KEG THEE las Falcon- en u Breit alles Best!! 24e JAARGANG VRIJDAG 20 JANUARI 1933 No. 0 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN PIJP - TABAK ..DE WAKENDE LEEUW" BIJ SC O L T O F KANAALWEG DEN HELDER. GERECHTIGHEID. VINDT GEEN BETERE ■WIERINGER COURANT V ER8CHIJNT ELKEN DINSDAG en VRUDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGER. BUREAU Hlppolytoshoef Wiertnfen. Telefoon Intercomm. No. 19. AD VIR TINTim Van 16 regen Iedere regel meer f 0 JA t 0.1A VOOR BETERE TABAKSFABRIEK J. R. KEUSS. Laat 125 Alkmaar. BINNENLANDSCH NIEUWS. EEN MERKWAARDIGE PROMOTIE. Aan de Landbouw-Hoogeschool te Wage- ningen is, zooals gemeld, bevorderd tot doc tor in de landbouwkunde op een proefschrift getiteld „Over doelmatige veevoedering in Nederland", de heer C. Kooy Lz., te Voorscho ten. Deze promotie bewijst, wat het wil zeg gen wilskracht te bezitten. Dr. ir. C. Kooy werd in 1889 te 's-Gravendeel geboren en verliet op 11-jarigen leeftijd de lagere school. Op 22-jarigen leeftijd bezocht hij één jaar een kweekschool en haalde in 1912 de onder wijzersacte. Na nog in het bezit te zijn ge komen van andere acten behaalde hij in 1923 acte M.O. Staathuishoudkunde en stati stiek, 1928 candidaats- en 1930 ingenieurs diploma. Alle studie geschiedde in de weinige vrije uren die tot zijn beschikking waren. In 1912 werd hij onderwijzer te Zwijndrecht, daarna te Dordrecht, vervolgens leeraar te Schagen, hoofd van de Chr. Lagere Landbouwschool te Alphen aan den Rijn en was van 1924 af verbonden aan de fabrieken van Calvé-Delft, als landbouwkundige. Bovendien kon de heer Kooy nog tijd vin den om verschillende bestuursfuncties te vervullen en was hij medewerker aan het Vereenigingsblad der Chr. Handelsreizigers. OUDE RIJWIELBELASTINGMERKEN VOOR DE T. B. C.-PATIENTEN. De Vereeniging tot Bevordering der Belan gen van T. B. C.-patiënten in Nederland deelt mede, dat de inzameling van oude rij- wielbelastingplaatjes en andere metalen over het jaar 1932 een totaal gewicht van 6000 Kg. heeft bereikt. BEZWAREN TEGEN EXECUTIES. De hoofdbesturen van den Algemeenen Bond van Koffiehuishouders en Slijters in Nederland en van den Ned. Bond van Hotel, Café en Restauranthouders in het Verlofbe- drijf Horares hebben een adres aan H.M. de Koningin gezonden, waarin zij er de aan dacht op vestigen, hoe in dezen crisistijd in naam der Koningin geregeld wordt voortge gaan om menschen, die door de noodlottige tijdsomstandigheden van dezen tijd hun be lasting niet kunnen betalen, te executeeren. Gevraagd wordt zoo spoedig mogelijk de openbare executies van inboedels als rechts middel uit de fiscale administratie te doen verdwijnen subsidair een meer humaan op treden te bevorderen en executies zooveel mogelijk uit te stellen. Voorts worden gevraagd verlaging van waarschuwing en dwangbevelen, inlassching van het gedwongen accoord en instelling FEUILLETON. DAMES en HEEREN koopt uw No. 22. Dat mag ik u natuurlijk niet zeggen. De beste raad dien ik u kan geven is deze kruip rustig weer in uw auto, sla uw plaid dicht om u heen en wacht tot ik u roep. Zoodra u öf den kolonel öf luitenant Lebrensky kunt spreken, zal ik u waarschuwen. Ik heb nu ge.en tijd mij langer met u bezig te houden, want ik heb met dezen korporaal zaken te verhandelen. Hij nam Paul onder den arm en voerde hem mee. Wees niet ongerust, zeide hij, zoodra zij buiten het gehoor waren, ik ben de vriend van Boris Lebrensky en ik, Jules Vallois, weet alles. U weet alles Ja, van avond deed ik de ontdekking, toen hij mij een pakje brieven gaf voor de vrouw, de éénige voor wie zijn leven waarde heeft. Ik heb nagedacht en mijne conclusies getrokken en ik geloof dat ik niet ver zal behoeven te gaan om, als het noodig mocht zijn, de brieven aan hun adres te bezorgen. De ander deed een stap achteruit. Wat meent u vroeg hij flauw. Vallois legde hem de hand op den schou der. Luister. Vroeger dat in een vorig leven geweest .1 -■ ik een der clubvrienden va 13i .t m; rr. ik spande al mijne kr 1 ;o" Diable te vinden e1- v p t leveren. De oorlof van een instituut ter voorkoming van bui tensporige huurlasten voor het Hotel, Café en Restaurantbedrijf. EEN WINKELSLUITINGS-GRAP. Sigaretten bij krant cadeaux. Dinsdag heeft de kantonrechter mr. C. C. Tieleman te Rotterdam schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen den 39-jarigen sigarenhandelaar H. J. S.,'aan den Schie- damschenweg, die op 25 December j.1., dus op Kerstzondag, in zijn winkel oude kranten had verkocht, waarbij hij sigaretten „cadeau" gaf. De prijzen van de oude kranten waren in overeenstemming met de waarde van de sigaretten, die de klanten zelf konden uit kiezen. De ambtenaar van het O. M. had verdach te schuldig geacht aan overtreding van de Winkelsluitingswet en, omdat het hier een proefgeval betrof, gevraagd geen straf op te leggen. Ook de kantonrechter achtte het verweer van verdachte onaannemelijk. Uit het feit, dat in het geval, waarvoor proces verbaal was opgemaakt, de klant in een siga renwinkel gevraagd had om sigaretten, moet worden afgeleid, dat hij sigaretten wilde koopen en geen geschenken wilde ontvangen en zeker geen oude kranten. De kantonrech ter noemde dat „verkoopen" van oude kran ten een schijnhandeling. Voor verdachte moet het er om te doen zijn geweest, zijn debiet op rookgebied te vergrooten en niet om oude kranten zonder eenige handels waarde voor een exhorbitant hoogen prijs aan den man te brengen. Verdachte liet zich voor de sigaretten betalen en niet voor de kranten. Waar het er dus eenerzij ds voor moet wor den gehouden, dat bij den afnemer de wil heeft voorgezeten, zich tegen betaling siga retten te verschaffing, waartoe deze zich dan ook in verdachte's winkel had begeven en anderzijds aangenomen moet worden, dat verdachte daaraan heeft willen voldoen, zij het met bij levering van een oude krant, is verdachte schuldig te achten aan overtreding- van de Winkelsluitingswet. Aangezien verdachte gemeend heeft, schoon op verkeerde gronden, dat hij geen strafbaar feit pleegde, legde de kantonrech ter de minimum straf op n.1. f 0.50 boete of 1 dag hechtenis. NATIONALE BOND VOOR PLAATSELIJKE KEUZE. Dezer dagen kwam de Raad van Negen van genoemden Bond bijeen. In de geschie denis van den Bond was dit een merkwaar dige vergadering. Immers het was de laatste vergadering van den Raad van Negen. Niet omdat deze den strijd opgeeft. Maar omdat nu voortaan ook enkele Roomsch Katholie ken er deel van zullen uitmaken, en daarmee de Raad wordt omgezet in een Raad van Twaalf. Tot dusver hielden dezen zich offi cieel van deze actie afzijdig, al was het wel bekend dat er in hunne gelederen ook heel wat persoonlijke voorstanders waren. Thans hadden zich, na daartoe door den Raad van Vijftig gekozen te zijn, bereid verklaard om zitting te nemen de H.H. Pater Arts van Velsen, den heer G. P. Bon van 's Gravenhage, en Pater Patricius van Hel mond. Ze werden door den voorzitter, den heer P. van der Meulen, geïnstaleerd, waar mee dan nu de Bond een nieuwe periode in gaat, waarin hij zal streven naar de vervul ling van zijn oude ideaal. VERKEERD KASBEHEER. Naar men verneemt zou de secreta men, Lebrensky en mij. Ik bewonderde zijn moed, zijn doorzicht en scherpzinnigheid, ik voelde mij steeds meer tot hem aangetrok ken. Wij werden intieme vrienden en als hij over dezen dwazen loop van het noodlot ooit heeft nagedacht, moet het hem eene groote voldoening zijn geweest. Hij redde mij het leven. Dat verbond mij onafscheidelijk aan hem. Mijn leven zou ik willen stellen voor het zijne. En vanavond, nadat hij af scheid van mij had genomen voor een tocht, waarvan drie anderen niet zijn weergekeerd u hebt moed, niet waar, ik behoef u niet te sparen, zooals men eene vrouw spaart vanavond deed ik de ontdekking dat mijn vriend Lebrensky en Robert le Diable één zijn. Toen wist ik terzelfder tijd, dat de on afscheidelijke vriend van Boris niemand an ders kon zijn dan dè vrouw uit zijn leven. Ik ken u nu en bewonder u. Het noodlot heeft gewild, dat ik zijn vriend werd, nadat ik ge tracht had zijn vijand te zijn. Het zij zoo. Nu zal ik ook doen wat ik kan om u te hel pen. Hebt u nu de zekerheid, de volkomen zekerheid, dat u mij kunt vertrouwen Zeg mij dan wat u hierheen voerde. Hij is ontdekt. Die burger is Genoeg, ik begrijp het reeds. Men heeft daarginds het kluwen ontward, terwijl hij hier vocht als een leeuw, dagelijks, neen hon derdmaal per dag zijn leven waagde voor het vaderlandMaar wij zullen hem redden, wij beiden. Bewaar goed uw incognito. In deze uniform bent u hier volkomen veilig. Wat ik kan doen en hoe, weet ik nog niet, maar ik zweer u, dat wij hem zullen redden, Hij stak haar beide handen toe en zij leg de er de hare in. Nu bleef hun niets anders over dan te wachtenschijnbaar kalm en onbewogen l wachten. Traag kropen de uren voort. Reeds lang was het twee uur geweest, ris van de afdeeling Olst der Ned. Ver eeniging van Fabrieksarbeiders zich hebben schuldig gemaakt aan oplich ting en valschheid in geschrifte ten na- deele van de vereeniging. De man maakte er steeds werk van zelf rekeningen te voldoen in plaats van den penningmeester en liet er zich toe verleiden, valsche en vervalsch te quitanties in te dienen. Gepantserde smokkelauto in beslag Zwaar bewapende smokkelaars in een garage verrast; 1600 pond cigarettentabak in beslag geno men. Een smokkelaar aange schoten. Het is den beambten van het douane kantoor Rheindahlen in samenwer king met de Kriminalpolizei uit Glad- bach gelukt een beruchte smokkel bende te arresteeren. Het zijn de groot smokkelaars Som,mers en zijn beide handlangers Sommcr en Schmitz, alle drie uit Müncben-Gladbach. Het was de douane ter oore gekomen dat deze bende een zwaar gepantserden wagen in een garage gêstald had. De grens beambten legden zich in de nabijheid van dc garage op den loer. Omstreeks middernacht betraden de drie perso nen de garage en maakten voorberei dingen voor 't vertrek. Plotseling betra den ook de douane-beambten de garage en bedreigden de sluikers met hun re volvers. De overval was zoo verrassend dat de smokkelaars geen gebruik meer konden maken van hun vuurwapenen Toch probeerde een van hen nog te ontkomen, docli 'n schot van een der douanen trof hem in het been, zoodat hij zijn vlucht moest opgeven. Alle drie smokkelaars waren zwaar bewa pend met legerpistolen van 8 mm. In den wagen bevonden zich 1600 pond si- garettentabak, frauduleus uit Neder land binnengevoerd. De wagen, een omgebouwde achtcylinder-personen- auto, bleek geheel met 6 mm. dikke staalplaten gepantserd te zijn, zoodat de wagen vrijwel kogelvrij was. Behal ve een gepantserde benzinetank was nog een reservetank naast den molor ingebouwd. De wapens der douane zouden voor dezen wagen, wel de zwaarst gepantserde die tot nog toe in beslag genomen is, absoluut onvoidoen de geweest zijn. De smokkelaars wor Ie KLAS REPARATIE INRICHTING vóór nieuw werk zijn wij No. I voor alle soorten wollen Meeding, kousen en sokken, (ook de fijnste). Den Helder Zuidstr. 19. (Let op de Gele Winkel). Elke vrachtrijder neemt gratis de pakjes mede. Depót voor H.-hoef C. Duijn- ker, voor Den Oever Jb. Kaleveld. drie uur werd het en nog niets. Vier uur. niets. Het begon bleek te schemeren aan den oostelijken hemel. Het begin van den aanval was bepaald op zeven uur in den morgen. Onder de officieren heerschte de grootste opwinding. Zij allen wisten, zoo goed als hun aanvoerder, dat, wanneer Lebrensky zijne zending niet had kunnen volbrengen, wan neer er geen versterkingen kwamen opdagen, alle kans op welslagen verloren was. Dan werd het een slachting, een formeele moord partij. En toch zouden zij in deze zekerheid hun ne mannen in den dood moeten drijven, want het plan was eenmaal vastgesteld, alles paste en sloot nauwkeurig in elkaar, alles was be rekend. Zij mochten niet in gebreke blijven, zij moesten het teeken geven, het doods- seinals Lebrensky niet terugkeerde. De dag brak aan. Een witte, lichte nevel hing over het land, waar men reeds vormen kon onderscheiden. In de verte knetterde he vig het vuur. Met hunne verrekijkers gewapend, tuurden de officieren naar den kant, ^nwaar men den boodschapper verwachtte. Daar zagen ze heel in de verte een snel be wegende stip, die naderde, groter werd, vorm kreeg. Met gebroken uitroepen meldde nu de een, dan de ander wat hij zag. Hij heeft flink vaart Hij hangt op het stuur De machine slingert Hij heeft ze niet in zijn macht Nu bleef hun niets anders over dan te Daar gaat ze tegen een boom op neen, het loopt goed af Bepaald, is hij het stuur kwijt In razende vaart naderde de motor. Nog enkele honderden meters.'... Eén kreet klonk uit alter monden. Hij valt Bevat tevens bons voor enkele praktische cm rooms ilver vlekvr'je gebruiksvoorwerpen. nderdaad een smaakvolle reclame. *^Ukuntzeiederendac gebrui ken. Reeds spoedigkanmen in met bezit er van komen.U hebt slechts 50punten te sparen en U ontvangt reeds een ze5TAlTheelepeltje5 op vier "Taartvorkjes opeen d cSmttL II Tieezeerjc. du idupunten ontvangtüeen ppactit 1g GErtAMtRD T, N N tN ThLLBU3J E Vlekvdu S I LVER don nog verdacht van de smokkclnf- faire bij Himmelgeisterveer, waar een der douanen getroffen werd. Liefhebbers voor speenvarkens. Dezer dagen is te Uithoorn een ver gadering gehouden van burgemees ters van gemeenten in de omgeving van Amsterdam, waar in principe be sloten is, in te gaan op een aanbod tot het afnemen van een aantal „crisis- varkentjes". Deze speenvarkens zullen te Uit hoorn worden geslacht, om dan tegen den prijs van 15 cent per stuk te wor den verkocht aan de, ter vergadering vertegenwoordigende gemeenten, w.o. Nieuwer Amstel, Nieuw veen, Ter Aar, Rijnzaterwoude, Alkemade, Leimuiden en Uithoorn. De gemeentebesturen zullen de speen varkens dan kosteloos onder de daar voor in aanmerking komende behoefti- gen distribueeren. Op verzoek van het gemeentebestuur van^nschedé zullen 1000 speenvar kens door de Varkenscentrale naar die plaats worden gezonden, om daar, zoo als inAmsterdam, aan behoeftigen te worden uitgedeeld. Voorspelling van madame Sylvia over Nederland. De correspondent van het Hbld. te Brussel telefoneert Madame Sylvia de Duitsche hel derziende^ die indertijd veel van zich heeft doen spreken door haar schat- graverij te Zaandam -- heeft zooeven haar voorspellingen voor het zonne jaar 1933-1934 gepubliceerd. Wij vin den er verschillende voorspellingen in, die wij hier samenvatten In de toekomst, zoo zegt madame Syl via, zal er met ijver worden gewerkt aan de totstandkoming van een duur- zamen vrede en de voor dit werk be- noodigde kracht zal voornamelijk uit gaan van Nederland. In de eerstvolgen de zeven jaar zal Nederland, na vele moeilijkheden te hebben overwonnen, groote gebeurtenissen beleven. Er zal een man opstaan, een Neder lander, die met kracht optreedt zooals Mussolini en middelen vindt om de crisis te overwinnen. Hij zal binnen twee jaar opduiken en van nu af gere kend binnen zeven jaar de plaats inne men, die hem toekomt. Hij zal een van de belangrijkste menschen van Europa worden en aan het Nederlandschc hof zal men dit erkennen. De Nederlandsche koloniën zullen zich binnen twee jaar op ongehoorde wijze ontwikkelen door uitvindingen, die de exploitiatie van verschillende producten zullen in de hand werken. Dood Het was niet te zeggen. De motorrijder was van zijn machine gesmakt en lag nu onbe weeglijk op den weg, naast het tuffende, ra zende ding, dat was als een gewond dier. Gauw, een brancardschreeuwde de kolonel. Reeds kwamen twee dragers met een lichte baar in looppas aan. Een dokter volg de hen. Zij begaven zich op weg zonder een seconde te verliezen. Jules Vallois en Paul volgde hen. Zij waren de eersten, die den neergestorten held bereikten en bogen zich over hem heen om hem met oneindige zorg en teederheid op de draagbaar te leggen. Even sloeg hij de oogen op. Zijne vrouw en zijn vriend. Meer verlangde hij niet. Oogen- blikkelijk sloot hij ze weer. Op de linkerzijde van zijn uniform was een bloedvlek, die langzaam grooter werd, Voorzichtig droegen ze de baar naar het kamp. De kolonel was hun, gevolgd door eenige officieren, tegemoet geloopen. Op zijn wenk zetten de dragers de baar neer. De officier boog zich over den gewonde. Lebrensky, beste jongen Op den klank van die stem opende de ge wonde opnieuw de oogen. Hij trachtte te spreken en maakte een zwak gebaar met de hand. Vallois richtte zijn hoofd wat op en ondersteunde het. Versterkinghierom zes uur. Meer kon hij niet uitbrengen, hij sloot de oogen weer en lag onbeweeglijk, als een doode. Vragend zag de kolonel den dokter aan, die zich over de baar boog. Deze schudde het hoofd. Een kwestie van minuten of secon den. De kolonel vatte de koude hand, die slap neer hing. BUITENLANDSCH NIEUWS. SCHOOL VOOR BEDELEN. Kinderen van 5 tot 18 jaar in de leer. De politie heeft, te Zagreb (Joego-Sla- vië) een uitgebreide en goedgeorgani seerde school ontdekt om kinderen tu9 schen 5 en 18 jaar het bedelen in de straten te leeren. In de school hing de plattegrond van de stad, die in verschillende distric ten verdeeld was en waarop was aange Aan de andere zijde knielde de Jonge vrouw, die uniform droeg en al wat daaraan kleeft van smart en lijden en duurgekochten roem, met den moed van een man. Zij schrei de niet, maar haar wijdgeopende oogen wa ren strak op het bleeke gelaat gericht, alsof zij de ziel wilde bespieden op het oogenblik, dat die zou zweven naar een land waar de vrede woont De kolonel nam het legioen van eer, dat hij op de borst droeg en spelde het op de met bloed bevlekte uniform. Langzamerhand had een groep soldaten en officieren zich om hun chef gevormd. Daar werd plotseling ruw de stille kring verbroken en een luide stem schreeuwde In naam der wet Druk en schutterig, met een breede drie kleurige sjerp om het lijf en een groote me daille op de borst, drong het driftige burger mannetje, dat heel van Parijs gekomen was om een verdienstelijk officier te arresteeren, naar voren en ratelde In naam der wet arresteer Ik Robert de Rénier, zich noemende Boris Lebrensky, we gens De kolonel hief den arm op en wees den ambtenaar met zijn degen terug. En duidend naar de roerlooze gestalte, waar uit met een zwakken, bijna onhoorbaren ademtocht het laatste leven ontvlood, zeide hij plechtig Hij heeft zijn schuld aan het vaderland ruimschoots betaald. Terug Twee soldaten traden naar voren en spreid den de vlag over het lichaam in de met slijk en bloed bedekte uniform, waarop het eere- kruis was gehecht. EINDE.

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1