bevinden Honderdtwintig visschers en arbeiders waren naar dit verlaten ei land gezonden, hetwelk door Austra lische noch andere schepen ooit wordt aangedaan. De (maatschappij zond elke drie maanden een schip naar St. Paul met levensmiddelen, vruchten en ar beidsmateriaal. Na geruimen tijd bleek de onderne ming niet winstgevend en de geheele kolonie werd naar Frankrijk terugge bracht met uitzondering van negen ar beiders, die nog eenigen tijd zouden achterblijven om toezicht, op de ma chines te houden. Intusschen echter kwam er een verandering in de leiding der maatschappij, welke tenslotte ge heel werd geliquideerd. Om onverklaarbare redenen werden de negen menschen op het eiland aan hun lot overgelaten. Werden zij verge ten, wenschte men de kosten van hun terugreis niet op zich te nemen, of ver keerde men inderdaad in de meening, dat het eiland St. Paul in den Oceaan verzonken was, zooals in Europa ver luidde Een schrikkelijke tijd brak voor hen aan, daar zij gebrek aan alles hadden. Bovendien vernielde een brand een deel van hun behuizig, le vensmiddelen, vischtuig en booten. Negen maanden leefden zij dagelijks met den hongerdood voor oogen. Een man werd krankzinnig, nam de eenige kano, die nog over was en verdween op zee. Vier anderen stierven aan ont bering. Eindelijk kwam een Engelsch schip in zicht dat zou nagaan of het eiland inderdaad verzonken was. Het pikte de ongelukkigen op, die aan boord werden verzorgd en nu tezamen scha devergoeding van de maatschappij ci- schen. Tragisch einde van een boksmatch De 21-jarige bokser Albert Cotton. die te Londen onder normale omstan digheden aan een bokswedstrijd bad deelgenomen, viel, toen de promotor hem dankbaar de hand drukte, bewus teloos tegen den grond. Den volgend* n dag bezweek de bokser in het hospitaal zonder het bewustzijn te hebben terug gekregen. Do oorzaak van het ongeval is onbe kend. Ruzie met noodlottigen ailoop. Te St. Veit in Karinthië waren twee jongens bezig Paascheieren te zoeken en kregen ruzie oim een Paaschei. In het verloop van de ruzie zeide de een tot den ander „Hier heb je een Paaschei" en sloeg, hem voor het hoofd waarop het broertje ineenzakte en zoo ongelukkig met zijn hoofd tegen een steen terecht kwam, dat hij een her- senschuding opliep, aan de gevolgen waarvan hij overleed. Jimmy Walker wil niet worden gefotografeerd. Een correspondent van een Engelsch blad is Woensdag te Cannes togenwoor dig geweest bij het huwelijk van den gewezen burgemeester van New-York, James Walker met de Engelsche ac trice Miss Bctty Eompton. Toen het jonge paar het bureau van den burgerlijken stand verliet, be vonden zich zeer veel nieuwsgierigen in bedwang gehouden door een politie macht en, natuurlijk, een leger pers fotografen en filmoperateurs. Deze publieke belangstelling was Jimmy Walker blijkbaar buitengewoon on aangenaam, want hij liet den arm van zijn jonge vrouw los en rende als een stier op de fotografen af, zijn armen als molenwieken in het rond zwaaiend IIij sloeg hun de blikscmapparaten en de fototoestellen uit de band en schóp te de filmtoestellen om. Slechts drie personen gelukte het een fotografische opname van het jonge paar te maken. I)e politie had, ofschoon James \Yal- kor haar had verzocht, foto-opnamen te verhinderen, niet gezorgd, dat de „camera-men" niet in actie konden komen. Onschuld na vier jaar bewezen. In 1929 werd in de woning van den arbeider Strake te Sehildberg in Mo- raviü het lijk van den landlooper Mar ko gevonden, die was gewurgd. Strake werd in hechtenis genomen en door <le Rechtbank te Brünn wegens roof moord ter dood veroordeeld. Een ver zoek om gratie werd ingediend, waar op echter tot nu toe geen antwoord werd ontvangen. Strake moest dus 4 jaar lang iederen dag voorbereid zijn op den dood. Ilij hield zijn onschuld vol, doch toonde zich dikwijls wanho pig. Door een toeval is de justitie thans verschillende feiten te weten geko men, die twijfel aan de schuld van Stra kc hebben gewekt. Dientengevolge zal het proces worden herzien. Daar de onschuld van Strake thans vrijwel vaststaat, zal hij in de eerstvolgende dagen op vrije voeten worden gesteld. Koukiegolf in Frankrijk. De koudegolf, die in heel Frankrijk hcerscht, is in het Zuid-Oosten met sneeuwval gepaard gegaan, welke groote schade heeft aangericht aan de bloeiende vruchtboomen. Ook in de Vogezen viel Vrijdag veel sneeuw. BINNENLANDSCH NIEUWS. De Kiesdeeler. „I)e Avondpost" bevat een becijfe ring over den kiesdeeler van 26 April a.s. Stel eens een oogenblik, dat alle kie zers opkwamen en dat allen een gel dige stem uitbrachten, dan zou de kiesdeeler zijn 4.097.638 gedeeld door 100 of 40.976. Dit is dus de maximale kiesdeeler. Maar het spreekt vanzelf le. dat niet alle kiezers opkomen en 2e dat niet alle uitgebrachte stemmen geldig zijn. In 1925 bedroeg de kiesdeeler 30.858 en in 1929 bedroeg hij 33.795. Een eenvoudige berekening leert, dat de werkelijke kiesdeeler in die ja ren resp. 13.3 pCt. en 11.7 pCt. kleiner was dan de maximale.- Nemen wij hier van ongeveer het gemiddelde, zeg 12 pCt. en trekken wij dit percentage voor de komende verkiezingen van den maximalen kiesdeeler af, dan krijgen we voor de komende verkiezingen als werkelijken kiesdeeler 36.068. Intus schen gelooven wij niet mi3 ie tasten, wanneer wij veronderstellen, dat er dit jaar naar verhouding moor kie zers zullen opkoimen, dan bij vorige verkiezingen. In de eerste plaats door de omstandigheden van alleilei aard, [die de opkomst der kiezers stellig zou bevorderen in de tweede plaats door "het feit, dat de datum, die buiten het 1 reisseizoen valt ditmaal geschikter is. 1 Wij houden het dan ook op een kies deeler van 37.000, ongeveer natuurlijk. Hieruit volgt, dat een partij bij de eer sie verkiezingen ongeveer 37000 slem- men noodig zal hebben, om een zetel toegewezen te krijgen. Maar voor lijsten (lijstengroepen) inet een lager cijfer is er toch ook nog een kans. Want de volle kiesdeeler geldt alleen voor de eerste verdeeling. Aan gezien het wel zelden of nooit zal voor komen, dat 'n lijst precies een veel voud van een kiesdeeler haalt, blijven er stemmenaantallen dus zetels over, de z.g. restzetels. In 1929 waren het er 8. Deze rest- of overschotzetels werden toegekend aan de partijen met de grootste overschotten. Het totaal stem- monaantal van een lijst, die bij do eei ste verdeeling geen zetel kreeg (omdat zij niet don vollen kiesdeeler haalde) wordt als een overschot beschouwd. De wet bevat echter de beperkende voor waarde, dat zulk een overschot (of, met inbegrip van den rest-zeiel, het gemiddelde per zetel van lijsten, die reeds zetels toegewezen krege.i) om voor een restzetel in aanmerking te komen, tenminste 75 pCt. van den kies deeler moet bedragen. In bovenstaande berekening zouden dus lijsten met ten minste 27.750 stem men voor een overschotzetel in aan merking komen. De dienstweigering te Soerabaja. Aneta seint uit Batavia „De Java Bode" meldt, dat de kapi tein ter zee J. T. A. J. Bruinsma, com mandant van de „Java" die sedert Oc ber 1932 in Nederl. Indië is, van het commando is ontheven in verband met slap optreden tijdens de dienst weigering aan boord van het schip. Uitvoer van koffie naar Griekenland. Uit Athene wordt gemeld Het Ministerie van handel heeft leen verordening afgekondigd op grond waarvan de invoer van koffie word beperkt met uitzondering: voor de Nederlandsche koffie. Weer revolver-smokkelaars. Een Brabantsche) auto met 97 revolvers, drie 'mannen en een Belgische vrouw zonder papieren aangehouden. Vrijdagmiddag hebben de recherche en de militaire politie te Kerkrade aan gehouden een personenauto uit Hooge loon (N.B.). In de rugleuning van den wagen waren niet minder dan 97 brow ning revolvers verborgen. De auto en de revolvers werden in beslag genomen en de bestuurder werd ter beschik king gesteld van den commissaris van politie te Kerkrade, alsmede twee an dere mannen. In hun gezelschap was tevens een Belgische vrouw, die niet in het bezit bleek te zijn van papieren, waarop ook zij ter beschikking van den commissaris van politie werd ge steld, ter uitgeleiding naar België, De browningrevolvers bleken van Bel gisch fabrikaat en van België naar Ne- lerland te zijn gesmokkeld. Aanrandingen in het Haagsche bosch. Arrestatie van een bende jon gelieden. liet is de politie gelukt de hand te eggen op een bende van jongelieden ,an 18 tot 24 jaar, die zich in den laai den tijd schijnt bezig gehouden te heb k ii met in de duistere avonduren het Haagsche boscli, speciaal in het ge- leelte nabij de Boschlaan, onveilig te maken. Hoofdzakelijk bestonden hun wandaden in het molesteeren en aan randen van vrouwen, die zich in bet bosch pleegden op te houden, doch ook paartjes waren voor hun gewelddaden niet veilig. In geen der gevallen had echter een aangifte bij de politie plaats gehad, totdat de politie er kennis van kreeg dat op den avond van den 2en Paaschdag omstreeks 10 uur een 49- jarige vrouw, II. M. G. A., huisvrouw van J. II. K., wonende in de Krane- straat, in het Haagsche bosch door een groep van 17 tot 20 personen was aangevallen en tengevolge daarvan aan een der beenen werd verwond. De onverlaten hadden de vrouw op den grond geworpen en haar kleeding ge scheurd. Een uitgebreid onderzoek volgde, hetwelk ertoe leidde, dat zes leden van de bende konden worden ge arresteerd. Verscheidene hunner zijn door de vrouw herkend terwijl allen bekend hebben bij de aanranding in het bosch aanwezig te zijn geweest. Uit het onderzoek is tevens gebleken dat de aangehoudenen betrokken zijn hij een tweetal aanrandingen, welke eenige weken geledon in het Haagsche bosch zouden zijn gepleegd op mej J. en mej. C., beiden te 's Gravenhage woonachtig. Dame te Utrecht verbrand. Vrijdag is te Utrecht een dame, wo nend aan het Hieronymusplantsoen1 No. 5, levend verbrand. Mevrouw El lens was bezig in de keuken toen haar dienstmeisje, die boven de kamers deed, een brandlucht waarnam en naar beneden kwam om te zien wat er ge schied was.^ Toen zij de keukendeur opende zag zij mevrouw met bran dende kleeren op den vloer liggen. Luid roepend om hulp snelde zij de straat op. Eenige buren, die te hulp schoten, trachtten met een snelblusch- aparaat en dekens de vlammen te dooven, hetgeen ook gelukte. Dr. Smit en de Geneesundige Dienst werden ge waarschuwd, maar toen zij ter plaatse verschenen bleek het reeds te laat. Het slachtoffer bleek ree^s te zijn overleden Onmiddellijk waarscnuwde men nok den echtgenoot van de op zoo afschu welijke wijze om het leven gekomen dajne. Men vermoedt, dat mevrouw E. te dicht bij een gaskachel is gekomen, waardoor haar kleeren vlam vatten. Waarschijnlijk heeft zij getracht zeil de vlammen te dooven en is zij daar door niet in staat geweest, om toen dit niet lukte, om hulp te roepen. Mevrouw E. was 58 jaar. ONS W1ERINGERMEERHOEKJE. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Arbeidsbemiddeling Anna Paulowna. Staan nog ingeschreven 1 visschers, 248 landarbeiders, met inbegrip van 145 werkver schaffing W.-meer, 30 werkv. Gemeente 1 schilder, 1 opperman, 1 waker, 1 metselaar Buiten de Gemeente kunnen nog geplaatst worden kapster b.m. onduleeren, watergol ven enz. reizigsters, voor het artikel We- befix (waarmede geweven kan worden zon der toestel of naald directeur voor gemeen telijke- en districts-arbeidsbers loon f 1800 f 2200 plaatwerker voor carosserie- en wa genfabriek vertegenwoordigers voor band en koordfebriek bekw. keukenmeisje. Amusement-avond in Veerburg. Door enke le levenslustige jongelui werd aansluting ge zocht met andere jongelieden en zoo werd Zaterdag in Veerburg een gezellige club opge richt die de naam heeft gekregen van „Knaly." („Knevelt niet alle levenslust".) Ongeveer 60 jonge dames en heeren traden tot de club toe. We wenschen „Knal" veel gezellige avon den toe. VERKIEZINGSWEE. Het gebeurde onder een lantaarnpaal Zaterdagavond laat, toen een tweetal jonge mannen nog elkaar betrap te van het afscheuren van verkiezingsrecla me. Deze mannen werden zoo heftig tegen el kander, dat men beslist een vechtpartij ver wachtte. Doch na een felle woordenwisseling kwamen ze wat tot bedaren, en begonnen ze een gesprek over hun candidaten en plotse ling zakte de heele venijn en vonden ze zich- zelven kinderachtig. Het eenige wat we bij hun afscheid nog opvingen was, dat ze bei den vonden, dat ze het baantje als lid van de Tweede Kamer aantrekkelijker vonden als hun eigen werkkring, want daar werd lang niet zoo voor gestreden. GESLAAGD. Dezer dagen slaagde onze plaatsgenoote mej. M. Nap te Amsterdam voor examen kantoor-stenografie. Ons com pliment aan mej. Nap is wel verdiend. BREEZAND. BRAND. Zaterdagavond is in den Meerweg de werkplaats van den heer E. Muntjewerf tot den grond toe afgebrand. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Alle machineriën en verdere timmergereed schappen, annex een auto, (deze was niet ver zekerd) gingen in de vlammen op. Voor de heer M. wel een zware slag in dezen benarden tijd. Een mooie avond, in 't zicht. Voor a.s. Zon dag 30 April heeft de Nuts Vereen. Vrienden kring een mooie avond op touw gezet, die vol gens ons inzicht zeer zeker zal slagen, en wel omdat zullen optreden het eerste Harlinger Accordeon-ensemble Phe Three Chromaties met medewerking van den Humorist Tom Walton. De entrée is zoo laag mogelijk ge steld en daar in onze gemeente veel liefheb berij voor goede accordeonmuziek bestaat, zal men zeer zeker op veel publiek kunnen reke nen. (Men leze vooral advertentie in ons vol gend nummer. GEMEENTE WIERINGEN. Politie. Veil. een portefeuille, in houdende een rijbewijs en foto's. Inl. bij den Gem.-Bode. YERKIEZINGS PROPAGANDA S.D.A.P. Vrijdagavond hield de afd. Wieringen der S.D.A.P. een openbare vergadering in café Sclieltus te Hippolytushoef, met als sprekers de heeren W. v. d. Vall en W. Bulens beiden lid van den gemeenteraad te Alkmaar. De zaal was geheel gevuld. Voor den aanvang der vergadering werd met verkiezingslectuur gecolporteerd door Cummunisten en O.S.P.'ers, wat een eigen- aardigen indruk gaf. Nadat de voorzitter der afdeeling de heer Hulsebosch, de sprekers met een enkel woord heeft ingeleid was allereerst het woord aan den Heer W. Bulens, welke spreker het belangrijke vraagstuk de werkloosheid der jeugd in de belangstelling van den stemgerechtigden aanbeval. Spr. schetst de droeve omstandigheden waarin de jeugd verkeert, die zich van het productie proces ziet uitgesloten. De inrichting en verval waaraan de jeugd in dezen tijd bloot staat, beteekent een totale ondergang van een opkomende generatie. Op den leeftijd van 13—17 jaar is nog wel werk te vinden, docht wordt men 18 jaar, dan is men al spoedig te veel. Dit zijn de ge volgen van het kapitalistisch productie-sy steem. Ook voor de studeerende jeugd is geen uit komst deze worden bovendien dan nog mis bruikt door politieke partijen. Hen wordt dan een hap eten beloofd met een mooi pakje, waarvoor ze dan opgezet worden tegen de ar beiders. Deze jonge menschen houden zich aan deze laatste stroohalm vast. Spr. zegt dat van de a.s. verkiezingen veel zal afhangen hoe of we in de komende vier jaar geregeerd zullen worden en wat men de jeugdige werkloozen zal doen. Spr. doet een dringend beroep op de oude ren om in het belang van de jeugd 26 April te stemmen op de S.D.A.P. Vervolgens is het woord aan den heer W. v. d. Vall. Spr. geeft een overzicht van de groote of fervaardigheid welke zich steeds bij de S.D.A. P. voordoet en vooral in een tijd als deze moet men dat niet onderschatten. Nu men allerwege aanval op aanval tegen de S.D.A.P. onderneemt. Het cijfer negen speelt een groote rol in Slootdorp. Door de Kerkeraad der Ger. Kerk alhier zijn heden genomi neerd voor Ouderlingen de h.h. H. Groencnberg en ten Have. Voor dia kenen de h.h. W. Bosma en R. Kadijk. Vele jonge beesten aangekomen. Aan de diverse bedrijven zijn in den polder reeds ettelijke honderden jonge koeien gearriveerd zoowel per auto als per schip. Al is waar dat op de ge weldige uitgestrektheid eenige honder den jong beesten op sommige plaat sen nauwelijks opvallen, toch geeft het zijn afwisseling en onderbreekt al- zoo de eentonigheid van de groote land vlakten. De aankomst is echter zoodanig geregeld, dat dagelijks eenige kwantums komen en alzoo de emigratie nog eenige dagen zal blij ven voortduren. Wieringerwerf, 20 April. Groot bezoek Hedenmiddag werd het kamp alhier met een bezoek vereerd door Ir. Roe broek met eeu gezelschap van een 50 tal verpleegsters uit Velsen. Als geleid ster fungeerde voorts Mej. II. Olsder Alles rakend het kampleven werd be zichtigd en bewonderd. De indruk was dan ook gunstig. De kampbeheerder Por is de goede hygiënische verzorging en regelingen voor de kampbewoners dan ook wel toevertrouwd. Te ruim 5 uur vertrok het groote gezelschap weer terug naar zijn heimath. Voor de Bloementuin. De commis sie voor Tuinaanleg ontwikkelt groote activiteit. Woensdag, Donderdag en Zaterdag zijn thans overblijvende planten te Slootdorp achter de school verkrijgbaar. Zie advertentie in dit nummer. Slootdorp. Vertooning Zuiderzeefilm. Zaterdagavond j.1. werd als siot der grootsche feestdag van Slootdorp een tweetal keeren de uit 3 acten bestaan de Zuiderzeefilm afgedraaid. Beide keeren was 't gymnastiekgebouw over vol met belangstellenden en het pu bliek genoot uitermate van de weer gave van het grootsche werk. Heel den avond heerschte een gezellige drukte te Slootdorp. „Aan de bewoonsters van Midden- meer wordt langs dezen weg bekend ge maakt, dat Mej. 14. Olsder hedenavond iy-> uur in de Cantine te Middenmcer een inleiding zal houden over „Prak tische wenken bij de Schoonmaak". Vooral wordt ook op de komst van de nieuwe inwoonsters gerekend. Propaganda Vergadering R.K. Kies-Vcree- niging. Voor de R.K. Kiesvereeniging trad Za terdagavond te Slootdorp op als spreker de heer Helleken te Hoofddorp. Na te zijn inge leid door den Vöörz. der afd. Wieringermeer, de heer J. Verhoeven, gaf deze het woord aan den spreker. Deze begon met een hartelijk welkom toe te roepen aan dén heer Pastoor voor diens aanwezigheid spr: vond het een genoegen op deze plaats voor deze nieuwe afdeeling te mogen spreken als eersteling. In opspraak is deze polder al reeds vaak gebracht door Ds. Lingbeek en Kersten, doordat dezen het nog al kwaad hebben met Rome, waar de meerderheid der bewoners Roomschen zou den zijn, volgens genoemde heeren. Ook Ir. Alberda, de leider der S.D.A.P., was zeer zeker angstig dat ook de meerderheid der woningen werd afgegeven aan R. Kath. Z. Ex. Min. Reymer heeft echter een ander geluid doen hooren aan genoemde heeren. Immers nog niet 1/5 deel der bewoners zijn Roomschen. We leven in een jammervolle tijd zoo zeide spr. We hebben er echter tegen te strijden en te worstelen vooral door gebed. Dit is slechts onzen Chr. plicht om van daar verhooring en verwachting te krijgen. Een groote dank zijn wij verschuldigd aan hen, die ons zijn voor gegaan in het brengen van de ware eenheid. Aan de emancipatie is een geweldige stoot gegeven, dank zij Schaapman die de Katho lieken in organisatorisch verband wist te brengen en te vereenigen wat voorheen ver strooid was. Sedert 1896 gebeurt er niets op politiek terrein of de Kath. spelen de voor naamste rol, zegt spr. Er is dan ook geen partij die democratischer is dan de onze. Komende tot de Gezagsbeschouwing, waar schuwt spr. tegen hen, die dit ondermijnen en dagelijks giftpijlen uitstrooien. Spr. noemt 1903, Spoorwegstaking, 1918 Revolutiegreep Troelstra. De tragedie met H. M. Zeven Pro vinciën, demonstreert weer de jarenlange prediking door de S.D.A.P.. Dr. Deckêrs heeft het gezag gehandhaafd. Geen regeering Is verantwoord als hij schippert met het gezag en sollend optreedt. Het gezag hebben we te handhaven en te gehoorzamen omdat het gezag van God komt. We leven in een zeer moeilijke tijd bij de 400.00 werkloozen in Nederland. Dit zegt veel en teekent de don kere toestand. De Staat daarentegen als uit keerder fungeerend moet voor het groot ge zin bezien, hoe eerst geld te ontvangen voor ze zelf kan uitgeven. Hierop toont spr. met voorbeelden de sterke daling der Rijksmidde len. Hierdoor wordt de toestand steeds moei lijker. Ge voelt, aldus spr. dat voor elke re geering zulk regeeren moeilijk is. Voor de S.D.A.P. en Communisten is het schelden en schimpen niet moeilijk. Ook eerstgenoemde partij roept boeren-kiezers om hun stemmen. En terwijl de drie voornaamste steun wetten voor de boeren hoffelijk door de S.D.A.P. zijn tegengestemd. Wat denkt ge van zulke be loften, zoo zeide spr. Er zijn vele partijen ook de S.D.A.P. en Communisten die veel beloven, doch weinig kunnen geven. Immers veel be loven en weinig geven, doet gekken in vreug de leven. Het Communisme in Rusland heke lend noemt spr. als de donkere practijken de massale slachting van pijn. 1.860.000 men schen. Deze zijn tegen de Kath. en alle gods diensten. De defensie besprekend komt spr. tot de conclusie dat Nederland het goedkoopste af is met de defensie. Alleen het vorig jaar een vermindering van 30 Wie gaat zoo vraagt spr. te bed zonder sluiting van deuren en wel ke regeering bewaakt niet zijn grenzen, zelfs Denemarken nog waar de S.D.A.P. regeert. Hier In Nederland zegt SD.A.P. geen man en geen centin Zweden zegt Branting, Soc. De mocratische Min. van Oorlog geen cent min der. Waarom zegt de S.D.A.P. dat dan hier zoo Om uwe stem op 26 April Komende tot de gezinsverhouding noemt spr. het boek van Wibaut die een walgelijke theoretische beschouwing geeft over het ge zinsleven. Hiertegen kanten wij Katholieken ons. Ds. Lingbeek als de groote Katholiekenhater heeft thans hulp van Arts en Veraart, de Katholieke Volkspartij. Dit zijn geen afvalli- .gen, doch zwakkelingen, en elke stem op hun uitgebracht, of op een ander Katholiek partijtje, is voor onze partij verloren. Toont dan a.s. Woensdag dat ge het wel meent met Uw Kerk, Uw Staat en Uw gezin en stemt op lijst 25 der R.K. Staatspartij. (Applaus.) Na dat nog een der aanwezigen de oorzaak vroeg over de uitkeeringen platteland en stad en deze uitvoerig werd beantwoord sloot Ver hoeven na den spr. hartelijk dank te hebben gebracht met den Chr. groet. Uit acht provinciën uit ons land kwam de bevolking van de Wieringermeer. Ziehier de dames in kleederd racht uit de provincie van herkomst. onze beweging. Spr. zou bijna bijgeloovig wor den. De oproep om steun voor de „VARA" bracht negentig duizend op, aan de demon stratie te Den Haag werd door ruim negentig duizend betoogers deelgenomen, De „Kort Dag" krabbel bracht eveneens negentig mille op en nu lees ik tot mijn groote verbazing in het avondblad dat het negentigduizendste lid van onze partij is ingeschreven. Dat hebben we aan onze tegenstanders te danken, het was niet hun bedoeling, doch de feiten zijn nu eenmaal zoo. Spr. hoopt dan ook dat 900.000 stemmen van de S.D.A.P. een millioen mogen worden a.s. Woensdag. Onder aandrang der moderne vakbeweging en S.D.A.P. is ontzaggelijk veel tot stand ge komen, betere woningen, goed onderwijs, On gevallenwet, kortom de positie van de arbei der heeft zich geducht gewijzigd, de eerste phase is voltrokken, we krijgen nu de tweede phase, de opmarsch der arbeiders naar een socialistische maatschappij. Spr. doet een beroep op de arbeiders om zich niet bezig te houden, met wat verdeelt ons, doch wat vereenigt ons. Laten wfj er voor zorgen dat wij niet éen verdwaasde jeugd krijgen zooals men alom in het buitenland kan waar nemen. Ook is er weer oorlogsbedreiging, laat men zich als arbeiders toch aaneen sluiten en waar zou men zich beter in kunnen organiseeren dan in de S.D.AP. die toch steeds voor de be langen van de arbeiders is opgekomen. Laten wij doelbewust op 26 April stemmen op de S.D.A.P. In debat kwamen de heer Tilleman, (anar chist), Luckie (O.S.P.), en Ottens (Commu nist Deze heeren bestreden de sprekers op ver schillende punten en stelden voorts de S.D.A.P. in gebreke over verschillende maatregelen die voor de arbeiders genomen hadden moe ten worden. Ook waren zij van meening dat de «tijd van buiten-parlementaire actie ware gekomen. De heer v. d. Vall beantwoordde de oponen ten uitvoerig, wat tenslotte aanleiding gaf tot felle interruptie's der communisten. De spr. beheerschte echter volkomen de situatie en deelde feiten mede welke blijkbaar zeer tot het ongenoegen der communisten waren vooral het noemen van de plaats naam Finsterwolde wekte nog al ontstem ming. „Gij krepeerde van de honger, voordat gij hier naar Wieringen kwaamt," aldus de spr. en nu parasiteert ge op verbeteringen die de moderne arbeidersbeweging voor U bereikt heeft. Ik ken jelui en heb meer tegen jelui gevochtendenk maar aan Finster wolde. Een en ander verwekte nog al wat rumoer, zoodat het onmogelijk was voor den voorzit ter om behoorlijk de vergadering te sluiten.

Wieringer courant | 1933 | | pagina 2