C. HOOGVORST ECHT EN GOED ZOU HET NU WEL HEUSCH ZOO MOOI ZIJN? Stillen de hoest Maken los KL1EFTSTKAAT 22. TELEFOON No. 59. MODERNE TUINAANLEG. Overal te ontbieden. Beleefd aanbevelend. heer Jac. Bakker Cz., werkend lid van „A- pollo" Den Oever. Gespeeld werd „Der Liebes- traun" van Th. Hoch, en verwierf hiermee de le prijs met 136 punten. De solist had een vas'te zekere techniek, was een goede blazer en leverde verdienstelijk werk. In de le afd. duo's voor pistons nam de heer Jac. Bakker Cz. opnieuw met de heer Corn. Sz. Bakker, ook werkend lid van Apollo deel. Gespeeld werd „Concertino" van Ferdi- nand Andrieu. Ook hier groot succes met 138 punten. De heeren Bakker van harte met dit groo- te succes geluk gewenscht, eveneens de mu- zlekvereeniging „Apollo" welke trots op zulke leden kan zijn. SUCCES-NIEUWS. Zondag speelde Succes I in 1933 haar eerste wedstrijd en had op be zoek M. L. D. van de De Kooy. M.L.D. is een elftal waar niet mee valt te spotten en de tegenpartij kan dan ook gerust uitkijken, want er zlten zeer gevaarlijke spelers in, voor al de buitenspelers waren uiterst in vorm. Om ruim 2 uur werd er getost en brengt Succes de bal aan het rollen. De eerste aan val is voor Succes doch wordt onschadelijk gemaakt. M. is merkbaar al direct zwaarder en daardoor 't meest in den aanval en het duurt niet lang of M. trekt gevaarlijk op het S.-doel af. De S.-backs worden handig ge passeerd en een goed schot, waarnaar Piet nog een wanhopige poging doet, verdwijnt in het S.-doel 01. Succes kan er niet best in komen, waarvan M. wel wat profiteert. De Succes-keeper krijgt wederom een harde schuiver te verwerken, welke goed wordt weg gewerkt. Even hierna moet hij zwichten voor een zeer mooi schot van rechtsbuiten Wolt huis en M. heeft de leiding met 2—0. In het supporterskamp van Succes hooren we reeds zeggen „Succes gaat er op", doch wie die gedachte had, heeft zich leelijk vergist, want van dat oogenblik begon S. zich geducht los te werken. S. valt nu op vinnige wijze aan, overrompelt de M.-achterhoede en N. Koorn maakt 1—2. Hierdoor aangemoedigd werken de Successers nog beter en spelen thans een goede partij. Wederom komt de S.-voorhoede opzetten en de S.-midvoor weet handig de gelijkmaker te scoren, doordat keeper ver was uitgeloopen 2—2. 't Spel van M. is thans vooral niet beter dan van Succes en nog voor rust weet S. zelfs de leiding over te nemen 32, onder groote vreugde van de supporters. Na de rust is het wederom de thuisclub welke het beste van 't spel in handen heeft en krijgt de M.-keeper 't zeer hard te verant woorden, doch hij is in prima conditie en weet zijn doel op zeer goede wijze schoon te houden. De onmogelijkste ballen worden weggewerkt. De eene corn na de andere wor den op 't M.-doel genomen doch loopen op niets uit. Eindelijk weet Gerrit er 42 van te maken, (nadat de scheidsrechter gefloten had), dus deze telde niet mee. Succes is ech ter nog niet uitgespeeld en weet na ettelijk( aanvallen er toch nog een goal bij te maken en het is nu werkelijk 42. M. doet ook nog eenige gevaarlijke aanvallen vlak voor het einde doch kan het S.-doel niet meer vinden en heeft Succes verdiend gewonnen. Het geheel was een zeer plezierige wedstrijd waarin heel wat spannende momenten voor kwamen. Succes 4 speelde uit tegen Petten n en moest daar net op 't kantje af verliezen met 32. De Succes-ads. waren naar Helder d. en wisten een glansrijke overwinning te behalen van 70. Benoeming hoofd der school. Voor de be king van hoofd der O.L. school te Oosterland (in verband met de a.s. overplaatsing van den Heer Lammes naar Den Oever) hebben zich negen sollitanten aangemeld. Loop der bevolking. Op 1 Januari 1932 be stond de bevolking van Wieringen uit 3185 mannelijke en 2796 vrouwelijke ingezetenen, totaal 5981. De bevolking vermeerderde door geboorte met 89 m., 86 vr., samen 175 inw., door vestiging met 469 m., 343 vr., samen 812 inw. De bevolking verminderde door overlij den met 24 m., 23 vr., totaal 47 inw. en door vertrek met 359 m., 238 vr., totaal 597 inw. Op 31 December 1932 bestond" de bevolking mitsdien uit 3360 m. en 2964 vr., totaal 6324 inwoners. Het Zeegrasbedrijf. In verband met de slechte uitkomsten van het zeegras- bedrijf over 193(2 en het feit, dat aan de pachters der dijksperceelen over dat jaar slechts een reductie van 30 a 40 pCt. der pachtsommen is verleend, wat naar hun oordeel in de gegeven omstandigheden veel te weinig is, heb ben de belanghebbenden thans de me dewerking ingeroepen van de plaatse lijke Zuiderzeesteunwet. Deze heeft thans aan de Generale Commissie te Amsterdam een uitvoerig schrijven gericht, waarin de toestand der pach ters wordt geschetst, die door de ver nietiging van hun bedrijf -- gevolg van dc Zuiderzeewerken zoo goed als niets meer hebben kunnen verdienen en nu nog belangrijke bedragen moe ten betalen. Er wordt op gewezen, dat vele pachters ondanks goeden wil niet zullen kunnen betalen en dat het toch tegen de bedoeling van de Zuiderzee steunwet ingaat, om een groep vis- schers, die reeds zwaar gedupeerd zijn, nu nog hooge bedragen te laten beta len. Naar de meening der plaatselijke comim. zal kennisneming van alle om standigheden den Minister tot een an der standpunt leiden en daarom wordt de medewerking van de Generale Com missie ingeroepen om Zijne Excellentie van de moeilijkheden op de hoogte te stellen. Aanneming benoeming. De heeren G. van Steenbergen en S. Blaauboer hebben hun benoeming tot lid der com missie van toezicht op het lager onder wijs aangenomen. Onderwijzend personeel. In verband met de terugkeer van ziekteverlof van de onderwijzeresssn aan de O.L. school te Il.-IIoef Mw. C. Eden-Roskam en Mej. E. M. Mulders, is aan de tijdelijke leer krachten Mej. A. II. A. Blad en Mej. J. Blok eervol ontslag verleend. Jacht en visscherij. In het afgeloopen jaar zijn alhier afgegeven 14 groote en 3 kleine jachtakten, 86 groote visch- akten voor de binnenvisscherij en 125 consenten voor kustvisscherij. Loop der bevolking: over de maand December. Ingekomen personen H. C. Ran en echt- genoote van Texel Middendorp, Joh. B. D. van Emmen N. Mulder van Alkmaar P. Baars en gezin van Wonseradeel Herman Hooiveld, van Ermelo Mej. M. Kooij van Alkmaar H. Sluijter en gezin van Medem- blik A. A. Zijlmans en echtgenoote van Me- demblik J. F. Kelch en echtgen. van Heere waarden D. P. van den Dam van Zevenber gen C. Korshuize van Wissekerke R. Ka- dijk en gezin van Zuidhorn J. en S. van dc Sande van Noordwelle A. van Dongen van Zevenbergen P. Jobse van Laag-Nieuwkoop; D. Pijper en gezin van Medemblik Mej. G. Tromp van Zijpe M. ten Bokkel-Hoogesteger van Anna Paulowna P. Kindts van Schoon- dijke J. A. de Kort van Ossenisse P. B. Ver- schote van Graauw en Langendam A. A. Metselaar en echtgen. van Alkmaar R. Leen knegt van Hengstdijk P. Laros en gezin van Texel R. Doevendans en echtgen. van Nij megen A. A. Eijsackers van Hontenisse G. Bos van Emmen A. Korstanje-de Bue van Driewegen J. de Jonge, van 's-Heeren- hoek J. A. Woldering en gezin van Belling- wolde Mej. D. Baarda, van Noordeloos A. W. Kroon van WonseradeelMej. J. BurrlJ van WonseradeelA. C. Sponselee van Hon tenisse Th. C. de Koning van Hontenisse A. J. de Waal en R. Duerinck van Hontenis se G. Horlings van Oude Pekela B. Krottje van Eindhoven A. Buijs en E. V. Mattheijs- sen, van Graauw en Langendam, en K. Kie- wiet van Winschoten. Vertrokken personen J. Kiewit-Bos naar Schagen A. J. van Altena en gezin naar De venter D. v. d. Bij, naar Ferwerderadeel J. Kater naar Den Helder H. Noor naar Den Helder W. van Gent en gezin naar Ridder kerk A. P. A. Hermus naar MedemblikJ. Hartland naar Medemblik G. Mellema naar Haarlem J. Brinkman naar Gornjum Th. Rijkers naar Den Helder H. Bos naar Den Helder T. de Groot naar DordrechtN. J. H. Göcken naar Alkmaar J. A. van Rijsber- gen naar SliedrechtE. Dupon naar Sua- meer J. Veltman en gezin naar Olsoo H. van Sabben en gezin naar Kattendijke J. Roomeijer-Geervliet naar Den HelderJ. Koevoet en echtgen. naar Oudorp V. Weert naar Medemblik J. H. Hoitink naar Medem blik P. Netten en gezin naar Sliedrecht M. R. Bouma, naar IJsselmuiden J. Kwak kel en echtgen. naar Barsingerhorn E. Zuur, naar Oude-Pekela M. Klein naar Anna Pau lowna. U helpt toch mede aan „Zonnestraal" cm de T.B. C. te bestrijden. De beken de Vereeniging „Zonnestraal" houdt 'n uitgebreide loterij met als hoofdprijs oen landhuis ter waarde van f 7000.-. Verder nog een groot aantal prachtige prijzen. Koopt u een lot (ze kosten 100 cent), dan hebt u niet alleen kans 'n schitterende prijs te winnen, maar u helpt ook hen, die aan de vreeselijke ziekte lijden en door „Zonnestraal" op den weg tot herstel worden voortgehol pen. Duizenden hebben hun leven aan „Zonnestraal" te danken, Nogmaals: help ook Draag een steentje bij door het koopen van een lot die verkrijgbaar zijn te Wieringen bij: Mevr. de Haan - Bosker, Nieuwstraat, Ilippolytpshoef. De trekking heeft reeds plaats in het laatst dezer maand. Wilt u dus spoedig 'n lot afhalen Politie: Verloren: een lederen hand beschermer van een rijwiel. Inl. bij den Gem. Bode. „De 180" Bijna honderdtachtigmalen In het afgeloopen jaar, Kreeg de Wieringer bevolking Visite van „heer Ooievaar". Meerd're keeren bracht die rakker ondanks alle crisiswee, Uit gemakzucht van ziclizelve Maar direct een tweeling mee. Honderd en nog tachtig malen Kwam de vraag, op schucht'ren toon, Van papaatje, vol verwachting, „Is 't een dochter of een zoon" Na de eerste kennismaking Met „kleine man" of „kleine meid", Voelden honderdtachtig vaders Even later „nattigheid". Bij de eerste keelgeluidjes Door de kleine voortgebracht, Zeiden honderdtachtig vaders „Hoor eens hoe de kleine lacht." Na de eerste serenade Middernacht vanuit de wieg, Zeiden honderdtachtig vaders „Da's de leste die ik krieg." Ga je over dertig jaren Allen nog eens even na, Je vindt de een misschien in Rusland De ander in Batavia. De een is dokter, de ander slager, Millionnair of kermisklant, Onderwijzeres of huisvrouw, Liedjesschrijver voor een krant (Nadruk verboden.) NIEK. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Arbeidsbeurs. Staan nog ingeschre ven 1 visscher, 481 landarb. met in begrip van 30 bij werkverscli. geplaat ste arbeiders), 6 timmerl., 1 dienstb., 2 transp.arb., 3 opperl., 1 waker, 1 met sel., 1 loodg. halfw., 1 baksch. zijn Poeders alleen, wanneer zij de handtee- kening dragen v. den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijnpoeders, Kiespijn poeders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist. Aanvragen, om arbeidskrachten bui ten de Gemeente: Voor electr. techn. bureau: 1 ankerwikkelaar, zelfstandig werker en tevens t.m. gewoon instal- latiewerk, dad., loon n.o.t.k., voor on- bep. tijd voor Gem. Telefoondienst, ingenieur 3e klasse met telefoonprac- tijk voor hotel, juffrouw voor de huis houding, tevens belast met het toezicht op de kamermeisjes, leeftijd pl.m. 40 jaar, voor 1 Febr. a.s. f 40.— p. mnd. voor vischrestaurant, serveerjuffrouw, moet bekend zijn met bedienen in lunch room of dergelijke, dad., geen loon, alleen kost, inwoning en fooien. Verder eenige dienstboden. Uitvoering. Voor een stampvolle zaal gaf Zondag 8 Jan. cl* R.K. Tooneelver- eeniging „Concordia onder leiding van den Zeer waarde Heer Pastoor van der Eem, een uitvoering ten bate van „Her wonnen Levenskracht". Opgevoerd werd het drama „Pastor Bonus", een schitterend mooi tooneelwerk, dat door de vereeniging keurig werd vertolkt en den aanwezigen e§n genotvollen avond bezorgde. Biljarten. Vanaf Donderdog tot Zon dagavond heeft onze plaatsgenoot, de heer Slikker, te Amsterdam gespeeld om het „kampioenschap 2e klasse groot biljart". Hoewel de heer Slikker hierin niet mocht slagen, eindigde deze toch als no. 3, eervol. Als jmen weet, dat door 8 beste biljartspelers aan deze zeer span nende wedstrijden werd deelgenomen, dan begrijpt men dat de heer Slikker met trotsch op deze wedstrijden mag terugzien. Open brief aan Piet de Graaf naar aanleiding van zijn artikel „Iets nieuws op het gebied van hypothecaire credieten." Beste Piet, Met zeer veel belangstelling heb ik je op zienbaar artikel gelezen, maar bovenal met zeer veel twijfel, Plet. Wat jij zoo schrijft over die Maatschappij Piet, is, (neem mij niet kwalijk dat ik het zoo moet schrijven) hoogst ongeloofwaardig. Daar zit meer achter, als dat jij er over schrijft, ik weet niet of jou gegevens, in dit eene artikel verwerkt, niet verder strekken, of dat je het mooiste er van vermeld hebt van hetgeen in de prospectus staat van de maatschappij „Rohyp." Ik kan dit niet controleeren, maar het heeft in mij twijfel doen opkomen, of de zaak wel solide is. Trouwens jij maakt zelf ook eenige reserve; je schrijft o.m. Wanneer dusdanige ondernemingen juist beheerd worden en soliede zijn, zal m.i. dit nieuwe soort credlet zeer zeker een nieuw perspectief openen. Jij weet dus blijkbaar ook niet meer als de aanlokkelijke voordeelen die je in het pros pectus hebt gelezen, zooals in den regel voor dergelijke ondernemingen gewoonte is. Als het nu eens heusch waar is Piet, wat je over deze rentelooze onopzegbare credieten schrijft, dacht je dan ook niet, dat daar geen liefhebberij voor zou zijn ze vliegen er op af als vliegen op de stroop. Want je schrijft nü wel, dat men ook meer mag sparen als het voorgeschreven verplichte bedrag, dat wil dus zeggen, als men een aan vraag doet voor een crediet van f 4000.-, en men beschikt momenteel over f 600, dan mag men dat jaar f 400.- storten, men doet dan een aanvraag, voor een crediet van f 3600.-. Bij toekenning moet men 5% van f 4000.- storten in het reservefonds. Dit is dus f 200.- Nu schrijf je dat dit een bezwaar zal zijn, Piet. Maar ik geloof er niets van want wat be- teekenen die f 200 ten slotte over het aantal jaren van aflossing, plus de f 451.97, die be taald moeten worden aan administratie- en andere kosten. Dat is in het geheel f 651.97, aan onkosten die men zou hebben voor een crediet van f 3600.- af te lossen in ruim 16 jaar. Dat is toch niets Piet, dat zie je toch zelf ook wel in, temeer daar je schrijft dat de cre dieten renteloos zijn. Ik kan mij dan ook niet anders voorstel len er moet meer aan vast zitten. Ik geef je toe het geld is niet duur tegen woordig, maar je moet er niet om komen, wafit dan kun Je betalen. Ik zou wel eens wat meer van die philan- tropische maatschappij af willen weten Piet, tenminste als jij me daarover nog verder in kunt lichten. Ik zou b.v. wel eens willen we ten wat beteekent in dit geval, „onopzeg- baar." En ook indien men met de maatschappij in zee gaat, heeft men dan zelf de beschik king over het hypothecair bouwcredietof laat die maatschappij een huis voor je zetten waar zij f 3600.- hypotheek op geeft. Zie je Piet dat lijkt me een belangrijke factor. En wat gebeurt er b.v. als ik met zoo'n maatschappij in zee ga, en ik kan na twee jaar sparen dit niet meer volhouden, krijg ik dan mijn bespaarde f 200.- terug voor de volle 100%, of is het zoo als bij sommige ver zekeringen, dat ik dan alles kwijt ben Is dit wel het geval, dan begin ik de werk wijze van die maatschappij al eenigzins te begrijpen. En ook Piet, wat gebeurt er, als ik eens niet aflossen kan, dat kan toch voorkomen niet waar men kan werkloos geraken, men kan ernstig ziek worden, waardoor men niet geregeld kan betalen. Is het niet zooals met een stofzuiger die men op afbetaling heeftzoolang de laatste termijn niet betaald is, houdt de maatschap pij voor 100% haar rechten. Ik wilde maar vragen Piet, als na b.v. 8 jaar aflossen, dus ongeveer de helft is afge lost, heb ik dan inderdaad een half huis in eigendom Zie je Pieter is zoo veel te vragen, en er zit zooveel aan vast Als je er niet meer van weet dan je hebt geschreven Piet neem ik je dit niet kwalijk maar weet je er wèl meer van, doe het dan alsnog en ik moet je er dan eigenlijk een verwijt van maken dat je er geen vervolgar tikel van hebt gemaakt. Aan het slot van je artikel Piet, bega je m.i. een onvergeeflijke flater. Je schrijft daar Wanneer op het tijdstip der toekenning eens een gewone hypotheek was genomen van f 4.000.tegen 5%, dan zou aan rente zUn betaald 16.36 maal f 200.- is f 3.272.—. ONS Benzine-installatie, Door de N.V. Bataafsche Import Mij. te 's-Gravenha- ge is vergunning aangevraagd voor het oplichten van een benzine-bewaar- plaats .met aftappomp bij het café Smit te Slootdorp. Voorzitter Directie. Bij beschikking van den minister van Waterstaat is ir. Dat is een vergelijking dit niet op gaat Piet, want Je houdt hier geen rekening met aflossing. En wanneer je dat wel gedaan zoudt hebben, dan is het bedrag aan rente veel lager over die 16.36 jaar. Ik heb eens goed nagedacht over z.g. ren telooze- en onopzegbare credieten Piet, en ben ook eens aan het rekenen gegaan. Ik heb mij een voorbeeld voor oogen gesteld, door twee personen een huis te laten bouwen, en heb ze genoemd Jansen en Pieterse. Jansen wil een huis bouwen, wat hem komt te staan op f 4000.- alles inbegrepen natuur lijk, wanneer hij dit gaat bewonen kost hem dit precies f 4000.-. Hij heeft hiervoor opgenomen f 2500.- a 4% en f 1500 a 5 Hij heeft zich voorgenomen per jaar f 200.- af te lossen. En wel op het bedrag ad. f 2500.- f 125.- en op het bedrag ad. f 1500.- f 75 per jaar. Jansen houdt dit trouw 20 jaar vol, en heeft dus het huis schoon. Hij heeft dan aan rente betaald in totaal f 1833.75, plus het opgenomen kapitaal van f 4000.- wordt dit dus f 5833.75, wat het wo nen hem gekost heeft in 20 jaar. Wanneer je dit omslaat per week, heeft hij dus ongeveer f 5.32 per week verwoond. Pieterse echter wil een crediet van „Ro hyp" en spaart vier jaar lang om de 10% van de f 4000.- bij elkaar te krijgen. Pieterse lukt dit, na 4 jaar krijgt hij de f 3600.-. crediet toegewezen. Maar Pieterse moet die 4 jaar dat hij spaart natuurlijk ook wonen, hij huurt hiervoor een huis wat hem f 6.- per week kost. Dit is niet te hoog wanneer wij de plaat selijke omstandigheden aanhouden, en Pie terse wil knap wonen, getuige het feit dat hij een woning wil laten zetten van f 4000.-. Alles loopt met Pieterse even glad, als het met Jansen verloopen is. Na ruim twintig jaar ziet de rekening van Pieterse er als volgt uit 4 jaar huren a f 6.- per week 1248 - De bespaarde 10% over 4 jaar 400.- Aflossing Crediet 3600.- Administratiekosten etc. 451.97 5699.97 Pieterse heeft dus ongeveer f 133.78 goed- kooper gewoond als Jansen in die 20 jaar. Dit is echter maar oogenschijnlijk, want in het kapitaal van Pieterse zit f 400.- eigen geld, waar hij nimmer rente voor heeft ont vangen. Terwijl Jansen alles heeft opgeno men en alleen rente en aflossing heeft be taald. Zie je Piet zoo kom je tot alle mogelijke combinatie's helder een en ander eens op, je zult er niet alleen mij, doch ook een hoop lezers van dit blad mee verplichten. Licht de sluier van dit crediet-mysterie nog wat verder op, want is het een goed sy steem, dan is het voor uitbreiding vatbaar, je kunt er de crisis mee oplossen. Inmiddels een groet van je toegenegen Th. J. van VEGTEN. Inschrijvingen Handelsregister te Alkmaar. In de week van 3 tot en met 9 Januari 1933 werden in het Handelsregister te Alkmaar o.m. de volgende opgaven in geschreven. Nieuwe zaken„Bonneterie", Alk maar, Langestraat 73. Winkel in da mesmodes. Eigenaar II. Droge. Wijzigingen N.V. Dameshoeden magazijn v.h. H. Lind, Alkmaar, Mient Uitgetreden dir. H. C. Lind. Benoemd tot dir. C. Keg-Lind. Benoemd tot pro curatiehouder N. H. Slinger. Konijnen farm „de Zandhoeve" Bergen Dr. v. Peltlaan 8. Pelskonijnenfokkerij en de daarmede in verband staande handel. De vennootschap ontbonden. De handelszaak wordt voortgezet door den heer P. W. J. Moonen, onder den zelfden handelsnaam. N.V. Eerste Nederlandsche Radio Centrale, Afd. Alkmaar-Heijoo. Het hoofdkantoor is verplaatst naar Ileiloo, Kerklaan H. 41. Het kantoor te Koog aan de Zaan is opgeheven. De Nederlandsche Bank N.V. Am- sterdam( betreffende het agentschap Alkmaar.) Uitgetreden als plaatsver vangend agent P. C. Bakker. Be noemd tot procuratiehouder G. J. de Rover, F. Akkerman en G. A. Brouwer. N.V. Grossierderij v.h. A. Klik, Den Helder, Westgracht 9, Grossierderij in koloniale waren. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 200.000,--, waarvan thans geplaatst en gestort f 55.000.— Firma F. W. J. Drögc, Alkmaar, Lan gestraat 17. Dames- heerenmodemaga zijn. De vennnootschap ontbonden. De handelszaak wordt voortgezet door den heer J. G. Dröge, onder denzelfden han delsnaam. BINNENLANDSCH NIEUWS. Fietsendiefstallen op groote schaal. Een rijwielhandelaar, zijn zoon, schoonzoon en twee andere man nen aangehouden. Den laatsten tijd zijn in verschillen de plaatsen van Twente tal van rijwie len gestolen. Het is de politie te Ensche de gelukt de daders aan te houden. In een rijwielherstelplaats aan de Hooge Bothof straat te Enschede werden tien tallen rijwielen en onderdeelen aange troffen, welke alle van diefstal afkom stig bleken te zijn. Van tal van rijwie len kon de herkomst nog niet worden vastgesteld. Gebleken is, dat de fietsen gestolen zijn in Enschede, Hengelo, Delden, Goor, Borne en Oldenzaal. De rijwielhandelaar, zijn zoon en een S. Smeding te Alkmaar voor 1933 aan gewezen als voorzitter van de voorloo- pige directie van den Wieringermeer- polder. Politie: Verloren een vulpenhouder in de buurt van Slootdorp. Inlichtingen en terugbezorging postkantoor Sloot dorp. schoonzoon, alsmede twee andere per sonen zijn in arrest gesteld. Naar vele fietsen, die door den rij wielhandelaar zijn verkocht, wordt nog een onderzoek ingesteld. Loonsverlaging aangekondigd De directie der fa. Ter Horst en Co. jutefabrieken te Rijssen, heeft 'n loons verlaging van 10 pCt. aangekondigd, welke zal ingaan de vierde week van deze maand. Leidekker van het dak gevallen. De leidekker H. Jansen uit Ottersum (L.) had het ongeluk om, terwijl hij te Baarlo werkzaam was, het evenwicht te verliezen en van het dak te vallen. De ongelukkige werd naar het R.K. Zie kenhuis te Venlo overgebracht, waar bleek, dat hij een zware wervelfrac tuur had opgeloopen. Voor zijn leven wordt gevreesd. BUITENLANDSCH NIEUWS. Griepepidemie in Amerika en in Engeland. Honderden slachtoffers. De griep-epidemie, die New-York teistert, neemt nog steeds in omvang toe en gaat vergezeld van ernstige ge vallen van longontsteking, tengevolge waarvan reeds verscheidene personen om het leven zijn gekomen. Sedert het begin der vorige week zijn 85 personen gestorven aan longontsteking en 19 aan griep. lederen dag worden honder don nieuwe gevallen gemeld, en het is te vreezen, dat het aantal slachtoffers nog toenemen zal. In de groote bevolkingscentra van Engeland en Wales heeft de griep ook tal van slachtoffers geèischt. Volgens officieele gegevens zijn in de laatste week 300 personen aan de griep over leden CONSTANTINOPEL. Constantinopel is reeds 658 jaren voor Christus geboorte gesticht en in 330 j. na Chr. door keizer Constantijn de Groote tot hoofd- en residentiestad van het Romeinsche Rijk verheven. Naar hem werd in dat jaar de stad Constan- tinopolis genoemd. Na de splitsing van Oost en West is ze de hoofdstad van het Oost-Romeinsche Rijk gewor den. In 1204 namen de Kruisvaders de stad in, maar in 1261 moesten zij haar weer prijs geven. De Turken maakten er zich meester van in 1453. Als hoofd stad van liet Turksche Rijk heeft zij eenige jaren geleden haar voornamen rang moeten afstaan aan het onaan zienlijke stadje Angora in Klein-Azië. Constantijn de Groote liet naar het voorbeeld van het oude Rome de stad op zeven heuvelen bouwen. Hij ver sterkte haar met muren van twee uren gaans lengte. Op een der hoogste heuvelen 9taat de wereldberoemde moskee Aya Sophia nu een Mohammmedaansch bedehuis, in 532 als Christelijke kerk gebouwd. Van buiten is het gebouw niet bij zonder mooi, maar van binnen schitte rend, met veel marmer, inlegwerk en edelgesteente. De koepel is grooten- deels van een soort puimsteen. Behal ve de deuren is er aan het geheele bouwwerk geen hout te bekennen. Op een anderen heuvel staat, als een blijvende herinnering aan den beroem den vorst en veldheer, de Zuil van Con stantijn den Groote. Volgens de over levering zouden onder dat gedenkt.ee- ken begraven liggen de hamer en de spijkers, gebruikt bij het vervaardigen van Jezus' kruis. Een ander gebouw is het Serail. Eeu wenlang is dat de residentie van de ka liefen geweest. In de verschillende ki osken van het Serail wordt nu nog het kostbaarste en zeldzaamste bewaard, wat Turkije bezit. In een ervan moet de mantel van den profeet geborgen zijn, de mantel, eens door den stichter van den Mohammedaanschen gods dienst gedragen. Een andere, „de kiosk van Bagdad", is van binnen geheel met oud-Perzisch aardewerk bekleed. Verder is er nog de keizerlijke schat kamer met een overvloed van de zeld zaamste edelgesteenten en de wonder lijkst kunstwerken. Daar is ook een afzonderijke zaal ingericht voor 28 le- vensgroote poppen, de wassen beelden der eerste 28 kaliefen, getooid met klee ren, zooals de levende heerschers droegen. MIJN H ARDT'S SALMIAK-TABLETTEN Doozen 20 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten BURGERLIJKE STAND der gem. Harenkarspel over Dec. 1932. Geboren Wilhelmus Petrus z.v. Johannes Dekker en Selma Jonas Nicolaas Willem, z.v. Abram Borst en Maria Elisabeth Groot Cornelis, z.v. Roelof IJpma en Trijntje de

Wieringer courant | 1933 | | pagina 2