WIEKTNGER UOÜKATTT TWEEDE BLAD VRIJDAG 14 APRIL No. 30. GEMEENTE ZIJPE. Officieel. INRICHTINGEN welke Gevaar, Schade Hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente ZIJPE brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van P. HENEWEER te Sint-Maarten om te Sint-Maartensbrug op het perceel, ka dastraal bekend in Sectie E, No. 666 een sla gerij te mogen oprichten door hen is inge willigd. Zijpe, den 10 April 1933. Burgemeester en Wethouders van Zijpe, J. DE MOOR, De Secretaris, J. A. DE BOER. BAKKERSNACHTARBEID. De Burgemeester van ZIJPE maakt bekend, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een aanvraag van N. BOERSEN te Schager- brug F 9, om vergunning tot het verrichten van bakkersarbeid tusschen 8 uur des na middags en 6 uur des voormiddags in het per ceel Schagerweg F 25. Op Vrijdag 12 Mei a.s., des voormiddags TIEN uur, zal in het Raadhuis gelegenheid bestaan om ten overstaan van den Burge meester bezwaren tegen den aanvraag in te brengen. Daarbij worden zoowel de aanvrager als zij, die bezwaren inbrengen, in de gelegenheid gesteld zich naar aanleiding van de bezwaren mondeling en schriftelijk te verklaren. Zoowel de aanvrager als zij, die bezwaren inbrengen, kunnen gedurende acht dagen vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Zijpe, 12 April 1933. De Burgemeester voornoemd, J. DE MOOR. BURGERLIJKE STAND Zijpe van 713 April 1933. GeborenHuite, z.v. Gerrit Hobma en Tjietske Lendemeijer Reinier Jacobus, z.v. Lourens Schilder en Everdina Anna Tromp Sia, d.v. Willem Oele en Cornelia Bakker. Ondertrouwd Jacobiis de Jong, 24 jaar. kruidenier, te Warmenhuizen en Grietje Meij er 21 jaar, zonder beroep te Zijpe Jan Blom, 24 jaar, landbouwer en Maartje Boontjes, 22 jaar, zonder beroep, beiden te Zijpe Gerar- dus Johannes Mulder, 24 jaar, landarbeider, te Sint Maarten en Jacoba Metselaar, 22 jaar, zonder beroep, te Beemster Johannes Schot ten, 24 jaar, badman te Bergen en Adriana Cornelia Hommert, 21 jaar, zonder beroep te Zijpe. OverledenJacob Schilder, 70 jaar, we duwnaar van Katrina Bruin Jacob Honigh, 74 jaar, ongehuwd. SCHAGERBRUG. Dinsdag 18 April verga deren Dijkgraaf, Heemraden en Hoofd-lnge- landen van het Waterschap „Zijpe- en Ha- zepolder. Op de agenda komt o.m. voor Goedkeuring der rekening 1932 en begroo ting 1933 voorstel van het Dag. Bestuur tot het aangaan van een kasgeldleening en geld- leeningen voor de polders C, Z.M. en F. be noeming Heemraad, wegens periodieke aftre ding van den heer J. Jimmink bespreking van het stemrecht voor de contribuabel-, Egalement- en andere landbezitters. PREDIKBEURTEN ZIJPE. ZONDAG 16 APRIL. NED. HERV. KERK Oudesluis v.m. 10 uur Ds. Witkop. Schagerbrug, St. Maartensbrug, Burgerbrug, Petten en Callantsoog geen dienst. EVANGELISATIE Schagen, v.m. 10.30 uur, de heer Heeresma van Amsterdam. Collecte. Breezand, voorin. 10 uur de heer Boon. Breezand n.m. 3.30 uur de heer Boon. MAANDAG 17 APRIL (2e Paaschdag.) NED. HERV. GEMEENTE Schagerbrug v.m. 10 uur Ds. Enklaar. Oudesluis geen dienst. Burgerbrug v.m. 10 uur Ds. Witkop Avondm. St. Maartensbrug en Callantsoog geen dienst. Petten v.m. 10 uur Ds. Tinholt. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Oudesluis v.m. 10 uur Ds. R. van der Veen. EVANGELISATIE Schagen, voorm. 10.30 uur, de heer Roscam Abbing. EEN PAASCHGEBEURTENIS. Peter Budoiph was opgeroepen en moest gaan. Zijn bejaarde ouders ween den. Wjat zou hun trouw har tigen jon gen overkomen, daar aan den anderen kant van het Óebeninger woud Hij, Hij, de boerenzoon, was nooit in den vreemde geweest, de oorlog dwong hem nu bet dal te verlaten. Peter werd ingedeeld bij de jagers en daar was hij trotscli op. De recruten opleiding verliep voorspoedig en de jongeman kwam weldra aan het Itali- aansche front. Met zijn geoefende hand schreef hij mij als zooveel anderen, ook wel eens een brief. De geestelijke van de gemeente blijft nog al vaak zoo de vertrouwde, ook al gaat de jonge mcnsch ver van zijn geboortegrond. Peter Rudolph verwonderde zich in zijn brieven over de grillige vormen der natuur, vertelde van de bewoners en de koeien, die tegen de berghellin gen opklauterden, zonder er ooit af te storten, doch zweeg over den oorlog zelf. En hij moest toch wat meege maakt hebben, daar, in de stormtroe pen-sectie Ik vroeg hem er naar, toen hij eens met verlof kwam. O, antwoordde hij ontwijkend, zoolang er niet met scherp wordt ge schoten, loopt het wel los en kan men het een tijdje uitzingen. Hij droeg een onderscheiding, maar het gelukte me niet te weten te komen op welke heldhaftige manier hij die had verworven. Peter ging terug naar het Izonso- iront. Zijn brieven bereikten mij met regelmatige tusschenpoozen. Hij bleef de eenvoudige boer, kwam ongedeerd uit alle heete gevechten en zeide er tooit iets over. Toen hij voor den tweeden keer van zijn verlof gebruik maakte, stond zijn gezicht strakker, was zijn blik stren ger, doch vertoonde hij overigens de zwijgzaamheid van alle frontsoldaten. Het liep tegen Paschen en eens na de godsdienstoefening in het dorpskerkje wachtte Peter me buiten op. Hij was zichtbaar opgewonden en had een brief van zijn makkers ontvan gen. Ik las hem en er stond feitelijk niets bijzonders in, alleen dat Steven was gevallen. Ik ga morgen weg, deelde Peter plotseling kortaf mee. Dan al En je hebt nog een week Het verlof, om vader te helpen met de voorjaarsbestellingen, is toch nog niet om Daar staat tenminste niets van in dezen brief. Neen, maar Steven is dood. Hij was voor het verlof aan de beurt maar is terwille van mij naar den compag niescommandant gegaan. Ik was hoer en had in dezen tijd meer aan ver lof, dan zou hij wel wachten tot Mei. Hij had het geregeld, voor ik er iets van wist. En nu is hij niet meer. O, ik houd het niet langer uit. Ik trachtte hem te troosten door te zeggen, dat God het zoo bestemd had, maar hij snikte en zeide O neen, voor Steven was Gods uur nog niet geslagen, werkelijk niet. Peter vertrok den volgenden dag vroeg, zijn ouderlijk huis zag hij nooit meer, bij een stormaanval in den herfst vond hij den dood. Ik bezocht zijn ouders. Zij droegen het verlies sterk van hart, in berus ting. Hij wist waar hij heenging, zeide <le vader eenvoudig. SCHAGEN. Donderdagavond hield de afd. Schagen van de V.A.R.A. een propaganda feestavond, in het lokaal van den Heer Igesz alhier, met medewerking van den heer W. van Cappellen, voordrachtkunstenaar, den heer Hof spreker en muziek van het Helder- sche fanfarecorps. Even 8 uur werd door den Voorzitter van bovengenoemde afd., de heer Van der Ben, de vergadering geopend en bracht het muziek gezelschap er direct de stemming in door het spelen van de Vrijheidsmarsch. Na nog een keurige uitvoering van de fantasie Faust, verkreeg de heer Van Cappellen het woord en vergastte ons op een paar humoristische voordrachten, „De Opoffering" en „Het ge heime teeken," welke onder ademlooze stilte werden aangehoord en met een welverdiend applaus werden beloond. Vervolgens trad de heer H. Hof, als ker op, welke in een kernachtige, met veel humor doorspekte rede het goed recht van de V.A.R.A. verdedigde en allen den emstigen raad gaf op 26 April a.s., den datum der Ka merverkiezing, hun stem op de lijst van de S.D.A.P. uit te brengen. Na de pauze kregen wij weer eenige mu zieknummers en een tweetal voordrachten van den heer Van Cappellen en als slot speel de het Fanfarecorps de „Marche der Interna tionale", welke door alle aanwezigen staande werd meegezongen, liet nieuwe bioscoop-paleis, ontworpen door het architecten-bureau Peters en Baan- ders, dat voor rekening van N.V. De Haan te Hippolytushoef zal worden gebouwd. rail den spreken, doch spr. sloot de verga dering en riep daarbij de assistentie van de politie in. Een voorbarig bericht. In de Held. Crt. komt 'n bericht voor als zoude de jonge man J. B. van Westerkleif door de politie aangehouden zijn als de dader van de diefstallen op het werk van den heer O. J. Bosker. De betichting van dief is zeer voorba rig, waar hij huiszoeking in verschillen j de perceelen niets is gevonden en ook geen bekentenis werd afgelegd. Voor de familie is een dergelijk sen satiebericht wel zeer grievend. producten niet loonend kwijt; wij voe ren wel in, maar niet uit. Men houwt om ons land een groote tariefmuur; wij mogen er niet overheen, zij komen er wel overheen en dat moet veranderd worden. Nederland voert veel in, o.a. graan; door dit zelf te verbouwen, zouden wij zelfs te kort aan bouwland hebben en zou grasland moeten worden gescheurd Er zou 1.200.000 II.A. voor noodig zijn, en dan zou de werkloosheid tot de helft terugloopen. De regeering moet dan zoo danig steunen dat het een loonende ar beid wordt en de kleine hoer zijn arbei der een behoorlijk loon kan betalen. Voor den oorlog hadden wij in Neder land 7000 klompenmakers, alleen dooi de invoer is dit gedaald tot 3000. In Amsterdam zijn 5000 gezinnen, waar man en vrouw elk 'n salaris in brengen. Dit moet de wereld uit. Ook staatspensioen staan wij voor. Oud en arm ;mag niet meer bestaan. Ook het onevenwichtige in het loon is 'n oorzaak der crisis. De arbeiders in de stad krijgen loonen twee- en drie maal zoo hoog als op het platte land. De stad leeft ten koste van het platte land! Vooral het opdrijven door organisaties heeft hier de schuld aan. (Geroep: de in og oog, demogoog Spr. vervolgt: de arbeider in de stad dus iets minder; die op het platteland imeer loon zij ons streven. Spr. noemt vervolgens liet drijven van de stakersleiding te IJmuiden. De salarieering van Kamerleden is Den Oever voorm. 10 uur Leesdienst. volgens spr. veel te hoog en verder Nam- half drle candidaat Bakker, gaande noemt spr. de soms buitenspori Mnf^hfrv S1 ge inkomsten van eenige Kamerleden H_hoe( v00rm 10' uur Ds Van uit alle politieke partijen. (Dit onder- 2de Paaschdag Kapel Oever GEEN dienst. fascist en ook geen aanhanger Hitier. De vergadering word zeer rumv,feUclteerde de jongelul met hel behaalde en de spi. zoo heesch dat luj niet mie -succes en hoopte dat er het volgend seizoen was te verstaan. Nog meerderen w,'"|wêer voldoende leerlingen zouden komen om de de laatste twee jaar en legde er den na druk op, dat het gemeentebestuur zich zeer interesseert voor deze nuttige cursussen. Hij den cursus te kunnen voortzetten. SPORT. Den tweeden Paaschdag, wanneer het A.D.O.-terrein officieel feestelijk geopend wordt, zullen o.a. wedstrijden gespeeld wor den tusschen R.C.B. en Z.A.P. (de katholieke clubs van Breezand en Spoorbuurti en tus schen B.K.C. (Breezand—Kleine Sluis-combl- natie» en A.D.O. <Chr. voetbalvereenlglng.) Doopsgez. Zusterkring Dinsdagav. Kleine Sluis. Teruggekocht. Naar we verne men heeft de Heer J. Smit het café 't Hoekje j uit de hand teruggekocht van den Heer A. Raven. Het bericht, dat de Heer J. Meeldijk dit café blijft drijven, is thans dus wel zeker. Waar gaan we met Paschen naar toe Beide dagen Bioscoop, zaal Kossen. 2e Paaschdag, voetballen en na afloop bal in de tent van Slikker. Gym.-ultvoering door de vereeniging D.O.K.E.V. In de zaal Borst te Breezand. „Ormenio" speelt het mooie stuk „Bergopwaarts" in Veerburg. Als nu het weer maar meewerkt en de portemonnaies goed gevuld zijn,Er ls vermaak genoeg. PREDIKBEURTEN WIERINGEN. ZONDAG 16 APRIL. NED. HERV. GF.M Den Oever nam. 2 uur Ds. Van Beek. Paschen in Bioscoop Kossen Westerland 'sav. 7uur Ds. Van Beek. Ilauptman's droomspel „Hannele's Kapel Den Oever v.m. 10 uur de heer Franck. Hemelvaart" is een der mooiste «'ii DOOPSGEZ. GEM. 'meest dramatische tooneelstukken der H.-hoef v.m. 10 uur Proponent Golterman moderne Duitsche litteratuur. Een van 's-Gravenhage. Diakenverkiezing. jon{,t, vrouw. nog bijna een kind, (lat alle smarten van door onheil vervolg- EVANGELISATIE H.-hoef v.m. 10 uur de hr. O. Deen. GEREF. KERK de jnenschen moet dulden, wordt door werp werd met geschreeuw steeds on derbroken.) De heer Gelder zegt ten slotte dat op de cand. lijst van Nationaal Herstel ook een arbeider voorkomt, die zelf werkloos is geweest en het beste dus de arbeidersbelangen kan verdedigen. Spr. eindigt met een oproep voor Na tionale samenwerking. Voor het stellen van vragen gaven zich zeven personen op, waarop spr. de verschillende vragers verzocht on derling te overleggen, o,m van iedere partij één spr. het woord te geven. De heer O. J. Bosker zegt als Vrijz.- democraat. op de draaierij van den heer Gelder niet eens in te willen gaan. GEMEENTE WIERINGEN. Bond v. Nationaal Herstel. Vrij velen waren Donderdagavond in de zaal van Ilotel De Haan te H.hoef opgekomen, o,m te hooren naar de rede van den hr. B. J. Gelder van Amsterdam (cand. - lid v.d. Tweede Kamer v. d. Bond v. Natio naal Herstel) die 'zou spreken over het onderwerp: „Nederland voor de Neder landers Onder het gehoor bevonden zich vele anarchisten en communisten, die her haaldelijk interrumpeerden. De hr. Gelder verzocht eenige toegeve lijkheid jegens zijn heesche stem; door het vele spreken waren zijn stejnban De afd. Schagen kan op een zeer goed ge- den aangedaan. Hij verzocht ook niet slaagden V.A.R.A.-avond terugzien. Enkele nieuwe leden werden gewonnen en de Voor zitter bracht aan allen een woord van dank voor de prettige en aangename wijze waarop deze feestavond was verloopen en sloot daar mede de bijeenkomst. W1ERINGERMEERP0LDER. Politie. Gevonden lederen mo- torhandschoenen; een nummerbord ge merkt G. 35108. Terug te bekomen bij de politie te Middenmeer. MIJNHARDT's Zenuw Tabletten 75 ct. Laxeer - Tabletten 60 ct. Hoofdpijn - Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. te interumpeeren, doch kalm te verga deren, waar er gelegenheid was om vra gen te stellen. Spr. begon met de strekking v.d. Bond v. Nationaal Herstel te verdedigen te gen enkele citaten van verdachtmakin gen door de Vrijzinnig democraten in „De Groene Amsterdammer" geschre ven. Wat tot heden door de democraten is \oorgesteld en gedaan om de crisis op te lossen, heeft nog weinig resultaten opgeleverd. De steun aan de landbou wende bevolking, waarvoor f 1.800.000 werd uitgetrokken, komt volgens spr. niet genoeg aan de kleine boeren en ar beiders en Nationaal Herstel wil juist die%eunen en dit wordt ons verweten. De landbouwers weer werk; de bo dem komt alles van af, en dat moet loo nend worden gemaakt. Wij raken onze De heer Bontkes (S.D.A.P.) noemt het Nationaal Herstel een draaimolen een oud opgelapt ding, waarin men de arbeiders hun laatste cent in wil laten verdraaien. Spreker brengt de rede voering van Generaal Snijders welke deze voor de radio heeft gehouden naar voren, die iemand met een ijzeren vuist aan de regeering wil hebben. De loonen in de stad niet omlaag, ïnaar wel de loonen op het platteland om hoog, zegt spr. Wat de uitkeeringen aan Kamerleden betreft, wijst spr. er op dat de S.D.A.P. dit reeds dikwijls heeft aangehaald. De tweede spreker de Heer P. Laros anarchist zegt de bedrijven zijn van ons. Die bedrijven moeten de arbeiders dus in handen nemen en daarmee de crisis opheffen. Gelder, aldus spreker is gelijk Hitier en het Nationaal Her stel is zuiver facisme. De Heer Lukkien wil internationaal werken, want de grenzen sluiten be- teekent de crisis uitbreiden. Het ka pitalisme is de schuld van de crisis. Loonsverlaging brengt verlaging van het levenspeil dus dan wordt de omzet van producten nog lager. De steunuitkeeringen in stad en op het platte land moeten worden ver hoogd. De Heer Gelder antwoord." Generaal Snijders heeft gezegd dat er orde en gezag moet wezen en een ieder mensch wil orde en gezag hebben, de S.D.A.P. wil ook orde en gezag. Het gezag dat door verkiezingen wordt gekozen, moet worden gehoorzaamd. Ik ben geen H.-hoef vm. 10 uur cand. Bakker, Nunspeet.de magische stemmen uit de andere H.-hoef nam. half 3 leesdienst. wereld gelokt. Ilannele, de stiefdoch ter van een dronkaard, door allen ge meden en bespot, door haar „vader mishandeld, volgt een geheimzinnige roe]), die uit het winterdonker water van den dorpsvijver tot haar door dringt. De drenkelinge wordt uit het water getrokken op het bed van een tehuis voor armen, brengt ze haar jlaatste uur in koortsphantasiën door. 'Alle kwellingen van haar leven moet ze in het droombeeld nog eens doorma ken, tot de verschrikkelijke schadu wen wijken en boden uit een betere wereld verschijnen om haar daar heen te geleiden. De bevrijder nadert hij heeft het gezicht van den onderwijzer Gottwald, van den eenigen mensch, die zich ooit over het arme kind ont fermt heeft. Aan zijn hand onder neemt Ilannele haar Hemelvaart. Onze film geeft de geschiedenis, welke bij Hauptmann slechts aangeduid wordt, namelijk, dat de kinderen moeten hoe ten voor de misdaden der ouders. Zoo is liet leven van Ilannele, belast inet de schuld, zoowel van haar vader als van haar moeder. Deze schuld wordt geboet op het oogenblik waarop de poorten van het paradijs voor de ster vende open gaan. Een ensembel van zeldzaam hoogc kunstwaarde, een regie, welke in de meest beproefde handen lag en een tot in de kleinste bijzonderheden verzorgd technisch apparaat, hebben het moge lijk gemaakt, een film tot stand te brengen, die liet liefelijk waas van het dichtwerk ook over de levende beel den uitspreidt. Ongetwijfeld zal deze prachtige film vele bezoekers trekken. GEREF. KERK Den Oever v.m. 10 uur Cand. Bakker. 't HOEKJE. Overal zijn van die hoekjes, Hoekjes van geneegt en leed, In óns dorpje is een hoekje Dat geen Wierlnger vergeet. Op dat punt waar samenkomen Hoofdstraat, Koningstraat en Belt, (De Butterhoek niet te vergeten!) Wordt van oudsher 't nieuws verteld. Overdag wordt door de oudjes Op deez' plaats de tijd gedood, En ze halen smaak'lijk lachend Oude koeien uit de sloot. Rustig lurkend aan hun pijpje, Opgeruimd en recht tevrêe. Kauwend op een sappig pruimpje. Praten over 't wel en wee. Weemoed ligt er in de oogen Van den ouden visscherman. Als men praat van nieuwe werken Geen van hen die 't zetten kan. Neen in heel die nieuwe rommel Voelen zij zich nog niet thuis Ze denken terug aan 't ouwe Wierink Met 't bootje op de Ewijcksluis. 's Avonds komen er „de jongens" Als de dagtaak is volbracht, En ze worden met een kwinkslag Door hun vrienden opgewacht. Wat er dan niet wordt besproken Waar men dan al niet op let Altijd vroolijk. soms luidruchtig, In den mondhoek een cigret. Een ander genre van bezoekers De wat meer-bejaarde man. Praat van crisis en malaise Enfin, U weet er alles van. 'k Vraag U in gemoede lezer, (Ik hoor het graag als U het weet), Hoeveel strootjes men verslindt hier Hoeveel sausjes men hier eet. Hoeveel malen men misbruikte Namen als de Geer en Ruijs, Hoeveel hoekbezoekers vonden, Laat terug, de vrouw kwaad thuis. Allen vindt men hier vereenigd 't Is de plaats van pret en jool, Allen komen op het hoekje Niet op straatdan in de school 't Hoekje, middelpunt van Wlerlngen. 't Hoekje, middelpunt der aard. Toon het trotsch aan ied'ren vreemd'ling. Dat is „ons Hoekje" beusch wel waard (Nadruk verboden.) NIEK. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. BREEZAND. Tuinbouwcursus Breezand. Op de eindles van den Tuinbouwcursus te Breezand waren Burgemeester Lovink. de Gemeentesecretaris, de heer C. Keijzer, als mede de heeren Lubbert en Komen, namens het gemeentebestuur aanwezig en voorts de heer Bartels, de assistent van den Rljkstuin- bouwconsulent. Door de heeren A. Kager en I. J. Schroe vers werd de kennis, welke de leerlingen had den opgedaan, getoets. Aan 11 leerlingen werd daarop een diplo ma uitgereikt. Burgemeester Lovink voerde aan het slot van den avond het woord. Spr. memoreerde den gang van zaken van den cursus geduren BINNENLANDSCH NIEUWS. TWEEDE KAMER VERGADERT WOENSDAG a^. Om een steunregeling voor bloem - bollenkweekers te bespreken. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Woensdag 19 April des middags één uur. Deze vergadering heeft de voorzitter be paald ingevolge een verzoek van de heeren Van den Heuvel, Krijger, Kampschöer. Feber, Snoeck Henkemans, Loerakker. Van de Bilt. Albarda, Marchant en Kortenhorst, allen le den der Kamer, om een vergadering bijeen te roepen ter behandeling van het wetsont werp tot verleening van bevoegdheden tot het nemen van bijzondere maatregelen in het belang van den landbouw. De bedoeling van deze tien kamerleden is om een beslissing uit te lokken, waardoor het den minister van Economische Zaken en Ar beid mogelijk zal worden alsnog, zonder dat daarvoor een bijzondere wet noodig ls. gen steunregeling voor de bloembollenkweekers te treffen. MARKTBERICHTEN. Eicrveiling Helder, 13 April 1933. Aange voerd 28902 Kipeleren. Prijzen als volgt 52—54 Kg. f 1.95 a 200 55—57 Kg. f 1.85 a 2.20 5860 Kg. f 2.00 a 2.40 61—63 Kg. f 2.50 64—67 Kg. f 2.70 a 3.30 Kleine Eie ren f 6.00 a-7 00 Eendeieren f 1,20 a 1.35.

Wieringer courant | 1933 | | pagina 3