AUTOBUS GEEL WIERINGER MIDDENSTANDERS. HEDEN AVOND AUTOBUS GEEL. GRIEP, INFLUENZA. tLr'J S TWEEDE BLAD VRIJDAG 17 FEBRUARI No. 14. BINNENLANDSCH NIEUWS. DE RAMP OP DE AMER. Twee slachtoffers. Eenige dagen geleden werd melding ge maakt van het vinden, van een met kunst mest geladen klipperschip, dat in de Amer gezonken was de beide opvarenden, twee ge broeders Van Dongen, waren verdwenen. Thans verneemt de „N. Rott. Crt." omtrent dit ongeval het volgende Vrijdagavond tegen half zeven werd er langdurig en krachtig alarm gemaakt, het geen de bewoners van enkele boerderijen in de Biesbosch opvatten als den roep van een schipper, die vroeg om afgehaald te worden of die zijn knecht aan boord riep. Men sloeg er daarom niet verder acht op. Tegen half acht werd er een zware slag gehoord en plot seling vertoonde zich op de rivier een schijn sel van licht, dat echter niet den indruk van brand maakte en dat door zeer weinigen werd opgemerkt. Daarmee was het lot beslist van twee jonge menschenlevens en is de schuit langzaam gaan zinken. De ontploffing heeft in het vooronder plaats gehad. Aangezien er geen ooggetuigen meer in leven zijn, wordt de volgende veronderstel ling gemaakt De schippers moeten meegevoerd, althans bij zich gehad hebben, een voorraad kruit, slaghoedjes, granaten, bommen, of welke hel- sche machine dan ook. Men vermoedt dat zij deze goederen hebben meegebracht en gereed gezet voor verder vervoer. Door het schom melen evenwel van de schuit is het niet uitge sloten, dat zoo'n pakje gevallen zou kunnen zijn, hetgeen de ontploffing heeft bewerkt. Over het vooronderluik of -klep ligt als ge woonlijk een afsluitijzer. Dit ijzer en het luik zijn van het voordek afgerukt en weggeslin gerd. Zeer waarschijnlijk is Jan, die 21 jaar oud was en de jongste van de twee broers, door den ontzettenden luchtdruk overboord geslagen en verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. De oudste heeft zich klaarblijkelijk doodelijk getroffen, naar het achteronder te bed begeven. De ontploffing heeft het ijzeren schot, hetwelk de scheiding vormt van voor onder en ruim, totaal ontzet en daardoor wer den zeer veel nagels, welke ter bevestiging van het schot aan bak- en stuurboordzijde zijn aangebracht, uitgedrukt. Juist door deze kleine nagelgaten is het water de schuit bin nengedrongen en zoo is de schuit traag maar zeker gezonken. De zwaar getroffen jonge ling, die vreeselijk geleden moet hebben, zou op deze wijze verdronken zijn. DE HEER VLIEGEN UIT GENEVE. Heeft ontslag genomen als lid der Nederlandsche delegatie. Het lid der Tweede Kamer de heer W. H, Vliegen heeft ontslag genomen als lid der Nederlandsche delegatie ter Ontwapenings conferentie en is heden naar Nederland te ruggekeerd. De ontslagneming is uitsluitend een gevolg van het voorgevallene met betrek king tot „De Zeven Provinciën." De heer Vliegen, die de Nederlandsche re geering in het bijzonder bij de besprekingen over de luchtvaart pleegt te vertegenwoordi gen en den vorigen zomer als krachtig bestrij der van het luchtbombardement is opgetre den, zou Nederland ook in de door de alge- meene commissie benoemde nieuwe lucht vaartcommissie vertegenwoordigd hebben. Naar aanleiding van zijn ontslagneming als lid der Nederlandsche delegatie zal thans prof. Rutgers de Nederlandsche regeering in deze nieuwe commissie vertegenwoordigen, bijgestaan door kapitein Wilmar als plaats vervanger. Ongeluk met scbietmasker. Dinsdagmiddag is in de slagerij van Wijnhoven-Roelofs te Venray een ongeluk gebeurd. De 17-jarige slagers knecht Th. Driesson, uit Horst-Mete- rik wilde met een schietmasker een varken schieten. Hij plaatste het wa pen verkeerd, waarop de kogel in zijn borst drong en ter hoogte van de schouderbladen in het lichaam bleef zitten. Hevig bloedend viel hij neer. Een dokter constateerde, dat de toestand van den getroffene die het bewustzijn verloren had, zeer ernstig was. Zoeken en rapen van eieren. De Minister van Economische Za ken en Arbeid Gelet op artikel 30 der Jachtwet 1923 Heeft goedgevonden te bepalen, dat in het geheele Rijk a. het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoe ren van eieren van kemphanen, wul pen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes is toe gestaan vanaf heden tot en met 28 April 1933 1>. het ten verkoop in voorraad heb ben, te koop aanbieden, verkoopen, af leveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van het onder a genoemde waterwild is toegestaan vanaf heden tot en met 1 Mei 1933 c. het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbie den, verkoopen, afleveren of vervoe ren van eieren van zwanen, ganzen, eenden (alle soorten), duikers, water snippen en goudplevieren is niet toe gestaan. Onze kaas en Duitschland. De directie van den Landbouw deelt mede in aanvulling aan het des betreffend bericht opgenomen in de ochtendbladen dezer dagen, dat het verhoogde invoerrecht van dertig mk. per 100 k.g. kaas in Duitschland, het welk met ingang van gister in wer king is getreden niet alleen geldt voor Edammer en Goudsche kaas, maar voor alle harde kaassoorten uit Nederland, dus ook van broodkaas, blokkaas enz. Op grond van meeslbe- gunstiging zal ook Nederland nog een hoeveelheid van 1910 ton van de ze kaassoorten tegen een invoerrecht van 20 mk. per 100 k.g. in Duitsch land mogen invoeren, zoodra omtrent de regeling van dezen invoer overeen stemming met de Duitsche Regee ring is verkregen. BUITENLANDSCH NIEUWS. 18000 paar schoenen gestolen. Op buitengewoon handige wijze is te Londen op klaarlichten dag een diefstal gepleegd van 18000 paar schoenen, die een waarde vertegen woordigen van meer dan 4000 pond sterling. Alle schoenen zijn verdwe nen. De chauffeur van de vrachtauto, waarin de schoenen waren geborgen, stond voor een groot warenhuis te wachten, om zijn vracht te kunnen afleveren. Hij ging even een kop koffie drinken en toen hij terugkwam was de wagen verdwenen. Later werd de auto geheel leeg te Rotherhithe gevon den. De politie is van meening, dat de hcele partij schoenen een paar uur na den diefstal, waarschijnlijk naar het buitenland van de hand is gedaan De roof is waarschijnlijk zorgvuldig voorbereid. Hongerstakende slang. In den dierentuin van Boedapest is een groote Braziliaansche slang in hongerstaking gegaan. Het beest wei gert voedsel tot zich te nemen. Ten einde te verhinderen, dat de slang sterft heeft men een proef genomen ;met kunstmatige voeding. Zijn muil werd opengesperd en met behulp van een gummislang werden hem drie zachte eieren toegediend. Het beest heeft de eieren opgeslokt en deze wijze van voeding zal 1111 wor den voortgezet. Een verkeerde doode. In een ziekenhuis te Bremen over leed een man uit het dorp Syke. Bij de begrafenis wilden de bloedverwanten den doode nog eens zien en de kist werd geopend. Tot hun ontzetting con stateerden zij dat het lijk van een ge heel vreemde in de kist lag. De bij zetting moest worden verdaagd. VEREENIGDE STATEN. CERMAKS TOESTAND VERBETERD. De geneesheeren van het ziekenhuis, waar in CermakMs opgenomen, verklaren, volgens Reuter, dat zijn toestand aanmerkelijk is ver beterd. De toestand van mevrouw Gill, die even eens bij den aanslag werd gewond is zeer ern stig de overige slachtoffers zijn buiten ge vaar. Roosevelt vertelt. In den trein die hem van Miami naar New York vervoerde heeft Roosevelt aan Reuter verteld, hoe de gebeurtenissen zich bij den aanslag op hem hebben toegedragen. „Terwijl iemand mij den inhoud voorlas van een lang telegram hoorde ik een knal, naar ik meende van een voetzoeker, echter gevolgd door eenige andere knallen. De man die het telegram voorlas deinsde terug en te gelijk gaf de chauffeur van mijn auto vol gas. Ik keek achterom en zag Cermak zich voor over buigen en mevrouw Gill op den grond vallen. Dadelijk beval ik mijn chauffeur te stoppen maar een detective schreeuwde ,Weg Uit het gethrang Mijn chauffeur lïïed toen nog een eind door en stopte toen. Men wilde Cermak wegdra gen. Ik beval hem bij mij in de auto te zetten en reed naar het hospitaal. Ik zelf ging op de treeplank staan, waar anders de detectives op staan, waarvan er, zooals men weet, twee gewond werden. Yrortaan extra bewaking. De New-Yorksche£^moofdcommissaris van politie heeft verklaard, dat thans geen voor zorgsmaatregelen genoeg kunnen worden ge nomen om Roosevelt te beveiligen. Zangara zou navolgers kunnen vinden en daarom zul len voortaan niet minder dan 800 geheime agenten belast worden met de bewaking van den a.s. president der Vereenigde Staten. Ook andere hooggeplaatste autoriteiten zullen een versterkte lijfwacht krijgen. Merkwaar dig is, dat tijdens het presidentschap van Hoover dozijnen brieven werden verstuurd, die bedreigingen tegen zijn persoon inhielden, maar er is nog geen enkele brief ontvangen, waarin Roosevelt werd bedreigd. Verhoor van Zangara. De Italiaan die op Roosevelt schoot en die ternauwernood door de politie tegen de woe dende volksmenigte beschermd kon worden, is uren achtereen verhoord, zonder dat men van eenig beslist resultaat kan spreken. Hij schijnt geheel warhoofdig te zijn. Nu eens zegt hij dat hij alle regeeringshoofden en ambtenaren haat omdat hij zijn leven lang hard moest werken in plaats van op school te kunnen gaan, dan weer zegt hij plotseling bezeten te zijn van een drift om te vermoor den. Een litteeken van een oude operatie zou hem zoo nu en dan zooveel pijn veroorzaken dat hij zich niet meer kan beheerschen. Bij het verhoor spreekt Zangara nu eens vloei end, dan weer gebroken Engelsch en hij slaat meermalen wartaal uit. Ook uiterlijk maakt hij den indruk abnormaal te zijn met zijn verwilderde, uitpuilende oogen. GEMEENTE WIERINGEN. DE KIPPETJES. Juffrouw De Lange stond op een morgen de stoep te dweilen, toen iemand met een niet bepaald gunstig uiterlijk haar aansprak. Hij droeg een zak op den rug en steunde op een dikken stok. Juffrouw De Lange keek hem eenigszins wantrouwend aan. Maar in plaats van een kleinigheid te vragen begon hij Zijn er nog zaken te doen Wat heb je Neen laat maar zitten. Kom juffrouw, zien kost niks En haalde twee kippen met afgesneden nek uit den zak. Wat zegt u wel van die lieve dingetjes, hè Ze zijn mooikijk maar naar de oo gen, dan zult u zien, dat ze versch zijn. Juffrouw De Lange werd door dit mooie gezicht in de verleiding gebracht. Zij voelde de kippetjes aan de borst, woog ze op haar handen, lichtte de oogleden van de beesten op en vroeg Hoeveel Nu juffrouw 'k zal 't met u plooien, gaaf u me nou twee guldentjes, het binnen de laatste Juffrouw De Lange tweifelde niet lang. Een gulden voor zoo'n fijn kippetje, dat was een voor-oorlogsprijsje. Ze gaf den man twee harde guldens en leg de de kippen in den kelder. Tegen twaalf uur ging ze met een bak ge mengd voor den tuin in om haar kippen te voeren. Zes met een haan, prachtbeesten wa ren het. Ze zag er maar vier. Zeker twee aan 't leggen, dacht ze hardop. En om zich hiervan te overtuigen, keek ze door het ruitje van het nachthok, waar bij bleek, dat zij zich had vergist, want geen kip was te zien. Even bleef ze ontsteld staan, toen liep ze op een holletje naar den kelder, pakte de „koopjes" op en ging naar de keuken, waar het lichter was. Wat ze bij het kippenhok had vermoed, bleek juistZe had haar ei gen kippen gekocht. Toen juffrouw De Lange over haar eerste woede heen was, deed ze haar schort af, zette een hoed op, schoot een mantel aan en ging naar het politiebureau. De inspecteur, dien ze aantrof, was een oud-Indisch offi cier met een lastig humeur, vooral als den vorigen dag de bittertafel wat lang had ge duurd. Juffrouw De Lange bofte niet, want meneer had den vorigen dag al bijzonder zwaar geborreld. U wenscht En juffrouw De Lange begon af te draaien. Hoe zij 's morgens aan 't dweilen was geweest en hoe een minder gunstig uitziend persoon haar kippetjes te koop had aangeboden. En u ging, hoewel die man er ongunstig uitzag, toch op den koop in Ja meneer, maar wie zou zoo'n koopje laten loopen, een gulden voor een lekkere, vette kip voor den oorlog was dit nog een zacht prijsje. Maar in ieder geval had u bij dien prijs toch kunnen begrijpen, dat dit geen zuivere koffie was. U had er aan moeten denken, dat dat wel eens gestolen goed kon wezen, of er ger nog u had er van overtuigd moeten zijn, dat het gestolen goed was. U heeft zich dus schuldig gemaakt aan heling. Ik ben verplicht beslag op de kippen te leggen en u in arrest te stellen als verdacht van heling. der school te Oosterland de mededeeling is gedaan dat er een kinderkoor door Excelsior zal worden opgericht waardoor vele kinderen zich reeds als lid hebben opgegeven. Besloten werd Donderdag a.s. met het kin derkoor aan te vangen en wel om 5 uur voor kinderen van 8 tot 13 jaar en de contributie vast te stellen op 10 cent. Tevens werd besloten om een balavond aan te vragen en in April een uitvoering te geven. Rondvraag. De Heer Klip stelt voor om bij een eventu eel nadeelig saldo het door de leden gezamen lijk bij te vullen. Wordt met drie stemmen tegen aangenomen. De Heer Heijblok vraagt of de Directeur niet geneigd is om tijdelijk een kleine loons vermindering aan te nemen. De Directeur verklaart zich bereid dit te doen mits de leden helpen de vereeniging weer omhoog te krijgen. De vergadering gaat hiermede zonder stem ming accoord. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter met een woord van dank de verga dering. RIJDT half acht vanaf Garage H.HOEF naar VEERBURG, ANNA PAULOWNA. Waar als sprekers optreden de DIRECTEUR van den MIDDENSTANDSBOND en Mr. BUISKOOL, die zal spreken over de F AILLISSEMENTSWET. Het is vrij entrée en Middenstanders die deze voor hun zoo belangwekkende avond willen bijwonen hebben dus gelegenheid per steunregeling vanaf 27 Febr. intrekt en dat allen, die voor steun in aanmer king komen, te werk moeten worden gesteld bij de werkverschaffing in de W'ieringermeerpolder. Politie. Verloren: een petroleumka chel welke van verhuiswagen is ge vallen. Bioscoop Hossen. De heer Kossen ver zoekt ons te willen melden dat vanwe ge een uitvoering in de lokaliteit, er a.s. Zondag geen Bioscoop zal zijn. EREEZAND. Jeugdige belhamels. In verband met de diefstal van een vrachtauto van de firma Buisman en v. Vliet te Oudesluis zijn, dank zij de activiteit van onzen gemeenteveld wachter van Hocxum, een viertal jon gens en wel de Gebr. C. en P. S., S. de J. en N. B., allen van hier, gearres teerd en naar we vernemen, na eerst overgeleverd te zijn aan de politie te Zijpe, naar hét huis van bewaring te A1 kmaa r overgehracht. I)e jongens hadden tegen veldwach ter van lloexum een volledige beken tenis afgelegd. Baldadigheid. In den loop dezer week zijn eenige, vermoedelijk opge schoten jongens zoo aardig geweest les avonds de werkplaats van den stoffeerder, den heer v. S. binnen te gaan en aldaar veel vernieling enz. te plegen aan stalenboeken en behang. De politie stelt een onderzoek in. Opruiinr. in den nacht van Dinsdag op bensdag zijn door onbekende per sonen aan de Kleine Sluis opruiende pamfletten rondbezorgd. De politie heeft 'n ijverig onderzoek ingesteld. Jaarvergadering „Excelsior" Den Oever.. Bovengenoemde vergadering vond Donder dagavond plaats in de zaal van den Heer D. Tijsen Den Oever. Aanwezig waren 14 le den. De Heer M. Tijsen, voorzitter van Excelsior, heet de aanwezigen hartelijk welkom, het spijt spreker echter dat de vereeniging in het afgeloopen jaar zooveel leden heeft moeten missen en daarom hoopt spr. dat er deze avond beslissingen aangaande de vereeniging zullen worden genomen. Notulen en Jaarverslag. De secretaris de heer Heijblok leest de no tulen en vervolgens het jaarverslag voor waar uit blijkt dat de vereeniging in het afgeloo pen jaar drie uitvoeringen en een kerkcon eert gegeven heeft, tevens werd deelgenomen aan het Zangconcours dat op 26 Juni te IJ- muiden werd gehouden en waar de vereeni ging een derde prijs behaalde. Beide worden onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter dankt de Secretaris en geeft het woord aan den Penningmeester voor Rekening en Verantwoording. De ontvangsten waren f 546.76'/-, de uitga ven f 538.58, aldus een batig saldo van f 8.18'/i. De vereeniging heeft nog aan Crediteuren te betalen f 7.50. Nadat door de Heeren Idden en Snoek de boeken zijn nagezien en in orde bevonden zijn, dankt de Heer Tijsen den penningmees ter, de Heer V. Koorn voor zijn keurig beheer over de kas. Bestuursverkiezingen. Af treden de heeren V. Koorn, S. Hegeman en M. Heijblok, allen zijn herkiesbaar en wor den dan ook weder herkozen. De heeren V. Koorn en M. Heijblok zijn thans reds 12'/- jaar bestuurslid van de Zang- vereeniging Excelsior. Plannen van de vereeniging. De Directeur de Heer Aij is van oordeel dat de vereeniging zoo niet door kan gaan, de organisatie is niet geheel in orde en ook de repetities laten veel te wenschen over, ook bij het kinderkoor is de organisatie nog niet voldoende. De Voorzitter deelt mede dat aan het hoofd S PREDIKBEURTEN WIERINGEN. ZONDAG 19 FEBRUARI. NED. IIERV. GEM H.-hoef voorm. 10 uur Ds. Van Beek. Zondagmiddag 2 uur Zondagschool Ned. Herv. Kerk te H.-hoef. Oosterland nam. 2 uur Ds. Van Beek. Kapel Den Oever v.m. 10 uur de heer Franck. In gebouw „Land in Zicht" kwart voor twaalf Zondagschool. 's Avonds half acht Bijbellezing over Efeze 5, DOOPSGEZ. GEM. H.-hoef v.m. 10 uur Ds. Smidts van Helder. EVANGELISATIE H.-hoef v.m. 10 uur de hr. O. Deen. Nam. 4.30 uur de heer O. Deen. Doopsgez. Zutterkring. Dinsdag a.s. 's avonds 8 uur bijeenkomst. BURGERLIJKE STAND, week 10 - 1G Februari 1933 Ondertrouwd: \Y. A. Bullooper en J. Scheltus; N. Scheltus en J. letlema. Gehuwd: H. Veuger en G. Rotgans A. v.d. Walle en A. Dekker. Overleden: Arrien Doevendanns, m., 2 weken, zoon von H. Doevendans en van \Y. Schoenmaker; A. Kramer, vr. 84 jr. wed. A. de Wit; A. Maas, m., 64 jr. echtgen. van C. Buyse, wonende te Hoofdplaat. te herstellen, zijn een paar Mijnhardt's Poe ders. Per st. 8 ct., door 45 ct. Bij Uw Drogist. KOBUS WORDT WERKLOOS. Oome Kobus heeft zijn eervol ontslag ge vraagd, met dankbetuiging voor de bewezen diensten, als plaatsvervangend schippers knecht op de „De Liefde heelt alles." Want op die Liefde gaat alles van me kapot, insinueerde hij. Hoe durf je in dezen tijd een werkkring verlaten vroeg hem de teekenaar op verma nenden en verwijtenden toon. Ik zou jij wellis in mijn plaas wille zien, antwoordde Kobus. Jij heb makkelijk prate. Jij teekent je heele leven maar door, jij heb geen slijtazie. Wat een zotte opmerking riep ik.- Denk je dat een artiest door zijn werk niet slijt? Zijn hersens werken als bij jou je handen. En hersens zijn een veel weeker materiaal dan jou knoestige knuisten. An me zoolsnoefde Kobus. Nee, niet aan je zool. Aan je geweten stel ik mijn vraag. Het is domheid van men- schen als jij, die gelooven dat wij, picturale en letterkundige kunstenaren, onze even zwa re als verheven taak verrichten, gedreven door een innerlijke drang, zonder dat we daarbij fysiek en psychisch, onszelf voelen aantasten. Praat je moerstaalriep Kobus verbol gen. Jij komt altijd met prijsraadseltjes an as een mensch 'ris redelijk prate wil. Jullie lui ere de gosganselijke dag, dat zeg ik, jullie wete niet wat er van een arrebeier as ik op een schuit wordt gevergd. Een schuit mit zoo'n mooie naam, verdikkie. Juist Kobus. De liefde heelt alles. Oók de liefde tot den arbeid. Die niet werkt zal niet eten, zegt het spreekwoord. Werken is zalig, zoo sprak eens een klassieke wijsgeer. Het is een misdrijf, dat niet te gevoelen en daar naar te handelen. Mit jou valt niet te prate, vent. Jij kletst land en zand an mekaar mit je mooie smoe- sies. Leen me een paar gulde dat 'k naar Dord kom, onder de nette mensche. Ja, dat kun je denken. Wij zijn geen bureaux voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Nee, dat bin je net niet. Jij bint een ech te boerzwa Ziezoo, daar kon ik het mee doen. Maar waarom heb je je betrekking op gezegd vroeg op milden toon de teekenaar. Omdat 'k niet oud wil worre voor me tijd, daarom, was het antwoord. Ik heb die heele schuit mit steene helpe leegdrage en d'r kan een nette villa gebouwd worre van de stukkies steen, die an me handen en me klee GEMEENTE ZIJPE. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Loop der bevolking. Ingekomen: J. de Wit en echtg. van Zijpe. Mej. M. Mekken van Zijpe. Vertrokken: G. v.d. IMóeg naar Noord wijkerhout P. Compas naar Xwaag. Burgerlijke Stand. Geboren: Simon, zoon van S. Boer man en M. Klein. Ondertrouwd: P. J. Wilms en A. Schröder. Getrouwd: N. Blok en A. A. Grocnc- weg. Overleden: M. Smits-Hoeleveld, oud 75 jaar. Steunregeling wordt ingetrokken De Minister heeft bericht dat hij dc Officieel. INRICHTINGEN welke Gevaar, Schade of ninder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeen te ZIJPE brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van het Bestuur van het water schap Zijpe en Hazepolder aan Gedeputeerde Staten dezer provincie om in den molen van de polderafdeeling C op het perceel, kada straal bekend in Sectie D, No. 885 een ruw- oliemotor te mogen plaatsen is ingewilligd. Burgem. en Weth. voornoemd, J. DE MOOR. De Secretaris, J. A. DE BOER. OUDESLUIS. Ze werden gesnapt Dinsdagnacht met zijn luxe-auto huis waarts koerend, bemerkte de heer B. alhier, dat zijn groote vrachtauto hexu passeerde tusschen Schagéri en Keins- merbrug. Ilij meende eerst, dat zijn compagnon nog een markt „opgepikt" had, doch hij z'n garage aangekomen, bleek hem, dat dieven er met zijn „car" vandoor waren. Waar de heer B. door verbinding heeft, kon hij Alkmaar enz. opbellen, zoodat vandaar uit de pont- veeren te Velsen konden gewaar schuwd worden. Bij dc Velserpont dacht men het ve hikel in beslag tc nemen. Het zou via de pont naai- do overzijde gaan, meen de men. Doch de geheimzinnige be stuurder gooide juist op het lautste 00 genblik het stuur om en dra was de wagen verdwenen in de richting Zaan dam. Doch ook in Zaandam stond de politie klaar om het voertuig in te rekenen. Daar kwam het aan. „Halt!" werd er gesommeerd. Kr werd halt gehouden, doch met onge looflijk veel rijtalent gooide de onbe kende bestuurder het stuur om en bin nen een minuut was de wagen op nieuw in de duisternis verdwenen, na precies 180 graden gedraaid te zijn! De Zaansche politie, even verblufd door deze plotselinge wending zond eenige schoten achter do vluchteling aan, die echter zonder resultaten ble ven Woensdagmorgen werd de ge heimzinnige wagen op een weg te Pur- merend teruggevonden. Van dc da- der(s) was toen geen spoor te ontdek ken. Ze waren echter spoedig inge rekend. Yan de 4 vermoedelijke da ders, afkomstig uit Anna Paulowna, hebben twee een plaatsje gekregen in de cel te Schagcrbrug en twee in die te ren zijn gaan kleve. Maar nou wil die lamme kerel, die schipper, die altijd z'n heele hebbe en houwe afsluit, da 'k nergens meer bij kan. bij geen tabak en bij geen kaas en bij geen flesch, me mit een lading kole opknappe. Daar pas ik toch zóó voor. Me hande en me gezicht worre zoo zwart da 'k 't er niet meer kan afkrijge en dat geen meisie me meer an kijk as ik vrundeHjk goeie morrege tegen d'r zeg. Nou al mittie steene zei gistere een aar- dive vrouw tege me jasses vent, wat sie jij d'r uit, as een Indiaansche. Jij geeft rood af. Nou, denk is dattik dan as een koledragernik- ker bij d'r kwam. Er werken duizenden menschen in dc kolen, op de schepen, in de mijnen, in de pakhuizen, 't Zou er mooi uitzien, als die al lemaal bang waren voor een beetje zwart ge zicht of wat zwart op 'r handen. Gezicht en hande As 't daar bij bleef. Van binne en van buite, heelemaal van je hare tot je teene bin je zwart van 't stof. Kobus, zei ik, we praten er niet verder over. Je hebt alle recht op onze belangstel ling verbeurd. Je moet de omstandigheden niet zoo kleuren. Kleure Juist daar zit 't 'm in. Morrege kan die schipper van De Liefde wel een vra- chie rooie menie anneme en overmorrege een vrachie geeloker en dan een vrachie witkalk. Heb ik de heele regenboog op me fiselemie. Ja, ik bin daar Buuzioo. Wie kan tegen zulke logica op Wij konden het niet. En alweer half ver zoend liepen we met Kobus naar de haven om „z'n bullen" af te halen. Kobus wees ons den weg. We lieten hem een paar meter voor ons uitgaan. Toen gebeurde het volgende lste Bedrijf Om den hoek van de haven aaide Kobus een struische deerne onder haar kin en hij kreeg een watjekouw van de be laagde dame op z'n rechtsche koon, dat ieder een in de havenbuurt ervan opkeek. Lief is anders, zei Kobus en hij aaide de getroffen plek hartelijk en langdurig. 2de bedrijf Kobus daalde af in de roef van „De Liefde heelt alles." Wij wachten op den kant en keken naar het lossingswerk, dat inmiddels met een nieuwen knecht al weer was aangevangen. Deze nieuwe toonde plezier in z'n werk, hij had niet de bezwaren tegen steenenlossen, die oome Kobus tot zoo veel meditaties hebben opgewekt. 3de Bedrijf het dakje van de roef vloog met een ruk omhoog en daarin steeg oome Kobus, zoo snel of hij sprong, omhoog. Eerst zijn beenen, toen zijn romp, toen zijn hoofd en met een stevigen boog jumptie hij de kade op, waar hij sierlijk neerplofte. Toen volgde Kobus' pet, Kobus' Zondagsche kleeren, stuk voor stuk en een paar schoenen en een slor dig met nieuwsbladen omwikkeld pak, alles tc zamen de ka op. 4e Bedrijf Uit de roef van de „De Liefde heelt alles" kwam een steenroode schippers- kop, waarvan de mond haast hartstochtelijk heen en weer flapperde. En deze mond sprak dezen tekstAs 'k je ooit weer in de buurt van De Liefde zie, vouw ik je dubbel en ik leg je aan bakboord in de vaart. 5de Bedrijf Kobus stond op, zocht z'n ei gen dommetjes samen en plaatste zich op een meer veiligen afstand van de liefde. E11 met een ontroerende minachting in z'n schor re stem zei hij Mittie vent valt niet in 't nette te prate. da s geen schipper, da's een grieselige stier Nu rees langzaam maar stellig de heele schipper uit dc roef. Apotheose Kobus liep met een snelheid van vast wel twintig kilometer in het uur naar den naastbijzijnden straathoek. Uit het schipperslijf kwam een hoonend, schokkend, dreinend, triomfeerend, gerekt, smadelijk, schor en blafachtig gelach. En Blijft er in hoorden we den vluch teling uit de verte roepen. Zoo eindigde ditmaal de schipperscarrière van oome Kobus.

Wieringer courant | 1933 | | pagina 3