Klaagt U TWEEDE RLAD.VRIJDAG 7 APRIL 1933. No. 2e NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR v WIERINGEN EN OMSTREKEN COSTUUMNAAIEN. WIERINGER COURANT GEMEENTE WIERINGEN. GROOT HIPPOLYTUSHOEF. De aanleg van het tuindorp „het Vier voetspad" neemt reeds vaste vormen aan. Allerwege ziet men er de laanbeplan ting en plantsoenen verrijzen. Het aanzien van het monumentale gebouw „Noorderlicht", ons tehuis voor ouden van dagen, komt nu pas eerst goed tot zijn recht. Statig steken nu de gevels boven het geboomte uit. Heerlijk beschenen door de lentezon, bracht het geheel ons onder den in druk, en drong eens recht tot ons door, welk een zegenrijk werk de Ned. Hervormde Gemeente van Ilippolytus- hoef met deze stichting voor onze ge meente tot stand heeft gebracht. (Mochten de vele ouden van dagen en ook anderen) die hier toch feitelijk thuis behooren, nu toch eindelijk eens beseffen, welke geneugten hier in hun ne levensavond worden geboden, en des niet te min ongebruikt aan zich la ten voorbijgaan.) Neemt deze opmerking tusschen haakjes nu eens goed in gedachten gij ouden van dagen, en meent niet, dat hiermede Uw „stand" in het gedrang komt. Iïier, en slechts hier, worden ge lukkig geen standen gekend. En nu weder het tuindorp „het Vier voetspad". (Het moet o.i. deze histori sche en specifiek Wieringer benaming behouden.) Alles wijst er op, dat hier vroeger het oorspronkelijke dorp „Ypels-hof" heelt gelegen. Vóór de woning van de Jongh, (die hier ook een welgekozen aanleg heeft doen aanleggen) liggen onderscheidene l'undeeringon van huizen nog even on der het maaiveld. Ook achter de garage van Bosker, waar nog een weg naar liet achtergele gen terrein wordt aangelegd, stuit ,men telkens op fundeeringen, welker onderling verband eene duidelijke aan wijzing geven van de situatie der hier aanwezig geweest zijnde, hoogst waar schijn)ijk door brand' verwoeste dorps kom. Ook is de fundeering bloot gelegd van het huisje van „Albert de diender" in het „Albert de Diendersweidje". Al- bert de diender, wiens naam omstreeks 1760-1780 zoo dikwijls als bode-getuige in de officieele stukken vermeld wordt gevonden. Wij hopen er in te mogen slagen, hiervan eerlang eene situatieteekening te kunnen op(maken. Gelukt dit, dan komen wij op een en ander terug. Voetbalvereen. „Succes." De voetbal vereniging „Succes" zal a.s. Zaterdag avond 8 April een algemeene vergade ring in „Concordia" houden, aanvan gende 8.30 uur. Zie advertentie. Opbrengst Verhuring. De verhu ring van het grasgewas van dijken ka den en wegen van den Polder Waard- Niéuwland heeft Woensdag in totaal opgebracht. 1' 375.-; verleden jaar was 't bedrag f 290.50. Komt er van hier een opleving Instituut v. Arbeidersontwikkeling Afd. Wielingen. Op de gehouden jaar vergadering werd als bestuurslid her kozen de heer C. v.d. Slikke en in de vacature voorzitter de Wit (wegens vertrek naar elders) de heer J. Roodo. Cursus Rijpere Jeugd. In aanslui ting aan het bericht dat a.s. Dinsdag de Cursus voor de Rijpere Jeugd wordt be sloten met een lezing met fil,m en licht heelden door Jan P. Strijbos, kunnen wij thans nader mededeelen, dat deze avond ook voor een aantal andere per sonen toegankelijk zal zijn. Iedere leer ling zal n.1. twee introducé's mee mo gen ne,men. Hierbij is in de eerste plaats gedacht aan de ouders der leer lingen, doch ook anderen zullen mo gen komen, echter in geen geval meer dan twee personen per leerling. De leerlingen worden por bus ver voerd; deze bussen kunnen echter geen andere personen meenemen. Bezoe kers -moeten dus op eigen gelegenheid komen; wel kunnen ze na afloop voor eigen rekening per bus van de fa. Dc- llaan worden weggebracht, als daar voor voldoende deelnemers zijn. Bloempjesdag. Wij hebben liet genoe gen weder ter kennis van de burgerij te brengen, dat ten bate der 'l'.B.('..-be strijding vanwege de Afd. Wieringen Tiet Witte Kruis op Goede Vrijdag bloempjes ten verkoop zullen worden aangeboden. De algemeene leiding be rust weder bij Mevr. De Haan-Bosker, Hippolytushoef. (Nieuwstraat. Jonge dames (niet beneden 14 jaar) welko zich met de verkoop zullen belasten, ge lieven zich vanaf heden aan genoemd adres op te geven. Moeten wij dit goe de werk nog aanbevelen Het is eigen lijk overbodig. Laten we dit dan alleen zeggen: koopt allen een bloempje. en kan het meer lijden als 'n dubbeltje, dan wordt een hooger bedrag gaarne in uw goedgunstige beschikking aanbevo len. „Nederland en Oranje". De Anti rev. Kiesvereeniging „Nederland en Oran je" zal a.s. Maandag een openbare bij eenkomst houden in hotel De Haan te Hippolytushoef, waar zal spreken de heer Kloosterman over het onderwerp: De S.D.A.P. en de muiterij op de Zeven Provinciën. Zie advertentie Moderniseering van bedrijf De alhier van ouds bekende firma Gebr. Hege man, aannemers te Den Oever, zal haar bedrijf reorganiseeren. De modernste timmermachines, als zaag, schaaf- en fraismachines zullen worden geplaatst. De firma zij veel succes toegewenscht Faillissement. De rechtbank te Alk maar heeft heden in staat van faillisse ment verklaard S. Zomerdijk, koop man te Den Oever Wieringen, met be noeming van mr. W. A. l'bbens tot rechter-commissaris en mr. Veltman te Den Helder tot curator. BURGERLIJKE STAND gemeente Wieringen van 31 Maart—G April. Geboren Gerrit Otto, z.v. A. Luikens en A. A. Klink Maria Johanna, d.v. J. v. Mooie en G. G. Mostert. Overleden Neeltje Kooij, oud 41 jaar, echt- genoote van G. Tijsen Joh. Zijl, m., oud 29 jaar, echtgenoot van A. Moorlag. Loop der bevolking. Ingekomen R. Eding uit Westerbork Jac. Wolters uit Leek 8 Wolters uit Haskerland H. Veuger uit Zijpe M. J. Boekestein en gezin uit De Lier Mw. A. Heikens uit Wedde Mw. M. Veenstra uit OegstgeestH. Boon en gezin uit Barsinger- horn J. Gons uit Delft M. K. EnsLng en gezin uit WonseradeelG. van Stijn en ge zin uit Wonseradeel C. Maulus en gezin uit Medemblik J. Poot en gezin uit Medembllk; S. A. Bambach uit Harlingen J. A. J. Tellier uit Schöondijke G. Klop, S. Lobregt, 1/ Hooijkaas, E. J. Fuijckschot, C. Westerlaken en C. Westerlaken allen uit Zuilichem J. Jacobs en gezin uit WonseradeelE. v. d. Laan uit Scheemda A. Stelginga en ge2in uit Medemblik A. Wemmenhove uit Bellen A. Boomsma en gezin uit WonseradeelM. Schardam en gezin- uit Edam P. F. Huys- mans en A. Schouteren uit Steenbergen H. Zweep uit Oude-Pekela A. Westerlaken uit Zuilichem J. Henstra uit IdaarderadeelWT Pijlman en W. Munniksma en gezin uit Won seradeel M. van Mook en gezin uit Texel R. Hoekstra uit BarradeelJ. Snippe uit Win kel H. v. d. Belt, uit Gramsbergen E. Hes- selink uit AmersfoortA. de Kievit en gezin uit WonseradeelG. Zuur uit Oude Pekela M. Mulder uit Sneek A. de Wildt uit 's-Gra- venhage W. Luppens uit Wonseradeel. Vertrokken H. Noot en echtgenoote naar Schagen J. Vrij en echtg. naar Urk W. Sul kers en echtgen. naar AntwerpenB. A. Bons en gezin naar SliedrechtJ. P. v. d. Luytgaarden M. Westerhof naar Bussum L. D. Stegeman naar Lochem J. Voos naar Eenrum L. Bergmann naar Werden Duitsch land Mw. J. A. C. Volker naar Dordrecht Mw. C. M. Baltus naar Castricum J. C. Kraayeveld naar Antwerpen P. L. Ferwerda en gezin naar Amsterdam A. A. Metselaar naar Alkmaar L. Droog naar Den Helder P. Teeuw en gezin naar SliedrechtJ. An- sems de Vries en gezin naar Hooge en Lage Zwaluwe J. v. d. Veer en echtgen. naar Bar- singerhorn J. Zijlstra en gezin naar Vlagt- wedde C. Korstanje en echtgen. naar Me dembllk J. Delhez naar HoornMw. A. Doornbos naar EmmenSj. Fennema naar TietjerksteradeelH. C. Koppert naar Groo- tëbroek Mw. A. Hopman naar Grootebroek; A. de Wit en echtgen. naar Harlingen A. Veling en gezin naar Goor J. Rengers naar Emmen T. E. v .d. Herik en gezin naar Vreeswijk A. Rotgers naar Vlagtwedde A. Buys, P. B. Verschote en E. V. Matthijssen naar Graauw en Langendam R. Leenknecht naar Hengstdijk; J. Bergsma naar Schoter- landP. D. Kaan naar Amsterdam E. D. Pool en gezin naar Ooststellingwerf. DE AFSLUITING VAN DE ZUIDERZEE EN DE ZEEGRASVISSCHERS. Pachtvermindering gevraagd- De heer Duys heeft tot den minister van financiën de volgende schriftelijke vragen ge richt Is het den minister bekend, dat tengevolge van de afsluiting der Zuiderzee de productie van zeegras zeer ernstig is teruggeloopen en de gevolgen hiervan voor de zeegTasvisschers van zeer ernstlgen aard zijn Zoo ja, is de minister niet van oordeel, dat het niet billijk is, dat de Staat voortgaat met van deze zeegrasvisschers de pacht, die zij aan den Staat hebben te betalen, tenzij dan ten hoogste voor een zeer gering bedrag, in te vorderen Is de minister niet van oordeel, dat het re- over de kousen der kinderen koopt ze bij JAAP SNOR (en de kijk is er af, hij breit ze zelfs BEST). Ie kl. reparatie-inrichting voor alle soorten wollen kleeding. Kousen en sok ken (ook de allerfijnste) Den Helder, Zuidstr. (Let op de Gelen Winkel.) P.S. Vracht voor onze rekening. duceeren dezer pacht met 30 a 40 pet., zooals onder anderen het bestuur der registratie en domeinen van plan is, op verre na niet vol doende is, om deze zeegrasvisschers in de door hen geleden schade tegemoet te komen, en, zoo ja, is de minister bereid een reductie van tenminste 80 pet. toe te passen W1ERINGERMEERPOLDER. Slootdorp 3 April. Heden vergaderde de Chr. Besturenbond in het Gynastiek- lokaal, waarbij de afdeelingen Medem blik, Slootdorp en Opperdoes waren ver tegenwoordige!. De voorz. opent met het zingen van Ps. 75 1, gebed, leest Cor. 12 3-27 en heet vervolgens de spreker, de heer de Groote, de hoofdbestuurders, alsook de ^overige opgekomenen hartelijk wel kom. De heer Groote, thans zijn rede aan vangende, zegt met veel genoegen de uitnoodiging te hebben aanvaard, ook omdat hij 't bekorend vindt te .mogen spreken op een plaats waar voor kori ile golven speelden; ook hier dus te mo gen strijden voor de vaan onzer Chrlst. Vakbeweging. Strijd aan twee kanten: eerstens onze menschen, die nog ongeor ganiseerd rondloopen en alzoo anderen laten vechten voor beweging tot toetre ding. Ten tweede: de strijd tegen hen, die lijnrecht tegen onze Chr. Vakbewe ging over staan, hun organisaties die niet zijn opgebouwd uit het eenig Woord van God. Zönder dat woord komt men er niet Gebeurtenissen als de spoorwegsta king -1903-, de wil van Troelstra - 1918- en ook in deze crisistijd doen zien, hoe het socialistisch vergif ver ingevreten is. Hiertegenover ziet men geplaatst de enorme betcekenis der Chr. Vakbe weging, die positief wil zijn, het Gezag beziet als Gods dienaresse. De wereldcrisis besprekende, noem de spr. hel een leugen der S.D.A.P., dat dit euvel de schuld is van het stelsel; neen, onze ontrouw heeft daaraan de grootste schuld. Hiertegen nemen wij stelling. De Christen heeft over de cri sis diepere inzichten, omdat hij die uit andere oorzaken ziet komen. Laat ons, zoo besloot spr. allen propa gandist voor onze mooie vakbeweging zijn, opdat deze ook voor deze omge ving wordt, als „een licht op de kande laar." Door de heeren Ruitenburg en lloo- gendoorn werden eenigc vragen ge steld welke op duidelijke wijze wei den beantwoord. Aan het eind werd door voorz. dank aan den heer Groote gebracht en hem tevens als blijk van waardeering ter ge legenheid van zijn huwelijk een rook stel geschonken. De heer Groote sloot hierop met dankzegging. Mej. N. VERSLUIS, Kerkstraat 53 SLOOTDORP biedt zich aan voor Ook Lingerie- en verstelgoederen worden aangenomen. - Alle stoffen op stalen te bezien. - Komt en ziet. Prachtige S T A L E N in alle dessins. OOK AAN HUIS TE ONTBIEDEN. Beleefd aanbevelend. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Dat zal je gebeuren. In den loop de zer week op een avond kwam de heer J. v.d. Berg te Breezand en diens boek houder, de heer Koopman, per auto vanaf Den Helder, toon zc op den Rijks weg nabij het Vliegkamp een man op den weg zagen liggen. De heeren B. en K. meenden dat hem een ongeluk was overkomen. l)e heer v.d. B. begaf zich dadelijk naar het vliegkamp, om hulp te halen, terwijl de heer K. bij den man bleef en toen deze herhaaldelijk aan hem vroeg, of hij pijn had, kreun de de man vreeselijk. Doch plotseling richtte de (gewaande) gewonde zich overeind en begon af schuwelijk te vloeken en wilde met den zeer verschrikten heer K. vechten. De man bleek nu in ergerlijken staat van dronkenschap te verkeeron. De heer K. 0 liep nu maar gauw naar het vliegkamp om den inmiddels ontboden geneeskun digc dienst maar weer af te zeggen. De ziekte van dronkenschap zou hij den man toch wel genezen. Breeznnd. Ten overstaan van de no tarissen van den Berg te Schagen en Koomen te Wieringerwaard heeft Dinsdag in café Borst de afslag plaats gehad van een woonhuis, bloembollen- schuur en land aan den Meerweg te Breezand tezamen gr. 6.07.40 H A. ei- GEMEENTE WIERINGEN. Hevige brand te Stroe. Boerderij en Doopsgezinde kerk afgebrand. Een on herstelbaar verlies voor de Doopsgez. Gemeente en Broederschap. Donderdagavond omstreeks 7 uur firnk eensklaps brand uit in de oude hoerenhofstede, eigendom van Elb. Lont Jz. en bewoond door twee gezin nen. In een oogwenk stond het oude gnbouw in lichte laaie en slechts enke le meubelen van een der bewoners kon den worden gered. Intusschen had ook alreeds het rieten dak van de Verma ning, die vlak achter de hofstede staat, en als liet ware aan twee zijden daar door is ingesloten, vlam gevat. Honder den uit heel de Gemeente, moesten werkloos en met ontzetting toezien, hoe dit monument, dit historische be dehuis door het vuur werd verteerd. Door de weinige druk op do waterlei ding kon ook de motorbrandspuit wei nig uitrichten; het was stil onder de menigte en men hoorde niets dan het knetteren der laaiende vlammen en 't neerstorten van halkon en binten, die 't vuur deden overslaan op de banken,; de bijbels, de preekstoel De hitte dwong ieder op een afstand te blijven. Nog konden we, achter het kerkgebouw gekomen, de groote oude bijbel op de preekstoel zien liggen; één moment maar, en dan was daar 'n leegte en alles vuur Zoo verdween de oude Stroeër Ver maning, die eeuwen had getrotseerd; immers het gebouw werd in 1738 ge sticht en was dus bijna 200 jaar oud Met weemoed denken we aan dat ouderwetsche vriendelijke blauw van plafond, binten en banken, dat dadelijk herinneringen aan de voorvaderen bij ons wakker riep, een sfeer van wijding schepte; wij denken aan de groote zand looper, die daar altijd tegen de muur op oen bordje stond, en we heseffen, we worden er voor de zooveelste maal aan herinnerd, dat hier op aarde alles vergankelijk is, en dat we daarmee re- koning hebben te houden. Op bovenstaande foto ziet men hoe de haring, nadat de veiling heeft plaats gehad in de kisten wordt gestort, ter verzending. De kisten haring 9taan gereed, wach tend op de vrachtauto's. De Vermaning te Stroe Wieringen, welke Donderdagavond een prooi der vlammen werd. Juist ziet men voor het oude kerkje een stukje van de boeren woning, waar de brand ontstond. DE GEWELDIGE HARINGVANGST TE DEN OEVER, WIERINGEN. De visschers, die met dit bedrijf bezig zijn, beleven een goeden lijd. Groo te scholen haring, die op weg zijn om kuit te schieten, loopen tegen den af sluitdijk vast en worden bij groote hoeveelheden in de z.g. „kamers" gevangen De omzet aan de vischafslag te Den Oever is dan ook zoo groot als nooit voorheen. Nacht en dag rijden de vrachtauto's af en aan om al die groote hoe veelheden te vervoeren. Alle dagen is er aan de haven een geweldige drukte.

Wieringer courant | 1933 | | pagina 3