Kokende koffie gedronken. Aan de gevolgen overleden. Een 2-jarig zoontje van den landbou wer A. v. Harten, te Barneveld, dat Maandag uit een kan kokende koifie heeft gedronken, is thans aan de gevol gen daarvan overleden. Fietser door etalageruit. Een auto, bestuurd door iemand uit Beek en Donk (N.-Br.), die in de smal le Heuvelstraat te Tilburg genoodzaakt was te keeren, kwam, toen de wagen dwars over den weg stond in botsing met een fietser, den 15-jarigen R. van Bruggen, die voor de auto passeert n wilde. De botsing was niet hevig. De bestuurder van de auto echter schrok vermoedelijk van deze aanrijding, wil de remmen, doch trapte in zijn zenuw achtigheid op het gaspedaal, zoodat de wagen vooruitschoot en den wiel rijder door de groote spiegelruit van de schoenenzaak der firma Bata drukte. De jongeman kwa,m met de fiets en al in de etalage te liggen. Door de glas scherven werd hij ernstig gewond. Per auto van den G.D. is hij naar het zie kenhuis vervoerd. De politie maakte procesverbaal op. Aantal werkloozen nfeemt gestadig af. Sedert eiml Januari reeds met zestigduizend verminderd. Blijkens - de officieele cijfers, zooals het Departement van Binnentandsche Zaken die verstrekt valt er in de laat ste maanden een vermindering waar te nemen van de aantallen geheel en gedeeltelijk werklooze arbeiders. Op 25 Maart stonden bij de organen der arbeidsbemiddeling ingeschreven 343.371 geheel werkloozen op 25 Fe bruari was dit aantal 382.905 en op 28 Januari 402.978. De overeenkomstige cijfers voor gedeeltelijk werkloozen zijn 21.255, 23,160. 24.307. Bij de werkverschaffingen waren op 25 Maart geplaatst 56.220 personen dit aantal is groot er dan dat der vorige data, t.w. resp. 53.187 en 47.492. Ingevolge een steunregeling, ontvin gen op 25 Maart 154.768 personen uit- keeringen dit is dus ongeveer de helft van het aantal geheel werkloozen. GEMEENTE WIERINGEN. POLITIE. Verloren een gulden en een dek sel van een mastiekpotgevonden een kin dertaschje met inhoud. Inl. bij Gem.-bode. VERBOUW. De verbouw enz. van 't café v. d. Heer KI. Halfweeg is gegund aan de laag ste inschrijvers de heeren S. Dekker en H. Lont. Diaken-benoeming. Tot diaken der Doops gezinde Gemeente is in de vacature ontstaan door aftreding van den heer Jb. Lont welke niet herkiesbaar was gekozen de heer Joh. Lont Rz. Een gelukkige. De hoofdprijs der verloting voor 't Eigen Gebouw der afd. S.D.A.P., een rijwiel is gewonnen door den heer J. Bakker, Gesterweg. SUCCES-NIEUWS. Succes 4 speelde op ei gen terrein tegen B.K.C. III en wist deze wedstrijd te winnen met .31. S. I speelde te Andijk een vriendschappelijke wedstrijd tegen Andijk I. Succes kon het daar niet tot een overwinning brengen en werd met een 42 nederlaag naar huis gezonden. Verkiezingsvergadering S.D.A.P. De heer C. Thomassen van Bussum sprak op Vrijdag 14 April voor onge veer zeventig bezoekers in het lokaal van den heer Jurrie Lont over het on derwerp „Voor orde en Gezag". Alles roept in dezen tijd om eerbied voor Orde en Gezag, aldus spreker. Het is echter maar de vraag wat verstaat men daaronder. Wanneer honderden zich in weelde baden terwijl honderd duizenden, neen millioenen in heel de wereld om brood roepen Is dat in orde Naar schatting zijn er over heel de wereld 30 millioen werkloozen waar van in ons kleine land alleen vier honderdduizend. Is dat orde Beknot ton van het openhaar lager onderwijs het belemjneren van het recht van ver eenigen en vergaderen en nog zooveel meer. Is dat orde? Neen, wij willen de ze orde niet, wij willen een orde ge grond op het recht van alle menschen op een menschwaardig bestaan. Ook de als de komende „sterke man" ge doodverfde heer Colijn zei „eerbied en onderwerping aan het gezag, totdat het gezag in strijd komt met mijn geweten" Vervolgens hekelde spr. de laster en verdachtmaking thans, in deze ver kiezingsstrijd door bijna aiie partijen omtrent de zoozeer gevicesde en daar door gehate S.D.A.P., verbreid. En hij besloot met de oproep Wilt ge mede helpen om de door ons gewilde betere maatschappij te bereiken, dan spreekt het vanzelf dat ge stemt op No. 1 van lijst elf. In debat kwamen de heeren Ilaakma ti Lukkien, die beide door den spreker voldoende werden beantwoord. J. V. O. Donderdag a.s. haf acht ver gadering. DE STROEëR VERMANING VERBRAND. Ds. O. L. v. d. Veen. Doopsgez. predikant te Groningen, en oud-predikant der gemeente te Wieringen, schrijft in „De Zondagsbode" een treffend artikel over de „Stroeër-Ver- maning" en we kunnen niet nalaten dit over te nemen. Een van de merkwaardigste kerkjes was wel de Stroeër Vermaning, die vorige week een prooi van de vlammen werd. Het was met recht een schuilkerk, half verscholen achter een boerderij, opgetrokken in dezelfde gele steen en gedekt met eenzelfde rieten dak. In smeedijzer stond er het jaartal 1738 te lezen. 's Zondags, eens in de veertien dagen was er dienst. Dan kwam een twintigtal mannen en vrouwen samen op het boerenerf voor de vermaning, de ouderen nog in stemmig zwart, de jongeren moderner gekleed. Zoo wachtte men bij goed weer tot het aanvangsuur van den dienst zou zijn aangebroken. De leeraar voegde zich bij de kerkgangers en op zijn voorstel begaf men zich naar binnen. Kerke- raad en leeraar toefden het langste buiten. Nog even werd rondgezien of er nog laat komers waren. Niemand meer uit de richting van Smerp, ook niemand van de kant van Noordburen of Noordstroe, geen haastige fietser op den Hofweg, komende van het dorp Dan kon men beginnen. Door de geo pende deur zag men op de vermoedelijk kleinste consistoriekamer ter wereld een smal tafeltje met smalle bankjes er omheen, waar men practisch gesproken niet zitten kon. Het binnenste van de vermaning zelf was verrassend mooieen houten zoldering van fel-blauw, daaronder een klein stukje witte muur, waarin de ramen de mannen banken in het rond hardblauw met bruin de vloer belegd met zwarte tegels en in het midden de stoelen der vrouwen. Vooraan een in deze omgeving wat wonderlijk aan doende preekstoel met een klein huisorgeltje er voor. Op een plankje terzijde van de preek stoel een oude zandlooper, sinds lang buiten gebruik. Tijdens den dienst soms wat hanen gekraai daarbuiten of in het voorjaar het jammerend geblaat van een lammetje dat zijn moeder zocht. Maar was dit hinderlijk Of zou men juist hier de beteekenis recht begrijpen van een gezang als „schaart U om den goeden Herder, gij zijn schapen hoort Zijn stem" en de beklemming gevoelen van Petrus' verloochening, waarop het hanenge kraai zoo onheilspellend volgde Maar het plechtigste oogenblik in de Stroe ër Vermaning was het herfst-avondmaal. Denk u in een donkere, stormachtige avond. Geen straatverlichting. Donkere gestalten, die opdoemen op het erf. Dansende fietslich- ten die naderen. En dan daarbinnen de ta fels met de flikkerende kaarsen en de grillige schaduwen op de muren. Dan de stilte van den dienst. Gierende wind-daarbuiten, het steunen en kraken van het dak. „Hoe 't bui ten storm' daarbinnen is het stil." Dan op zulk een avond droomden wij dat het oude Menniste Stroe herleefd was. De echte, oude Stroeërs dachten aan den tijd, dat deze Ver maning bijna te klein was, toen uit alle boer derijen de Doopsgezinden opgingen naar hun bedehuis. Vroegere geslachten verrezen als zwijgende toeschouwers bij den Maaltijd des Heeren. De verleden tijd is voorbij. Stroe is niet langer een Doopsgezinde buurtschap. De Vermaning stond er nog als een gebouwtje, dat, zakelijk beschouwd, gemist kon worden. Maar in de gemeente was men aan deze oude Vermaning gehecht. Nu is er slechts een puin hoop over. Er zal wel geen nieuwe Verma ning verrijzen op deze plaats. Trouwens een nieuwe Vermaning zou niet kunnen beteeke nen wat de oude met al haar herinneringen voor de gemeenteleden heeft beteekend. Moge de Gemeente, die met leedwezen het vuur zag oplaaien uit de Vermaning, het ver woestende vuur, bedenken, dat niet alle vuur verwoest, maar dat de oude Gemeente dei- Vaderen alleen door het vuur des geloofs kar: worden in stand gehouden. Groningen. O. L. VAN DER VEEN. UITSLAG AANBESTEDING BIOSCOOP THEATER N.V. „DE HAAN," door het archi tectenbureau Peters en Baanders. Inschrijvers P. Doves, Wieringen f 20947.— S. de Boer, Drachten f 21500. W. Hermans, Wieringen f 21600. Gebr. Boersen, Wieringen f 22666 J. C. Klein, Wieringen f 23270.— R. K. Koppen, Alkmaar f 23295.- J. Faus, Nieuwe Niedorp f 23600.- Hoomsman, Julianadorp f 24025. Rutsen, Nieuwe Niedorp f 24150.— S. Blaauboer, Wieringen f 24695. J. C. de Vries, Wieringen f 24800.- Begrooting f 23514.Gunning aangehou den. Geweldige drukte gedurende de Paaschdagen. Gedurende de feestda gen zijn richting Friesland pl.m. 1300 auto's de controle te Den Oever op den afsluitdijk gepasseerd De controle te Ivornwerderzand boekte nog iets meer omtrent de auto's die richting Noord-Holland gingen. Zoo hebben dus 'n kleine 3000 auto's langs Wie- rings dreven „gedwaald". Geen wonder als we dan ook zeggen „het was le vensgevaarlijk Toch zijn gelukkig geen persoonlijke ongelukken voorgekomen, wel een paar botsingen van minder ernstigen aard. Zoo werd de melkauto van den heer Vrieling aangereden, waardoor room en karnemelk over de straat vloeide. Ook de' auto van den heer Br. Kat werd door een woesteling aan de spat- schermen beschadigd. „Het gevaar op den weg" reed zoo snel door, dat het nummer jammer genoeg niet kon worden genoteerd. „Nil Volentibus Arduun (Niets is onbereikbaar vöor hen, die willen.) Die spreuk zouden we met recht kunnen toepassen op onze wak kere Mandoline-vereeniging „Oefening Kweekt Kunst". Maandag nam ze deel aan het Natio naal Concours in „Bellevue" te Am sterdam en won daar in de afdeeling uitmuntendheid de eerste prijs met 2141/-» punt. 200 punten was voldoende, zoodat deze prijs glansrijk werd ver kregen. In deze afdeeling kwamen ze ven vereenigingen uit, waarvan er drie de eerste prijs verwierven. Wfij mogen nog wel extra rel e vee ren, dat „O.K.K." steeds in alle afdeelingon eerste prijzen heeft gewonnen thans voor de achtste .maal. Een driewerf hoera voor den directeur den heer Jongkind en de leden. Men begrijpe hun vreugde nadat de uitslag bekend werd. 's Avonds bezocht de club Bouwmeester's Revue in Carré en 's morgens te half vier kwant men behouden en zeer voldaan te Wieringen aan. Het concours werd georganiseerd door het Amsterdamsch Mandoline-Or kest „Con Aauore", in samenwerking met den heer J. J. Lispet Hilversum. Er waren 41 vereenigingen uit alle deelen van Nederland, die medededen (1000 deelnemers sters). AFSLUITING AFSLUITDIJK. Woensdagavond 6 uur tot Donderdag morgen 7 uulr is de afsluitdijk voor zwaar verkeer (vrachtauto's en bussen) afgesloten. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Loop der bevolking. Ingekomen C. Ruyter en gezin van Mcdeimblik; J. Blankman en gezin van Chicago (Amerika.) Vertrokken P. v.d. Stelt naar Sas- senlieim A. Jager naar Opsterland P. Smit naar Bergen W. Bleys naar Edam A. C. Schenk-Sipman naar Barsingerhorn Wed. G. A. J. Wij- nands en gezin naar Amsterdam H. v.d. Flier én gezin naar Zijpe. BURGERLIJKE STAND Geboren Nelly, d.v. Th. de Klerk en J. van Dalen Cornelia Christina, d.v. P. C. Duineveld en I. M. Bemelman Cornelia Elizabeth, d.v. II. J. A. Rooy- akkers en M. M. van Grieken Corne- lis, z.v. M. J. Rozenbroek en II. M. Zo merdijk; Folkert, z.v. J. Waterdrinker en J. Schermer Cornelis, z.v. J. Groet n C. Kaaij. Overleden II. Pennekamp, oud 69 jaar. Politie. Gevonden een trek schaaf een portemoipiaie; een zak kippen voer; een zilveren broche; een jongens jasje een gebit (bovenkaak). Een Aanrijding. Maandagavond (2en Paaschdag) des avonds half elf is aan de Molenvaart nabij de molen van den Heer Dekker de bejaarde weduwe Borst door een motorfiets, bestuurd door den Heer J. Hartog van Wieringen aangereden. Mej. B kwam te vallen en liep een kleine wonde op. De Heer Hartog evenwel viel vanaf zijn motor [zoodanig, dat Dr. 01 ree overbrenging naar het Hospitaal te Den Helder nood zakelijk achtte. De oorzaak der aanrijding is ver moedelijk te wijten aan de slechte ver lichting van het motorrijwiel. Uitvoering „Ormenio". Voor een niet groot, doch dankbaar publiek speelde 2e Paaschdag de tooneelvereeniging „Ormenio" in Veerburg het tooneel- stuk „Bergopwaarts" De opvoering, het spel in de eerste plaats, alsook het tooneel enz. was tot in de uiterste puntjes verzorgd. Kort om een mooie en gezellige avond. Gelauwerd uit den strijd. Op den 2en Paaschdag speelde onze plaatselijke Mandolineclub „Kunst en Eer" onclei leiding van den Heer Geluk in het con cours mede, te Amsterdam in „Belle vue" gehouden en behaalde in do 3e afd. een 2e prijs met 183V& punt. In deze afd. kwamen 12 vereenigin gen uit, waarvan slechts één vereeni- ging een 1ste prijs, kon behalen en slechts twee een 2e prijs. Ons compli ment aan directeur en leden voor de flinke prestatie. Arbeidsbemiddeling Anna Paulowna. Geplaatst binnen de Gemeente 3 landar beiders. Staan nog ingeschreven 1 visscher, 255 landarbeiders, met inbegrip van 145 werk verschaffing Wieringermeer en 30 id. Gem. Buiten de gemeente kunnen nog geplaatst worden10 bekw. confectienaaisters, voor eenvoudige jongens- en heerensportkleeding voor Tehuis van Ouden van Dagen ongedipl. verplegenden (verpleegsters) met 1 of 2 jaren praktijk keukenmeid 20—40 jaar zelfstandig kunnende koken concierge-chauffeur-huis- knecht (inw. man en vrouw zonder kinderen) f 80 tot f 100 p. mnd.) We zullen echter hopen dat allen niet zoo kleinzielig zijn. Is het nu niet diep treurig, om zulke heeren dwars te zitten Werk wil len ze hun niet geven en wanneer zij nu hun best doen om werk te krijgen willen ze hun dit ook nog belemmeren. Dit is toch zeker wel t toppunt. We zullen echter hopen dat 't de nieuwe aannemers goed zal gaan en 't wordt dan ook meer dan tijd, dat de burgers er eens een woordje over mee spreken, tegen 't optre den van dergelijke patroons, want dit zijn toch de menschen die op 't slot van de zaak de rekening moeten betalen. M. de R., nogmaals dankend voor de ver leende plaatsruimte. H. HOLLANDER. GEMEENTE ZIJPE. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelij kheid der Redactie Wieringen, 17 April 1933. M. de R. Verzoeke beleefd voor onderstaand stukje eenige plaatsruimte in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Zooals het velen bekend zal zijn hebben we onlangs te Wieringen een timmerlieden sta king gehad, welke voor de betrokken perso nen, doordat zij door hun eigen kameraden bedrogen werden, noodlottig is geworden. De staking verliep na eenigen tijd, met het ge volg echter dat allen zonder werk kwamen. Nu echter het voorjaar weer aan kwam werd door de Wieringer timmerlieden geprobeerd weer bij de patroons aan het werk te komen, en inderdaad gelukte het enkele personen weer bij hun oude patroons in dienst te kun- nën treden. Doch er bleven echter nog steeds timmerlieden, welke bij de staking betrokken waren geweest, zonder werk, ondanks her haalde pogingen om wederom aan het werk te komen. Steeds werden zij door de patroon met een smoesje naar huis gestuurd: als., het., wat., drukker., wordt., kun., je., welkomen. Doch zij werden door de patroon niet gewaarschuwd, terwijl hun patroon wel menschen van buiten aan het werk nam. Dit beteekent dus voor de timmerlieden, dat de patroon hen niet meer aan het werk wil heb ben. Nu komt echter de hoofdzaak van dit stuk je. Verleden week heeft hier een aanbeste ding plaats gehad aan De Haukes en werd er ook door een paar lieden van de staking in geschreven, n.1. door S. Dekker en H. Lont. Genoemde heeren kwamen met een pracht uitslag uit de aanbesteding en waren de laag ste inschrijvers voor dit werk, natuurlijk tot- groot misnoegen van de aanwezige patroons. Het werk werd inmiddels gegund dus genoem de personen hadden werk in zicht. Doch wat gebeurt er nu Nu zijn er enkele patroons zoo kinderachtig om te probeeren een boycot op touw te zetten, en naar ver- schilende hout- en steenleveranciers toe te schrijven, om aan Dekker en Lont geen steen en hout te leveren. Ook zijn ze hier op Wie ringen bij verschillende vaklieden geweest om alle werk voor genoemde heeren te weigeren. 0 f f i c i e I Stemming voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Burgemeester van Zijpe (N.-H.) maakt bekend, dat ter secretarie der gemeente voor een ieder is nedorgc- legd, en, tegen betaling der kosten, in afschrift verkrijgbaar wordt gesteld, de lijst van de kiezers aan wie is ge zonden de oproepingskaart, bedoeld in art. 53 der Kieswet, voor de stem ming in deze gemeente, te houden op 26 April aanstaande, ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en wier naam niet voorkomt op de kiezerslijst dezer gemeente. De Burgemeester voornoemd, J. DE MOOR. ZIJPE N.-H.), 15 April 1933. Motorongeluk met doodelijken afloop. Zondagmorgen omstreeks half twaalf reed de zoon van den heer Raven al hier, welke te Amsterdam als slagers knecht in betrekking is, op zijn motor fiets, komende uit de richting Callants oog, hij de kruising aan het Noord-Hol- landsch Kanaal te Stolpervlotbrug tegen een uit den richting Alkmaar komende auto. De schok was zoo hevig, dat de motorrijder door het ruit der auto heenstoof. Inwendig zwaar ge kneusd werd het slachtoffer bij den brugwachter Dekker binnengedragen. De ontboden geneesheer kon geen ver voer naar de ouderlijke woning toe staan. Zonder dat de zwaar getroffene bij kennis is gekomen, is hij Maandag te gen den avond overleden. Burgerbrug. Algemeene vergadering Ier Coöperatieve Boerenleenbank op Donderdag 13 April 1933 des 's avonds half acht in de zaal van den Heer P. Langedijk. Aanwezig 90 leden, waar van 11 hij volmacht. Voorzitter de Heer C. Smit. Secreta resse de Kassier. Na opening werden de notulen der algemeene vergadering van 14 April 1932 gelezen en onveranderd goedge keurd. De heer G. Blaauboer brengt rapport uit over het nazien der reke ning en balans. Waarna do vergade ring na eenige bespreking toestem ming gaf om de gemaakte winst over 1932 groot f 2503,85 op de reserve te plaatsen waardoor deze zal komen *ot een bedrag van f 32883,39. Hierna bracht de kassier haar ver slag uit over het afgeloopen boekjaar Waaruit liet volgende bleek Op 31 Dcc. j.1. had de Bank 165 leden. Aan spaarders was de bank op dien datum schuldig f 356951,85 en in om loop 332 spaarboekjes. Ontvangen was aan spaargelden f 115953,53 en terugbe taald f 1221235,64. 158 Voorschotten stonden uit tot een bedrag van f 288082,26, terugbetaald werd f 32689,30 en uitgegeven f 21150.— In loopende rekening is ontvangen f 258596,06 en uitgegeven 266202,78. Het tegoed in loopende rekening op 31 Dec. j 1. be droeg f 104978,65 en de schuld in loo pende rekening aan leden l 17873,16. De afsluiting der jaarrekening geeft als eindcijfer aan een bedrag van f 439275,67 terwijl do balans sluit met f 407708. Verder deelt voorzitter mede dat de rente voorloopig als volgt is vast gesteld 3 1/4 pCt. voor spaargelden dagelijks opzegbaar, 3 3,4 pCt. voor een jaar vast, voor voorschotten 4*4 pCt., zoo ook voor debet in loopende reke ning en 31/4 pCt. voor credit in loopen de rekening. Den lieer A Nottelman werd als bestuurslid herbenoemd zoo ook de heer C. Kraakman als lid van de Raad v. Toezicht. Hierna volgde rondvraag oh sluiting, OUDESLUÏS. Door bemiddeling van den Zijper Bestuurdersbond is alhier opgericht een afdeeling van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders. WIERINGERMEERPOLDER. MET PASCHEN UIT. Velen van hier hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om met Paschen per autobus hunne oude woonplaat sen in Friesland en Groningen weer eens op te zoeken. Toch was 't in Slootdorp en Middenmeet- gezellig druk van de vele vreemdelingen, die de Wieringermeer kwamen bekijken, sommi gen met bloemslingers uit de Breezander bollenvelden, waar ze ook een bezoek hadden gebracht. Jammer, dat 't zoo koud was, want juist hier in de vlakte blaast de Noordewind door alles heen. DIRKSHORN. De lieer L. van dei- Oord, sinds 47 jaar machinist van de stoommachine en bedienaar van den grootcn windmotor gedurende verschei dene jaren, beide in den polder Scha- gerwaard, heeft thans op 72-jarigen leeftijd op zijn verzoek eervol ontslag uit zijn betrekking ontvangen. In zijn plaats is benoem 1 de heer P. Smit aldaar, reeds vele jaren stoker en assistent van den machinist. Mode is vaak gruwelijk Coquetterie, die barbaarschheid in de hand werkt. Die dieren wereld het slachtoffer. Er zijn dieren, die gezocht zijn om hun pels, hun huid of hun veeren, waarop het ja gen geschiedt met een wreedheid, die onze beschaving onwaardig moet zijn. In dit verband zijn mode, de coquetterie en de zorg voor opschik de groote schuldigen. Indien de vrouwen wisten aan welke vreese- lijke kwellingen bepaalde dieren worden bloot gesteld om soms de benoodigheden voor haar kleeren te verkrijgen, dan kan men slechts hopen, dat vele van haar er afstand van zou den doen. De tasschen, schoenen en andere voorwer pen van slangevel vonden en vinden nog groo ten aftrek. Weet men, hoe de huid van de slang wordt verkregen Het antwoord op deze vraag vinden wij in het Fransche maandblad „Sciences et Voya- ges,\ dat over dit onderwerp een goed gedo cumenteerd artikel brengt. Nadat zij de ligplaats van de slang hebben ontdekt, maken de jagers zich levend van haar meester en binden haar aan een boom, zoodat zij loodrecht in de lucht hangt. Daar na brengen zij het dier onder aan den kop een ronde snee toe, waarna men de huid lang zaam van het lichaam aftrekt. Wanneer men een boa van 5 of 6 m onder handen heeft, duurt het werk verscheidene uren, geduren de welke het dier, vastgehouden door helpers, vergeefs met den dood worstelt, omdat het al zijn leefkracht blijft behouden. Daarna wordt het lichaam in dien toestand achtergelaten meestal blijft het zoo dagen lang hangen, kronkelende door de beten van vliegen en mieren. Een ander geval is het met de struisvogels, die men wel is waar levend van de veeren ontdoet, maar die van deze behandeling toch niet overmatig te lijden hebben, want op het oogenblik dat men de veeren uit de manne tjes „plukt", zitten deze al vrij los in het li chaam. Volkomen anders is dit echter weer bij de paradijsvogel. Ook bij dezen komt het er op aan, de dieren ongehavend te bemachtigen. Met een gewoon wapen kan men hen niet dooden. Er worden echter pijlen zonder pun ten gebruikt, die het dier verdooven, waarna men den vogel grijpt, en hem opsluit in een oven om hem daar een langzamen verstik kingsdood te laten sterven. Of wel men stroopt hem levend af met veel langzame voorzichtigheid, om hem vooral niet te be schadigen. Zoo gaat het ook met de aigrettes. Men weet dat deze groeien op den rug van een bepaald soort witte reigers )niet op den kop, zooals men wel meent). Deze prachtige toef veertjes was langen tijd een kostbare versie ring voor dameshoeden. Men vangt deze reigers in den broedtijd, omdat dan zoowel het mannetje als het vrouwtje hun eieren of jongen niet verlaten. Het is dus gemakkelijk om zich dan van hen meester te maken met één ruk wordt de toef veeren met de huid mee afgescheurd. De vogel, van boven tot beneden opengereten, lieeft nog maar alleen rustig te sterven, wat eenige dagen duurt. Natuurlijk komt het hee- le broed mét hem om. Weten de dames ook, welke gruwelijke wijze het geliefkoosde „Sealskin" wordt ver kregen Het maandblad „Amor est Justitia" schrijft over dit onderwerp o.m. Verschillende soorten zeehonden trekken jaarlijks in grooten getale naar bepaalde ei landen in de Stille Zuidzee, waar de manne tjes en vrouwtjes met hun jongen van het vorige jaar allen samenkomen. Eenmaal op het land zijnde, worden deze dieren, die men op zee moeilijk kan benaderen, een gemakke lijke prooi. Want zij houden zich, dicht opeen gehoopt, in een beperkte ruimte op. be wegen zich n.1. ongemakkelijk voort als zij aan land zijn. Ook houden zij zich hardnek kig vast aan de eenmaal door hen gekozen ligplaats. De bedoelde eilanden liggen ver van 'de beschaving verwijderd. Bij het begin van den zomer leven de robben in dichte drommen op de kust. Dan is de gelegenheid voor de jagers gunstig. Zij komen met booten nader, drijven de dieren zachtjes aan dieper het land in, om hun ontsnapping te voorkomen en schei den de mannetjes van de overigen, door hen binnen omheiningen te drijven. Wanneer al le slachtoffers in hun macht zijn, begint de groote slachting. Niets zou dezen jagers beletten, om pisto len te gebruiken of andere wapens, die een snellen dood tengevolge hebben. Toch wordt aan het gebruik van een knup pel de voorkeur gegeven, daar dit gewoonte is enoude gebruiken leven lang. De Franschman, Steller, die zelfs aan de jacht deelgenomen heeft, zegt„Deze dieren han gen met taaiheid aan het leven. Méér dan 200 slagen op den kop zijn vaak noodig om ze te dooden. En zelfs wanneer meer van deze man nen hieraan deelnemen, moet men meerma len ophouden, om te rusten. Ik herinner er nog een, wiens schedel ik in tweeën gesple ten had, wiens oogen ik uitgeslagen had, en die nog langer dan 14 dagen in het leven bleef, bewegenloos als een standbeeld. Deze methode van de oogen uit te slaan, wordt door de jagers zeer aanbevolen, om ontspan ning te voorkomen, vooral wanneer er vrees bestaat dat er te veel robben naar zee zullen vluchten, voordat een voldoend aantal hun ner gedood is. Zij kunnen dan later gemak kelijker bereikt worden, en men behoeft zich niet te haasten. Men kan rust nemen, een maal gebruiken en zich een slaapje gunnen, alvorens geheel met deze dieren af te reke nen. Men kan slechts hopen, dat het openbaar maken van deze gruwelijke feiten de oogen van vele vrouwen zal openen BUITENLANDSCH NIEUWS. EEN LATE WINTER. De temperatuur in Roemenië is plotseling veranderd. Na een aantal dagen van prach tige lente, heeft het thans gesneeuwd. ROOSEVELT VOOR VERKORTEN ARBEIDSTIJD. Uit de verklaringen van de staatssecreta- resse voor arbeid voor de commissie voor ar beidszaken van het Huis van Afgevaardigden is gebleken dat president Roosevelt voorst-an der is van een betere distributie en uitbrei ding van de werkgelegenheid door middel van verkorting van den arbeidstijd en verder door het vaststellen van minimum loonen en door controle op de productie. Men geeft

Wieringer courant | 1933 | | pagina 2