Loden jas 24e JAARGANG VRIJDAG 10 MAART 1933. No. 20 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN PIJP - TABAK „DE WAKENDE LEEUW" J. R. KEUSS. Laat 125 Alkmaar. PLICHT IS GELUK BIJ S. COLTOF. KANAALWEG DEN HELDER. Maison GERRITS, De sterkste kuikens en de beste leghennen Bertels' Opfokvoeders ■WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER CORN. J. BOS KEK, WIERINGER. BUREAU Blppolytusboef Wlerlnfen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVIRTENTI9N 7an 1—5 regeli Iedere regel meer t IR f l.lt VOOR BETERE TABAKSFABRIEK De „Zeven Provinciën" in den Raad van Purmerend. GEKRUIDE TAAL. In de gehouden Raads- vergadering- te Purmerend kwam een schrij ven van de Soc. Dem. in bespreking, waarin verzocht werd een motie van afkeuring aan te nemen en deze aan de regeering op te zen den, over het gebeurde met de Zeven Provin ciën. De voorz. herhaalde zijn elders gedane po ging, om deze zaak buiten den raad te hou den. Ze behoort in de Tweede Kamer thuis, waaraan de regeering inmiddels de interpel latie heeft toegestaan. Behandeling in den raad acht spr. zelfs een beetje bespottelijk, althans voor het weldenkend deel der bevol king. De hr. v. Baar meent, dat deze zaak niet tot de taak van den gemeenteraad behoort, noch ook het gemeentebelang er bij is betrok ken. De hr. Brugge (s.d.) meent dat de raad zich van lieverlede wel degelijk moet gaan bemoeien met wat in ons land gebeurt. Als de regeering iets niet goed doet, dan hebben wij het recht onze ontstemming daarover te doen blijken. Inderdaad wordt het tijd dat wij over zulke gebeurtenissen gaan spreken en ons niet alleen tot trottoir-politiek beper ken. De voorz. Niet om incidenteele redenen, maar om principieele redenen moeten wij de behandeling overlaten aan de Kamer. Deze kan er met meer kennis van zaken over oor- deelen dan wij en moeten wij het overlaten aan tot dit doel gekozen vertegenwoordigers. Weth. Koning (v.d.) had wel liever gezien dat deze zaak buiten den raad was gehouden, Maar nu de behoefte aan behandeling hier wordt gevoelt, voelt spr. er niets voor de vrije meeningsuiting te knotten of er den domper op te zetten De voorz. Dat gebeurt toch ook nietde regeering heeft toch de interpellatie toege staan. In stemming gebracht, wordt besloten het schrijven in bespreking te nemen. Tegen stemde de r.k. fractie en de hh. Kooi en Drost. De hr. Brugge licht de motie toe. Inmid dels pleegt weth. Koning overleg met z'n par tijgenoot de hr. Drost. Blijkbaar irriteert de hr. Brugge deze niet-onverdeelde aandacht voor zijn betoog en dan ploft de bom! In gezapig Purmerendsch ploft de hr. Brug ge eruit „Zeg Koning, zit ik te lullen voor niks Ben jij besterd Zeg dan direct hou je smoel (Hilariteit en ontsteltenis.) Interruptie Je moet zorgen in de Tweede Kamer te komen De hr. Brugge Dat zou me wat hinderen Misschien is het wel gewenscht dat zulke taal daar eens gebezigd wordt De Voorz. sust de gemoederen Elk vogeltje zingt zooals het gebekt is. De hr. Brugge critiseert verder het optre den der zee-officieren in deze zaak. Spr. komt tot de conclusie dat de salariskorting, de wij ze waarop deze ter kennis kwam en het op treden der officieren, die van boord waren om elders te „fuiven", de manschappen tot hun daad hebben geprest. De hr. Middelhoff (r.k.) kan het zich in denken dat de hr. Brugge uit z'n vel is ge sprongen. Spr. critiseert de houding van weth. Koning, die oordeelt dat de motie niet in den raad behoort en toch den moed vindt om ze hier te doen behandelen, en dan de houding tegenover de hr. Brugge aanneemt lui maar raak De voorz. Dat is ook geen goeie uitdruk king De hr. Middelhoff Inderdaad, ze is onpar lementair. Maar dat de hr. Brugge zich zoo: heeft geuit, acht ik gerechtigd. Wat de motie betreft, er past ons nog geen oordeel te vellen. Tenzij, dat we moeten, bil lijken de houding der regeering, die het ge zag moest handhaven. Waar deze zulks op dat moment was verplicht, dienen we de hand boven het hoofd te houden. De voorz. Als het de bedoeling is geweest hier herrie te maken, dan is dat gelukt Weth. Koning Het blijkt weer eens te meer, dat de vrijz. dem. een taak tusschen links en rechts hebben te vervullen in uw opgebla zenheid aldus spr. tot de hr. Middelhoff hebt u verschillende interrupties geplaatst. Ik zal die methode niet volgen. Het is zoo, wij voelen aan deze motie geen behoefte, maar achten het niettemin beter dat de deuren voor een bespreking worden opengezet. Als de soc. dem. de regeering ongepaste geweldda den verwijten, is die opvatting al te één-zij- dig. De motie is natuurlijk mosterd na den maaltijd. De hr. Brugge We kunnen ze toch niet indienen vóórdat de bom ploft Weth. Koning Afkeuring over de houding der ministers had allereerst moeten uitge sproken. Onze Jantjes-menschen van bepaal de soort krijgt men gemakkelijk zoo ver. Maar zij die achter de schermen hen in die richting hebben opgevoed, verdienen feitelijk de straf. Voor ons moge het een les zijn, de menschen niet in die richting te stuwen. Wanneer de motie wordt gewijzigd, in de zen zin, dat betreurd wordt dat de regeering tot een geweldadig optreden is genoodzaakt geworden, zal spr. er voor stemmen. Maar in dezen vorm kan hij ze niet aanvaarden. De hr. Kooi brengt de regeering hulde voor het feit, dat zij het gezag heeft gehandhaafd. Spr. citeert prof. Goudriaan in „de Groene", die het optreden der muiters averechts noem de en kwajongenswerk. Bedacht moet worden dat de bemanning vrijwillig de verbintenis is aangegaan om het gezag te dienen. De hr. Drost merkte op, dat hij tegen be handeling der motie hier heeft gestemd, niet om den domper op deze zaak te zetten, maar alleen omdat ze in de Kamer beter en oor deelkundiger kan behandeld. Weth. v. d. Berg oordeelt dat het optreden allerminst als muiterij kan worden aange merkt echter de regeering heeft alles ge daan om de manschappen opstandig te ma ken. Zij op de Schepen, ik in het leger ben so cialist geworden. De hr. KooiDan moeten ze er uit gaan De hr. v. d. Berg In de eerste plaats is de commandant de schuldige. De hr. KooiDie is afgedankt De hr. v. d. Berg In de 2e plaats de re geering, die de manschappen in woord en daad heeft bedrogen. Wat prof. Goudriaan FEUILLETON. Naar het Engelsch. No. 10. „Ik herinner mij niets meer van dien baro net, jij wel vroeg dokter Underwood. „Ja, zeker, en je laat hem toch komen „Och ja, waarom niet „Ik heb vanmiddag met Mary gepraat en wij zijn het er over eens, dat er niets kan ko men van ons voorgenomen bezoek aan Ade- laïde in de volgende maand." „Dat is heel hard voor jullie allemaal, maar voornamelijk voor Evelyn. Ik geloof, dat zij er vast op heeft gerekend Thorburn te zien, en jij en Mary hebt ook een veertien dagen vacantie zoo hoog noodig. Ik had ook juist gehoopt, dat Grace dit uitstapje veel goed zou doen, al is zij ook nog te jong, om mee te gaan naar het bal." „Maar Evelyn kan wel gaan. Je herinnert je toch wel, dat Fanny van plan is, voor den winter een huis te huren op het Ooster Ter ras Het is heel aardig van haar, om Evelyn te willen chaperonneeren, als die wordt voor gesteld op het Gouvernementshuis. Mary be weert, dat zij er niet veel om geeft, om te gaan maar, als Grace het nu wel aardig vindt, zal Fanny zeker evenzeer bereid zijn haar te ontvangen als Mary." Intusschen legde Grace een vuurtje aan van droge takjes en vulde zij drie potten met een kwart liter water, om thee te zetten. Op haar kalme, bezadigde wijze ging zij vervol gens aan het brood snijden en smeren en toen aan het schikken van late druiven en meloenen op de geïmproviseerde theetafel. Een paar dagen later kwam er een brief yan Mrs. Gllbert, waarin deze schreef, dat zij betreft deze heeft als soc.-dem. bedankt, anders ware hij als lid geroyeerd verwijst spr. naar het antwoord van z'n partijgenoot prof. Kuiper, eveneens in „de Groene." De motie hierna in stemming gebracht, wordt met 85 st. verworpen voor de s.d.- fractie en de hr. Vet. Purm. Crt. den eersten Mei in Adelaïde zou wezen en dat het gezelschapje uit Iriya van harte welkom zou zijn. Dienzelfden avond werden er door Tiddly een paar hazen op het Huis afgegeven, wat dokter Underwood en zijn familie een bewijs was, dat de jagers op het eiland waren aan gekomen. Dien volgenden dag kwam Mr. Wilson met den jongen baronet de familie Underwood een bezoek brengen, maar de dokter zelve was uit en Mary was te druk bezig, dat zij de gasten kon ontvangen. ,Hij ziet er niet heel knap uit," zei Evelyn later. „Hij is klein van stuk en zijn kleeren zijn hem allemaal te wijd hij doet z'n mond niet goed dicht en zijn oogen zijn haast te donker hij heeft een Oostersch type Per zisch, Arabisch of Turksch." Tegelijkertijd deelde sir George Illingworth zijn indruk van Evelyn mee aan Mr. Wilson. „Mijn Hemel, wat is zij mooiWat zou zij een opschudding verwekken in Londen Heb je ooit zoo'n gezichtje, zoo'n figuurtje zien Je begrijpt toch wel, dat ik nu niets meer geef om het jagen. Als ze mij daar ont vangen willen, dan is er geen macht ter we reld, die mij uit dat Eden terughaalt „Neen, dat is toch niet heel beleefd tegen over ons, zpg bracht Mr. Wlison hem onder het oog. We zijn toch uw gasten." „Voor de rest van het uitstapje kunnen jul lie het best zonder mij stellen," zei Illing worth. Mr. en Mrs. Underwood wisten niet, hoe ze eigenlijk anders konden doen, dan hem voortdurend uitnoodigen, zóó roerend gaf hij blijk van zijn genot in hun gezelschap. Nadat hij een middag op Iriya had doorgebracht, noodigde hij de Underwoods, om dien volgen den dag met zijn gasten te lunchen in hun kamp. Hij gaf toen onmiskenbaar te verstaan, dat, als hij voor dien avond op Iriya werd ge vraagd, hij dan gaarne zou blijven. Dokter Underwood, die het grappig vond, de kinderlijk verrukte wijze, waarop de baro net blijk gaf van zijn ingenomenheid met hun gezelschap, sprak de zoozeer verlangde DAMES en HEEREN koopt uw Inschrijvingen Handelsregister te Alkmaar. In de week van 28 Februari tot en met 6 Maart 1933 werden in het handelsregister te Alkmaar o.m. de volgende opgaven ingeschre ven. Nieuwe zaken W. C. v. d. Hoek, agentuur tuur en commissiehandel „Mercurius", West gracht 52, Den Helder H. de Boer, winkelier in kruidenierswaren, boter, melk en kaas, Hector Treubstraat 32, Den Helder Agen tuur en Commissiehandel Bankert, agentuur en commissiehandel, grossierderij in krame- rijen en galanterieën, Fnidsen 95, Alkmaar. Handelsonderneming Bos, Druivenlaan 36 boven, Alkmaar, grossierderij in suikerwer ken. J. P. Horst, timmerman en winkel in huisvlijtartikelen, Korte Nieuwesloot 4, Alk maar „Sigarenmagazijn Houttil 62", Houttil 62 Alkmaar. Wijzigingen J. Koopman, lunchroom, Lan- gesuaat 105, Alkmaar. Zaak overgenomen J. M. Schneiders, bakkerij, Tuitjehorn H 23, Harenkarspel. Zaak overgenomenGebr. Kuiper, vrachtschippers, Middenweg A 162, Limmen. Zaak overgenomen Fa. M. A. Grun wald en Zoon, Kanaalweg 75, Den Helder. Benoemd tot proc.h. C. H. Wols N.V. Alk- maarsche Radio Distributieonderneming, Alk maar. Zaak verplaatst naar Zaandam. Opheffingen Fa. Fred. Jansen Jz. en Co., sigarenfabriek, Ged. Nieuwesloot 98—101, AlkmaarA. Prins, rijwielhandel, Heeren straat E 126 Schagen. Alkmaar, 6 Maart 1933. BINNENI.ANDSCH NIEUWS. HEILOO. Do inschrijving voor het Nationaal concours van harmonie- en fanfare corpsen is gesloten. Aangemeld hebben zich 51 korpsen, waarvan 30 fanfare cn 21 harmonie. Over de deelname is men tevreden. ELECTRISCHE ONTHARING van niet weder komen der haren Ongeluk op oiibewaakten overweg Toen de broodbakker P. van Deur zen uit Budel N.-Br.) even over de grens te Aehel (België) den onbewaak- ten overweg passeerde, werden zijn paard en wagen door den trein gegre pen en totaal vermorzeld. Van D. zelf had de tegenwoordigheid van geest tij dig van den wagen te springen. Bij de zen val bekwam hij weliswaar ernstige, doch niet direct levensgevaarlijke ver wondingen. OTERLEEK. Van den dijk afgeraakt. Door een defect aan de stuurinrich ting geraakte de chauffeur Garden- broek te Oterleek Maandagmorgen met zijn auto, geladen met varkens, hij den Schermerdijk neer. Door het inslaan van een ruit wist de heer G. uit den wagen te komen. De varkens wisten zich zelf te redden en liepen maar weer naar huis. Met een kraanwagen der fir ma Met werd de auto, welke bescha digd was, weer op den dijk gehaald. Als bijzonderheid dicne nog, dat de heer G. reeds een tiental jaren met de zen wagen rijdt en nog nimmer een on geluk heeft gehad. Bouwbedrijf en werkverschaffing. Verzet van werkgevers en ar beiders tegen den houw van boerderijen in werkverschaf fing. Naar aanleiding van het feit, dat thans met den houw van boerderijen bij wijze van werkverschaffing, op hot Staphorsterveld, is begonnen, is dezer dagen te Zwolle een vergadering gehou den van besturen van werkgevers- en werknemersorganisaties in liet bouw bedrijf. Deze vergadering is tevens bijge woond door vertegenwoordigers van de landelijke commissie, door genoemde organisaties gevormd. Met verontwaardiging constateerde de vergadering, dat, terwijl met de re geering nog overleg omtrent den houw van boerderijen in werkverschaffing wordt gepleegd, reeds tot uitvoering op bedoelde wijze wordt overgegaan. Besloten is, dat de besturen in eigen organisaties zullen overwegen, welke maatregelen daartegen kunnen en moe ten worden gedaan. bij Spoorstraat 104106 Telef. DEN HELDER. Itll! 457 invitatie uit en de jonge man deed nu ook waarlijk, of hij thuis was. Hij ging aan de piano zitten en begon hier en daar een noot ,aan te slaan. „Ik houd verbazend veel van muziek, Mrs. Underwood. U ook „Ja, wij allemaal. Speelt of zingt u „Maar heel weinig eigenlijk niets. Ik heb lïet nooit geleerd. Maar als ik een piano zie, kan ik er niet afblijven. Ik heb wel een goed gehoor, geloof ik. Ik zing een beetje en bege leid mijzelven." Mrs. Underwood kon nu wel niet anders, dan hem vragen, zich eens te laten hooren. „Wat is dat voor een lawaai vroeg Eve lyn, even ophoudend met haar taak, om de tafel te dekken voor de thee. „Wie kan dat zijn, die daar zoo op de piano beukt Mary kwam lachende van de veranda bin- nengeloopen en vroeg „Hoe vindt je die aristocratische muziek Ondanks zichzelven lachten de meisjes zich tranen. Sir George Illingworth bracht verscheidene liederen zoo ten gehoore en deed zijn geïm proviseerde begeleiding in den regel van bei de pedalen tegelijk vergezeld gaan. „Sluit de piano en gooi den sleutel in het meer raadde Evelyn. „Zoo iets is niet om aan te hooren. Zit die arme moes daar steeds bij Mrs. Underwood had waarlijk kans gezien, de prestaties tot het eind toe aan te hooren, waarna zij zich toch niet van de opmerking kon onthouden, dat er veel studie voor noo dig is, om het een eindje te brengen in de muziek. „O, maar ik doe het enkel voor een beetje amusement." Als hij een gedeelte van zijn gehoor had waargenomen, zou hij gezien hebben, dat hij dan althans boven verwachting was. HOOFDSTUK IX. Mary Underwood maakte eerst kennis met den gast, toen het heele gezin in de eetkamer krachtige werking van bijengift tegen allerlei ziekten van oudsher bekend. Vooral tegen rheumatiek moest het zeer goed werken en inderdaad komt deze kwaal onder imkers zeer weinig voor. Bij proeven, waarin lijders aan rheumatiek met kunstmatig bereid hij engift werden behandeld, werd in 60 pCt. der gevalllen een volkomen suc ces bereikt. De injecties hadden het meeste succes hij zenuw- en spierpij-, nen, neuralgie en ischias. Waar zij on schadelijk zijn, kan men het licht eens probeeren slechts bij enkele patiën ten bestaat een overgevoeligheid voor dit gift, waardoor onaangename neven verschijnselen optreden. Met het oog daarop worden tegenwoordig om te be ginnen slechts zeer zwakke oplossin gen toegediend. Houdt men dit langen tijd vol, dan kan men den meest gevoo ligen patiënt ongevoelig maken voor dit gift. Ons Lichaam en onze Gezondheid. Bijengift tegen rheumatiek Toen in het vorig jaar gemeld werd, dat een Zuid-Amerikaansche medicus zijn door slangen gebeten patiënten ge nas, door ze door bijen te laten steken, maakte dat in Europa evenveel indruk als een Aprilmop. Toch is de genees- bijeenzat aan de thee. Zoodra de maaltijd af~ geloopen was en de laatste post was gebracht, maakte Sir George gebruik van de gelegen heid, dat allen in hun brieven verdiept zaten, legde zelve het avondblad neer, dat dokter Underwood hem geboden had en ging door de veranda naar de keuken. De gesloten ga zen deur belette toch niet, dat hij bij het lamplicht zag, hoe Mary vaten waschte en Grace en Rosamond haar huiswerk zaten te maken. Met een zacht tikje tegen de venster ruit deed hij de deur open en trad binnen, ,Ik kom mijn diensten aanbieden," begon hij. „O, dank u, ik ben al bijna klaar," zei Mary, Hij had echter reeds een zeem genomen en begon met kracht het zilver te poetsen. „Is dat de slijpplank voor de messen Wat een gerieflijke inrichting is dat toch „Maar als u hier blijft, moet u niet praten zei Mary, die haar best deed, om heel ernstig te kijken. „Grace en Rosamond leeren haar lessen." Zwijgend ging de baronet nu aan het mes sen slijpen. Mary hield zich intusschen bezig met enkele toebereidselen voor het ontbijt van den volgenden dag en toen Grace en Ro samond klaar waren, verlieten ze de keuken. Sir George had zich intusschen op de rust bank neergezet, in afwachting van de dingen, die komen zouden. „En nu, Miss Underwood, gaat u natuurlijk wat anders doen. Wat zal het wezen In ieder geval wil ik er bij u helpen." „Ik ga een puddinkje maken voor uw pic nic van morgen. Als de melk kookt, kunt u dan roeren, tot u voelt, dat het stijf is „Dat beloof ik u. Als het soms niet goed mocht uitvallen, dan is het mijn schuld, hoor Ik vind die leefwijze hier alleraardigst. Ik weet niet veel van poëzie, maar dit lijkt mij poëtisch „Ja, het is ook een aardig leven en het heeft ook wel degelijk zijn poëtische zijde. „Ziet u, ik vind het juist zoo aardig, dat dames van opvoeding zich niet te hoog ach ten, om al het werk te verrichten. U weet, dat de natuur mij bestemde, om arm te zijn. zijn met dc minste kosten verkregen niet Opfok voeder 1 30 dagen f 6.75 p. 50 Kg. Opfokkorrel 4 10 weken 5.95 p. 50 Kunstkorrel B na 10 weken 5.75 p. 50 Lager voederkosten en later méér eieren: Zoo verkreeg dc heer H. Koning, dc Wllp. Cr. van J2 (onge hennen 771 eieren In December en 65i in de koude maand Januari j.l. du5 78 pCt. en 65.8 pCt. eieren. Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Bertels' Oliefabrieken N.V. - Amsterdam. Verkeersongeval bij Alkmaar. Chauffeur voor de rechtbank. Op den zeer mistigen morgen van den lTden November van het vorige jaar werd op den Helderscheweg nabij Alk maar een autobus van de N.V. Auto- busdienst Noord-Holland aangereden door een met grint beladen vacbtauto Vijf passagiers van de autobus werden ernstig, vier minder ernstig gewond. Eén der passagiers zal levenslang in valide blijven. Dinsdagmorgen stond voor de Alkmaarsche Rechtbank te recht de 24-jarige chauffeur C. Smit uit Alkmaar, wien ten laste was gelegd dat bedoelde passagiers door zijn schuld zwaar lichamelijk letsel hadden beko men, als gevolg van zijn roekeloos rijden. Het O.M. eischte drie maanden hech tenis, met intrekking van bet rijbewijs voor den tijd van een jaar. De verdediging concludeerde tot vrij spraak. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 21 Maart. Uitsluitend verkrijgbaar In da e 20 tabl. 70 ets. an oranjazakjes van 2 labl. 10 ets. Nu achten de menschen mij dan al bijzonder gelukkig, dat ik zoo'n fortuin en titel heb geërfd, maar toch is dat lang niet zoo pret tig, als men het zich wel voorstelt. Kent u mijn geschiedenis „Ik heb er zoo iets van gehoord. Uw vader is eerst op later leeftijd in het bezit van het goed gekomen, niet waar „Ja, de arme man Hij heeft nog maar vier jaar geleefd, toen hij in Engeland terug was. Ik heb daar heel wat rijke neven, maar we konden het niet best vinden met elkaar en dus ben ik naar hier teruggegaan. Ik geloof, dat ze mij niet beschaafd genoeg vonden. Nu, dat is mogelijk die vier jaar, dat ik in En geland school gelegen heb. zullen ze mij zeker niet genoeg gepolijst hebbenToch was dit niet, wat ik u zeggen wilde ik wilde u toevertrouwen, dat Ik nog niet veel plezier heb gehad van mijn geld, want ik weet niet, wat ik er mee doen moet. Nu zeggen ze, dat ieder meisje mij dadelijk zou willen trouwen, of ze van mij hield of niet. Maar hoe kom ik daar nu achter, of ze van mij houdt Want om een vrouw te trouwen, die niets om mij geeft, dat zou Ik afschuwelijk vinden En ééns zal ik toch wel liefde opvatten, maar als ik dan denk, dat er enkel op mijn geld gespeculeerd wordt, dan neemt dat heel wat van de aardigheid van het bezit af." „En toch zoudt u het goed nu niet graag meer willen missen, is 't wel „Neen, dat niet. Toch houd ik er van, om zelf de handen uit de mouw te steken. Ver beeld u, dat ze mij in Engeland zeiden, hoe ik er een lijfknecht op na moest houden. Die zou mij dan zeker moeten aankleeden, of ik een baby was en mij 's avonds naar bed bren gen Neen, dat is wat al te veel gevergd. Ik ben maar blij, dat ik er een eind aan maak door naar hier te reizenWat een mooi meisje is uw zuster toch. Miss Underwood Die volwassene bedoel ik." „Ja, ze is mooi. Maar nu ik hier niets meer te doen heb, moet ik u wel verzoeken, naar den salon terug te gaan." Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1