SCHOONMAAK S. COLTOF KARPETTEN 24e JAARGANG DINSDAG 18 APRIL 1933. No. 31 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN FEUILLETON. PUCHT IS GELUK ■WIERINGER COURANT VERSCHIJNT BLKBN DINSDAG cn VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKEB, WH RIJT GE BUREAU Hlppolytnsheef Wlerlnfen. Telefoon Intercomm. No. 19. AD VI Van 1—S regels Iedere regel meer f O N. t.lR PARIJSCHE MODEBRIEF. WIE HET EERST KNOOPEN DROEGEN. Iets over moderne dessous en tafellinnen. Wie droegen het eerst knoopen Dat deden de planten De eerste knoopen waren bloem knopjes, waren verdikkingen en gezwellen aan plantenstengels. Deze vorm werd docfr de menschen nagemaakt en als sluiting gebruikt. En nog later fantaseerde men een weinig op het thema, maakte de knoopen, in plaats van bolrond, volkomen plat, gaf ze drie- en vier hoekige vormen enfin, op de meest verschil lende wijzen het toilet garneerden. Op het oogenblik leven we in een periode, dat de knoop buitengewoon in tel is. Geen en kele sluiting wordt meer verstopthoe opval lender ze is, des te meer is ze volgens de laat ste smaak. Elke lijn van japon of costuum wordt als het ware door knoopen geaccentu eerd. Knoopen lang mouwen en schouder naad, langs zakjes en plooien. Soms wordt een rij van kleine stalen knoopjes langs het geheele schouderstuk gezet en boven langs de manchetten. Of de schuine overslag van een bolero vertoont over de geheele lengte een rij knoopen, soms in de tuit van de japon, dik wijls ook in een fel afstekende kleur. Is een toiletje met een andere tint gegar neerd, zoo wordt deze ook voor de knoopen gekozen. We behoeven wel niet te zeggen, dat deze knoopenmode een groote gelegenheid tot variatie biedt. Wanneer we een japonnetje een tijdlang met roode knoopen hebben ge dragen, zoo ziet 't er heel anders uit, wanneer we deze eens door exemplaren van gele, of groene kleur vervangen. We zagen een snoe zige garneering van koraalroze knoopjes waar bij een das van dezelfde tint behoorde. Een heele japon was met groote, bruine houten knoopen van voren gesloten, hetgeen zeer on gemeen deed. En een Schotsch costuumpie. in groen en wit, vertoonde knoopen die in groen en wit beschilderd waren. Een handige vrouw zal haar voordeel weten te doen met deze mode. die haar in de gelegenheid stelt voor weinig geld leuke japonnetjes samen te stellen. Tallooze dames besparen zich zelfs de uitgaaf voor de knoopen door ze zelf te febri- ceeren. Goedkoope houten bolle tjes overtrek ken ze met ge kleurde lapjes stof en beschil deren ze in de gewenschte tint. Kleine, krent- vormige knoop jes, die geen stevigheid noo- dig hebben, zag ik zelfs van watten en lap jes zijde ver vaardigd. Men moet slechts vindingrijk zijn. Past de mode zich aldus vrij goed aan de tijdsomstandig heden aan, ook in het onder goed en zelfs ten opzichte van het onder goed en zelfs ten opzichte van het huis- houdlinnen vinden we hetzelfde streven. Wei nig ondergoed maar zooveel mogelijk aan gepast aan de kleur van het toilet, vooral wanneer het gelegenheids japonnen betreft. Wel mogen de dessous versierd zijn, maar al leen met vlakke garneeringen, waarvan de japonlijn geen hinder ondervindt. Licht, teer, soepel is het moderne onder goed. Prettig in het dragen, gemakkelijk in het meenemen en daardoor aan het moderne leven geheel aangepast. Het zoeken van de grootst mogelijke har monie betreft ook, en vooral, het tafellinnen. Men verlangt kleuren, die met het servies overeenstemmen, met de bekleeding der meu bels met het behang zelfs. Om daaraan tege moet te komen, brengen de fabrikanten ons zoowel effen tafelgoed in verschillende nuan cen, roze lichtgroen, blauw, geel enlila, maar ook twee- en driekleurig, ja zelfs bontge kleurd tafelgoed. Wel is het modern tafellin nen wat qualiteit betreft, niet meer zoo mooi als het prachtige ouderwetsche linnen en da mast. Daarentegen zijn de kleuren aardig en vroolijk en maakt zoo'n modern gedekte ta fel dikwijls zoo'n gezelligen indruk, dat men lieusch niet naar de pracht van den ouden tijd terugverlangt. Of deze mode lang zal aan houden Niemand kan het zeggen, maar voor de moderne huisvrouw is het in elk ge val geen catastrophe, wanneer er in deze mode verandering komt. We zijn ver van de tijden dat we van elk stuk stapels in de kast hadden we zouden er ook in de meeste moderne appartementen geen plaats voor hebben. We bezitten slechts enkele exempla ren van alles en wanneer die op zijn, koopen we nieuw. En op deze wijze is het ons moge lijk, zonder extra onkosten aan elk mode nieuwtje mee te doen. WILHELMINE. Naar het Engelsch. No. 21. Hij liet zich door Evelyn op de kaart aan wijzen, welke route zij zouden volgen. ,,'t Is nu zeker te laat, hé, lieve kind, om je te vragen, je huwelijk uit te stellen?En toen hij de strakke uitdrukking op haar ge zichtje gewaar werd, voegde hij er bij „Je weet niet, hoe innig ik dit verlangde." „U is toch niet boos op mij, Vader, dat ik tegen uw wil toch mijn plan doordrijf vroeg Evelyn met plotselinge gewetensknaging. „Neen, niet boos, maar het spijt mij, dat je je zelve zulk een taak oplegt. George zal nu nog alles van je willen aannemen, maar. als je zijn gevoel van liefde voor jou niet veel weet te beschaven, dan zal hij je weldra too- nen, dat hij een eigen wil heeft en verwacht, hoe jij daarvoor buigt. Hij is geen man, om zich op den duur naar den wil van een ander te voegen." „Ik ben overtuigd, dat u zich daarin toch vergist. Ik zal nooit buigen voor den wil van een ander en ik verzeker u, dat ik hem wel zal kunnen leiden." „Ik wilde, dat ik denken kon, hoe je hem kon lief hebben, Evelyn. Je weet niet, wat een steun je moeders liefde voor mij is geweest. Een man staat bloot aan vele verleidingen, waarvan een vrouw niets afweethij moet voelen, dat hij haar liefde en vertrouwen be zit. Om George te kunnen leiden, moet je eerst je zelve kunnen beheerschen." Onder het luisteren had Evelyn steeds Ma ry gadegeslagen, terwijl zij een baksel wafel tjes uit den oven haalde en er een ander in schoof, en dacht „Zij schijnt waarlijk tevreden te zijn in dat soort leven. Hoe is het mogelijk, dat wy zus BUITENLANDSCH NIEUWS. Het verspreide volk Israëls. Volgens gepubliceerde statistieken leven 16 a 17000.000 Joden verspreid over de geheele wereld. In Palastina wonen evenwel weinig Joden van een totale bevolking van een millioen zielen zijn daar slechts 200.000 Joden. In Duitschland leven 640.000 Joden op een bevolking van 64 millioen. In de Vereen. Staten wonen bijna 4 millioen Joden op een bevoliking van 120 millioen. In Engeland wonen 3.000.000 Joden, in Polen 2.829.456, in Rusland 2.626.667 in Frankrijk 165.000, in Nederland 120.000, in Italië 46.00o. In Japan is het aantal Joden zeer gering, het bedraagt slechts 500. De gevolgen van het toelaten van bier. De wettige toelating van bierver koop in de Vereen. Staten heelt een opleving tengevolge in verschillende industriën en volgens een rapport van van het Dep. van Handel worden aan- koopen voor millioenon dollars verricht in automobielen, vrachtauto's, fles- schcn, vaten, glazen, rubbersluitingen, mout en andere artikelen. Bierbrouwerijen zouden Idt den aan koop overgaan van in totaal 4590 vrachtauto's en 4960 personenwagens terwijl een groote hoeveelheid oud ma teriaal weer in orde moet worden ge bracht. Bestellingen aan bierflesschon wor den verwacht voor 'n jaarlijksche hoe veelheid van 720 millioen. De varen-in dustrie heeft het zoo druk, dat men op volledige capaciteit lot laat in den zomer kan doorwerken. In de kisten en carton-industrie is de toestand precies dezelfde. Groote hoeveelheden grondstoffen, als mout rijst, graan, suiker, enz. zullen door de bierbrouwerijen worden gebruikt. Ook fabrikanten van koelkasten krijgen groote orders van de brouwerijen en nemen nieuw personeel aan. Alles wat iets met de productie van bier en den verkoop hiervan te maken heeft "ertoont actie en opleving. FRANKRIJK. DE BEGROOTING GOEDGEKEURD. Tekort van bijna 5 milliard francs. De Kamer heeft Vrijdagmorgen na een nachtzitting de begrooting met 514 tegen 67 stemmen goedgekeurd. De begrooting ver meldt uitgaven tot een bedrag van 50.092 mil lioen francs, waartegenover 45.914 millioen francs ontvangsten staat, zoodat er reeds een tekort van bijna 5 milliard francs is, dat in dien aanvullende credieten worden aangeno men, nog belangrijk kan stijgen. De Kamer is daarop tot 16 Mei uiteenge gaan, teneinde den Senaat gelegenheid te geven de begrooting te behandelen. De Senaat zal hiervoor op 2 Mei bijeenkomen. TWEE FRANSCHE MILITAIRE VLIEGTUÏ GEN VERONGELUKT. Tijdens een bezoek van den minister voor luchtvaart, Pierre Cot, aan het militaire vliegkamp te Villacoublay bij Parijs, zijn twee ongelukken gebeurd. Bij de demonstratie van een modern sport vliegtuig met opvouwbare draagvlakken, is plotseling een van de vleugels naar de ach terzijde van toestel verschoven, tengevolge waarvan het toestel viel. Het kwam terecht op een gebouw en ver nielde het dak. De mecaniciens hebben nog gelegenheid gehad het gebouw ijlings te ver laten. De piloot van het toestel was op slag dood. Het toestel is verbrand. Het tweede ongeval eindigde, dank zij de tegenwoordigheid van geest van den bestuur der, met het verlies van het apparaat. De be stuurder werd slechts licht gewond. Het toe stel, een moderne jacht-twee-dekker met 600 P.K.-motoren, bevond zich op ongeveer 50 M. hoogte, toen plotseling een van de vleugels afknapte. De bestuurder greep het hoogte stuur, zoodat de machine bijna recht omhoog kon worden gestuurd. Van 200 meter hoogte liet de vlieger zich met een parachute neer, waarbij hij slechts licht werd gewond. ters zijn Hardop zei ze „Beste Vader, u begrijpt toch wel, dat het mij zeer leed doet, u allen te verlaten. Ik haat het leven, dat u leiden moet, en allen, die in hun eigen onderhoud moeten voorzien maar tot nog toe wist ik niet, hoezeer ik u lief heb. Maar het lot schijnt mij op te leggen, om afstand te doen van alle liefde en geluk." „Neen, het lot niet, kindje. Maar de koppig heid, die je, naar ik vrees, van mij geëfd hebt. En, let op mijn woorden het lot, dat je je- zeiven nu daardoor op den hals haalt, zal veel zwaarder zijn, dan hetgeen je deel was gewor den, als je het zóó aanvaard hadt. Dit staat op je gelaat geschreven." Evelyn pruilde „Als u de toekomst van ons gelaat kunt af lezen, wat ziet u dan voor Mary Met een glimlach keek hij naar zijn oudste dochter, die te zeer verdiept was in haar be zigheid, om veel acht te kunnen slaan op het geen er gesproken werd. Op zachten toon ging hij voort „Vrede staat daarop te lezen. Een gelukkig lotgeliefd en geëerd en ook niet zonder il lusies. Mary's leven is vol zelfverloochening geweest van kindaf. Zij zal hoop en troost brengen, in menig bedroefd gemoed." Hij zei dit alles op droomerigen toon, of hij nauwelijks wist, wat hij sprak. Na enkele minuten liet hij het hoofd op den arm van de bank rusten, met kreunend geluid. Mary trad onmiddellijk op hem toe en vroeg „Vader, is u niet wel Dokter Underwood rees half overeind, maar zou voorovergeslagen zijn, als Evelyn hem niet opgevangen en hem weer neergevlijd had. Zijn gelaat was rood en gezwollen en hij ademde zwaar. De meisjes begrepen on middellijk, dat dit een aanval van beroerte moest zijn. „Terwijl ik Moeder ga waarschuwen, haal jij dan Anthony en George. Ze moeten om een dokter telegrafeeren." „Hallo!" riep George vanuit de veranda. „O, George," antwoordde Mary. „Vader is DE DIKSTE VROUW VAN BERLIJN. De dikste vrouw van Berlijn, zekere Frida Mickeleit is tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens verduistering gedurende eenige jaren. Voor de 150-kilogram wegende vrouw kon echter geen cel gevonden worden, daar zij niet door de deur van een gewone cel kan. Zij kon ook niet aanwezig zijn bij de gerechtzitting, omdat zij niet door de deur kon. Indertijd werd zij wegens zwakheid van geest onmondig verklaard, maar later ver kreeg zij handlichting, zoodat zij thans ver oordeeld kon worden. KOFFIE. Terwijl het Nederlandsch jaarlijksch verbruik per hoofd 5.7 K.G. is, staat Denemarken van de nict-koffieprodu- ceerende landen bovenaan met 7.15 K.G., op den voet gevolgd door Zwe den jnet 7.05. In 1915 stond Nederland nog boven aan met 7 K.G. en had Zweden liet niet verder gebracht dan 5.5 K.G., zoo dat de rollen vrijwel verwisseld zijn. Het wereldrecord staat tegenwoor dig op naam van liet koffieland Salva dor met 7.6 nummer twee van de koffielanden is Cuba met 7.5 K.G. BINNENLANDSCH NIEUWS. KAMERCANDIDAAT MISHANDELD. Een candidaat van een der vele politieke partijen, die al dan niet terecht door de uiterst-linkschen als fascistisch wordt be schouwd, ging Dinsdagavond per bootje naar het Tuindorp „Oostzaan" om daar drukwerk jes te verspreiden. Aan den steiger bij den weg naar het Tuindorp werd hij ontvangen door een groep communisten, die den candi daat te lijf gingen en hem en zijn assistent afrosten. Beide heeren zijn daarop met het bootje teruggekeerd. Van de aanranding is aangifte gedaan bij de politie, die thans een oog in het zeil houdt. ONGEWENSCIITE AANDRANG VANWEGE EEN BURGEMEESTER. Te-werk-gestelden behoeven niet georganiseerd te zijn. De minister van binnenlandsche zaken deelt in antwoord op schriftelijke vragen van ir. C. N. van Dis, lid van de Tweede Kamer, mede Uit een onderzoek is gebleken, dat de bur gemeester van de gemeente Andijk per adver tentie aan de te werk gestelden bij de werk verschaffing, die niet georganiseerd zijn, heeft aangeraden, zich terstond te organiseeren, aangezien zij anders voor ontslag in aanmer king zouden komen. Deze aandrang heeft geenszins de instem ming van den minister hij heeft het ge meentebestuur medegedeeld, dat, zoo voort aan prijs gesteld wordt op subsidie van zijn departement, de beperkende bepaling moet worden ingetrokken en voortaan in geen en kelen vorm de te-werk-gestelden bij de werk verschaffing mogen worden verplicht, zich bij de organisatie aan te sluiten. WESTLANDSCHE WIJN. Geslaagde proeven. Gedurende de laatste maanden zijn in het Westland weder proefnemingen gedaan met het bereiden van Westlandsche druiven tot wijn. Deze proeven werden opnieuw ter hand genomen, omdat door den heer Duynstee, Den Haag, een speciale bereiding voor de Westlandsche druiven was uitgevonden, waar door het mogelijk werd uit tweede soort drui ven een prima wijnsoort te versnijden. De resultaten van zijn proeven heeft de Haag sche wijnhandelaar aan den bond Westland overhandigd, waarna door den bond een com missie van Onderzoek in het leven werd ge roepen. Deze commissie is tot de overtuiging gekomen, dat uit de druiven met inacht neming van de speciale behandeling inder- ziek. Ik vrees, dat het een beroerte is. Toe, rijd naar Marshall en telegrafeer naar Ade- laïde om een dokter." Onmiddellijk gaf hij gevolg aan dien oproep en nam in der haast het paard, waarmee Gra- ce teruggekomen was van den rit, wierp het zadel af en galoppeerde zoo naar Marshall. Grace kalmeerde Rosamond en ging An thony zoeken, want Evelyn liep handenwrin gend rond en was weer niets waard. In enkele minuten werd de patiënt ontkleed en naar bed gedragen. Mrs. Underwood en Evelyn zaten naast zijn bed, steeds angstig waarnemend, of er ook eenige verandering in den toestand intrad. Zoolang er nog wat te doen was bleef Ma ry flink, maar, toen George terugkwam van Marshall, vond hij haar doodsbleek en ont daan naast Anthony zitten. Die had haar al den troost toegesproken, dat men immers wel degelijk herstellen kan na een aanval van beroerte maar droevig had zij het hoofd geschud en geantwoord „Ik vrees, dat dit een heel erg geval is. Tenzij Vader gauw weer spreekt, zal dit net zoo iets worden als zijn oudere zuster, Mrs. Fairchild. Die kreeg een beroerte en heeft nog jaren geleefd, maar was totaal geknakt, naar lichaam en geest." ,,'t Is niets voor jou Mary, om zoo den moed op te wekken Ik kan juist niet aanne men, dat hij ineens zoo erg zou zijn. Vanmid dag om twee uur was hij nog goed en we! en ik heb hem ook in het geheel niet hooien klagen." „Neen, ik ook niet, maar hij is den laat- sten tijd verbazend verouderd. Hij heeft zich zeer ongerust gemaakt over Moeders gezond heid." „Ja, en over Evelyn." Mrs. Underwood en Mary waakten tot mid dernacht en werden toen afgelost door Eve lyn en Anthony. George liep steeds rusteloos door het huis, tot hij ten slotte in de keuken in slaap viel. Gedurende den nacht kwam er af en toe eenige beweging in den patiënt, maar de toe stand bleef nagenoeg dezelfde ook geduren de den volgenden dag. De dokter kon niet eerder dan om zeven uur in den avond ver wacht worden. Steeds gingen Evelyns gedachten geduren de dat waken in een kringloop rond, in het kort hierop neerkomend wat zou haar moe der doen, als haar vader kwam te overlijden Ze begreep zeer goed, dat Mary dan wel weer bereid zou zijn, zich op te offeren. Haar hu welijk zou zeker onbepaald uitgesteld wor den. Misschien zou dit Anthony wel zoo boos en ongeduldig maken, dat er van het enga gement niets meer inkwam. Mary had zoo lang en trouw haar post bekleed, dat zij nu toch wel eens gerechtigd was, een nieuw le ven te beginnen. Anthony had er ook recht op. Als Evelyn het verlangen van haar vader nakwam, en haar eigen huwelijk uitstelde, tot zij één-en-twintig was, dan zou Mary dus vrij zijn, om te trouwen en kon zij haar plaats innemen, tot Grace oud en sterk genoeg was. De dokter kwam. beschouwde den patiënt lang en nauwkeurig, deed vele vragen, maar kon geen woord van troost spreken. Volkomen herstel was volgens zijn meening niet moge lijk de aanval was té heftig geweest. Een gedeeltelijk herstel was haast niet te wen- schen, daar de geestelijke vermogens van den patiënt zeer geleden zouden hebben, terwijl hij dan lichamelijk hulpbehoevend zou zijn. Mrs. Underwood zat, naar het leek, in alle kalmte deze uitspraak aan te hooren. Op Ge- orge's herhaald aandringen liet de dokter zich overhalen, om nog een paar dagen in huis te blijven. In zijn verlangen, om te hel pen, gaf George geld uit als water. Toen Evelyn den derden nacht zat te wa ken, meende zij, dat haar vader haar aan keek en haar kende. Zij knielde vlak naast hem neer. Tot haar onuitsprekelijke vreugde lichtte hij den arm op en sloeg dien om haar hals. Op dat oogenblik deed zij een gelofte, dat zij hem zou gehoorzamen, als zijn leven ge spaard bleef.Maar onmiddellijk sloot hij weer de oogen, liet den arm los en verviel in VOOR DE BIJ KANAALWEG DEN HELDER. Prima vloerzeil52 Prima lenoleum, Krommenie J.J5 Inlaid- of Graniet 2-25 Groote sorteering Bouclé,- Wilton en Deventer daad verscheidene goede wijnsoorten te be reiden zijn. Na het onderzoek der commissie hebben alle Westlandsche veiiingbesturen naar deze proeven een onderzoek kunnen In stellen en zich kunnen overtuigen van de resultaten. De practische uitvoering van de plannen, om van Westlandsche druiven wijn te maken, is echter gestuit op eenige financieele be zwaren. Voor de bereiding is nl. de stichting van een fabriek noodig, waarvan de kosten op f 60.000 worden geraamd. Nu werd de fi nancieele medewerking van de veilingorgani saties gevraagd om een N.V. voor dit doel te stichten. Dit verzoek is afgewezen, omdat de veiiingbesturen de meening waren toegedaan, dat de practische uitvoering in particuliere handen moet blijven. ZIJN ARM AFGEZAAGD. Toen de 78-jarige H. Westerman te Ankum. gemeente Dalfsen, Zaterdagmorgen bezig was hout te zagen met een cirkelzaag en hij op een oogenblik over de zaag heen reikte, werd zijn arm door de zaag gegrepen met het gevolg dat deze arm ter hoogte van den elle boog vrijwel werd afgezaagd. De gewonde werd onmiddellijk overge bracht naar het R. K. Ziekenhuis te Zwolle. Zijn toestand is levensgevaarlijk. EEN STRAATROOVER TE HILVERSUM. Een te Baam wonende dame werd Vrijdag avond in de Beethovenlaan te Hilversum door een onbekend gebleven man beroofd van een taschje, o.m. inhoudende een bedrag van f 12 en een vulpen. De dame kon geen signa lement opgeven. Opzichter werkverschaffing mishandeld. In <le rijkswerkverschaffing ie Oude- rrne in Oost-Schoterland is een op zichter door twee arbeiders aangeval len en mishandeld. Bij de politie is aan |gifte gedaan. Schapen door stoomtram overreden. De stoomtram Oostelijk Groningen, die 's morgens om 8 u. 20 uit Ter Apel in de richting Vlagtweddo vertrekt, heeft nabij Laude 18 schapen en lam meren van den heer Luth overreden en gedood. zijn vorigen staat van slaperigheid. George, die ook mee mocht waken, kwam zacht binnen. Toen hij aan het bed trad. hield het zware ademhalen op. Ze keken elkaar aan, vervuld van diezelfde vrees zou de kaars al uitgebrand zijn Toen volgde ineens een rochelende ademhaling en George fluisterde „Ga je moeder roepen. Evelyn Ik zal den dokter waarschuwen." Enkele minuten later stonden ze allen om het bed. Het zware ademen werd langzamer hand makkelijker en binnen een half uur lag de patiënt in een natuurlijken slaap. „Ik denk, dat hij het er bovenop haalt," zei de dokter. Alleen Mrs.Underwood kon zich den mede lijdenden toon verklaren, waarop die woor den gesproken werden, en dacht „Hoe zal dat voor hem worden Ik zal niet lang meer bij hem blijven, om hem op te pas sen. Mary en Evelyn zullen trouwen en ook van hem weggaan, tenzij het geluk van een van haar beiden wordt opgeofferd." Toen zij alleen was, wierp zij zich op de knieën en bad lang en innig. En uit dat ge bed putte zij de kracht, om haar strijd te strijden, zónder klagen en zónder morren. HOOFDSTUK XX. Dokter Underwood ging langzaam vooruit; er was nu althans geen gevaar meer voor voor zijn leven. De dag, bepaald voor het huwelijk van Ma- rij en Anthony, was al lang voorbij alle plannen waren onbepaald uitgesteld. Mrs. Underwood had een brief gehad van Roger Thorburn. waarin die haar zijn leed wezen en sympathie had betoond met de ziek te van haar echtgenoot en haar met veel na druk had gevraagd, of hij ook soms in eenig opzicht van dienst kon zijn. Hij schreef er bij, dat zijn moeder gevaarlijk ziek was dat hij zich ernstig ongerust maakte over haar toestand. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1