelfden toestand gelaten. De dokter was gebleven om de noo dige inlichtingen te kunnen geven over de vermoedelijke doodsoorzaak. Jules onderzocht den doode, stak het pa piertje met de geheimzinnige woorden in den zak en ondervroeg de aanwezigen over het gebeurde. Zij konden slechts zeer onvolledige inlich tingen gevenmen had een slag gehoord, het licht was uitgegaan, een oogenblik van verwarring, dat was al. Graaf Lebrensky stond nog in dezelfde houding bij den schoorsteenmantel, toen de detective zijn scherpen vragenden blik op hem richtte. Mon Dieu zeide hij schouderophalend, met zijn eigenaardig buitenlandsch accent, dat een zoo groote bekoring gaf aan zijn zui ver, haast al te zuiver Fransch, ik weet er niet veel méér van dan de andere heeren. Een slag, duisternis, nog een slag dat was de baron die viel c'est tout. Alleen, één oo genblik heb ik gemeend, juist op het moment dat het licht uitging, bij de deur een man te zien. Hij droeg een slappen hoed, een wijden ulster en was gemaskerd. Het is natuurlijk mogelijk dat mijne verbeelding mij parten gespeeld heeft, maar ik meen vrij zeker te zijn van wat ik zag. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1