rustig. In Milwaukee daarentegen werd de terugkeer van de „natte perio de" met plechtigheden gevierd, die aan den wapenstilstandsdag deden denken. Duizenden menschen waren op de been, die met veel geschreeuw aan hun vreugde uiting gaven. De bierbrouwe rijen, die gratis bier verstrekten, wer den bestormd. In San Francisco reden de bierkar ren, die jaar lang tot werkeloosheid waren gedoemd, met Duitsche muzi kanten voorop door de straten. In Ook- land was het verkeer gestremd en moesten de trams stilstaan tengevolge van het groote aantal bierkarren, dat af en aan reed om de café's van de noo digc voorraden te voorzien. Te Portland en Oregon was de ge- hcele biervoorraad een kwartier na middernacht reeds in de dorstige kelen verdwenen. Toen kwamen de drank smokkelaars weer op de markt, die den eersten nacht van de opheffing van het drankverbod nog uitstekende za ken maakten. SPROETEN komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot S P R U T O L Bij alle Drogisten. Gevangenenoproer op het eiland Porcos in Brazilië. Veertig gedetineerden op een vlot ontsnapt. Op het eilandje Porcos, drie en een halve km. van de kust van San Paulo, dat dient als Braziiiaansche strafko lonie, is onder d e gedetineerden een openlijke opstand uitgebroken die mo- lijk was geworden doordat een deur toe vallig opengesloten was gebleven. Daardoor konden de gevangenen zich geweren en munitie toe-eigenen. De gouverneur van het eiland en de bewa kers werden door de gedetineerden ge vangen gezet, de gebouwen geplunderd de brandkast leeggehaald en het radio toestel werd vernield, teneinde de ver binding met het vasteland onmogelijk te maken. In korten tijd was het ge- heele eiland in handen van de rebellen Een aantal hunner bouwde vlotten en veertig, waaronder de aanvoerders, al Ion gewapend, verlieten hierop het ei land, de anderen achterlatende. De gouverneur was er inmiddels in geslaagd de verbinding met San Paulo weer tot stand te brengen, vanwaar weldra militaire versterking was aan gekomen. De rebellen gaven zich over en de opstand kon zonder bloedver gieten bedwongen worden. Van de ge vangenen, die op de vlotten ontsnapt zijn, heeft men tot dusver niets ver nomen. Opstandigheid onder de gevangenen in Spanje Zij stellen den autoriteiten een ultimatum. Gedetineerden in de gevangenis te Barcelona, waaronder velen zitten opge sloten wegens politieke delicten, heb ben aan de autoriteiten een ultima tum gesteld, waarin zij onder bedrei ging met algemeenen opstand en po ging tot ontsnapping verschillende verbeteringen eischen. Zij wensclien o.a. een dagelijkseh bad, in iedere cel een radiotoestel, vrouwelijke verzorg sters voor het koken en schoonhouden der cellen, heter verzorgde maaltijden en beschikbaarstelling van literatuur. BINNENLANDSCH NIEUWS. Stakiiig in de werkverschaiiing. Te Loonopzand-Kaatsheuvel. Bij de gemeentelijke werkverschaf fing te Loonopzand-Kaatsheuvel heb ben 54 tevverkgestelden het werk neer gelegd en de werkwilligen belet om verder te werken. Werkverschaffing en verkiezingen. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft bepaald, dat de werkzaam heden bij de werkverschaffingen op 20* April a.s. zullen aanvangen uiter lijk om tien uur in den voormiddag, zulks ten behoeve van de bij de werk verschaffingen te werk gestelde arbei ders, die moeten deelnemen aan de op dien dag te houden verkiezingen voor de Tweede Kamer. Er zal zoodoende voldoende tijd zijn voor het vervullen van den stemplicht. Vergoed worden twee uren, berekend naar het vastge stelde grondloon. Steek geen weg over zonder teeken Een onvoorzichtig wielrijder overreden en gedood. Zondagmiddag omstreeks 12 uur werd de 55-jarige lieer W. Boek uit Brummen, die zich per rijwiel naar familie begaf, op den Deventerstraat- weg nabij de Julianakerk te Apeldoorn overreden door een personenauto. De dood schijnt onmiddellijk te zijn inge treden. De oorzaak is vermoedelijk ge legen in het feit dat de heer B. plotse ling den weg overstak zonder een tee ken te geven. De auto reed na de aan rijding tegen een boom en werd zwaar beschadigd. De bestuurder bekwam geen letsel. Auto pleegt „huisvredebreuk". Zaterdagavond omstreeks zeven uur is een personen-auto uit Waalwijk in de bocht van den rijksstraatweg te Moerdijk tegen het huis van den lieer J. Kauters gereden. De wagen drong door den muur liet huis binnen en kantelde in de woon kamer om. De bestuurder brak zijn pols, terwijl de twee andere inzittenden door glas scherven in het gezicht werden gewond In de woonkamer was een ware ver woesting aangericht. De bewoners ble ven echter ongedeerd. GEMEENTE WIERINGEN. Keuring dienstplicht. Bij de op 3 t/m 6 April j.1. te Den Helder gehou den keuring voor den dienstplicht wer den voor den dienst geschikt ver klaard de hieronder vermelde inge schrevenen van de lichting 1934 J. Bais, J. Brouwer, M. Cloots, S. Die- pendaal, C. Doves, U. Eijkeiboom, A. II. Hoekstra, J. Hooiveld, .1. Iedema, C. Lely, N. Metselaar, B. J. Stins, J. Verhoef, J. N. Wagemaker Voorgoed werden ongeschikt ver klaard de ingeschrevenen K. Bras, E. Hooiveld, W. H. F. K. Keyzer, C. Klaver E. Stubbe, terwijl de ingeschrevene M. B. H. M. Zijlmans tijdelijk onge schikt werd verklaard. Te Den Haag werd de ingeschrevene dezer gemeente B. A. M. Zijlmans voor goed ongeschikt verklaard. Herhalingsoefeningen, De dienstplich tige Jan Netting der lichting 1929, moet op 4 September a.s. voor 13 da gen te Deventer bij het le Regiment Huzaren voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen. Schoolschoonmaakster. Burgemeester en Wethouders heb ben als schoolschoonmaakster aan de nieuwe O.L. school te Den Oever aan gewezen Mej. M. Tijsen Cd. aldaar. Benoemd. Tot 2e ambtenaar ter se cretarie dezer gemeente is benoemd de lieer J. Wl Blom, thans 2e ambt. ter Secretarie te Hoogkerk (Gr.) Tijdelijk benoemd. Wegens ziekte van Mej. II. J. Voorman, is tot tijde lijk onderwijzeres aan de Christelijke School te Den Oever benoemd Mej. H. J. Zwaan te Enkliuizen. Aangekocht. liet visschersvaartuig W. R. 72 tocbehoorende aan den Heer D. Metselaar Jzn., is aangekocht door de Ileeren Jac. Smit en I\ Doesburg alhier. Het schip blijft onder hetzelfde nummer in de vaart. Het eerste Kievitsei. Het eerste Kie vitsei werd te Wieringen achter in de Koog nabij het electr. gemaal door Jan ten Bokkel gevonden. Deze heeft het den Burgemeester, den Edelachtb. Heer Kolff aangeboden. „Herwonnen Levenskracht". Ilct plaatselijk Comité van „Herwonnen Levenkracht", onderafd. van den R.K. Volksbond Afd. Wieringen zal op 23 April a.s. een propaganda-avond ge ven op de bovenzaal van Veerdig te H.-Hoef. De Tooneelvereeniging St. Hippoly- tus zal opvoeren de levensschets „Als je nog een moeder hebt." NIEUWBOUW. Aan de aannemers de hee- ren D. D. Bakker Zoon te Den Oever is de bouw opgedragen van le een burgerwoonhuis aan de Zwinstraat te Den Oever voor den heer P. Poel te Oos- terland 2e een burgerwoonhuis aan de Hofstraat voor den heer J. Klein te Den Oever. De aannemer S. Blaauboer te Westerland zal voor rekening van den heer A. Hollander een burgerwoonhuis bouwen aan de Klieft- straat. Onderhandsche Verkoop. Men deelt ons mede dat de heer P. Poel te Oosterland zijn woonhuis uit de hand heeft verkocht aan den heer S. de Haan Jz. te Vatrop. Holl. Mij. v. Landbouw, afd. Wieringen. Laatste Cursusavond van de leerlin gen van den 2-jarigen iandbouwcur- sus, uitgaande van de Holl. Mij van Landbouw, afdeeling Wieringen, op j.1. Vrijdagavond in de oude school te Hip polytushoef. De leeraar, de heer Heerink, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den landbouwconsulent den heer Lienesch uit Schagen en het bestuur der afd. Wieringen van de Holl. Mij van Landbouw. De heer Heerink en de consulent de den de leerlingen (30), verschillende vragen, welke goed en vlot werden be antwoord. De heer O. J. Bosker, voorzitter der afdeeling, gaf 'n overzicht van de ver- loopen 2 cursusjaren en merkte op, naar aanleiding van de beantwoordde vragen, dat de cursus een succes moet zijn geweest. Tevens werden den landbouwconsu lent, den heer Lienesch, den lieer Hee rink en ook den vroegeren leeraar, den heer Willemse, dank gezegd voor hun ne medewerking. De heer Lienesch sprak de aanwezi gen toe en uitte zijn verwondering dat een zoo groot aantal cursisten, dezen cursus hadden gevolgd. Aan de gestel de vragen met beantwoording kon wor den opgemerkt, dat flink is geleerd. Alle 30 leerlingen konden een diploma toekomen en wel 5 niet zeer veel vrucht, 18 met veel vrucht en 7 met vrucht. De heer Heerink deelde mede, dal hij met veel genoegen de cursussen had ge leid en besprak de zeer goede verhou ding tusschen de leeringen onderling en met hem. Ook werd het bestuur der afd. dank gebracht voor zijn medewerking voor de instandhouding van het aantal leden. De heer W|. Mostert sprak woorden /an dank tot den leeraar namens de leerlingen, voor al hetgeen wat door hem was onderwezen en de gezellige intieme samenwerking onderling. Burgemeester Peereboom vraagt V ontslag. De heer Peereboom, burgemeester van Ilpendam, (oud burgemeester van Wieringen) heeft ontslag ge vraagd. Wfj nemen daaromtrent eenige zinsneden over uit de „Waterlander", die ó.m. schrijft Het is er dus toch van gekomen Schreven wij in ons Woensdagnummer reeds, dat de heer A. Peereboom, burgemees ter van Ilpendam, wederom, ziekteverlof had aangevraagd en gaven wij als onze meening te kennen, dat de kans, dat de heer Peere boom weer als voorzitter van den gemeente raad den hamer zou hanteeren, al zeer klein was, thans hebben wij hier het officieele be scheid voor ons liggen „Wegens gezondheids redenen heeft de heer A. Peereboom aan Ha re Majesteit de Koningin, ingaande 1 Mei, eervol ontslag aangevraagd als burgemeester van Ilpendam." Ruim elf jaar dus heeft onze gemeente gestaan onder de krachtige en energieke leiding van den heer Peereboom en slechts noode zal zij hem, die als geen ander door zijn hartelijk en tactvol optreden zich vrienden wist te maken, als burgervader, in den waren zin des woords, zien heengaan. Doch ook den heer Peereboom van zijn kant moet dit besluit zwaar gevallen zijn, getuige het feit, dat hij zijn ontslagaanvrage zoo lang mogelijk heeft uitgesteld, doch tenslotte is hij dan toch voor bezwaren, die hoofdzake lijk zijn gezondheid betroffen, gezwicht. Gelijk hierboven reeds vermeld, heeft de heer Peereboom zijn functie in onze gemeen te ruim elf jaar waargenomen, 1 Febr. 1922 ontving hij n.1. zijn benoeming, terwijl hij daarvoor van April 1910 tot September 1920 burgemeester te Wieringen is geweest en van Sept. '20 tot Febr. '22 ambteloos burger. Wij willen dit artikel niet eindigen dan na onze groote waardeering te hebben uitgespro ken voor al hetgeen de heer Peereboom in het belang van de gemeenschap heeft ver richt en daarnaast onzen dank voor de pret tige samenwerking, die wij van den heer Peereboom te allen tijde hebben mogen on dervinden. Dat een volledig herstel van ge zondheid het geschenk moge zijn, hem door een hoogere macht geschonken, voor zijn in meer dan één opzicht altruïstische plichts vervulling De Veemarkt ALKMAAR, 10 April 1933. Op de he den gehouden veemarkt waren aan voer en prijzen als volgt 66 Vette koeien f 80-f 300 9 Vette kalv. f 30-f 70 vette kalveren per K.G. 60-85 ct. 243 Nuchtere kalveren (slacht) f 2-f 12 371 Vette varkens (zw.) 30-34 ct. per K.G. Handel goed. PREDIKBEURTEN WIERINGEN. NED. HERV. GEM. GOEDE VRIJDAG. H.-hoef 's av. half acht Ds. Van Beek. Avondmaalsviering. SUCCES-NIEUWS. Zondag speelde Succes 2 te Wieringerwaard tegen W. I voor de compe titie en kon het daar niet. bolwerken. S. II welke trouwens een goede partij speelde ver loor net op het kantje af met 2—1. Beter ging het met Succes 3 welke op be zoek had Schagen. Dit elftal won deze wedstrijd met 21. Succes 4 speelde thuis tegen Wieringer waard II en kreeg ook een nederlaag te slik ken van 31. Bondentournooi. Het N.H.V.B.-elftal, waar in de Successpelers Th. Rijkers en Jn. Lont spelen, behaalde Zondag te Amsterdam de eerste prijs, een prachtige zilveren beker. Aan deze wedstrijden werd deelgenomen door spelers uit de Amsterdamsche-, Leid- sche-, en Haarlemsche Voetbalbonden. Voorwaar een pracht prestatie Het Haantje op de toren 1 Onze veelbesproken toren Met haar dito mankement, Laat ik hierbij onbesproken Dié historie is bekend. Neen, ik wou het nu eens hebben Over onzen torenhaan, Want ik ben één dezer dagen Bij „haantje" op bezoek gegaan. En daar boven in het luchtruim Heb ik hem de vraag gesteld Wat hij dacht van deze wereld, 't Antwoord vindt U hier vermeld. Als ik U zou vertellen Wjat ik zie als torenhaan, Dan zoudt ge wis en zeker Vaak heel verwonderd staan. Men leert de menschen kennen Als zij zich wanen, onbespied, Doch men vergeet dat „haantje" Vanaf zijn zetel alles ziet. Ik zou hen willen raden Breek met den valschen schijn Wil in Uw woord en in Uw daden Steeds waar en eerlijk zijn. „Mündus vult déeipi Zoo heet het in 't latijn, Op zijn Ilollandsch wil dat zeggen „De wereld wil bedrogen zijn". Na al wat ik aanschouwde Kom ik tot dit besluit „Ik lach vanaf de toren De heelo menschheid uit." (Nadruk verboden.) NIEK. Op voor de lijdende menschheid Goede Vrijdag nadert reeds werd aangekondigd, dat op dezen dag van wege „Het Witte Kruis" afd. Wierin gen de Emma-bloem zal worden ver kocht ter bestrijding der tuberculose Ieder, die deze vreesclijke ziekte van nabij heeft aanschouwd, die weet wat er gedaan wordt om het leed te helpen verzachten en als 't mogelijk is gene zing te brengen, die zal niet nalaten, om te steunen zooveel het maar immer in zijn vermogen is Welnu, Vrijdag is de gelegenheid daar Vrijdag wordt U de Emma- bloem aangebodenVrijdag kunt U helpen, om wel te doen aan hen die lijden. Koopt de Emma-bloem, en geefi met milde hand. Toont met de daad, dat het U ernst is met ons de gevreesde vijand, die tuberculose heet, te bestrijden. Helpt ons. ONS Vergadering R.K. Landarbeiders- bond. Gisteravond was de R.K. Land- arbeidersbond en andere belangstel lenden in het R.K. kerkgebouw in ver gadering te Slootdorp bijeen. De leiding dier vergadering berustte bij den Heer Eei'W. Heer Pastoor Braak. Doel der vergadering was te komen tot oprich ting eener Spaarafdeeling. Deze spaar kassen dienen ter bijeenbrenging van gelden voor eventueele aankoop tor zijner tijd van kolen enz. enz. Na voor en tegen uitgemeten te hebben, werd besloten vooreerst eens met de lande lijke organisatie zich in verbinding te stollen, teneinde te informeeren naar de practische werking der diverse spaai kassen. Hierop ging de vergade- VERKIEZINGS - PROPAGANDA. Een nogal bewogen vergadering van de Anti Rev. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje." Maandagavond hield bovengenoemde kies vereeniging een openbare vergadering in Ho tel de Haan te Hippolytushoef, waarvoor als spreker optrad de Heer E. Kloosterman met als onderwerp „De S.D.A.P. en de Muiterij op de Zeven Provinciën." Voor dezen avond bestond groote belang stelling, niet alleen van de zijde der aanhan gers der Anti Rev. Partij, doch ook van die der tegenstanders. Wanneer wij aan de kop van dit verslag zetten, dat dit een nogal bewogen vergadering was, dan is dit te wijten aan de houding van de anarchisten, communisten, socialisten enz., die interruptie op interruptie plaatsten tij dens de rede van den heer Kloosterman en ook toen de spreker hen, die vragen stelden, moest beantwoorden, terwijl het tijdens het spreken der tegenstanders volkomen rustig was. De avond werd geopend door den heer Rob bers met het zingen van het zevende vers uit Psalm 89, gebed en voorlezen, waarna een woord van bijzonder welkom tot den heer Kloosterman werd gesproken. Na een korte inleiding van den Voorzitter was het woord aan den heer Kloosterman. Rede Heer Kloosterman. De spreker vangt zijn rede aan met te zeg gen, dat hem is gevraagd om over de S.D.A.P. en het gebeuren met de „Zeven Provinciën" te spreken. Het gebeuren met dit schip doet mij pijn. aldus spr. Twee partijen staan tegen over elkaar, n.1. de S.D.A.P. en de Ant. Rev. De S.D.A.P., zich noemende democratisch, komt op voor het belang van een klasse de Anti-Rev. echter omvat het volk in al zijn geledingen. Spr. zet hierop uiteen, dat de S.D.A.P. tot 3-maal toe de democratie in de modder heeft getraptn.1. in 1903, 1918 en nu in Februari 1933. Spr. haalt hierbij uitlatingen aan van wij len Mr. P. J. Troelstra, als zou deze er niet voor teruggedeinst hebben, om langs onwet- tigen weg de Staatsmacht te verkrijgen. De historie heeft dan ook bewezen, dat de Anti Rev. steeds de democratie hebben moe ten redden (hoonend applaus.) De S.D.A.P. heeft steeds voorgestaan de dictatuur van de minderheid aan de meer derheid dit heeft ook het gebeurde in 1903 bewezen (spoorwegstaking) 1918 (vergissing van Troelstra) en nu de muiterij op de „Ze ven Provinciën." Het was volkomen ondemocratisch van de S.D.A.P., om zich partij te stellen met de muitersiedere regeering zou moeten doen, wat onze regeering heeft gedaan, n.1. het ge zag handhaven. De stelselmatige gezagsonder mijning op de vloot is mede de schuld van de S.D.A.P. Jaren lang heeft zij in woord en geschrift de marine-menschen vergiftigd. Een jongeling van 16—18 jaar bij de Marine heeft op het oogenblik nog na aftrek f 17.50 per week plus kost en inwoning. Meenig ar beider zou snakken naar zoon loon. (Geroep niet als moordenaar). Spr. vraagt hem rustig te laten spreken. (Geroep dan moet je niet tarten.) De heer Kloosterman vervolgend zegt dat Mr. Troelstra gezegd heeft, dat leger en vloot noodig zijn voor de verdediging van onze vrijheid hij stemde dus in met die moorde naars. Toen de muiterij uitbrak had Alberda zich moeten scharen achter de regeering, en de muiters tot de orde moeten roepen hij had zich naast het gezag moeten plaatsen. Colijn heeft aan Albarda in de Kamer ge vraagd om zijn invloed aan te wenden dat aan dit schandstuk een einde kwam. Doch men heeft laf genoeg 5 a 6 dagen lang niets anders gedaan als het gezag naar beneden gehaald vooral in de roode pers. Men voert nu tegen ons aan „Torpedo'-Co- lijn", wij wisten reeds dat dit tegen ons uit gespeeld zou worden. Colijn heeft gezegd dat desnoods het schip met bemanning naar den bodem gejaagd moest worden (geroep beestmensch) om het gezag te handhaven. Een regeering, van welke kleur ook, kon niet dulden wat met dit schip plaats vond. Geen enkele regeering mag onderhandelen met muiters, die zich vrijwillig in landsdienst hebben begeven. De menschen hebben gesold met het gezag, terwijl men belooft heeft die te steunen en zoo noodig te verdedigen. Mag men dit van democraten verwachten Zoo roept spr. uit. De S.D.A.P. heeft geen woord van protest laten hooren, (geroep je liegt.) Spr. en zijn partij betreuren ook, dat er on noemelijk veel leed voort gekomen is uit deze gebeurtenis. Doch het had voorkomen kun nen worden door de muiters zelf, als men op de eerste sommatie het schip weer over had gegeven aan het gezag. Spr. keurt de houding van de officieren eveneens af. Er wordt nu wel gezegd, dat het een daad van protest was, doch gebleken is bij het on derzoek, dat men met een vooraf beraamd plan te maken had. Het ging dus niet in de eerste plaats om de kleine loonsverlaging. Met v/elk recht verdedigd men dan deze muiterij. Bij de aardappelrelletjes in 1917 te Amsterdam is ook bloed vergoten toen de plunderende bevolking de stad onveilig maak te. Geen woord van protest heeft de S.D.A.P. toen laten hooren. Waarom Was dat omdat er toen twee Soc. Dem. Wethouders in de ste delijke regeering zaten van Amsterdam, n.1. Vliegen en Wibaut. Spr. wil geen woord van afkeuring laten hooren over Vliegen en Wi baut, dat zij mee hielpen het gezag handha ven met alle middelen die aanwezig waren. Maar waarom dan nu bij de „Z. Pr." deze dubbelhartigheid. Wij staan op den tweesprong aldus spr., doch de S.D.A.P. is de schuldige, als in ons land de democratie wordt vermoord. Hitier is niet mijn partijgenoot, doch dat hij voor Duitschland noodig was is de schuld van de ring, die tamelijk was bezocht uiteen. Het Kamp „De Terp". Meldden we reeds dat het kamp Slootdorp wellicht zou worden opgeheven, thans zijn deze geruchten een feit geworden en is dit ook reeds voltrokken, waar gisteren de befaamde verhuizing der bewoners plaats had. KERKDIENSTEN WIERINGERMEER. GOEDE VRIJDAG. Slootdorp 'sav. 7 uur Ds. Fischer. Voor inwoners van Middenmeer 6.30 auto te Middenmeer. EVANGELISATIE Middenmeer 's av. half acht Ds. Finkensieper. GEREF. KERK: Slootdorp en Middenmeer 's av. 7.30 dienst. S.D.A.P. Ook in Italië was Mussolini de ster ke man die men voor het land noodig had. Evenals in Duitschland hebben de socialisten en anarchisten het land daar economisch naar de ondergang gebracht. Wij hebben de laatste jaren geen parlementaire regeeringen gehad laten wij er dan voor zorgen dat de ze nu wel kan komen. De S.D.A.P. heeft er bij voorbaat reeds op gewezen bij monde van haar leiders dat geen zitting wordt genomen in een Nat. regeering, alle partijen dus omvat tende. Men voelt zich dan te veel gevangen. Indien het dus nu weer onmogelijk blijkt een Nat. regeering te vormen, dan kon het wel eens noodig zijn dat Nederland ook zijn „sterke man" noodig had, die het parlement ook naar huis zond. Men heeft nu wel een hetze tegen Min. Ruys ontketend, doch men moet niet verge ten dat onder dit bewind 135 soéiale wetten tot stand gekomen zijn (geroep ook de Mar garine-wetten zeker). Ja, roept spr. uit, ook deze, waar jelui steun van betaald wordt. Mac. Donald zou, toen hij aan de regeering kwam, de werkloosheid opruimen, schreef men in de roode pers. Wat daar van terecht is gekomen, weten we allen. Mac Donald heeft groote verdiensten, doch als hij moet regeeren, blijkt hij twee linksche handen te hebben. Albarda heeft daarom reeds bij voorbaat reeds bedankt. Spr.'s partij komt niet met een schoot vol beloften, doch wij willen orde en gezag, zoomogelijk arbeid voor onze werk- loozen probeeren te maken of te zoeken. Spr. wekt op en besluit hiermede zijn rede, om op 26 April Dr. H. Colijn te stemmen, lijst 33. Het debat. Voor het debat gaven zich drie spre kers op. Allereerst kwam aan 't woord de heer Tillema. Deze spr. wees er op dat Colijn steeds voor de arbeiders ge bracht heeft honger en oorlogsgevaar. Wanneer een spr. van andere rich ting voor de microfoon staat en iiij zegt woorden, welke onaangenaam zijn voor de regeering, dan wordt het draadje af geknipt; dat is geen vrijheid, dat is ra dio-dictatuur. Üe heer Kloosterman staat dronke manspraatjes te verkoopen. Spr. be schuldigt Colijn en deze regeering van moord. Heeft Mac Donald twee link sche handen. Colijn heeft twee recht- sche, die hij voor kapitalisten alleen ge bruikt. Spr. wekt op, om niet op Colijn te stemmen. Vervolgens komt aan liet woord de hr. Smith, voorheen bezoldigd bestuur der van den Bond van minder Marine personeel, die den heer Kloosterman uit voerig bestrijdt inzake zijn betoog te gen de S.D.A.P. en haar houding bij de muiterij op Z.P. Het doet spr. goed, dat de hr. Kloosterman de houding van de meerderen op deze bodem ook heeft afgekeurd. Spr. beticht echter de hr. K. van leugens inzake de salarieering van marinepersoneel en laat andere cijfers hooren. Als bovendien de bond jaren lang het gezag heeft ondermijnd, waar om ons er dan niet eerder uitgegooid Spr. haalt uitlatingen aan van vooraan staande gezaghebbers, dat de bond goed werk heeft gedaan. Minister Lambooy heeft zelfs het contact met den bond hersteld. Wanneer men het schip op onbloedige wijze terug had willen heb ben bij het gezag, had men de vijf kor poraals moeten hebben laten gaan die zich hiervoor aanboden. Doch de bom moest vallen! Als spr. zich in Indië had bevonden, had hij al zijn tijd en moeite gegeven om het schip terug te brengen waar het hoorde. Hij zou de menschen hebben toegeroepen geen stomme din gen De heer Laros vroeg vervolgens aan den spr. wat hij onder vrijheid verstaat. Deze spr. wijst op de vervolging die plaats heeft tegen zijn partijgenooten. De heer Kloosterman beantwoordde hierop uitvoering de debaters en werd gedurig met interrupties lastig geval len. Aan de hand van verschillende ge schriften toont spr. aan, dat zijn uitleg ging van zaken de juiste moet zijn. Hoewel liet den hr. Kloosterman niet gemakkelijk werd gemaakt, wist hij zich met groote handigheid door het de bat heen te slaan, en had op iedere in terruptie steeds het juiste antwoord klaar. Een poging om de Internationale aan te heffen van een deel der zaal zakte in elkaar, doordat het andere deel di rect liet Wilhelmus aanhief, waar ech ter onmiddellijk een eind aan werd ge maakt door den heer Kloosterman. Spr. richtte het verzoek aan hen, die geen getuige wilden zijn van de slui ting met gebed, om dan eerst weg te gaan. Toen hieraan gevolg gegeven werd, werd staande het Wilhelmus ge zongen, waarna de vergadering met ge bed werd gesloten. De lieer Robbers deelde nog mede dat 24 April de Willem de Zwijger-herden king zal plaats hebben. Politie. Verl. een accu van een auto Gev.: een portemonnaie inhoudende een fietsplaatje en gevonden een dop van een benzinetank van een auto. Inl. bij Gem -Bode.

Wieringer courant | 1933 | | pagina 2