II 'B|P NNEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Falcon- en las 24e JAARGANG DINSDAG 8 MAART 1933. No. 19 WtERINGEN EN OMSTREKEN Maison GERRITS, PLICHT IS GELUK BIJ S. COL TOF. KANAALWEG DEN HELDER. ■WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKBN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. HET WERK VAN DEN WIELRIJDERSBOND. „De Kampioen", het orgaan van den A.N.WIB., toeristenbond voor Neder land, wijst er op, dat op 1 Juli van dit jaar de A.N.W.B. zijn 50ste levensjaar ingetreden is, zoodat in Juli 1933 het gouden jubileum kan worden gevierd. De A.N.W.B., de oudste vereeniging op het gebied van het toerisme, de Bond met de vertrouwde ervaring, de Bond, die altijd begrepen heeft en na gestreefd, dat zijn arbeid moest strek ken tot heil van het algeemen en niet ten bate eener bepaalde groep dei- samenleving, heeft Nederland en het Nederlandsche volk ten zeerste aan zich verplicht. Of men wielrijder of automobilist is, motorrijder of wandelaar, ruiter- of watertoerist, koetsier, vrachtrijder of chauffeur het doet er niet toe -- alle weggebruikers en toeristen genieten de zegeningen van het uitgebreide ar beidsveld van den A.NAV.B. Het rijwiel zou nooit zoo snel het po pulaire vervoermiddel zijn geworden, wanneer de Bond niet een onverpoos de propaganda voor zijn gebruik als verplaatsingsmiddel gemaakt had. De automobilist vond in den A.N.VV.B. zijn eersten beschermer in den tijd toen geen enkele andere ver eeniging bestond om zich zijn lot aan te trekken. Ten behoeve van de wielrijders wa ren reeds tientallen jaren geleden grensdocumenten door den Bond ver krijgbaar gesteld, waaruit die voor au tomobilisten voortkwamen. De Bond, het nut inziende van inter nationale samenwerking, nam in 1897 het initiatief tot oprichting van de Li- gue Internationale des Associations Touristes en diende daardoor niet al leen de directe belangen van den toe rist, imaar propageerde daardoor te vens de verbroedering, der volken en de ontwikkeling der vredesgedachce. De Bond kwam op voor de rechten van den toerist, bracht ontwikkeling alleraard, beschaving, veredeling, blik- verruiming. Door de concentratie der toeristen- groepen, door de totstandkoming van de algemeenheid van den Toeristen bond voor Nederland, kon gewaakt worden tegen éénzijdigheid en tegen bevoorrechting van eenige categorie ten koste van andere. Hierin ligt het ge heim besloten, voor de grootc sympa- UITGEVER CORN. J. BOSKKR, WIERUfGEH. BUREAU Hlppolyinsheef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVBRTENTIIN Van 19 regeli Iedere regel meer f O.W. B.lt ELECTRISCHE ONTHARING van niet weder komen der haren bij Spoorstraat 104106 Telel. 457 DEN HELDER. FEUILLETON. Naar het Engelsch. No. 9. „Tiddly wil u spreken, Vader," stoof Rosa- mond op een avond de eetkamer binnen. „Hij zegt, dat hij regen zal maken." „Zóó Is hij daar Zet hem maar eens flink aan het werk, Stogdale „Aan het regenmaken vroeg Anthony lachende. „Maar dat kan hij wel," betuigde Rosa- mond verontwaardigd. „Hij heeft Grace en mij laten zien, waar hij zijn „regenbeen" bewaart onder een groot blok met drie ca- suarisveeren er op. Dat doet de regen vallen." „De Zwartjes zijn goede weerprofeten," zei dokter Underwood en trad eens aan het ven ster, om te zien, hoe de lucht stond. „We kunnen wel een bui krijgen," zei Stog dale, „maar niet genoeg, om van eenig belang te wezen. Tiddly ziet dit ook wel en nu wil hij ons wijs maken, dat hij dit dan met zijn regentalisman bewerkt." Het Zwartje in zijn oud katoenen hemd was aan het visch verkoopen aan Mrs. Un derwood, toen de dokter en Stogdale ten too- neele verschenen. „Heeft u er ook een shilling voor over, dok ter vroeg'hij met vriendelijk uitnoodigden lach, waardoor zijn schitterend witte tanden zichtbaar werden. „Ik geloof, dat ik vandaag regen kan maken." „En ik geloof, dat de regen uit zichzelf ook wel zal komen. Maar zeg liever eens aan je vrouw, dat zij morgen met de wasch komt helpen." „Geeft u mij dan een shilling U zult zien, dat het gaat regenen." „Hè, toe, Vader, doet u het nu Dan zal thie, welke zich verder uitstrekt dan tot ons ledenlegioon, voor het werk van den A.N.W.B. De auto had nauwelijks haar intre de gedaan en zich vertoond op de veel te smalle wegen van destijds, of de A.N.W.B. bond den strijd aan voor we genverbetering, den aanleg van rij wielpaden en de veiligheid van het ver keer. Zijn krachtige actie, waaraan hij kapitalen in den vorm van subsidies uitgaf, had eenerzijds ten doel den wielrijders een veilig pad te verschaf fen, anderzijds om het automobilisme een goede kans te geven zich te ont plooien en het verkeer in goede, veili ge banen te leiden. Ondanks de verguizing van het rij wiel tot ongeveer 1895 en van de auto zooveel jaren later, zijn beide onmis bare vervoermiddelen geworden in de zen modernen tijd, welke snelheid en gerief vraagt. Het is de Bond geweest, die, ondanks heftigen tegenstand van de velen, die toen nog nimmer op een rijwiel of in een auto gezeten hadden, het eerst de toekomst dezer vervoer middelen overzag en dus ook begreep, dat de tegenstand zou luwen. Toon het genot van het wandelen in het gedrang kwam door fiets en auto, was het de Bond, die de wandelende minnaars van natuurschoon langs vroeger nooit gekende aantrekkelijke en veilige paden naar buiten bracht in Gods vrije Natuur. Het watertoerisme werd al veel eer der aangemoedigd en bijgestaan om zich te ontwikkelen, omdat ons water rijke land als het ware aangewezen was voor het toerisme op rivieren en meren, kanalen en vaarten. Tientallen jaren geleden deed de Bond de eerste schuchtere pogingen om den ruiter-toerist van dienst te zijn. Ze hadden niet veel succes, omdat toen de weg nog veilig genoeg voor den rui ter werd geacht. Hoe anders is dit thans geworden. Zoo wil de Bond alle toeristen en weggebruikers onder zijn vaandel ver eenigen, opdat zijn arbeid een harmo nie zal kunnen scheppen onder al deze toeristen en gebruikers van den weg. Ieder kan bij eenig nadenken wel be vroeden, van hoe groote beteekenis zijn werk is geweest. En wie het niet weet, vrage maar eens aan 60 a 70-jarigen, hoe het in hun jonge jaren met de we gen in ons land was gesteld en hoe veel verbeteringen er aan den A.N.W.B. zijn te danken. Wij behoeven niet den nadruk te leg gen op het groote nut der wegwijzers, welke de Bond sedert 1893 ten gebruike voor ieder, die ze noodig heeft -- en wie is er die ze nimmer noodig heeft gehad Langs de wegen heeft ge plaatst In geen enkel land ter wereld is de bebakening van den weg zoo voortreffe lijk uitgevoerd als ten onzent. Dat er kent ieder, die in het buitenland ge reisd heeft. B1NNENLANDSCH NIEUWS. Banklooper gearresteerd. De 26-jarige banklooper van de fir ma De Bas en C.o., te 's-Gravenhage, die sinds eenige dagen verdwenen was imet medeneming van een bedrag van ruim f 7000 is Vrijdagmiddag door de Amsterdamsche politie daar ter stede aangetroffen en gearresteerd. Het bleek, dat hij nog in het bezit was van zoo goed als het geheelo be drag slechts vierhonderd gulden ont braken. De man had zijn intrek genomen in een pension. De pensionhoudster her kende hem echter uit het gepubliceerde signalejnont en deed aangifte bij de politie. BOERDERIJ TE DRONRIJP AFGEBRAND. Brandstichting Donderdagavond is te Dronrijp afgebrand de boerderij, bewoond door T. W. P. van Dui nen. Met man en macht werd gewerk om zoo veel mogelijk vee te redden. 't Ging niet gemakkelijk, daar het elec- trisch licht niet meer wilde branden en men aanvankelijk in het donker de koeien moest lossnijden. Hierbij verwondde Van Lunzen zich nog al ernstig aan den pols toen zijn hulp niet meer noodig was, liet hij zich bij den dokter te Dronrijp verbinden. Later kre gen de dappere mannen bij het schijnsel van twee carbidlantaarns eenig licht. En zoo ge lukte het hun, daar het vee gewillig den stal uitliep, 29 melkkoeien, 6 pinken en één paard uit de fel brandende schuur te bevrijden. Twee paarden, een stier, zeven nuchtere kal veren en vier varkens kwamen in de vlam men om. Naar de Leeuw. Crt. vernam wordt aan brandstichting gedacht. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hoorde de oudste zoon van den heer Van Dui nen voetstappen in 't grint. Hij stond op en ging naar den stal om polshoogte te nemer Hij ontdekte niets verdachts en legde zich weer ter ruste. Verder werd er geen aandacht aan geschonken. Totdat Donderdagochtend, buiten bij de konijnenhokken een briefje werd gevonden. Daar het in den nacht van Woensdag op Donderdag had geregend, was het met potlood geschrevene niet meer goed te lezen. Het kon nog worden ontcijferdno. 1 is gegaan, no. 2 zal gaan en onderteekend met ,,de Communisten." Het briefje werd in kamer te drogen gelegd en werd door de echtgenoote van Van Dui nen voor een rekening aangezien. Haar man had er geen verdere aandacht aan geschon ken. Hij vermoedde, dat het wel door het vuur verteerd zou zijn, daar hij het voor het laatst op de tafel in een kamer had gezien, welke nu uitgebrand is. Duitsch vliegtuig bij Venlo gedaald. Wapens en verkiezingspam fletten ingeladen Te Venlo liepen Vrijdagavond aller lei merkwaardige geruchten over een Duitsch vliegtuig,, dat tegen het vallen van den avond op de Groote Heide bij Venlo op geheimzinnige wijze zou ge daald zijn om uit een gereedstaande auto een lading men spreekt van wapens en verkiezingspamfletten in te nemen en daarna weer naar Duitsch land te vliegen. Officieel is hierover echter nog niets bekend. Wol is door eenige personen des middags boven Venlo een dergelijk vliegtuig gezien en ook hebben eenige personen omstreeks dien tijd op de Groote Heide een luxe auto waargenomen. Mr. Stogdale eens zien iedereen zegt, dat Tiddly regen kan maken." „Wees toch niet zoo gek, jong zei Brian. „Wat zullen ze je uitlachen op school „Daar heb je een shilling. Ga nu maar eens gauw aan den gang." „Mary," zei Evelyn dien middag. „Je moet mij leeren karnen en boter maken. Ik ben sterker dan jij, al ben ik ook niet zoo groot en ik zou zoo graag een vaste bezigheid heb ben, waarvoor ik mij moest inspannen." „Het beduidt hard werken," antwoordde Mary. „Maar als je nu echt zoo graag „Ja, ik wil het vast doen. Maar je moet het vaten-wasschen aan Grace en mij overlaten. Dat heb ik met haar afgesproken en dan zorgen we meteen voor de thee. En nu moet jij hier weg, want als ik aan het werk ben, dan heb ik liever niemand om mij heen. Ik zal alles precies doen, zooals jij het verlangt dus je kunt het gerust aan mij overlaten. Morgen moet je mij dan eens goed laten zien, hoe je de boter behandeld. En dan zal je eens zien Mary voelde, dat ze haar zusje niet moest tegenwerken in dit edelmoedig voornemen maar, daar zij haar tegenzin in dergelijke bezigheden kende, zag zij er wel wat tegenop. Evelyn trok haar mee de keuken uit en in stalleerde haar in de eetkamer met een schert send „Ziezoo, Miss Underwood, wijd u nu naar hartelust aan de dichtkunstDacht je, dat ik het niet wist Je moet mij je gedich ten maai* eens voorlezen." Lachende, maar toch ook een beetje be schaamd, ging Mary dan ook echt van dit vrije uur genieten. Zij bezat aanleg voor poëzie, maar ze had er Evelyn nooit van ge sproken. Al driemaal was er een gedichtje van haar opgenomen in een Engelsch tijd schrift en het was haar een heerlijke voldoe ning geweest, de keeren dat „zij zich gedrukt had gezien." „Kent u de Germaansche legende van de „Undine", Miss Underwood had Stogdale eens gevraagd. „Uw zuster Evelyn doet mij denken aan zoo'n Undine. Haar ziel schijnt eerst wakker geroepen sinds haar verloving DAMES en HEEREN koopt uw BUITENLANDSCH NIEUWS. met Thorburn. Haar schoonheid is geheel van aard veranderd. Haar gelaatsuitdrukking was eerst zoo hard en koud maar nu is die zacht en stralende geworden. In den aanvang kon ik het Thorburn niet goed vergeven, dat hij baar zoo blindelings aan zich gebonden had, maar die gunstige verandering in haar, heeft hem gerechtvaardigd." Deze Undinen waren, volgens de legen de, de geesten van het water. Ze gingen gaar ne een huwelijk aan met menschen. En de Undine, die daarop een kind ter wereld bracht, ontving tegelijk met dat kind een ziel. HOOFDSTUK VIII. De warmte en daarmee de muskieten ver dwenen dat jaar al gauw. De herfst aan de Murray duurt dikwijls lang en is in den regel een zacht en mooi jaargetijde, met lichte vorst op den ochtend en zachten zonneschijn op den middag. De vloed was afgetrokken en de vochtige vlakten waren nu overdekt met een frisch, nieuw gras. Het vee liep iederen dag door het nu ondiepe meer van en naar het eiland. Ge durende de eerste week in Maart werd de kuil geopend voor veevoer, want het groene voer verdween toen overal, behalve van de stukken land, die zoo pas ondergeloopen war ren. Dokter Underwood en Stogdale keken iede ren dag steeds even verlangend naar de lucht, want er waren maar een paar buien in den nacht geweest en die hadden, zooals Stogda'e dit wel had voorzien, maar heel weinig uitge werkt. „Hier, Tiddly," zei Stogdale op zekeren dag. dat de lucht weer even helder stond, terwijl hij een handvol kleine geldstukjes op den grond wierp. „Dit alles is voor jou, als je re gen kunt maken." „Dat kan ik niet," zei Tiddly somber. „Een andere Zwarte heeft mijn „been" ontnomen." „Ga dan naar dien anderen Zwarte en zeg hem, dat ik hem een shilling wil geven, als hij je je „been" teruggeeft." „Geeft u dien dan maar aan mij. Ik zal hem dien wel brengen." Mevr. Roosevelt zal bezuinigen. Mevrouw Roosevelt zal als zij het Witte Huis betrekt, Ti bezuiniging van 25 pCt. op het totaal van de uitgaven in voeren. Mevrouw Roosevelt heeft ver klaard, dat zij thans nog niet kan zeg gen, op welke wijze zij zal bezuinigen, doch zeidc zij Franklin heeft mij ver zocht, dit te doen in overeenstemming met zijn politiek om alle bestuurs-uil- gaven met 25* pCt. .te verlagen, en ik zal hieraan gevolg geven. Volgens haar tegenwoordige plan nen zal mevrouw Roosevelt het perso neel van het Witte Huis met 9 man ver minderen en verder bezuinigen op de voeding en de algemeene huishoude lijke uitgaven. „Er zijn op liet oogenblik 32 man per soneel in het Witte Huis en ik meen, dat hetzelfde werk ook door 23 man kan worden gedaan. Bij groote offici- eele gelegenheden zal ik natuurlijk ex tra hulp moeten hebben", aldus de echt genoote van den president. INGEZONDEN STUKKEN HET DROOGMAKEN DER ZUIDERZEE. Geachte Redactie. Van onbekende zijde werd mij uw blad van 28 Febr. j.1. thuis gestuurd. Met potlood was het berichtje aangestreept„Ongekende Iaagwaterstanden te Den Oever" In den haven te Den Oever werden de laat ste dagen ongekende Iaagwaterstanden waar genomen tot 2.35 Blijkbaar wil men te Den Oever weten hoe ik over deze abnormale Iaagwaterstanden denk Laat ik beginnen met te zeggen, dat men met dergelijke vragen bij mij altijd welkom is, aangezien ik te Harderwijk als een schel- visch op het droge lig, nu eb en vloed weg blijft. Ik interesseer me dus buitengewoon bij de waterstanden van Wieringen, aangezien van die kant de redding moet komen. Wat is dus de beteekenis van 2.35 Dat het water met krachtige Z. Oostenwind on geveer 1 Va meter lager komt bij Den Oever als vóór de afsluiting. De oorzaak is de af waaiing. De buitenkant van de afsluitdijk is met Z.Oostenwind Opperwal. Vroeger was de Veluwe-kust met Z.Oostenwind Opperwal en de Waddenzee Lagerwal. Vroeger woei het water onder de Veluwe- kust zóó laag weg, dat de Harderwijker vis- schers 2 K.M. uit de kust op het droge zaten en op hun klompjes naar huis tippelden. Den Oever is dus in de positie van Harderwijk gekomen met Z. Oostenwind. Met Noordwes ten tot Noordenwind is de buitenkant van de afsluidijk echter Lagerwal. Vroeger was de Veluwe uit die loef Lagerwal en hadden we te Harderwijk l1/- meter opwaaiing. Dan voeren de visschers door de straten omdat het water halverwege de eerste verdie- „O, wat een gauwdieven zijn jullie toch al lemaal!" zei Stogdale lachend. Van dag tot dag werd de taak van het bo ter maken, die Evelyn vrijwillig op zich geno men had, zwaarder, daar de nieuw-aangekoch te koeien zeer veel melk gaven. Zij moest Mr. Stogdale wel de melk voor zich laten kar nen, maar bij de daarop volgende bewerking nam zij geen andere hulp aan, dan van Gra ce. Als er op Iriya het meeste boter kon ge maakt worden, was ze elders in Zuid-Austra- lië het schaarscht. Er werd iedere week zestig pond naar Marshall vervoerd en Evelyn kon er niet anders dan trotsch op zijn, dat haar werk alleen haar vader vier pond sterling per week rijker maakte, ofschoon zij wist, dat de koelen gekocht waren door Mary, zoodat de eer van het succes allereerst haar zuster toe kwam. Maar alles ging van dat oogenblik af veel beterdokter Underwood hoefde nu geen geld op te nemen, dus alle verdiensten waren ook werkelijk verdiensten. Na de Paaschvacantie werden de twee klei-, ne jongens naar de St. Pietersschool gezon den en dit bracht dus weer bijzondere onkos ten mee. Het was al April geworden, eer er nog een enkele druppel tegen was gevallen. De boeken, die Mr. Thorburn naar Iriya had gestuurd, waren wel degelijk gelezen door E- velyn, al was het dan ook niet met veel gre tigheid. Een groote bron van vreugde voor allen in huis was de schijnbaar totale geaezing van Mrs. Underwood. Gedurende dat'Sajaar had zij alle werkzaamheden met haar dochters kunnen verrichten, of zij even jong en krach tig was als zij. Het meer werd steeds druk bezocht door de watervogels. Heele zwermen pelikanen daal den 's morgens op den oever neer en waadden er op den dag doorheen, op hun rooftocht naar visch. 's Morgens en 's avonds werden de elf koei en gemolken de moestuin werd dikwijls om- tenrt middernacht besproeid, om maar tijd uit te halen voor de bezigheden overdag. Als er maar eens wat regen was gevallen, ping stond. Met N.W. tot Noordenwind is Wieringen dus ook in de positie van Harder wijk gekomen. Hoe hoog het water bij Wie ringen zal komen is nu gemakkelijk na te gaan. Reken maar uit1' meter opwaaiing plus l1/- meter al'waaiing 3 Meter. Met een storm als in 1916, toen het water aan Den Oever ruim 2 meter -f- N.A.P. was, komt er nu 3 meter bij. Dan komt de vloed dus 5 meter hoog. Met een storm als in 1825 komt er nog een meter bij. Dan komt de vloed aan Den Oever 6 Meter hoog. En met een orkaan als van 1570 komt er nog 60 c.M. bU, dan komt de vloed dus 6.60 -f N.A.P. De Gedenksteenen van Harderwijk zijn het bewijs. Aangezien de spoorbrug over de sluizen te Den Oever op 4 M. -f N.A.P. ligt, gaat met een storm als in 1916 de brug er 1 meter on der. Met een storm als in 1825 gaat de brug er 2 Meter onder en met een storm als in 1570 gaat de brug er 2.60 onder. Of de Wieringers zich zoo veilig zullen voe len als de Harderwijkers zal te bezien staan. Vergeet niet dat de Veluwe een langzaam op- loopende kust heeft, met ondiepe zandban ken. Golfslag is dan ook zeer gering. En de bewoners van de Wleringermeerpol- der geef ik de raad, zie bijtijds op de dijk van Kolhorn naar Medemblik te komen. Zie daar de beteekenis van 2.35 Met dank voor de plaatsing, E. DE HERDER. Harderwijk, 4 Maart 1933. GEMEENTE WIERINGEN. Ongeval. Ue bakschipper van de M.U.Z. de heer K. K. had j.1. Vrijdagna middag het. ongeluk om over boord te vallen bij de z.g. strekdammen van de uitwateringssluizen te Den Oever. Spoe (lig toegeschoten hulp bracht hem spoe dig op het droge. De heer K. kwam er .mot een gekneusde voet en een nat pak af. Benoemd. Wegens bedanken van den hoer N. Rotgans Dz. is tot hulpbesteller hij de P.T.T. te De Haukes aangesteld de heer D. Pz. Wiegman. Succes-avond uitgesteld. De. Succes avond wordt wegens het invallen der vastendagen voorloopig niet gehouden en* is uitgesteld tot 22 April a.s. Herkozen. Tot notabelen der Ned. Ilcrv. Kerk van Oosterland e.a. zijn 1 orkozen de/heeren C. Ma ars en S. de Jongh Wz. Schoorsteenbrand. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd een vrij ern stige schoorsteenbrand ontdekt in t pand van den heer D. v. Bloemendaal te De Elft. Door flink ingrijpen van de eigenaar en zijn helpers wist men de brand spoedig te blusschen en in zijn voortgang te stuiten. dan zou dit heel veel van de moeilijkheden uit den weg geruimd hebben, want het gras groeit snel in dat deel van Zuid-Wales. Op een avond echter was iedereen tot rust gekomen en dokter Underwood met zijn vrouw en dochters waren naar het eiland gegaan, om in de rivier te visschen. Mary en Grace gaven weinig om visschen Grace was zelfs den laatsten tijd bijzonder lusteloos ge weest. Ze ging dikwijls alleen wandelen, en, als haar hulp niet noodig was, voor de een of andere huishoudelijke bezigheid, zat zij in den regel alleen op haar slaapkamer. Mary was aan het lezen en Evelyn en dokter Un derwood aan het visschen. Ineens haalde de dokter een brief te voor schijn en reikte dien zijn vrouw over, met de vraag „Je hebt er toch niets tegen, dat zij komen?" Mrs. Underwood las het volgende Waarde dokter Underwood. Zoudt u, evenals verleden jaar, weer zoo goed willen zijn, om uw toestemming te geven om op uw goed te jagen Een van ons is een jonge baronet, die een ro mantische geschiedenis heeft. Herinnert u zich nog, dat er een paar jaar geleden iets in de kranten heeft gestaan van de eigenaardige omstandigheden, waaronder het landgoed Illingworth werd nagela ten De erfgenaam, een man van zeer slechten naam. werd door een dominee gevonden in een bestedelingenhuis. Nu verleden jaar is hij gestorven en zijn ee nige zoon is 'n aardige eenvoudige jongen, die vrijwel zijn heele opvoeding heeft ge kregen in Engeland. Hij is in Australië geboren en heeft de eerste, de beste ge legenheid aangevat, om naar zijn geboor teland terug te keeren, We zullen zijn gasten zijn, tenminste als u ons toestaat, op Iriya te jagen. Hij wil een stoomboot huren om het gezelschapje van de eene naar de andere te brengen, met tenten en al wat er verder bij noodig is, om op het eiland te kampeeren. Met de meeste hoogachting, E. WILSON. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1