Loden jas 24e JAARGANG DINSDAG 14 FEBRUARI 1933. No. 13 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINQEN EN OMSTREKEN HET CONFLICT TUSSCHEN REGEERING EN KAMER. Gashouder ontploft bij Neunkirchen. PLICHT IS GELUK BIJ S. COLTOF. KANAALWEG DEN HELDER. WIER NGER COURANT VERSCHIJNT EIKEN M BUREAU DINSDAG eu VRIJDAG. UITUKVEK Hlppolytosheef Wlertngen. ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER, WEERINGEN. Telefoon Intercomm. No. 19. per 3 maanden 1.— ADVlRTlNTim: Van 1—» regels OJL Iedere regel meer 0.11 Het Handelsblad (Lib.) schrijft over het Donderdag uitgebroken conflict tusschen Regeering en Kamer, in ver bond met de aanneming van de motie Boon. bond met de aanneming van de motie De verklaring voor het door de Re geering ingenomen standpunt moet pien, aldus de indruk dien wij kregen, na hieromtrent ons oor bij insiders te luisteren gelegd te hebben, bovenal zoeken in de omstandigheid, dat het kabinet in de door de meerderheid der Kamer aangenomen houding een symptoom zag van het feit, dat deze Kamer niet bereid is om op de wijze, als de Regeering wenschelijk leek, aan de door haar noodzakelijk geachte bezuinigingen mede te werken. „Wij, de Regeering, gaven blijk prijs te stellen op gemeen overleg, toen wij tenslotte aan de bezwaren tege moet kwamen, door in plaats van ze ven vier reditbankcn op te heffen. Wanneer daarna echter een Kamer de Regeeringsvoorstellen nog niet wil accepteeren, is het kabinet toch zeker wel verantwoord voor een verklaring als Minister Donner namens de Regee- 4'ing heeft afgelegd". Wanneer men zich thans afvraagt, wat het kabinet van zins is, dan ge looft het blad niet ver van de waar heid af te zijn, als het vermoedt, dat het de Koningin Kamerontbinding wenscht te adviseeren. De Regeering, zoo werd het blad nog uit de beste bron verzekerd, is niet demissionnair. Daar is geen kwes tie van. Zij denkt er niet aan onder de huidige omstandigheden Nederland door een demissionnair bewind te la ten besturen Dit zou zij volkomen verkeerd vinden. Het misverstand, alsof wij momen teel wel te doen zouden hebben met een kabmet, dat zijn ontslag heeft ge vraagd of zoo aanstonds zou vragen, heeft de Minister-president trouwens, gelijk bekend, onmiddellijk den kop doen indrukken. Het blad dunkt, hier is geen sprake voor twijfel meer Het kabinet acht het oogenblik aangebroken om, waar het meent dat voor doorvoering van zijn bezuinigingsprogram met deze Kamer niet meer te werken valt, tot ontbinding der Kamer over te gaan. Natuurlijk zal men moeten afwach ten of de Kamer, in dien Haar een ad vies van dezen aard door de Regeering zou worden gegeven, daarop zou in gaan. Tientallen dooden, honderden gewonden. HET SAARGEBIED IN ROUW. Een ontzettende ramp heeft Vrijdag de stad Neunkirchen in het Saargebied getroffen. Op het terrein van de Neunkirchener Hütte is een gashouder, die 80 M. hoog was en 120.000 kubieke meter kon bevatten, in de lucht ge sprongen. Alle huizen in de omliggende stra ten werden vernield en in de geheele verdere stad zijn overal de ruiten gesprongen. Het beeld van de verwoesting is ontzettend. Het FEUILLETON. Naar het Engelsch. No. 3. „Als u nu een makkelijk hoekplaatsje kiest, Miss Underwood, dan zal ik zorgen, dat u al les onder uw bereik krijgt. Uw handtasch heb ik al, Mrs. Gilbert." De dames stapten in en de jonge man leg de de verschillende dingen in het rek, waar na hij nog eens keek, of alles er was. Ja paraplu's, parasols, boeken, kranten, een lunchmand je en vruchten juist, het was in orde „Dank u, Mr. Thorburn. Ik vrees dat wij u heel wat last hebben gegeven, maar tot dus verre heeft het onze reis veel veraange naamd." „Het weer heeft het onze reis veel veraan genaamd." „Het weer heeft ook zoo meegewerktvan Melbourne af is het prachtig geweestmaar ik vrees, dat u het nu heel warm zult krijgen.' „Men kan eigenlijk niet anders verwach ten in Januari, is 't wel vroeg Mrs. Gilbert. „Ik denk, dat uw moeder niet uit Tasmania zal terugkeeren, voor de zomer voorbij is.' „Ik hoop van niet. Ik heb er een alleraar digst optrekje voor haar gevonden. Maar wij zijn nog nooit zoo lang van elkaar geweest en zij begint alweer naar huis te verlangen. Toch mag ik haar daarin niet aanmoedigen, want dokter Ashby heeft mij verzekerd, dat niets nadeeliger voor haar kan zijn, dan een warm klimaat. Daarom heb ik er wel eens over gedacht, om mijn fortuin te gaan beproe ven in Nieuw-Zeeland. Maar eer u naar Mel bourne terugkeert, kom ik u weerzien, Mrs. Gilbert, en misschien dat ik u ook nog wel maakt den indruk, alsof de stad door een aard beving is geteisterd, alle straten van de stad zijn bezaaid met glasscherven van gesprongen ruiten en stukken van dakpannen, welke door den ontzettenden luchtdruk afgerukt werden. Alle telefonische verbindingen zijn gestoord. Het station is met puinhoopen bedekt, zoodat geen treinen kunnen aankomen of vertrek ken. Brandweer, politie en gendarmes hebben het terrein van de mijn in wijden omtrek af gezet en laten niemand passeeren, daar er gevaar voor verdere ontploffing bestaat. Vooral de tot de mijn behoorende tankinstal latie, waar benzol opgeslagen ligt, loopt groot gevaar. Mocht ook deze installatie ontploffen, dan zou de ramp niet te overzien zijn. Hoe geweldig de uitwerking der ontploffing was blijkt wel uit het simpele feit, dat brok stukken van den grooten gashouder en van de buitengewoon zware buisleidingen tot drie kilometer ver het land in geslingerd zijn. De Saarbrückerstrasse, die «aat de plaats des onheils leidt, ligt bezaaid met brokken ijzer, kapotte buizen en stukken van de omhulling van den gashouder. In de verderaf gelegen plaatsen Homburg. Zweibrücken, Wellesweiler, Bexbach, Franken holz, St. Ingbert, etc. zijn tallooze vensterrui ten door den ontzaglijken luchtdruk vernield. Kilometers ver is de gaslucht nog duidelijk te bespeuren. Op de landwegen zijn masten van hoogspanningsleidingen omgeworpen. Het terrein in de onmiddellijke nabijheid van den gashouder ligt als een beeld der ver schrikking uitgespreid. De huizen zijn tot op de fundamenten met den grond gelijk ge maakt. Op de straten stapelen de menschen de stukken huisraad, die zij nog uit het puin te voorschijn kunnen halen, op. Onder de overblijfselen van een geheel ingestort huis ligt nog een geheel gezin bedolven. Op deuren als draagbaren worden dooden en gewonden weggedragen. Onvermoeid zwoe gen de vrijwillige helpers der reddingscolon nes om te helpen, waar nog hulp geboden kan worden. Onafgebroken reeksen auto's stuwen zich door de straten heen. Politie en landjagers uit het geheele Saargebied handhaven de or de. Het mag een geluk heeten, dat de electri- sche installatie van de stad ongeschonden is en kan blijven functionneeren. De regeeringscommissaris was reeds kort na het ongeluk ter plaatse, waar onmiddel lijk beraadslaagd werd over de te nemen hulp maatregelen. Alle omliggende grensplaatsjes werden door de explosie getroffen, daar de luchtdruk de ruiten vernielde en ook hier en daar door glassplinters verwondingen deed ontstaan. Zaterdagmorgen vroeg werd uit Saarbrüc- ken gemeld, dat te Neunkirchen thans 50 dooden, 250 ernstig en 450 lichtgewonden gesteld zijn. Tot de dooden en gewonden behooren niet alleen tal van arbeiders en employé's der on derneming, maar ook vrouwen en kinderen uit omliggende huizen. Volgens een mededeeling van een opzichter van een ijzerfabriek was op 15 meter afstand van den gashouder een benzolfabriek en een tankinrichting. Daar zou de benzol in brand geraakt zijn. Het vuur is overgeslagen op het teer van de gashouder. Men heeft toen ge tracht het gas uit den houder te laten ont snappen. De ernst van de ontploffing wordt eerst duidelijk als men bedenkt dat de Münchener ijzerfabriek een geheel jaar het werk zal moeten stopzetten, wat de werkloosheid in het Saargebied aan zienlijk zal doen toenemen BINNENLANDSCH NIEUWS. Speenvarkendistributie. Met de distributie van de speonvar- kens te Amsterdam gaat het niet zoo als men had verwacht. Het materiaal dat aangevoeld wordt, is in zijn ovcr- groote meerderheid niet geschikt voor consumptie. In de laatste dagen zijn honderd speenvarkens onder de groot ste gezinnen, die daarvoor in aanmer king komen, gedistribueerd, maar van een goede geregelde uitdeeling kan geen sprake zijn. Een zending van ongeveer 200 speen varkens, die Donderdag en Vrijdag te Uithoorn aankwam om daar geslacht te worden, werd afgekeurd voor de consumptie. Louis de Visser wil naar Indie. Heeft aangedrongen op een spoedvergadering van de Twee de £amer. Het Tweede Kamerlid I.. L. H. de Visser heeft het volgende schrijven tot den voorzitter van die Kamer gericht Namens de communistische Ka merfractie verzoekt ondergeteekende de Tweede Kamer oogenblikkelijk hij een te roepen ter behandeling van een door ondergeteekende te houden spoed interpellatie over de bloedige gebeur tenissen, die zich hebben voltrokken bij het onderdrukken van den op stand op de Zeven Provinciën, waar bij ondergeteekende tevens den eisch zal stellen oogenblikkelijk verblijfstoe- gang tot Indonesië te krijgen, teneinde een onderzoek naar de gebeurtenissen te kunnen instellen, waarbij hij in de gelegenheid gesteld moet worden zich door een advocaat van de inter nationale roode hulp tot bijstand van de bemanning van de Zeven Provin ciën te doen vergezellen." DE ZOMERTIJD. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rotterdam heeft in een adres aan don Minister van Binnenlandsche Zaken als haar oordeel uitgesproken, dat het wetsvoorstel-Van den Heuvel- Bakker tot afschaffing van den Zomer tijd in geen geval het Staatsblad moet bereiken. Griep onder de mijnwerkers. Ruim 4000 mijnwerkers liggen ziek aan griep, wat van grooten invloed is op den gang van het bedrijf. In enkele gangen van sommige mijnen heeft men het werk moeten stilleggen. Manifest aan het Nederlandscke volk I Namens de vele duizenden, georga niseerd in de Boerenbonden en na mens vele tienduizenden nog niet aangeslotenen en namens hun vrou wen en kinderen, hebben de besturen der Samenwerkende Boerenbonden een manifest gericht tot het Nederland sche volk. Zij wijzen op de ondanks de 9teun- wetten sterk verjninderde opbrengst der bodemproducten en op de daling der landprijzen, waartegenover de kosten van levensonderhoud in de groote steden nog 140 pCt. van 20 jaar geleden bedragen. En waar voor den boer het kostenni veau gemiddeld lang niet daalde in evenredigheid met de productieprijzen even bij uw broer aantref, want, toen ik hem laatst in Adelaïde heb gesproken, was hij zoo vriendelijk, mij uit te noodigen op Iriya." De zon zal er u bakken en de muskieten zullen er u opeten," zei Evangeline. Dit klonk niet heel uitnoodigend, maar toch was er een blik in haar oogen, die hem deed besluiten, dat hij juist zoo gauw moge lijk gebruik zou maken van de invitatie van dokter Underwood. „Tot weerziens En niet eens zoo heel lang zal dit duren, naar ik hoop," zei hij en hield haar hand wel wat langer dan strikt noodig was, in de zijne. „Tot het bal in Mei zeker vroeg zij schert send. „Neen, ik denk wel, dat het wat eerder zal zijn," antwoordde hij lachend. De trein zette zich in beweging Thorburn nam den hoed af en keerde terug, vast-be- sloten, zijn gedachten op zijn zaken te con- centreeren. Maar steeds hield hij Evelyns mooi gezichtje voor oogen, dat gezichtje, dat zoo dikwijls vóór hem rees, terwijl hij over het plan zat gebogen van een huis voor een van de gegoede inwoners van Adelaïde of omstreken, want Mr. Thorburn was architect en moest geheel bestaan van zijn werk. De trein reed intusschen over de kale vlak ten, die liggen tusschen Adelaide en de Dro ge Kreek, en vervolgens weer noordwaarts. Tegen dat de reizigsters Kapunda hadden bereikt, had Evelijn dl frambozen opgesnoept, zoodat ze niet veel trek meer had voor den lunch. Ze had eens even de krant ingekeken, haar boek doorgebladerd, had nog eens ge dacht over de reis van Melbourne, die ze ge zamenlijk hadden gemaakt met Mr. Thorburn en had tante Fanny zoo dikwijls in de rede gevallen bij haar lektuur, dat die eindelijk het geduld verloor en haar nichtje verzocht, haar eens even met rust te laten. Evelyn zuchtte, vond Tante heel egoïstisch en ging maar wat achterover liggen met ge sloten oogen, terwijl zij zich intusschen een beeld trachtte te vormen van het leven, dat zij thuis zou leiden. moet eiken dag door hem bijgepast wor don, zoolang hij nog iets heoft bij te passen, hetzij geld of crediet. Honder den gingen reeds te gronde en duizen den worden naar den afgrond gedre ven. En in hun ondergang nemen ze breedc groepen neringdoenden mede. Wat ons bij alle politieke partijen trof is het gebrek aan inzicht bij de leiding ten aanzien van de onmoge lijke positie van den landbouw. Nog enkele maanden scheiden on9 van den verkiezingsstrijd. Thans doen wij nog eenmaal een beroep op het Nederlandsche volk en op de poli tieke partijen. Wij vragen slechts, dat de landbouwende bevolking op één lijn wordt gesteld met de overige be volking en voor haar arbeid een beloo ning ontvangt, die in overeenstemming is met de belooning van anderen. Kan men ons daarop geen bevredi gend antwoord geven, dan zullen wij, zoo gaat het manifest voort, gedwon gen worden te doen, wat wij niet wil den doen, als het anders kon, n.1. het stellen van eigen candidaten voor do Tweede Kamer, teneinde daar mannen te brengen, die een tegenwicht vormen tegen de velen, die zich in hoofdzaak door de belangen der stedelijke bevol king laten leiden. Wij willen echter hopen, dat het daartoe niet behoeft te komen en doen daarom door dit manifest een laatste beroep op de regeering, volksvertegen woordiging en volk, teneinde onver wijld door daden te toonen, dat het ernst wordt met de hulp aan het plat te land. Ten overvloede wijzen wij er nog op dat, indien men op den huldigen voet doorgaat, inflatie, hetzij doelbewust, hetzij gedwongen, onvermijdelijk zal blijken. „Die goede Mary," peinsde zij. „Wat zal ik blij zijn, haar weer te zien en wat zal ik haar veel te vertellen hebben Ik zal al mijn best doen, haar zoo goed mogelijk schadeloos te stellen, voor al wat zij gemist heeft. Zij is te edelmoedig, om mij te misgunnen, wat ik op haar vóór gehad heb. Als ik merk, dat het pijnlijk is, hoe zij zooveel minder heeft ge leerd, dan ik, dan zal ik haar mijn school prijzen niet laten zien. Maar ze kunnen haar ook een bewijs zijn, dat ik best in staat ben, haar te helpen, als zij zich soms nog wat wil ontwikkelen. Zij is het onzelfzuchtigste schep seltje, dat ik ooit ontmoette. Wat beteekent nu boekengeleerdheid naast zulk een goedheid des harten Maar ondanks haar streven, om moreele waarde hooger te stellen dan schooltriomfen, voelde Evelyn zich overtuigd, dat haar fami lie geestelijk een heel eind bij haar ten ach ter zou zijn en dat zij zich dus zeker weer verdienstelijk zou kunnen maken tegenover hen, door hen wat op de hoogte te helpen. Maar zelfs die verheffende taak lokte haar op het oogenblik niet genoeg aan, dat zij er door vergeten kon, „hoe warm het was en hoe ver," er ze de plaats van haar bestem ming bereikte. De namiddag-zon brandde op de verschoten blauwe gordijntjes van den coupé, en, waar zij nog een beetje uitkeek, zag ze niets, dan een eindeloos schocolade- kleurig veld. „Blijft u nog langer in uw lektuur verdiept, tante Fanny vroeg ze knorrig. Mrs. Gilbert lachte eens en borg het boek weg. „Als je maar eenmaal in Iriya bent, dan zal je de reis wel gauw genoeg vergeten, Eve lyn, maar zorg nu, dat je in korten tijd zoo ver komt, dat je de plaats van Mary in huis vervangen kunt, dan kan ik haar eens een heelen tijd bij mij nemen. „Ik zal mijn best doen, tante Fanny, maar u moet niet het onmogelijke van mij vergen „Natuurlijk niet, kind, maar wèl verwacht ik van je, dat jij even goed het werk zult wil len doen, dat nu je moeder en Mary verrlch- DAMES en HEEREN koopt uw GEMEENTE WIERINGEN. „HET WITTE KHUIS". Afd. Wlierlngen, Vrijdagavond hield bovengenoemde afdeeling een algemeene leden-verga- dering in Hotel De Haan, te Hippoly- tushoef. Aanwezig waren 22 leden. De heer P. Kaan, voorzitter van de afd. zegt in zijn openingswoord, dat hij tot zijn grooten spijt deze vergade ring wederom moet openen onder on gunstige omstandigheden. Spr. bedoeld hiermede de tijdsom standigheden. Wat de vereeniging betreft, kan ge zegd worden, dat zij er goed voor staat. Hierop leest de secretaris, de heer L. Noorden, de notulen voor, welke on- veranderd worden goedgekeurd. Het jaarverslag. Aan het jaarverslag van den secre taris ontleenen wij het volgende Op 1 Januari 1932 telde de afd. 1140 leden, 75 meer dan het vorige jaar. De wijkverpleegster legde 1783 be zoeken af in dienst der wijkverpleging en 23G bezoeken in dienst der t.b.c.-be- st rij ding. Het consultatie-bureau mag zich in oen groote belangstelling verheugen, 119 kinderen waren ingeschreven, welke 509 maal het bureau bezochten, de wijkzuster legde in dienst van dit bureau 70 bezoeken af. 488 maal werd verplegingsmateri- aal afgegeven. 5 t.b.c.-patiëntcn werden uitgezon den naar sanatoriums. De Emmabloem-collecte bracht dank zij de schitterende organisatie van Mevr. de Haan-Bosker f 227.- op. Aangeschaft werd o.a. een zuur stofapparaat. De moedercursus welke werd gehou den, werd door 27 dames bezocht. De voorzitter dankt de heer Noor den voor zijn verslag, en merkt op dat uit het verslag wel blijkt dat de vereeniging een werkzaam jaar ach ter zich heeft. Het verslag wordt hierop goedge keurd. De geldmiddelen. De penningmeester brengt hierop verslag uit van zijn gehouden beheer. De rekening van „Het Witte Kruis" wordt in drie posten verdeeld n.1. „Het Witte Kruis", de t.b.c.-bestrij- ding en wijkverpleging. Wij zullen ons bepalen tot de hoofd posten. In totaal hebben de inkomsten over 1932 bedragen f 4294.-, de uitgaven f 4012.24, zoodat in tegenstelling met verleden jaar nu een batig saldo van f 281.76 aanwezig is. Voor uitzending van t.b.c.-patiëntcn werd f 2542.- uitgegeven, waarvan f 2078.— door de Gem. Wielingen werd terug betaald. Aan subsidie werd van de Gemeente ontvangen f 500.-. Van de tentoonstel ling van vakonderwijs ontving het W. K. f 100.-. Een nieuwe post van f 96.— stond dit jaar op de rekening voor huisver zorging. De rekening was nagezien door de heeren S. Kaan en R. Post, laatstge noemde rapporteerde, dat hoeken en bescheiden in keurige orde waren be vonden. De voorzitter dankt Ds. Van Beek voor zijn accuraat beheer. Hulsverzorging. Mevr. de Haan-Bosker geeft hierop ten en dat je niet alleen zult doen, wat ie aanstaat. Dat Ls niet de weg, die tot het geluk leidt. Bovendien kan er nog wel eens een tijd komen, dat Je heel blij zult zijn, als Je wat huishoudelijke kennis bezit. Op het oo genblik moet je eerzucht in de eerste plaati daarop zijn gericht, dat je het in huis zoc prettig mogelijk maakt." „Dat is Mary's streven," zei Evelyn hoog hartig. „Mijn doel is het allereerst, mij te omringen met beschaafd gezelschap en schoo ne voorwerpen en om al het leelljke van het leven zooveel mogelijk uit het gezicht te hou den." Mrs. Gilbert vroeg lachende „Is dat een aanhaling uit een van je prijs- opstellen op school Maar als je nu eens wat vriendelijker kijkt, kind, dan ben ik bereid, Je een jurk te geven, die je dragen kunt, als je in Mei voor het eerst „uit" gaat." „O, tante Fanny, wat wat is u toch lief en goed Na eindelooze halten zagen ze een blauw achtige watervlakte, een een rij zeer hooge gomboomen toen een paar gele hulzen en eindelijk hadden ze het doel van den tocht bereikt. Evelyn leunde uit het portierraampje, al uitkijkend naar haar vader. „Daar is hij, Tante I" kondigde zij aan. En dokter Underwood keek verrast, toen hij in het lange, slanke meisje met het mooie gezichtje het bakvischje herkende, dat zijn zuster nu vier Jaar geleden onder haar hoede had genomen. Dat hfj trotsch was op het mooie dochtertje, was hem duidelijk aan te zien. Hartelijk begroette hij ook zijn zuster en bedankte haar voor haar zorgen aan Evelyn. „Het wagentje staat hier," zei hij. „Mr. Stogdale zal wel zorgen, dat de bagage er ook ln komt. Maar houdt je sjaaltjes gereed, want het wordt nu koud." Zooals het klimaat in Australië soms zoo wonderbaar kan omslaan, was de wind ineens naar het Zuiden gekeerd en had er de strak ke lucht met koele, grijze wolken overdekt, terwijl hij met bepaald kouden ademtocht blies over de uitgestrekte vlakte. Evelyn vroeg zich met verwondering af, wie die knappe Mr. Stogdale toch kon zijn, die beide dames hielp met haar sjaaljtes, of hij dergelijk werk gewoon was. Haar vader had hem wel voorgesteld, maar hij had zijn tegen woordigheid niet verder verklaard. „Hoe lang zal hij hier al geweest zijn dacht Evelyn weer. „Hij ziet er uit als een dichterVeel te goed voor zoo'n plaats ais IriyaO, kijk toch eens, wat een alleraar digste konijntjesriep zij toen de heele streek verlevendigd werd door een massa grijze rugjes en witte staartjes. „Laat me vandaag als-je-blieft, die pluim staarten maar vergeten," drong Mr. Under wood. „Waar groeit het gras nu vroeg Evange line. „Dit lijkt alles één lange, roode weg." „Je ziet ons nu in den ergsten tijd van het jaar. Wij zijn aan het sandelhout hakken, vandaar dat alles zoo roodbruin overstoven is, maar wij hebben hier op Iriya Juist zulk mooi gras, dat prachtig groen is, als het over al ln den omtrek dor en droog staat." Dit zeggende hield dokter Underwood zijn ponies in en Stogdale sprong uit het wagen tje en ging het hek open en weer dicht doen. Nog een heel eind moesten ze nu rijden, eer de woning ln zicht kwam, een laag huls, om geven door boom- en wijngaard en door prachtige bloemtuinen, met een meer aan den eenen kant, waarin de gomboomen wer den weerspiegeld, die op het eilandje tegen over het huls groeiden. In de breede veranda stonden Mrs. Under wood, Mary, twee jongens en twee kleine meisjes het naderbij rijden van het ponywa gentje af te wachten. Evelyn werd haast„uit liefde doodge drukt," zooals een van de zusjes het noemde, totdat moeder haar mee naar boven nam, naar de slaapkamer, die voor haar bestemd was en waar zij zich wat kon opfrisschen, na de lange, vermoeiende reis. (Wordt vorvolgdA

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1