24e JAARGANG DINSDAG 14 MAART 1933. No. 2i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ROOSEVELT's BEZUINIGINGSPROGRAMMA. DE HEROPENING VAN DE BANKEN. PLICHT IS GELUK WIJ BREIEN! S. COLTOF KANAALWEG DEN HELDER ■WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU: ADVIBTINTIHi: DINSDAG en VRIJDAG. UITGEVER Hlppolyttuheef Wlertnfen. Van 1—9 regelt t BR ABONNEMENTSPRIJS COKN. J. BOSKKR. WIERINGER. Telefoon Intercomm. No. 19. Iedere regel meer t ui per 3 maanden 1.—. Draconische maatregelen tot herstel van het begrootingsevenwicht. IN AMERIKA. In zijn boodschap aan het Congres over be zuinigingen op de begrooting verklaarde pre sident Roosevelt dat de regeering gedurende de laatste drie jaar op weg was naar het bankroet. Het herstel van het land hangt at van de nationale credietwaardigheid. President Roosevelt heeft het Congres daar om verzocht, hem, gezien het waarschijnlijk tekort op de begrooting van het loopende jaar van 1 milliard dollar, dat het tekort voor de laatste 4 jaren op globaal 5 milliard zou brengen, buitengewone bevoegdheden te ver- leenen teneinde hem in staat te stellen on middellijk draconische maatregelen tot her stel begrootingsevenwicht te nemen. De onlangs getroffen bezuinigingen, aldus Roosevelt, zijn onvoldoende en het evenwicht van de begrooting wordt nog dringender door de groote vlottende schuld van de re geering, waarvan een bedrag van ettelijke honderden millioenen dollars in het voorjaar vervalt. De president wil onmiddellijk de belangrijke betalingen stopzetten aan de oud-strijders, behalve aan hen, die physiek geheel onge schikt zijn voor arbeid en dit zijn als direct gevolg van den dienst gedurende den oorlog. Roosevelt wil ook de salarissen van ambtenaren en militairen verlagen. Men schat, dat deze beide bezuinigings maatregelen 7 a 800 millioen dollar zullen opleveren. Roosevelt vraagt het Congres hem volle vrijheid te verleenen, bij het vaststellen van de federatie uitgaven, ook wat de sala rissen, pensioenen en uitkeeringen aan de oud-strijders betreft. President Roosevelt heeft voorts een de creet onderteekend dat de hervatting van de bankzaken heden Maandag op ruime schaal mogelijk maakt. Krachtens dit decreet zal aan de meerderheid van de banken worden toegestaan de loketten te heropenen. In de verordening wordt uitdrukkelijk vast gesteld, dat het goud-embargo streng gehandhaafd blijft. Geen enkele uitvoer van goud mag ge schieden, tenzij deze in overeenstemming is met de voorschriften van den minister van financiën, of wanneer voor een dergelijke transactie de goed kuring van dezen minister is verkregen. De banken zullen geen uitbeta lingen in goud verrichten en geen transacties in buitenlandsche valuta's mogen uitvoeren, tenzij in verband met de normale en legitie me behoeften van den handel of als gevolg van de redelijke behoeften van reizigers. Naar reeds gemeld, zal de regeering eerst den strijd aanbinden met de hamsteraars en maatregelen nemen de gehamsterde bil jetten en het opgepotte goud te doen terug vloeien naar de banken. Er is. voldoende goud en bankpapier onder het publiek om het gansche banksy steem weer op gezonde basis te kunnen bren gen. De toeloop van personen, die goud terug kwamen storten was Vrijdag te New York zoo sterk, dat de Federal Reserve Bank was gedwongen de loketten tot zeer laat in den avond geopend te houden en bovendien nog 14 loketten extra te openen zoodat in het ge heel aan 22 loketten goud werd ingestort. Het gebrek aan contanten neemt gestadig' toe. Het zakenleven wordt er bijna geheel door lam geslagen. De meeste ondernemin gen, behalve de allergrootste, zooals Ford, Standard Oil, General Motors, enz. hebben de loonen geheel of gedeeltelijk in chèques uitbetaald, die slechts moeilijk, of in het ge heel niet kunnen worden geïnd. De winkels zijn volkomen leeg. Het verkeer is zeer inge krompen. FEUILLETON. Naar het Engelsch. No. 11. George gaf gevolg aan die uitnoodiging, want even later bevond hij zich in het gezel schap van Mr. en Mrs. Underwood en Evelyn. Mary maakte inderhaast nog eenige toebe reidselen voor den picnic en had juist haar handen gewasschen en zich gereed gemaakt, om bij de familie te gaan zitten, toen zij ge waar werd, dat Anthony Stogdale aan de keu kendeur stond en haar gadesloeg met een vreemde uitdrukking in de oogen, die zij niet verklaren kon, maar die haar zeker als een verwijt trof. „Het is toch heerlijk, om epn titel te heb ben riep hij sarcastisch. „Het bezit van een titel is al goed, het bezit van een fortuin nog beter, maar het bezit van de noodige bru taliteit, om uw gunst te verwerven, is nog wel van het meeste belang „Wat beteekent eigenlijk dat opsommen van die voordeelen Bovendien, wij leven in een vrij land. Ik mag toch bewonderen in dien man, wat ik wil „Nu, een vrij land is het niet en mij staat u toch nooit toe, om een paar uur met u in de keuken bezig te zijn „Praat toch niet zulk een onzin ,,'t Is geen onzin, 't is een feit." „Ja, maar zóó wordt het tot onzin." Ze trachtte langs hem heen te gaan, maar hij stelde zich in den weg. „Mr. Stogdale, wilt u zoo goed zijn, mij voorbij te laten gaan „Ik geloof, dat ik maar weer naar de wil dernis terug moet," zei hij somber. „Ik begrijp u in het geheel niet. Maar nu B1NNENLANDSCH NIEUWS. De Hoofdwaterweg Geldersche IJsel-Friesland-Groningen. Het weekblad „De Binnenvaart", officieel orgaan van het Onderwijs fonds voor de Scheepvaart bevat deze week een artikel van Prof. W. E. Boerman van de Handels Hooge- school te Rotterdam, over bovenstaand vraagstuk. De schrijver fcomt tot de conclusie, dat er vier mogelijkheden van een primaire scheepvaartverbin ding zijn. Ven de vier mogelijkheden van een primaire scheepvaartverbinding Noord Zuid le. door den kop van Overijssel 2e. door een Oostelijk ringkanaal 3e dwars door den N.O.-polder 4e. over het IJsseimeer langs den weste lijken polderdijk van den N.-O.-polder, alle uitloopende op Lemmer, als de meest aangewezen ingangspoort van Friesland en Groningen, voorloopig de meest westelijke, d.i. die over het IJs seimeer bij drooglegging van den Nrd.- Oostel.-polder de meeste kans heeft op spoedige totstandkoming. Wanneer dus de eventueele bezwaren van wind en ijs langs den toekomstigen Oostelijken Oever van het IJsseimeer voor de schipperij niet van overwegen den aard zijn, of wanneer zij (indien wél zwaar wegend) door een eventu- eelen leidam of golfbreker kunnen worden opgeheven, schijnt deze op lossing van een centrale Noord-Zuid-as voo r de grootscheepvaart over het IJsseimeer met aansluiting bij Urk op de routes naar Amsterdam en naar den Gelderschen IJssel, te moeten wor den aanvaard. De verbinding van het Zwarte water met Lemmer dan zal la ter in het belang van het daar door sneden gebied toch in den vorm van :n secundairen scheepvaartweg moeten volgen. Facisten en Pogroms. De Alg. Facistenbond deelt mede, dat hij een telegram heeft gezonden aan den Duitschen Rijkskanselier, waarvan de vertaling luidt Wij verzoeken Uwe Excellentie in naam der naastenliefde eerbiedig geen pogroms tegen de Joden toe te laten. en repareeren ALLE SOORTEN Kleeding, Kousen en Sokken, (ook de allerfijnste) voor nieuwwerk zijn wij no. I. JAAP SNOR, DEN HELDERe ZUIDSTR. 19. (Let op den gelen winkel.) Vracht voor onze rekening. Depots voor Wielingen C. Duijnker H.-hoef, Jb. Kaleveld, Den Oever. Eieren naar Duitschland. Vrijdag zijn vier en een half milli oen eieren te Roermond verkocht en verladen, om nog juist vóór het in wer king treden van het verhoogde in voerrecht in Duitschland te kunnen worden ingevoerd. De geheele aanvoer van de Arnhem- sche veiling, zijnde 2 millioen 600.000 stuks, is ook naar Duitschlnd gegaan. Auto in een sloot. Eenige gewonden. Vrijdagmiddag reed 'n personenauto, waarin gezeten waren drie heeren en een dame afkomstig uit Hilversum, bij het gehucht Mariaheide gemeente Veghel (Nrd.-Br.) in een sloot en sloeg over den kop. Het ongeval geschiedde, doordat hij het nemen van een bocht een band sprong. De auto werd vrijwel geheel vernield. De bestuurder, de heer Vermeulen, kwam met den schrik vrij. Zijn echtgenoote, mevr. Vermeulen- v.d. Elzen, bekwam vrij zware hoofd wonden en ontvellingen aan de beenen, terwijl zij over inwendige pijnen klaag de. De heer v.d. Elzen brak een arm en bekwam bloedende wonden aan het hoofd, terwijl de vierde inzittende schaafwonden aan hoofd en beenen op liep. De gewonden zijn naar het zieken huis te Uden overgebracht. De auto, eigendom van de autoverhuurinrich ting De Bruyn te Hilversum, werd met een kraanwagentje op het droge ge bracht en naar Uden gesleept. Een mislukte publieke verkooping Donderdagmorgen zou te Hekelin gen wegens opzegging van de hypo theek een executoriale veiling worden gehouden van een woonhuis met schuur. De hypotheekhouder had beslag ge legd op een vrachtauto en eenig vee van den eigenaar, omdat gevreesd werd, dat de onroerende goederen door de waardevermindering niet voldoende zouden opleveren. Een half uur voor den aanvang van de verkooping kwajnen van alle kan ten groepjes fietsers opdagen. De burgemeester en vijf veldwach ters verschenen ten tooneele. Toen no taris Van Berge ijk van Zuidland de akte van verkoop voorlas, was de zaal geheel gevuld. Er waren vele commu nisten uit Rotterdam (onder leiding van Reuderink), Oostvoorne, Vierpol- ders en Heenvliet. De eigenaar van het pand, dat ver kocht zou worden, was eveneens aan wezig. Hij verzocht den notaris, ter voorkoming van misverstand, bij de aanwezigen nog even te willen mede- deelen, om welke reden deze verkoop geschiedde en te vermelden, dat hij steeds op tijd zijn verplichtingen tegen over den hypotheekhouder was nage komen. Notaris Bergeijk bevestigde dit. Met de gewone vraag „Wie zet het aan bod", begon de bode, maar geen stem werd vernomen. Eindelijk klonk van de tafel, waar de notaris en zijn klerk en de burge meester zaten, het bod van drie hon- derd gulden. moet ik u toch waarlijk verzoeken, mij door te laten, of ik zal langs den anderen kant moeten gaan." „Neem mij niet kwalijk," zei Anthony hoog hartig „maar een oogenblik moet ik u toch nog ophouden. Tótdat ik zag, dat die baronet zich zoo bijzonder op zijn gemak voelde met u, ben ik te gelukkig geweest, om mij zeiven rekenschap te geven, waarom het leven in eens zoo mooi voor mij was geworden. Maar nü weet ik het en ik vrees,ik vrees, dat ik mij met een hersenschim gevleid heb!" Gedurende een oogenblik heerschte er een pijnlijke stilte, waarop zij zich omkeerde en de keuken uitging, van waar zij in den cor ridor kwam, waarop de slaapkamers uitkwa men, en zij gauw in haar eigen kamer vlucht te. Sir George vermaakte zich in den salon, waar hij naast Evelyn zat, die vast bezit had genomen van den pianotabouret, opdat hij het gezelschapje niet meer zou onthalen op een muzikale voordracht. „Dit is een prachtig ding," zei hij, terwijl hij een stapel muziek doorkeek en Beetho- vens Adelaïde tegenkwam. Laat ik dit eens probeeren, als u mij begeleiden wilt." „Maar het is een lied voor een tenor en u heeft zeker een bariton Neen, ik durf het waarlijk niet aan." „U ziet er ook wat moe uit. Maar u moet toch nog één ding voor mij speleniets met een bepaalde melodie er in. 't Hoeft ook vol strekt geen klassiek stuk te zijn Handel of Mozart gaan mij toch te hoog Zonder iets hierop te zeggen, begon Evelyn het thema van een van Mozarts meest gelief de sonata's en toen zij ophield, zei hij goed keurend „Dat is heel mooi „Ziet u, dus ik heb u toch bekeerd. Ja, die oude Mozart kon ook nog wel melodieën schrijven En met zoo'n beslist gebaar sloot zij toen de piano, dat George er niet meer over dacht, verder tot spelen aan te zetten. HOOFDSTUK X. lederen dag wist George Illingworth het een of ander excuusje te verzinnen, om zich op Iriya te vertoonen en in den regel zag hij het er dan wel heen te sturen, dat hij een uitnoodiging kreeg, om voor den avond te blijven. Zoo nu en dan maakte hij wel eens een ritje met twee van de meisjes en meestal met Evelyn en Grace. Zoo zouden zij zich juist op weg begeven, op een zeer warmen achtermiddag, vroeg in April, toen Rosamond uit de schuur geloopen kwam en in groote opgewondenheid riep „Tiddly heeft „regenbeen" gevonden George tuurde naar den strak-blauwen hemel en zei „Als Tiddly kans ziet, regen te voorschijn te tooveren uit deze lucht, dan zal ik voor altijd in hem gelooven." „Tiddly is een ouwe grappenmaker," zei Evelyn en liet zich, licht als een veer, door George in het zadel helpen. „De kinderen hechten nog altijd aan hem, zelfs Grace, maar ik heb al te dikwijls gezien, dat hij faalde." „Ik zal niet zeggen, dat ik geloof sla aan zijn „regenbeen", zei Grace, „maar ik weet zeker, dat hij een uitstekend weerprofeet is." „Zij hebben kenteekenen, waarvan wij niets weten," gaf George toe. „Maar voor mijn part blijft de regen nog wat uit." „Dan moet u dan wel een monster van zelf zucht wezen," zei Evelyn met een blik, die de hardheid van deze bewering eenigszins matigde. „Ik zie mijn vader steeds bezorgder kijken en denkt u niet, dat het vcrschrikke lijk is, als je de dieren zoo van dorst moet zien bezwijken „Wees u maar niet te boos op mij voor een enkel onbedachtzaam woord. Voor uw vader zou ik wel willen, dat de regen met emmers uit de lucht werd gegoten, maar als er maar een druppeltje regen viel op het eiland, dan zouden mijn kameraden zeker weg willen. „Als wij een zwaren regenval kregen, dan zoudt u niet kunnen blijven kampeeren, want dan zouden de tenten onderloopen en zoudt u in doorweekte dekens moeten slapen rheumatische koortsen kunnen opdoen en van allerlei verschrikkingen." VOOR DE SCHOONMAAK VAN UW WINKEL KAMER, KEUKEN, KANTOOR of ZOLDER GROOTE KEUZE Vloerzeil Linoleum Inlaid Krommenie 0.52 1.15 2.55 Vel. Haar-, Axminstei-, Deventci-voorwerk-, Tapis Beige KARPETTEN in elke maat en groote keuze. De hypotheek bedraagt f 3800. Na de herhaalde vraag „Wie verbe tert het bod?" klonk het „eenjnaal, andermaal, ten derde maal", en de veiling was afgeloopen. Een appplaus weerklonk, waarna men de zaal ordelijk heeft verlaten. Opzichters bij werkverschaffing mishandeld. Bij de werkverschaffing aan het Twenthe-Rijnkanaal te Wiene, gemeen te Ambt Delden, is het tot ongeregeld heden gekpmen, waarbij twee ploegen uit de gemeente Lonneker zijn betrok ken. Deze tewerkgestelden geraakten bij hun arbeid op moeilijk te bewerken grond, waarover zij een klacht indien den. De hoofdbaas was echter van mee ning, dat de betrokkenen daardoor niet benadeeld werden, hetgeen tot ge volg had, dat de tewerkgestelden 15 pci sonen, een dreigende houding aanna men. Men werd tenslotte handgemeen. Een der arbeiders greep de hoofdbaas bij de keel, terwijl een ander hem met een stok een dusdanige hoofdwonde toebracht, dat hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen. Ook een onderbaas werd gemolesteerd, opgemaakt. De betrokken arbeiders zijn geschortst. De marechaussee uit Hengelo heeft tegen de betrokkenen proces-verbaal opgemaakt. Auto rijdt op militairen in. Zeven gewonden. In den nacht van Vrijdag op Zater- ig is een auto met vier studenten uit Utrecht op den Biltschen straatweg ter hoogte van de Kerk!aan op een troep militairen ingereden, waardoor zeven manschappen licht werden ge wond. De militairen voerden van voren twee witte lichten mee en van achte ren het voorgeschreven roode licht. De auto reed den troep van achteren aan en vernielde daarbij tevens drie militaire rijwielen. De wagen is in be slag genomen, terwijl de bestuurder naai- het politiebureau in De Bilt is overgebracht. Na verhoord te zijn, is hij weer op vrije voeten gesteld. De mili tairen konden, na in De Bilt te zijn verbonden, weer naar hun garnizoen terugkeeren. Landelijke Ruitersport. Het seizoen 1933. Het seizoen 1933 is eigenlijk reeds ingezet met de wedstrijden te Dort- mund j.I. Hier te lande zullen dit jaar weder om verschillende belangrijke wedstrij den worden gehouden. Het concours-hippique te Klaaswaal zal dit jaar vervallen en worden over gedragen aan de L. H. Siegfried te Bergambacht. De belangrijke wed strijden voor het zuidelijk deel van Noord-Holland zullen te Hoofddorp wel weer plaats kunnen vinden. Ver moedelijk zullen de nationale kampi oenschappen in de stad Groningen worden verreden einde Augustus, die van de Provincies Gelderland-Utrecht te Barneveld. In verhand hiermede eeft Nijkerk er dit jaar zijn wedstrij den aan. Ten slotte zijn er plannen om in het Stadion te Amsterdam internationale wedstrijden tusschen een Nederland- sche en Duitsche équipe te doen plaats vinden. Dat zal dus voor het eerst zijn dat een officieele interlandwedstrijd binnen onze grenzen plaats vindt. „In dit klimaat toch niet. En als het dan zoo moest wezen, nü, dan zou ik het nog niet zoo heel erg vinden, als ik maar op Iriya kon verpleegd worden." Evelyn lachte. „Ik denk, dat wij allen u liever in gezond heid dan in ziekte hier hebben. Maar laten wij nu wat vlugger rijden Een uur later waren zij dus een heel eind van het huis af en daar opeens verscheen het hoofd van Tiddly tusschen de heg, dicht bij de plek, waar dokter Underwood en Anthony Stogdale bezig waren een hok te timmeren voor een paar prachtige rashoenders, die het bijzonder eigendom waren van Grace. Zijn donkere oogen en zijn witte tanden schitter den om het hardst. „Hebt u ook een shilling voor mij, dokter begon hij op zangerig bedelenden toon, die geheel in tegenspraak was met het zegenvie- rende van zijn uiterlijk. Dokter Underwood stond op uit zijn gebuk te houding en moest zich verscheidene ma len het gelaat afwisschen, zóó warm had hij het. „Ik heb mijn „regenbeen" teruggevonden. Als u mij nu eens shilling geeft, zult u eens zien, hoe gauw er een bui komt. Maar krijg ik er géén, dan drijft de bui over." En nog heel veel zei Tiddly er bij, steeds op dien zeurig-bedelenden toon, dat de dokter ten slotte, om van hem af te komen, hem een shilling toewierp." Nog waren de heeren met het kippenhok bezig, toen zij een donderslag vernamen, maar de lucht was nog onbewolkt en van een diep donkerblauw, dat een troosteloozen blik biedt aan degenen, die zoo innig-verlangend naar regen uitkeken. Eer zij nog uit den hoenderhof waren volgde een lange, ratelende slag, die alle rui ten in huis deed rinkelen en dreunen. In een ommezien stond de lucht nu donker en dreigend, terwijl in noord-oostelijke rich ting, boven den heuvel, een lange, scherpe wolk oprees in den vorm van een vinger, die zijwaarts wees even later steeg er daaronder nog een dergelijke op en ten slotte vereenig- den die beide zich tot een massief gevaarte, BUITENLANDSCH NIEUWS. Aardbevingsramp in Callfornië. Tot dusver 132 dooden eeni ge duizenden gewonden. Het aantal dooden bij de aardbeving welke Zuid-Californié teisterde, was tot 132 gestegen. Men was evenwel van meening, dat dit getal nog niet als de finitief kan worden beschouwd. Te Los Angeles was het aantal dooden kleiner dan aanvankelijk werd gedacht, name lijk vijf. Reeds werd gemeld dat er te Long Beach 65 dooden te betreuren zijn gevreesd wordt evenwel dat het aan tal nog grooter zal blijken. De opgaven omtrent het aantal ge wonden loopen uiteen. Het zijn er in elk geval eenige duizenden. Zoo wer den in de Ziekenhuizen te Los Ange les 6000 gewonden opgenomen. Daar werd Zaterdagmorgen te 8.54 weder om een schok, de 23ste, gevoeld. In Hollywood veroorzaakten nieuwe lichte schokken ontsteltenis in de film wereld. Hoover is er, naar men meldt, in ge slaagd telefonische verbinding te krij gen met zijn vrouw. Californische banken mogen geld voor reddingswerk voor schieten. Uit Washington wordt gemeld, dat do schatkist de banken in Califomië heeft gemachtigd de gelden, welke noo dig zijn voor het reddingswerk voor te schieten. De materieele schade. Volgens een nader bericht zijn de meeste gewonden slechts licht ge kwetst. Te Long Beach alleen wordt de ma terieele schade op 25. millioen dollar geschat. De te Los Angelos aange- dat alleronheilspellends samenpakte. Tegen den tijd, dat de drie ruiters het huis weer bereikt hadden, huilde er een storm wind tusschen de toppen van de boomen en sloegen de hagelsteenen, met sissend geluid, op den warmen grond. „O, kinderen, wat ben ik dankbaar, dat wij je weer veilig en wel thuis zien riep Mrs. Underwood. „Evelyn had nog nooit onze groote hagel steenen gezien," zei Grace. „Vóór we hier kwamen moet het gegalvaniseerd ijzer op het dak van den stal bij een dergelijke gelegen heid doorboord zijn. De steenen waren toen zóó groot, dat één voldoende was, om een mensch te dooden." „Kom, hoe kan dat nu riep Evelyn on- geloovig. Mrs. Underwood, die de stem van haar man hoorde, ging naar den hall, hem tegemoet. „Ja. ik kon dat nu niet zoo zeggen, waar Moeder bij was," ging Grace voort, „maar dien vorigen keer moeten er ook twee kin deren doodelijk getroffen zijn door den ha gel, juist op dien heuveltop, waar wij van daan komen." „Ik had geen idéé, dat de hagel zóó gevaar lijk kon zijn," meende Evelyn. „En al is iets ook bij lange na niet zoo ge vaarlijk, dan moet je er je nu toch voor ont zien," zei Grace weer, met dien overtuigenden ernst, die zoo zeldzaam is in een jong ding. „Want je moet bedenken, dat je ook aan ie mand anders toebehoort „Ja, dat is wel zoo," zei Evelyn ongeduldig, maar herinner mij nu daar maar niet aan." „Waarom niet vroeg Grace, met vlam- menden blik en bleek van verontwaardiging. „Wel, omdat. Maar verder kwam zij niet, want de gong ging en de meisjes moesten zich nog verklee. den. Misschien dat er een ommezien een ge dachte bij Evelyn opflitste, die zij het volgend oogenblik terugdrong. Ze kleedde zich Ln een oude jurk, die haar schoonheid echter nog ééns zoozeer deed uit komen. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1